DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Van alles wat! BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DINSD&& 4 JAN. mm 34ste Jaargang No, 7083 bureaux van Redactie en Administratie iistopoommunaai Telefoonnummer I4SS, A. Voor advertentiën on reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, int. Telefoon 1020. Alle betaieade «bottné» op dit blad, die in bet Mi een®? verzekeringspolis Rijn, sijas volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GOLDEN bij JÉ 11 Él om nwis h-< Qflfl GULDEN bi) I CA GULDEN bij B Cl lil GOLDEN hi; GOLDEN levenslange onge- JfjS 8 S H B M P IJl 1 verlies van éeo i 1 k verlies "Mi i jlilü verlies van Bchiktheid tot r*1* hand of voet. Up Sjf f"52 °°P g af ée« drum werken. verlier va» De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocesn", Bijkantoor voor iissrieiB de Nederiandsche Credietbank Nieuw Oraclt* »i Oif nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Hb Volksbond en Vakactie. RUSLAND. KRETA. AZIË. ABONM£MCMT8PRU8t Far uiaauüen voor Haarlem f i.,86 loot de pi&ataen, waar een agent Is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de óverige plaatsen In Nederland franco par post 1.80 AJ&iOO'-riijke nu mm ar: 0,08 J»PIJ# OER ADVERTERTIËK: Van 16 regels60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 sent. Buiten Haarlem en de Agentschappen SO cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contant). één wiisving.?'- GULDEN by verlies ran éen and ar v. viaiwi De adviseur dei' Haarlemscfae afdee- Üng van den Ned. R.-K. Volksbond beeft gisterenavond in de algemeeme vergadering dier afdeeling een krach- lig pleidooi geleverd voor het samen gaan van de vakactie met de a 1 g e- meene R.-K. wer k li eden v er een iging in ca su den Katholieken Volksbond. Een kort resumé vindt men onder Stadsnieuws. In deze kwestie, die door ons inder tijd uitvoerig is besproken, toen de R.-K. Bond van Postambtenaren "hel bekende besluit nam om haren afdee- 'ingen te verbieden, onderafdeelingen. te zijn van den Volksbond, bleek de Eerw. Adviseur geheel mede le gaan met de door óns vroeger gegeven con clusie, dat zuLk een besluit aller-ver- keerdst moet heeten. Ja, zelfs zeide de Eerw. spreker, dat zulk een besluit in dit Diocees geen kracht kan hebben. Wij zullen die uitdrukking natuurlijk niet letterlijk mogen nemen. F. e i t e 1 ij k kunnen de vakorganisa ties wel besluiten, zich van de algemee ne werkliedenvereniging af te schei den Maar metterdaad handelen ze dan vierkant tegen den uitdrukkelijken Wensch der geestelijke overheid in! Het is goed, dit hier nog eens te zeggen. Vooral in verband met de actie, die het Bureau voor R.-K. Vakorganisatie in dit opzicht heeft ondernomen,. In het diocees Haarlem van "do overige bisdommen spreken we hier "nu niet is de toestand zóó, dat de ware en goede Katholieke vakactie, die zich zooals behoort wil stellen onder het toezicht der geestelijke overheid, moet zijn aangesloten bij de algemee- ne Katholieke arbeidersvereniging. Dit is nu wel reeds om verschil lende redenen, die wij vroeger al eens hebben uiteengezet, overal wensche- 1 ij k, maai- doordat Mgr. zich op dit punt zoo onomwonden heeft uitgespro ken, is het in 't Bisdom Haarlem be slist noodzakelijk. De afdeelingen en vakorganisaties, die buiten het Bisdom hun hoofdbe stuur hebben, dienen dat bestuur mat die noodzakelijkheid dan ook in kennis te stellen. En het Bureau voor R.-K. vakorganisatie te Utrecht, zal ermede rekening hebben te houden. LX. Zondagssluiting in Heemstede. De gemeente Heemstede is 4,011 ▼oorbeeld geworden voor het land. 't Landelijke plaatsje, van oude loo'n bekend oord voor Zondagswan delaars uit Haarlem en zomer uitgaan- ders van overal, heeft zich een bekendheid verworven die gerust het praedicaat „eervol" mag hebben. Ik bedoel en het opschrift van dit artikeltje zegt het alnatuurlijk het besluit van de Heemsteedsche winkeliers om des Zondags niet te verkoopen. Op zichzelf is bevordering der Zondagsrust nu toch niet zoo'n wereldschokkende gebeurtenis, niet waar? Maar dat een héél dorp z66 eendrachtig de Zondagsrust voor winkeliers aandurft, dat er zoo vurig en geestdriftvol voor is gestreden, dat men z6ó flink en openlijk de «tak heeft aangevat en doorgezet, dat er met zooveel vrucht niet alléén op de winkeliers, maar óók op de koopers, op het publiek en de publieke opinie is gewerkt, dat is wel de ver melding dubbel en dwars waard. Waarlijk, d&t^ aar: pak ken van de Zondagssluiting is een voorbeeld voor elders, en het is te hopen dat de officiëele enquêteurs van den Middea- stand, wier arbeid, naar wat ik boorde, wel zeer officieel, d w. z. bureau cratisch dreigt te worden, van Heem stede en de manier waarop do Zon- dagsslnitiDg dèar is aangevat, duchtig en practisch mogen nota nemen! Het is nu, naar ik hoorde, een feit dat de overgroote meerderheid der Heemsteedsche winkeliers des Zondags hun winkels gesloten houdt. Vroeger waren ze zoo goed ais alle maal geopend, nu blijven ze des Zondags zoo goed als allemaal dicht. Dat is in 't kort gezegd wat er gedaan is, en dat teekent den heelen toestand. Inderdaad een kranig reaal taal, niet waar? Indertijd is in dit blad gezegd: Zondag8siuiting zal een weldaad zijn, maarmen zal moeten rekenen op noodzakelijke uitzonderingen. Zelfs op de vergaderingen in Heemstede hoorde ik deze zinsnede uit de „Nieuwe Haarl. Courant" instemmend aanhalen maar het leek in den beginne wei, of iedereen voor zich juist de uitzon dering op den regel wilde wezen. Terecht is echter spoedig begrepen dat mee er zóó niet komen zon, en dat de uitzonderingen ook werkelijk door den nood geboden moesten wezen. Welnu, als we nu eens het lijstje doorkijken van degenen, die nog niet des Zondags sluiten, vinden we er twee soorten van winkeliers op. Vooreerst een paar méér niet dan een paar! on willigen. Dat zijn van die luidjes die in de contramine zijn, die altijd tegen den draad in moeten wezen, dwarsdrijvers en oppo- sitiemenschen quand même. Zülke onwilligen vangt men met geen enkel systeem, met geen enkele overeen komst: „ik laat me niet dwingen", zeggen ze stokstijf en met dit wacht woord wijzen ze alle gezonde samen werking, zelfs vaak tegen beter weten in, hardnekkig af. Nu, ik voor mij meen dat met zulke tegenstribbelaars eigenlijk geen rekening behoeft gehouden te worden, wanneer ze althans (zooals te Heem stede gebeurt, en dat pleit voor de Heemsteedsche winkeliers!) nietgroo- ter in aantal zijn dan twee of drie. Want als de publieke opinie zóó sterk is als ze zien te Heemstede toont, dan komt die ten slotte wel te hulp om de onwilligen met harder drang dan de algemeene actie dringen kan, tot meedoen te brengen! De tweede categorie van hen, die nog niet aan de volledige Zondags- sluiting meedoen, bevat degenen die réserves maken. Onder kerktijd, d.w.z. in den Zon dagmorgen tot twaalf uur, sluit ieder een bijna, behalve een paar bakkers die naar ik in het blaadje van het comité voor Zondagssluiting las, van half acht tot half negen 's morgens nog open zijn, dochdie dit uur er spoedig aan geven willen. Dat is een voortreffelijke bepaliDg, die Zondagmorgen-sluiting! En ik be grijp dan ook levendig, dat het comité de kerkel. autoriteiten wil verzoeken om hun invloed op de koopers te doen gelden, teneinde het koopen zoo veel mogelijk te beperken bij diegenen die onwillig zijn met de algemeene besluiten mede te gaan! In hoeverre de geestelijkheid dat doen wil, ligt buiten mijn beoordeeling, maar dat een goed en krachtig woord van pas toor of kapelaan en van den dom in in particulieren kring gesproken, b.v. hij de een of andere vergadering, het publiek wel degelijk zou treffen en zijn invloed niet zou missen, daaraan twijfel ik geen oogenblikl Op ééne zaak wil ik hier nog de aandacht vestigen, eene zaak die heel kortelings óók al door het comité is besproken, maar die mijns inziens ten nauwste verbaad houdt met de win kelsluiting op Zondag. En dat is: dat dan ook alle week- loonen. op Vrijdagavond moeten wor den uitbetaald. Zoo ziet meu weer, hoe zuivere middenstandsvraagstukken nauw en innig verband hebben met op fiet eerste gezicht geheel ander soortige sociale dingen 1 Wanneer Zondagss] ui ting werkelijk staod houden zal, dan is daartoe, nog méér dan bet sluiten van de winkels, noodig het n i e t-meer-willen-koopen van het publiek. De publieke opinie moet overtuigd wordeD dat het publiek er best buiten kaD, in alle opzichten, en er moet geen enkel motief meer wezen dat dringt tot koopen op Zon dag, of zelfs maar het gemak daarvan duidelijk aantoont. En zoo'n motief b 1 ij f t toch be staan, wanneer door uitbetaling van het loon op den Zaterdagavond, moeder de vrouw niet altijd in de gelegenheid is om dien eigen avond alles in te slaanwat toch met het oog op het „in orde maken" vaak niet anders dan na de ontvangst van het weekloon kan gebeuren! Me dunkt, dat het comité voor deze noodzakelijke aanvulling van zijn actie nu eens Sink moest ageeren: het is den heeren toevertrouwd, dat heeft, wat tot nog toe gebeurd is, wel be wezen 1 En met alle voldoening die ik gaarne hier uitspreek over wat bereikt is, staat bij mij toch de heilige over tuiging vast, eu moet ik er eveneens uiting aan geven, dat ik geen blijvend resultaat van de Zondagssluiting voor zie, wanneer de loonsbetaling niet algemeen op Vrijdagavond wordt gesteld, als één machtig bewijs dat de geheele publieke opinie medewerkt aan de sluiting. F. FINSOHE COMPLOTTEN. De correspondent van de „Daily News" te St. Petersburg seint aan zijn blad, dat de Russische regeering, naar hij uit Helsingfors verneemt, een wijdvertakt complot van Finnen ont dekt heeft, met een voorraad geweren en munitie, die binnengesmokkeld is in kisten, welke meubelen heetten te bevatten. Drieduizend jachtgeweren en nage noeg een millioen patronen zouden in beslag genomen zijn. De correspondent zegt, dat er geen vermoeden bestaat dat de Russische politie het complot gesmeed heeft. Men veronderstelt eerder dat het het werk is van Finscherevolntionnairen, die de Finnen zelf voor de ergste vijanden van het land houden. Een paar r achten geleden is er beproefd op de lijn HelsingforsSt Petersburg een trein te laten ontsporen, waarom de lijn sedert door een sterke soldaten macht bewaakt wordt. De bekende Japansche persorganen zijn verdeeld ten aanzien van het vraagstuk der annexatie, maar de publieke opinie is er over het algemeen op tegen, vooral onder de meer ont wikkelde standen en onder de meer derheid der politici. NIEUWE MOEILIJKHEDEN. Nu heeft zoowaar de nieuwe regee ring van Kreta den eed van trouw aau den koning van Griekenland gezworen De Turken zijn natuurlijk woest daarvan, en is er ook wel eenige reden voor Trouwens zal die daad der Kreten- sers tegen deo zin der mogend heden, en een uittarting van Turkije ook in Griekenland waarschijnlijk niet al te best worden opgenomen, daar zij Hellas in groote gevaren en moeilijkheden brengt. JAPAN EN KOREA. Reuter zendt het volgende commu niqué uit Tokio De Japansche bladen houden zich in de laatste dagen voornamelijk bezig met de kwestie der annexatie van Korea. Het initiatief daartoe werd genomen in Seoel, de hoofdstad van Korea in den vorm van een petitie door het I-Chin-Hoi, een pro- Japansche vereeniging, in welk adres openlijk de annexatie verlangd wérd. Een afschrift der petitie werd aan den keizer vau Japan gezonden, als mede aan den Japanschen gouverneur in Korea. Veel verder is de zaak daarna wel is waar niet gekomen, maar het gewicht, dat de Japansche bladen er aan hechten, toont duidelijk aan, dat de annexatie-beweging vastere vormen begint aan te nemen. De Japansche regeering echter, heeft geen onmiddellijk plan om tot annexa tie over te gaan zooals wij uit de beste bron vernemen. Wel is de inlijving hoogst waarschijnlijk en slechts een kwestie van tijd, maar op dit oogenblik is de houding en politiek der Japansche regeering nog volkomen dezelfde als ten tijde van Prins Ito als gouverneur-generaal van Korea. De kwestie der inlijving, zegt Reuter's correspondent, hangt geheel alleen van de Koreanen zei ven at. Want wanneer deze zich iD het Japansche protectoraat op zulk een wijze schik ken, dat Japan de natuurlijke bronnen van inkomsten van Korea zal kunnen ontwikkelen en van het land een nuttigen bondgenoot zal kunnen ma ken, dan zal de daadwerkelijke inlijving voor onbepaalder. tijd worden opgeschort. Maar in het andere geval, wanneer de Koreanen zich niet kalm weten te schikken is annexatie de eenige oplossing voor Japan. Over de André-getruchten, waarvan we vroeger reeds melding maakten, wordt uit Canada aan het „H. v. A." geschreven Mgr. Albert Pascal, de bisschop van Prince Albert, welke eenige dagen te Ottawa vertoefd heeft, yerhaalt eene belangwekkende geschiedenis, welke misschien wat liclit zal werpen over de geheimzinnige verdwijning van André, welke voor eenige jaren met twee reis gezellen Spilzbergen verliet om per luchtballon de Noordpool te bereiken. Daar is een jonge priester, vader Torquotillo, welke te Rednderx Lake verblijft en welke veel gereisd heeft tusschen de Eskimo's van het noorder gedeelte der streek, om hun taal aan te leeren Op ze.keren dag ging hij met een troep Eskimo's ongeveer 9 dagen gaans ten noord-oosten van "Reinderx Lake, toen zij een andere troep Es kimo's ontmoetten. Een revolver zien de, welke de priester op zich droeg vertélden zij hem, jlat eenige jaren geleden «en „wit huis" uit de lucht gevallen was en dat er zich witte man nen in bevonden, welke verscheidene caribous (groote rendieren) geschoten hadden om zich van voedsel te voor zien. Uit hun beschrijving blijkt, tiat de witte mannen in uitgehongerdm toe stand verkeerden. Geen enkel der wit te mannen was nu nog in leven, ver- zekea-den zij, maar het „witte huis." be staat nog en wordt door de leden van den stam gebruikt ails een soort van voorraadmagazijn voor koorden, waar mede het gansdh bedekt was. Heel wat anders! Gisteren ver telden we de komische historie van koning Ferdinand en keizer Wilhelm, zooals de „Daily News" die had uitge vonden. Duitsche kranten vertellen, nu, wat er eigenlijk dan toch wel gebeurd is, en uit dat verhaal kan men loe ren, hoe hofproatjes ontstaan. Toen ko ning Ferdinand, geheel in beslag ge nomen door hetgeen hij zag, uil hel u«wm leunue, kwam de Keizerin aan zijn zijde en raakte met hare hand zachtjes zijn schouder aan. Dadelijk draaide de koning zich eenigszins schie lijk om en toonde zich, toen hij de Keizerin naast zich zag, alleraange naamst verrast en vereerd. Hoffelijk maakte hij een buiging, greep hare hand en kuste die met eerbiedige ridderlijk heid. Dat is- het onschuldige voorval, dat het gerucht opgeblazen en geheel ver draaid heeft! 't Is inderdaad toch wel héél iets an ders Hommen te Saragoasa. Beuier seint uil .Saragassa, dat Zondagavond bij den ingang van de kerk del Pilar een springbus ontplofte, juist op liet oogenblik, dat een processie voorbij ging. Ongelukken kwamen, niet voor, maar er ontstond een geweldige pa niek. Eenige oogenblikken daarna knal de een andere springbus voor do op korten afstand van de eerstgenoemde kerk gelegen Kathedraal. Ook hierbij had geen enkel ongeluk plaats. Een. derde bom werd nog gevonden bij do kerk van St. Gaetan en een, vierde bij de Kathedraal. De lonten der beide laai,sten waren echter uitgedoofd. 't Vlaamsch vooruit! De Vlaam- sche beweging viert triomfen. Sedert verleden week zijn de poststempels van sommige Brusselsche kantoren twee tal lig. Het „H. v. \ntw." meldt nu nog: 'tls nog -beter dan we meeiïrlen en het betaamt, meenen wij, bet le zeggen, om de goede noot die M. Ilelleputte verdient, nog te verbeteren. Dus men stempelt nietBnixolles-Nord Brus sel-Noord; maar: Brussel-Noord Bruxelles-Nord;. hel is Ie zeggen Het Vlaamsch slaat' van boven. Het be hoort wel zoo Ie zijn, vermits Brus sel in meerderheid Vlaamsch is, maai de Vlamingen zijn nog zoo weinig ge woon hun recht to bekomen dat zu er met vreugde mogen op wijzen als dat al eens gebeur! Dubbel bravo dus, voor M. Helle- putte." De moord op kolonel Karpoffj, Petroff, zooals nu weer de moorde naar van den St. Petersburgschen chef der geheime politie blijkt te heeten, heeft nog niet voor den krijgsraad te recht gestaan .Er is dus nog niet ge bleken welke beweegredenen hij had voor het plegen van de misdaad. Uit Parijs heeft nu echter de gewe zen politie-ambtenaar Bakaï een brief gezonden aan de „Nowoje Wremja", waarin hij mededeelt dat Petroff den moord heeft bedreven op last van het terroristisch comité, dat zijn leden thans veroorlooft oogenschijnlijk met de ge heime politie mede 'te werken, ten einde de ambtenaren dam in. de val te lokken en te dooden, waardoor de po litie gedesorganis.eerd zou worden, zoo dat de revolutionnairen gemakkelijker hunnen slag zullen, kunnen slaan. Mgr. Amette en de arbeiders. Mgr. Amette, de aartsbisschop van Parijs heeft gisteren de deputaties van ver schillende Katholieke werkliedenveree- nigingen bij zich ontvangen. Op een rede van graaf De Mun, antwoordde monseigneur, dat de Kerk steeds voor de belangen van den werkenden stand was opgekomen. Men had zijn jongste herderlijk schrij ven betreffende de afschaffing van nachtarbeid in de bakkerijen een poli tiek en zelfzuchtig streven genoemd. Doch dat was laster, want de Kerk heeft alle eeuwen door de verdediging der armen, zwakken en verdrukten op zich genomen. Da Amsterdamaohe Burgemeesters benoeming. Ook het „Hbl." maakt melding vsd besprekingen, die door de regeering zijn gevoerd met mr. J. Kappeijne van de Coppello in verband met de Am- Bterdamscbe burgemeestersbenoeming. Het blad meent echter te weten dat de waarschijnlijkheid seer gering is dat deze besprekingen tot iets leiden, daar voor mr. Kappeijne, die hoofd van een zeer bloeiend advocatenkan toor is, een dergelijke benoeming een groot financieel offer zou beteekenen. De Spoorwegtarieven. Naar de „Tel." uit den Haag ver neemt kan de invoeriDg der nieuwe spoorwegtarieven eerst tegen Januari 1911 tegemoet worden gezien. De bevolking van Amsterdam. De bevolking der hoofdstad is in November weer een flinke stap vooruit gegaan. Einde November beliep de bevolking in totaal 567,367 zielen. In dezelfde maand van het voiige jaar telde Amsterdam 565,214 zielen. Een kogel in de dij". Gisterenna- middag was. J. G. v. D. met drie kor nuiten in den Zandwijk sell en polder aan het jagen, waarbij zij betrapt wer den door den on bezoldigd en, rijksveld wachter De Weyer. Deze wilde destroo- pers verbalis eer en en hun geweren, in beslag nemen, toen v. D. hein met een slok op hol hoofd sloeg en de ande ren hem bedreigden. De Weyer "h ok daarop zijn revolver en joeg v. D. een kogel in de dij, waarop de aanranders hel hazenpad kozen. Twist. Bij een huis el ijk en twist in de Foelie,straat te Amsterdam, iieeft gisterenmorgen een vrouw haar.schoon dochter met een ijzeren voorwerp een 'bloedende wonde aan het hoofd toe gebracht. Zij is hevig bloedend naar het politiebureau J. 1). Meijerplein ge bracht, alwaar zij verbonden en van daar onder geleide naar het Isr. Gast huis op de Keizersgracht vervoerd werd. Inbraak te Amsterdam. Bij den schoenwinkelier Do Jongh, aan, do Ro zengracht te Amsterdam, is Zondag namiddag, naar de „Tel." meldt, inge broken. Er moet aan geld en goud en zilver voor een waarde van onge veer f 375 ontvreemd zijn. Inbraak to Hilversum. Zaterdag be merkte oen agent van politie te Hil versum sporen van inbraak aan de ach terzijde van een tijdelijk onbewoonde villa aau den Soestdijker Straatweg. De dief, oen zwerver, werd later met be hulp van burgers in het nabijzijnde bosch onder hevig verzet gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. De inbreker had, na zich toegang lot hot huis te hebben verschaft, op zijn gemak alles doorzocht, daarna een halve flescli wijn leeggedronken en was toen kalmpjes naar bed gegaan. Door heit gerucht, dal de agent, die do hulp van twee burgers inriep, maakle, wakker geworden, wist hij ongemerkt "Ie ont vluchten. Kort daarna echter werd hij toch gearresteerd en werden verschil lende gouden en zilveren voorwerpen, uit de villa afkomstig, op hem gevon den. De instructie geopend. Naar aan leiding van het geval van vergiftiging bij den slager Marsman te Leiden, is een instructie geopend. De dienstbode werd reeds door den rechter-commissa- ris verhoord, doch dit leidde uog niet tot een r esultaat. Zoodra de overige huisgenooten genoegzaam hersteld zijn, zullen ook zij gehoord worden. Do knecht wordt nog altijd in het Acade misch Ziekenhuis verpleegd. Moord. Te Laude, gem. Vlucht- wedde, is Nieuwjaarsnacht do boeren knecht Jan Molanus zoodanig mishan- da'ld dat hij r eeds is overleden. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Een goederentrein ontspoord. Nabij het station Rozendaal is gisterenmorgen een goederentrein ontspoord. Verschib lende wagens zijn omgevallen en ver brijzeld. Geen persoonlijke ongelukken. De treinenloop ondervindt vertraging, daar het hoofdspoor is versperd. Gestrand. Op Nieuw-jaarsdag w erd aan den Hoek van Holland assistentie gevraagd, daar op den Banjaard ge strand was hel Engelsche stoomschip „Cambyses", varende van West-Hartle- pool naar Cardiff. Onmiddellijk vertrokken van den Hoek van Holland derwaarts de sleep- booten „Wodan", „Zuiderzee" en ,;Ro- senburg"; evenzoo uit Brouwershaven de sleepboot „Gier" en de reddingboot van Burgsluis. Het Engelsche schip was inmiddels door eigen kracht vlot gekomen en ver trok nu onder geleide van de reddings boot naar Burgsluis, om te worden na gezien. De zachte winter. Op Nieuw jaarsdag is te Sliedrechl een meike ver gevangen. Een treurige dood. Zondagavond is een 16-jarige "dienstbode uit den Drie hoek, gemeente Ambt Ommen, toen zij een bezoek bij een buurvrouw wou brengen, te water geraakt en verdron ken. Drank op Nieuwjaarsdag. De 21- rige zoon van een hospitaalsoldaat schrijver, een overigens oppassend jonkman, die onder den invloed van kameraden zich op den Nieuwjaars dag te buiten gegaan had aan sterke- dr-:.k, viel, bij zijn ouders thuis ge komen, boven van de (rap, tengevolge waarvan hij zware inwendige kneuzin gen beliep en een halven dag later overleed. Woeste nieuwjuurwenschers. De landbouwer R. L., te Bruchterveld, ou der de gemeente Ambl-Hardenberg, is in zijne woning door nieuwjaarwen sehers, aan wie hij geen sterken drank wilde schenken, zoodanig gesneden, dit men voor zijn leven vreest. De ver moedelijke daders zijn bekend. Alles in een uur. Het volgende staaltje van handig optreden der poli tie te Amsterdam, wordt aan ,i)e Tel." gemeld: Vrijdagavond half achl kwam ik in hei Leesmuseum met een spiksplin ternieuwe overjas aan: precies als Pierpont Morgan, had de coupeur van Kreymborg gezegd, ik hang de jus. in de vestibule op, lees in de zaal „Da Telegraaf", kom terug, de jas 5 la Pier pont Morgan, weg! Ik in looppas naar hot politiebureau in de St. Pietershal. Mis! Naar den Singel. Olp mijn gelukkig niet gerolde, horloge, was 't 8 uur 10 minuten. De recherche aldaar houdt n korte beraadslaging; getelegrafeerd, getelefoneerd.... Ik naar huis in regen en wind, zonder jas. 9 uur: .Rechercheur C. Steensma. van de „Ferd. Bol" met militair saluut: „Dief en jas terecht en de jas nog niet beleend." Wat een bof! De heéle grap had maar een uur ge duurd. Maar hoelang zal 'I we) duren, eer ik mijn jas terug krijg? Van ,een kaaimuur doodgevallen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Antwerpen de 21-jarige kapi tein van de te Hansweert thuis belioo- rende sleepboot '„Zeelandia" van een kaaimuur op een schip doodgevallen. Was hij niet goed? Zooals hien wc. denken kan, geven de gunstige bepa lingen der Ongevallenwet nog al ecus reden tot het veinzen van, niet-herelel. Dezer dagen hoorde de „Dordl. Cl.'' een slaalije van een man, die bew eer de, dat hij, na een bedrijfsongeval, zijn arm niet hooger dan ziju schouder kort oplichten. Wat men ook bij de ver schillende colleges beproefde, bijhield

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1