Huwelijks- of Luiermands-üitzet en Bijvulling der Linnenkast, Heeren-üitzetten. Onder- of Overhemden, Flanellen, Sokken, Pantalons en Borstrokken Gordijnen, Glas en Overgordijnen en Rouleaux, Voor al deze artikelen is het de voordeeligste Koopgelegenheid van het geheele jaar. F H. VISSERS ZOO HEDEN GEOPE Aanleg en onderhoud van Electrische geleidingen. 28 Kleine Houtstraat 28. K. G. VAN DER MAAT Jr. m Belangrijke Prijsvermindering II 13 15 Nobelstraat II 13 15. sar TELEPHOON 1605. "We VERLICHTINGS-ARTIKELE Telefoon 1776 Vragenbus. Dam-Rubriek. Nïeuwenrïijk 136. m Aanleg van Gas- en Waterleiding. Baden, Geijsers, Spreekbuizen enz. Amsterdam. aan haai- voeten, in hun bed te gaan wat ze deed, want, zeide ze, ze ge voelde zieh bij hen veilig. Telkens riep zij echter nog: „zal hij mijn kind tniet vermoorden?", waarmede zij een kleintje van nog geen jaar bedoelde. Het echtpaar wist, dat de buur vrouw B. vijf kinderen had, en de man verzekerde haar: „hier ben je veilig, blijf rustig liggen, dan zal ik je kind gaan halen." Op dat oogen- blik achtte hij dit het beste wat hij kon doen. Terwijl hun eigen jonge kinderen inmiddels ock waren wakker gewor den en begonnen te schreeuwen, hield de vrouw des huizes de krankzinnige vast en ging jiaar mala er op uit om, inderhaast ©enigszins gekleed, hulp te halen. Toen hij beneden kwam, zag hij gelukkig al dadelijk een politie agent. Hij vertelde dezen de geschied den is en kreeig .tot antwoord, dat etr reeds agenten hij den buurman boven waren. Hij vernam toen, dat pr al twee bedrijven van dit treur spel waren afgespeeld. De vrouw; toch was in haar waan* zin uit haar Woning door een raam de dakgoot in gevlucht, achtervolgd door haar man, wien het echter met mocht gelukken haar te redden door haar er af te krijgen. Deze heeft toen een agent-, die ook al me't het oog op den toestand- der vrouw daar was geplaatst, ingelaten en meer agenten werdeln inmiddels ontboden, en toen deze weer op de daken aan het zoeken gingen, was het spoor der krankzinnige- verdwenen, tot» dat de onthutste buurman den op straat wachtenden agent meedeelde, wat hem in zijn slaapkamer was overkomen, waar zij langs verschil lende goten en daken was aangeland Met behulp van nog 'n andere buurvrouw, die zich ouder de door het rumoer gewekte aanwezigen be vond, werd nu de ongelukkige naar beneden geleid, wat zonder -moeite geschiedde, zonder dat- de agenten daarbij hulp behoefden te verleenen, en werd zij weer in haar eigen wo ning paar boven gebracht, terwijl dr. Kruimel, die inmiddels ook was gekomen, er voor zorgde, dat de .vrouw zoo spoedig mogelijk in „En degeest" werd opgenomen. In dien tijd werd zij door familie leden bewaakt en haar kinderen zijn nu bij dezen onder dak gebracht. Het was half twee toen dit nach telijk treurspel begon, dat de be trokkenen zeker niet gemakkelijk zullen vergeten. Vraag. [Wanneer zal de loterij van den Ned. it. K. Volksbond te Breda uitloten Antwoord. Ze heeft al getrok ken Rij het hoofdbestuur van de afd. Haarlem van den Ned. R. KI <Volksbond kunt u de trekkingslijst inzien. Let op de series. V r. Ik ben erfgenaam e|n xnijn medeërfgename heeft mij gezegd dat ide notaris een som geld onder zijn berusting heeft. Maar nu het op deelen aankomt ontkent ze dat gen zegd. te hebben. [Waar moet ik mij! vervoegen Antw. Informeer bij den notaris en vertel dezen de heele zaak. Hij zal u volledig inlichten. V r. (Wie is het hoofd van de H. (Maria Congregatie in de St. Joseph- parochie Antw. De Eerw. Heer kapelaan Sondael is Directeur der Congrega tie. V t. van „Casper". Antw De bedrijfsbelasting is r ij k s belasting, de inkomsten belas ting .is eene gemeentelijke. Inder daad is voor velen de bedrijfsbelas ting, óók een inkomstenbelasting, voor hen n.l. die niet zijn nangesia-. gen in de vermogensbelasting. (Wat den aftrek betreft, op uwe vragen kan ja geantwoord worden: lees het verklarende biljet goed na, dat hierover in bijzonderheden uit legging geeft. V r. Mag ik trouwen met mijn neef (een kind van mijn moeders ocm) Antw. Niet zonder dispensatie. V r. Ik ben 18 jaar en zou gaarne onder de menscheln gaan. Mijn vader wil .echter dat ik naaister .word, en daar heb ik geen zin in. Als ik nu wegloop, kan mij®. vader mij dan terug laten halen S. v. p. spoe dig ..antwoord! Antw. bent 'n beetje al te ,vrij gees tig voor zoo'n jong meiske. Als u wegloopt, dan kan uw vader u zelfs met de politie weer terug laten brengen, pas dus maar op. Zoo, wel de burgerlijke wet als vooral Ide leer van de H. Kerk gebiedt, dat we aan vader en moeder gehc-orzaam (zijn: ge doet daarom het heste dat ge uw vader's beslissing maar volgt «en althans probeert te doen wat hij wil. V aders weten in den regel beter wat goed js voor de kinderen, dau 18-jarige meisjes met zoo'n levendig temperament als u schijnt ta hebbe®, V r Kunt u mij den titel verschaf fen van een vertrouwbaar werk over het vrouwenkiesrecht Antw „Vrouwenkiesrecht", door Dr Oh. Raaymakers, S. J bij C L van Langenhuijzien, f 1.05. V r Onze mead is zoo lui, dat het eind ervan weg !s en mijn vrouw wordt er ziek van Kunnen wij haar daarom den dienst opzeggen tegen de volgende week? Zij is gehuurd per 3 maanden. Antw. Ja, met zes weken lootn bdj wijze van schadevergoeding. Redacteur: H. C. VAN OORT. Alle correspondentie betreflende deze Rubriek, alsook Damnieuws, proble men, slagzetten, eindspelen, gespeelde partijen, enz. te richten Naesaustr. 14. Telefoon 1434, Haarlem. Bericht. Donderdag 20 Januari, zal de heer J. de Haas van Amsterdam, in de de bovenzaal van café „de Kar- seboom", Groote Houtstraat 99, een .rsimultaan-séance geven voor leden van de „Damclub Haarlem", en voor liefhebbers die er aan mee willen doen. Voor ieder die méé wil doen, is het ook aangeraden bord en schijven mede te brengen; wanneer men dat niet mocht hebben, kan men echter toch komen, bot is geheel kosteloos, Jus een ontspanning die een elk waar ian nemen; er wordt precies om 8 uur aangevangen, dus wel gewenscht nalf 8 daar te zijn. Wij hebben na de Hollandsche en de Fransche opening gezien, daarop volgt de Poolsche opening, maar die wil ik nog eene overslaan, en liever -erst behandelen, wat men ai zoo het eerst dient te weten. Bij de opening komen slagzetten voor. Daarom allereerst hier de meest voorkomende en bekendste slagzet in de Holland sche opening. (De Groenzet, of fok wel genaamd de Haarlemsche slag Wit speelt 33—28, zw. 18—22, wit 3933, wit verliest nu 2 schijven, door dat zw. speelt 22—27, iDdien wit -peelt 32: 21. dan zw. 16: 27, wit 31:22, zw. 1923, wit 28:19, zw. 17 30, wit 35 24, zw. 2029, en de witte schijf op 19 is ook verloren. Wij zien dus wanneer de partij door gelijke krachten gespeeld werd, Zwart een makkelijk spel had. Om dien slag- zet te voorkomen, had wit als beste zet kunnen spelen op 18—22 van zw. 3833, dus niet 3933. Voor wit kan soo'n slagzet ook voorkomen, wit speelt Fransche opening, 34—30, 40—34, 45—40,50—45,33—29,29—24,32—28 3421, 3832. Zwart 17—21,21—26,11—17,18—23, 12-18, 20 :29, 23:32, 26 :17, en wit heeft nu minstens een schijf gewonr en. Nu zal men wel zeggen, o dat is maar één schijfI Dat deze slagzet niet zoo -chitterend is als van Zw., dat geef ik gaarne toe, maar in een partij 2 of 1 schijf achter, dat scheelt al véél te veel 1 Wanneer men de waarde maar van eene schijf kiest, dan pas bemerkt men, dat men soms door een schijf meer te hebben de partij had gewon nen en zonder die eene schijf verliest, of op zyn hoogst, Remise maakt! Deze slagzetten zijn zeer gevaarlijk, voor hen die er niet mede bekend zijn: menig geoefend speler, loopt er nog dikwijls mee in, daarom is het hoofdzaak deze goed te beoefenen, Vraagstuk voorzichtig spelen, en maar niet een schijf verzetten, voor dat noen ziet wat de gevolgen daar van kunnen ijn. Van tijd tot tijd, zullen wij een slagzet behandelen want er zijn nog vele. die niet bekend zijn. Stand van 'probleem No. 3. (II. C v. O Zwart schijven op 1, 7, 8, 9,10,18. 19, 20, 22, 24, 28 en 30. Wit schijven op 31, 33, 35, 37, 38, 40, 44, 45, 47 en 50 De oplossing is als volgt: wit, 3127, 3315, 4034, 3530,1511, en wint. Goede oplossingen ontvangen van: Mej. Z. Lantinga en de heeren H. LaDtinga, C. P. Kraaij, C. P. Heek, P. en J. Zalm, J. H. Blom, P. Hop man, L. Kapteijn, P. Maaskant, allen te Haarlem, J. Reuvekamp, Noord wijkerhovt, H. de Vries, Hoofddorp. Stand van probleem No. 4. (Joh. H. Blom). Zwart schijven op 6, 8, 9, 10, 11, 12. 14, 20, 22, 35, 41 en dam op 27. Wit schijven op 21, 23, 26, 32, 33, 34, 37, 38, 42, 45, 56 en 50. Oplossing als volgt: wit 5044 2319, 3227, 332, 238 en wint. Dit probleem is niet zoo natuurlijk, maar toch zeer aardig gebouwd; de slag moet ontstaan door den „Coup Turc". Heel aardig gezocht in aan merking genomen dat de auteur van dit werk paz 17 jaar is; wij kunnen aannemen dat wanneer dit jonge mensch met die studies doorgaat hij een premier in de toekomst zal wor den. Enkele oplossers zonden mij als oplossing: wit 50—44,23—19,32—28, maar die oplossing kan niet gelden, want op 332 van wit kan zwart nu op drie wijze slaan. Ik vermoed dat de oplossers dit hebben overzien. Zwart dat het beste 23:32, wit is du gedwongen 3 schijven te slaan naar 8, zwart 4147, wit gedwongen 216 en zwart heeft nu ook Dam en ueemt 2 schijven naar 2. Het resultaat was flat zwart een vrije zet verkreeg, die de winst voor wit ontnam en voor zwart Remise gaf. Goede oplossingen van dit probleem zijn ontvangen van Dames, Z. Lantinga, en M. Visser, en van de heerenJ. de Haas, Am sterdam, H. Lantinga, C. P. Heek, C. P. Kraaij, P. en J. Zalm, P. Hop. man, P, Maaskant, L. Kapteijn, W. Looijenga, allen te Haarlem, J Reuve kamp, Noordwijkerhout, G. van Bre men te Eindhoven, H. de Vries, te Hoofddorp, H. A. Alta, te Amsterdam. Z Olre te Zandvoort, C. F. Viige te Overveen. Onderstaande eindstand is voorge komen in een partij: Vraagstuk No. 2,) stand der schijven: zwart 1 Bchijf op 16 en 1 op 13, wit 3 schijven op 22, 26, 36, en 1 dam op 6. Wit speelt en wint. No. 2. Hier ziet men al weer hoe ge makkelijk het is, als men tot een eindspel is gekomen, dus niet teveel schijven meer heeft, om van zyn te- tegenpartij schijven te vragen, een eindspel zit vol vallen: let wel,voor zichtig zijn met spelen, bezint eer ge- begint. Vele zijn nog niet overtuigd, over hetgeen wij hebben gexegt, dat men even zoo goed een beste speler kan zijn en tevens toch een goede proble mist. Eenigen van die personen heb ik al genoemd, maar ik ben bet met velen eeDS, om ook het bewijs tezien, wil men het gelooven I Wij zullen dus beginnen met een probleem von een van de meest geroemde spelers, ho pende dat het den lezers naar den zin zal zijn, om zoo door deze inter santé problemen, met de auteurs eV6D op de hoogte te komen. Wanneer me« wat met hun werk bekend is, dar« zal men zeggen: „Ja nu ik het bekijk moet 'k het ook gelooven," maar dar moet men óók zeggen. „Zij verdienen alle hulde, want het is niet gemak kelijk om zich die kennis eigen te maken I Probleem No. 5, (J. Njome Mzn Purmerend,) stand der schijven als volgt: zwart 3, 5, 8, 10, 11, 12. 15 17, 21, 27 en 37, wit 24. 25, 28, 82. 35, 36, 38, 39 40, 41 en 47. Oplossingen steeds binnen 10 dagen schriftelijk in te zenden. PROBLEEM No. 5, J. Noome Mzn., Purmerend. 46 47 48 49 50 Nog een leerzaam voorbeeld. Zwart heeft 2 schijven op 5, 15 en dam o 37. Wit heeft 2 schijven op 20, 47 en dam op 35. wit speelt en wint als volgt: wit47—41,3524 Zwart,87:46 Zw. is du noodgedwongee om op de lange lijn te blijven staan, en moet »an 46 naar een andere ruit gaan, tot 23, dan speelt wit 2435, zw. 15:24, w. 35:46, gaat zw. met de dam van 46 op 10, dan speelt wit 24—47, zw. 15 24, w. 474, schuift zw. met de schijf van 5 op 10 in plaats met de dam van 46 naar ee> van de ruiten, dan wit 355 en de mooiste dam staat vast. Correspondentte. J. R., Noordwykerhout. Dank voor uw vriendelijk schrijven, wij willen hopen dat uwe pogingen mogen ge lnkken, wil mij dan zoo spoedig mo gelijk berichten. N. BHaarlem. De damclub Haar leen, bestaat uit dames en heeren leden; om u dus verder in het dammen te bekwamen, kunt u Diet beter dosD, a.'s daar eens een kijkje nemen, wat geheel vrij is. J. de II., te Amsterdam. Mijn har- j telijke dank voor uw vriendelijk schrij ven, en voor dat mcoie eindspelUw verzoek zal ik zien intewilligen, door i hem er kennis van te geven. P. S., te Santpoort. Uw zoon kan nog geen iid worden v«n een club, wel eens komen kijken of spelen, en zoo hij dat wil, kan hij gratis les in her daromen krijgen. De Haarlemsche damclub geeft n.l iedere Maandagavond van 7 tot 8 uur een cursus voor jongelieden van 1 tot 18 jaar, in de bovenzaai van cafl Suisse, Smedestraat 19; verdere io lichtingen verwijs is u naar den hee J. Meijer, Kruisstraat 34. Haarlem. H. de V., Hoofddrp. Ik wensch van harte hetzelde en zal voor h6 verdere zorgdraven. no| Gro Ha Ki»j Op onderstaande afdeelingen veroorloven wij ons de Dames voor de a.s. week opmerkzaam te maken. op welk gebied wij deze week door onze groote voorraden iets bijzonders kunnen aanbieden. in Wol of Katoen, alle in onze bekende solide Qualiteiten, tot nooit geziene prijzen. in de grootst mogelijke verscheidenheid. Ook hierin doen wij deze week geheel bijzondere aanbiedingen en zou het aanbeveling verdienen, reeds nu de voor de schoonmaak benoodigde gordijnen bij ons te koopen. j.g mtg TE 8T k N. B. De Opruiming geschiedt uitsluitend a CONTANT zo lder zichtzending. een Zaak in Aanbevelend, rCAESAR i UITVERKOOP T Balans-Opruiming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 10