DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Zaterdagavofidpraatjes. it lRé«i»B»iii$ rost 21«4IS-33t Hrarli ZATTR«*® 15 JAN ISIO. 34ste Jaargang No. 7092 bureaux van Redactie en Administratie IsstcroomamiiRaail Telaffoonnunima? EA26. Voor advertentlën en w la mes buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Alle betalende abonnés op dit blad, die In bet bezit eener verzckBiiogspollt t|ja, igo volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegea ongelukken verzekerd voor Do aftkeerteg dezer bedrogen wordt gegarandeerd door de Maatschappij ..Ocean éStikantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Gracht II. Pit nummer bestaat uit uier bladen, iu. o. de Qf- ficiëele Kerk lijst en het GeïliustreerdZondags- blad in 3 bladzijden. EERSTE BLAD. BELGIË. ENGELAND. SPANJE. VENEZUELA. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONftBMINTBPRMifi Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent ia geveatlgd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franoo per poet AftanAsrljjke nummert f 1.86 118B 1.80 „0,08 PRIJS OER AOVERTEfcTltW: Van 16 regels 60 oent (contant 60 cent). Iedere regel meer 1® eent. Bniten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland 29 oe*t.) Reclames dubbel tariei1. Dienstaanbiedingen 35 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (3 oontant). GULDEN öij JÉ fill GUI I1RK Ire IIf 1 GULDEN rij S C Él 00LJ}I?N 1 Ï1HULDEN bj) f| f| 'jeïliïvar4 levenslange onge- ■Éili verlies van ée» jsj U "erliee "ar I verlies van kH I één U,i TlllS tilJIJ band of voet. 1 I tl U|| wijstÏÏger. 15 GULDEN bfl verlies van éen anderee ving ar j>B BHLGISOHE KROONPRINS. Het „Journal de Bruxelles" meldt, dat de Moniteur binnenkort bet koninklijk besluit sal openbaar ma ken, waarbij bepaald wordt dat prina Leopold, de vermoedelijke troon opvolger, den titel van Hertog van Brabant rat dragen. Dat waa te verwachten. Zooals bij ona de glorierijke titel van prins van Oranje de onderschei dende titel is voor een kroonprins, soo wil men in België den titel van hertog van Brabant daarvoor bestem men. VERKIEZINGEN. De eerat gekozene (bij eukele can- didaateteliing) ia gisteren al benoemd voor het nieuwe parlement. Het is Joe Cnanbsrlain I Nog drie unionisten met hem aijn zonder tegencandidaat gekoien. Vandaag rijn de eerste stemmingen, voor 75 leteiö, waarvan 12 in Londen. In 1906 werden er in die districten verkoren 57 liberalen en arbeiders en 18 unioniaten (2 in Londen). De unionisten hopen vandaag, vooral in Londen, heel wat van die jetels te winnen. Maandag volgt de verkiezing voor 94 zetels, waarvan 81 in Londen, zoodat de eerste twee dagen van de verkieting, die een veertien dagen jal aanhouden, joo zij al geen beslissing brengen, een aan wijsing kannen geven, hoe de stroom gaat. Ter vergelijking volge hier een overzicht van het nu ontbonden par lement. Daarin was de stand 373 liberalen (daarbij de niet aan de Ar beiderspartij aangesloten arbeiders medegeield), 46 leden der Arbeiders partij (de socialist Grayson meegeteld), 83 Ieren, tezamen 502, en 168 unio ■is ten. eisohen dat hij de getroffen kiijgs- tuchtelijke maatregelen sou intrekken. Dit plan mislukte, dank zij de lus schenKotnet van de generaals Palanca en Arrue en van den ko one! Cava- leauze. De berichten uit Madrid veroor zaakten ook eeDige beroering in Barcelona, maar alles is nog rustig. D» troepen rijn geconeigteerd. Naar aanleiding van de betoogingen heeft de militaiie overheid de sluiting der club voor land- en zeemacht Bevolen. Verschillende andere officieren 1 eh ben verklaard dat ze niet met de aanvoerders der beweging synapathi seeren. DE TOESTAND. In Venezuela, schrijft de Amigoe", hebben nog steeds dagelijksche gevan gennemingen plaats. Zuiver is de toestand nog allesbe halve. Eq wst heel erg ia de Staat heeft groot gebrek aan geld. Nu werd weder een zware belasting op drukpapier ingevoerd, terwijl de lote rijen en speelhuizen, eerst afgeschaft en opgeheven, opnieuw oogluikend worden toegelaten, ter wille vau bet fio&nciëele voordeel. DB OFFICIERENBEWEGING. We hebben nu wat nadere berich ten over de officieren beweging Uit Madrid wordt aan de „Temps" geeeiad, dat de opwinding in de militaire club een oogenblik een ernstig karakter heeft aangenomen. Tweehonderd officieren hadden het plan ontworpen om een commissie van acht leden te benoemen, ten einde van den minister president te De nalatenschap van koning Leo pold. De Parijsche „Figaro" heeft uit „zekere bron" vernomen dat, omdat koning Albert alle processen inzake de erfenis regeling wil vermijden, alle mid delen zullen worden aangewend om tot een minnelijke schikking te komen. Maandag a.s. zal onder de drie prin sessen een voorloopige verdeeling van 12 millioen plaats vinden. Voor prinses Louise zuflen, gezien haar financiëelen toestand, bijzondere bepalingen getroffen worden. Deze week vergadert het bestuurder vennootschap van kunstwerken en het is zeer wel mogelijk dat men na een overeenkomst met de prinsessen, tot een ontbinding overgaat. De rechter in den tredmolen. Een Eugelsch rechter, die eens een juiste voorstelling wou krijgen van den dwangarbeid, waartoe een tuchthuisboef was veroordeeld, is het slachtoffer ge worden van een hoogst onaangenaam avontuur. In Engeland is nog de z.g. tredmot- len in zwang. De gevangene wordt n.l. in een grooten leeren cylinder gezet en motet zich daarin voortbewegen als een eekhoorntje in een kootje. Korten tijd geleden nu gebeurde het, dat zekere rechter voorstelling wilde maken van deze straf, waartoe zoovele lieden wen den veroordeeld. Baron Piatt dan klauterde in den tredmolen en verzocht een oppasser, de machine in beweging te brengen. Het rad begon te draaien en de rech ter deed de grootste moeite om de treden op te klauteren, die hij, bij de snelle wentelingen, meende te zien. Tot zijn' groote spijt, bleef hij echter voortdurend op dezelfde plek. Nadat hij ongeveer een minuut lang deze moeilijken en hoogst onaangenamen ar beid had verricht, beval hij den oppas- sar de machine weer tot stilstand te brengen. Men kan zich de ontzetting van den rechter voorstellen, toen hij ten ant woord kreeg: „Dat is onmogelijk, ge kunt er niet dadelijk weer uit, dit is de machine voor twintig minuten." En de arme baron moest dus nog negentien lange minuten voor eek hoorntje spelen. De corruptie in de Russische in tendance. Senator Garin zet zijn ar beid in den Augiusstal der Russisjche intendance voort. De Czaar, heet het, heeft hem volledige volmacht gegeven, een volmacht, die niet onderdoet voor- de bevoegdheden van een minister van oorlog. Hetgeen zooveel zeggen wil als dat Garin het recht krijgt tot zelfs de hoogste ambtenaren ter verantwoor ding 1 te roepen. Daarnaast heeft hij zich het zonder linge recht bedongen, aan de rechtban ken die daarom vragen, overlegging van de door hem ontdekte of opgestelde bescheiden te weigeren. Dit vreemdsoortig verzoek schijnt een uitvloeisel hiervan, dat de rechtban ken die, tijdens de enquête tegen Rein- bott en die naar de intendance te Mos kou, vaak beleedigingsprocessen tegen de pers tegen te behandelen kregen, zich steeds tot Garin wendden om af schriften van zijn enquêtes-stukken. Wel is waar schuilt in deze laatste bevoegdheid, die Garin krijgt, een groot gevaar, n.l. dat het hem daardoor mo gelijk wordt de groote dieven te laten loopem en de kleintjes te hangen. Maar het heeft er tot dusver weinig van dat Garin zich hiertoe leent. Zoo is er Woensdag te Kazan, na een geding dat zeven dagen vorderde, een vonnis geveld tegen enkele officieren en beambten, wier geknoei en omkoot ping door Garins' enquête waren ont dekt. Dit vonnis waarbij 10 beambten I en officieren tot 131/2 jaar gevangenis straf werden veroordeeld werd met spanning tegemoet gezien, omdat het geding het eerste was van een gansche reeks, die het gevolg zijn van Garins' opruimingsarbeid. In dit geval, te Kazan, betaalden de leveranciers aan de commissie uit de intendance die de leveringen overnam 1/3 tot 1 pet. der geleverde goederen. Enkelen „verdienden" op die manier 200.000 Rbl. Bij een der veroordeel den werd een bedrag van 80.000 Rbl. in beslaggenomen .Sommigen gelukte het, hun oneerlijk verkregen rijkdommen in veiligheid te brengen. Het heet, dat tegen nog 62 beambten een. onderzoek wordt ingesteltd; enkelen daarvan zijn reeds geruimen tijd gepensioneerd of niet meer in den aotieven dienst. 1 Roofmoord. Te Hamburg heeft men Woensdagavond laat Louise Erkli, de houdster van een pandjeshuis, met verpletterden schedel en afgesneden hals voor haar geopende brandkast ge- j vonden .Toen men de misdaad ont dekte, stond de winkeldeur open. De moordenaar moet ongeveer 70 gouden horloges, 100 gouden ringen, arm ban- j den, spelden en ruim 1000 mark in contanten gestolen hebben. Een hamer4 I een kolenschop en een scheermes schij-1 nen zijn wapens te zijn geweest. In de hand van den vermoorde heeft men een pluk haar gevonden, wat doet ver moeden dat zij tegenstand heeft gebo den. De politie looft 1000 mk. voor de ontdekking van den dader uit. Een vreeselijke scheepsramp, die veel overeenkomst heeft met wat aan den Hoek van Holland geschiedde, wordt uit Oregon gemold. j De stoomboot „Dzarina", toebehoo- rende aan de Southern Pacific Spoor wegmaatschappij, is eergisterenavond op de pier van Coosbay gestrand. De be manning klom in het want, daar he- vige stortzeeën over het schip sloe- Igen. I Honderden toeschouwers waren aan het strand, doch konden geen hulp bie den. Gisterenavond laat werden drie van zes mannen, die zich nog in het want van de gestrande „Czarina" vast hielden, door de hooggaande zeeën weg gespoeld. Toen ontdeden de drieover- blijvenden zich van hun bovenkleeren en sprongen te water; maar zij wer den verzwolgen en kwamen niet weer boven i In het geheel zijn bij de ramp 30 man verdronkenéén slechts is er ge red. I Een staking vanzieken! In het Santa-Maria ziekenhuis te Florence had de administratie onlangs besloten, dat geen eetwaren of 'drank van bui ten mochten worden ingevoerd door 1 vrienden en bekenden, van de zieken. Deze laatsten, daardoor ten zeerste ont staken, d. w. z. te weigeren eenig voed sel tot zich te nemen. De directie van het hospitaal heeft caribinieri laten kot- men. Doch deze kunnen toch moeilijk 1 met hun bajonetten tweehonderd ziei ken dwingen te eten en. te drinken! Vermoedelijk zal deze „staking" wel spoedig verloopen Schepen in den nachtIn den nacht van Woensdag op Donderdag heeft zich boven St. Petersburg een geheimzinnig bestuurbaar luchtschip vertoond, dat voorzien was van eleo- trische lichten en tegen den wind in vloog. Daar volgens ambtelijke berich ten door de militaire luchtschippers in de laatste dagen geen. proeftochten zijn gedaan, denkt men dat het een vreemd luchtschip is geweest, j Aldus berichten uit Rusland, 't Zal wel een mystificatie wezen! Gegoten huizen. Wie leest van gegoten huizen, denkt allicht aan het zoogenaamd gewapend beton of beton ijzer, waarvan tegenwoordig in de houw kunst zulk een veelvuldig gebruik wordt gemaakt. Toch zijn de gegoten huizen van Edison van ander maaksel, waren zelfs als wij ons niet sterk vergissen reeds bekend voor het gewapend-heton meer algmeeen werd toegepast Edison, de beroemde Thomas Al va Edison, wil zijn uitvinding om huizen te bouwen van gegoten cement die in 17 uren gegoten kunnen worden in het groot in toepassing brengen. Het plan der Russische schoolautori- teiten om scholen in menigte te gaan bouwen, geeft hean daartoe een wel kome gelegenheid. De gegoten huizen zullen wel nog een dag of zes moeten drogen, maar toch een heel huis in één week tijds te kunnen bouwen en te kunnen betrekken, het is wel iets voor bouw- speculanten om van te watertanden. De benoodigde machines die 15.000 en de gietvormen die 25.000 dollars kosten, wil Edison tegen den kostenden prijs beschikbaar stellen. De eerste 6 huizen zijn dan toch nog wel duurt, maar daarna begint reeds een belang rijke besparing van kosten, en na het achtste huis kost een heel huis al niet meier dan het aan cement waard is. Dit jaar hoopt Edison met alle werk zaamheden voor deze proefneming in het groot gereed te komen. Wij zijn benieuwd naar de uitkomst. toegekend, die jij genoten op den dag van de inwerkingtreding der wet. Van de bepaliDg der wet, dat de ge noemde gunstige voorwaarden ook worden toegepast op hen, die op den dag der inwerkingtreding van de wet den leeftijd van 65 jaar bereikt heb bende, voor dien dag bun ontslag verzocht hebben, mits dat ontslag verleend is of wordt, met ingang van 1 Mei 1908 of van lateren dag hebben een een drietal reeds eerder gepensi oneerde rechterlijke ambtenaren het genot: hun pensioen is thans ook gebracht op de wedde, die rij hadden bij hun ontslag. [Atjeh. Bij een aanval van kwaadwilligen op een marechbivak in Atjeh werd de 2e luitenant der infanterie O. G. Tulleken zwaar gewond. De vlag van Prinses Juliana. Thans is ook bij Kon. besluit vastgesteld de vlag, welke door H. K. H. Prinses Juliana gevoerd zal wor den. Het is een langwerpige oranje vlag, driehoekig uitgesneden, in vier vakken verdeeld door een staand vier-armig kruis van Nassauscb kleur. Het Casinobal. Gisterenavond had in de prachtige versierde zalen van het Hotel den ouden Doelen in D«d Haag 't eerste casinobal in dit seizoen plaats, bet welk werd bijgewoond door H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. den Prins der Nederlanden. H. M. de Koningin-Moeder verscheen te ruim 10 uur in de zalen en onge veer 10 minuten later H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins, vergezeld van een groot gevolg. Het vorstelijk bezoek duurde tot ongeveer half twaalf. Generaal Van Beutsa. Generaal Van Heutz kwam gister avond te 10 uur 15 van Marseille in Parijs aan. Pensioenen van Rechterlijke Ambtenaren. De „Staatscourant" van gister morgen heeft bet eerste pensioenbe- riuit gebracht voor rechtelijke ambte naren, in gevolge de z. g. Achter- standswet. Daardoor is aan een 12-tal, die ontslag genomen hebben na het inwerking treden van de Achterstands wet als pensioen de volle wedde Weer een kranige vangst ia Amsterdam Een politieagent consta teerde Donderdagavond tegen twaalf uur, dat de straatdeur van perceel LijDbaansgracht 151 te Amsterdam, waarin gevestigd is de Electrische Koffi branderij van den heer W. Luchsinger, openstond. Hij haastte zich dit te rapporteeren aan het na burige politiebureau, en van daaruit rukte onmiddellijk een groote politie macht uit. De omgeving van het perceel werd afgeiet, een paar politiemannen gingen het huis binnen en vonden daar op de trap drie mannen zitten, die medegenomen werden Daar het bureau Bij onder zoek bleek het den politiemannen, dat de deur, toegang gevende tot het kantoor der koffiebranderij op de eerste verdieping, opengebroken was. Het kantoor was doorzocht, een les senaar was opengebroken. Op de trappen van het perceel werden een staand klokje en eenige sigaren ge vonden, die in het kantoor gestolen waren en verder vond men op de trapoen een lang breekijzer, een ver- vijlden sleutel en een witten zakdoek met een tiental loopers Deze voor werpen werden in beslag genomen. De aangehoudenen zijn mannen van 52, 37 en 30 jaar. De eerste is recidivist. Bij hun verhoor ontkenden alle drie beslist, iets van de inbraak op het kantoor af te weten. Men moet maar brutaal wezen Weer kerkschennii ia Limburg. ThaDS te Nuhem. Van Woensdag op Donderdagnacht j 1. werd daar in de kapel van St. Jozef een groote ver woesting aangericht. Het beeld van den EL Jozef werd vernield, het crucifix in drie stukken gebroken, de bloemen en kaarsen werden verbrand; de bevolking is zeer verontwaardigd. Robinson Crusoë op retour. De 14 jarige jongen die de vorige week te Amersfoort met medeneming van f500 bij zijn ouders wegliep, heeft bet Diet tot de Amerikaansche prai- CXXI D« slappe winter en d« komeet. Bijgeloof, en wat w« nu maar in plaat» van het echte schaatsen rijden zullen do n. Over kermitherrie in de Bron, over logl's die wegblijven, en een probaat middel daartegen. Paar tegenvallers, en een lijst die haast te lang sou kunnen heeten. '/joo aij* de dagen alweer zichtbaar aan hot lengen, gaan we weer zoetjes aan naar het voorjaar toe, maar de win ter blijft Al maar uit. „Dat komt van de komeet" zei van de week onze loop jongen die natuurlijk óók zooals ieder een de krant leest, maar alleen 't fijne van verschillende dingen nog zoo goed ■iet snappen kan, wat trouwens een kwaal is, die niet alleen loopjongens hebben. Nu, dat de komeet er achter zit, dat is natuurlijk maar larie, zoowel als de profetie het is, dat op 18 Mei aanstaande de wereld zal vergaan, iets wat 'n vrouwtje van den Burgwal al zóó secuur gelooft, dat ze, sinds ze 't Hieuws gehoord heeft, dadelijk aan den aflag is gegaan om haar inboedeltje te gelde te maken, en de duiten ervan in de kroegjes in die buurt te verdrin ken. 'k Hoor, dat als ze zoo voortgaat, ze den I8en Mei zeker niet beleven aal, wat waarschijnlijk ook wel het doel zal wezen. Maar van den winter gesprok o», dia niet komt: é'r aijn aller lei menschen die er mee zitten. Daar heb je bijvoorbeeld de lui die aan de ijsbaan wat verdienen: 't veld aan de Kleverlaan is laatst, toen er een vleugje nachtvorst aan de lucht was, gauw on der water gezet, doch sedert dien is het een vijver gebleven en heeft do regen er zóó op geplast, dat ook zon der onderwaterzetting de heele baan schoon onder zou hebben gestaan. Van ijs en van schaatsenrijden is dan ook tot nog toe geen schaduw van kans geweest, al beroemt mijn oudste jongen er zich op, dat hij één ochtend over de slooten heeft kunnen loopen, wat de kwajongen ook werkelijk gedaan heeft, want ik heb 't hem uit ons keu- kenraain zien doen, al heb ik, om geen lawaai erover te maken, net ge- daan of ik 't niet zag. Intusschen is liet voor verwoede, of Iaat ik liever zeggen voor hartstochtelijke schaatsen rijders een meevaller, dat de rolschaat sen juist om dezen tijd zoo populair worden. „Wat je dóór nu aan hebt!" zegt mijn vrouw, die schaatsenrijden heerlijk vindt en in haar jongen tijd 'n bolleboos er in was, maar die nu vanwege do corpulentie liever op haar voetzolen blijft loopen. Nu, het schijnt toch dat de lui er héél wat aardig heid in vinden, want de haan in het Brongebouw is eiken keer druk bezet, en als je Jaap Eden met z'n handen op z'n rug en een gezicht van 't-is- toch-zoo-makkelijk, daar ziet in de rondte slieren, z'n lange beenen ziet uitslaan en „buitenover" rijden of ie nog op de baan van Davos was, dan merk je toch wel degelijk dat er niet alleen pret en gezelligheid, maar ook kunst en elegante manieren in zitten, in dat rodschaatsenrijden! Nu wil ik niet zeggen dat 't in de open lucht, bij '11 vriezenden winterhemel, niet veel prettiger is op het echte ijs, als in zoo'n stoffige zaal op de houten vloer, en ik wil óók niet beweren, dat Jaap Eden bijvoorbeeld nooit eens de dagen van z'n echte schaatsen-wedstrijden zal te- rugwenschen, als-ie daar in het Bron- gebouw jonge dames „onderwijst" en voor heele families als „instructeur" optreedt, maar dat is nu een kwestie die niet meer te veranderen valt. Jaap Eden heeft z'n tijd gehèd op het echte ijs, en ook wij moeten het weer, dat niet vriezend wil worden, nemen zooals Onze Lieve Heer het geeft. Maar bij gebrek aan pasteitjes eten we oliebol len en bij gebrek aan écht ijs, rijden we schaats.... 'k wil zeggen rijden we rolschaats op 'n houten vloer! Daar kan niemand wat op tegen hebben, zelfs de deftige heeren en damevs niet die bij den Raad geklaagd hebben over wat ze noemden de kermisherrie op Oud-Ha eri an, die zoo erg zelfs moet geweest zijn, dat ze geen brief konden, schrijven zonder eerst de ramen te moeten sluiten! Dat is dan nog al heel erg, dunkt me, ofschoon de ge- meenteraad dit argument toch wd niet als ernstig zal opvatten'k hoor dat de groote sociëteit op den hoek van de Markt 'n prachtige schrijfzaal heeft, met pennen ein inktkokers bij dozijnen en papier bij pakken, zoodat de heeren dóór dan toeh altijd met hun brieven- schrijverij hebben terechtgekund, te meer omdat ze er tóch zooveel uren van den dag zoek moeten brengen. Maar erger lijkt liet me, dat de logé's zijn weggebleven van het jaar, zooals de adressanten in die klacht aan den ge meenteraad vertellen. Want als dót waar is, dan is dat directe schade voor de stad, en onze gemeentelijke vroede vaderen, die nog al erg voor het vreem delingenverkeer zijn, zullen aan die klacht zeer zeker alle recht doen. Als ik intusschen bescheidenlijk eens een raad zou mogen geven, laat het dan deze zijn, dat bij een volgende gele genheid, als er in het Brongebouw weer eens zoo iets te doen is, van gemeente wege voor de logé's van de families uit de buurt een vrijkaartje worde ge kocht. 'k Maak me sterk, dat als de logé's uit Amsterdam, of waar van daan ook, ééns den smaak te pakken hebben gekregen van zulke pretjes als Oud-Haerlem was, ze met heele scha ren zich zullen aanbieden om bij de families in het Frederikspark te komen logeeren! En dan is de zaak weer gezond, 't Zal me overigens benieuwen, wat Bi en WL op die klacht te zeggen zullen hebben: ze hebben er nu toch lang genoeg over kunnen peinzen, want de Raad wacht al een maand of drie op het praeadvies van hot college! Ja, dat is zeker óók een van die moei- Noot Tan de Redactie. 'tPraeadvies is juist heden verschenen. Men zie ons „Stadsnieuws". Red. lijke dingen, die maar niet in een hand omdraaien kunnen worden uitgemaakt. Zooals ook b.v. de benoeming van den Directeur van het Museum er eene is. Als het praatte waar is dat de eerst- verkorene met goed fatsoen toch niet kon voorgedragen worden, omdat hij de eenige was die het baantje ambiëerde, dan mag men de nieuwe voordracht die nu verwacht wordt, een even lee- lijke tegenvaller voor dezen heer noe men als de beslissing van de hoogste autoriteit in den lande het geweest is voor den pachter van het restauratie- gebouw op de a.s. tentoonstelling van Bloembollencultuur, die dan toch in derdaad geen „vergunning" heeft ge kregen. 'k Hoor dat de man het zich erg heeft aangetrokken: hij had er vast op gerekend sinds de drankaccijns ver hoogd was, zoo vertelt men. Want zoo liad-ie geredeneerd als de re geering den accijns verhoogt om voor de berooide schatkist 'n duitje er uit te slaan, dan zal ze zeker ook '11 extra gelegenheid om een graantje te pikken, en dus een bijdrage te meer tot onze Staatsfinanciën te brengen, met twee handen aangrijpen! Maar het heeft zoo niet mogen zijn, en de heer Scholten aan den overkant van de Baan, lacht in z'n baard en wrijft met 'n genoe- gelijk gebaar z'n handen, terwijl hij de plaatsen op zijp veranda eens mon stert. Enfin: dat de tentoonstelling in den avond niet open zal wezen, is nog een troost voor den pachter van de restauratietent, want bij al de nattigheid die er nw valt zou het te verwachten wezen, dat er dan in den avond zóó-, veel koude voeten zouden worden op gedaan, dat de lui 't eenvoudig zonaar, een grocje niet stellen konden.... en' wie weet wat al bekeuringen ex dan voor de deur zouden liggen; want de fiscus kijkt streng in deze dagen! D'r hebben met die drankaccijns-verhooging al heel wat particulieren zoo'n onver wacht bezoek van „ambtenaren" gekre gen, en dan verwonderden zich de ful zoowaar nog, hoe of die zoo precies wisten hoeveel liters ze in huis had den! Alsof van de jenever elke drop pel die je inslaat, niet netjes wordt opgeschreven I Gelukkig maar dat niet de druppeltjes die worden ingono in en óók worden opgeschreven, want dan werd de lijst voor sommigen bezwaar lijk lang, misschien wel nét zoolang als de lijst van vereenigingen is, die dit voorjaar mee zullen doen aan het concours dat onze Koninklijke Zang ver eeniging „Zang ai Vriendschap" heeft uitgeschreven. Want die lijst is inderdaad respectabel en als 't niet was dat ik zoo trolsch er op ga dat onzq voornaamste zangvereeniging zoo bui tengewoon gevierd wordt, wat ook uit deze enormo deelname blijkt, dan zou ik zeggen dat we van mannenzang in dit voorjaar haast gevaar loopen „des Guten zu viel" te krijgen! Maar allo, er is nogal variatie in, en dat zal ons en de jury en de heeren van „Zang en Vriendschap" erdoor helpen. Doch hierover praat ik nog wel eens eem anderen Zaterdagavond! 15 JANUARI.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5