DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. jrsv /inn snn im— KinteriiiuiBirMt 2ü-3S-$Sf Haavl©n» li8twccrWBamBü§9«ffiS ¥@!fif©®SKMmaner 8426. Van alles wat! BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. WOFNSDAC 12 JAN. ISfO. 34ste Jaargang No, 7089 Bureaux van Redactie en Administratie: Voor advarientiën en reclames builen Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, int. Telefoon 1020. Dit nummer bestaat, uit twee bladen. EERSTE BLftD. ►f Stille tijd? Ons Brongebouw. OUITSCHLAND. OOSTENRIJK. HET OOSTEN. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN, EN DE VOORSTELLEN DER VEREEN. STATEN. BK HMRLENSCHE COURJUfT ABOWJJlEftSEIITSPRWSi Fer 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatgeit, waai' een agent ie gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummert f 1,85 1.85 1-80 „0,08 !»WJ» OE» AOVERTEKiTlEH: Van 16 regels 60 cent (contant 60 cent). Iedere regel meer 10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland 20 cent.) .Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (it contant). Alle toelatende «tooanés op dit blad, die In toet bezit eene? verzekeringspolis cQn, rijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, legen ongelukken verzekerd voor aohiktbeid tot merken 400 overlijden 300 hand of vo8t. 150 ben oog. 100 GULDEN bij verlies var: ben diiinr, Bi één wijsvinger. 15 GULDEN bfl verlies van éen anderen vinger. De «Uteeeriog dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Gracht li. I)e hegro-ct Lngsdiscussies in d© Kamer zijn afgeloopen. Het „kort veaj!sla,g" blijft weg, de kranten zwijgen over dei hoeren in den Haag1 en de wjeittepmakeriji. En zoo komt men er toe*, te zeg- ©en, dat het nn ijn de politiek de •.stille tijd" is, in een opzicht, 't boven-kahgeroejr;- de, is dat- waar. Maar in ander opzicht is het vol maakt onjuist, en allesbehalve aan bevelenswaardig, te spreken van den stillen tijd" voor on zei politieke ver- «enigingen. •Want hier vooral is stilstaanach teruitgaan. Achteruitgang in belangstelling, in ijver, in warmte, in aantal. En we moeten vóóruit De kieizerskwieek moet onderhan den genomen, en dat geeft vooreerst drukte genoeg. (Want 15 Februari as. sluit de lijst, weer voor dit jaar, en we hebben Staten- en Raadsver kiezingen iïi 'het ziciht, miet boven dien altijd en overal de kans op een verrassing-. Men denke aan Bireuke- lenaan Duurstede! En voorts hebben de kiesvereeni gingen bh juist den goeden tijd om een of ander belangrijk punt tot een onderwerp van discussie te maken, om de organisatie te bespreken, om wenschen te uiten of verbetering te brengen waar dat inoodig is, En ook de provinciale- on districts organisaties kun|nen in dezen tijd het vruchtbaarst- werken aan de ver sterking van dejn onderlingen bajnd, voor welken arbeid in de hitte van den strijd geen gelegenheid is. Men ziet het dus.'t is alles.her halve „stille tijd" nu! En wfe zeggen dus tot onze.vrien den: aan het werk, en met ijver, want de Katholieke zaak dient on vermoeid en rusteloos te worden vooruitgejbraeht, willen we houden Wat we hebben, of winnen wat we wenschen LXI. Wij Haarlemmers, hebben toch wel een eigeDaardigen karaktertrek I Als we een vreemdeling ontvangen, en we laten die eens rondkijken raar al wat we zoo al hebben ter stofieering van ooze stad en als amusement, dan vergeten we nooit te wijzen op ons Brongebouw. ,,'n Prachtig park. aardig zitje, ge regeld concerten: des zomers heerlijk buiten, 's winters in de zaal: daarbij door het heele seizoen voorstellingen, mooie en minder mooie; van tijd tot tijd tentoonstellingen of wedstrijden van allerlei aard, van den zomer pas het zooveel opgang makende Oudt-Haerlem daar gehad", ziedaar in telegramstijl een opsomming van de verschillende punten die we in meer of minder enthousiaste bewoor dingen aan onze vreemde gasteD voorhouden als een bewijs dat we toch wel heel degelijk in Haarlem „het een en ander" hebben op het gebied van amusement. Ea de vreemdeling kijkt d«n be wonderend rond. trekt z'n wenkbrau wen hóóg op, alsof ie zeggen wou „dit had ik in Haarlem waarachtig zoo niet gezocht!", en hij gaat weg met 'n idéé bij zich, dat die Haar lemmers met zoo'n prachtinrichting als het Brongebouw is, in zoo'n heer lijke omgeving als de Hout, met zoo'n ijverige directie die het „elck wat wils" zoo iuflelijk betracht, toch eigenlijk door bewoners van vrij wat grOoter plaatsen benijd kunnen worden.... 7,bo zijn we tpgenover onze gasten. En als we dan weer onder ons zijn, dan mopperen we brommend, dat er eigenlijk maar één stad is waar wèl wat ie doen isde hoofdstad immers, en dat Haarlem 'n -akelig saai gat is, en 't Brongebouw nu ja, bij gebrek aan beter neem je dat dan maar op den koop toe I Ik geloof niet dat ik onbeleeld ben, als ik zeg, dat u zoowel als ik en een ander aan die mopperpartij wel eens meedoen: zóo zijn we nu eenmaalI Maar toch moeten wij u zoo goed als ik als we eerlijk zijn er kennen, dat aL dat mopperen over Haarlem als „zoo'n saaie stad" over dreven is, en dat met name over het Brongebouw heel leelijk en onwaar wordt geoordeeld. Wat meer zegt: in ods eigen hart zijn we trotsch op ons Brongebouw, dat durf ik zeggen. En met reden Want waar zal men in een stad als de onze een gebouw van gelijke grootte en inrichting, in een even grootsche en voornaune omgeving, vinden Merkwaardig is wel, dat we altijd spreken van het Bron gebouw, al hoewel, sedert het fiasco der staal- waterbron en het jammerlijk échec van dat geneeskrachtige water uit de Meer, dat misschien heel goede eigenschappen bezit in zichzelf, maar wi arvan de exploitatie andere eischen stelt dan zooveel proceut staal 1 er nooit een druppel van dat water wordt gedronken I Ja, het „Staalbad" is een mooie droom geweest van sommige stadge- nooten, doch niet meer, en het ziet er niet naar uit dat we de geneugten van Neuenahr, Carlsbad of Wiesbaden, noch het drukke uitgaansleven van vreemde gasten zooals die plaatsen hebben, ooit hier zullen krijgen. Ik voor mij althans heb me dat maar beelemaal uit het hoofd gezet, en ik gelor.f dat er niet velen zóo optimistisch zijn dat ze nog een greintje hoop in die richting voeden. Daar zijn we hier nu eenmaal niet op ingericht: we hebben ook geen „mon daine attracties" die bet gemis aan werkelijk boeiend natuurschoon van verre omstreken voor de vreemde gasten zouden moeten vergoeden, kortom: we zijn veel te provinciaal, te weinig „chic", te stijf Hollandsch bovendien, om ooit een Neuenahr of Wiesbaden Dog te worden. En al spreken dan ook de abonne- mentsvoorwaarden van het Bronge bouw heel deftig van „de badcourant" die zal worden uitgegeven, dat we ooit zoo'n collega zullen moeten wel kom heeten in deze kolommeD, geloof ik heusch niet Maar al heeft „de Bron" zoo lang zamerhand met het bronwater niets te maken, en al wordt het staalwater van de Meer misschien nergens ter wereld zoo zelden gevraagd als aan h-t hoofdkantoor van „Staalbad Haar lem", toch treur ik daar allesbehalve om Want dat heeft ten gevolge, dat nu het Brongebouw niet zal wezen voor vreemde gasten, zooals oorspronkelijk het plan was, maar voor óns, Haar lemmers. In park en groote zaal, in „con versatieiaal, lees- en speelzaal en daarbij behoorende lokaliteiten" zooals het prospectus deftig zegt, flaneeren nu geen dames van twijfelachtige reputatie, geen zieke oude heeren, geen lijders aan alle mogelijke kwalen, geen mondaine uitgaansmenschen, geen Europeesche ióturiera, geen ras ta's en internationale gelukzoekers, zooals ten slotte dan toch bij gelukken van een werkelijk „Staalbad Haarlem" het geval zou geweest zijn, maar nu zitten wij, eerzame Haarlemmers, daar zélf, als heer en meester, met onze eerbare echtgenooten. met onze familie die 'q dagje over is, met onze kindertjes, onze buren, onze vrienden en kennissen. Men kan zeggen wat men wil, maar voor öns is de ruil niet slecht 1 En daarbijtegen te spreken valt niet dat het Brongebouw in allerlei opzichten de verzamelplaats is geworden van de Haarlemsche burgerij in haren breedsten en meest solieuen vorm. Wij zijn er dus thuis, onder onze gelijken, en daarenbovenwe gevoelen ons er thuis I Dat is het voornaamste Bij den solozang-wedstrijd van on langs is het nog zoo overtuigend gebleken, dat het Brongebouw reeds lang een grooten kring van getrouwe vrienden heeft, die er „thuis" zijn, die altijd present zijn, die er om zoo te zeggen hun sociëteit hebben: geen sociëteit voor maDnen alleen, die noopt tot laat-thuis-komen, en waaraan de meeste vrouwen zoo'n hartgrondigere hekel hebben, maar een sociëteit voor het heele huisgezin. En omdat ik zoo graag zou wen schen, dat de hééle burgerij van onze stad en ook van de omgeving die dat het beste kan, in ons Brongebouw zien zou de algemeene burger sociëteit in den bovengemelden zin, de centrale uitspanningeplaats voor iedereen, daarom schreef ik dit woordje. 'n Keertje uitgaan, muziek hooren en 'n feestje bijwonen, daar kan nu eenmaal niemand, die het zich mag veroorloven, op den duur geheel buiten. En voor hen de kern onzer bur gerij immers geeft het Brongebouw onder zijn ijverige Directie werkelijk bijna alles wat ze behoeven I O zeker, ik ben er niet blind voor, dat er ook onder hetgeen in 't Bron gebouw vertoond wordt of gespeeld, wel eens wat verkeerds steekt 1 Maar geloof me één dingals een directie van zulk een gebouw sterk genoeg staat door aller steun, en als voorts óók de Katholieken, die van onbe hoorlijkheden of gewaagde dingen niet gediend zijn, zich maar flink doen kennen en op hun stuk staan, dan is het met zulke zaken gauw uit I En ook d&arom zou ik wenschen dat zoovele families als 't maar kan onder mijne lezers, zich als abonné willen opgeven van ons Brongebouw! We mogen er immers trotsch op zijn dat we zoo'n gebouw hebben in Haar lem laten wij er dan ook van profiteeren en er gebruik van maken 1 F. DE OPENING VAN DEN PRUI- SISCHEN LANDDAG. De Pruisische Landdag is gisteren in de witte zaal van het koninklijk slot geopend met een troonrede van den keizer. Groote belangstelling had die samen komst gewekt, voornamelijk wijl men benieuwd wae naar hetgeen de koning van Pruisen zeggen zou over de Pruisi sche kiesrechthervorming. Reuter seint er het volgende over: „De troonrede zet uiteen, dat welis waar de staatsfinanciën door de betere toestanden in handel en verkeer laDg zaam verbeteren, maar dat t6n gevolge van de 200 millioen Mark per jaar eischewde tractementsverbeteringeD, ook de begrooting voor 1910 met een belangrijk deficit sluit. „De troonrede besluit met de mede- deeling, dat den afgevaardigden een ernstige taak wacht; de voórloopige werkzaamheden voor de kiesrecht- hervorming voor het Huis van Afge vaardigden zijn bijna geëindigd, zoodat het voorstel binnen enkele weken /el kunnen worden ingediend". Welken geest dit voorstel zal ademen, welke hervormingen het zal brengeD, liet de troonrede in het midden. De kiesrechthervorming is echter nu ten minste aangekondigd. De heeren, die den Pruisischen staat den ondergang nabij achten, als niet Jan en alleman kan komen stemmen of het dan beter zal gaan kunnen dus in dat opzicht gerutt wezen. 'tZal nu echter de vraag zijn, hoe de hervorming zal uitvallen 1 DE HONGAARSCHE CRISIS. Een telegram uit Weenen meldt Graaf Kbüa Hedervary verklaarde, dat de keizer hem met de formatie van een nieuw kabinet belast heeft. Aldus is Lukacz niet geslaagd met zijn zaken kabinet en zal ontbinding der kamers volgen. Dit lijkt wel de laatste troef van de Kroon De voorstellen van de Ver. Staten, hier reeds vermeld, aangaande de spoorwegen in Mantsjoerije, hebben opeens groote gisting in het verre Oosten doen ontstaan. Het lijkt wel of alle mogendheden zich keeren tegen Japan en zijn ge heime plaDnen. De Japansche pers is dan ook, even als het volk, letterlijk woedend. Ze keurt eenstemmig het Ameri- kaan8che voorstel af. Japan wijst er op, dat de Vereenigde Staten zelf het Verdrag van Portsmouth, waarbij de tegenwoordige toestand geschapen werd, goedkeurden en ook in 1908 met Japan een overeenkomst sloten tot handhaving van den „status quo" dien zij nu voorstellen op te heffen. Er is in het geheel geen reden voor het voorstel te vinden, te meer nu het beginsel van de „open deur" strikt in acht wordt genomen, en de onaf hankelijkheid van China niet meer bedreigd wordt, zegt Japan. Ook de houding van Duitscbland wordt in Japan zeer gelaakt, omdat het, terwijl het zelf uitgebreide spoor weg- en mijn-concessies in Sjantoeng bezit, nu een voorstel ondersteunt, waardoor Japan en Rusland van ge lijke concessies in Mantsjoerije worden beroofd. Hoe kan men vraagt men in Japan bovendien de waarde van een spoorweg schatten die aan Japan 2 milliard jen en honderdduizend men- schenlevt-ns gekost heeft? „Waarom", zoo vragen de Japanners, „spreekt Washington nu, na gezwegen te hebben toen Rusland heel Mantsjoerije trachtte in te palmen En zij stellen dit optreden gelijk met de DuitschRussisch—Fransche interventie van 1895, waarvan het inderdaad veel weg heeft. Alleen ziet het er thans meer preventief uit Intusschen, en dat is een leelijk ding voor de Japs, heeft volgens een officieus bericht uit Berlijn ook de Engelsche regeering, dus Japan's bondgenoot, haar toestemming geven tot de algemeene voorstellen, door de Amerikaansche regeering met be trekking tot de MaDtsjoerijsche spoor wegen gedaan en zal waarschijnlijk ook DuHschland zich hierbij aanslui ten, „daar het Amerikaansche voorstel volkomen overeenstemt met de begin selen der open deur eu der gelijke rechteu voor allen, die steeds de giond- slag van de Duitsche staatkunde in Oost-Azië geweest is." Of zal Engeland, als altijd, nog een achterdeur voor de gele vriendjes openhouden gebied hoeft hij veel to danken. In- tusschen nog altijd niet dé portefeuille van Oorlog, zegt „De Tijd" hierbij! Negus Menelik gestorven? Op nieuw gaat de tijding, dat do negus van Abessynië overleden is. Do gouver neurs der. provinciën van het keizer rijk, zijn op weg naar Addis-Abeba, om te vernemen, in hoeverre het ge rucht waarheid bevat. In geheel Abes synië moot groote ontroering heerschen. Dreigende mijnwerkersstaking in Engeland. Naar de „Westim. Gaz." be richt, hebben de mijnwerkers van Nor thumberland zich met algemeene stem men voor een algemeene staking uil gesproken, in verhand met de voor stellen dar werkgevers betreffende de wet op den 8-urendag. Ontaarde ouders! Te Rixdorff, bij Berlijn ,zijn een koopman, Paul Mitt- mann genaamd, en zijn vrouw in hech tenis genomen, onder verdenking, huil zoontje van 2 3/4 jaar, zoo lang mis handeld te hebben, dat hij aan Tie ge volgen overleden is. Het jongetje was een kind uit een vorig huwelijk van vrouw Mittmann. Toen het lijkje in beslag genomen werd, wais het bedekt met blauwe plekken, zwoeren en vin- gredikke striemen van slagen en stoo- ten. Vooral de moeder/moet het kind voortdurend gruwelijk mishandeld heb ben, wijl hat haar in den Weg Stond. Een Portugoescli complot. De te Lissabon verschijnende dagbladen zeg gen, naai; aanleiding van een moord te Casceas begaan, op een dief van dynamiatpatronen, die door de douanen, te Lissabon opgeslagen waren, dat de politie op hot spoor kwam van oen wijd vertakt complot, door leden van geheime genootschappen op het touw gezet tegen de bestaande staatsinrich- toit verschei- Het Spaanscb© schoolwezen. De „Augsburger Postzeitung" schrijft in haar nummer 278 over het Spaansch-e schoolwezen. „Men spreekt altijd van het achter lijke Spanje en beweert: in Catatonic staat de volksontwikkeling op veel hoo- ger trap dan in Oud-S panje o" Casti- lië, waar de geestelijkheid nog onbe perkt heerscht. Uit het officieel sichool- verslag uit het jaar 1908, dat nu gepu bliceerd wordt, blijkt, dat in Spanje 24801 volksscholen bestaan, terwijl er volgens de wet 34264 moeten zijn. De school is in Spanje gemeentezaak, on der toezicht van den Slaat. In het ver slag komt het volgende voor: het le- Kort komt op rekening van de steden, die door radicalen en republikeinen worden bestjuurd. Zoo ontbreken in Barcelona 535, in Valencia 415, in Se- villa 335, in Mureia 509, in Madrid j waardeerde van glüca isagv- tingen. De politie ging clene arrestaties over en legde beslag op ontplofbare stoffen en wapenen. Ver scheid ene verdachte personen werden gearresteerd en legden gewichtige be kentenissen af. Het schijnt een complot tegen het le ven des konings te zijn. BERICHTEN VAN HET PAUSELIJK HOF. Tot directeur van de „Acla Aposto licae Sedis" is door Z. H. den Paus naar uit Rome wordt gemeld, benoemd de Benedictijn dom Bastien. Tevens wordt nog uit Rome gemeld, dat de jongste uitgave van de „Gerar- chia cattolica" een waarschuwing be vat aan alle hoogwaardigheidsfoeklec- ders van het pauselijk hof, geestelijken zoowel als leoken, om ieder jaar voor het einde van November, aan den di recteur der „Acta" hun verblijfplaats op te geven. Bij nalating hiervan, wordt men beschouwd als niet meer tot de Pauselijke familie te behooren De H. Vader heeft verf eden week de onderscheiding,steekenen van de Mi- lizzia Aurata, meer bekend onder den naam van Ridderorde van het Gouden Spoor, toegekend aan graaf Ferdinand Zichy van Hongarije,, bij gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag. Dit is de zeldzaamste en hoogst ge- alle Pauselijke onder- 415 scholen. In Barcelona zoowel als in geheel Catalonië ontbreken de meeste scholen. De radicalen en republikei nen bekommeren zich alleen, om de op hitsing van de onderste lagen der maat schappij tegen de bezittende klasse, niet scheidingen, en sinds de maand Febru ari 1905, liet tijdstip waarop de Orde door paus Pins X, in haar vroegeren luister hersteld.werd, is zij slechts aan vier personen toegekend, n.l. aan een Zwitser, .graaf Bernard Blumenstihl, een om de ontwikkeling des volks. Meer .Franschman, baron Athana.se do Cha dan het wettelijk aantal schoten be- j rette, generaal van het ontbonden pau- zitten Alava, Te'mel, Burgos en Soria. selijk leger; een Italiaan, graaf Edoardo Dat zijn provinciën van Castilië én. Bas-1 Ubaldini, en oen Spanjaard, markies kië, waar het Katholicisme 'het diepste i Comillas, die na de aardbeving te Mes- wortelt! Bovendien hebben de geiza-i sina, nu een jaar géleden, een schip menlijke Castiliaanschc provinciën hel normale aantal scholen! Met dit alles voor oogen moet men nog eens de leugens lezen van de libe rale en anti-godsdienstige pers in de Ferrer-dagen over het „dom" houden van het Spaansdie volk door de geeste lijkheid, enzoovoort! Dreyfus socioloog! Commandant Alfred Dreyfus heeft Zaterdag te Pa rijs in de zaal der Volksbibliotheek een voordracht gehouden over „de ge schiedenis van de vakbonden in Frank rijk". Dreyfus schetste de ontwikke ling der arbeidersorganisaties, die leid de tot de vorming van den Algemeenen Arbeidsbond. Hij maakte geen geheim van zijn sympathie voor de reformisti sche denkbeelden, doch achtte onder handeling lussdien patroonsbonden en werkliedcnboiuten in het belang van beide. Dat Dreyfus zich bijzonder ge trokken voelt .tot de rood-radical© so ciologische denkbeelden, is geen won der. Aan deze richting op politiek uitrustte, om de overlevende slacht offers naar het Vaticaan, in het St St. Maria-hoiSpitaal over te brengen. Graaf Zichy is de vijfde ,die met deze hooge onderscheiding vereerd is geworden wegens zijn buitengewone verdiensten in de verdediging van hot H. Geloof en in de organisatie der Katholieken van zijn land. Op denzelfden voet voortgaande, zal deze Ridderorde, die nooit meer dan honderd leden mag tellen, eerst over een eeuw voltallig zijn. Prins Hendrik op reis. Z. K. H. Prins Hendrik is voor nemens, zich op 21 dezer raar Weimar te begeven, ten einde aldaar tegen woordig te zijn bij den plechtigen intocht van het jonggehuwde groot hertogelijk echtpaar Van Weimar vertrekt Z. K. H, naar Berlijn ter bijwoning van de jaarlijk- scbe vergadering der Johanniter Orde. Daarna zal de Prins naar Dobbin reizen en aldaar eenige dagen verblijf houden, met het doel om den 29en Januari tegenwoordig te zijn op den daar ter plaatse te vieren verjaardag van de groothertogin Marie van Mecklenburg-Schwerin's Prinsen moeder. Begin Februari zal Z. K. H. in de residentie terugkeeren. De Prins bracht giüteren een bezoek aan Z. E. de minister van Binnen- landsche Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers, mr. Heemskerk, in diens kabinet aan het Departe ment. Het Oranje Kruis. Z. K. H. de Prins leidde gisteren als voorzitter de vergadering van de vereeniging „Het Oranje Kruis", hoofdzakelijk belegd tot vaststelling van statuten en van het huishoudelijk reglement. Hit de Staatscourant. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, J. M. Kippel en C. Smith Azn., beiden huis- en decoratieschilder, resp. te s'Gravenhage en Amsterdam, ea lid der „Loodwitcommissie". Postzegel-Automaten. Binnenkort zullen te Amsterdam door de maatschappij Peram op een 25-tal plaatsen der stad postzegel- automaten worden geplaatst. De ma chines bevatten postzegels van 5, 1, H/2 en 2i/2 cent. Reeds heeft de Peram van nog ongeveer 20 andere gemeenten in ons land concessie voor de plaatsing harer automaten verkregen. Jubilea. Naar de „Avp." meedeelt, zullen 11 Oct. de ministers van Staat dr. A. Kuyper en jhr. mr. A. F. De Sa* vornin Lohman den dag herdenken, dat 50 jaar geleden de Senaat der Groningsche Hoogeschool de door hen ingezonden verhandelingen op uitge schreven prijsvragen resp. de gouden eeremedaille en een eervolle vermel ding waardig keurde. Burgemeester van Leeuwen. Heden neemt de burgemeester van Leeuwen gelijk bekend is, afscheid van den Amsterdamscbe gemeente raad, a$n het einde der laatste Raadsvergadering, welke door hem gepresideerd zal worden. Maar natuurlijk hebben ook vele anderen behoefte gevoeld om van mr. van Leeuwen, als burgemeester der hoofdstad, afscheid te nemen. En zoo hebben reeds vele avtoriteiten zich ten Stadhnize doen icschrij ven, om in de laatste dagen van zijn burgemees terschap, hun opwachting bij mr. van Leeuwen te komen maken. Vrijdag en Zaterdag zullen de hoofdbeambtenaren en ambtenaren der gemeente van burgemeester van Leeu wen afscheid nemen. Een afscheids receptie zai niet gegeven worden. Immers burgemeester van Leeuwen gaat de gemeente niet verlaten, maar blijft te Amsterdam, als plaats zijner inwoning trouw. Van Zondag a.s. af treedt als tijdelijk burgemeester op de heer Tn. F. A. Delprat, de oudste in jaren van de vier wethouders. Het Amsterdameche Burgemeesters- salaris. Een nadere regeling van de jaarwed de van een Amsterdamscbe burge meester tusschen Gedeputeerde Staten en den Gemeenteraad zal, beden in openbare zitting van den Amsterdam- schen Gemeenteraad zal behandeld worden. Ingekomen isnamelijk een missive van Gedeputeerde Staten in Noord-Holland waaruit het gevoelen gevraagd wordt van den Gemeenteraad, omtrent een door hen (Gedeputeerde Staten) be oogde verhoogiug van de jaarwedde van de bUigemeester. Deze missive zal door den voorzit ter van den Raad, burgemeester van Leeuwen gewoon bij ingekomen stok ken aan, de orde gesteld en afgehand deld wordeD. Erin geloopen Het liberale „Handelsblad" beeft, sedert er een nieuwen hoofdredacteur is bygekomen voor een poos, ietwat „democratische" bevliegingen gekre gen, zich hierin uitende, dat H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1