UtjïLjII Gemengd Nieuws. Wetenschappelijke Berichten. Letteren en Kunst. Wetenswaardig Allerlei. Dam-Rubriek. ü...."..,.ili.ÉllWm. lijli dat de camavalsdrooia. hen zóóisee* kon bedwelmen, daifc ze zich aelt hun zaken, hun zorgen, hun berekeningen, jhun overleg „om er zonder te groote sprongen netjes te Kunnen komen, totaal uit het oog' Konden verliezen, om dat alles voor een pogen blik te offeren aan de dwaasheid van prins carnaval, die, nu niet meer jolig en vrooïijik ladhend en ginnegappend, hen noo- digt tot jool en dans, maar strie mend zijn zweep legt over de rug gen der massa met de boodschap: „vooruit, het leven eischt ernst en zie nu maar zelf, dat je er door heen komt!" Dat is carnaval! Van een juffrouw en een hondje. Een. dame in den rouw wandelde Zon dagmorgen op den Loosduinschemweg 1e 's-Gravenhage met twee hondjes. Plots holde Azor of Minet, ik weet het niet, van zijn of haar meesteres weg om een kijkje te nemen over de brug van Rustenburg in het weiland aldaar. Dame aan 't roepen om lieveling terug te krijgen. Deze daardoor verschrikt, holt terug, maar tuimelt van de brug in de Haagvaart. Dame aan 't jammeren om het dotje en snoesje van een hondje, 't Lieve dier zal verdrinken, ze wil, ze moet hot redden. Hoed wordt op den wal gelegd en dame stapt met beide voetjes in de vaart. Jongen komt aangeloopen, ziet de situatie, gaat plat op den grond liggen, steelkt het hondje de hand toe en redt het marmotje. Dame weer op den wal, neemt het drui pende beestje in den arm, zoent en pakt het dier en vergeet in de vervoe ring zelfs den redder van het mormel te bedanken, maar zegt alleen: ,.kom, lieveling, we gaan maar gauw weer naar huis." De „Res.-Bode", aan wie wij het be richt ontleenen, voegt er bij: Historisch. Do Huissensche diligence. liet was op de Korenmarkt te Arnhem, hel liep tegen den avond, het uur van vertrek vau de Huissensche diligence. Passagiers waren ingestapt, bagage was opgeladen, koetsier stond klaar en ging gauw zijn paard halen om in te spannen. Wanneer de baas van honk is, spelen de jochies de baas, en dit moest de koetsier ondervinden. Joelend, zingend kwam nu een troepje jongelui de Korenmarkt op la ve eren. De onbewaakte „Koets vau Huissen" Irekt hun aandacht. Fluks werpt zich het gezelschap als een troep gieren op het oude rijtuig: De wagen wordt om singeld, en met vereende krachten wordt de kar de Korenmarkt over gereden. Een der „leukerds?" grijpt het lemoen en speelt voor trekdier en schreeuwend holde de troep rond, inet den rammelenden wagen achter zich. Verontwaardigd snelt de wagen rijder toe om zijn eigendom van de ongenoodc trekkers te bevrijden. Op het zien van den eigenaar zat de brooddronken troep het op een loo- pen. De man, die tusschen het lemoen stond, liet ven schrik het lemoen in stukken rallen en daar zat nu onze Huissensche wagenrijder met de stuk ken te kijken. Woedend zette de koet sier den vernieler achterna en kreeg heart bij de lurven. De politie mocht naderhand uitma ken, wat met het „tweebeenige paard" earn te vangen. En ziedaar nu de reden waarom de Huissensche diligence wat laat te ituis- sen wankwam. 400 zijn niet veel meer dan knutsef- werk van dilettanten. Wie echter wel eens achter de coulissen gekeken heeft, hoe het er bij de aankoopen in Frankrijk toegaat, ën weet, welk een rol bloedverwant schap, persoonlijke aanbevelingen en alle mogelijke knoeierijen spelen bij de beslissing over het al of niet aan koopen, zal zich over dit resultaat niet verwonderen. Het Esperanto in Euitschland. De buitengewone snelheid waarmede de wereldbulptaal Esperanto zich in het afgeloopen jaar over het Duitsche rijk verbreid heeft, is en blijft een feit, dat de aandacht van talloos velen trekt. Duitschland toch, het geboorteland van Volapuk, was tot voor weinige jaren een bijna niet te ontginnen arbeidsveld; de onverscüilligheid en tegenwerking was grooter dan in eenig ander land. Na het Wereldcongres, in de maand September 1908 te Dresden gehouden, is alles echter plotseling veranderd. De belangstelling door dit congres wakker geschud was zóó groot, dat onze Duitsche geestverwanten in één ja&r iijds niet minder dan 180 nieuwe Esperantistenclubs konden oprichten, zoodat er op 't oogenblik in Duitschland pl.m. 250 Esperantis tenclubs zijn. Het daarbij aangesloten ledental bedraagt minstens 1GÖ00 man. Dit is echter nooit meer dan één tiende van het werkelijke getal dergeneD, welke de internationale taal beoefenen. Door verbetering der organisatie hoopt men hierin verandering te krijgen. Want ook voor het weislagen van de Esperantobeweging ia organisatie een der hoofrivereischten. Eu daar heelt men in Duitschland voor gezorgd Voor eenige weken publiceerde het „Koninklijk Saksisch Esperanto In etituut" de verslagen van werkzaam heden in het eerste jaar na de stichting verricht. Hieruit blijkt dat in 1908 door gemeld Instituut 1747 personen onderwezen werden in het Esperanto, 43 cursussen werden georganiseerd, ruim 70 spreekbeurten gehouden, honderden catalogi in 't Duitsch in 't Esperanto overgezet. Het reeds nu behaalde succes is zó groot, dat binnen eenige maanden ook een der gelijk Instituut in het Koninkrijk Beieren zal opgericht worden. Dat een en ander de Esperantobeweging met reuzenschreden vooruitbrengt, behoeft wel geen betoog. Bescherming der kunst In Frankrijk. Een Duitsch blad merkt op, dat de bescherming der kunsten van staats wege in Frankrijk, dat zich gaarne hoort roemen als het ware vaderland en de ijverige beschermster der kun- steo. lang zno ver uiet gaat, als men wel denken zou. En in ieder geval ie ze veel slechter dan in het arme, voor barbaarsch en militairistiech uitgekre ten, Duitschland. Als bewijs van d6ze bewering haalt het blad aan de berekening, die Otto Grautoff ia de laatste afleveriDg der „Cicerone" maakt. Volgens deze berekening werden in het jaar 1909 door den. staat aange kocht: 169 schilderijen, 162 graphische werken, 77 beeldhouwwerken, 25 kleinere kunstvoorwerpen, 11 tapis serieën en ongeveer 30 keramogra- phische en porseleinwerken. Wanneer men daartegenover eens wilde optellen, wat de verschillende Duitsche bondsstaten en wat verder do Duitsche steden aan kunstwerken kt den lo >p van een jaar aankoopen of bestellen, dan zal het zoo geroemde land der kunst erg ia het nauw ge raken. Het i ook kenschetsend, dat onder de genoemde aankoopen er in 't geherl maar drie van buitenlanders zijn: namelijk een schilderstuk van den Bngelscbraan Shannon, Sen van den Kus Turk huff en een van mejuffrouw Stettler, een Zwitseracne. Wanneer men daar tegenover stelt, wat de Duiteche verzinn linp«n alleen aan werken van moderne Fransche kunst, jaar in, jaar uit, aankoopen, dan kan men ziot. er eer. oordeel over vormen, welk van beide landen op kunstgebied vrijgeviger en voornamer denkt en hanaelt. Men moet de knudwerken echter niet alleen tellen, maar ook hun waarde beoordeelen. Grautoff heeft >u onderzocht, hoeveel van d6 rond 500 aankoopen eecigermate als werkelijke kunstwerken in aanmerking komèn, en hij is tut het veroszingwekkende resultaat gekomen, dat dit slechts mst c;rca 100 het geval is Deorerige DE SCHADELIJKE INVLOED VAN ULTRA VIOLETTE STRALEN OR HET OOG. De schadelijke invloed, op het oog van de z.g. „donkere" ultra-vio lette stralen is meermalen hespro- ken. In dezen tijd, nu het electrisch licht 2oo op den voorgrond treedt is de vraag hoe het oog te beschut ten (voor die stralen, die de z. g. ophtalmia electrica veroorzaken, van groot belang. In een oogkundig tijdschrift heb ben de Duitsche Ig-eleerden Sehanz en Stockhausen als hun meening uit gesproken, dat de ultra-violette stra len veranderingen in het netvlies veroorzaken, die het netvlies nadee- lig Izijn. ;Mikroskopisch onderzoek van de oogen van dieren, die door hen aan proefnemingen zijn onder worpen, heeft hen doen zien, dat al viel het door middel yan den oogspiegel niet te constateeren veranderingen in het netvlies had den plaats gegrepen. In het normaal mens-chelijk oog echter en onder normale omstandig heden wordt het netvlies tegen deze nadeelige werking' beschermd door de ooglens. Kr is in de ooglens n.l. een stof, die maakt-, dat onder den invloed van ultra-violette stralen een intensieve fluorescentie in de lens optreedt, welke het netvlies vei lig .doet izijn. Daarmede zou voor normale menschen de zaak dus ge heel in orde zijn. Dat is zij echter niet. Niet «alleen in den loop der jaren, maar zelfs in enkele uren bij een intensieve beschijning door licht, dat rijk is aan ultra.-violette stralen, ondergaat de istof, die de fluores centie van den lens veroorzaakt een verandering, tengevolge, waarvan de beschermende kracht van de lens af neemt. De fluorescine raakt op, de lens wordt dof. Volgens Sehanz en Stockhausen kan dus de lens zich 'zelf op den duur niet voldoende beschermen te- igen het licht; het oog wordt ziek. Maar die ultra-violette stralen, die het kwaad veroorzaken, zijn voor het zien niet noodig; zou men zie niet kunnen weren Het onderzoek werd voortgezet. Het kwam er nu op aan een doorzichtige stof te vin den. die zonder de stralen van het zichtbare spectrum fe zeer te (ver zwakken, het- onzichtbare ultrarvio- letie, deel kon beletten door te drin gen. Van hun onderzoek dienaangaande deelen Sehanz en Stockhausen me de, dat zij eerst na herhaalde proef j nemingen en na. al de bestaande glas- soorten te hebben onderzocht en ver worpen, er in geslaagd zijn het lang begeerde glas samen te stellen. Het had een zwak geelgroene kleur. Zij noemden het Euphos-glas en namen er - men kan liet; hun niet kwalijk nomen patent op. Dat „ouphos-glas" nu wordt, alhier door de- iheeren Schokking, die in dit opzicht iWel zeer op de hoogte van juut tijd zijn, in den ha.udel gebracht, zoo als een advertentie in deze Courant heden mededeelt. Wij hebben door deze wetenschap pelijke mededeelingen de beteekenis van dit. .soort glas wat uitvoerig willen kenschetsende oogheelkun digen. en gencesjheerèa zullen overri- gens nader hieromtrent kunnen in lichten. THOMAS EDISON'S TOEKOMST BEELD. In het te New-York verschijnend weekblad „The Independent", leverde de bekende Edison onlangs een, vooral voor de werkende klassen., zeer aan trekkelijk toekomstbeeld. Het komt in hoofdzaak hierop neer, dat binnen twee eeuwen de arbeider over het geheel ongeveer evenveel gemak en gerief in zijn levenswijze zal kunnen genieten, als heden ten dage voor een millioe- nen-bezitter het geval is. De correspon dent van de „N. R. Ct." vertelt er 't vólgende van. Men houde evenwe? in *t oog, dat Edison er een rijke fan tasie, op nahoudt en wel eens meer bewezen heeft onder de broodetende profeten te belmoren. Over het algemeen, zoo verklaart de uitvinder, zullen binnen een paar hon derd jaren levensbenoodigdheden zoo danige prijsverlagingen hebben onder gaan, dat de thans voor zijn dagelijkse!: onderhoud zwoegende werkman nage noeg even goed zal kunnen leven als tegenwoordig vergund is aan menschen met 25.000 dollar of meer inkomen. Handenarbeid zal, legen dat hef bedoel de tijdperk is bereikt, tot 8e geschie denis behooren. Hierdoor zal voorna melijk de levensstandaard van den wer kenden stand aanzienlijk worden verbe terd. Automatische machinerieën en zuiver wetenschappelijk beoefende landbouw zullen dan algemeen moeten zijn inge voerd. Zoowel in de fabrieken als op de landerijen van de toekomst zal de nieaischelijke tusschen- komst niet langer als handwerker, maar alleen worden vereischt in dien zin, dat zij, die thans handenarbeid doen, dan meer de taak van opzich ter zullen hebben te vervullen. Zij be hoeven daarbij slechts het toezicht uil te oefenen over de in werking gestelde toestellen en na te gaan of deze aan tie bedoeling en 'de inrichting naar eisch beantwoorden, en er op te letten, of er zich geenerlei haperingen voordoen. In de toekomst zullen allerlei tak ken van bedrijf en van nijverheid steeds minder en minder door afzonderlijke personen worden beoefend. Alles zal. heftzij genootschappelijk, hetzij maat schappelijk, maar althans gemeenschap pelijk worden ondernomen. Enkelingen, ook die welke met eigen machines een of ander bedrijf uitoefenen, zullen meer en meer tot de geschiedenis gaan be hooren. Meer en meer zal de nijver heid in de toekomst in al hare richtin gen en onderdeden eng blijken samen te hangen. Ja zelfs zullen deze laat ste zoozeer onderling afhankelijk van elkaar worden, dat uit den aard der zaak slechts aan maatschappelijke on dernemingen welslagen zal verzekerd kunnen wezen, terwijl buitendien in o economisch en zin op den duur de belangen van- werkgevers en werkne mers dusdanig zullen blijken Ineen te grijpen, dat tevens eerstgenoemden laatstgenoemden als gedeeltelijke ven- nooten zullen dienen te aanvaarden. Gedurende de eerstvolgende eeuwen zal, hoogstwaarschijnlijk de aeht-uren dag nog wel regel blijven. Den werk lieden meer vrijen tijd te verschaffen, zou onraadzaam moeten worden geoor deeld, om hen niet met den duivel der ledigheid te doen kennis maken of op de gelukzaligheid van bezigheid door arbeid min of meer inbreuk te gaan maken. Evenwel zal hij vooral met verstand ren met oordeel moeten wor den gewerkt, terwijl de arbeider, üi plaats van hoofdzakelijk op zijn spie ren te zijn aangewezen en eentonig werk te moeten verrichten, waarbij hij veelal in een sleur gaat vervallen, aan leiding zal vinden in zijn zaak belang tel stlellen, temeer als hij deelgenoot in de onderneming is gemaakt. Hoe langer hoe minder zal de werkman, ge bezigd worden als een werktuig of als een last- of trekdier; integendeel, hij zal zijn brein meer en meen- moeten gdbruikjen en derhalve tevens ont wikkelen t ot zijn eigen voordeel en ten bate zijner medewerkers. „Er ontwikkelt zich in den laatsten tijd," betoogt Edison, „maar al te veel een nagenoeg nutteloos en niet licht te bejvriedigen streven, om inet andere be woond onderstelde hemellichamen in gemeenschap te geraken. Ware het niet veel loonender, om zich tot onze eigen wereld te bepalen en deze in allerlei opzichten volmaakter te doen worden, zoolang er nog tal van wenschen zijn te bevredigen. I>ie ,wereldlingen op Mars of eLders mochten ons anders eens over ons zélven beschaamd doen staan. Voor het luchtschip van de toekomst zal men dienen te ijveren voor volma king van het lielicopterbeginsel. Voor namelijk omdat de zege alleen verze kerd kan worden geacht voor hem, die een luchtschip weet uit te vinden, dat in staat is alle windkracht te tarten, behoort men zich vóór alles hierop toe te leggen. Indien de aeroplaan der Wrights niet meer dan 1/20 van haar tegenwoordige oppervlakte aanbood, zou zij niet lan ger windimverking hebben te "duchten. Alleen door het helieopterbeginsel naar eisch te ontwikkelen, zal men in staat geraken zich boven dampkringaandoe- ningen te vernetten. Door de snelheid vau de schroefoin- wenletingen te vermeerderen kan men met een vliegtoestel van geringen om vang aan dien eisch meer en meer tegemoetkomen en de nu zoo gevrees de vijandige aanvallen der mindgloden ongedeerd doorstaan. Aluminium ver dient in plaats van ander metaal of hout bij de samenstelling de voorkeur. Aan een helicopter zouden multipla ne:: kunnen worden aangebracht, elk niiet grooter dan een vierkanten voet, Verdeeld over den omtrek yan 100 tot 150 voet, welke b.v. met behulp van metaaldraden uil het midden te behan- d/elen zou wezen. In det toekomst zullen scheikundig samengestelde voedingsstoffen vermoe delijk een zeer groote rol spelen. Prof. Em.il Fischer heeft zich ten deze als baanbreker uiterst verdienstelijk ge maakt jegens de menschheid, voor welke het natuurlijke voedsel eerlang schaarsciier zal worden. Niettemin, zegt Edison, zal de boerderij nimmer door een laboratorium kunnen worden over troffen. Zoolang de aarde nog niet dor en kaal is geworden, zoodat veld- en boomvruchten weigeren te groeien, zal men goed doen de scheikundige keu ken nog alleen als zeldzaamheid te verheerlijken. Onder de vele vraagstukken, die in de toekomst een oplossing wachten, is een der gewichtigste, hoe "de brandkast ten volle tot haar recht te doen ko men. Tegenwoordige stelsels van ver branding sluiten roekelooze en onver geeflijke verspilling in zich. „In één ton van 40 pets. dynamiet, is niet zooveel arbeidsvermogen als in één ton steen kool," verklaart de uitvinder. Om zoo t e zeggen alles, wat de na tuur oplevert zou verbrand kunnen wor den, indien niet alreeds ongeveer alle delfstofachtige en plantaardige stoffen welke konden worden aangegrepen, waren verbruikt steenkool en eenig hout uitgenomen. IJzcr zou wat ge schikt wezen voor brandstof; ten minste in fijnverdeelden toestand, maar ziet, het is alreeds bezig te worden ver teerd in het fornuis der natuur. Hoelang het nog kan duren, vóór dal brandstofvraagstuk zal zijn opge lost? Wellicht brengt de dag van mor gen, zegt Edison, de uitvinding, om alle warmte ergo arbeidsvermogen uit brandstof te kunnen benut! en. Een ander vraagstuk, dat de mensch heid der toekomst behoort meester te worden, is, dal hoe alle wrijving te overwinnen. Evenzeer als de aardbol, zonder wrijving te ondervinden, dooi den weerstandloozen ether zweeft, moet hij de toekomstmachines de wrijving worden opgeheven. Redacteur: H. C. VAN OORT. Alle correspondentie betreffende d*ze Rubriek, alsook Damisieuws. proble men slagzetteu, eindspelen, gespeelde partijen, enz. te richten Nassaustr. 14. Telefoon 1434, Haarlem. RL A DPRO BLEKM No. 9. (Ingezonden' door B. Renooij, IJmui- den.) -Stand der schijven;: Zwart: op 6, 7, 11, 13, 14, 15, 23 28. Wit: oip 21, 24, 25, 31, 36, 37, 38 en 49. Wit speelt en wint. nu de oplossing*» zoo va* het dSa- #jjge*>nd<» éoor 3*fc. Bto««_ spram te ontvang». Haarietn). PROBLEEM No. 10 1 2 /'v///M v77/s/. 'WM LfMiwmi: -ZWï. 48 49 50 B1 a dp r o b 1 e e m, dal zal voor vele spelers nog een nieuiw woord zijn, maar ecu ieder begrijpt spoedig, wat dat zeggen wil; er zijn gemakkelijke em moeilijke problemen, welnu van die gemakkelijke problemen zal van tijd tot tijd een een geplaatst worden als „bladprobleem", d. w. z. die moeten dan opgelost worden zoo van liet diagram ai, dus niet eerst den stand op helt bord plaatsen, wat ook tevens heel leer zaam is. Een groot problemist lost al tijd van diagram op, hetzij gemakke lijk of moeilijk; mocht hij na lang kij ken het zóó niet vinden, dan pas plaatst hij dear stand op het bord, en. moet dan ook na den stand bekeken te heb ben, het zóó oplossen, d. w. z. niet eerst gaan probeeren, hoe de oplossing wel zijn kan. Het spreekt vanzelf dal men na herhaalde malen geprobeerd te heb- bea de oplossing te vinden, er wel in zal slagen, maar hel i.s toch niet af- doendej men doet immers zóó als men een partij speelt: heeft men na goed den stand beikeken te hebben, een z e t gedaan, dan kan die ook niet meer teruggezet worden. Dit moet men ook zooveel mogelijk bij problemen in toepassing brengen, ik vertrouw 'lus Y/777///, 77///, V?, .Af stand der schijven Zwart: op 4, 6, 7, 11, 12, 16, 36 en dam op 40. Wit: op 20, 21, 22, 27, 30, 34, 45 46 en dam op 32. Oplossingen s.v.p. vóór Donderdag schriftelijk in te zenden, aan hoven- staand adres! Nu komen wij weer eens terug op de vraagstukken. Zoaals wij zien zijn de oplossingen van vraagstukken nog zeer gering in ge tal, maar door oefening kan men 'die leerzame standen zich toch eigen ma ken. Laatst hebben wij gezien een stand van 1 tegen 1 schijf, nu geef ik een leerzaam voorbeeld van 2 tegen 2 schij ven, deze stand kwam voor in het; „N. v. d. D." waarin de lieer Batte- feld een dam rubriek redigeert: Eindspel: (yan Jb. Meijer, Am sterdam.) Een eenvoudig, mooi eindspel, sa mengesteld dóór den heer Jb. Meijer, vanaf de oprichting lid van het V. A. D. Tegenwoordig laat deze heer liever de jongeren spelen, waar hij dan metplei- zier uren naar kan kijken. Zooals meer gebeurt, bestaat er wel eens verschil van meening in een Eindspel, welke de beste zet zal zijn; dan noteert deze oude heer den stand, werkt het dan thuis op zijn gemak uit, en brengt het dan de volgende week weer mee in de club, voorzien van al de varianten. Men begrijpt wel, dat deze heer een der veteranen op het dambord is I S t a n d Zwart, 2 schijven: op 9 en 13. Wit, 2 schijven: ,op 21 en 46. Oplossing ids volgt: Wit: 21—17, 17—11, 11—7, 7—1, 1-34, 34—48. Zwart: 13—18, 18—23, 23-29, 29— 33, 33—38, 9—13. Wit: 46—41, 41—37, 48—25. 25—48. Zwart: 13—18, 18r-23, 23—28. Zwart is verloren. Speelt zwart 38—42 dan wit 48—39 en slaat alles weg. Speelt zw. op 48 25 van wit 28—33, en speelt wit 2534, dat is voor zw. ook verloren. Iloe zwart ook speelt, het is al tijd verloren, wel moet wit de aller beste zetten doen, om remise te voor komen. In. die rubriek stond eenige weken geleden óók een probleem met eindspel ter oplossing, van den heer C. Blan kenaar te Rotterdam, dat mijn aan dacht trok. Om het ter oplossing te geven zal voor velen nog te moeilijk zijn, daarom voeg ik de oplossing er bij, in de hoop dat het nagespeeld zal worden. De stand der schijven was Zwart: 10, 11, 14, 19, 20, 23, 45 en dam op 2. Wit: 12, 21, 26, 32, 33, 34, 40 en dam op 48. De oplossing is als volgt: Wit: 21—27. 34—29, 48:36. 33-29, 32—28, 12—7! Zwart1122. 2234, 45:34, 34 23, 2332. Op dien mooien zet van wit (127) komt het aan, want vermoedelijk zullen er nog vele spelers zijn, die de ver dere afwikkeling niet vinden. Probeert dus liever eerst voordat men de oplos sing bekijkt. Op 127 van wit, slaat zwart van 2:16, want van 2:11 mag niet; dan speelde wit 36:27, 26:6 en dan 6—1, en wit had gewonnen. Zwart slaat dus op 16, wit 26—21, zw. 16:27. wit 36: 42, zw. 14—19, wit 42—15, zw. 19—23 (want 32—37 kan niet, dan speelt wit 15—10 en, had gewonnen), wit nu 15 20!! (1542 lijkt oogcnsahijnlijk een zeer siterke zet, maar is in werkelijk heid de slechtste zet, want zw. speelt dan 23—28, wit moet zich dan van 42 verplaatsen, waarna zw. remise maakt), dus wit speelt 15—20, zw. 23—28 (zw. kan niet 32—37 spelen, dat volgt wit mi et 20—14), zw. speelt dus 23—28, waarna wit 20—42, en zwart heeft ver loren. Zooals wij zien is dit een zeer mooi eindspel. Het gebeurt zoo dikwijls, dat men in een partij een stand over houdt the men voor remise geeft, maar men weet dikwijls nog niet, wat er in kan zitten, en op welke mooie manier de winst dan wordt aangetoond. Maar al doende leert men, daarom is het hoofd zaak deze studie's vooral na te spelen; wat men, er van leert is winst, dit spreekwoord is hier op de rechten, plaats 1 S t a n d v a ri probleem no. 7, W. van D«a alen. Zwart op 12, 13. 15, 17, 27, 36 en Dam op 47. Wit op 26, 23, 28. 38, 41, 42 en Dam op 34. Oplossing als volgt: 3418! 23—18. 48 38! waarna zwart vast staat, dus wit wint. De oplossing is niet zoo moei lijk, maar juist die opsluiting is heel aardig, die zw. dam behoeft wel geen dienst te doen, maar dat brengt som tijds de oplossers op een dwaalspoor. Goede oplossingen ontvangen van: Mej. Z, Lantinga, en de beer en C. P. Krnaij. G. P. Heck, H. Lantinga. Joh. H. Blom, P. Hopman, L. Kapt eft* allen te Haarlem, W. (1 Faas, Over- veen, J. Reuvekamp en J. Sfeenvoor- der, Noord wijkerhoutB. Renooij. te; IJmuiden. DAMNIEUWS. De Ilaarl. Damclub hier ter stede, gaat van speellokaal veranderen en be richt aan alle Damliefhebbers, dat vanaf Maandag 7 Februari 1910 de speel avonden zullen gehouden worden int 'de Sociëteit „de Nijvesrhèid" (Jansstraat 85). Er zal dan op bovengenoemde» datum, een lezing worden gehouden door den heer C. H. Broek kamp van Amsterdam, d. w. z. een verhan deling over de gewijzigde korte cen trum-opening, welke zal gegeven wor den op het groote constructie-bord, dat zal beginnen des avonds half 8 uur. Entree vrij. Als er iels nieuws is op Dam«ebiedr dan moei een ieder daar van genieten,, vooral als het niets kost, daarom kan ik niet heter doen, dan ieder beoefe naar van het nobele Damspel, aan te rade'n daar eens heen. te gaan; allich# dat heft voor velen, nog nieuw zal zijn. Hoe mee propaganda, des te liever het mij is CORRESPONDENTIE. C. P. K., Haarlem. Uw probleem ont vangen, zal zoo spoedig mogelijk ge plaatst worden. W. G. F., Overveen. In dank. Uw probleem ontvangen, wordt de volgend® week geplaatst. J. S., Noordwijkerhout. Uw schrijve*: ontvangen; de oplossing was correct. Hopende u onder de trouwe oplossers te mogen zien! II. L. Jr., 's-Ilage. Dank voor uw vriendelijk schrijven. Uw probleem zal ik nazien, waarschijnlijk is er een pracht van eindspel aan verbonden. Voor het verdere zat worden gezorgd. DE C MPETITIE WEDSTRIJD. Dinsdag j.l. weid door de Redacti» inliet kort de uitslag medegedeeld in d« „N. Haarl. Ct." van den grooten compe titie-wedstrijd die aangevangen is op Zondag 30 Januari in café „De Kar- seboom", iKalverstraat, Amsterdam. Hieraover nog wat meer gedétailieerd. het volgende: Na het openingswoord van. den heer Ph. L. Battefelil, voorzitter van het V.A.D. namens het Bondsbestuur, ving de wedstrijd aan. In de eerste ronde speelden „Ge zellig Samenzijn", Amsterdam, leg» „Wieringerwaard", en „V. A. D." (2* klasse tiental) tegen „Worm er veer". De uitslag is als volgt: „V. A. D.". J. H. Woudenberg 1, F. de W olf 1, R. G. v. Broekhuizen 1, N- Baruch 2, B. Voorzanger 0, L. Goud- smit 2, FKoek 2, A. v. d. Heiden 2, D. de Waard 2, J. Verbeek 2. Tot. 15* „Gezellig Samenzijn". J. P. Pels 1, P. Pels 1, Fr. v. Gelder 1, C. Schröder 0, "J. Schröder 2, D. Rei- man 0, W. Diederkh 0, Nol thuis 0, G. Bout 0, F'. J. Knapen 0. Totaal 5. ,JG e z e 11 i g Samenzijn". P. Pel« 0, Fr. v. Gelder 0, C. Schröder 0, J. Schröder 1, D. Reiman 1, W. Diede- rich 0, Nolthuis 0, L. Schröder 1. G. Bout 0, J. Helwes 0. Totaal 3. „Wieringerwaard". G. D. Re- zelman 2, II. Krijger Pzn. 2, P. Kis tenmaker 2, P. J, Waiboer 1, D. C. Rezelman 1, D. Kater 2, FI. G. Koo$ 2, Jb. Stammers Sr. t, H. K. Koster 2, Jb. Stammers Jr. 2. Totaal 17. „V. A. D. J. H. Woudenberg 0, F. de Wolf 1, R. G. v. Broekhuizen 2, N- Baruch 0, B. Voorzanger 0, L. Goudsmk 0, F. Kook 0, A. v. d. Heiden 2, D. de Waard 2, J. Verbeek 2. Totaal 0. ,/Wlormerveer". D. v. Hoorn 2, G. Beets 1, K. Stolp 0, K. de Ruiter 2, M. Vel 2, J. Nieuwkamp 2, P. C. Kat 2, K. Besse 0, G. H. Ledeboer 0, K. Oosterhuis 0. Totaal 11. „W ieringerwaar d". G. D. Re- zelman 1, FI. Kreijger Pzn. 1, P. Kisten maker 2, P. J. Waiboer 1. D. C. Re- zelman 2, D. Kater 2, H. C. Kooij 0. Jb. Stammers Sr. 0, FI. K. Koster 1, Jb. Stammers Jr. 2. Totaal 12. „Worm er veer". D. v. Hoorn 1. G. Beets 1, K. Stolp 0, K. de Ruiter 1, M. Vel 0, J. Nieuwkamp 0, P. C- Kat 2, K. Besse 2, G. H. Ledeboer 1, K. Oosterhuis 0. Totaal 8. Zoodat de volledige stand in de 2de afdeeling staat als volgt Wieringerwaard 29 punten. V. A. D. 24 punten. Wormerveer 19 punten. Gezellig Samenzijn 8 punten. In de 2e afdeeling zal de wedstrijd worden voortgezet, op 13 Februari, t« Utrecht, 20 Fetor. te Wormerveer e* 27 Fetor. te Schagen. Meft veel belang stelling wordt deze wedstrijd afge wacht. De Vereeniging Damclub „Haarietn houdt iederen Donderdag van 8—12 uur haren speelavond in Café „De Karse- boom", Groote Houtstraat 99 (buite* het café om). Dambeoefenaars zijn al tijd welkom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 6