DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Moederen Martelares iOiidepSBMiawM'ft 2H-3I-S8# üaai®la BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. WO^NSD^ö |9 JAN, «$>10. 34ste Jaargang No. 7095 bureaux van Redactie en Administratie i ifflfctroomnacanaal Tofi«f142®. )Wb Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, int. Telefoon 1020. Alle toetaieede «beaaé» op dit blad, die in bet «wikü* ceae; verxekeringspolin sijrt, ai&u volgens de bepalingen op de polissen vermeid, teges ongelukken verzekerd voor: De uitltecriog dezer bedrage» wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" dijkantooi voor tiaariem de Nedertandsche Credietbank Nieuwe Gracht li. Dii nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. BELGIË. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. ENGELAND. FEUIILFTON NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONÜEMENT8PSU&I Fez 8 maanden voor Haarlem i i,35 Voor de plaatsen, waar een agent ia gevestigd (kom des'gemeente} 1.155 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post n 1.80 jUnndNtiSks nummer- 9,08 »f»UK OER AOVERTCftTIÉW; Van 16 regels 80 oent (contant 60 cent). Iedere regel meer 18 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland 20 «ent.) Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contant). GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 410 GULDEN kn; ovoiiijden. GULDEN oil verlies vau éen hand of voet. 150 DULDEN bij eer hen an ten oog mo DOLDEN bi verkies- var éen dnim DULDEN bij verlies van één wilsvingm 15 BULDEN bg verlies van éen andere; vinger DB ERFENISKWESTIE. De Belgische (bladen melden, dat er gisteren door bemiddeling van de Brusselsche Bank een eerste verdee ling van de nalatenschap van koning Leopold heeft plaats gehad. De ver deeling Jiep over twintig- millioen. Prinses Louise schijnt intusschen vast besloten toch te procedeeren en gaat eerst haar (voormal igen echt genoot dagvaarden. In de eerste plaats gal zij eischen uitbetaling yam de kosten van haar onderhoud gedurende vier jaa;r en acht (maanden, daar de Prins haar slechts twee maanden geld heeft ge zonden, maar later de bedragen aan de schuldeischers heeft .betaald. Ook zal gij een eisch tot schade vergoeding indienen wegens haar op sluiting in een krankzinnigenge sticht. Het bewijs zal, zegt ze, wor den geleverd, dat op de gencesheeren, die haar (krankzinnig verklaarden, dwang werd uitgeoefend. KEIZER WILHELM EN FALLIÊRES. De „Lokal-Anzeiger" meldt, dat vorst Albert van Monaco binnen kort te Berlijn verwacht wordt, om den Keizer uit te noodigen, de ope ning tvan het (Oceanografisch (Mu seum te Monte Oarlo bij te wonen. Ook president Fallières zal hij die opening tegenwoordig zijn. Officieus merkt men bij' dit be richt pm dat vorst Albert wel tegen het einde van deze maand te Berlijn verwacht wordt, maar dat er niets van bekend is, dat hij den Kei zer komt .uitnoodigen, en evenmin dat de Keizer zulk een uitnoodiging zou aannemen. Trouwens.'t lijkt ook wat gek dat de Keizer die ontmoeting zou hebben.in het land van 't speel hol. DE SCHOOLSTRIJD. De Hransche Kamer is nu natuur lijk óók aan het praten gemaakt over den onzaligen schoolstrijd, die de strijd met de kerk heeft opgevolgd. De Katholieke afgevaardigde Groussau heeft daarbij den vrijmet selaars eens de waarheid gezegd. Hij1 vestigde er de aandacht op dat Jules Ferry den onderwijzers uitdrukkelijk den plicht had opge legd de godsdienstige gevoelens der kinderen te eerbiedigen. Heeft men zich daar aan gehou den? Neen. In de praktijk toont het openbare onderwijs zich tegenover God en den godsdienst vijandig gezind. Het ge vaar voor de katholieke kinderen schuilt in den geest die het tegen woordige onderwijzers-personeel en de schrijvers van schoolboeken be zielt, en de heer Groussau bewees dit met een reeks citalen xüt school boeken, waaruit de anti-godsdiensti ge geest van de zoogenaamde neu trale school duidelijk spreekt. Van daar dat de Katholieken van Frank rijk met recht tot het vermoeden zijn gekomen dat men het erop toelegt het land stelselmatig" te ontkerste nen Tegen deze voorstelling kwam na tuurlijk weer Briand in verzet. Hij beschuldigde de geestelijkheid, dwang uit te oefenen op de huisva ders en niets anders te beoogen dan het onderwijs onder hare macht te. krijgen. Alsof niet de minister-zelf eenigen tijd geleden tot de Katho lieken in het openbaar gezegd had", „wij' zullen uwe scholen binnendrin- I)) gen Groussau antwoordde dan ook, dat het tegenovergestelde het geval was. De Staat doet al zijn best om de kinderen aan het bijzonder onderwijs te onttrekken. In plaats van den vrede te '(bevorderen door strenger toe te zien op de eerbiediging van de godsdienstige gevoelens der kin deren en door de vrijheid van on derwijs uit te breiden, wordt er nu reeds gedreigd (met een onderwijs- monopolie van den Staat. Mocht men in deze richting wil len voortsturen, dan zullen de va ders der huisgezinnen zóó handelen, dat men zeggen kan„de adem der ware vrijheid gaat over Frankrijk heen en liet geloof zal de vrijheid redden!' Groussau werd door de rechterzijde luide toegejuicht. Of 't echter iets geven zal Helaas, wij hebben weinig hoop daarop HET OUDE SPELLETJE. Briand heeft, ter beantwoording en bestrijding van de katholieke sprei? ere o<ier de scooolkwestie, weer het oude spelletje uitgehaald. De strijd tegen de ontkerstening der school is, zeide bij, gericht... tegen de republiek, want die veldtocht draagt een veel meer politiek dan godsdienstig karakter 1 Men heeft bezwaren tegen de Le kenscholen, aldus loog de loge-minis ter, omdat er republikeinsche kiezers uit voortkomen. En uan ging hij voort„De hand leidingen van het vrije onderwijl verheerlijken het koningschap, be zwalken da republiek, belasteren den militairen diet st. De huisvader moet nu wel de vrije school kkzen als hij nkt wil, dat de clerica a burgerij betn I o iger Lat lijden en hij met bedreigd wil worden met de eiuwige verdoe- nerds De rejiuhliek heeft het recht en den plicht zich te verdedigen. Ook gaan wij nieuwe wapens vra gen 1" De strijd gaat dus voort. En met vernieuwde scherpte en woede. Het taaltje van Briand is op zichzelf al een bewijs daarvan Wanneer zal de katholieke bevol king van Frankrijk eens opstaan, om al deze satanische godsdiensthaters weg te vegen uit de regeeriDgs- stoeien DE DAG VAN GISTEREN. De dag van gisteren is voor de liberalen alweer een zware nederlaag geweest. De unionisten hebben 52 zetels gewonnen, dc liberalen slechts 9, de socialisten niet meer dan de eene, gisteren opgegeven. Op het oogenblik zijn gekozen 120 unionisten, 97 liberalen, 21 socialisten, 28 Ieren. iWAT ZAL DE GEHEELE UIT SLAG GEVEN? 't Kal er op uitdraaien, denken we, da,t de Unionisten heel veel winnen, maar niet izooveel, dat ze de meer derheid krijgen. Zoo zullen dus naar alle waarschijnlijkheid de liberalen in (het .Lagerhuis wel een meerder heid hehiben, maar (geen buitenge woon igroote, tegenover een moge lijke vereeniging van unionisten, Ieren en de arbeiderspartij', zoodat het kabinet afhankelijk zal blijven van den steun van de arbeiderspartij en de Ieren. Velen gelooven daarom dat een tweede algemeene verkiezing eer lang onvermijdelijk zal zijn, onver- schillig ,of het Hoogerhuis de be grooting al dan niet aanneemt. Curieuze begrafenis. Te Barcelona is een manke dame begraven. Achter haar lijkwagen strompelden zeker twee honderdvijftig kreupelen en ongclukki- gen, die op andere wijze verminkt wa ren. Wat was het geval? Voor haar overlijden had de rijk met aardscho goederen gezegende oude juf frouw een barer kennissen gezegd, dat zij in haar testament een grooit bedrag had aangewezen om te worden ver deeld pnder de kreupelen, die bij haar begrafenis aanwezig zouden zijn. Waar schijnlijk door een onbescheidenheid, was dit bekend geworden en vandaar die eigenaardige optocht van rouwdra gend en. Een vreemd ongeval. Dezer (la gen hoeft in een hotel te Rome een eigenaardig ongeval plaats gehad. Ee- nige gasten zaten 's avonds nog laat bijeen cn daar het personeel reeds ter ruste was, verklaarde de zoon van den hotelhouder zich bereid een flesch champagne uit den kelder ie halen. Toen hij een flesch open maakte, sprong de kurk met zooveel geweld tegen de glazen van zijn. lorgnet, dat de glazen braken en de scherven in de oog en van den jongen man drongen. Een oog is reddeloos verloren; het andere hoopt men te redden. Niet te verwonderen! Naar uit Livorno gemeld wordt, zal Musolino, de beruchte bandiet, die eenige jaren geile- dein zooveel van zich deed spreken, eerstdaags uit de gevangenis te Porto Loixgone naar een krankzinnigenge sticht voor misdadigers, worden overge bracht. De celstraf heeft Musolino krankzinnig gemaakt. Zes jaren heeft hij in een donkere cd doorgebracht. Hij mocht niemand spreken. 'Hij mocht niet zingen cn zelfs niet in zich zelf praten. De verstandelijke vermo gens van Musolino hebben dio zware proef niet kunnen doorstaan. De eens zoo gevatte bandiet is allengs stomp zinnig geworden en moet thans volsla gen krankzinnig zijn. En dat nog wel onder dat verheffende Italiaansche loge-bewind! De geld-macht van onzen tijd. On der leiding van J. Pierpont Morgan is nu een combinatie gevormd, welke alle viaduct-spoorwegen, elcctrische spoor wegen, taxi-auto's, omnibussen enz. in Grooter New-York onder haar macht zal brengen. De tot dat doel noodige transacties hebben reeds vrijwel haar beslag ge kregen. De Amerikaansche bladen spre ken dan ook r eeds van „Morgan's N ew- Yorksche verkeerstrust". Een hertog-valsche munter. Te Lapeza, bij Guadix, in de Spaansche provincie Granada, is in een villa, too- behoorende aan een Spaanschen, onver- valschten hertog, een werkplaats ont dekt, waar die heer valsche munt sloeg. Do overheid had, in verband met een •klacht wegens echtscheiding van 'shor- togs gemalin, een huiszoeking ingesteld, in den loop waarvan de werkplaats erd ontdekt. De hertog, die zich in Madrid ophield, werd daar 's nachts ge arresteerd. Uit dc papieren, die op hom werden gevonden, schijnt te blij ken, dat aanzienlijke politici bij do „zaak" betrokken zijn. Te Madrid ver wekt de aangelegenheid een ongehoord opzien. ,,'k Zal het tegen Pa zeggen!" Het voorbeeld van miss Morgan vindt na volging en het komt onder de Amo- rikaansche dames en dametjes van de groote wereld, in de mode, de verga deringen van de stakende b'lousenaai- sters bij te wonen, en delzen haar steun te voiieenen. Miss Helen Taft, nog een bakvischje, die eerst het volgend jaar in de wereld, zal komen, is zelfs niet achtergebleven. Zij woonde dezer da gen te Philadelphia een vergadering van staakslers bij, waar zij zeer onder den indruk' van de onvoldoende betaling te- 1 genover de verslaggevers de plechtige gelofte aflegde: „Ik zal er mot papa over spreken". Heel vriendelijk! Diefstallen op mailbooten. Dat van de groote voorraden, die de reuzenschel pen van onzen tijd moeten meenemen op de reizen, wel eens wat onverant woord zoek raakt, is begrijpelijk! Maar in den kaatsten tijd werd dat bij de Duitsche Lloyd toch te erg. De maat schappij heetft daarom met de laatste reis der „Kaiserin Auguste Victoria eenige politie-ambtenaren mede doetn gaan, een paar als tusschendeks-pas- sagiers en een als adjunct-hofmeester. Deze politie-ambtenaren gingen, na in New-Y'ork te zijn aangekomen, onmid dellijk over aan boord van de „RIü- cher" voor thuisreis, en konden dus de „Kaiserin Auguste Victoria" op wachten. Zoodra deze te Hamburg aan kwam, werden 38 man van het keu- ken- en kelLnerpersoneel gearresteerd wegens groote diefstallen van vleesch, conserven en dranken. Verkiezingshuinor. In den Engel sehen verkiezingsstijd komt de humor ook lot zijn recht. Zoo wordt verteld van een Candida at, wien aan het einde zijner verkiezingsrede een bloemkool naar het hoofd geworpen werd. Hij nam onmiddellijk de kool op en zei „Een onzer politieke tegenstanders schijnt het hoofd verloren te hebben; ik heb het hier ten minste in de hand." De slaapziekte in den Congo. In zijn rapport over het verloopen jaar schrijft Mgr. Roelens, van de Witte Pa ters, apostolisch vicaris van Boven-Con- go, het volgende over de slaapziekte. De helft der bevolking van Bru ges Saint Donat, is door de slaapziekte weggerukt. Als deze geesel niet op houdt, zal weldra onze missie uitster ven. Te Mpala is de toestand niet beter in dit opzicht. De vlakte, vroeger over dekt met volkrijke dorpen en rijke aan plantingen, is nu bijna uitgestorven. Van de talrijke dorpen resten er nog twee; van het eene zijn bijna alle bewoners aangetast, die een voor een naar het hospitaal komen om er to sterven. In het dorp, rond de nederzetting der missionarissen, schijnt de alge meene toestand beter, maar het is te vreezen, dat de schijn hier bedriegt. De weeshuizen van beider geslach ten zien hun bevolking gestadig toene men, en bij he>t huis der zusters-mis- sionarissen heeft men een toevlucht voor de weduwen moeten inrichten. Ret is een feit, dat do ziekte meel mannen dan vrouwen wegneemt.,, De Koningin naar Brussel Men schrijit uit Rotterdam aan pod Antwerp»ch blad In de best ingelichte kringen loopt hetgeiucbt, dat Koningin Wilhelmina. vergezeld door Prins Hendrik, in 1910 een olficieti bezoek zal brengen aan ÜrUSBrl. Ofechoon hét nieuws nog niet officieel is bevestigd, is dit bezoek toch wel mogelijk. De gebeurtenissen van liet algeloopen jaar, de genoorte vao prins-s Juliana, de dood van koning Leopold 11 en de troonsbestijging van koning Albert I in België hebben in de beide lar.den aanleiding gereven tot wedertijdsche sympathie beiuigingeD. Bovei dien, ci« i-amenk unsteu tus soberi baron Guillaunue, gevolmachtigd minister van België in Den Haag, en den heer Regout, lid der Nederlandsch- Belgieche commissie en voorzitter van het uitvoerend comité van Nederland o de B russelsche tentoonstelling, zijn even zoo vele aanwijzingen van een duidelijke toenadering tusschen de beide bevriende naties. Een onderhoud met Van Heutaz. Een briefschrijver van het „Alg. HandelsbJ." is den 15en dezer door generaal Van Heutsz te Parijs ont vangen en deze deelde hem mede wat gedurende zijn vijfjarig bewind zijn streven is geweest. In de eerste plaats dan. zeide hy, kwam het er op aan het Nederland- sche gezag feitelijk ea blijvend tot in de meest afgelegen buitenbezittingen te vestigen. Met een sc hijngezag, dat onvoldoende bleek zoodi.i een of andere hervorming moest worden ingevoerd, kon niet worden volstaan, 'etpraten krijgt men op dit punt niets gedaan stechts door de macht van hetregee- riDgsgez r te doen voelen krijgt men den geordenden toestand, die de nood zakelijke grondslag is voor verder optreden. Dat ie thans gebeurd en de rustverstoringen, die nu nog hier en daar voorkomen, zijn van geen belang meer. Meestal zijc trouwens dergelijke voorvallen niet ernstiger voorgesteld dan ze waren; de beer Boissevain die op mijn aanraden is gaan kijken op de toen juist „oproerige" Westkust van Sumatra, weet daar alweer alles van. Op het tot rust-brengen volgde dan in de buitenbezittingen de uitwerking van het stelsel van decentralisatie, ook voor die landstreken die indirect dat wil zeggen door de vioegere hoofden, onder toezicht van de Neder- laodsche regeering, bestuurd worden. Het gevolgde stelsel was de verschil lende landstreken elk «en eigen kas te geven, waarin de in de streek geheven belastingen worden gestort en waarmee de vorst sieebts in zoo verre te maken heeft, als hy er zijn civiele lijst uit trekt. Uit die kas worden dan eerst slechts de onkosten van het gewest zelf bestredenop den duur moeten ze echter ook naar verhouding bijdragen in de uitgaven voor geheel Indië. Deze regeling staat weer in verband met het einddoel waarnaar voort durend moet worden gestreefdde zelfstandigmaking van Indië. Onze Oost moet een onafhankelijk rechts persoon worden, die zelf beslist over en zorgt voor zijn inkomsten en uilgaven. Natuurlijk kan het moeder land een algemeene contióle over de Indische begrooting blijven behouden, maar de tegenwoordige toestand, waarbij he volstrekt nibt deskundige Nederlandscbe parlement beslist over eiken post. daarvan afzonderlyk, is glad verkeerd. Zoo is in den laatstee tijd de nood zakelijkheid gebleken van een nadere legeling van de positie der vreemde Oosterlingen. Teu aanzien van hen zal een aDder stelsel moeten worden 72) Onderwijl dit gesprek werd voort gezet, Lad Bichard de Clavières zich naai" zijn Madeleine toe gebogen om haar toe te fluisteren„De hertogin De Roquehrune is hier, lieve." Madeleine sprong op als door een adder gebeten. „Waar," vroeg ze. De graaf wees haar de plaats aan, waar de vicomtesse zat. Madeleine wendde zich om en haai" blikken kruisten die van haar schoonzuster. Waar is haar echtgenoot," vroeg ze. „Ginds aan den kant van de stal les." „Wat, die magere verloopen uit ziende man met dien grijzen hoed op?" „Ja." „Wat ziet hij er afgeleefd en uit geput uit!" „Geen wonder. De hertog en zijn vrouw verdragen elkaar als kat en hond Alleen het feit, dat mevrouw, den sleutel van de geldkist in han den heeft, doet hen elkaar nog een beetje verdragen Overigens kan men met geld alles van den hertog De Roquehrune gedaan krijgen." Richard en Madeleine wisselden 'n wisselden een snellen blik. „Ook dat eene," vroeg ze zachL „Ik hoop het," twias het eveneens i fluisterend gegeven antwoord. H. Terug.in Frankrijk Zoaals Mabille tot baron Servières gezegd had, waren er inderdaad ze- ven jaren verloopen, sinds Richard de Clavières Madeleine wel niet krankzinnig, maar toch in een zwiare hersen-uitputting ,naar Ceylon ge- Ivoerd had. j De voornaamste geneeshëeren liad- den het oor-deel van Raymond de Sin- tély bevestigd: een gevaarlijke uit putting der hei-senen, die bij langen duur in wellicht onherstelbare 1 krankzinnigheid zou kunnen over- 1 gaan. De zeereis had niets gehaat geen woord, geen glimlach (had Richard beloond voor zijn zorgen. Bleek als een doode, had Madeleine maar 1 voortdurend voor zich uit zitten sta- ren zonder jets te begrijpen van al j hetgeen om haar heen gebeurde I Maurits de Clavières, de oom van I Richard en het (hoofd van het ge slacht, .was diep getroffen toen hij1, biji de aankomst der jongelieden op Oeylon, Madeleine's vreeselfjken toe stand zag en bemerkte, hoe zijn neef onder dit alles gebukt ging. Hij wist het: Madeleine's dood zou ook die van Richard zijn. Wanneer zij krank zinnig mocht blijven, zou de jonge man voor het overige zijner dagen als gekluisterd zijn aan het ziekbed eener ongelukkige, die hem niet. eens herkende. Dat mocht niet gebeuren. Met een beroep op zijn sterken wil, die hem, bij den dood van vrouw en kinderen, troost had doen vinden in den arbeid, liet hij zijn neef bij zich roepen. „Gij; hebt goed gedaan met Ma- deleine hier te brengen," sprak hij', j „Zij heeft volle recht op onze be- j scherming. Maar nu is het er niet om te doen uw leven door te bren- gen met ha,ar in stilte en werkeloos i te beminnen en te treuren dat zij u niet herkent. Meer dan ooit moet ge sterk en verstandig zijn thans." Getroffen door de bezorgdheid van zijn oom, zag Richard hem aan met een blik, beneveld door tranen, maar waaruit tevens eindelooze dankbaar heid en vertrouwen spraken. „Uw goedheid zal ons allen red den," sprak hij'. „Zeg mij wat ik doen moet, ik zal u in alles gehoor zamen." „Goed, ge vertrekt dan vandaag nog naar Benares." Ondanks zijn belofte van gehoor zaamheid kon Richard b'ij! deze op dracht zich niet weerhouden, zijn verwondering en schrik uit te spre ken. „Moet ik dus voor vele da.gen van Madeleine scheiden," vroeg hij! vol droefheid. „Ja„ dat is noodzakelijk," sprak zijn oom op vasten toon. Wilt gij Madeleine genezen zien of niet?" „Wat (moet ik te Benares gaan doen," antwoordde Richard eenvou dig. „Op yijf kilometer afstand van deze stad zal men u de bouddhisti- sche ruïnen van Sarnash aanwijzen Twee oude, half ingestorte torens is alles (wat nog bestaat van die oude stad, die eeuwen geleden de be langrijkste ,van heel Indië was. Een van die torens wordt bewoond door een ouden bouddhistischen priester. Hij heet C'akya-Jez Ik heb hem lang geleden een grooten dienst bewezen, dien hij onmogelijk verge ten kan zijn, want zijn hart is edel als dat van allen, die in de eenzaam heid ;te midden van hun boeken le ven. Gakya-Jez is een wijsgeer van verbazend uitgebreide kennis. Hij heeft mij eens gezegd dat hij ver schillende soorten van krankzinnig heid kon genezen, zoolang de tijd de ziekte niet onherstelbaar kad ge maakt. Ga hem. opzoeken, vertel hem alles wat er gebeurd is. Hijzal naar u luisteren met. een gevoelig kart, want hiji beeft zelf veel g-eleden. Zeg dat ik hem, laat verzoeken hierheen te komen. Als hij dat doen wil, is Ma deleine's redding verzekerd." Richard aarzelde niet langer. Na de arme Madeleine en Jean- nette in de goede zorgen van zijn oom tc hebben aanbevolen, vertrok hjj Een maand later keerde hij mèt Cakya-Jez terug. „Gij hebt mij geroepen, rajah." sprak de twijsgeer tot. Maurice de Clavières, „hier Ren ik." „Gij alleen. Ciakya-Jez," sprak de millionnair, „kunt mijn zoon het ge luk hergeven De uitverkorene zijns harten is krankzinnig genees haar Men bracht den Indiër bij de twee ongelukkige vrouwen. „Het zal lang' duren," sprak hij na pen langdurig zwijgen, „niet voor de dienstbode, maar wel voor de mees teres." „Zult. gij slagen „Ik hoop het." Het was zooals OakyarJez zeide. Inderdaad 'duurde het lang, zeer lang Maar de uitmuntende, zorgen, waarmede hij en de familie De Cla vières Madeleine omringden, de uit stekende wijze, waarop de oude bonze haar behandelde en vooral de liefde van Richard, zegevierden ten laatste over de kwaal Langzamerhand keerden de krach ten der arme zieke, terug, een war mer rood kleurde hare wangen en in haar donkere oogen begon het leven terug te keeren. Op een avond z,at zij' hitter te schreien Toen Richard bin nentrad. richtte zij haar bedroefden blik naar hem toe en fluisterde zijn naam „S.chrei niet, Madeleine," sprak hy, zijn gewone voorzichtigheid een oogenblik vergetende. „Ik zal je je kind teruggeven, ik zweer het je. Maar opdat ik kracht genoeg moge hebben om die taak te volvoeren, moet gij zelf sterk zijn, kind." „Ge zult mij Leonie dus zeker te ruggeven," vroeg ge nog bevend en aarzelend. „Maar, Madeleine, heb ik dan ooit onwaarheid gesproken of mijn woord niet gehouden „Ik geloof je Richard, ik reken op je God heeft je tot- mij gezonden Ziij verloor het bewustzijn in haar groote ontroering, maar toen ze weer bijkwam, was zij genezen. Maar nu was het Richard's beurt om in sombere en droevige overpein zingen te vervallen. De kieschheid hield op zijn lippen het woord te rug, dat hij zoo gaarne had willen spreken, de vervulling van een wensch, die hij had willen vra gen, maar die hij volstrekt niet wil de ontvangen als belooning voor zijn toewijding. Maar* Maurice de Clavières, die zijn neef als een zoon liefhad, liet niet toe dat deze misschien aan zijn liefde ten gronde zou gaan. Hij ging de jonge vrouw opzoeken en sprak kort en bondig tot haar: „Best kind, Richard heeft je lief, maar hij Sterft liever dan het je te zeggen. Be mint gij hem ook Wirdt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 7