DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Beverwijksche kiekjes. BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten KiitteFhuisvMtt Haarlem BINNENLAND. DINSD&C* II JAN. OIO. 34ste Jaargang No. 7088 Bureaux van Redactie en Administratie s TelafoonssumnaeiP 842®. Voor advertentian en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Dit nummer bestaat, uit twee bladen. EERSTE BLAD. FRANKRIJK. ENGELAND KUIE HUILEMSCHE COUR UT ABONKEMCMTSPRUSi Per 8 maanden voor Haarlemf 3,85 Voer do plaatsen, waar oen agent Is gevestigd {kozn (*er gomeonto) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummer- - PRIJS OER ADVERTERTIEh: Van 16 regels 60 cent (contant 60 oent). Iedere regel meer 10 cent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland 80 cent.) Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contant). Alle betslende «bonnée op dit blad, die In bet bexit aerser verzekeringspolis srijsa volgens de bepalingen op de pobsmeo vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor GÜLDJfiH m M PU Q0LD HllÜ ÖÜLDKN b« C 1 H bt |J |f| levenslange enge- £fl_ g fi fi I <1 i 1 1 verlies van éen jg j§ n iwhöfc verlies var, m be mm h arm iimiiii ik vitMfc mm nr nm w n? ---»»» m uann iraimi nwnti maim m üu b« t« JV D clVI tSSIS Mk verues van een 9 .ISR 8 91MB 1H19 één werken. De uitkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door dc MsAttchappjj ..Ocean" Bijkant oos voor Haarlem de Nederlandsche Credletbank Nieuwe Gracht II. 15 GULDEN bij verlies ran éen anderen vinger Een grootsch pliajn Wie in dezen tijd ons goede Bever wijk bezoekt, nu de winter bijna alle verkeer en drukte, die de zomer met z'ch brengt, heeft doen ophouden, zal r-ieh niet kunnen begrijpen, dat er met grootsehe plannen wordt omgegaan. En toch, het is zoo Het gaat hier namelijk ()ni niets meer of minder, dan de op lichting van een plaatselijk Katholiek blad voor Beverwijk en omstreken. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat morgen wan den dag het eerste nummer uit komt ,neen, zoiover zijn we nog niet 'en ik durf hopen, dat het zot) ver |>ok nooit komen zal) maar het plan bestaat en is wel waard, om eens na der beschouwd te worden, daar het verschijnen yan een nieuw Katholiek Wad nu juist niet iets alledaagsch is. Van wie het uitgaat, en hoe men d' toe gekomen is? Nu ja, het eerste 2eg ik niet en het tweede weet ik niet. Enfin, er is wel meer wat ik hier niet precies begrijp; het heele plan, hoe goed ook bedoeld, komt me onbe grijpelijk voor. En of het uitvoerbaar is? Och ,de oprichting van een krant is maar een bagatelletje, een peulschil letje. Want zie eens hier: er is voor eerst voor noodig een beginkapitaal en nu weet ieder, dat dit gemakkelijk, zeer gemakkelijk te verkrijgen is, voor al als het besteed zal worden aan zoo'n belangrijke onderneming. Verdere kos- fenoch, redacteur, administrateur enz., W'erken natuurlijk uitsluitend voor de eer, dus geheel kosteloos. Bovendien zullen deze mensehen van alle kanten loestroomen, oim aan het hoofd van zoo'n blad te staan. Misschien zullen ci' ook wel eenige andere kosten mee gemoeid zijn, maar dat komt ook wei torecht. En mocht het soms blijken, dat er een tekort in de kas is, wat batuurlijk bijna niet verondersteld mag Worden, dan is dat ook dadelijk ge bekt. En waarmee de nieuwe krant zal gevuld worden? Twee bladen zijn er ;dde „Nieuwe Haarlemmer", die ons dagelijks, en „Kennemcrland", dat ons Eveemaal per week komt vertellen, wat er in Beverwijk en omstreken voor valt, dus behoefte aan een derde blad is er eigenlijk niet, maar abonné's heb je natuurlijk voor het oprapen. Doch hu eens in ernst: Zou het plan, wel hit te voeren zijn? Hiet is zoo gemak kelijk, om zoo'n plannetje eens gezel lig „in het hoekje van den haard" in elkaar te zetten, maar als het eenmaal tot een verwezenlijking komt, falen zoo dikwijls alle berekeningen. Er zijn, aan de oprichting zoo talrijke bezwaren van velerlei aard verbonden, dat zelfs een begin van uitvoering onmogelijk zal blij ken, en wanneer daar dan nog bij komt de concurrentie van zooveel be staande plaatselijke en niet-plaatselij ke bladen, zal de mogelijkheid, dat het nieuwe blad zal blijven bestaan, Ms het nog tot een uitvoering mocht, komen, zeer, zeer gering zijn. Ik twij fel echter, of die mogelijkheid aanwe zig is. Me dunkt van niet. Bovendien staat liet ook nog zéér te bezien, of het, doel, waarmee de op te richten krant wordt opgericht, te bereiken zal zijn: misschien wordt dat in de kringen, die dit plan hebben ontworpen, geloofd, maar ik zal denkelijk wel niet de eentoe zijn, diie dit geloof niet kanaan- nemen. Ér is echter nog iets. Zooals ik boven heb gezegd, hoop ik niet, dat hel plan verwezenlijkt wordt. Waarom niet? Om der eenheidswille. Willen de Katholieken in deze j)Laats zijn, wat zij volgens hun getalssterkte kunnen zijn, dan is eenheid dringend noodzake lijk. Verbrokkeling en versnippering van krachten, brengt ons achteruit. En tot dit laatste zou de oprichting der bedoelde krant onwillekeurig aanleiding geven, hoewel lit niet de bedoeling is We hebben voor deze streek een Ka tholicke krant, die meer en meer voor uitgaat en op den duur wel zal wor den: „bet" blad voor ons geheele dis trict, ten minste als 't hierin niet wordt tegengewerkt doöirandere kleinereblaad jes. Licht worden dan eenigem overge haald of kom.cn er van zelf toe, om voor deze kleine blaadjes „bet blad voor ons district (die Nieuwe Haarlem srhe, bedoel ik) op te zeggen. En wan neer later de uitgave van zulke locale blaadjes wordt gestaakt, is mem zoo gauw nog maar weer niet abonné van een Katholiek blad. Laten we dus de eenheid, die onder de Katholieken van Beverwijk eri omstreken bestaat, niet in gevaar brengen, door onbezonnen din gen op touw te zetten, maar onze beste en vereenigde krachten er onder zetten, om het goede wait wij bezitten, tel kens nog beter te maken. En wanneer de ontwerpers van het „groot,sehe plan" tot het inzicht komen, dat dit plan om redenen van allerlei aard onuit voerbaar is, niet alleen, maar ook on- noodig en nutteloos en nadeelig voor de goede zaak, dan zullen zij zeker wel zoo verstandig zijn, het te laten varen. Troelstra, Eene eer, die Beverwijk voor het eerst sinds tien jaren, mocht hebben, was het bezoek van Z. M. BurgerTPieter Jelles XIV, die ons nog eens is komen vertellen, dingen, die we al lang wis ten, daar het allemaal oude kost was. In Delft heeft hij ten minste nog iets nieuws verteld, n.l. dat hij loog, al loog hij in commissie. Maar hoewel ook hier het vlugschrift over de Duin hofkwestie was verspreid, deed hij hier/ alsof er niets gebeurd was, en stond hij in „Slroucken" op het toon eel, als iemand, die van den prins geen kwaad weet, zijn ideeën te verkondigen. En dat wel zoo, dat de niet al te talrijk op gekomen Katholieken haast zouden gaan geliooven, dat hij1 niets tegen het Katholicisme had. Het liberalisme raak te in verval en moest hulp en steun zoeken bij de S. D. A. P., zoo ver telde Troelstra heel hoffelijk over de hoe ren Tideman, Schucking Kool en anderen aan den liberalen kant. Van andere partijleiders en partijen werd beweerd, dat zij het niet zoo ernstig me en en met hunne Christelijke beginselen, maar geen enkele Katholiek werd met name gemoemd. Zoo hiler en daar liet hij' even doorschemeren de valsche leuze, die ochtter niet uitdrukkelijk werd gebe zigd, dat Godsdienst privaatzaak was. Maar bij al het oude, dat we van Troelstra hoorden, hebben we toch ook geleerd, hoe men openbare vergade ringen met vrij debat moet beleggen. Het was n.l. 10 uur, toon de redenaar eindigde en daarna vertelde hij maar doodleuk, dat hij om half elf aan den trein moest wezen, zoodat er dus van het debat, <Lat de heer> De Wolf wilde aangaan, geen sprake kou zijn! Een tweede eigenaardigheid nog is ons opge vallen. Telkens als er hier eene ver gadering van de afd. Beverwijk der S. D. A. P. plaats heeft, komt er nooit een bestuur achter de tafel zitten, zoo dat Troelstra ook ditmaal spreker en „bestuur" alléén zou zijn geweest, ware het niet dat hij een paai' parfijgenooten van elders met zich meegebracht had en wanneer zich hier niet onlangs de tgéenwoordige secretaris der af- d.eeling metterwoon was komen vestigen, die ditmaal den moed genoeg bezat, om de vergadering to leiden. De andere heeren bestuursleden, waren wel aanwezig, maar zaten tus- schen liet publiek. Zouden die heeren zich niet in hun ware gedaante lurven vei'toonen? STAPAL. tot de Engelsche provincies, daaronder begrepen Birmingham, Manchesteren andere kiesdistricten van Lancashire. DE GROOTE VERKIEZINGSSTRIJD. In het Buckingham paleis werd gie ren ministerraad gehouden. De Kon ng heeft Heg namiddags de proclamatie ve.teek end, waarbij bet parlement formeel ontbonden wordt. Het ntouwe parlement zal 15 Februari bijeenkomen. De proclamatie, waarbij het parle ment wordt ontbonden, we'd onmid dellijk in handen gesteld van het Crownoffice. dat aan het werk ging om de verkiezingsaanscbrij vingen te doen uitgaan. Een nieuwigheid was het gebruik van motorwagens, die de besluiteD naar de graafschappen rondom Londen brachten, roet name naar Kent, Surrey, Middlesex en Sussev, te zamen 88 verkiezingsaan- sehrijvirgen. De overigen zullen door de post worden bezorgd. Chamberlain zal bet eerste herkozen lid zijn; hij zal bij enkele candidaat- stelling gekozen worden in West- Birmingham. De eerste strijd zal Zaterdag geleverd worden in 36 kiesdistricten, warvan 1*2 tot Londen behcoren en d> rest DE FRANSCHE BISSCHOPPEN EN DE VERKIEZINGEN. De verkiezingen in Frankrijk zijn op til, en de Fr an se he bisschoppen laten zich natuurlijk de ee|n voor, de ander na, over deze zaak hoppen. Zoo heeft nu de „Aquitaina", het officieel© orgaan van den aartsbis schop van Bordeaux, den tekst van een rede gepubliceerd over den te- genwoordigen toestand van de kerk, welke kardinaal Andrieu heeft uit gesproken in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van de geeste lijkheid. Sprekende over de verplichtingen van de tegenwoordige geestelijkheid, zei de hij, dat het >èen plicht yyas de katholieken uit te ncpdige'n zich te vereenigen om vertegenwoordigers te kiezen, di© in staat zijfn aan de Fransehe Kjeirk de vrijheden teruig te geven, welke zij heeft verloren. De geestelijkheid is, als prediker van de burgerlijke moraal evenals van de godsdienstige en sociale moraal, geroepen, dei burger te herinneren, dat zij bij de uitoefening van hun politieke rechten voor alles het hoo- gere belang- van den godsdienst moe ten behartigen De omstandigheden eischer ook, dat de vaders van huisgezinnen zich vereenigen. Men moet ze in ieder kanton saambrengen, .opdat zij zich kunnein verdedigen tegen onderine- mingen, die slechts strekken om hen te beletten lxun rechten uit te oefe nen en hun j"Lichten ten opzichte van de school te vervullen. Naast het werk van verdediging zullen zij een werk van verovering beginnen en beproeven van dep Staat twee zaken te verkrijgen, welke steeds meer noodig worden. Ten eerste dat. hij katholieke scho len ter beschikking stelle van ka tholieken, omdat de Staat verplicht is zooveel mogelijk te voorzien in de rechtmatige behoeften van al zijp onderdanen. Ten tweede, dat hij in waarheid vrijheid van onderwijs instelle, en deze kan niet als oprecht worden beschouwd, dan wanPeer men zelf de onderwijzers kan kiezen, zelfs al behooren deze .tot geestelijke orden, en wanneer de> staatssubsidies even redig verdeeld worden naar het a.an- tal leerlingen tusschen de openbare en vrij© scholen. Deze evenredige verdeeling moet worden opgenomep in de Fransehe wet naast de evenredige vert-egep- woerdiging. Alweer een Parijsehe moordenaar. Parijs is weer opgeschrikt door een ellendige misdaad. Zaterdagavond wil den twee politic-agenten in de Andry-j 1 e-Boucher-straat een jongen van twin- tig jaar, die zich onhebbelijk gedroeg, meenemen naar het bureau. Op het! oog en/blik, dat ze hem elk aan een arm aanpakten, «tieten de agenten, kre-1 ten van pijn uithet individu had zijn armen, van de polsen tot de schou ders, met loeren riemen 'omwonden, waar vlijmscherpe stalen punten uitsla- ken, die de. handen dei' agenten hevig wondden. Zoodra de bandiet zich vrij voelde, trok hij een ponjaard en viel op de agenten aan; andere agenten, snelden ter hulp, waarop de twintig- jargie een pistool greep. Een der agen ten, die reeds ze-s messteken in de borst had, kreeg twee schoten in den huik en stierf. Drie andere agenten zijn naar liet ziekenhuis gebracht moe ten worden wegens ernstige verwon dingen. Van een hunner is de toestand zorgelijk. Ook de moordenaar is ge wond; toen hij boorde, dat hij de agent gedood had, zeide hij, dat het hem speet, dat er maar één het leven gela ten had. De mensehen op straat, die van het afschuwelijke voorval getuigen waren, wilden zich op den woesteling Werpen en hem lynchen, wat de poli tie niet dan mei de grootste moeite heeft weten te beletten. Een lesje voor de Fransehe kork- vervolgers. De bekende abdij van So lesmes staat, zooals men weel, na het verdrijven van de orde-broeders, die haar naam een wereld-bekendheid ge geven hebben, nog altijd leeg en ver laten. De liquidateur, de man/Mie de abdij voor de regeering verkoopen moet, heeft den prijs van een mil li oen francs, dien hij eerst vroeg, al verlaagd tot 500.000 francs. Maar vruchteloos. Nu komt de „Intransigeant" met een zeer eigenaardige onthulling. Een schatrijk Amerikaan, in Parijsehe krin gen welbekend, bood aan een viertal garoote kunsit-vereenigingen, van schil ders, musici, literatoren enz.aan de abdij te koopen om ze aan die ven- eenigingen cadeau te doen, zelfs zon der een enkele bindende voorwaarde. Maar de besturen van die vereeni- gingen hebben dit schitterend aanbod eenvoudig afgewezen onder voorwend sel, dat de onderhouds kosten van 12.000 francs, voor hen te hoog waren. Nu is dait natuurlijk een erg gezocht voorwendsel, want 3000 francs heeft voor een groote vereeniging niets te beteekenen. De eenige reden is dan ook, dat de kunstenaars zoo fijn-ge voelig zijn om geen gestolen goed te willen aanvaarden, ook al wordt, liet hun heelemaal cadeau gedaan. Voor de Fransehe regeering beteekent dat wol een fijn lesje. Een hospitaal in den grond gezakt. In ide buurt van een staats-ertsmijn, te Raibl, in 't hertogdom Karinthië, heeft een zeer zwaar ongeluk plaats- gehad, waaraan verscheidene personen ten offer zijn gevallen. Volgens een bericht van de directie der mijn aan het ministerie van Open bare Werken te Weenen, stortte Zater dagmiddag, door het bezwijken van een sterk uitgegraven mijnga'lerij, het hos pitaal in, «Lat boven de mijn was op gericht. De breuk was zoo geweldig groot en diep, dat het gansche gebouw geheel en at onder de aardoppervlakte ver dween. In het hospitaal bevonden zich, op het oogenblik, dat de ramp plaats greep, de mijndokter Wessely, diens vrouw en kind, twee helpers-, de ziekenverpleeg ster Langsteiner en de man van "deze laalste. Deze zeven personen zijn jammerlijk oin het leven gekomen, daar er niet aan te denken viel, de ontzaglijke hoe veelheid puin en erts, ingestorte balkeu en spanten, tijdig te kunnen opruimen, hoewel mijnarbeiders en militairen on middellijk aan het werk togen o-m de ongelukkigen uit te graven. Verscheidene huizen in de nabuur schap moesten wegens het dreigend ge vaar voor instorting ten spoedigste ont ruimd w-orden. De brand in het koninklijk paleis <o Athene. Stenphanos, de kamerheer van den koning van Griekenland, heeft over den brand in het paleis te Athene de volgende verklaring afgelegd; „Het is als zeker vastgesteld, dat de brand door een ongelukkig toeval ont staan is .Het vuur ontstond o-p de derde verdieping, waarschijnlijk tenge volge van kortsluiting, en heeft ver moedelijk i-enige uren kunnen voort- smeulen. voor het bemerkt werd. Toen de beambten van hel secretariaat om half acht hel bureau verlieten, hadden zij niels van den brand bemerkt, of schoon het vuur toen reeds op de derde v er-dieping smeulde. De derde v-erdieping was geheel on- bewioond en niemand had hier 's avonds iets te zoeken. „Eerst kiort voor 9 uur werd de brand bemerkt„De reddingsbrigade deed uit stekend haar werk en zoowel de brand weerlieden als de Grieksche soldaten en de matrozen der in de nabijheid gelegen Russische en Engelsche sche pen, namen manmoedig aan. het blus- schingswerk deel. Het mocht hun ge lukken de archieven van hisitoriscjie waarde te redden, die in de gebouwen der kamers ondergebracht werden, de vanen, die de trofeeën-zaal versierden, werden in het departement van oor log in veliigheid gebracht. De meube len bevinden zich voorloopig in den tuin. „Wij trachten de gevolgen van den brand zooveel mogelijk te beper ken." De koning heeft aan den minister van oorlog en marine gisteren een. brief gezonden, waarin hij zijn dank betuigt aan de troepen en aan de marine voor hun moed en hun toewijding bij hel bilusschings- en reddingswerk betoond. Verscheidene vorsten hebben telegra fisch den koning hun deelneming be toond bij hef ongeluk. Brand in een cin erna ogra af - f ii e- ater. Alweer valt een brand te mel den in een cineimalograaf-theater. Zater dagnamiddag, omstreeks half twee, was de. directeur van het cinematograaf- theater in de Potsdammerstrasse te Berlijn met eenige bedienden bezig, het programma voor den avond op te stel len; zij hadden daartoe een rol van bijna 1000 meter film af te wikkelen. Tengevolge van kortsluiting geraakten de uit celluloid bestaande films in brand en in een oogenblik was de gansche zaal één vlammenzee. Angsti ge kreten: „Mensehen!evens in gevaar!" weerkttonken en onmiddellijk kwam de brandweer met veel materiaal ter plaat se. Het was intusschen den directeur en zijn hel fiers gelukt, zich ongedeerd in veiligheid te stellen. Het vuur werd djoor de brandweer in weinige minuten gebluscht. Draadloos electrLsch licht! De be kende dectro-technicus Nicola Tesla, die reeds jaren iang pogingen doet om draadloos electriseh licht te maken, deelt mede, dat hij- er in geslaagd is het probleem op te lossen. Tesla ver klaart: „Door mijn zeer sterken over brenger zou het mogelijk zijn, de ge- heele Vereenigde Staten t© verlichten. De stroom gaat de lucht in, verspreidt zich in alle richtingen en geeft het effedt van sterk noorderlicht, zoodat men alle voorwerpen 's nachts duidelijk kan on derscheiden. Mijn eerste plan is op deze wijze de haven van New-York te verlichten, vanuit een cenlraal-station op Long Island. Mijn lampen slijten niet, omdat er niets in kan verbranden of verkolen. Het zijn eenvoudige, her metisch gesloten glasbollen, gevuld met een zeer ijl gas. Gehuwde onderwijzeressen. Het onderwijscomité van het graafschap Northumberland besloot 21 December j.l. met algemeene stemmen: lo. dat na 31 December 1909 aanstelling van gehuwde onderwijzeressen op de la gere scholen alleen in bijzondere ge vallen zou worden toegelaten, 2o. dat alweder met uitzondering van bijzon dere gevallen, onderwijzeressen welke huwen, ontslag zullen krijgen. Deze bepaling zal geen terugwerkende kracht hebben en weduwen zullen als onge huwd worden beschouwd. De ontploffing in het paleis te St. Petersburg. De „Daily Mail" ont vangt uit St. Petersburg een eenigszirus andere 'lezing van den brand in hel paleis van grootvorst Nikolaas Nikola- jewitsj, dan eerst gemeld werd. Vol gens de „Daily Mail" is er kostbaar vaatwerk en zijn er schilderijen van Rubens, AVatteau en anderen verbrand. Niet een, maar twee bedienden, zouden arn 't leven zijn gekomen. Volgens den berichtgever wist men niet of een ben- zine-ontploffing in den. autoniohiclslal of in het paleis zelf de oorzaak van den brand was. Een zonderlinge vertoo ning was nog, dat bedienden die op het ijzeren dak waren gevlucht, daar éleetrischen stroom ontmoetten en stonden te dansen tusschen de vlam- weijerlieden met caoutcboucschoenen aan, haalden hen er af. Alxlul Hamid. Te Weenen heeft men iiit Saloniki gehoord, dat Abdul Hamid sedert eenige dagen alle voed sel weigert en dientengevolge ziek is. Ook verluidt er, dat hij krankzinnig is geworden. De Johanniter-crde. Naar verluidt, zullen deze maand niet minder dan vijf en twintig nieuwe leden in de Nederl. afdeeling der •Tohanniter-orde worden opgenomen. Dank zij de breedere opvattingen van den Prins Commendatnr, en der sinds een paar jaren te Berlijn veranderde bepaling, welke slechts vijftig jarigen adeldom tot de aanneming vereischt, laat bet zieb aanzien dat de Johan- niters hier te lande tot een zeer talrijke vereeniging zullen aangroeien, in staat om aan de Protestantsche ziekenverpleging een veel vermogen den steun te bieden. TTit de Staatscourant. Rij Kon. besiuit is aan H. J. Lig- telijn. drukkersknecht bij de firma D. Mijs. te Tiel, de aan de erde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille in brons toegekend. Mr T. M. C. Asser. Den 14en April zal het 50 jaar geleden zijn, dat de bekende Minister van Staat, lid v»n den raad van Sate, Mr. Tobias Michael Carel Asser, te Leiden promoveerde dat doctor in de rechtswetenschap op proefschrift „Het bestuur der buitenlandsohe betrekking volgens het Nederlandsche nationale reputatie op het gebied van het internationaal privaatrecht heeft en als zoodanig een vraagbaak is van vele mogendheden. Ee nieuwe burgemeester van Leiden. Onder degenen, die genoemd wer den, als ernstig in aanmerking ko onend. voor het burgemeesterschap van Leiden, was ook de Amsterdam- sche Wethouder van Onderwijs Mr. de Vries. Van goed ingelichte zijde verneemt de „L. Ct." dat inderdaad van regeeringswege met mr. de Vries onderhandelingen hebben plaats ge had. Generaal van Beutsz. Vandag is te Genua aangekomen het stoomschip, aan boord waarvan de afgetreden gouverneur-generaal van Ned. Indië, generaal van Heutsz, de terugreis naar Europa ondernam. De voormalige opperlandvoogd ging te Genua aan wal, om van daar rechtstreeks naar Parijs door te reizen, werwaarts zijn hier te lande wonende familieladen zijn vertrokken, teneinde aldaar hun bloedverwant te verwel komen. De heer van Heutsz is voornemens eerst nog eenigen tijd in Frankrijk te blijven alvorens naar het moeder land terug te keeren. Onze Consuls. Uit een brief van een Nederlander, die in Duitschland zaken drijft „Trouwens, de geheels Dnitscha handel weet er voor te zorgen, behoorlijk op de hoogte te zijn van de wereldmarkt. De groote maatschappijen krijgen geregeld per brief kennis, wanneer een belangrijke levering in haar branche te vergeven is, direct van het consulaat. Dat bij vreemde, b. v. Hollandsche con sulaten, Duitsche bedienden zitten, die den Duitschen handel helpen, is een feit, dat ik, indien ik documenten mocht overleggen, wel eens aan de vereeniging „Het Buitenland" zou willen mededee- len Voor den dag met die interessante documenten, zonden wij zeggen, schrijft de „Tel." hier terecht onder. Het Verzekeringsdebat. Er zijn er, die het in Februari a. s. te houden vexzekeringsdebat tijdver spilling en overbodig hebben geoor deeld. Dr. Nolens is blijkbaar niet van die meening. Hij vindt, dat de bespreking waarbij men geen hbast heeft te be trachten en waaraan dus „denoodige tijd" kan besteed worden, haar nut kan hebben. Ook uit het Voorloopig Verslag blijkt dat er nog al verschil van ge voelen bestaat in de Kamer zelve over het stelsel vooral bij de invaliditeits verzekering te volgen, over den voor rang aan ziekte- of invaliditeitsverze kering toe te kennen en over de her ziening der ongevallenwet. Uit de Memorie van Antwoord weet men dat de regeering een beslissing genomen heeft ten gunste van de verplichte verzekering. Verder weet men dat behalve aan de herziening van de Ongevallenwet, gewerkt wordt aan de ziekteverzeke ring en aan de invaliditeits- en ouderdomsverzekering, en dat naar het oordeel der regeering het ontwer pen van de verplichte verzekering moest vooraf gaan aan het ontwerpen der regeling van invaliditeits- en ouder- doms-verzekering. Niet weinigen vreezen dat, als niet alleen het ontwerpen, maar ook het behandelen der ziekteverzekering voor af moet gaan aan de ouderdomsver zekering, van deze laatste voor 1913 niets terecht zal komen. Regeering en Kamer moeten samen werken, en daartoe zal een bespreking, waarbij de plannen en ideeën wat nader gepreciseerd worden, allicht kunnen bijdragen. Ook kan er bet gevolg van zijn dat de pessimisten in dit opzicht wat beter uitzicht krijgen. Sinds 1901 heelt men zich op het gebied der arbeidersverzekeringen met pogingen en aanloopen tevreden moe ten stellen. Het woord van Lessing„Besser Streben als Besitz der W'ahrheit" is onwaar ook wat de „waarheid" betreft, maar op het gebied der practische staatskunde ligt het voor de hand dat het streven alleen waarde heeft met het oog op het bereiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1