Gemengd Nieuws. Nieuws uit de Bollen streek en de Meer Nieuws uit Kennemerland. Stadsnieuwe Ourget! Stand. Geboren: de H. IJ. S. M. in exploitatie) met Westfalen, terwijl via EltenEmmerik de Rijnprovincie in verbinding wordt gebracht. In verband met de uitge breide kolendistricten zoowel in Rijn provincie ale W estfalen, zal het kolen- vervoer o. a. gemakkelijker worden, hetgeen eene stad ala Rotterdam zeer zeker zal ten goede komen, indien deze verbinding tot stanl werd ge bracht. Se burgemeester van Amsterdam. De Raadszitting van a. s. Woensdag is de laatste welke door burgemeester Van Leeuwen gepresideerd zal worden. Naar bet ,.N. v. d. D." verneemt, zal de scheidende burgemeester, na afloop van de agenda, namens den Raad worden toegesproken door bet oudste raadslid, den heer L. Ssrrurier, en namens de wethouders door den oudsten wethouder, den heer Th. F. A. Delprat. Deze zal na het vertrek van mr. Van Leeuwen het burgemees tersambt waarnemen, totdat de nieuwe titularis benoemd is. Het Heerlijk Jachtrecht. Het „Dagbl. van N. Br." bevat een open brief aan Z. E. den Minister van Landbouw, door !i blad zelf onderteekend. De brief zal door zijn aardige in- kleediDg Minister Talma wel eenige vroolijkeoogenblikken hebben bezorgd Naar aanleiding van de jachtrelletjee, die te Moergestel hebben plaats gonad en die thans voor 't Bossche Hof zijn behandeld, neemt het blad de partij der boeren op, wier akkers door het hoogadelijkwild kaal gevreten worden. Eq dan schrijft het: „De relletjesmakers (d z. de boereo) snappen er niets van, dat zij de schande zijn van Moergestel. Zij voelen bet niet als een beleediging als men hen scheldt voor oproermakers. Als bun gevraagd werd, wat zij daar deden op het jachtveld, dan klonk het: ons land verdedigen! Hun land, Excel lentie, hun eigendoml Wat is dat voor 'n recht, dat nog aanspraken geeft op den eigendom van een ander? Een recht uit de middeleeuwen, uit den tijd van de lijfeigenschap en der heerendiensten. Maar een recht, dat wij in onze 20e eenw niet meer be grijpen kunnen. Een lecbt dat reeds lang afgeschaft zou zijn, als de Jager kommissie niet zoo treuzelde. Maak er toch een eind aan Excellentie. Oppassende huisvaders gaan de ge vangenis in, omdat zij een „heerlijk heid" niet vermogen te zien, waarvoor hunne twintigaeuwsche oogen Diet gemaakt zijn. D3 drukte op de nieuwe Botterdamsche beurs. Vrijdagmiddag was het op de nieuwe korenbeurs te Rotterdam zóó druk, dat men niet slechts op elkanders teeneu trapte, maar op den geheelen voet. Dat ondervond J. B., schipper u<t Wijk bij-Duurstede, van de Rijnaak „Europa." Door het verbreken van het afsluit hek in den schippershoek viel J B en een aantal bezoekers liepen niet om-, maar over bem heen. Hij werd zoodanig op zijn voeten getrapt, dat het loopen hem onmogelijk was en hij per brancard naar zijn schip, lig gende aan de Boompj ^s, gebracht moest worden. Don woekeraar te lijf. 't Was een uitmuntende gedachte van het Bestuur van de Nat. Vereen! ging tot Bestrijding van dsn Woeker om met Nieuwjaar bij de Rijksbetaal meesters een circulaire te doen uit reiken, waarin den 14 duizend van 't rijk gepensiouneerden wordt medege deeld, dat ze, wanneer ze voorschot behoeven, niet meer in handen be hoeven te vallen van den woekeraar, maar dat ze terecht kunnen voor voorschotten van ten hoogste 5 pCt. per jaar ook in een en kwart procent der pensioenstermiju aau verschillende kantoren en inrichtingen in onderscheiden plaatsen van 't land Zeer terecht zegt het Bestuur der Vereeniging, dat het er niet om te doen is om het beleenen van pensum acten te bevorderen, maar dat ze 't doet in 't belang der gepeoeionneerden, Met andere woorden dus: Wij weten dat bij de meesten tegen 't eind van het kwartaal de lamp voorover hanjt en om die weer in evenwicht te bren gen wijzen wij u den weg om uit de klauwen van geldwolven te bij ven. Daar is een zeer practiech Bestuur en den woekeraar een klontje uit de pap. Moderne kunst. In den Prinsestraat-gevel van bet gebouw der verzekering-maatschappij „De Nederlanden" te 's Gravenhage, zoo vertelt de „Residentiebode" is thans een beeid aangebracnt, dat al gemeen de aandacht trekt om zijo onbegrijpelijke leelijkheid. 't Is een mansfiguur met een soort papegaaien bek. Op zichzelf maakt dit «1 geen vriendelijken indruk, maar de kerel kijkt nog zeer nijdig ook, wat iutus schen niet te verbazen valt, want hij staat midden tusscben de vlammen, die hem tegen het lijf opkruipen. Da voorbijgangers staren uem hoofd schuddend aaD, zichzelf en elkaai afvragend, waarom ze door architect Berlage, wiens phantastisch Uitbre dinspian toch het schoone beoogde hier op zoo'n wanstaltig baksel ont haald worden. Zou 't misschien siju uit wrevel over B. en W.'s crit-iek op zyn plan, zoo hoorden we al vragen Neen, daarom is 't niet. Die pap* gaai sinjeur stelt eenvoudig voor den vuurduivel. Dit verklaart veel, want een brandverzekering maatschap pij maakt de mensohtn natuur ijk graag bang. Maar waarom moet da' nu zóó aan den openbaren weg go- beuren Politierevolntie te Sitlard. Men schrijft uit Sittard aan „De L. K."-. Hoe het eigenlijk kwam, en wat er de aanleiding van is geweest, hebben we tevergeefs trachten te weten te komen, doch een feit is het, en hét valt ta betreuren, dat er in den laten avond van Driekoningendag in onze goede stad iets is voorgevallen „noch nie dagewe- sen De gemeenteveldwachters Kleijnjans en Gruis en hadden 't aan den stok met den inspecteur van politie, en waarlijk niet op malsche wijze, te oordeelen naar de niet erg lief klinkende woor den en doffe slagen op de tafel, die van uit de wacht tot het Marktplein doordrongen. De bezoekers van de omliggende café's en tal van wandelaars k warn en weldra op het rumoer af, terwijl eeni- gen der meest nieuwsgierigen tot onder de vensters vooruitschoven, natuurlijk om er het fijne van te vernemen. En fin, wat ei- van zij, men zag wel niets, maar men hoorde toch dat het er he vig toeging. Men vertelde ons, dat de inspecteur eensklaps op de wapenkast moet zijn toegesprongen, een revolver hebben gegrepen en daarmede hebben gedreigd. Een bode liep ijlings naar den bur gemeester die weldra ter plaatse ver scheen en allen in zijn kabinet .aan een verhoor onderwierp. Onder deze bedrijven was het aantal nieuwsgierigen daar buiten tot eenige honderden aangegroeid, terwijl van alle kanten op het gejoel en geschreeuw, het gesis en gefluit, het geknal der donderbussen en voetzoekers, het volk kwam toesnellen. „Revolutie willen we hebben!" zoo werd ei' geroepen. „Er uit met hem, eruit met hem!" riepen weer anderen, terwijl e enigen door kwinkslagen weer den benoodigden humor er in brachten. Of 't lukte? Weldra weergalmde uit een 500-tal kelen het lustige refrein ,Och, het Chefke is gebouwd, hè zit in de misère" enz. Eindelijk tegen half twaalf was het verhoor afgeloopen. Als eersteling verschijnt aan de bui tendeur veldwachter Kleijnjans. Luide bravo's klinken den wakkeren, in den dienst vergrijsden politieman tegemoet. Wenkt publiek toe, treedt te rug naar binnen. Veldwachter Cruisen verschijnt even aan de deur. Wederom geweldige bra vo's. Wenkt met de hand tot stilte; treedt dan terug. Even vóór twaalf betreden genoemde veldwachters, in gezelschap van twee agenten van politie, het marktplein, het volk toesprekende, sussende, aanma nend tot kalmte.... doch de menigte was te opgewonden; cr kwam geen kalmte in. Het duurde vrij lang eer de politie mannen zich een weg hadden gebaand door dien menschendrom. Zij verdwe nen in de straten, verrichtend hun naehtwachtdienst. Het volk wachtte nog steeds op het buitenkomen van dein inspecteur,, tever geefs. De burgemeester ging, na een korte wandeling tusschen het volk, in gezel schap van een agent van politie, naar huis. De menschenmassa verminderde nu snel. Toch bleven er velen wachten tot de inspecteur zou buitenkomen, ,doch deze was en bleef onzichtbaar. De doffe slagen van het middernach telijk uur brachten de stille rast weer mee. Wij hebben onlangs al gemeld, dat heel Sittard door deize politieralletjes op stelten stond. De inspecteur zal er nu zijn langsten tijd wel geweest zijn. Een goed begin! Zaterdag was het de eerste keer, dat de nieuwe wet houder van den burgerlijken stand te Apeldoorn als zoodanig de paartjes pro deo trouwde. Een der aanstaande echt genoot en was zoo beschonken, dat hij, na uit het rijtuig gedragen te zijn, de trappen van het gemeentehuis moest worden opgedragen. De wethouder weigerde het huwelijk te voltrokken. Op 't hoofd geslagen. Donderdag avond is te Middelburg bij een twist in een koffiehuis een boerenjongen uit s Heer-Arendskerke met een biljart queue op het hoofd geslagen. De jon gen, die geheel buiten de ruzie stond, werd eenigen tijd daarna bewusteloos. Zijn vrienden brachten hem per rij tuig naar zijn woonplaats. Tot Vrijdag avond was hij nog bewusteloos en de dokter zag zijn toestand zeer ernstig in. De politie stelde een onderzoek naar den dader, een Walcherschen boeren jongen, in; tot heden echter zonder resultaat. Een diovonbendo.De zes leden van de dievenbende, te Velp in woonwa gens gevonden, zijn allen aangehouden en gaan naar het huis van bewaring. Dit kan, omdat een deel der gouden sieraden gestolen bleek bij de juwe liersfirma I' .E. Manikus te Arnhem. Het onderzoek naar de herkomst van het overige, wordt voortgezet in Brus sel, waarheen portretten van het zes tal gazonden zijn. De goederen waren niet afkomstig uit Breda, Gorinchem, Rotterdam of Den Haag. In de wagens zijn, behalve f 1000 aan vreemd en Hol landsch geld, wapens en ammunitie ge vonden. Tot de bende behaoren Bel gische deserteurs en acrobaten. Twee vrouwen hebben ieder vijf maanden ge vangenisstraf te ondergaan. Volkstellers-ervaringen. Men meldt uit Stavenisse aan de „Ct.": De staal tjes van onkunde op terreinen, die men privaat terrein mag heeten, door $e volkstellers opgedaan, mogen in de cen tra der „beschaving" nog frappanter zijn dan elders, wezenlijk, hier hoorde ik ook dingen, die ons een gat in de lucht doen slaan. Een volksteller komt binnen, introdu ceert zich en vraagt aan de vrouw des huizes o.m. haar geboortedag; ant woord 2 April. Geboortejaar? Onbekend Geboren te? Onbekend. Van man en kinders? O, als Ik dat allemaal Vnoest weten, moest ik me een verstand heb ben izóó (demonstreert met de handen een reuzenhoofd). Een ander perecel opgezocht. Ook daar man afwezig. Vrouw, met een ont steld gelaat: Is het waai', meneer, dat we allen geteld moeten worden voor den sterken drank? We lusten alle maal graag op zen tijd een glaasje, de kinders ook, enMeneer stelt haar gerust. Zij„Gelukkig, dan kunnen we er eentje blijven nemen!" Andere volksteller krijgt bij zijn vraag, naar de telkaarten ergens toit be- sdheid, dat die vervloekte schoolwet overal in zit. De menschen zochten de reden der volkstelling in de hier zeer onpopulaire leerplichtwet. Een ander vroeg: „Maar, meneer, waarom motten mijn vrouw en de meisjes ook geteld worden? Die moeten toch geen sol daat worden! Deze goed onderlegde staatsburger zocht onzakelijk verband tusschen volkstelling en militie!! Een witte raaf was het, aLs de kaar ten vrij goed waren ingevuld. Het gros der te tellen gezinshoofden liet het aan de tellers over, wat zeker voor deze nog maar het verkieslijkst was. Een droevig ongeval. Te Bunde geraakte een oppassend landbouwer, B. geheeten, gehuwd en vader van een tal rijk kroost, onder aene dorschmachine. In deerniswekkend en toestand werd de man naar het hospitaal te Maastricht overgebracht, waar hij thans, na hevig lijden, is overleden. Bloedvergiftiging. Te Oudkarspel krabde een 25-jarige vrouw een puistje open en overleed aan bloedvergiftiging. Verdronken. De Meppeler beurt schipper Schipjes is Zaterdagnacht bij het aan boord gaan te Amsterdam te water geraakt en verdronken. BENNEB HOEK. R. K. Volksbond. Dinsdag 1, Woensdag- 2 en Zondag 6 Februari, tal „Nut en Genoegen" onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond haar laatste tooneeluitvoerinp geven in dit seizoen. Opgevoerd zal worden „Babos Rita, of 't was maar een Loods", tooneelspel in 4 bedrijven en „Zijn eerste spreek uur", blijspel in één bediijf. St. Jeroen. Donderdagavond 13 dezer, des avonds om 7 uur, zal de Bloemisten w erk lied en vereenigin g „St. Jeroen" in het R. K. Vereeniging»- gebouw eene vergadering houden. Punten van behandeling zijn: Jaarverslag van het secretariaat. Rekening en verantwoording van den penningtn. Voorste! van het bestuur tot reglementswijziging, Verkiezing van het bestuur wegens periodiek af treden van den presiden, 2en secre taris, penningmeester en 2en commis saris die zich allen herkiesbaar hebben gesteld en wegens het bedanken van den 2en,j voorzitter, in wiens plaats een andeD gekozen moet worden. Bonnebroek achteruit. Het onder staande geeft een overzicht van den loop pnzer bevolking: m. vr. tot. 31 December 1908 627 702 1329 vermeerderd door ge boorte 14 14 28 overleden gevestigd ver trokken 641 716 1357 7 6 13 634 710 1344 49 84 133 683 794 1477 83 129 212 31 December 1909 600 665 1265 „St. Barbara". Dinsdagavond houdt de onderafd. „St. Barbara" van den R.-K. Volksbond in het Vereenigingsgebouw hare Jaarvergadering, waarin zal plaats hebben: Installatie van nieuwe leden., verkiezing van 4 bestuursleden en ver slag van den penningmeester over het afgeloopen jaar. Een gezonde streek. Van de 1265 'in woners dezer gemeente, zijn er 44 per sonen boven den leeftijd van 70 jaar, waarvan de oudste 92 jaren telt. BILLEGOM. De Ned. Zelat. aursbond. De vereeniging tot steun van Ned. Mis siën heeft in het jaar 1909 niet min d-r dan 122 duizend postzegels ont vangen, verder zilverpapier, capsules enz Ook eenige nieuwe leden zijn toe getreden. Mocen velen dit jaar het vcboone werk met giften en postzegels «teuuen! LISSE. H. B G. Vrijdagavond vergaderde de afdeehng Lisse van het Holland scbe Bioemboüerkweekers Genoot schap ia het café van den heer Ruigrok van der Werve. De heeren W. van Dijk Pz. en A. Raaphorst Hzn werden gekozen ais afgevaardigden. De beschrijvingsbrief voor de 22ste algemeene vergaderingwelke op Maandag 24 Januari a. s. te Haarlem in „de Kroon" zal worden gehouden, werden behandeld Deze gaf niet veel aanleiding tot discussiën. Alleen punt 14, een voorstel van de afdeeling Uitgeest in zake de oprichting van een bollenbenrs te Hssrlem door het H. B. G. gaf aanleiding tot bespre kingen, waar die afdeeling in baar memorie van toelichting spreekt over het verstrekken van een lijst van oncredietwaardige exporteurs. De ver iadering was algemeen van gevoelen, dat een zoodanige lijst niet mogelijk is ec bovendien, dat het schulden- register, als hiervan een goed gebruik gemaakt wordt, voldoende in deze behoefte voorziet, alleen werd er aangedrongen om een beter gebruik te maken om nalatige debiteuren op dit schuldregister te doen plaatsen. Voorts werd een lijst samengesteld van de in het vorige seizoen gemaakte prijzen. Daarna werd de vergadering geslo ten en ging men over tot eene ver loting van luxe en andere artikelen. SASSEN HE1M Person al ia. De heer P. J. Verkou teren te Zwolle is benoemd tot hoofd der School met den Bijbel alhier. NOOBDWIJK. Een nieuw tuindersbon d. Wegens de groole uitgestrektheid onzer gemeente, vormden eenige tuin ders wonende in „Den Ruygenhoek", alhier, het plan om behalve den reeds beetaanden Tuinderbond een nieuwen op t« richten, voornamelijk ten gerieve der tuinders, wonende in Langeveid, Ruygenhoek, Zilken Half weg. Daartoe had een vergadering in het café „Duinzicht". Rseds traden 44 leden toe. Nadat een voorloopig bestuur was samen gesteld, werd besloten een veiling op ts richten van boonen, ens. en wel op eeD terrein der H. S. M., gelegen tusschen het station Lisse en de Leidsche trekvaart; terwijl de geza- melijke verkoop van erwten op con tract zal plaats hebben. Het voorloo pig bestuur werd daarop veranderd in een difinitief en bestaat uit de heeren G. Schilder, voorzitter; G. Gee.lings, W. Ta. Langeveld, A. van der Lans, en H. Langeveld, be stuursleden. Hiermee was de nieuwe Tuiudersbond „Eendracht maakt Macht" opgericht. Brand. Vrijdag middag brak er brand uit in „Solo Mio", een groot pension, gebouwd in het midden der duinen. Bij het aansteken van een lamp schijnt een ,of ander voorwerp vlam gevat te hebben, welke zich spoedig aan andere voorwerpen mededeelde. Door tegenwoordigheid van geest van mevrouw Lau Dirksen en het spoedig opdagen van behulpzame handen werd de brand spoedig gebluschten een. groot onheil voorkomen. De schade is niet groot. Personalia. De beer A. F. Bijvoet alhier is door de Algemeene Vereer iging voor bloembollencultuur benoemd tot lid der commissie van beoordeeliug voor de op 8 en 9 Maart as. te Londen te houden bloemen- keuring van de Royal Horticultural Society, waarvoor de Algemeene Vereeniging medailles uitloofde. NOOBDWIJK urger! Stand. Geboren: d. van J. Plug en P. Plug. z van Th JVijnands ejn A. M- Kemming. z. van jWl. Gaspers en A. Vink. z van E. Smit en O. H. van Tol. d. van II H. Keijzer en G. Grootveld. Ondertrouwd: Cornells Hoek en Sofia J ansen Bernard us van Abs- woude en Hendrika van Dijk. Getrouwd: Dirk van der Kwaak en Maria Anna .van den Hoo it aarfc. NOOBDWIJK KRHOUT. Burger! Stand. Geboren: z- van F. J. Hill en J. Liasschuijt z- van J. v. d. Ploeg en Q Raap horst. d. ran R. Jansen en P, v. d- Berg1. Overleden: Barbara jMarijt. NIEUW-VENNEF. Zomer of winter? Als iets zeldzaams in de maand Januari, staan bij den WelEdelen heer van Dorsten, arts alhier, den rozenperken in vollen bloei. HOOFDDORP. Wijkverpleging. In hotel „De Beurs" alhier werd een vergadering gehouden van de drie cooamissiën, welke ten doel hebben het verkrijgen van wijkverpleging in onze gemeente. Ruim een twintigtal personen waren «anwezig. De vergadering werd geleid door den burgemeester mr. A. Slob. Besloten werd voorloopig te trachten wijkverpleging tot stand te brengen te Hoofddorp, Nieuw-Vennep. Abbe- nes, alie drie met een omgeving tot eerste dwars- en lengtewegen. Getracht sal worden door persoonlijke propa ganda der leden personen te winnen "oor een nmandelijksche contributie, om zoodoende te vormen een basis v&n inkomsten, om dan verder te tr»chten subsidie te verkrijgen van het gemeentebestuur en de velschil lende armbesturen. „Het Witte Kruis" heeft bij eventueele tot-stand-koming subsidie toagereed. Zoo zijn de eerste etappen gezet op den weg, die leiden kan tot een schoon doel. Voorzeker hebben de commissiën een zware tank opgevat, waarin wij gaarne hopen dat rij slagen zuilen. Herleving. De heer C. J van Leeuwen, door wien is aangevraagd vergunning tot stichting en exploitatie eenar gasfabriek te Halfweg, heeft tevens verzocht om van daar uit ook in het noordelijk deel van Haarlem mermeer aan particulieren gas te mogen leveren. dienstonderricht te geven en te vormen tot nuttige leden der maatschappij. Zij tracht dit doel te bereiken door: a. bijeenkomsten harer leden op Zon- en Feestdagen; b. voordrachten en onderrichtingen over godsdienstige onderwerpen; c verschaffen van paseende lectuur; d. heiliging van Zon-en feestdagen; e. practische aanmoediging en be vordering der godsdienstoefeningen en der spaarzaamheid; f. verschaffen van aangesamen en nuttig ontspanning; g. het uitzien van bet bestuur naar practischen werkkring, ambacht enz naar gelang den aard en de gezindheid der leden. VELSEN. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Velsen en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December 1909 ingelegd f9157,01, terugbetaald f9838,87. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven, boekje draagt het nummer 2650. Postkantoor. Lijst van onbe stelbare brieven sn briefkaarten van bier verzonden gedurende de 2e helft da maand December 1909. Fred. Versteeg, Haarlem. Société anoniem congonais „Dixsn". Friiuiein S. Wilgaard, KopeufiageD. Burgerlijke Stand. Onder trouwd: H. Oldenburg en M. Ruis. Getrouwd: P. Bos en L- Soho! A. de Reus en O. Nijman. J- Plug e|n H. C. van Duyvenvoorde. Geboren: z. en d. van T. van Ri essenMooy. d. van D. Zwier Kok. d. van A. EMj. NanHeerematos z. van J. de GelderDa Graaf. z. van T. HuyerBakker, z. van C. M aarschalkSchoor! z. van H. H. Jas,perseVan Os. d. van M'. Blok Zevenberg, d. DammersBak ker. Overleden: N. Jr Rraam, ta, D. van Os, 22 j. IJMUIDEN, Succes. In den dezen winter te Zaandam gehouden tooneelwedstrijd vanwege den Provincialen Bond van Dilettantentooneel vereenigingen in Noord Holland behaalde Vrienden kring alhier den tweeden 2en prijs met 271/2 p. en won tevens den zilveren medaille, uitgeloofd door Z K. H. Prins Hendrik. „Varda" ook van hier behaalde den tweedeD 3en prijs met 231/2 punt. BEVERWIJK. De Roomsche drankbestrij ding. Gisteren vergaderde het Kruis- verbond. Medegedeeld werd, dat er wegeDS den minder gunstigen toestand der kas niet veel aan nieuwjaarspropa- ganda gedaan is. De aicoholcnrsus, die tot nu toe was uitgesteld, zal in den loop der volgende week hervat worden. Daar deze vergadering eigenlijk in December had moeten plaatshebben, wat om verschillende redenen niet gebeurd is, zal in de laatste week van Januaii wederom een vergadering worden gehouden, waarin o.a. de Lemmer; mr. A. Ondegeest, griffier bij het kantongerecht te Schoonhoven mr. W. van Son, kantonrechter te Zaandam. („St.*Ct.") Benoemd is tot tijdelijk onder wijzeres aan school no. 3 te Heer- Hugowaard mej. M. Lust alhier. Naar we vernemen heeft de heer J. Garritsz bedankt als secretaris der Kamer van Arbeid voor de drukkers- bedrijven. Naai- -wij vernemen heeft de heer J. J. Smits, ontslag genomen als secre taris der Haarlemsche Mannenzangver- eeniging „Crescendo", Zijne steeds toenemende werkzaam heden, die hem geen beschikbaren tijd laten de zaken van „Crescendo" naar behoor en te behartigen, hebben hein hem tot dit besluit genoopt. Provincials Staten. De Commissaris der Xoningin in Noord-HollaDd heeft de leden der Provinciale Staten bijeengeroepen in buitengewone zitting, op Dinsdag 25 Jaouzri, des voormiddags elf uur. Da» zal aan de orde worden gesteld de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter voor ziening in de vacature, oatstaan door het overlijden van den heer mr. S. A. Vening Meinerz. Onderhoud van de Leidsehe Vaart. Leiden zit met allerlei tegenspoeden in zake de Leidsehe vaart. Nadat voor eenigeu tijd tot ver nieuwing van de Nagelbrug onder Voorhout moest worden overgegaan, is thans weder vernieuwing van de Piet Gijzenbrug onder Noord wij ker- hont dringend noodzakelijk. De Kosten zullen ongeveer bedragen f 12.000 k f14 000 Zoo is het nu binnen betrekkelijk korten tijd reeds de tweede maal dat de gemeente Leiden zich voor be langrijke uitgaven geplaatst ziet ten behoeve v«n de vernieuwing van wer ken in een vaart, die wel de gemeente moet onderhouden maar waarbij z# overigens weinig belang heeft. De oorzaak van de voordurende bruggenreparatie is, dat de landhoofden. docr de daartegenaan varende zand bakken worden ontwricht. En dit terwijl de gemeente Leiden over het varen zelf in de vaart niets te zeggen heeft. Aan dezen onhoudbaren toestand dient een einde te komen, meenen B. en W. van Leiden. De gemeente Lsiden behoort van het onderhoud van de Vaart en de daaraan gelegen werken te worden ontslagen. Waar echter de weg, de vaart en de werken gemeenschappelijk eigendom zijn van de gemeenten Lei den en Haarlem, al beiast dan ook. iedere gemeente zich met het onder houd in het aan hen toegewezen ge deelte, zal ook Haariem hare mede werking in deze moeten verleenen. B, en W brengen daarom ter kennis van den Raad dat zij voornemens zijn in overleg te treden met het gemeentebestuur van Haarlem, ten einde door een gemeenschappelijk optreden der beide gemeenten zoo mogelijk te bewerken dat eigendom en onderhoud van weg, vaart en werken overgaan op de provincies VELSEROOBD. Statuten. De „St.. Ctbevat de statuten der Sint Fidelis Vereeniging tot voort planting des Getoofs, onder de be- schermicg van deh H. Jozef, alhier. Deze vereeniging stelt zich ten doel om Katholieken jongelingen gods Personalia. Door de arr.rechtb. alhier is, ter vervalling der vacature van kanton rechter te Haarlemmermeer, opge maakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. J. H. ten Bokkel Huicink, kantonrechter te Statuten. De „St. Ct." bevat de satuten der vereenigingAfdeeling Haarlem der te Utrecht gevestigde Koninklijk# Veree- Nederlandsche Weerbaarheids bestuursleden wegens peiiodieke aftre- Noord- en Zuid-Holland, ieder voor ding moeten gekozen worden. Het zooveel het op haar geoied gelegen herhalingsonderwijs, dat geheel ge- fgedeelte betreft, regeld was, koa dezen winter niet I gegeven worden, doordat het kerk - bestuur de reeds gegeven toestemming j weer introk, daar het reeds te laat in den tijd was. 7 nieuwe Rden werden geïnstalleerd. In den loop dezer maand zal een propagandavergadering worden gehouden, waarin een spreker zal optreden. Esrstdaags zal eene vergadering van den Jongensbond worden gehouden in het lokaal der leesvereenigingen. Diarna hield de voorzitter eene lezing overHet Internationaal Con gres. Na uiteengezet te hebben, wat een internationaal congres is en het nut er van te hebben aangetoond, gaf hij een overzicht van het daar be handelde. Bij de rondvraag werd geklaagd over het te la&t verschijnen van de verslagen in „De Kruisbanier", wat volgens den voorzitter te wijten was aan de gebrekkige inrichting van dit blad, waardoor sommige ingezonden stukken soms twee maande.» moesten wachten. De vergadering werd hierna ge sloten. UITGEEST. Personalia. Onder vele blijken van waardeering herdacht de heer J. van Nienes den 5en dezer zijn zilveren ambtsfeest als ge eentesecretaris Het geheele dorp vierde fe6st en talrijke c&deaux werden den feesteling aan geboden. ASSENDELFT, Bekroond. Eensgezindheid van hier behaalde met 22 punten den vierden 3en prijs op den tooneelwed strijd, uitgeschreven door den Pro vincialen Bond van Dilettanten- tooncelvereenigiogen in Noord-Hol land. De heer B. Kleijn van hier behaalde den len personeeien prijs, zijnde een zilveren medaille. ALKMAAR. 8 Jan. t. van tl. F. Buijs en M. M. Vessies. Overleden: 8 Jan. E. de Meijer, wed. van L. van der Putte, 81 jaar niging, alhier. Da vereeniging stelt zich ten doel de individueels weerbaarheid harer leden te bevorderen. Zij traent dit doei te bereiken door a. het geregeld honden van oefening en in den wapen handel, schiet-, ea gymDastiek en schermoefeningenb. net houden van velddienstoefeningen en militaire marschenc. het jaar lij ksch deelnemen aan een kamp;, d. alle andsre geoorloofde, tevens wettige middelen, die het aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. De schietoefeningen zullen worden gehouden, zoo mogelijk met tie ge weren bij het leger in gebruik. Nederlandsche politiebond. De 51ste vergadering der provinciale afdeeling Noord-Ho/iaact van den Algemeene Nederlandsehen politie bond, zal in het laatst dezer maand hier ter stede gehouden worden. De agenda vermeldt o.a. Voorstel van een lid to Hilversam, in zake onderscheidingsteeken, bij 't verkrijgen van het gewoon diploma of dat met aanteekenmg. Verslag der commissie, in de vorige vergadering benoemd, om op audiëntie te gaan bij den Commissaris der Koningin in déze provincie. Behandeling van een schrijven van de aideeiing Zuid Holland inzake het redigeeren van het bondsorgaan de „Nederlandsche Politie Het bestuur zal trachten ook ee» spreker te doen optreden. Kamer van Koophand 1 en Fabrieken In de voorlaatste vexg-adoring- .vak de Kainor van Koophandel on JW- briek-en, op het Raadhuis, g-ehoudck waren geen bizoudeire of vermelden»- waardige onderwerpen aan ide oud#: In de jongste vergadering, de eer ste van het nieuw begonnen jaar; sprak de voorzitter, Mr. Joh. En schedé een toepasselijk woord Ta» gelukweasch bij gelegenheid Taf* deze eerste bijeenkomst in h*A nieuwe jaar. Vervolgens werd overgegaan kot de benoeming van een voorzitter een plaatsvervangmden voorzitter- der Kamer voor 1910. N a gehouden stemming werden toé die betrekkingen benoemd respeotj*- veüjk de heeren Mr- Joh. Enschedé en E. H. Krelage, dia beiden ypTr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 2