DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Moederen Martelares BUITENLAND. Gemengde Buiteniandsche berichten BINNENLAND. 23$»3S-33? Haarlem MAA*DAC 24 JAN. 1910. 34ste Jaargang No. 7099 dureaux van Redacts© en Administratie Ss»'l.ffi?8'"©s3ws3f©««a«iii TeS^aoninszirasiner' $42©* Voor advertantiën en reciamets Huilen Haariem en de aganlscnappan wende men zich tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. BELGIË. FRANKRIJK. ENGELAND. FEUILLETON NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABOMtlIKIËllTSPRIilïi Per S maanden voor Haarlem f 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.86 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afrond olijke nammefr 0,08 PR-UI» «JE» ADVERTEHTIÊN: Van 1- m Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regeh (Buitenland 2# sent.") Reclames dubbel tarief. -6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 1# sant, aarlei Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (A contant). Alle betaleode abaosnèii op dit frlad, die in he* bezit tx-mr veyzekertagtspoïis zya, volges* de iitpaliggea op de poiiesee vermeld, tegsv oageSukken verzekerd voor: HULDEN bij levenslange- onge schiktheid tot werken. GULDEN ar ovariiiden y OLD JEN rarhö» van é«i. band of voet HOLDEN bij verlies «ar «4 HOLDEN b ferlias ?»x. ttlWi DULDEN bil verliep van één wiievinges HULDEN bï verlies vaa éeu anderen vinger Oe alfkeeirio# dezer bedragen word* gegnrnwtcer-d --..•a» «b 'Maatschappij Oceao" liüjtenjrieo» voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe dracht 11. SMGBfï HET SPEL. De Belgische justitie gaat nu ein delijk óók eens hardhandig optreden tegen de hazardspelers. Men wil n.l. alle vreemdelingen in België, die van het spel en wedden schappen bij de wedrennen een bedrijf maken, uit het land zetten. Eerstdaags zal de behandeling der zaken betreffende het spel in Ostende en de speelclub te Spa, een aanvang nemen. Men zal zich herinneren, dat in een der laatste maanden van het vorige jaar door de justitie een inval werd gedaan in verschillende speel- clube. jf.B. KARDINAAL LUQON VOOIt DB RECHTBANK. Het proces dat door den Franschen Gnderwijzersbood tegen kardinaal Lu$on te Reims gevoerd wordt, heeft uu het ongewone schouwspel te zien gegeven, dat een kardinaal zich per soonlijk voor zijn rechters kwam pre senteeren. De prelaat zeide, dat dit verschijnen voor de rechtbank slechts een uitzon dering zou zijn en bekende voorts, dat hij den herderlijken brief der Bisschop pen had onderteekend en dat hij zelf dien in de kathedraal van Reims aan de geloovigen had voorgelezen. De kardinaal zei verder, dat hij het aan de ^rechtsgeleerdheid van zijn advocaat overliet om juridisch de verantwoordelijkheid van zijn daad wit. te maken. Vervolgens ging de prelaat nader in •p het herderlijk schrijven in kwestie. De kerkvorst zei, dat de brief der bisschoppen door geen enkele politieke gedachte was geïnspireerd en dat de brief niet was om een partij te dienen De brief had alleen ten doel, de ouders te wijzen op de gevaren voor geloof en zeden, die de onderwijsboe- ken in de openbare scholen en de methode van opvoeding met zich brengen. Als wij klagen over het feit, dat de openbare school op weg is, een instrument te worden van ontkerste ning, dan vallen wij aldus de kardinaal daardoor niet de wet, noch het politieke regime van ods land aan. Als men oplettend den loop de' dingen nagaat, zeide de kardinaal, ais men ziet, hoe zekere scholen, ja vele scholen zich tot taak stellen, gods dienst tegenover godsdienst en zedeleer tegenover zedeleer te Jste lea, dan is het onmogelijk, dat iemand, die te goeder trouw is, er aan twijfelt, dot zij niet bewust medewerken aan de ontkerstening der maatschappij, die in het geheim en in bet openbaar reeds langen tijd werd ondernomen en die tegelijk op elk terrein wordt voortgezet. Wij hebben den gebiedenden plicht om te spreken, zoo verklaarde de kardinaal plechtig. Daim a nam de advocaat van den kardinaal mr. Buissart, het woord tot het houden van zijn pleidooi. Hij toonde aan, dat de herderlijke brief der nis-choppeu niet in het miDet lasterlijk was ea bewees, dat er in derdaad scboolboekeu bestaan, die der Kerk rijandig zijn. Na antwoord van den advocaat der onderwijzers werd de uitspraak bepaald over veertien dagen. DE VERKIEZINGEN. Zaterdagavond 12 uur waren er ge kozen 217 unionisten, 134 liberalen, 67 leren en 33 socialisten. De winst der unionisten is 110, de liberalen wonnen 13 en de socialisten 1 zetel. De verliezen der twee laatste partijen zijn enor"i. Merkwaardige cijfers zijn er te ver melden: te Eastbome b.v. i« de libe rale mrerderneid vaD 630 veranderd in een unionistische van 2304, in Z. O. Essex de liberale meerderheid van 2060 m een unionistische van 19111 DE AARDBEVING. Tot dusverre hebben we omtrent de vreeselijke aardbeving, die naar de op gaven, van liet Mef.ereologisch Instituut (Zaterdag in ons blad gemeld) moet zijn voorgevallen, nog geen, enkel be richt! Alleen, zijn er telegrammen, dat ook te Parijs en te Brussel de observatoria de aardbeving hebben opgeteekend. Hei Parijsche telegram voegt er bij, 'dat zei heviger was, dan tot dusver ooit op dit bureau was geregistreerd. Parijs stelde het epicentrum der beving waar schijnlijk in Kaukasië of Armenië Het kan echter ook, dat de aardbe ving plaats heeft gehad midden in den Oceaan, de afstandbepaling "immers be treft niert de richting der aardbeving, maar kan in een kring om hot ob servatorium getrokken worden. Wij wachten nu nadere berichten, af. De| vreeselijke overstroom in#»' n, die Frankkrijk op het oogenblik teisteren, doen vooral hun invloed gelden te Pa rijs. De „Métro" is op verschillende plaatsen overstroomd, wat niet alleen een ongerief is, maar nog schrikkelijke gevolgen kan na zich sleepen. Parijs, waar de grond van alle kanten door boord en ondergraven is, staat nu op een afgrond, en deze is 'bezig zich met water te vullen. Wat dit betee- kent, is al te begrijpen uil liet feit dat heele straten plotseling naar bene den zakken en afgesloten moeten wor den. Ook in de departementen is de toestand op verschillende plaatsen schrikkelijk. De vr.seselijke overstroomingen, die De keizer bracht gisteren een bezoek aan de groothertogelijke familie te Weimar. Op het hertogelijk sLot werd een galadiner aangeboden, waaraan ook prins Hendrik der Nederlanden deel nam. De troepen uit Marokko terug. Te Madrid kwam gisteren een groote be zending soldaten terug uit Marokko, die voorbij het koninklijk paleis defi leerden. De koning, de koningin en de kroonprins, woonden op het baleon van het paleis het wapen-schouwspel bij, dat twee uren duurde. De menigte bracht het vorstelijk gezin een geest driftige ovatie. Leivend begraven en gered! Sinds een vijftal' dagen zijn in een toege worpen mijnschacht toegeworpen door een gedeeltelijke instorting in de mijn „Holland", bij Boehuni, zes mijnwerkers begraven geweest. Dadelijk na het onged.uk waren hun kameraden, onder leiding der mijnin genieurs, begonnen met het zeer moei lijke reddingswerk. Moeilijk, omdat de mannen op vrij' groote diepte gevangen zaten in de afgesloten schacht, eïi wijl het gesteente telkens dreigde in te stor ten, bij iederen slag van het houweel der moedige redders. Het plan was, terzijde van de plek, waar de zes ongedukkigen begraven waren, een loodrechten put te graven en vervolgens een zijgang, die uit zou komen in de verstopte mijnschacht, waar de zes mannen waren opgesloten. Die put liep niet alleen door de steen koollaag, maar, zooals al spoedig bleek, ook door een laag los puin, afkomstig van steunmuren, beer en en. pijlers, in de mijn gebouwd en ingestort tijdens het ongeluk. Eergisteren stortte de put dan ook in, ondanks het schoren met zware balken, en een moeizame arbeid van tientallen uren was vernietigd. 'Maar met nieuwen moed togen de redders wder aan den arbeid, en gisteren slaag den zij er in, zich een weg te banen door het puin en het losse gestoente, tot aan den voet van don muur, tot waartoe op den dag der ramp zou worden gemetseld. Vandaar tot de plek, waar zich de 6 mannen bevin den,'moesten nog 10 meter puin wor den wegge.gra.ven. Gisteren zijn de mannen eindelijk gered. Die nobele Ferrer! Een dame te Parijs, mile B. heeft een proces aan gespannen om'haar fortuin terug te krijgen, welke de nobele Ferrer in dertijd heeft ingepalmd. Het blijkt, dat de apostel der vrije gedachte ook deze vrouw (terwijl hjij van zijn wettige vrouw gescheiden was, en met de be faamde Soledad Ville.franca leefde) te Parijs heeft geleefd, waarbij zij hem het beheer van haar nieit onaanzienlijk ver mogen toevertrouwd had. Toen zij" echter in 1906 haar geld van het Crédit Lyonnais, waar liet ge deponeerd was, wilde terughalen, ver nam' zij, dat Ferrer reeds lang gele den de aan zijn beheer toevertrouwde gelden had opgeëischt! Zij vroeg Fer rer om' verklaringen en hij' antwoordde haar, dat het geld op een bank te Barcelona gedeponeerd was. Met tal rijke brieven van Ferrer tracht mile B. haar vordering te bewijzen. "Mile B„ die door de verbeurdverklaring van Ferrer's fortuin geruïneerd is, heeft aangevraagd „pro- Deo" te mogen rech ten. De brand in hat Tnrksche parle ment. De onderzoekscommissie heeft nu vastgesteld, dat do brand van het parlement niet door de verwarmings buizen ontstaan is. De commissie denkt aan eene misdaad. Geruchten loo- pen in de stad dat de brand het ge volg eener anarchistische samenzwering zou zijn, maar dat valt niet na te gaan. Ingevolge eene beslissing van den ministerraad zal de kamer zetelen in het. paleis van Riza pacha, oud-mi nister van oorlog. Het lieve prinsje. Het wordt nu zoo langzamerhand tijd om prins' Geor ge eens voor goed mores te leeren. Een te Belgrado verschijnend blad im mers brengt het bericht van het zoo- veelsto conflict van dezen prins. Deze zou op een avondpartij' van den Ser- vischen consul-generaal te Boedapest, Christitch, eenigszins luidruchtig ge- eischt hebben, dat hij' de zaal zou ver laten. De consul-generaal heeft echter aan het verlangen geen gehoor gege ven. Gevolg: groote consternatie. De ministerraad heeft nu van den koning gedaan gekregen, dat de prins naar een klein provinciestadje wordt geban nen .Maar het heertje zal wel niet willen! Daar kan nog wat "an ko men! De hertogelijke valsche munter. Over den hertog-valschen munter wordt gemeld, dat nu op een tweede Land goed ook een werkplaats is ontdekt, in een stevig afgesloten vertrek. De pach ters en verdere bewoners van het land goed houden stijf en strak vol, dat zij van heit voorhanden zijn der valsche muntersw.erktuigen niet het minste of geringste afwisten, daar de hertog ten strengste verboden had, het vertrek in kwestie binnen te gaan. Deze nieuwe ontdekking heeft te Ma drid buitengewoon groot opzien ver wekt. Er had zich aldaar reeds een „partij" gevormd, die opkwam en streed voor de onschuld van den her tog. Het blijkt thans wel, dat die par tij aan hei kortste eind trekt. De hertog de Benavente is naar Ca- dix overgebracht en aan den rechter van instructie overgeleverd. Ben ramp in Charleroi. Een ont zaglijk gnoot gebouw van gewapend be ton, in aanbouw bij de Avenue de Viadue, en bestemd om als inspectie bureau der Staatsspoorwegen to dienen, is eergisterenmorgen te Charleroi om streeks 8 uur, ingestort, juist op het oogenblik, dat er een trein voorbij reed. Talrijke werklieden liggen onder de [juinen begraven. Met grooten ijver is men aan de opruimingswerken begon nen, maar men vreest 'dat de bedelve nen niet meer te redden zijn. Eergisteren telde men reeds vijf doo- den, 1 doodelijk gekwetste en 5 ern stig gewonden. Later zijn nog twee lijken opgehaald en drie andere wor den nog vermist. Een groote menigte verdrong zich om de puinhoopen en de soldaten en politieagenten hadden alle moeite om de opgewonden massa's op afstand le houden. Een aap en een inbreker. Louis Charmats was van een langdurig ver blijf op Madagaskar te Parijs terugge keerd. Hij had, behalve andere merk waardigheden, ook een grooten aap, Ernest geheeten, meegebracht. Terwijl de baas afwezig was, zag Er- nest een vreemdeling binnentreden, die van verschillende artikelen van v.aar de een pak begon te maken. Ernest bleef, weggedoken in een hoekje, een oogenblik toekijken, maar weldra be gon de tegenwoordigheid van dien vreemden man hem te vervelen. De inbreker werd eensklaps ver rast door een regen van allerlei vreemd soortige projectielen, borden, schalen, kopjes, een inktkoker. De man aarzelde een wijle, doch wierp zich toen op den aap, die den voor hem, bestemden slag ontweek en boven op het buffet vluchtte. De inbreker haalde een stoel, om den aap met zijn stok te kunnen be*reiken, doch Ernest ging toen zelf tot den aanval over en sprong van het buffet op den inbreker, allerlei glas- wenk in zijn vaart meesleep end. Inbre ker en aap rolden tegen den grond, stoelen en een tafel daarbij omver werpend, zoodat de buren op het ge raas kwamen toeschieten en den inbre ker overweldigden, die een ontslagen boef Heek te zijn. Aan den aap kwam! dus de eer toe, dat de dief gevat werd, maar hij had hierbij in het vertrek zoo groote schade aangericht, dat het eigenlijk op het zelfde neerkwam alsof de dief zich met zijn buit uit de roeten had weten te maken. Hofoeriohten. H M de Koningin-Moeder heeft Zaterdagmiddag een bezoek gebracht atn de tentoonstelling van artistieke rhotographieën, vervaardigd door den Engeischen amateur, den heer Arthur Marshall, architect te Nottingham en georganiseerd in de knnstzaal Klej- k*mp, Oranjestraat, door het Centraal Boreau voor Vreemdelingenverkeer in den Haag, met het doel een indruk te kunnen geven, hoe de schoonheid ran ons land door een artistiek buitenlander wordt op prijs gesteld. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. In een plechtige samenkomst in de versierde bovenzaal van het Concert huis, te Groningen, is Vrijdagavond in tegenwoordigheid van 'n groot aantal genoodigden en zijne familie leden, uit alle doelen des lands, jhr. oer. A. F. de Savornin Lohman, lid der Tweede Kamer, gehuldigd. Er had zich daartoe een commissie gevo'md, bestaande uit de heeren: ds. Pierson, prof. v*n Rbijo en A. W. Spiering, allen te GroDiDgen. Eere- vooraitter was jhr. mr. O Q. v. Swin- deren, president der rechtbank, t» Groningen. In de eerste plaats werd het woord gevoerd door den voorzitter der commissie, ds. Pierson. Spr. zij o. a.U beeft overwonnen in de strijd voor de Vrije school, maar èn in den strijd, èn in de overwinning blonk de hoogheid van uw karakter uit. Het was u er niet om te doe» anderen neer te slaan, maar alleen .het onrecht te brekeD, waarvan zij uit onwetendheid de verdedigers waren. U wilde niet 't volksleven uiteen- scheuren, maar bewaren en handhaven den band met zijn heerlijk verleden en het leiden in paeificatie. U is overwinnaar geweest, doch in dezen nobelen zin: dat u de vrijheid van heel het volk heeft gewaarborgd en het tot hooger zelfstandigheid heeft gevoerd. En het volk beeft u liefge- kregen, omdat u Dooit uzelven heeft gezocht Daarom heeft u ook nonit het volk nagevolgd: u bent het alleen voorgegaan in den weg van plicht en roeping. Nooit heeft n een oogenblik geaarzeld als het moest, ook aan hen voor wie u optreedt de waarheid te zeggen, zonder aanzien des persoons, Te oprecht om te vleien, altijd ge reed om te bestraffen, beeft u juist daardoor het hart gewonnen. Al heeft u steeds beslist partij gekozen, u heeft niet een partij, wel een beginsel willen dienen en zoo bent u allen partijen ten zegen geworden. Hel was onze begeerte en plicht u te danken voor hetgeen u voor ons ganeche volk, vcor ons in het Bijzonder, heeft gedaan. De avond is over uw leven neer gedaald. Het stemt weemoedig, maar de lichtglans van uw leven zal niet verduisteren. Voor u is onze diepge* voelde bede: dat de avond van «w leven almeer gekroond moge worden met den vrede des Heeren. Daarna voerden nog het woord de heeren Spiering, prof, Van Rhijn, Evenhuis en Van Swinderen, welke laatste den heer Lohman een prach- tigen fauteuil, alsmede een zeer fraai album met opdracht aar.boed. Vervolgens spraken nog de heeren J. C. Wirtz, schoolopziener te Win schoten, Schouten en A. ïijistra, redacteur der „N. Pr. Cr. Crt Nog sprak de heer Homan, hoofd van een Christelijke school te Ten Boer. Jhr. Van Swinderen overhandig de met eanige toepasselijke woorden de cadeaux De verschillende eprekers dankten God voor de groote gave, in Lohman aan land en volk ge schonken. De heer De Savornin Lohman gaf een schets van zijn persoonlijk leven, waarin hij ook wees op den gewich- tigen srbeld van dr. Kuyper. De samenkomst kenmerkte zich door zeldzame hartelijkheid en eenheid van geest en zin. Een Julianadag Te Goes heeft zich een comité ge vormd ter viering van den verjaardag van Prinses Juliana, 't Ligt in de be doeling, dezen dag elk jaar te vieren. 76) Eu als om aan zijn woorden een zeer natuurlijke verklaring1 te geven, ging .Richard do Olavières voort: „Te Ispahan leed een der zoons ran den Sjah aan dezelfde ziekte, waardoor uw kind schijnt te zijn aangetast. De Sjah, die zijn kind teeder liefhad., heeft het naar Parijs doen 'brengen, en onder de behan deling Tan dokter de Sintély is de prins genezen Ik ken dezen genees heer eenigszins, want ik ben zelf eenmaal onder zijn behandeling ge weest Morgen zal ik hem verzoeken uw1 kind te behandelen „Maar dokter de Sintély zal hier niet. willen komen," stamelde Reine Penhoët „Kent gij' hem dan," vroeg Gre- gorio St&mheff schijnbaar verbaasd Hei was ïteine niet mogelijk hierop^ vooral in tegenwoordigheid van André Bascou, te antwoorden, en slechts met moeite sprak ze: „Neen, ik ken hem niet Maar wij zijn zulke eenvoudige lieden, en dokter de Sintély is zoo'n voornaam nas - Hier viei André 'Bascou haar in dt r«d« „Zulke bezwaren aanvoeren zou zijn het edelmoedige hart van Rai- mond de Sintély miskennen, me vrouw," Sprak hij. „En vooral op aandringen van den heer Stambeff zal hij zonder twijfel uw ziek kind komen bezoeken „Kent ge hem particulier, Bas cou," yroeg Richard „Ja meneer." „'Kanneer is zijn spreekuur?" „Vanmiddag om vijf uur." „Best. Ik zal zorgen dat dokter de Sintély nog van avond naar uw ziek kind komt zien, mevrouw. Ik zelf zal binnen eenige dagen op de bestelling terugkomen, zooals ik reeds met u afsprak." Eer Reine van kaar verbazing bekomen was, Waren de beide hee ren reeds vertrokken. Een order van minstens 12000 francs, die bovendien niet het tiende gedeelte scheen te zijn van wat do heer Stambeff voornemens was, in het. geheel bij kaar te bestellenDat, beteekende met één slag een einde aan hun armoede en geldelijke moei lijkheden de mogelijkheid zelfs om hun kind buiten Parijs te zenden in een atmosfeer, waar het zou kun nen genezen. En bovendien zou de beroemde dokter de Sintély den kleine komen bezoeken! Als krankzinnig van vreugde snelde Reine naar het bedje van haar kleinen lieveling, „Beste jongen", roept ze al op den droni- pel. Uit. een klein ijzeren ledikantje klonken opnieuw de kreten van het kind, dat zijn magere armpjes naar moeder uitstak. „O moe, waarom gaat u toch tel kens weg," snikte het knaapje. Het was een kind van zes jaar. erg ma ger en klein voor zijn jaren, maar in zijn heldere oogen het Walren de mooie oogen zijner moeder straalde een voor een kind van die jaren heel ongewone intelligentie. „Arme kleine," zuchtte Reine, „we i zijn tegenwoordig erg .arm. En nu er iemand kwam om zooveel te koo- pen. dat wij een heele poos weer geld genoeg zullen hebben, kon ik toch onmogelijk bij je komen." „O," sprak het kind nadenkend en met zonderlingen ernst, „heb ik u dan geroepen terwijl u met die menschen bezig' was?" „Ja, schatje." „En waarom heeft vader dat dan niet gezegd j „Je vader zegt nooit heel veel, dat weet je wel. Heb je je drankje ingenomen j wou (het 'a.lleen nemen als jij kwam," sprak Clemens niet zon der eenige bitterheid. „Maar nu ben ik er weer." En ze haastte zich het drankje klaar te maken. ,,'t Is zoo bitter," zei het ventje, zijn hoofd afwendende. „Kom, drink maar," suste de moe-1 der. „Vanavond komt er een heel knappe dokter; die zal je bepaald beter maken." Zoo tevreden ge steld, nam het kind gewillig zijn drankje in en lag .weldra rustig te slapen. j „Zeg jClomens," sprak Reine nu 1 „weet je wel dat de bestelling van den vreemdeling ons zoo rijk zal maken als we nog nooit geweest i zfjn P' De voormalige kamerdienaar van den markies de C'ypières bekeek het bestelbriefje van Gregorio Stambeff aandachtig. „Twaalf a dertiendui zend francs is heel veel voor .één enkele bestelling," sprak hij einde lijk langzaam, „maar we zouden er zoo toch nog een paar moeten hebben om weer goed op dreef te komen.' „Ja, maar dat is niet de heele bestelling van den heer Stambeff. Ik denk dat het alles te zamen wel I tienmaal zooveel zal worden." „Tienmaal zooveel", sprak Cle mens Gaube nu in de hoogste ver- zing. i „Ja. Hij hoeft mij gezegd dat hij een heelen uitzet wil .k'oopcn voor haar, die hij zijn kleine prinses noemde. Op geld heeft liij volstrekt, niet gekeken, op onze prijzen maakte hij niet de minste aanmerking. Al leen wou hij dat ik binnen eenige dagen van alles modellen zou kun nen toonen, en dat alles Zoo mooi en kostbaar mogelijk zou zijn." „Ja, en nu ga jij! je weer half dood werken om dat alles klaar te krijgen, nietwaar! [Want je zult nar tuurlijk ouder gewoonte alles weer zelf willen doen!" „Niet alles, dat kan toch niet, maar wel een groot gedeelte. Wat beteekent het werk als men zijn doel maar bereikt? Als men niet langer het bankroet dreigend in het ver schiet [behoeft te zien, en zijn kind alles kan geven wat het noodigi heeft! Is dat alles geen arbeid en vermoeienissen waard „.Maar vrouwlief, als je gewild hadt, hadt je je dit alles toch heel gemakkelijk kunnen besparen! Ik behoef immers maar- naar do herto gin te gaan om haar aan liaar be loften te herinneren „Zwijg stil, Clemens, geen woord meer daarover. Als je me lief hebt, kom dan op die ongelukkige zaak nooit meer terug!" „Als ik je liefheb! Kun je daar dan één enkel oogenblik ook maar aan twijfelenDe liefde die ik voor je gevoeld heb yanaf den eersten dag dat ik je zag, is immers niets bij. hetgeen ik nu gevoel, nu ik jou zoo moot zien zwoegen en lijden, arme -meid „Goed, laat dan de na,am van die gevloekte vrouw, die thans hertogin de Roquebrune heet, nooit meer tus- schen ons genoemd wordenLaten we zelfs niet meer aan haar denken. Sedert den dag, waarop zij mij mij» zoo duur gekochte vrijheid keaft te ruggegeven, hebben wij hek inder daad dat is onbefcwixtbaar 1 in onze macht om geld vam kaar ts krijgen. Wij zouden zelf» op dio wijze onze zaak hebben kwmen ver- grooten en met evenveel a»oce<s wer ken ais zoovele anderen." „Ziiji heeft het ons dikwijls ge noeg .aangeboden, maar gif kebk al tijd geweigerd," sprak O! omens me* die toegevende gezindheid jegens de dochter van zijn weldoenster, die hém nooit zou verlaten, „Dikwijls genoeg, neen, rieehtn éénmaal, en dat zelfs no£ eonder iheel hard aan te dringen, want ze is even gierig als ondankbaar. Maar éénmaal is al te veel. Als ik dat geld had aangenomen, zou mijn wroeging nog ,veel heviger zijn dan nu. Gelukkig vdat we ten minste onze zaken begonnen zjjtn met eerlijk verdiend geld, en niet met 'de vruch ten van onze misdaad!" „Onze misdaad," protesteerde de- miens. „Ja, onze misdaad," ging Reine nog heftiger voort, „vrij hebben er too meegewerkt een moeder haar kind te ontstelen, en nu worden we gestraft in ons eigen kind." Wordt varvt'-gd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1