TWEEDE BLAD. Moederen Martelares R. K. Middenstands- vereeniging Markten. Week-Kroniek. Gemengd Nieuws. Esperanto-Cursus. De Statenverkiezingen. Gemengde Buitenlandsche berichten ZATgRDAC 22 JAN. 1910. ender patronaat van den H. Jozef, te Haarlem, afdeeling van „de Hanze", goed- keurd bij Bisschoppelijk beslui van 26 October 1907 en bij Konink lijk besluit van 9 Mei 1908. PEU1LLS: TON NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De R.-K. Middenstandsvereeniging stelt zich ten doel, volgens art. 2 harer Statuten, de zedelijke en stoffelijke be langen van den handeldrijvenden en industriëelen Middenstand in het alge meen, en van hare leden in het bij zonder te behartigen, overeenkomstig de beginselen van den R.-K. Gods dienst Nog slechts kort geleden opgericht bracht zij reeds veel tot stand, en toonde op velerlei wijzen het nut van haar bestaan. Zjj voerde o.a. eene krachtige actie tegen het verleenen van al te lang cre- diet en de z.g. vliegende winkels; in haar vergaderingen werden belangrijke onderwerpen, als coöperatie, inkom stenbelasting, arbeidscontract, enz. be handeld; boekhoudcursussen werden door baar opgericht; door hare bemiddeling werden de feesten der Alg. Ned. Wielr. Bond den vorigen zomer hier ter stede gevierd; eene onderlinge glasverzekering is door haar tot stand gekomen, deze biedt bij zeer lage premien, de grootst mogelijke voordeelen en keert 50 o/o der netto winst aan de verzeker den. uit. op haar verzoek werden de le H. Gommuniedagen in de verschillende paFochieën, zooveel mogelijk op uiteen- loopende datums gesteld. Dit en nog veel meer deed zij reeds m het belang harer leden en van den R.-K. Middenstand in het algemeen; ■og veel meer zou zij kunnen doen, indien zij van de R.-K. Middenstan ders krachtiger steun genoot, dan tot dusver; indien nog meerderen zich bij haar aansloten. De betrekkelijk geringe contributie van ƒ1.30 per 3 maanden kan geen beletsel zijn. Daarvoor hebben de leden bovendien, doordat de Vereeniging aangesloten ia bij de Haarl. Handelsvereeniging, gra tis gelegenheid informatiën in te win- aen; dubieuze posten ter Incaases. :ng Ie geven aan het bestnnr der EL H. ex rechtskundige adviezen betrefiende hunne zaken te vragen bij de advocaten der H. H. V. Het bestuur spoort daarom hiermede alle, nog niet aangesloten R.-K. Mid denstanders aan, als Lid dezer nuttige vereeniging toe te tredenzich niet te laten weerhouden door de gedach te, misschien onmiddellijk geen per soonlijke winst te behalen, maar door bun steun aan deze vereeniging te ge ven, het goede doel der vereeniging te helpen bevorderen en daardoor ook middellijk hun eigen belangen beharti gen. Voor he4 Lidmaatschap kan men »ch aanmelden bij het Bestuur of bij den Secretaris C. A. M. JONCKBLOEDT Lz. Lange Heerenstraat 24. P.S. Evenals de vorige jaren, wordt ie gelegenheid tot deelname aan een Cursus Boekhouden opengesteld, waar voor men zich om inlichtingen totuiter- 15 December a.s. aan bovenge noemd adres kan vervoegen. HET BESTUUR. sterdam, Assendelft, Hoorn, Leiden, Ooetzaan, Purmerend, Schagen, Velsen. ZaterdagAlkmaar, Amsterdam, Edam, Hoorn, Leiden. In de week van 24 Jan. tot 29 Jan. Maandag. Alkmaar, Amsterdam, Beemster, Gotrda, Haarlem, Hoorn, Medemblik, Velsen. Dinsdag. Beemster Beverwijk, PurmereDd. WoensdagA sterdam, Beeneter, Enkhuizen, Haar lem, Helder, Schagen, Uitgeest, Velsen, Dcnderdag. Beverwijk, Edam, Haar lemmermeer, Hoorn, Purmeiend, Scha, gen. Zaandam. Vrijdag. Alsmaar, Am 75) André Baacou ging zijn gast voor op een trap zonder kleed, waarvan de treden duchtig uitgesleten waren en een niet heel hoogen dunk gaven van de welgesteldheid der bewoners. Op de eerste verdieping zat iemand achter de ruiten van het kasloket te schrijven. Toen hij de deur hoorde opendoen, hief hij het hoofd op, en Andre en Richard herkenden het vermoeid uit ziende, vermagerde, maar overigens niet .veranderde gelaat van Clemens Gaube „Ik .breng u een goeden klant, me neer Gaube," begon André, „en ik "vertrouw dat ge geer goede zaken met hem zult kunnen doen." Daarna stelde hij, evenals hij op zijn kantoor reeds gedaan had, .Ri chard de (Clavières voor onder den naam ,van Gregorius Stambeff van Ispahan. De oogen van den voormaligen kamerdienaar begonnen te schitte ren, toen hij van „zeer goede zaken hoorde spreken „Als de heeren hier willen binnen treden," sprak hij1, „zal mijn vrouw n dadelijk alles wat u wen.sekt la- van 1522 JaDuari 1910. BUITENLAND. 15 Jan. Paulhan, die te Los Ange los 1350 M. hoog vloog, heeft 't hoogtereoord van Latham geslagen. 17 Jan. Het conflict tusschen de Duitsche Bisschoppen en regeeringsautoriteiten ge ëindigd. Het nieuwe Hongaar- sche Kabinet is saamge- steld 3 portefeuilles blijven onbezet. 18 Jan. Een eerste verdeeiing van Koning Leopold's nalaten schap had heden plaats. 19 Jan. Het Kon. paleis in Kon- stantinopel verbrand. Een oproerige beweging is in Urugay uitgebroken. 21 Jan. De verziezingen in Enge land loopen voor de libe rale vrijhandelaars zeer leelijk alze krijgen klap op klap. Tot hedennacht zijn gekozen 163 unionis ten, 137 liberalen, 29 arbeiders en 53 Iersche nationalisten. BINNENLAND. 15 Jan. De vlag van H. K, H. Prinses JuliaDa is bij Kon. Besluit vastgesteld. P» stoor van den Berg O. P. te Rotterdam overleden. De Ameterdamsche Po litie bood Burgemeester van Leeuwen een hulde blijk aan. Aan boord van de „Holland" hebben zich in Indië choleragevallen voorgedaan. 17 Jan. De vereeniging Doorwerth heeft 't kasteel van dien naam aangekocht. 18 Jan. Z. K. H. de Prins legt den eersten steen van de nieuwe kazerne voor de Koloniale Reserve te Nij megen. 19 Jan. Tot burgemeester van Leiden is benoemd Jhr. Mr. N. C. de Gijselaar. De staking te Veenen- daal is opgeheven. 20 Jan. Generaal J. H. A. Nier- 8lrasz te Amersfoort over leden. De oud-minister Mr. J, de Marez Oyena tot voor zitter van den Tuiubouw- raad gekozen. Mgr. Jos. Sweens, over ste van het klooster St. Charles te Esch bij Boxtel, benoemd tot Bisschop coadjutor van Zuid Ny- aüga, in de St. Jacob te 's Hertogenboech plechtig tot Bisschop gewyd. STAD. 19 Jan. De Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen houdt hier zijn jaarvergadering De heer Oostdam bespreekt „Het belang van een prin cipieels Chr politiek, ook in v rband met de a. s. verkiezingen Le Burgemeester noemt op hygiënisch, materieel- en han tebgebied in zijn Nieuwjaarsspeech het af- geloopen jaar een bemoe digen I jaar. OMTREK 20 Jan. De Raad van Lisse besluit 't Postkante or aan 'tRijk aan te nierten voor f 1S0UÜ. ten zien. jVVij hebben dit ja,ar heel voordeelige stoffen en linnens." Hij opende een deur en liet de beide heeren in een groote kamer, waarvan de muren geheel waren in genomen door eikenhouten kasten en planken met hooge stapels groene doozen er op<. De nauwkeurige orde en een bijna pijnlijke netheid en zindelijkheid heerschte ihier. Na eenige oogenblik- ken w'achtens (trad Reine Penhoët binnen Had dat huwelijk, naar hetwelk zij zoozeer verlangd had, haar ge lukkig1 gemaakt? Aan de rimpels in haar gelaat dat nog van meer zorgen en angsten sprak dan vroe ger, aan den ismartelijken trek die om haar mond lag, zou men het niet gezegd hebben. Zij richtte op An dré Bascou een angstigen blik lede ren keer als fcij dezen jongen man terugzag, sloeg haar de schrik om het hart. 'Het scheen haar toe of zij van dezen jongen man alles te duchten had, en bij iedere nieuwe ontmoeting .vroeg Reine zich af of het uur der afrekening nog niet ge slagen had. Dezen morgen echter slaagde An dré er giet zijn vriendelijk glim lachend gelaat in, de ongelukkige Reine spoedig gerust te stellen. Maar des te (meer trof haar nu het ge laat van den vreemdeling: ze zeide tot ,?ich zelf dat ze dien man meer gezien hebben moést, doch het was 10e les. Lees en vertaal La printempo estaB malpli varroa of la toruero. La awtuno estas malpli malvarroa ol la vintro. Ea la vintro la tagoj estas malpli longaj ol la noktoj. Dinaneo estas la unuo tago de la temajno, lundo la dua,lajando la kvina, vendredo la sesa kaj Sabato la sepa kaj lasta. Jaro havas 364 au 365 tagojn, au 12 monatojn, au 52 semaj noj n,monato havas 28—31 tagoj n, tago havas 24 korojn, horo havas 60 minutojn, minuto havas 60 sekundojn. Jaro estas dividita eD 4 eezonoj, la printempo, la toaero, laautuno kajla vintro. La printempo estas la plej interesa tempo el la jaro. Ankaw la Bomera sezono estas tre agrabla, kaj ofte varmega. La vintro estas la plt-j malvarma sezono. Tago estas dividita en mateno, meztago, vesperokaj nokto La suno brilss beie al la cielo, dum someraj tagoj; nokte la lundosendas sian trankviian lutnan al la tero. Por kelkaj personoj la vivo estas agrabla kaj dolca revo, sed por aliaj gi estas dolora kaj febra vojo al la morto. Per regula kaj trankvila vivo oni povas atingi altan agoa. Kuon daton ni havas bodiaw? Estas nuu Ja dekantagonde marto.Kiuj monatoj venospostmalplej longan tagon ei la jaro? Vertaal nu: a. De 9de les is zoo groot als de 8ste Uw boed is niet zoo groot als de mijne. Zijn hoed ie kleiner dan de uwe. De tuin van baar oom is even groot als de tuin van haar neef. De honden van onzen buurman loopen vlugger dan de honden van uw grootvader. Hij is de armste man van het geheele dorp. Deze hamer is grooter dan die. De winter is kouder dan de herfst, en de lente is minder warm dan de zomer. In den winter zijn de nachtet langer dan de dagen. In den zomer zijn de nachten niet zoo lang als de dagen. De maand december is de laat ste maand van het jaar. Ik schrijf mooi, uw neef schrijft mooier, en hij schrijft het mooist De hond is groot, de koe is grooter en de olifant is hel grootst. Uw geschiedenis is belangrijk, zijn geschiedenis is belangrijker, en haar geschiedenis is het belangrijkst. b. Kasteelen zijn grooter dan huizeD. Huizen zijn kleiner als kasteelen. De inkt schrijft zwarter dan het potlood. Het potlood schrijft minder zwart als de inkt. Hij is de grootste van al haar kinderen. Het paard loopt minde, vlug als het hert. Loopt het hert vlug? Loopt het paard vlugger dan de hond? Zijn uw ooeken mooier en interessanter dan de mijne? Uw hoed ï8 de leelijkste van allen Hij ia de armste man van at de bewoners van ons dorp. W ij zagen de grootste en kleinste huizen. De eersten zullen de Ratsten zijn. 't Is herten kouder dan gisteren. Gedurende de geheele week was de temperatuur even warm als de vorige week. De zomer is het warmste jaaargetijde. In een politieke vergadering, waar heen nu toch niet d,o eerste de bes ten gezonden worden, is deze week zonder blikken of blozen door een der aanwezigen de meening verkondigd, dat de Provinciale Statenverkiezingen geen streng politiek karakter dragen. Bij deze verkiezingen, redeneerde hij, zou men zich vóór al het and.ero moe ten afvragen, in wiens handen de be langen der provincie het bost zijn toe vertrouwd. Is waar, 't betoog wekte een groote hilariteit in de vergadering, de Voorzitter deed dadelijk alle pogin gen om der vergaderden to onttrekken aan don invtoed van. dat dwaalbegrip en <Le spreker uitte zijn verbazing er over, iioe zoo iets in deze tijden nog kon beweerd worden. Ingeslagen op «leze bijeenkomst keel. de zonderlinge philippica dus aller minst en de bepleiter van het novum krabbelde dan ook geweldig lenig haar niet mogelijk zich te bezinnen waar. Zoals allen wier geweten niet zuiver is, !zag Reine overal en in alles, gevaar. Dus de lieer Stambeff van Ispa han Maar hoe kwam het dan dat de gedachte aan de markiezin de Oypières bij het zien van dezen man plotseling Weer bij ha,ar opgekomen w as Ze dacht er niet verder over na, maar begon haar stoffen en patro nen uit te stallen op de groote tafel. De heer Stambeff scheen alles nog al naar zijn smaak te vindenhij koos de rijkste en kostbaarste stof fen uit, en dat nog wel zonder een enkele opmerking over den prijs en zonder eenige poging om goedkooper klaar te komen. Vooral kindergoed scheen voor hem van belang te zijnhij kocht verba zend veel voor kinderen van vijf a zes jaar. „Die hemdjes schijnen niet van batist te zijn, en de kwaliteit van de kant laat te wensohen over," sprak de pseudo-Pers. Reine kleurde. Inderdaad had ze, al sinds geruimen tijd geen geld meer om kostbaarder stoffen en echte kant te koopen. „Deze hier kosten van 9 tot 17 francs," sprak ze (verlegen. „Als we fijnere stoffen en betere kant ge bruiken, wordt de prijs van 35 tot 60 francs per stuk." „Dus gemiddeld vijf a zeshonderd Maar 't feit, clat aan het politieke karakter der Statenverkiezingen getwij feld wordt door een afgevaardigde nog wei op een politicise vergadering, \vaar_, zooals wij reeds zeiden, toch de eer sten de besten niet heengezonden, wor den, doet otns de vrees koesteren, dat ea- in onzp Pro/vincie nog meerderen gevonden wofrdeti, die hetzelfde wan begrip zijjn toegedaan en daar dit van zejer grootte schade zou kunnen zijn voor de:n uitslag djey verkiezingen, die dit jaar zullön plaats hebben, willen wij onzerzijds ,e,en .zwakke poging vra gen om die gevaarlijke zelfmisleiding zoo spot- lig mogelijk weg te vagen. Aan heit politiek karakter der Twee de Kamerverkiezingen, twijfelt wel nie mand meer. Dit mogen wij als vast staande aanne,men. Bij deze verkiezin gen wordt over het algemeen geslemd op den candid,aat der eigen partij'. Wel doe;n de min of meer sympa thieke persoonlijkheid van den candi- daa t, en andere particuliere eigenschap pen hun invloed gelden, doch de over groot e mcerdeijheid sleont toch „princi pieel" Dat „stemmen uit sympathie" of om andere bijkomstige redenen, treft men dan ook alleen aan, bij' de z.g. „k'leurlooze middenstof". Zoo is liet bij de Kamerverkiezingen, doch niet bij de verkiezingen voord© Provinciale Staten. Dan meent men. vaak, dat de Provinciale Statten alleen een college is 'voor het behartigen der provinciale belangen en men vergeet, dat de aller eerste laak der Staten is: het kiezen van de leden voor de Eerste Kamer. Wij zouden den Christel ijken kie zers, die zich zoo beijverd hebben' dit jaar bij "de Kamerverkiezingen, doch koud blijven voor de Statenverkiezin gen, wel eens willen vragen, welk prac tised nut zij toch van hun handelen verwachten. Zij' hebben door hun actie verleden jaar een recjhtsche meerderheid in do Kamer gebracht en 't Christelijk kabi net bestendigd, doch, wanneer nu de Eerste Kamer zou óm giaian, m. a. w. wanneer de meerderheid zich in onzen Senaat van rechts naar links zou ver plaatsen, wat zal da,ti ons Christelijk Kabinet vermogen'? En dit zal geschie den, wanneer do Provinciale Staten- vetrkiezingen in ons nadeel uitvallen. Want, Provinciale Staten met een link- schte meerderheid, zenden linksche hee ren naar de Eerste Kamer. Zou men nog durven beweren, dat de Statenverkiezingen geen politiek ka rakter dragen'? Zou man nog durven beweren, Jat de Prov. Staten geen politieke lichamen zijn'? Hebben de Stalen van. Noord- Holland dit onlangs niet duidelijk ge toond'? Toen rechts blijken liet van <lev heer Staal niet gediend te zij'n, toen. hebben de Prov. Stalen van Noord-Hol land duidelijk aan rechts doen kennen: „Jullie willen Staal niet'? Dan zullen wij zorgen, dat ge hem. toch slikken zult", cfn zij kozen hem1 lot lid dei- Eerste Kamer. Dat was met recht gezegd een po litieke wraakneming. Doch, afgescheiden van dit alles, de leden der Christelijke partijen moeten bij de Statenverkiezingen allen i echts stemmen. Langzaam maar zeker nemen t aan taal' Chrisi olijke zetels in de Staten van Noord-Holland toe en éénmaal zal de meerderheid R'ochtseh zijn! Dan zullen wij', ook in provinciale aangelegenheden, wanneer beginsel- kwesties zich voordoen, kunnen beslui ten en beslissen naar Chrisie'ijken geest, dan zullen we voor provinciale ambten en bedieningen de deuren ook eens kunnen openzetten voor mensehen van onze eigen richting, waarop veelal door; links met minachiing wordt neergekeken. Wij! moeten ten slotte steeds rechts stemimen. Het behalen valt ecu groo"t stemimenaantal op de Christelijke oan- didaten in eten twijfelachtig district, ver hoogt den vqfrkiezingsijver in de andere districten, verhoogt, zooals de heer Oostda'm dit zoo terecht opmerkte, het totale slem mental over 't lveele land op de Christelijke eandidaie.il. Stemt steeds rechts, zouden we wil len zeggen, doch vóór alles bij de Ka mer- eln Statenverkiezingen! ■francs per dozijn, nietwaar „Ongeveer, ja meneer." André Bascou had een stuk papier in de hand, waarop de woorden ston den „Besteld door Gregorio Stam beff. Te leveren a contant rue Sainte-Cëcile „Wil je eens even opschrijven, amice," sprak Richard, zich tot zijn vriend (wendende. „Ik wcnsch een dozijn van deze hemden in elk model en in den prijs dien mevrouw: zoo even opgaf...." Reine Penhoët stond verstomd. „Maar er zijn vijftien verschillen de modellen," stamelde zij. „.Juist," hernam "Richard de Ola vières heel kalm, „dat is dus vijf tien dozijn." Clemens had tot- nu toe geen woord gesproken, maar zijn ontroering' scheen nog grooter dan die van zijn vrouw, en in zijn bleek gelaat schit terden zijn oogen van een verblin denden glans Op dit oogenblik deed zich kin dergeschrei ihooren in het aangren zende vertrek, een .vreeselijk hoes ten volgde er op en incn hoorde een klagend stemmetje roepen: „Moeder, móeder!" Reine sprong op als door een blik semstraal getroffen, maar ze wist zich terstond Weer te be.heerseh.en Moest zij haar moederliefde en moe derangst niet verbergen voor dezen vreemdeling, die zulk een uitste kende klant bleek te zijn KARDINAAL MERCI ER OVER DE KATHOLIEKE PERS- Dezer dagen heeft Kardinaal Mer cier, bij gelegenheid van een feest, een rede gehouden over de Katholieke pers, die, zooals de „Metropole" waar aan wij dit verslag ontleenen, zegt, een meesterstuk mag genoemd worden van gevoel, van humor en van diepe gedachten. Wij geven er enkele passages van, die betrekking hebben op de rol, die de Katholieke pers te vervullen heeft: „De pers is iets mooiB, zeide de kardinaal. En heel bekrompen zijn zij, die haar macht en invloed niet inzien. Men heeft de pers met het priester schap vergeleken. Met meer juistheid heeft men van haar gezegd, dat zij een apostolaat vervult, en zoo graag vertelt moD, dat, als de H. Paulus in ons midden zou terugkeeren, hij jour nalist zou worden. „Ik geloof het gaarne. Naar mijn meening zou hij er echter nog wel tweemaal over moeten nadenken, om met zekerheid te kunnen bepalen, welk redactiebureau hij zou uitkiezen. (Geltch.) „Natuurlijk zou hij zich opgrooten afstand houden van de verderfelijke bureau's, waar men lastert en waar men de gemoederen bederft. „Ook zou hij van uit de hoogte, fier en verontwaardigd, neerzien op de schijnheilige bureau's die zich neu traal noemen. „Maar zelfs tusschen de bureau's, die als Katholiek bekend staan, zou hij onderscheid u aken. Hij zou geloof ik, voorwaarden stellen, vóór hij zich verbond. „Daar, waar de vrije kwesties op den voorgrond treden, terwijl de grond slagen der Katholieke eenheid op den achtergrond gedrongen worden, overal, waar twist met de Katholieke coile ga's en persoonlijke aanvallen aan de orde van den dag zijn, zou hij niet wllen binnengaan. (Langdurige bij valsbetuigingen. Een salvo van toe juichingen onderbreekt den redenaar). „De H. Paulus zou zeggen: „Bij ondervinding ken ik de verderfelijke resultaten dezer polemieken. Een bloei ende Kerk, die ik met zooveel moeite stichtte, is er bijna aan ten gronde vegaan. De een zeide: Ik ben voor Cephas; een ander: Ik ben voor Apol- lonius. Er waren zelfs, die zeiden: Paulus, ik ben voor u. Nog anderen zeiden ten slotte: Ik ben van de partij van den Christus. En ik antwoordde verontwaardigdGelooft gij, dat de Christus verdeeld is? Is Paulus voor u gekruisigd? Zijt gij in den naam van Paulus gedoopt? Er is Blechts één meester, een enkele Koning, dien wij met liefde en in waarheid moeten dienen." „En ik geloof, dat de apostel zijn pen zou aanbieden aan een redactie chef, die een woord zou spreken ge lijkende op dat woord, welk ik onlangs mocht hooren spreken door den held van dezen avond„Niet alleen heb ik altijd de Kerk gediend, maar ik heb haar gediend, en ik wil haar blijven dienen tot aan het einde, zooals zij gediend wil worden!" Langdurige toejuichingen). Vreeselijk e gevolgen. Bij oen brand in een fabriek te Philadelphia, zijn een aantal arbeidsters omgekomen. Voor een deel vonden deze slachtoffers den. dood in de vlammen onder de puin- hoopen zijn reeds vijf verkoolde lijken gevonden voor een ander deel ver ongelukten zij, toen ze zich door een sprong uit do vensters trachtten te rei den. Vele andere meisjes werden bij die poging om in veiligheid te komen, ernstig gewond. socialistische vrijheid van arbeid De socialistische vakbonden, die altijd spreken van vrijheid en loons verbetering voor den arbeider, hebben soniR zonderlinge manieren om hun daden in overeenstemming te brengen met hun woorden. Toen, meer dan een paar jaar ge leden, de vak vereeniging der werklie den-graveurs te Besanipn had tekla gen over een van hare leden, wierp [Wat een yamp zou het wezen, als een zoo belangrijke bestelling li a ar nog- ontgingZe wisselde een haastigen blik niet haar echtgenoot, die het 'zwijgende .verzoek in Rei- ne's oogen lezende, haastig maar stil het fvertrek verliet. Maar de kreten van het arme kind verstomden slechts voor oen enkel oogenblik. „Neen, neen," hoorde men roepen, „moeder [moet komen, moe der." Daarop volgde weer dat vreese- lijkc hoesten, dat de moeder zoo door het hart sneed. Ondanks haar wils kracht kon Reine zich niet langer beheerschen. „Is dat ,uw kind dat daar zoo schreit," vroeg [Richard do Claviè- res haar. De toon van zijn stem was opeens zoo vriendelijk en zacht geworden, dat Reine opnieuw een zwdkke herinnering' in zich voelde opkomen, en ze keek den bezoeker scherp aan als om in de trekken van Gregorio Stambeff een bekende uit vroeger jaren terug te vinden. Maar het kind begon opnieuw te. schreien, en (voor deze herhaalde, kreten moest een moeder wel al het andere Vergeten „Ja meneer," was haar antwoord „De kleine is zeer ziek en we zijn in ernstige zorgen over hem," „Is het uw: eenig kind?" „Ja" „Ga naar het jkind kijken, me vrouw. Als het niet te lang duurt, ze dezen uit. Die man toch had zich schuldig gemaakt aan de misdaad, te werken bij een patroon, bij wien de vakvereeniging den arbeid had ver boden. En het bestuur laat niet toe, dat men het ongehoorzaam zij, het bestuur is een despoot. Het joeg den schuldige weg zonder eenige vorm van proces. Maar dat was nog niet genoeg, hij verdiende nog harder straf. De ver rader moest worden uitgehongerd. En daartoe was niets eenvoudiger dan dat geen patroon, op straffe van on middellijke staking van al zijn arbei ders, niet-aaDgesloten werklieden ge bruiken mocht. Thans geen twijfel meer, de valsche broeder zou omko men van den honger, de vakvereeni ging zou gewroken zijn. De man zag zich genoopt zijn be drijf op te geven. Hoewei hij een zeer knap werkman is, een der beste van d8 stad, durfde geen enkele pa troon hem in zijn dienst te cemsn; allen bogen voor het dwangbevel van de socialistische vereenigiDg. De arme drommel was ten einde raad. Hij nam de minste karweitjes aan, om zijn gezin te onderhouden. Dat duurde zoo meer dan een jaar. En toen, op zekeren dag, richtte de man, meenende dat iedereen recht had op arbeid en de dwingelandij van den vakbond dus onwettig was, zich tot de rechtbanken. En dezen gaven hem gewonnen zaak r zij ver oordeelden dus de vakvereeniging tot het betalen van 1200 francs schadever goeding aan den uitgeworpene. Ten einde nn den werklieden die uitspraak en hun rechten tegenover de loode organisaties goed te doen kennen spreekt het blad, dat deze feiten meldt, de wenschelijkheid uit, dat bet vonnis in alle fabrieken en op alle werkplaatsen worden opgehan gen, opdat velen de oogen opengaan en zij zich niet laten slachtofferen aan de grofste willekeur en dwinge landij van lieden, die notabene bewe ren de vrijheid te huldigen als hun hoogste goed. De Sittardsche politiekwestie- In de laatste dagen is in de pers heel wat te doen geweest over de Sittard- sche gemeentepolitie, voornamelijk over haar inspecteur, wiens optreden èn in den Raad èn in net openbaar sterk werd gecritiseerd. Uit vertrouw bare bron verneemt de „L. K." nog het volgende O. m. werd beweerd, dat de inspec teur Offermans op 7 Januari'savoods de veldwachters Kleinjane, Gruizen en Becteers met de revolver zou heb ben bedreigd. Uit een op laat van de justitie nauwkeurig ingesteld onder zoek moet gebleken zijü, dat er *&n een bedreiging met de revolver door den hr. Offerrnans geen sprake is geweest. De veldwachters zeiven moeten hier van overtuigd zijn, daar zij de revolver, ten minste twee huuner, kenden als een ondeugdelijk en ongeladen wapen, dat door den inspecteur op .1 Januari was in beslag genomen. De aanleiding van de ongewone drukte op dien bewusten avoDd ten politiebureele en van den daarop gevo'gden volksoploop waarvan wij bereids melding maakten moet gelegen zijn in de omstandigheid, dat de agent Beckers zich, volgens ver klaring van den inspecteur, ten 10 minuten vóór zes uur niet meer in de politiewacht bevond, ofschoon er zijn dienst tot zes uur va% (Beckers beweert daarentegen de wacnt niet verlaten te hebben) en in het feit, dat de agent Kleinjans die om 6 nar den dienst van Beckers moest over nemen, om circa half zeven nog niet op zijn post aanwezig was. De inspec teur bevond zien op hetbedoelde tijdstip allééo in de wacht, en 1 et, toen hij zich Da eeuigen tijd verwij derde, voor het betrokken politie personeel een schriftelijke „waarschu wing" in een gesloten couvert achter, waarin bij de agenten aanmaande, in den vervolge stiptelijk den voorge schreven dienst te volbrengen, want zal ik op u wachten om onze zaken verder jai' te anaken, want ik heb u nogi jniaar alleen de hemdjes be steld. en ik moet een heelcn uitzet voor onze kleine prinses hebben, Maai* misschien zal bet- toch. beter izijn, wanneer ik binnen een paar dagen terugkom. Tracht dan eenige van de hemdjes klaar te heb ben die ik u bestelde, opdat ik het effect kan beoordeelen. Zorg ook dat ge rokjes, broekjes, schortjes en al het andere dan in voorraad hebt. De prijs doet er niet toe, als het maar prooi is." Daar begon het kind opnieuw te schreien. Richard de Olavières maakte zich gereed om te vertrekken. „Hebt gü een goeden dokter," vroeg hij, zich eensklaps weer omwendende. „Ik heb de beste geneeshceren van Parijs laten komen,'' zuchtte de arme moeder, „maar niemand wist er raad op." i „Hebt ge dokter Sintely al eens geraadpleegd Opnieuw richtte Reine een angsti ger blik op den vreemde, nu deze een naam noemde die in :zoo nauw verband stond met de zaak de Oypières. Maar haar verdenking te gen Gregorio Stambeff verdween even spoedig als ze was opgekomen. tegenover de kalmte en onver schilligheid, Waarmede Richard de Olavières ;den naam de Sintély uit gesproken had. (3\[ördt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5