I Moederen Martelares Markten. Week-Kroniek. Alles laten liggen. Cemettode Buitenlandsche berichten Oemengd Nieuws. I binnenland. !£üi MM tel»! ill*l ItjÉï ill:1! iff!**! BINNENLAND. FEUILLETON, -•/ - IEUWE HAARLEMSCHE COURANT !q de week van 17 Jan. tot 22 Jan. Maandag. Alkmaar, Amsterdam, ster, GoHda, Haarlem, Hoorn, edemblik, Velsen. Dinsdag. Beemster everwijk, Purmerend. Woensdag, Am- irdam, Beemster, Enkhuizen, Haar- Helder, Schagen, Uitgeest, Velsen, iderdag. Beverwijk, Edam, Haar lemmermeer, Hoorn, Purmerend, Scha, Sen, Zaandam. Vrijdag. Alkmaar, Am sterdam, Assendelft, Hoorn, Leiden, Oostzaan, Purmerend, Schagen, Velsen. bterdag, Alkmaar, Amsterdam, Edam, Hoorn, Leiden. van 814 Januari 1910. BUI ÏENLAND. 8 Jsn. Het nieuwe Hongaarsche Kabinet is samengesteld met Dr. Lukacs als minis ter-president. President Taft driögt bij het Congres aan op de stichting van een handels rechtbank der Ver. Staten om alle spoorwegkwesties te onderzoeken. Latham heeft te Chalons een vlucht gedaan van 1500 M. hoog. Eemeuzenrecord. De Amerikaansche Mi nister van Buitenlandsche Zaken heeft den mogend heden voorgesteld de spoor wegen in Mantsjoerije tot onzijdig gebied te verklaren. 10 Jan. Het Engelsche Parlement ontbonden. 11 Jan. De Pruisische Landdag is geopend met een troonrede van den Keizer, waarin de KiesrechthervormiDg van 't Huis van Afgevaardigden werd aangekondigd. 12 Jan. De Bisschoppen in het Duitsche Rijksland hebben den Kath.onderwijzers ver boden zich bij den open baren Bond aan te sluiten. In Turkije is weer een nieuw Kabinet gevormd. 13 Jan. In Engeland zijn de ver kiezingen begonnen. 8 Jan. De Amerikaansche Gezant, Generaal Woodford, de brenger van de Hudson Fulton-medaille, heeft ons land verlaten. Het eerste nummer ver schenen van den Ned. R K. Esperantistenbond. 400 officieren op audiëntie bij H. M. de Koningin, teneinde H. M. nog geluk te wenschen bij de geboorte van de Prinses. 10 Jan, In de bouwvakken te Am sterdam is de staking ge proclameerd. Z. K. H. de Prins heeft de Kon. Ned. Landbouwver- eeniging gepresideerd. De Amsterdamsche Me taalbewerkers zetten een actie op touw voor meer loon, norm. arbeidsduur, extra loon overwerk, vriji n Zaterdagmiddag en uitbel. Chr. feestdagen. 11 Jan. De oud-Gouverneur Gene raal van Indië, Gen. van Heutsz heeft te Genua voet aan wal gezet. 12 Jan. Burgemeester ven Leeuwen houdt zijn officiëele af scheidsrede in denAmster damschen Raad. STAD. 13 Jan. De Haarlemsche Rechtbank ontsloeg den eedsweigeraar H. van alle rechtsvervol feing- OMTREK 8 Jan. De St. Vincentiu3vereeni- ging te Leiden is door aan koop eigenaresse geworden van het Vincentiushuis te Lisse. Te Lisse is een R K. Wijkverpleging opgericht. 10 Jan. Te Heemstede is thans de finitief de Raideisenbank opgericht. Voor de politiemannen worden tegenwoordig' voordrachten gehou den over „de wetenschap ia dienst der politie. Interessante voordrach ten. Na 't aanhooren waarvan men zeggen zou, dat er geen enkele mis dadiger meer ontsnappen kon aan de nasporingem der politie; indien deze van de gegevens der wetenschap ge bruik maakte. En toch.,... zegt het „D. van N. B" desniettegenstaande O men weet het zoo. goed als wij, zoovele dieven als er onbeheerd rondloopenZelfs heeft- ieder oinzer kans vandaag of morgen de bedrijver van dezen of geenen moord te ont moeten. Ook die zijn |nog ongestraft. Theorie en praktijk wonen soms mijlen van elkander. Toch ligt dit niet altijd aan de onvolmaaktheid der theorie. Een theorie kan goed zijn, maar do om-* standigheden kunnen de toepassing ervan onmogelijk maken. Daar moest ge eens hooren op welk een vernuftige wij'ze mén de afdruk ken van (vingertoppen bewerkt. En de voetsporen- En daarna vragen aan een politie man [Welnu Hij' zal 't hoofd schudden. Maar die vingerafdrukken dan En die voetsporen - Is geen aankomen aan. Wat bedoelt ge? [Wel, zoodra merkt, laat ik zeg gen, Jansen niet; dat er kippen zijn gestoten van zijin erf, of hij laat een schreeuw. V rouw, kinderen, dienstboden, overburen, achterburen, allen komen toegesneld. En ze zoeken huis ein erf af om uit .te vinden, hoe. da dief is binnen gekomen en hoe hij1 den diefstal heeft verricht. Alle .voetsporen worden daarbij vertrapt, a.lle vingerafdruk ken uitgewischt, alle mogelijke be stukken van do. plaats gehaald. Dan roept men de politie. Die komt, laat z'n hond snuffelen. Maar alle sporen zijn weg. Hij gaat vervolgens het ©ene middel beproe ven na het andere. Geen resultaat. Onlangs, zooi vervolgde- de oud© politieman, kwam ik aan een huis, waar 'n inbraakje gepleegd was. Men had een ruit uitgebroken, en was zoo binnengekomen. Net- ha-d ik de lessen van Dr. X. gevolgd, boek jes .van Dr. JJ. jjest-udeerd en me geoefend door het nemen van aller lei proeven. Nu zal jk een praktische toepas sing kunnen m a ken, dacht ik. En ik vroeg dadelijk: hoe- heeft hij de ruit gebroken Ingedrukt of uitge sneden. Toen ik hoorde, dat de inbrekers de stopverf hadden uitgekrabd, en de ruitjes- netjes op het gras hadden neergelegd, wilde ik natuurlijk dade lijk de ruit zien. En men bracht mij voor n venster. „Daar zit ze," lachte mo-eder de vrouw tevreden en ze wees naar het venster. „Onze baas heeft er de ruit dadelijk maar weer ingezet." Domme kerel, mopperde ik, On de vrouw keet heel verbaasd-: Neen, neen, hervatte de politie man zijn gedachtengiang van daar straks, zoolang de menschep niet lee- ren om alles op z'n plaats te laten, tot de politie -er is, geen onderzoek in te stellen op eigein houtje, niets op te ruimen, of te verplaatsen of schoen te maten, geein voetsporen of vingerafdrukken uit te wisschen, zóólang hebben wij aan die theorie weinig'. Da's toch wel jammer. Ja. En we nait!e;n afscheid. Vandaag ontvingen we echter van den politieman eein briefje van den volgenden inhoud: Mijnheer. U moest in de krant tot de men- schen eens het verzoek richten, om, ingeval van misdrijf, dadelijk aan de ontdekking ervan mee te wer ken. 'jMen moet beginnen de zaak zooveel mogelijk geheim te houden om onnoodig geloop te voorkometn. En dan dadelijk de politie waar schuwen, onverschillig of het vroeg in den morgen ;is, of laat in den nacht Ei dien tusschentijd zor gen, dat er niets v,an zijn plaats worde genomen, dat alles precies blijft, zooals de inbrekers of an dere misdadigers het hebben ach tergelaten, dat geen sporen worden uitgewischt. Indien iedereen dat verzoek na komt, zal de taak der politie zeer worden vergemakkelijkt- en zullen er verschillende misdadigers wor den ontdekt, die nu vrij blijven rondloiopen. (Volgde de onderteo- kening). Wij voldoen hiermede aan het ver zoek van .onzen politieman, doch meenen eein enkel voorbehoud te moe ten maken. Dat men de zaak geheim houde om onnoodig geloop te voorkomen, vin den wiji best. Maar Zoodra, men de politie heeft geroe pen, waarschuwe men ook evea de krant. Hetzij onzen pl aatselij ken corres pondent hetzij opzie redactie. Die mogien onder het geheim niet begrepen worden. Afgesproken Dan zij verder aan dein wens oh der politie voldaan in bet belahg der al gemeen© veiligheid, orde en rust. EEN COLLEGE VAN WIJLEN KARDINAAL SATOLLI. De Romeinsche briefschrijver van een onzer Katholieke bladen, Romanos, vertelt als volgt van een persoonlijke herinnering aan den deze week over leden kardinaal Satolli: „Ik herinner mij nog goed, dat in het najaar 1886 onze toen allicht tot geest drift oplaaiende en ook anderen ont vlammende vriend dr. Alphons Ariëns, zijn studiemakkers letterlijk vervolgde met lofredenen op professor Salolli. „Dien moesten en zouden wij toch ook eens gaan hooren aan de Propaganda!" Als trouwe hoorder en bewonderaar van 's Pausen tegenwoordigen hoftheo loog, pater Alberto Lepidi, die toen met zijn kristalheldere dialectiek aan de Minerva Sint Thomas verklaarde, liet ik mij niet gaarne overhalen, maar eindelijk kwam ik, door Ariëns meege sleept, toch onder het gehoor van Sa tolli. Mijn hooggespannen verwachting werd nog ver overtroffen. Het audi torium bestond uit ruim honderd theo loganten, van allerlei natiën, zo-odat vóór de les het rumoer wel o-p de Ba- belscho spraakverwarring geleek. Maar opeens verstomde het, want de pro fessor, wiens tengere verschijning in de gewone zwarte toog en met zijn nog jeugdig uiterlijk, door het meerendeel nauwelijks opgemerkt, had den kathe der beklommen. Een kort gebed, de stapel boeken, dien hij onder zijn arm meebracht, ter zijde gelegd, en de les begon onder ademlooze stilte. Met een paar volzinnen werd de inhoud der vo rige les nog eens saamgevat, en nu kwam de professor' midden in zijn on derwerp voor den dag. Het was een moeilijk onderwerp van h oog-bes pi ege lenden aard; doch hij gevoelde zich daar zóó thuis en bewoog zich met een gemakkelijke vlugheid, alsof voor zijn geest de grootste problemen waren op gelost Deze luchtreiziger in de sfeer der gedachten had echter geen afdwa ling of tuimeling te vreezen; want zijn acroplaan volgde gehoorzaam de zekere banen van Sint Thomas, en aldus lag het reddingsanker gereed, dat hem, zoo noodig, weer vasten grond kon geven. op de Rots van Petrus. Koenheid en opvatting en gloed van overtuiging, gin gen hier gepaard met een onwankelbare en gloeiende liefde yoor de ééne, hei lige, Katholieke en apostolische Kerk, wier geloofsleer dezen theoloog in vleesch en bloed was overgegaan en waarvoor deze belijder gaarne als (mar telaar zou sterven. Een vol uur hingen wij aan de lip pen van den als 't ware hypnotisee- renden redenaar, die Latijn sprak als zijn moedertaal en tooverde met een rijkdom van woorden, om ons een nóg grooter rijkdom van eigen gedachten mede te deelen. Hij was geheel doordrongen van zijn onderwerp, dat hem scheen te beheer - schen, en ons deed hij wederkeerig alles veigeten, om geheel in zijn ge- dachtenikring op te gaan. O'! als deze man niet zoo. vaststond in de Katho lieke leer hoever zou hij dan kunnen afdwalen en hoe gemakkelijk zou hij zijn leerlingen hebben meegesleept. Zij waren immers één en al enthousias me, en toen de les een einde nam, keken we elkander verbaasd aan, als of we een reis hadden gemaakt door een andere, onbekende wereld. Maar wij zaten nog in de gewone leeszaal der Propaganda, en daar ging Satolli ons al verlaten, starend voor zich uit, strak in zijn bleek en ascetisch gelaat, do meegebrachte boeken, die hij onder de les niet had aangeraakt, weer onder zijn arm, meer zwevend dan loopenxl, als een slaapwandelaar. Nu echter kwam de bezinning weer algemeen te rug: een daverend handgeklap barstte van alle kanten los, den reeds uit de leeszaal verdwenen professor een na tuurlijke uiting van dankbaarheid zijner bewonderende leerlingen, die hem gaarne een schitterende ovatie hadden gebracht. De verkiezingen in Engeland. De verkiezingen in Engeland zijn onmid dellijk na de ontbinding van het par lement begonnen, met de verzending der oproepingen tot de stemming, „writs" genaamd, aan de „returning officers", ,de officieele leidtrs der ver kiezingen. Van het Londensehe „Crown Office", de Kroonkanselarij, uit wor den zij gezonden voor Engeland en Schotland en van het Dubliner slot uit voor Ierland. De eigenlijke verkie zingen beginnen echter eerst op Vrij dag, vier dagen na de afzending der „writs". Terwijl de verkiezingen in Duitsch- land en frankrijk gewoonlijk op den- zelfden dag plaats vinden, duren zij in Engeland (drie weken. Dit is hieruit te verklaren, dat de stembilletten niet op denzelfden dag in de verschillende kiesdistricten aankomen en dat den „re- turning officers" een bepaalde tijd is toegestaan voor do bezorging derstem- biU -tten. In de meeste gevallen moet bovendien een stemming plaats vinden, voor welke een bepaalde dag moet wor den vastgesteld. Want slechts weinig candidaten verkeeren in de benijdens waardige positie bij enkele candidaat- stelling gekozen te worden, door het ontbreken van een tegencandidaat. Binnen 2 dagen na ontvangst der „writs" die, op weinige uitzonderingen na, alle per post worden verzonden moet de „returning officer" dag, plaals en uur der verkiezing bepalen en alles voor de .stemming, zoo deze noodig is regelen. De techniek van de stemming komt vrijwel overeen met die in Ne derland in zwang is. De candidaten- lijst behoeft slechts de onderteckening van 10 kiezers te dragen. De stemming heeft gewoonlijk 3 of 4 dagen na de candidaats,telling plaals, en de gelegen heid daartoe staat van 8 uur 's morgens tot 8 uur n.m. open. De aanwijzing van den candidaat op het stembillet ge schiedt door het zetten van een lig gend kruis achter den naam. De telling der billetten behoort mede toil de taak van den „officer"; zij is niet openbaar, alleen de kiesagenten der candidaten worden er bij toegelaten. De namen der gekozenen worden in een „writ" gesloten en naar de Kroom kans elar ij t eruggezond en De duur der verkiezingsperiode is voor de afzonderlijke kiesdistricten ver schillend. De oproep der kiezers had in steden en dorpen Dinsdagavond, in de graafschappen Woensdagavond plaats. De candidaatstellingjen moeten in de steden gisteren en heden, in de dorpen en graafschappen tusschen heden en den 20en Januari plaats hebben. De stemmingen hebben in de steden Maart dag tot den 19en Januari, in de dorpen en graafschappen tusschen den 18en en den 28en Januari plaats. Voorstellen tot ongeldigverklaring van een verkiezing moeten binnen drie wei ken na de stemming worden ingediend Alleen dan wordt op een protest acht geslagen, wanneer het uitgaat van een kiezer van het betrokken distriet of van een persoon, die naar zijn be weren rechtmatig gekozen is. De kwes tie wordt door een rechtbank uitge maakt, die haar vonnis aan den „Spea ker" van het Lagerhuis bekend maakt. De verkiezingsmiscLrijven, omkooping en verdere onwettige middelen, heb ben verlies,van het kiesrecht voor een bepaalden tijd en blijvende ongeschikt heid, om een zetel in het parlement in te nemen, lengevolge. O]) de onder, schuiving van personen bij de stem» ming staat twee jaar dwangarbeid en tweehonderd pond sterling geldboete. Andere onwettige middelen bij de stem ming worden met een boete van hon derd pond sterling en het verlies van kiesrecht gestraft. Een weer gevonden schat. Men meldt uit Boekarest, dat de politie te Yassi, den prinsen Ghyka een aange name verrassing heeft bereid. Bij een huiszoeking, bij een boerin, genaamd Sarta Gradmarion, heeft zij verscheidene doozen met gouden voor werpen en juweelen gevonden, welker waarde verscheidene millioenen francs moet bedragen. De vrouw werd aan stonds gearresteerd en legde een vol ledige bekentenis af en vertelde de her komst van dezen schat. Zij had een dochter, die hij prins Nicolas Ghyka gediend had, die in 1884 ten gevolge van een operatie in Parijs stierf. De meid, die van de verwarring geprofiteerd had, veroorzaakt door den dood van den prins, heeft die kistjes verduisterd, niemand gaf er acht op; toen heeft zij ze bij haar moeder ge bracht. De oude boerin durfde ze niet verknopen en in 26 jaar heeft zij den schat niet aangeraakt. Haar dochter is gestorven zonder van haar diefstal te kunnen profiteeren. En nu zullen de kostbaarheden aan de familie Ghyka teruggegeven worden. Aanval op een priester. 1 Ai ter Don Julio Cejador, een van Spanje's meest gevierde oudheidkundigen en een der beste schrijvers op het gebied van taalstudie, hoeft pas de voornaamste rol gespeeld in een opstootje, iets wat in het leven van gewone geleerden zeld zaam voorkomt. In een der locale bladen heeft een axtikiel gestaan, dat als oorzaak poli tieke kwesties had, en dat aan pater Cejador werd toegeschreven. Den vol genden dag ontmoette in de straten van Valencia Don Valentin Calderon, een diplomaat uit genoemde plaats, door eenige van zijn partijgenooten verge zeld, den priester. Met knuppels gewapend, vielen zij op patei* Cejador aan, en sloegen hem tot dat hij bewusteloos neerviel. In den nacht was zijn Toestand zeer ernstig. Een drama op ziee. Een drietal knapen, die speelden in een haven stadje aan de Oostzee, kregen het in hun bol om wat te spelevaren. Zij huurden samen een bootje en met twee paar riemen werd van wal gestoken. In den beginne ging alles goed, maar toen het spelletje zoo een paar uur ge duurd had, kregen de jongens ruzie. Het gevolg was, dat drie van de vier roei spanen in zee vielen, zoodat de va renden overgegeven aan de voortklot- sende golven, steeds verder afdreven. Dat leek in den beginne wel aardig, maar toen het avond werd en het werd nacht, toen de jongens honger kregen en dorst en rilden van koude toen was de grap er al lang af. Luid schreiend en schreeuwend om hulp zaten zij in het ranke vaartuig. Gelukkig bleef de zee kalm. Tot den volgenden morgen omstreeks 8 uur bleef het noodge schrei onbeantwoord, toen daagde in de verte een stoomboot op, die naderde en naderde. Aan boord van de boot zag men het dobberende scheepje en geen half uur Later waren de zwervers op gepikt. Het zag er treurig met hen uit, 2 d er „zeevaarders" klappertandden van koorts, de derde was door de koude bevangen. De kapitein der stoomboot nam het drietal op, dat spoedig naar hun woonplaats werd gestoomd en dat nu zeker voor goed zal zijn genezen van het maken van roof- of zeiltochtjes in de open zee. Si echte manieren. Het „Handelsblad" schrijft: Onze persoonlijke ervariDtr heeft ons de betrekking tusschen dagbladredac ties en uitgevers, wat het aankondigen van nieuwe uitgaven betreft, ale zeer correctdoen kennen. Wanneer eeu blad verband zou brengen maschen redac- tioneele mededeelingen over versche nen boeken en ter aankondiging daar van ceplaatste advertenties, is het duidelijk dat de lezer niet meer zou worden ingelicht op betrouwbare wijze. Dit werd niet alleen in de journalistiek begrtpen, maar ook de Nederlandeche uitgevers toonden in deze zaken een juist inzicht. Zelden werd ons meer gevraagd dan wij in eerlijke journa listiek toestaan konden. Daarom treft ons een schrijven als wij beden van een bekend Arnster- damsch uitgever ontvingen als arie- vend en beleedigend. Bij den tekst van een advertentie over een tijdschrift waB gevoegd een bericht ter plaatsing in onze redactioneele kolommen en het volgende briefje: „Mijnheer, u kunt deze adver tentie in uw blad van hedenavond plaateen, mits u tevens het hierbij gezonden berichtje wilt opnemen ea een aardige recensie wilt zetten over het lautst vers.chenen num mer" De afzender van dit briefje heeft nog te leereD, dat „mitsen" door een redactie die op goede persmanieren prijs stelt, niet kunnen worden aan vaard en dat het ook niet tot de goede man'eren behoort van iemand iets te vergen wat bij als fatsoenlijk mensch niet kan doen. Brief en advertentie zijn verhuisd daarheen waar zij behooren; in de papiermand. Doch wij meenden niet te mogen nalaten onze ondervinding publiek te maken ter, naar wij ver trouwen nog steeds overbodige in lichting van anderen. Een verschrikkelijke nacht. Een echtpaar op de Kaiaerstraat te Leiden, v. L., heeft naar* het „L. Dbld." meldt, een verschrikkelijke nacht doorgebracht. Om half twaalf was het paar naar bed gegaan, de kinderen natuurlijk reeds vroeger. Teen alles in diepen slaap was, werden man en vrouw! opeens te gelijk wakker door Leven vlak bij, waardoor, Jat wisten zijl niet, tot opeens do ruiten werden stukgeslagen, boven achter het gordijn bij hen. Te gelijk kwa men er twee ontbloote beenen door heen, terwijl d© eigenares daarvan schreeuwde wie zij was en om hulp riep, alsmede: „hij wil mij vermoor den, met een mes." Dat de echtelieden niet weinig schrikten en dadelijk het bed uit sprongen, kan men begrijpen. De man, tot bezinning gekomen, pakte de ongenoode vreemdelinge met bui tengewone kracht beet en voorkwam alzoo, da.t de ongelukkige niet in de Speelinanspoort, welke ter zijde aan het huis grenst, te pletter viel. Nu bleek wiel dra dat men hier met een krankzinnige te doen had, die drie huizen verder woonde. Zij had bijna geen ldeeren aan en staarde met strakke oogen, steeds sprekend over moord en vermoorden tot 't echtpaar, den toestand eindelijk ©enigszins begrijpende, de ongeluk kige er toe kon krijgen, bloedend 69) Met een zacht gebaar hield Ri chard de Clavières haar tegen. „Nu biet", sprak hij, „het oogenblik is "volstrekt niet geschikt." „Ik wil niet wachten, ik kali biet...." „Maar ik wil niet dat gij' een dwaasheid zult begaan." „W at voor een dwaasheid Te eien of daar in het graf mijln kind rust? En gij zelf hebt mij da.t aangeraden „Zeker, maar niet op klaarlichten dag [Waarom, zullen we de aandacht van uw doodsvijanden gaande ma ken Waarom 'hen in de gelegenheid stellen, als uw kind in je ven is, het zoo goed te verbergen dat gij hét Uocii terugvindt? Waarom vooral hun, onder dein druk van de vrees de zoozeer begeerde millioenen te verliezen, dens moed verschaffen, dien zij tot dusver wellicht niet ge had hebben, dien valit de kleine Leonie te dooden „Houd op, gij doét mij sidderen „Welnu, wees dan voorzichtig. „Ja, Richard, gij hebt gelijk ver- Stof miji- Ik Ren nog half ziek van «mart, angst en verdriet. Ik kan de zaken niet juist biaoordeelen.vreeselij'k geheim schuilen dat ons Handel gij voor mij. Ik vertrouw mij: vroeg of laat, als we het ontdekken, geheel t'oe aan uwe helderziendheid de vicomtess© de Mondragon geheel en uw gr.oo.te goedheid." in bandon kan leveren. Eu ik reken „Best," sprak Richard met een [er op dat dit ons ten minste ge- glimlach waaronder hij de ontroe- j geven z,al zijn. T, ring veTborg di© hem telkens dreig- AYee-s voorzichtig. Richard, de te overhieersdhen, „wilt gij' uw sprak do jong© geneesheer ernstig, vrienden, Raimond, Baseou en mij, Lg'iji moogt sterk zijn. „.de yioom- gehoerzamen I tes-se is een gevaarlijke vijandin. „Ja," sprak Madeleine ernstig, „ik I Er speelde een geheimzinnige zal alles aannemen wat gij over mijglimlach pin do lippen van dep In- besluit." i dier. Hij1 legde zijn hand op den AVeinu, dan komeh wij vannacht arm van zijn neef, keek Raimond hier terug* Andiré zal ©en vertrouwd aan met zijn heldere, oogen, waarin man meebrengen die de gereedschap- dezelfde ontembare Wi Isiaucnt sclnt- pen bezorgt en het ruwe werk doet. terde, die hem bh al zijn arbeid van Als heit graf eenmaal open :is, zullen den laatsten tijd z,oo gekenmerkt wiij er binnengaan en kunt gij zelf, had, en sprak langzaam zien of mijn vermoedens al dan niet! „ilndj.en die vrouw die gij zoozeer juist zijn." schijnt te duchten, op het oogenblik Ik zou nooit op dat denkbeeld hier was, zou zij misschien u beken- gekomen zijn," sprak Raimond, nen dat in het diepst van haar go mmaar nu gij het eenmaal geopperd moed een waarschuwende stem hebt, jnoet ik zeggen da.t- het het klinkt, die dezelfde woonden zegt eenige is dat ons de waarheid kan doen achterhalen." „En voorzichtig moeten we zeker zijn," sprak Baseou, „want waar het de millioenen der de Cypières geldt, is de vicomtesse tot alles in staat... „Wat wil zij toch met datgeld.' v;foeg Raimond de Sintély. „Zij heeft toch haar honderdduizend francs rent©Is dat vermogen niet genoeg voor haar!" „Ook daaronder," zeide Richard de Clavières op zijn beurt, „moet een welke gij zooeven hebt uitgesproken „De graaf de iC'lavièreiS is een ge vaarlijke vijand!" En zij kan er op rekenen dat ik haar overwinnen zal." Het gezelschap nain den terugweg a,an naar Rocbe-Moirte. Alvorens ech ter het kerkhof te verlaten, knielde Madeleine neer bij de graven van haar dierbar© ouders om in een vurig gebed haar hart uit te storten Voor haar echtgenoot ook te bidden viel haar heden voor het eerst moeielijk. Zij had dezien man haar jeugd, haar meest volkomen toewijding geschon ken, en wat had hij er 3iaa,r voor teruggegeven Maar als wilde ze zich aan de beantwoording dezer vraag voor zich zelve onttrekken, stoind ze haastig op en begaf zich naar ha,ar rijtuig. Wanneer ooit de seconden uren en de uren halve eeuwigheden gesche nen hebben, dan waren het zeker wel die welke de markiezin de Cy- pières scheidden van het oogenblik da,t ze in het kinderlijkje daar in den grafkelder der familie al of niet haar Leonie zou 'herkennen. 1 Noch de eindeloos lange dagen'die zij1 in de gevangenis had doorge- I bracht, noch de siapelooze nachten of de kwellende uren der verhoeren en openbare terechtzittingen, konden vergeleken worden bij hetgeen zij nu I uitstond. Ondanks de toewijding van de goed© Ségonde, durfde zij bij deze haar hart niet uitstortenwat ern stige gevolgen zou één onvoorzich tig woord al niet kunnen hebben De arm© Jeannette zou haar nog minder begrijpen en herkende baar zelfs maar nauwelijks. André Bas eou was afwezig: hij maakte de noo dig© toebereidselen om de nachtelijke expeditie zoo goed mogelijk te doen slagen Eindelijk daalde de avond Made leine's ongeduld heinde nu bijna g©e,n grenzen meier. Reeds was André, door een werkman vergezeld, op het kasteel aangekomen. Tevergeefs trachtte hij' de twijfelingen te- be zweren, die de arme markiezin be stormden. Had de oude Cantérae zich niet vergist toen hij een kind hoorde schreien en het in de armen van Reine Beinhoët meende te zien liggen En had Richard de Cla- v.icres niet gedroomd toen^ hij aan de vage woorden der kamenier zooveel beteeken is hechtte Een krankzinnige angst beklemde Madeleine het, hart. Zou haar hoop niet ijdel blijken? Als het nu In derdaad todh Leonie bleek te zijn die daar- naast haar vader rustte Men zeide dat zij aan do gevolgen van het tanden krijgen overleden was André trachtte tevergeefs den warihopigen aingst dien hij in de oogen der markiezin las te kalmee- ren. De ongelukkige luisterde nauwe lijks naar hem. Toen eindelijk do nacht gekomen was, deed het geluid van ratelende wielen zich in de stilt© van het duisi ter hooreneenige oogen blikken la ter ging de deur van den salon open en Richard de Clavières trad bin nen. Richard... ja, hij was het. Madeleine's hart dreigde te bcm sten, terwijl ze op den graaf toetrad. „Om half twaalf vertrekken wijl," sprak de Indiër. Hij! zag de vreeso- lijke opgewondenheid van de jonge vrouw, greep haar beide handen en' sprak: „Houd moed, Madeleine, en wanhoop niet. Beloof mij vooral sterk te zijn, wanneer gij er in slagen wilt haar „terug te vinden die gif tot nu toe dood gemeend hebt..."' De. markiezin boog zwijgend het hoofd. Zonderling!, toch Sinds twee uren al had de trouwe André tevergeefs getracht de mar kiezin tot kalmte te brengen- En nu, bij Richard's eerste woorden, voelde de jonge vróuw haar vertrou wen terugkeeren, en de hoop, de dochter des hemels, kwam haar zeg gen 'dat haar geluk op aarde nog niet geheel Yervlogen was. Eindelijk slo&g het zoo lang ver beide uur. Heel hét kediendenpersomeel lag, in diepe rust, behalve Segonde en óp deze kon Madeleine rekenen, dat wist zij De markiezin wikkelde zich in een langen zwarten mantel en verborg Jia-ar gelaat achter een zwaren sluier. Te voet begaf het gezelschap zich door de plechtige stilte van den nacht naar het kerkhof. Daar rezen eindelijk de zwarte poorten der be graafplaats aan het einde eener ol- menjaan voor hen op. De kleinste deur liet zich .gemakkelijk openen en ze betraden den doodenakker. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 9