Letteren en Kunst. Landbouw en Visscherij. Leger en Vloot. Posterijen en Telegrafie. Sport en Wedstrijden. VAN ELDERS. Wetenswaardig Allerlei. Vroolijk Allerlei. Rechtszaken. PER BALLON OVER DE ALPEN. 's-Gnaveuhage werkzaam. Evenals in verschillende roulette-clubs te Scheve ilingen geschiedde, werd den muzikan ten en chanteuses dezer inrichting even eens gelast voor zoover zij vreemde lingen waren over de grenzen te trekken. De ondernemers dezer in Den Haag door de wereld die uitgaat zeer veel bezochte inrichting, protesteerde tegen dezen maatregel. En de vreemde employé's gingen bij hun diverse am bassades en consuls klagen, dat zij ge ëngageerd waren op een regelmatig con tract, dat zij optraden in een cabaret, niets ta maken hadden met het ba- uarat-spel boven, kortom, door de po litie verhinderd werden een behoorlijk stuk brood te verdienen. Inderdaad ver namen wij, dat toen onderhandelingen zijn gevoerd, met het gevolg, dat de door deze dub geëngageerde prtisten konden werkzaam blijven en dus geen contractbreuk behoefden te plegen. .Wanneer men nu de Deli-club bezoekt, wij lieten ons daarheen geleiden, dan wordt men op de stoep verwelkomd door drie politieagenten, die tot taak hebben, te constateeren, ,of een be zoeker wel Hollander is en meerder jarig. Drie agenten worden gerequi- reerd, om, bij wijze van scheidsge recht te beslissen, of je naar binnen mag. Dat dit tot allerzotste inciden ten hééft geleid, laat zich begrijpen. Een getrouwd man, vader van drie kin deren, die een rijkspositie bekleedt, zag zich den toegang geweigerd, omdat hij onder de jaren was. De bezoekers de zer inrichting, laten zich blijkbaar niet intimideeren. Althans vernamen wij, dat verschillende hunner zich op 't politie bureau Nieuwe Haven zijn gaan be klagen, dat hun de toegang werd ge weigerd, tot een club, waarvan zij lid waren. Anderen weer wepden bij den inval der politie gelast, te blijven, en dezen denkan er over een klacht we gens vxijheidsberooving in te dienen. lederen nacht komen een tweetal in specteurs in de inrichting een "kijkje nemen alleen om te constateeren, niet of er gespeeld, wordt dat is juist het zonderlinge maar of er geen vreemdelingen of minderjarigen aanwe zig zijn. Er is in andere bladen over geklaagd, dat do Haagsche politie wel wat al te ijverig in dezen is opgetreden, ja, dat zelfs op onwettige wijze vreem delingen verzocht werd te vertrekken, die wel degelijk hier te lande een mid del van bestaan hadden en geld in brachten. Vooral de winkeliers en ho telhouders moeten zich over dit optre den ernstig beklaagd hebben. Wij heb ben Zaterdagavond gezien, hoe heeren leden der Deli-club in rok per auto of rijtuig kwamen aanrijden, om maar niet lastig gevallen te worden en een af schrift hunner geboorte-acte bij zich droegen. Hoe anderen weer met be wijzen' konden staven, dat zij meerder jarig waren en toen zjj toch gewei gerd werden, de bemiddeling van den commissaris of hoofdinspecteur gingen inroepen, waarna zij toch toegang kre gen. Wanneer men jiu weet, dat voor iedere club drie agenten tot vier uur in den morgen de wacht moeten blij ven houden, dan vragen, we ons af, of het Haagsche politiekorps niet tot betere doeleinden zou kunnen worden .gebezigd. Deze bewaking belet den le den toch niet hun baccaraatje te taiilee- ren. Het ligt in de bedoeling van eenige Haagsche gemeenteraadsleden, in een dor volgende zittingen van don ge meenteraad eens een hartig woordje te zqggen over de zonderlinge wijze, waar op het kwaad worllt bestreden. Jozef Israéis. Qver Jozef laraëls schrijft de Haagsche briefschrijver van de „Leeuw. fÜ." „Vandaag ,is hij jarig' voor den zes- en -tochti gs ten keer 't kleine manneke, waarin ,wij van de schil dersbent belichaamd vinden. kWie zou 't aan hem zeggen, wanneer hij daar in al zijn eenvoud, bijna niet opgemerkt, zijn dagelijksche wande ling! maakt en 't gezelschap van zijn trouw-zorgende secretaresse hem blijkbaar nog voert tot zoo geani meerd discours, dat hij haar van tijd tot £ijd even stilstaan noopt. Hem dan te zien, onopgemerkt hem dan volgend, doet den eerbied stijgen voor dezen kleinen man, die nog zulke groote dingen doek tWat blijft er over van veel grandLioos-vertoon en Aanstellerige praal yan minder beduidende figuren, wanneer wij hem daar zien wandelen in al zijn eenvoud of hem ontmoeten in het heiligdom dat zijn werkplaats is. Niet uitsluitend in Zijn persoonlij ke verschijning maar evenzeer in zijn atelier zijn hét eenvoud en so berheid. En wij weten 't immers, hoe anders en hemelsbreed verschil lend zulk een interieur in den regel wezen kan. Van dat pracht-vol décor van meu belen en tapijten zien wij hier hoe genaamd niets, in de geheimnis-volle stilte waar „le trésor des humbles" opbloeit tot één Wonderschoon poëemj van kleur en glans. Het zou de moei te waard kunnen zijn Jozef Israels daar bezig „te zien zonder dat hij' daar van onze aanwezigheid bewust was. Maar te graag laat men zich mee-sleepen door zijn vroolijk ge babbel, wanneer hij u door die lan ge gang zijn werkplaats heeft bin nengeleid. tWanneer uw bewonderen de oogen dan te gast gaan aan dien schat van studies die daar hangen, is 't koddig 't uit zijn mond tc hoo- ren dat zijn .bezoekers hem hebben genoodzaakt ze stevig te bevestigen, want1 En hij verhaalt u dan met de hem nog steeds eigene opgewektheid, hoe die jaan het publiek van eigen en vreemden zoo ruimschoots toegeme ten hospitaliteit niet voldoende was, mjaar de tmenschen Zelfs niet kon terughouden van die waardevolle djngen nog 't een en ander in dear zak 'te steken. Na zijn groote Spaansdhe reis met Erens en zijn zoon Isaac, is 't nu zijn hartewensch dezen zomer maar Venetië te kunnen gaan, waar hem op de jaarüjksche internationale kunsttentoonstelling een eere-zaal wordt ingericht- Menschel ijkerwijze gesproken kan 't niet anders dan verbazen van dit voornemen te hoo- ren uit den mond van een 86-jarige En hoe zouden wi| geneigd zijn aan vrienden of verwanten zulk een gril van den ouderdom af te raden. „Wie deze man hoort en ziet en gade-slaat, met nog steeds zulk een klaren, fris- schen kijk in die geestige oogen en hem hoort vertellen met een vuur en geestdrift die menig jonge zou kunnen (beschamenhem zal 't niet in de gedachten komen tegen dat verlangen in te gaan. Hoe zou 't mogelijk kunnen wezen£VY,ant de ouderdom drukt hem niet en de last der jaren geeft dezen wonderen man verjongde kracht! Inaugurale rede van dr. J. Th. Beysens. Op Maandag 7 Februari a s. aal de ZeerEerw. Hooggel. Heer Prof. Dr. J. Th. Beysens. hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht, zijn inaugurale rede houden over: „Dualistische teleologie als wijsgeerige theorie." Schapenfokkerij. De Verceniging tot verbetering van de Schapenfokkerij in Noord-HqILan.d hield onder voorzitterschap van den heer H. J. Avis Uit Midwoud, haar al- gemeene vergadering in café „Central" te Alkmaar. Aan het uitgebrachte jaar verslag ontleenen wij, dat het punten- stelsel volgens Hetwelke de fokdieren zullen worden beoordeeld, nog niet ge heel is vastgesteld, doch het nadert zijn voltooiing. De proeven met het tatoueerwerk slaagden naar wensch. In 13 reizen werden bezocht 32 fok kers en hup koppels in het geheel of gedeeltelijk in contróle aangenomen, in liet geheel werden geaccepteerd 31 ram men en 419 ooien. Aan de hand der aanteekeniugen bij de opneming ge maakt, werden de dieren ingedeeld ih 15 systemen. Van de 32 fokkers zijn er 20, die ieder één foksysteem bezi gen, 1 andere volgt twee richtingen te gelijkertijd, terwijl door 1 volgens drie methoden wordt gefokt. De contróle wordt momenteel uit geoefend over 30 rammen en 413 ooien; volgens de laatste berichten dekten 29 van de 30 onder contróle staande ram men 1061 ooien, waaronder 403 con- tróle-ooien. Het ledental der vereeniging is tot 79 gestegen terwijl de finamciëele toe- Stand, dank zij' den steun van „Hol land's Noorderkwartier", niet ongun stig is. In plaats van den heer C. Kz. Reyne te Krommenie, 'die niet herkiesbaar was, werd als bestuurslid gekozen de heer H. W. Kiihn, te Naarden. Tot se cretaris-penningmeester-inspecteur voor 1910 werd benoemd de heer E. Go- vers, te Alkmaar. Aan do vereeniging zal ten behoe ve dei' vereeniging eeme rijkssubsidie van f 500 gevraagd worden. In verband met een denkbeeld van den heer Nobel, om op "de a.s. tentoon stelling te Hoorn tevens een expositie van gecontroleerd fokvee te houden, wwrd een commissie benoemd, be staande uit de heeren J. Zuurbier, te Deemster, en E. D. Govers, te Alk maar, om deze aangelegenheid nader onderdo oogen te zien. Na vaststelling van het huishoudelijk reglement werd door den heer Zuur bier gewezen op de wenschel^jkbekl van aansluiting bij bet Internationaal Co mité voor Schapenfokkerij, mede in verband met een in Juni te Liver pool te houden congres op dit gebied. Hierna werd de vergadering mét een woord van dank voor de betoonde be langstelling door de leden, gesloten. De Paaschtentoonstelling te Zaandam zal Donderdag 17 Maart gehouden worden. Vrijwillige dienstneming. In verschillende garnizoensplaatsen bieden zich in de laatste dagen meer dan gewoonlijk persoonen aan voor vrijwillige dienstneming; gebrek aan werk en lage arbeidsloonen zijn hiervan de voornaamste beweegrede nen. BINNENLAND. Brieven: Richers, T. T. Pragen, Wed. Vreeswijk, P. J. B. du Bois, M. Stuurman, allen te Amsterdam. Baron v .Lijnden, St. Anna. J. J. R. Alders, Arnhem. P. v. Roeden, Mervr. Bolt, bei den te Bloemendaal. Heis v. Henze, Deventer. C. F. Sabels, v. Emmerik, v .d. Stek. Buil, de Vries, A. T. de Klerk, allen te 's-Gravenhage. J. S. Schellema, Mevr. Do Jong, Dr. II. Ja ger, A. J. Dekker, allen te Haarlem. H. J. v. Bruggen, 'Haari'meer. J. Ba- zelman, Hees wijk. Mcrvr. Visser, IJmui- den. Mevr. v. cL Kemp, IJmuiden. G. v. d. Dusel, Leiden. M. v. Herken, Maastricht. Mej. Oegstgeest. C. WL P. Waning, Rijswijk. Lechaugi^ Utrecht. J. v. Gelder, Vlissingen. Briefkaarten: P, J. Berkevdd, Mulder, M. H. Herms, wed. Krom, J. Moritz, A. Hes seis, Bogaardt, allen te Amsterdam. D. Evers Ebdl, A. B. Kroon. Otter,, G. M. Smits p-a. L. de Bruijn, J. de Vries, allen te 's-Gravenr hage. Th. Germans, T. v. Houwesteijn, de Bode, allen te Haarlem. Haas en Haarsteeg. Elisabeth Hofje, Ouwerkerk, J. A. den Haan, R'dam. Kloewe, Utrecht J. A. J onker, Vlissingen. BUITENLAND. Brieven: G. Geerling, Brussel. Fürrer, Genève. A. Gostell, N.-York. J. v. d. Lingen, Nice. L. Uman, Pari- sienne, Paris. S. le Grand, Hudson Avenue. Briefkaarten: Gladys Evans, Cardiff. A. Newhare, Chicago, ff. van Noord, Los Angelos. J. Weill, Paris. F. Roefs, Paris. H. C. Pieters, Siloh Bakeny. N.B. Aan de afzenders wordt ver zocht hun naam en adres op de te verzenden stukken te vermelden. Bond van Harmonie en Fanfarekorpsen. De Provinciale Bond van Harmonie ën Fanfarekorpsen in Noord-Holland hield in café „de Pool" te Amsterdam een algemeene bestuursvergadering. Medegedeeld werd, dat sedert de vergadering van 9 Januari 2 vereeni- gingen zich hebben afgescheiden en er één is toegetreden, Tot juryleden werden gekozen de heeren D. Koning en C. van der Linden te Amsterdam en Jac. Koning te Rotterdam Als reserve leden werden gekozen de heeren Krieos te Haarlem en Hasebroek van den Helder. Met algemeene stemmen werd tot penningmeester van 't hoofdbestuur herkozen de heer Brinkman van Beverwijk, nadat vooraf art. 15 d. van de statuten in toepassing was gebracht. De beer Brinkman mocht n.i. zonder deze toepassing geen lid van 't hoofdbestuur blijven, daar hij geen gezelschap meer vertegenwoordigt. Als concoursplaats voor 1910 wordt gehouden voor fanfare op 26 Juni en voor de afdeeling Harmonie op 3 Juli, Wijk aan Zee neemt het concours voor eigen rekening. Als conconrsplaats voor 1911 werd uitgeloot IJmuiden met Amsterdam als eerste en Uitgeest als tweede reserve. Kon. OmKarott'iciers-Schermbond De Kon. Onderofficiers-Schermhoud heeft bij gelegenheid van het 9e wa- penfeest zijn algemeene vergadering ge houden te Hoorn. Het jaarverslag meldde, dat het aan tal leden met 105 Is toegenomen, en thans bedraagt 473, Het aantal kunst lievende leden is gedaald tot 84. De financieele toestand van den Bond is gunstig. Er zijn stappen gedaan om te komen tot een schermbibliotheek. De rekening en verantwoording slui ten met een batig saldo van f795.56:'. Als plaats van 't 10e wapenfeest wordt Den Haag aangewezen, 't Zal een nationaal feest zijn. Lijst van onbestelbare brieven enz. van hier verzonden in de 2e helft van Januari. De zaak van de 27 gouden tientjes' De Amsterdamsche rechtbank, 4e kamer, zette Zaterdag de j.I. Dinsdag geechorste behandeling voort van de zaak tegen den kantoorbediende der Nederl. Bank J. Lbeklaagd van diefstal of verduistering op 25 No vember 1903 van 27 gouden tiengul denstukken uit een in het gebouw der Bank aanwezige trommel, ten nadeele van de 71-jarige wed. J. BV. Na het verhoor van verschillende getuigen, welk verhoor evenwel weinig belangrijks opleverde, werd de verdere behandeling der zaak bepaald op 5 Februari a. s. Failliet verklaard: 21 Jan. J. J. F. van Broeckhuysen, behanger en stoffeerder te Schevenin- gen. 24 Jan. M. de Vries, wed. J. W- SchJömann, destijds winkelierster, te Amsterdam. 25 Jan. N. Kit, bakker te Zeist. J. G. Mulderij, molenaar te Zaan dam. 26 Jan. M. Huizinga, winkelier in. kruidenierswaren, te Blokzijl. P. W;. G. Kaptèin, aannemer te Rotterdam. W. G. Diepeveen Wz., koopman, lid der firma W. B. Diepeveen en Co., handelaarster in drijfriemen, te Rotter dam, Avenue Concordia 17b, thans te 's-Gravenhage, nader adres onbekend. J. W. Hóltgen, bierhuishouder, te Amsterdam. S. Priem, aannemer en bouwon dernemer, te Utrecht. 27 Jan. G. Hollebrekers, landbouwer te Slek, gem. Echt. M. van Vliet, arbeider te Zeven huizen. A. C. J. J. M. tde Wolf en haar echtgen. W„ B. A. van Woezik, te Dordrecht. 28 Jan. K. J. Looijen, aannemer te 's-Gravenhage. W. van der Wiel, schoenmaker te 's-Gravenhage. J. A. Groenendijk, metselaar, te Schiedam. J. Kloos, metselaar, tc Schiedam. Do nalatenschap van II. van As Rz„ gewoond hebbende te Rumpt en aldaar overleden 12 Januari. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingsLij.st de faillisse menten H. J. de Groot, bierhandelaar te Leiden; de handelsvennootschap on der de firma De Groot en Bos, te ïtcA- tesrdam, en van hare individueele 1 eden HL H. Essink, manufaeturier, te "Eiber - gen; ft Croiset, te 's-Gravenhage; T. Nijsman, te Amsterdam; R. HL Gans, M. Co/s, Zuivel industrie Mpij., in liq., en Reens, Mij. tot Expl. van A. Hille en S. Polak, koopman te Utrecht Wied. J. A. Bi. van Schendal, geb. Lippe, te Amsterdam, en A. Schenkels, schoen fabrikant te Waspik. Opgehe ven: de faillissementen J. C. Bom, zonder beroep te Utrecht, en J. J. Wickel, koek- en banketbakker te Amsterdam. Geëindigd door het verbindend zijn der uitdeelingslijst de faillissemen ten P. van Sluis, te Middelburg, naaml. venn. „Koelit", v.h. Brommer Co., te Amsterdam, en A. M. van Lee, te Amsterdam. WAAROM BLOEIEN DE HYACIN THEN OP GLAZEN ZOO SLECHT? De liefhebber heeft er zich' zooi vaak over te beklagen, dat het trekken van hyacinthen mislukt, vooral wanneer hij dat een eersten keer doet. Men koopt de bollen, zot ze, zooals het voorschrift luidt, op de glazen en meent daarmee z'n plicht gedaan te hebben. Of het vroeg- of taalbloeiende soorten zijn, of ze voor het vervroegen geschikt zijn of niet, daarover bekommert men zich niet. De meesten begaan daarbij nog de fout, dat zo de glazen, met do hyacinthen er op, onmiddellijk voor 't venster zetten. Wel gaat in den. regel 'n papieren mutsje over den bol' hbèh, maar daarmee is dan. ook alles afge- loopen. Het gevolg daarvan is oen slechte wortelontwikkeling; de bloem steel ontwikkelt zich niet noemens waard en de bloemtros blijft „zitten", 't Is een en al mislukking. J>n zulke gevallen kan men bij: winterdag meer dan genoegzaam opmerken, als men z'n oogen maar den kost geeft. Meestal wordt aan den bol, of liever: aan denï leverancier de schuld gegeven. In wer kelijkheid heeft 'men ilie hij zich zeiven te zoeken. De bol moet zich heel langzaam ontwikkelen. Een hooge temperatuur en veel licht doen geen goed, maar heel wat kwaad. De wortelvorming gaat in het donker bij een matige temperatuur 10 a 12 gr. C. het beste. En dan pas kan ook de verdere groei z'n nomalen gang gaan, dan kunnen de bladeren zich ontwikkelen en de bloemtros krachtig te voorschijn treden. Dat is tevens het tijdstip, dat de glazen voor het venster geplaatst moeten worden. In den beginne laat men het „mutsje" er op, om de geelgekleurde bladeren te beschutten. Na enkele dagen, als het bladgroen zich genoegzaam ge vormd heeft, wordt het er af geno men. Zulke behoorlijk voorbereide bollen geven zoo goed als altijd een flinke bloem. Niet de warmte en een vroegtijdige planting in het licht, be vordert de goede ontwikkeling, maar rustig afwachten, totdat de worlds groot genoeg zijn. En wie bepaald met Kerst mis of Nieuwjaar hyacinthen in Mod wil hebben, die neme bollen, welke uit Zuid-Frankrijk geïmporteerd wor den. Van afkomst zijn het edite Hol- landsche bollen. Alleen zijn ze een jaar lang in het Zuiden gekweekt, om daar in het wanner en in alle opzichten gun stiger klimaat, de geschiktheid te er langen, vroeger in bloei getrokken te kunnen worden. In den kddar ont- wikkden de wortels zich hed vlug en daarna hebben ze maar weinige da gen noodig, om tot vollen bloei te komen. Ook voor potcultuur zijn ze hijzonder geschikt. Men kan rekenen dat ze dan gomidddd 12 weken voor hun volledige ontwikkeling van noode hebben. KINEMATOGRAAF EN M1KROSKOOP Om den aard van bewegingen, vast le stellen, die met hd bloote oog in hel gehed niet en door den mikroskoop niet duidelijk waar te nemen zijn, gaat men zich al meer en meer bedienen van de kinematograaf. Kinematograaf en mikroskoop samen kunnen een bewegingsverschijnsel analyseeren, dat later door de icine- kinematographisehe projectie, in dovcr- eischte opvolging der momentopnamen, weer tot een geheel gemaakt wordt. Wij maakten vroeger al eens mel ting van do bacterie dei slaapziekte, die men aldus bezig kon zien met haar sloopingwerk in het bloed. Ook de zoo genaamde Brownsehe beweging in vloeistoffen heeft men aldus duidelijK waarneembaar gemaakt. Dr. Comandon heeft thans aan de Academie des sciences films overlegd, door hem vervaardigd met medewer king van een bekende kinematografen- firma te Parijs. Van ullra-mikroskopi- sche verschijnselen, zelfs moet men daarmede een voorstelling kunnen ver krijgen. De heer Spelterini, de bekende Ita- liaansche luchtreiziger, houdt dezer da gen in ons land voordrachten over zijn hallonreizen boven de Alpen, welke inderdaad hoogst interessant zijn- Wij ontleenen aan een verslag over een dezer voordrachten het volgende: Nog meer dan hetgeen hij vertelt, is van belang wat „kapitein" Spelterini laat zien, want men gaat eigenlijk uit sluitend om te genieten van do bed den, die hij in de hoogste regionen mat zijn camera heeft verzameld on die hij thans door middel van een projectie- Lantaarn op het doek brengt. Het inleidend woord was kort en weldra verscheen het eerste beeld op het doek. Het was Zürich, mooi gelegen aan het langgerekte meer. Men kreeg den indruk, dat men op een kerktoren stond. Maar de kapitein is geen manj oqm zich met eenige honderden meters tevreden ta stollen. Al spoedig zieni wij dan ook heitzelfde Zürich en omgeï vi.ng van uit 5000 meier hoogte bene den ons liggen als geteekend op een landkaart. Merkwaardig hoe alle aard- verheffingen vooral da Hetliberg 1 volkomen waren verdwenen. Da ballon dreef verder over Baden, Wjnterthur, Bazel om plotseling te ver dwijnen in een dikke wolkenlaag. Maar ook daar kon de luchtschip per niet nalaten „even de 'camera ter, hand te nemen om zijn eigen ballon te fotografeeren, wiens schaduw duide lijk was waar te nemen. De foto's die wij daarna te zien kregen van del wolkenzee beneden den ballon benoor den tot de allerbeste, die hij heeft' vertoond. Steeds fraaier werden de heelden en als Spelterini ons voert naar de Alpen majesteiten van Zuid-Zwitserland en plotseling den geweldigen Matterhorn in zijn starre grootheid voor ons op rijst, omgeven door sneeuw- en ijsvel den, braken de toejuichingen los. Als om den geest eenigszins tot rust te doen komen, iaat de kapitein ons in gedachten de reis mede maken over Egypte. Bij de opstijging deed zich toen het eigenaardige geval voor, dat de ballon, die bemand was met 5 reizi gers, niet hoogers wilde stijgen dan 600 meter. Toen men een onderzoek naai de oorzaak hiervan instelde, zag men, dat een jeugdig bewoner van Cairo, het laatste oogehblik het anker had gegrepen om zoodoende op deze zeer lastigen zetel de reis door het lucht ruim mede te maken. Van vrij aanzienlijke hoogte zijn zeer 'interessante afbeeldingen gemaakt van de „Doode Stad" en de Nij'lvLakte, ter wijl Spelterini tot vlak bij den grond is gedaald om een paar prachtige foto's te nemen van het graf van Bar,buk, de Moskee 11 Aschraf en de pyramides. Goed geslaagd zijn de beeLden van de Gottliard-groep, maar fraaier nog zijn die, welke hij heeft genomen ge durende zijn meest belangwekkende tochten over de Berner- en Penninische Alpen. De beelden van den Finsteraar- h'orn, gezien over Eiger, Mönch en Jungfrau, zijn wellicht de mooiste, die wij hebben aanschouwd. Iloog boven deze toppen van 4275 meter, trekt hij naar het zuiden. Dan nadert het Rhóne-daJ, maar Spelterini is niet tevreden met zijn tocht over de Berner-reuzen, want ginder aan den horizon zien wij van uit de mand van den ballon schitteren de sneeuwvelden en toppen van do Penninische .Alpen. Hooger en hooger voert hij ons, om ook ove rdit geweldig bolwerk heen te trek ken. De Monta-Rosa komt nader en als of het de gemakkelijkste zaak ter we reld goldt, zweeft de ballon over dezen 4638 meter hooien reus. Het kost waarlijk geen moeite om bij het aanschouwen dezer beelden zich de iLlusie te vormen zich bij1 den wak keren Spelterini in de ballon-mand te bevinden en te genieten van "de over- weldigendste beelden uit het hoogge bergte, zooals hef zich uitstrekt stra lende in zonneglans. VOORSPELLINGEN VAN AARDBE VINGEN. Waarom zouden we wel andere na tuurverschijnselen, zooals een storm, kunnen voorspellen, en een schudding van de aardkorst niet'? Immers men moet niet uit het oog verliezen, dat die schudding niet een enkele plotselinge rilling is, die onze oude aaide door do leden vaart, doch dat zij is een verschijnsel waarmede inwendige beroeringen gepaard gaan. En als die zoo ontzettend zijn, dat zij do aardkorst, welke toch allicht 20 a 30 kilometer dik is, doen beven en scheuren, dan begrijpt men, dat er verinoedeLijk toch wel het een en ander er aan voorafgaat, dat allicht op welke wijze ook is waar te nemen en te gebruiken is als voorspelling. Eenige ervaring heeft men op dit punt wel opgedaan. 'De Romeinsche schrijver Plinius b.v. weet reals te vertellen, dat ettelijke dagen vóór een aardbeving de bronnen van de er door geteisterde streek ophielden te vloeien. Waarnemingen in tateren tijd hebben dit bevestigd. Vermaard is b.v. de bijzonderheid, dat eenige dagen vóór dat Lissabon op 1 November 1755, door een aard- schudding werd verwoest, de minerale bronnen van Karlsbad en Teplitz plot seling ophielden te vloeien. Zoo iets is daarna meer waargeno men en daarmede wordt, zeker het be wijs geleverd, dal vóór een aardbeving zich doet gevoelen, de ingewanden der aarde in heftige beroering zijn geraakt. Er zijn echter ook verschijnselen van gansch anderen, aard waargenomen, die als aardbevings-voorspellingen zijn te gebruiken. Men heeft n.l. waargeno men, dat huisdieren hoogst onrustig zijn, tegen dat een aardbeving op komst is. Toen Zuid-Italië op 28 Dec. 1908 door de beruchte noodlottige nar beving werd geteisterd, had een dienstbode te Messena een halfuur te voren licht op gestoken om te zien 'wat er toch te doen was, daar poes als dol door het huis holde. En toen op 1 Juli 1909 te Messina opnieuw aardschokken wer den waargenomen, hadden de katten door haar agitatie al voorspeld, dat er wat aan het handje was. Wiel opmer kelijk flat nè de aardbeving van hon derden dier dieren de lijken werden -gevonden, zonder dat eenig uiterlijk let sel viel waar te nemen. Zou dnt aan het gevoelige zenuwgestel der katten Hggerx? Slangen on andere dieren, die bij voor keur onder den grond vertoeven komen voor den dag vóórdat een aard beving wordt waargenomen; blijkbaar hebben zij dan iets gevoeld of bemerkt, dat hen uit hun gewone verblijf had verjaagd. Bij vissollen, die liefst qp den bodean der zee vertoeven, is iets dergelijks waargenomen, en in Centraal-Amerika, waar aardbevingen even dikwijls voor komen, ais b.v. een regenbui bij' ons, houdt men er een huisslang op ma. die niet enkel muizen vangt, doch ook voor den dag komt, als een aardbeving is te verwachten. Er zijn ook meer wetenschappelijke verschijnselen, die misschien dienstbaar kunnen zijn tot voorspelling van aard bevingen. In de eerste plaats da baro meterstand. Y)p ouderwetsche barome ters vindt men nog <A eens onder de aanwijzing „Storm of veel regen" het woord „aardbeving", en nu is het wet opmerkelijk dat de waarnemingen uit de laatste 50 jaren hébben doen zien, dat een aardbeving steeds gepaard daat met lagen barometerstand, in Midden- Europa constateert men in Jan. her haaldelijk lage barometerstanden en tevens heeft men in dien tijd. des jaars de meeste aardbevingen. Niet hceie- maal onbegrijpelijk, als men bedenk^ dat wanneer de barometer een milli meter daalt, dat wil zeggen, dat er op eiken vierkanten kilometer 13.6 mil- lioen kilogram minder drukking wordt uitgeoefend. Men kan begrijpen, dak wanneer het onder de aardkorst kookt en gist en borrelt, een dergelijke ver-1 mindering van druk een uitbarstig, die I op komst is, bevordert. En ai kan worden geconstateerd, dat te Messina op 28 December 1908 de barometer zeer laag stond, dan is dit toch niet j voldoende om daaruit een of ander we tenschappelijk stelsel op te bouwen. Maar dan de maan? Wijlen Ealb heeft getracht uit den stand van de maan weervoorspellingen te geven, doch men kan niet aannemen, dat dit hem afdoen de is gelukt. Ongetwijfeld heeft de aan trekkingskracht van de maan invloed op den toestand der aarde. Aan het observatorium te Pbtsdam is zelfs ge constateerd, dat die kracht de aard korst per dag gemiddeld 20 duim doet rijzen en dalen, doch juLst die regel matigheid van dit verschijnsel voor komt, dat men aan de maan toeschrijft de plotselinge bevingen en instortingen van de aardkorst. De geleerden in Japan, het land bij uitnemendheid der aardbevingen, heb ben in den laatsten tijd hun aandacht gewijd aan de magneetnaald en een hunner, Omori, de eerste deskundige' op dat gebied, wil hebben, waargeno men, dat de bewegingen van de mag neetnaald reeds dagen te voren een aardschok aankondigen. Die onderzoe kingen zijn in het gedeelte van Ita lië, dat in, 'Tiet bijzonder door aardbe vingen wordt bezocht, bevestigd; daar is gebleken, dat, dagen vóór dat een aardschok zich doet gevoelen, de vrij hangende magneetnaald als 't ware sprongsgewijs haar positie verandert, en flat zou dan een aanduiding zijn, dat de zwaardere gesteenten, die onder het bovenste aardoppervlak liggen en di« groote aantrekkingskracht op de naald uitoefenen door inwendige beroeringen van plaats veranderen. Mocht die onderstelling juist zijn, da» zou dit inderdaad eten vingerwijzing we zen naar de richting, waarheen zich een stelsel van aardbeving-voorspelling zou kunnen bewegen, doch zekerheid levert dit voorloopig nog niet op. E» eer dat dit stelsef ook maar in groot» lijnen is vastgesteld, zal nog wel me nig jaar verloopesn, en zullen we nog wel door menige aardbeving verrast e» bedroefd worden. HIJ KENDE ZEI J u f f r. (tot commensaal). „Zie een* hier, meneer,, ik heb nog een bordje soep van gisteren voor u alleen be waard." De commensaal, die wist, dat er va» den vorigen dag weinig over was en heel goed bcsgreep dat ei* water bit gedaan, antwoordde badaard: ..O, dank u, ik heb geen cforst." SARCASTISCH. Baron (een houtdief op zijn sterk bezwaard eigendom betrappend): „Ke rel, waar heb je dat hout gestolen?" Dief: „Bedaar, mijnheer de baron, u zou blij zijn als ik kon zeggen dal het van u was." HIJ NIET!. Ha komt laat thuis. Schoenen uit- Voorzichtig de trap op. Boven kraakt een trede. Stem uit de openstaande deur def slaapkamer. „Ben jij dat, Joan?" „Nee kind, het is.... de trap." ff' ge AFKOELEND. Een Amerikaan bluft tegenover ee»* Europeaan over de vrijheid, ontwikke ling, den vooruitgang enz, enz. van zijd land. „Och wat," is het antwoord, „als wij jullie niet ontdekt hadden, zou niemand immers over jullie praten." EEN COMPLIMENT. Bezoekster: „Hoe kom je aan 1 idee van dat schilderij f' Schilder: „Dat is zoo uit mij11 eigen hoofd gekomen." Bezoekster: „Nu, dan mag ]e blij zijn, dat het er uit is." fl! OOK EEN SPORT. Eerste vriendin: „Emilie, wat moet ik zien in tranon badend'' Tweede vriendin: „Ik train tn0 voor een diamanten broche." ON GEREGHTVA ARDI GD. „Denk eens, dio rekel van een Pimp> heeft me gisteren op den publieke'1 weg een ouden ezelskop genoemd." „Dat is onbeschaamd: ge zijt tod' nog in uw beste jaren," Üi IN ARTIS. De lama's worden met zemelen ger' voed: een klein meisje, d*t het zt&> zegt tot bjaar moeder: „Mpatje, wat zullem daar een boe' poppen voor noodig zijn geweest!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 10