Moederen Martelares Gemengde Buitenlandsche berichten Gemengd Nieuws. Allerlei uit Heemstede. By wachte geduldig de toekomst M en „alles sal reg kom." Das Vater- 'and kann ruhig sein! Dm. BINNENLAND. FEUILLETON. NIEUWE HAARLEMSCNE COURANT Pietje' zoo gij niet wilt deugen Dan verschijnt de zwarte man. Klaasje, foei dat is een lengen Laat hem komen als hij kan. fVan Alphen.) is rumoer in easaBlijkens een '"gezonden stuk in de „N. Haarl C." ®*d „Leo" zich de vorige week geër gerd aan een „betreurenswaardig ver 'thijnsel" in ons goede Heemstêe. Vervolgens geeft op gelijke wijze 't "eetuur van den Volksbond aan zijn "rgernis lucht over Leo's stoutigheid. Srgo voor Leo blijft niets anders *Ter dan te zwijgen en achter de «schel te gaan zitten. Ik echter misschien kon ik, wat 'eeftijd betreft wel Leo's vader wezen ik ben te oud geworden om alleen •"et de hoop op de toekomst tevre den te zijn. Als u het hart tot.spreken dringt, zoo spreek." Diensvolgens een derde artikel, en nog wel, o horror, Wederom pseudoniem! Want bij ver gelding van mijn naam waag ik de •ederige veronderstelling, dat heel heemstede op mijn geschrijf zou neer **en op dezelfde wij-i als ik nederzie •p den opsteller van een theater-affiche. In zelfkennis heb ik het inderdaad *®er ver gebracht! Om alzoo te komen tot „der langen Lede kurzen Sinn": in hoofdzaak ben 'k 't met Leo eens! Mijn instemming heeft daarom niet "nverdeeld te zijn. Ik zeg ook: als 'olksbooder dat is Leo immers «oq hij zijn grieven ter vergadering Rechtstreeks aan 't bestuur kenbaar Rhaken. Door dit bestuur blijkt 't bestaan ''an misstanden niet te worden ont kend en zal ook worden toegegeven dóór de overige besturen, die Leo "oemde, o. aj van 't Kruisverbond Wat blijkt nu intusschen? Een *eek na dato geeft 't K.v.b. een toneeluitvoering, het desbetreffende bestuur is intijds duchtig gewaar- »«huwd, maar jawel: vox clamantis 'n deserto „als je zoo de zaal overkeek'" zag je de Heemsteedsche Levertjes, die „in Morpheus' armen dienden te rusten", enorm vertegen woordigd. Uit zeer vertrouwbare bron Weet ik, dat ook zelfs ter vergadering »an 't K.v.b. daar bijtijds een hartig Woordje over gezegd is. Op dusdanige Waarschuwing schijnt evenzeer „la riort sans phrase" te worden toege past". Is bijgevolg de veronderstelling dan ioo gewaagd, dat gezien de schrik barend hooge zaalhuur, die van 't K.v.b. wordt geëischt hier de ontréegelden den doorslag geven Virtus post nummos, 't geen zeggen wilde deugd na de duitenDeze oitspraak moge te kras lijken, ik wil baar nader toelichten. Ook al worden nog zoo onschuldige Hukken opgevoerd, dan acht ik het Beregeld bijwonen van uitvoeringen Voor kinderen zeer verderfelijk. De leus van onzen tijd is: genieten Liefst zonder cphouden. Alsof wij daarvoor in de wereld warenIk weet Wel, ook de oude Grieken en Romeinen genoten reeds met gerafineerde ver ftjndheid van 't leven, maar juist hun geschiedenis leert dat weelde en ge notzucht ten alle tijde de voortbreng Hers zijn geweest van zedeloosheid, msteloosheid, armoe aan deugd. En thans gaat de heele maatschappij dienzelfden weg op, wanneer de znoht tot genieten niet wordt ingetoomd, t is hoog noodig. En 't is juist bij de jeugd, dat tegenwoordig die zucht reeds wordt Ontwikkeld en aangewakkerd. Immers ®Qze eeuw wordt terecht geneeteD -jdas Jahrhundert des Kindes". Het kind is thans de kouing van 'tomaat "chappelyk leven, het culminatiepunt Van alle zorgen. Op verregaand overdreven wijze Wordt de jeugd beroemd en gekoesterd Lat men voor de verstandelijke ontwikkeling dee kinds veel meer zorg besteedt dan vroeger, is hooglij k te prijzen, maar wat te zeggen van kindervoorstellingen van comedie's, circussen, operette's, etc. Dit alles noem ik bedenkelijk, wijl het in hooge mate de genotzucht in de hand werkt, een zucht, die ongetwijfeld hare nadeelige gevolgen voor de toekomst niet zal missen. Ik zeg het Bilderdijk van harte naStrooi de dartelende Jeugd Rozen op haar paden Laat de volle school der vreugd 't schuldloos hart verzaden Maar laat het kind zich vermaken als kind, niet als groote men- s c h e n ik spatieer. 't Lijkt er naar, dat tegenwoordig het streven is, den kinderen in hun prilste jeugd reeds den weg te leeren kennen voor verschillende genietingen, die later voor hen onmisbaar zullen zijn. En wijl genieten geld kost over de uithuizigheid wil ik vandaag nog zwijgen zal vaak, door de onmoge lijkheid om de jeugdige gekweekte genotzucht steeds te kunnen voldoen, bij de toch al zoo moeilijke „struggle for life" de deur worden geopend voor mokkende ontevredenheid. En dat tegenwoordig zoo vele ouders, met een verbijsterende minachting voor alle regels van de opvoedkunde, dit niet willen inzien, dat maakt me Boms „tiübe" in 't hoofd. Zij zitten aan hun nu eenmaal opgevatte mee ningen vastgeklemd, als een opgezette uil op het takje, waarop hij gekluis terd is en om alles ter wereld zouden zij er niet af willen. Hier is een mooie roeping te ver vullen voor de organisaties. Als zoo veel ouders hun plicht niet beter begrijpen ten aanzien hunner kinderen, dat dan de leiders van vereenigingeo zich beijveren, om de strooming van den hedendaagschen tijdgeest z66 te leiden, dat zij niet geheel verloopt in een verkeerd spoor en nog redden wat er te redden valt. Dat allen eensgezind de handen slaan aan den ploeg, en ongetwijfeld zullen wij eens, hier in Heemstede althans, kunnen getuigenTandem bona causa trium ph at, Eindelijk triumpheert de goede zaak. New York's bloemenhandel. In New-York is nu de grootste bloemen markt van de wereld ofschoon daar eenige jaren geleden de handel in planten en losse bloemen, waarvoor te New-York afzonderlijke markten zijn, niet veel beteekende. De plantenmarkt heeft plaats van 4 uren tot 6 uren of half 7 'e avonds, terwijl die van losse bloemen om 6 uur 'e avonds begint en meestal in een half uur is afgeloopen. De losse bloe menhandel te New-York is de grootste van de wereld en brengt f14 400.000 op. Er zijn een duizend bloemkwee- kerijen op een afstand van 50 mijlen van de stad. Het bloemenventen langs de straat is het werk van arme GriekeD, die tevens eigenaars zijn van New Yorks duizenden kleiDe bloemenwinkels. Maar de hedendaagsche bloemenwin kels van Parijs en Londen zijn niets in vergelijking met de macht vao die in de Fifth Avenue en de Broadway. Hier zijn zooals overal milionnairs, die hun fortuin in den handel hebben gemaakt. En het is niet verwonderlijk, als voor vier rozen met Kerstmis f 3(5 per stuk wordt betaald, of achtmaal haar gewicht rn goud. Een bloemist, thans millionnair, maakte zijn fortuin door de opening van bloemenkratnen in eenige van New-Yorks grootste kantoren wel wetende, dat menig wel gesteld handelsman, te veel gehaast om zich op zijn weg naar huis op te houden, er niet lang over zou denken een bosje violen van 5 tot 10 gulden te koopen, wanneer het hem tot zijn kantoordeur gebracht kan worden. Nergens ter wereld zijn zulke kost bare of zulke prachtige bloemenver sieringen aangebracht als te New-York. Te Madison worden kostbaarder en mooiere rozeu gekweekt dan ergens anders; weergalooze violen komen var de Hudson Valley en onschat bare orchideeën vaD New-Rocbelle. Londensche kleptomanen. Irt deze dagen, van reusachtige seizoen-oprui mingen in de groote Londensche ba zars, vermeerderen de gevallen van kleptomanie op schrikbarende wijze. De rechtbanken moeten iederen dag vonnis vellen over een groot aantal vrouwen, die geen weerstand konden bieden aan de verzoeking, om zich, zon der betaling, in het bezit te stellen van allerlei begeerenSwaardige voorwerpen. Onder deze steelzuchtigen zijn opval lend veel dames uit de beste kringen, voor wie de prijs der gestolen waren nauwelijks iets beteekende. De rech ters hebben zelfs do opmerking ge maakt, dat deze dames zich meestal voorwerpen toeeigen en. die zij niel_eens kunnen gebruiken. Eenige Londensche geneesheeren zijn geneigd in de kleptomanie een soort atavisme te zien, een terugvallen; in de gewoonten en instincten der ruwe oer- mensclien. In ear tijd, toen het wijfje alles bij elkaar sleepte en roofde, om het nest of hol voor de jongen behaag lijker le maken. Het instinct, zeggen de dokters, dat de vrouw in de 20e eeuw- tot diefstal aanspoort, verschilt, zonder dat de dieveggen zeiven zich daarvan bewast zijn, weinig van 'dat van het her-wijfje, dat groote voorraden voed sel placht te 'verzamelen, zelfs wan neer dit volmaakt overbodig was. Afschuwelijke terechtstelling. Wij hebben meegedeeld, dat een aanzien lijke Pers, die behoord had tot de ver trouwden van den verjaagden Sjah Moj hammed Ali, bij zijn terugkeer in Tehe ran was gegrepen en opgehangen. De man was in 1901 betrokken ge weest bij een samenzwering, was toen naar ArcLebil verbannen, maar had in 1904 verlof gekregen om naar Teheran terug te keeren. Verloden jaar zoo meldt de Times- correspondent te Teheran had hij behoord tot degenen, die met Moham med Ali de wijk hadden genomen in de zomerresidentie ffer Russische legatie, buiten Teheran. Hij was ook met Mo hammed Ali naar het buitenland uit geweken. Toen hij nu enkele dagen ge leden naar Teheran terugkeerde, werd hij daar in hechtenis genomen op de beschuldiging van saam te zweren te gen de grondwet. Hij werd voor het hof van justitie gebracht, schuldig be vonden en ter dood veroordeeld. Die terechtstelling heeft op het grootste openbare plein der stad plaats gehad,, en wel met stuitende barbaarsehheid. De veroordeelde werd naar een ruw getimmerd schavot geleid, nadat eerst een redevoering was uitgesproken. Toen wejrd hem een strop om den nek ge slagen en'die man wetnd Langzaam opge beseffen. Maar het koon! brak, en de ongelukkige viel op zijn rug. Na een pauze van een paar minuten was een nieuw touw gereed en werd de te rechtstelling hervat. De veroordeelde werd weer langzaam opgehcschen en onderwijl door soldaten bewerkt met de kolven van hun geweren. Het was een afschuwelijk schouw spel, en dat te meer omdat de strop niet goed om den nek van den onge lukkige was bevestigd en de man tracht te, door zich aan het koord op t.e hij- schen aan zijn noodlot te ontkomen. Volle vijf minuten duurde het nog, vóór de terechtstelling was afgcloopon. De ,,Times"-correspondent, die bo venstaande bijzonderheden aan zijn blad seinde, is vol afschuw over liet ge beurde. Hij hoopt, „dat de Perzische regeering ai het mogelijke zal doen om een herhaling te beietten, van een der gelijk beestachtig schouwspel, 't welk enkel als een openbare marteling Ls te beschouwen." Vele lezers van de „Times", huiten Engeland, meent de _,,N. K. Gt.", zul len bij het lezen van het bovenstaande' de opmerking niet hébben kunnen bin nenhouden, dat wat de „Times"-cor- respondent van anderen terecht zoo af schuwelijk heeft gmond en, ongeveer precies overeenkomt met het schanda lige gruwelstuk, "door de Engalschen be dreven in Zuid-Afrika: de terechtstel ling van Kapenaars bij SLagtersnek, welke in Zuid-Afrika en elders niet vergeten is. Do Xotro-Dame en de overstroo mingen. De vrees werd geopperd, of de trots der Parijzenaars, de machtige Nbtre-Dnme krachtig genoeg zou zijn om weerstand te bieden aan het kna gende Seine-water, dat heele straatge deelten wegvreet. Een redacteur van de „Gaulois", die op kondschap uitging bij kanunnik Pousset, aartspriester dei- kathedraal, kreeg voor antwoord: „We hebben evenals onze buren," zei de geestelijke, „de gevolgen dei- over strooming ondervonden. Onze souster reinen en ondergrondsche kapellen zijn overstroomd en sedert vanmorgen heelt de calorifèro het werk gestaakt, daar het water zijn verblijf is binnengedron- Op de vraag of de grafkelder der aartsbisschoppen overstroomd was, zei kanunnik Pousset: „Dat kan ik u niet zeggen; want hij wordt gesloten door een steen, die 15000 tot 20000 kilo's weegt en dien we natuurlijk niet kunnen oplichten; maar ik geloof het niet. Ik herhaal u, we hoeven niet ongerust te zijn. En wat de kerk betreft, die heeft wel an dere gevalletjes meegemaakt. Denkt eens aan al de overstroomingen, die ze in den loop der eeuwen bestookt hebben; en ze staat er nog altijd, even stevig als voorheen. „Bij gelegenheid der werken, die tien jaar geleden zijn uitgevoerd om de kerk te verwarmen, heb ik me zeiven kun nen overtuigen, dat ze op een funda ment Van „caillhise" staat van een dikte van 7—8 meter en dat zoo stevig is, dat de werklui per uur er nauwelijks één of twee centimeter van konden konden stuk krijgen. Stel u gerust: Notre-Dame is onwankelbaar en zoo gebouwd, dat ze de eeuwen trotsoeren kan, de eeuwen en de overstroomin gen." De ©ereraad. De eereraad inzake de decoratie kwestie is er. (Hij kon niet op gelukkiger wijs zijn samengesteld, vindt „Hel Huisgezin". Van de drie leden heeft een zitting in do Tweede Kamer, een in de Eer ste Kamer en een in den Raad van State. De drie leden zijn alle "drie mannen van links. Tiet was geen strikt ver- eischte, maar het is een bewijs van onbevangenheid, een daad van tact. De leden zijn alle drie staatslieden, geen politici in den min gunstigen zin van het woord. De drie leden zijn alle drie mannen van hoog aanzien ,en probiteit. Met de benoeming van deze com missie Ls het emiuête-voorst el van den heer Troelstra niet alleen van de vlakte, maar is het begraven. Misschien voelt die voorsteller dit zelf en rueemt hij zijn voorstel terug, Maar mocht hij de gelegenheid om een verstandige daad te doen onge bruikt laten voorbijgaan, dan is er geen twijfel aan of de overgroote meerder heid der Kamer, van links zoowel als van rechts, verwerpt het. Altijd is aan het enquête-voorstel ie besteden, is verloren tijd. De zaak-Kuyper zat door zijn pairs worden behandeld. Zij zullen daarbij wel minder kleinzielig en venijnig te werk gaan dan een Tideman en een T rods tra, maar m'en kan er staat op maken dat zij onbevooroordeeld, recht schapen .en streng zullen vonnissen, zooals het rechters en vroede mannen betaatmt. In alle kalmte kan men thans de uitspraak en daarmede het slot der geruchtmakende zaak tegemoet zien. u'en offieier-n kwestie Het hooghartige schrijven, dat een officier van de grenadiers onlangs in de „A.v.p." heeft geplaatst, houdt in het- militaire Den Haag nog steeds de gemoederen warm. Men kent het verloop van de geschiedenis. Naar aanleiding van een artikel van den militairen medewerker van genoemd blad, waarin de officieren van het Nederlandsche leger werden opge wekt om. ter verkrijging van betere bestaansvoorwaarden, een bond in ihet leven te roepen, betoogde een van de Veldartillerie in een inge zonden stuk in hoofdzaak, dat zulk een bond toch nooit alle officieren zou kunnen omvatten, omdat b.v. de officieren van de veldartillerie zich verre verheven gevoelden boven die van de gewone infanterie en vooral boven die van de dienstvakken. Naar aanleiding daarvan schreef eenige Weken later een actief die nend. officier van de grenadiers een dergelijk stuk, waarin hij beweerde, dat de veldartillerist ten onrechte de officieren van zijn wapen als de highlife van het leger had voorge steld. De .grenadiers en jagers im mers waren algemeen erkend als het keurkorps, welks officieren alleen op allerhoogst bevel bij1 dat regiment werden geplaatst, terwijl ze niet dan bij koninklijk besluit daarvan kon den worden verwijderd. Zelfs waren do officieren der grenadiers heel wat voornamer dan de jagers. Alleen zij (lie tot deh adel of tot zeer oude iamilie behoorden, konden (volgens „Grenadier" dan altijd) bij de gre nadiers Worden geplaatst. Natuurlijk verwekte dit- geschrijf ccn storm van verontwaardiging on der de jager-officieren. Een derge lijk gebrek aan kameraadschap bij een officier der grenadiers kon men niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Naar wij1 vernemen werd een bij eenkomst van alle officieren van het regiment grenadiers en jagers be legd ter bespreking van deze quaes- tie. De. kolonel, de heer Tonnet, ver klaarde de zaak van weinig, belang te achten, doch1 het meerendeel der officieren eischte een nader onder zoek. Daarbij' hebben alle officieren dor grenadiers ontkend, de schrijver van het stuk te zijn, welke verkla ring allen later (in den loop der vorige week) .schriftelijk hebben be vestigd. hoewel de redactie van de ..Avondpost," van te voren verklaard had, dat de brief niet gefingeerd, maar werkelijk van een actief die nend officier der grenadiers afkom stig was. Men stond thans dus voor drie ^mogelijkhedenöf de „Avond post" redactie had een valsche ver klaring afgelegd, óf zij is er inge vlogen", óf de brief is werkelijk ge schreven door een officier der gre nadiers, die niet geschroomd hoeft mondeling en schriftelijk te verkla ren, dat hij de schrijver niet was. Aangezien de laatste verdenking naar do meaning der officieren niet op hun corps mag blijven rusten, hebben allen, die ontkend hebben het stuk 'te hebben geschreven (en dat zijn alle officieren van het re giment) besloten aan de redactie mede te doelen, dat Zij: haar mach tigen den naam' des schrijvers open baar te maken, indien zij meent dat een hunner de schrijver is. Het spreekt Vanzelf, 'dat de be langstelling van do Haagscho offi cierswereld in hooge mate gespan nen is. De Duitsche pers over Oost-Indië. In de „Rerl. Börsen Zeit." van 22 Januari, komt een artikel voor over „Stldasiatische Sorgenkinder", waarin gewezen wordt op den drang van de volkeren van Oost- en Zuid-Azië, om te komen lot meerdere ontwikkeling en daardoor tot meerdere macht. Van ons Indië wordt daarin ge zegd: „Ook door den geheel en Maleisch en archipel, namelijk de Hollandsche be zittingen, schalt de roep naar scho len. Do al te egoïstische Hollandsche regeering gaf tot dusver, voor zoover daarbij geen Europeesche kinderen be trokken waren, voor dit doel niet meer dan 10 centen per landskind uit. Daarbij komt dut voornameflijk de bewoners van Java door directe en n.dirccte belastingen zwaar gedrukt zijn. Doch ook hier zal do dag aanbreken, waarop de wraak zal komen over deze nalatigheid en hardvochtigheid, die, zoo als een in hoog aanzien staande Hol lander gezegd heeft, in de vele, vele millioenen van bruine en gele men sehen niet anders dan wandelende ma chines zien, geschikt om producten voor de Hollandsche markt te leve ren. Reeds nu is op Java do spanning groot, zoodat de regeering b'.v. op één dag, op den 26sten September, niet minder dan 1000 infanteristen voortdu- rend patrouilles door de stad Bata via liet maken, een stad die niet meer dan ongeveer 130.000 inwoners telt. Zooals Indo-China vorderen ook Holland's Oostindische bezittingen be langrijke tegemoetkomingen. Daarbij hearscht op het gezegende eiland, op Java, nooit cholera, dikwijls genoeg ont zettende hongersnood. Zeker zijn de traagheid en vooral de trek naar opium der inlanders voor een deel schuld daaraan, maar aan den anderen kant heeft Holland bijna niets gedaan, om de goed te leiden bruine menschea zede lijk en geestelijk op te heffen endoor aan de omstandigheden passend school onderwijs aan de gerechte ontevreden heid tegemoet te komen, een ontevre denheid, die nu in den onstuimig en drang naar scholen tot uiting komt en bij het bij de inlanders ontwaakt be wustzijn van de macht van geestelijke ontwikkeling hoogst gevaarlijk worden kan." Voor hen, die eenigszins met Indië bekend zijn, is het niet noodig het leugenachtige in deze voorstelling ran zaken, waarin men handig een enkel feit, geheel uit zijn verband gerukt, heeft gevlochten, aan te toonen. De oeverafsehuiving san den Westkapelschen Zeedijk. Men schrijf* nit Middelburg Wij hebben een beeoek gebracht aan Westkapelle, bet dorp. dat bij velen bekend is ona zijn dijk, dat meesterstuk van onze voorvaderen, die door het aanleggen daarvan Walcheren hebben weten te beveiligen tegen den geweldigen aandrang der zee. In dezen, een paar kilometers langen dyk ie Zaterdagmorgen een vrij ern stige breuk ODtdektop een plaats aan den voet ie n.l. een afschuiving ontstaan van meer dan 100 meter lengte. Aanvankelijk was de breedte ruim 5 meter, maar in den loop van den dag werd bij laag water steeds meer van den dijk afgenomen. Dit kon gemakkelijk geschieden, daar op de plaats van de afschuiving Blechts een geringe kleilaag aanwezig is, De twee de palenrij was echter in staat het woedende element, althans voorloopig te keereD. Zaterdagavond bij laag water is men begonnen met het werpen van zakken, gevuld met dninzand in bet gat en men is daar ondanks den Dog steeds woedenden storm mede door blijven gaan zoolang het opkomende water dit toeliet. Toen Zondagmorgen het water weder afging, bleek, dat de Zaterdag avond gestorte zakken onder water gezakt warenmen begon direct met er weer eenige honderden bovenop te werpen, waarvan wij er echter direct bij het opkomen van het water weer zagen wegdrijven. Het doel is een compacte massa te krijgen, die voor- loopig het water belet verdere ver woestingen aan te richten. In het geheel zijn reeds 20000 zakken gestort. Later zal men trachten achter de eerste palenrij weder de basalt- glooing te herstellen. De groote eteenen der oude glooing zijn als kleine stukjes grind weggespoeld. Naar wij vernemen, bestaat het grootste gevaar hierin, dat de zee ter plaatse zéér diep is, betrettkelyk vlak onder de kust niet minder dan 35 meter. Den „dijkers", het gedeelte van de Westkapvlaars, die van het werk aan den dijk leven, is het herstellen der breuk zeer welkom, daar er onder hen groote werkeloosheid heerecht. Be actie tegen de Haagsche speel- lizen. Naar „De Tel." vemexxnt, is de Haagsche recherche op ernstige moeilijkheden gestuit bij het willen ver wijderen van de vreemde employé's in de Deli-club, aan het Korte Yoorhout *4) „[Welnu, laat u door uw vrouw *«n volmacht geven en ge zult kun nen beschikken over al wat- zij be ril." „Zoudt ge mij zoo'n volmacht wil den klaar maken T' .„Wel, met genoegen." Releyre ging zitten, schreef eenige ''Ogenblikken en reikte den hertog J*et stuk over. „Liaat u mevrouw de hertogin daar en daar teekenen." rtmak hij', twee open plekken aanwij zende. Philippe vouwde het stuk op, stak: het in zijn portefeuille en reikte den advocaat de ha,nd. „Ge 'zult uW cheque binnen een Paar uren hebben," sprak hij. Releyre glimlachte. Een oogenblik later was Philippe vertrokken. Zoo- dra hij thuiskwam, vroeg Clara, die rijn terugkomst met ongeduld had ri'gcwacht, angstig: „Welnu?" „De bekende advocaat Releyre heeft zich met onze zaak belast en Ktaat er voor in, dat wij Z© zullen binnen," antwoordde Philippe. Clara herademde. „Maar hjj is erg duur," voegde de hertog er -terstond hij. „Hij vraagt 10000 francs, vooruit te betalen." De hertogin aarzelde geen seconde. Ze ging naar haar (secretaire, nam er een chèqueboekje uit het Vol gende oogenblik had Philippe een cheque voor het bedrag in handen^ „Hier hebt ge het geld," sprak ze. „Dit stuk is niet voldoende," her nam do hertog. „Wel, wat moet ge dan nog; meer hebben „Een volmacht om voor u te han delen." Het wantrouwen dei- hertogin werd door deze laatste woorden op nieuw opgewekt. Tienduizend, twin tigduizend, desnoods honderdui- franus opofferen om [Madeleine te overwinnen, dat beteekende niets voor haar. tMaair aan Philippe een on- derteekende volmacht te geven om voor haar te handelen dat "was toch nog iets anders. Ondanks haar hartstocht yoor hem', ,was Ize altijd zoo voorzichtig geweest- hem dit eene te weigeren, wiel begrijpende dat ze alleen hier door hem aan den band hield. „Een volmacht," herhaalde ze, „en waarom dat?" „Releyre verklaart dat deze on misbaar is." „klaar Waarvoor moet deze dan toch, dienen?". „Om, vrijer te kunnen handelen." De hertogin dacht een oogenblik na Terwijl ze Philippe toevallig even aankeek, werd ze getroffen door de uitdrukking van spanning op zijn gelaat. „Ik begin te denken dat Releyre niet ,.de knappe jnan is, waarvoor gij hem houdt," gprhk ze koeltjes. „Ik heb ook wat verstand van za ken en weet zeer goed, dat mijn bandteekening volstrekt niet noodig is voor het beteekenen van dagvaar dingen aan de Clavières." „En toch eischte Releyre ze.' „Ge Izult u bepaald vergist heb ben. Ge zijt er nog niet aan gewend, zooveel zaken aan uw hoofd te heb ben." „Neen, ik- heb hem heel goed be grepen. Het bewijs daarvoor is dat ik het stuk, behoudens uwe onder- teekening, kant en klaar in mijn zak heb." „Zoo, laat- ik eens kijken." En de hertogin las het stuk aandachtig door. Toen zijl aan de gewone for- mule kwam „Ik machtig den meer- genoemden hertog Philippe de Re quebrune, mijn echtgenoot, te koopen en te verknopen, alle schikkingen en overeenkomsten aan te gaan die hij noodig of gewenseht zal achten toen overmeesterde haar een diep- verontwaardiging. „Wat wilt ge dan toch eigenlijk met mijn fortuin beginnen, Philip pe," vroeg .ze. „Denkt ge nu wezen lijk dat ik dat zal teekenen en daar door u de vrije beschikking zal ge ven over alles wat ik bezit Nooit, verstaat ige, nooit!" Het scheelde weinig of de hertog verviel in oen van zijn gewone drift buien. Maar bijtijds herinnerde hij zich .nog dat- hij1 hierdoor zijn zaak geheel zou bederven. Gp het oogen blik was Clara, do sterkste, en hoé onaangenaam dit ook «mor hem was, hij had zijn gedrag er naar te rege len. „Maar hertogin," sprak bij kalm en vriendelijk „voordat ge u zoo opwindt, moet ik u toch perst eens even iets uitleggen da,t ge heelemaal niet schijnt te begrijpen." „En dat is," klonk het koel. „Dat do uitdrukkingen in de vol macht die ik u Zooeven heb laten zien, eigenlijk niets anders zijn dan zinledige formulen. Alle stukken van dit- soort zijn nu eenmaal zoo opgesteld." „Dat is mij hetzelfde. Ik teeken die volmacht niet, en ge hebt ze niet noodig ook." „Mar dan izult ge ieder oogen blik lastig gevallen moeten worden I om een handteekening." Welnu, wat maakt dat uit -' „Wat dat uitmaakt, als gij: de her togin de Roquehruno, u met al die kleinigheden moet gaan afgeven!' „Och, dat heb ik al zeven jaar lang gedaan, en er mij volstrekt niet slecht bij bevonden." Haar- besluit scheen wel absoluut vast te staan. Slechte met groote moeite slaagde Philippe er in. zijn weerzin en wrok te beheerschen. Hij trad op haar toe, sloeg gijn armen om haar heen en sprak„Zeg toch ronduit dat go; mij dat alles niet toevertrouwt-, lieve. Neen, weerspreek het niet, uw wan trouwen 'is volkomen gerechtvaar digd. Afgezien van alles wat, er vroeger gqbeurd is. ben ik voor jou volstrekt niet wat ik zijn moest. En als ik dan in oogenblikken van gevaar je mijn volle liefde toon, dan moet deze je natuurlijk wol vreemd en onbetrouwbaar toeschijnen." Het hart der hertogin klopte lief tig- Maar ongelukkig voor Philippe keek zo hem juist op dit oogenblik aa.n en hij' had vergeten de uitdruk king ,van zijn oogen met zijn wel sprekende maar huichelachtige woorden in overeenstemming te brengen. De blijdschap dei- ongelukkige vrouw duurde dan ook niet langer dan een seconde. „Ik wantrouw je niet, Philippe," spralc ze heel kalm, „maar ik weet hoe grootcn afkeer je hebt van geld zaken. Dat heb je mij zelf meer dan eens gezegd. En wat een gevaarlijk zou dus ben onbeperkte volmacht in jou handen wordenGo zoudt een voudig pyergel everd zijn aan den eersten den 'besten schurk wienje je vertrouwen zoudt schenken. Heusch, in je eigen belang moet ik weigeren." ..Kom. wees toch niet zoo stijfhoof dig," drong hij! aan, „een paar pen- ne,streken, en het js gebeurd." Maar vastberaden schudde zij het hoofd. „Als het moet kal ik zelf Tiaar Releyre gaan," sprak ze, „maar dat stuk teeken ik nooit!" Nu barstte de toom van den her tog los, en hij liet z^cli zelfs ver voeren tot de laagste scheldwoorden cn beleedigingen. iWantrouwender dan ooit vroeg Clara zich af: ,„Waar zou hij toch al dat 'geld voor noodig hebben?" Aan een dolle woede ten prooi, ging ,do hertog uit om Zelf de chè- que voor Releyre te posten. Toen hij paar huis terugkeerde, was het al laat in den avond, maar hij1 ging toch niet naar bed. Na de deur van zijn kamer zeer zorgvul dig gesloten te hebben, ging hij aan zijn .werktafel zitten, nam pen en inkt, legde een open "brief vóór zich en begon met de meeste nauwkeu righeid de letters da te maken, die daarin voorkwamen. Honderd malen begon hij van voren af aan zonder rich door zijn vorgeefsche pogingen te laten ont moedigen. Groot© zweetdroppels pa relden op zijn voorhoofd, cn toch begon hij telkens opnieuw, zonder Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 9