BINNENLAND. Ciemengd Nieuwe Nieuws uit de Bollen- streek en de Meer. Nieuws uit Kenuemerland. Stadsnieuws Hofberiohten. Het thé dansant, eergisterenavond door H. M. de Koningin ten paleize te 'sGravenhage gegeven, waar ook H. M. de Koningin-Moeder aanwezig was, werd door ongeveer 500 gasten bezocht. Tot de genoodigden behoor den de leden van het corps diploma tique, de ministers, eenige leden van de beide takken der volksvertegen woordiging en verschillende vertegen woordigers uit de kringen der beel dende kunstder toonkunst en letterkunde. Verder was het grootste deel der gasten saamgehracht uit de dames en heeren die gewoonlijk deel uitmaken van den cercle ten Hove. De Juliana-optocht. Bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin en Prinses Juliana aan Amsterdam, waarschijnlijk in Mei, te houden, belooft grootsch te worden. De Prinses en Prinsessen uit het Huis van Oranje zullen worden voorgesteld door dames en heeren uit de hoogste kringen, de krijgers door militaire of gjmnastiek-vereenigingen, de kunste naars door leerlingen der kunstscholen etc. Ongeveer 50U gecostumeerden zullen aan den optocht mee kunnen doen; voorts zeven muziekkorpsen en ongeveer 100 paarden. De tien groote praalwagens zullen vooral om hun rijkdom aan kleurige versieringen, de aandacht trekken. Het bezoek van Koning Albert. Men schrijft uit Brussel aan „Het Vaderland"; Na de vele geruchten die hierom trent in de bladen de ronde doen, heb ik gemeend geen betere inlich tingen te kunnen verkrijgen, dan mij tot het Hoofd der Belgische Missie, Z. Exc. Staatsminister Beernaert te wenden, die zoo juist Den Haag heeft verlaten. Z Exc. ontving mij als sieeds op de meest voorkomende wijze en was uitermate verheugd over de hartelijke ontvangst, die ZExc. van de zijde der Koningin ten deel was gevallen. Staatsminister Beernaert kon mij hierover niet genoeg vertellen en ten einde my een bewijs te geven, boe belangstellend H. M. zich jegens den bejaarden Staatsman tijdens zijn laat ste ongesteldheid betuigd had, liet Z Exc. mij een brief lezen, door graaf Du Monceau uit naam der Koningin geschreven, waarin in de hartelijkste termen inlichtingen omtrent zijn ge zondheids'oestand gevraagd werden. Op mijn vraag of Z Exc. Prinses Juliana gezien had, kreeg ik ten ant woord, dat H. M. van plan was 't prinsesje den Minister voor te stellen, doch net Koninklijk dochtertje sliep zoo heerlijk na den maaltijd, dat de omgeving bevreesd was, 't kindje in haar slaap te storen. Het bezoek van Koning Albert ter sprake brengend, gaf Z.Exc. mij te kennen, dat de eerste stap natuuilijk uit Brussel gedaan zal worden, doch dat deze gedurende den grooten rouw niet kan geschieden. Zoodra deze verstreken zal zijn en Koning Albert zijn bezoeken aan de Europeesche hoven gaat afleggen, zoo geloof ik wel, dat een der eerste voor Neerlands Koningin bestemd is. De Baad van State. Het Nederlandsche Correspondentie- bureau in Den Haag meldt Wij vernemen, dat in overweging is eeo wijziging der wet op de samenstelling van den Raad van State, in dien zin, dat het aantal onbezoldigde betrekkingen, die tot dusver onvereenigbaar zijn met het lidmaatschap van dat hooge collegia, wordt ingekrompen, zoodat de staats raden in de gelegenheid zullen zijn velschillende functiën te aanvaarden, welke als eere betrekkingen zijn te beschouwen. Luitenant-generaal Van Heutsz De oud gouverneur-generaal Van Hentsz heeft, zooals reeds gemeld is het voornemen, wanneer hij van de vermoeienis der terugreis naar bei moederland eenigermate zal zijn uit gerust, naar de residentie te gaan, on zich als adjudant-generaal van Hr. Ms Huis, aan H. M. de Koningin te presenteeren. H. M. heeft den generaal-majoor-tit baron Van Tuyll vao Serooskerken. sous chef van het Militaire Huis. opgedragen, den heer Van Heutsz bij zijn aankomst in Den Haag aan het station uit naam van H. M. te ver welkomen. De nieuwe Amsterdamsche burgemeester op bezoek De aanstaande burgemeester vat Amsterdam, jhr. mr. dr. A. Hö -II, bracht gisteren een bezoek aan A» sterdam, om kennis te maken met het college van het Dagelij ksch Be stuur. De heer Rö-.-ll werd door der. waarnemenden burgemeester, den hen Delprat van den trein gehaald, ei gebruikte te diens huize den lurch Te twee uren arriveerden de heerei teD Stadhnize, waar de nieuwe bur gemeester in de Burgemeesterskauan kennis maakte met de andere wet houders en den secretaris. Het bezoek duurde een uur. Enquete tramwegpersoneel. Het verslag en bijlagen zijn ver schenen van de staatecommissi van er quêfe omtrent bet tra.uwegp-r 8oneel, benoemd bij Koninklijk besluit van 29 Mei 1£06 De commissie geeft tal van maat regelen in overweging, en komt dai tot bet advies, dat bet aanbeveün. verdient, in de wettelijke regeling v»i het Tramwegreglemei t en van b t eventuee' te masen reglement voor d paardentram wegen tea aanzien van drie punten een verplichting op te leggen en wel ten aanzien van lo. het schriftelijk aanstellen der beambten; 2o. het regelen der dienst voorwaarden bij reglement3o. het instellen van raden van beroep, ten einde bij wijze van hooger beroep uitspraak te doen over sommige opge legde disciplinaire straffen. Liberale kiesmanoeuvrea. Hoever de kiezersmisleiding gaan kan, toonde weer de Staatsverkiezing in Edam. Op Marken werd bij deze gelegenheid de godsdiensthaat tusschen gereformeerden en hervormden weer terdege aangehist. Een ongeteekend biljet aan de „vrienden de Hervormde Kerk 1" had bet o.m. over de Christelijk e-Histo- rischen, waaronder predikanten „die in schijn Hervormd, maar in wezen Gereformeerd en in de boeken, die zij schrijven zelfs modern durven zijn; zij zorgen echter wel dat die boeken met door hun gemeenteleden gelezen worden." Het doei van (t Clericalisme (waar onder het blaadje de Katholieken, Gereformeerden en Christ.-Histo- rischen venstaat), noemt het„de Hervormde Kerk totaal te vernie tigen I" Verder wordt er afgewezen op de „ongerechtigheid" van dr. de Visser, enz. en besluit den liberaal aanbeve lend „Hervormden zoo gij uw Kerk werkelijk liet bebt, steoacl als één man op den heer Jac. Korthals Aites die niet door gekakel van „beginselen" die met bestaan, maar door daden getoond heeft een vriend dier Kerk te zijn." Zoo worden de onnoozele kiezers gevangen. Terecht signaleerd „De standaard" het onbenullige van het schotschrift dat „van toeten noch blazen" weet, maar niettemin zijn werk wel gedaan zal hebben voor den liberalen vriend. Het ding is overigens zoo gemeen, dat de „N. R. Crt." zich baast, het „niet in bescherming (te) nemen", wat helaas wei niet zal beletten, dat bij voorkomende gelegenheden weer iets dergelijks op de proppen komt, als men er heil van verwacht. Een compliment! Het Kamerlid Schaper schrijft in „Het Volk", dat de blaf-maar-uit- tactiek in „de Partij" ai te veel ge- nuidigd wordt. Moordaanslag-. Do justitie van "Bre da is vertrokken naar Zundert, teneinde een onderzoek in te stellen naar oen poging tot moord, in den nacht van 29 op 30 Januari. De verdachte, een Belg, is door de Belgische justitie aangehouden. Een geheimzinnig luchtverschijnsel De „N .Arnli. Gt." schrijftDinsdag avond omstreeks 8 uur, werd hoog bo ven Arnhem een licht waargenomen aTs dat van een groote lantaarn, een licht, dat zich mot den oostelijken wind mede, naar het westen verplaatste en einde lijk verdween in de buurt van Ooster beek. W,at is dat licht geweest? Ja, zegt de een, wat kan het anders geweest zijn dan het zoefklicht van een luchtschip van Zeppelin b.v. Maar hot luchtschip werd door niemand gezien, kon niet gezien worden, omdat het mis tig weer en donkere maan was. Wij hebben hooren spreken van een groo ten rooden vuurbol, van een witte stra len werpend zoeklicht van een licht, dat zijn schijnsel weerkaatste tegen hel lichaam van een luchtballon. En ten slotte is ook de veronderstelling ge opperd, dat een grappenmaker een pa pieren ballon opliet, waaronder een vuurtje gestookt wordt, zoodat de lucht van het papieren omhulsel wordt ver warmd en de ballon opstijgt. Wij hebben al die scherpzinnige vond sten ter verklaring van het geheimzin nige hemellicht gehoord en gewaar deerd. Maar wat het nu eigenlijk ge weest, dat heeft niemand ons kunnen vertellen. En in een waas van geheimzinnig heid zal het licht, dat in den avond van den eersten Februari jammer dat het geen 1 April was! aan den Arnhemschen hemel verscheen, wel al tijd blijven gehuLd. Anarchist tegen sociaal-democraat. Te Stadskanaal (Gr.) is een afdeeling der S. D. A. P. opgericht na een rede van den heer E. Rugge, lid der Prov. Staten van Groningen. Met dozen spre ker debatteerde de anarchist H. Bos, van Stadskanaal, die door Rugge werd beantwoord. Met dat antwoord was Bos blijkbaar verre, van ingenomen, want opeens sloof hij op en greep den spre ker bij de haren en bij het hoofd, zoo dat deze bevrijd moest worden. Tegen Bos is proces-verbaal opgemaakt. AVraak. De 26-jarige J. K., op kamers wenende in de Leidschekruis- straat te Amsterdam, verleden jaar uit het krankzinnigengesticht Meerenberg ontslagen, heeft uit wraak tegen een bo ven. haar wonende vrouw meft drie kin deren, haar matras in brand gestoken, terwijl zij zelf het huis verliet. Geluk kig kon de brandweer, te hulp geroe pen door de buren, bijtijds het vuur blusschen. De daderes werd gearre steerd. Dat zot goed in. Na één jaar huwelijksgeluk gesmaakt te hebben is het echtpaar Rakker te Warmenhuizen verblijd inet de geboorte van drie ge zonde knapen, elk wegende vier pond. Een spoorwjegongeval in 's Bosch. Gislercn reed de locomotief, bestemd voor den. Parijsehen sneltrein, op het emplacement te 's-Hertogenbosch met groote snelheid in dear voor ontvangst n el gereed staanden draaischijfkuil. De locomotief werd nagenoeg vernield en de draaischuif onbruikbaar. De machi nist en de stoker sprongen van de machine en bleven ongedeerd. De snel trein vertrok met vertraging. Hef spoorwegverkeer is gewoon. De inge nieurs uit Tilburg vertrouwen de lo comotief vandaag verwijderd te hebben. Een ongelukkige. De negenjarige J. Brobben, die verlamd is, reed gezeten op een hondenkar, in een sloot op heit; Sluitersveld te Ambt Almelo. Toen hulp kwam opdagen, waren de levensgees ten van den. knaap reeds geweken. Een slachtoffer van 't ijs. Gisteren middag vorderde het ijs te Grave een slachtoffer, n.l. den koperslagersgezel C. J., alhier, die zich met andere jon gens op eendagsijs had gewaagd en of schoon na denigen tijd opgehaald en behandeld, het leven er bij liet. Kometenwiehelaartje. Zeg, roeheir... Ik keek om, maar wien me zoo familjaar op een scnouder tikte en 'k zag in het slimme gelaat van een jopperachtig ventje. Het was op den Coolsingel. Ja, wat won je... 'k Dacht aan een bedelarijtje en deed aiechrikkend barsch. Wenscht u de komeet niet is te zien? Hij vroeg 't fatsoenlijk, ernstig, aanmoedigend. En ik snapte dadelijk, dat dit toch wel een aardig geval was. En wat moet dat kosten? Omdat u 't bint... een duppie... alia vijf centers, maar da's spotgoed koop. Ik kan 't er haast niet voor doen. Hij stak zijn hand uit en ik lei daar vijf ceufen op, zeker dat 'k zou worden beetgenomen, maar dat wou ik wel. Nou, laat zien dan die komeet. Komp u een beetje an de hui zekant, deed hij geheimzinnig. Ze hoeve 't niet allemaal gratis mee te bezichtige. En tegen een winkelpui aangedrukt, stak hij voorzicütig, niet te hoog, zijn rechternand op met gespreiden wijs vinger: Daar, da's nou de komeet, die gele ster daar boven de mole, hij het z'n staart tijdelijk ingehaald. Ik ben geen astronoom, maar dat hij de komeet niet wees, wist ik zeker. Want hij wees naar de noorderlucht. Toch keek ik belangstellend. Mooi is tie, wat? zei hij, terwijl hij de vijf centen rammelend liet glijden in een diepe broekzak. Ja 't is bepaald een laine komeet, sprak hij voort, met de biij bewonderende stem van een uitvinder bij het pronk- werk zijner banden. Maar ineens ecaoot de jopper in hem op. Tegen een voorbijgaande jongen, die mij hemelwaarts kijken zag en dus meekeek Hou je brutale snotoogen voor je, aap! schold hij. Mot iedereen mee aaikel Heb jij vaif centers gedepo neerd? Btuk ellende, zal me daar me negosie bederve.... nee' wa' S6g u nou. Ook tegen mij wa3 zijn stem wat dreigend geworden. Ik keek te laug naar zijn zin. Voor vijf centen kon bij me cibt meer dan een paar secon den hemelzicht vergunnen. Ik liep door, met den jongen, die terugschold: 'k Zal kaike as 'k wit... iefmaoker, pot drek... En de handige kleine man tikte alweer een meneer, die er óök nog al onnoozel uitzag, op een schouder. („R. Nw8bl.") VOGELEKZiNG. Een middeleeuwsche weg. Van den 's^Gravenweg naar Zeerust, en ook leidende naar het Oranjewa ter en Mariënbo8ch, loopt een weg, die aan ieder, die hem verplicht is te bewandelen of te berijden, dagelijks ergernis brengt door den verechrikke- lijk slechten toestand, waarin hij door het vervoer ten behoeve der Amster damsche Waterleiding geregelt verkeert. De eigenaars, de heeren H. S. van Lermep en van der Hulst, doen er begrijpelijkerwijze niet aan, want dit zou een Bieyphus-arbeid wezen, doch Amsterdam kon toch wel gelasten dat van de tallooze vrachten sintels, die naar elders verscheept worden, eukele achterbleven, om dezen mod derpoel in een vast pad te herschep pen Velen zouden daarmede ten zeerste gebaat zijn H1LLEGOM. „Kracht door Oefening." Deze Gymnastiekvereeniging gaf hare ba's e uitvoering in dit seizoen in O. fé „Flora", onder leidirg van baar Directeur, den heer Draier uit Haarlem. Er werd zeer goed en prachtig ge werkt, zoowel door de hoofdafdeeling als door de adspiranten Kortom, er heerschte een geest ouder de leden. Een woord van dank aan den Direc teur. Een kluchtspel besloot den avond. Alle aanwezigen waren tevreden, hetgeen bleek uitbetlangdurigapplaus. „V o n d e 1Gisterenavond gaf de Tooneelvereeniging „Vondel" een uit voering in „Fiora", voor een goed gevulde zaal. Opgevoerd werd „Stille Jan of MRdi.ad en Liefde." Alle spelers gaven mooi spel te zien en werden luide toegejuicht. Het kluchtspel, „D*t heelt mijn Commensaal gedaan, of met een vaatje zuur bier naar de maan," viel zeer in den geest. Een woord van dank dient gebraoht aan don heer Joh. van Houten en Mej Zeist. Verschillende voordrachten werden ten beste gegeven en Da het zingen van den slotzang was deze uitvoering g'ëii djgd. Een collecte voor de staking te Beek en Donk bracht op f5.70. Een gezellge week! Er is deze week volop te profiteeren. Uit voering hier, en uitvoering daar. Woensdagavsnd heeft „Vondel" haar laatste uivoering in dit seizoen gege ven in Oaté „Flora". De jongelui, die gewoon zijn na afloop een dansje te maken schoten tbaus een leelyken bok. Het bal werd nl. door den Café houder afgelast, d mrdat een collecte voor de stakers te Beek en Donk gehouden werd, welke ruim 6 gulden opbracht. Dit geld du werd in plaats van in het laadje van den kastelein aan ote behoeftigen stakers afgedngen. Bij wijze van protest verlieten de jongelui onmiddellijk de zaal en trachtte bij een ander nog een vrooiijk uurtje door te brengen. NOORD WIJK. „Door Eendracht Verbonden Giste renavond vergaderde in café „Levens lust" de Bloemistwerkli edenvereen i- ging „Door Eendracht Verbonden". Of schoon dezen avond een gewichtig punt zou worden- behandeld en vrije toegang werd verleend, oak aan niet-leden, was de opkomst klein, hetgeen de Voorzit ter ten zeerste betreurde. De heer J. Braun. zette in korte trekken uiteen, het doel en de strek king der Tuinbouw Onderlinge. Hij doet ten duidelijkste uitkomen het verschil van werking op financieel gebied, met de industriëele ongeval lenverzekering, welke thans voor groote tekorten staat. Hij 'weerspreekt, dat in den tuinbouw zoo weinig ongelukken voor komen, terwijl hij constateert dat in de laat ste maanden 3 gevallen met doodelij- ken afloop zijn voorgekomen. De voor deden voor den werkman worden in breede trekken weergegeven. Na eene uitlegging der statuten en van het huishoudelijk reglement, besluit de spreker zijne rede niet een krach tig woord van opwekking om eendrach tig samen te werken, de patroons te bewegen lot spoedige aansluiting. LISSE. De 24ste uitvoering van „Eensgezin d". Gisterenavond gaf de Muziek vereenigiug „Eensgezind" haar 24ste uitvoering voor H H. donateurs ec kunstlievende ledeD, in het café „de Nachtegaai". Onder de bekwame leiding van den heer U V'erheij, van Leiden, werden achter eenvolgens een 6 tal muzieknummers uitgevoerd, welke goed in den geest vielen. Na de pauze werden door eenige leden een 4 tal voordrachten ten beste gegeven, welke ook een dankbaar applaas ten deel vielen. De zaal was goed bezet. R. K. Kiesvereenieing. Op de e. v. vergadering der R. K. Kies- vereenigicg „Lisse", welke zal worden gehouden op Dinsdag 15 Februari, des avonds te half 8, in da bovenzaal van de „Witte Zwaan", zal als spreker optreden de heer B Th. de Wolf van Amsterdam, met het onderwerp „Het nu» der R. K Organisaties, inzonder heid der R K. Kiesvereenigiog". De spreker, zoowel als het onderwerp, zal zeker vele leden tor vergadering doea komen. Jongens, vreest voorzich tig. Gisteren waagden zich nog eenige joDgens op het ijs, met het gevolg, dat een hunner, M. de H., er door zakte. Men wist hem echter spoedig op het droge te helpen, zoadat hij er met den schrik en een nat pak af kwam. HAARLEMMkRLIEDE en SPAARNWOUDE. De Raadsvacature. De Anti revolutionaire Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" stelde in hare Vrijdagavond gehouden vergadering tot caudidaat voor den gemeenteraad (vacature wijlen den heer C Hartge- rink) de heer H. N. Haitgerink, mede te Zuid Schalkwijk. HALFWEG. Nut en Genoegen. Vooreen goed bezette zaal gif de vereeniging „Nut en Gecobgen" met medewerking van „Crex^ndo", Woensdagavond bij Coppée hare 20a uitvoering. De verschil'ende zang en tooneel- nummers werden vlot uitgevoerd. De beschermheer van „Crexendo", jhr. mr. E. H. N. Tedirrg vau Berk hout met mevrouw vereerden eeD en ander met hunne tegenwoordigheid Een serenade aan een zil veren echtpaar. Veel drukte en beweging bracht de muziek vereeniging „Eensgezindheid" Woensdagavond in de anders tamelijk rustige dorps straten. Met fakkellicht werd eene serenade gebracht aan het echtpaar Wassenaar, hetwelk bij Greev<-n in de Haarlem- roermeerstraat bet zilveren huwelijks- Rest vierde De muzikanten bliezen er flink op los en lokten vele toeschouwers en toehoorders Het was een aardig tooneeltje, tyi eereode het echte dorp eche «omen eu mede-leven. HAARLEMMERMEER. G-emeiwiteiraad. Gisteren vergaderde do Raad. onzer gom conto. De leden De Breuk en v. Zijverden waren afwezig. Mededeellng Kon. Besluit instelling van een eigen Gezondheidscommissie. Om praeadvies naar B. en W. adres J. Grlekspcor c.s. Hiilegominerdijk om kinderen te laten school gaan op O. L. School to Hillegom. Adhaesie-adrtes van afd. van Bond van Ncxlerf. onderwijzers. Om praeadvies naar fin. commissie, voorstal B. en W*. om diverse leo- ningen en nieuwe voor schoolhuisbouw bij schoof 9 te conventeeren, in leening ad f 23000 tegen 3 3/4<y<>. Eervc.1 ontslag op verzoek aan onder wijzers L. J. Dalmijn en H. F du Pon en aan onderwijzeres W. Tonne- man. Benoemd tol onderwijzer aan school 3: J jl. de "Vriend, te Sloten. Afgewezen adres H. Bos c.s. om ver lichting van Kruisweg te Hoofddorp. Adressanten mogen er zelve voor zor gen ,bij plaatsing van 2 lantaarns, f6 per iantaam per jaar vergoeding. Voor 't adres stemden de heeren Knaap, LammerLs, v. d. Laan, Kisten maker en Evelein. Volle maand Januari pensioen toe gekend aan erven Wed. J. Boom. Eervoi ontslag verleend aan bezol digd ambtenaar Burg. Stand N. ,T. Rin kel. Als zoodanig benoemd: P. A. Troost. Boomenrooien toegestaan te Hoofd dorp, en verkoop daarvan door B. en W. Verordening Schoolcommissie goedge keurd en tot leden benoemd de heeren If. J. H. -Ba ij er, J. S. v. Buchem, S. W. de Giercq, J. H. M. Evclein, C. F. J. Heinsius, R. W. de Jong, G. A. A. Knaap Pzn., J. A. Overmeer, P. F. W. Soepnel, W. Slooten, Johs, Verkuijl Pzn., B. J. Warners, M. van Wieringen, Jb. van Zijverden en G. J. Tiemens. Goedgekeurd aankoop perceel N. Weijde, Raadhuis, van Wed. v. Westen, groot 200 M2 voor f 6000. Stuiting. Burgerlijke Stand. Gebo ren: z. van A. J HankerSomers, d. van F BocgersS'ot. Getrouwd: L. Hinkel en M. G. Ka ebeek. J Kooop en J. Haspels. Overleden: H. C. Jongkind, 3 jaar. NIEUW-VENNEP. De spoorwegaanleg. De werkzaam heden aan de spoorbaan en spoorsioo- fen vorderen snel. Gisteren heeft men een beg'in gemaakt met liet uitgraven van de siooten in den bocht aan den Venneperweg naar de Hoofdvaart. Ieder kan nu duidelijk zien, hoe de spoorbaan zal komen te liggen en het loont, wel de moeite eens een kijkjo te' gaan nemen. santpoort. Een groote brand. Gisterennacht on geveer half één brak een felle brand uit in de hooi- en strooperserij van den heer J. Limbaeh, alhier. Sneii greep het vuur om zich heen en veirwaestte al wat er mede in aan raking 'kwam. De paarden en koeien zijn gered. Eenige kippen kwamen in de vlammen om. Een naastliggende wo ning, bewoond dooir den knecht van den hear Limbaeh, bieef gespaard, wat wel is te danken aan den gunstigen wind. De gehouwen en de aanwezige voor raad zijn verzekerd, doch laag. bij de Assurantie Compagnie te Amsterdam. Het geheel afgebrande perceel ge lijkt nu wel op een smeulendcn berg. IJMTJIDFN Een aanvaring. Gisterennacht had buiteugaa.ts een aanvaring plaats tuiwehen de stoomtrawler „IJmuiden 134" (Gerb« dina Johanna) en den botter „UK 309 waarbij de laatste zwaar beschadigd en door do beman ning zinkond verlaten word Eender opvarenden. Mijtidert Bakker genaamd, is verdronken. Vóhr een tweetal jaren ging een 19jarige zoon uit, get huisgezin van Bakker naar zee om nooit meer terug te koeren. BN, VER WIJK. I>e Maria-vereenig i ng, Zondag a.s. zai de Maria-vereeniging haar jaarlijksche feestvergadering heieggen in „De Zon", 's avonds om half acht precies. De Z.Eerw. Pater .f. Fessor, uit Leiden, zal de feestrede houden en eenige leden zuilen den avond, verder met eenige voordrachten verkorten. „Amicitia", Gisterenavond gaf de too neelvereeniging „Amicitia" hare eerste uitvoering ten hate van hot St. Jozefs- gesticht alhier. Mogen de uitvoeringen dezer vereeniging in den regel goed bezocht zijn, toch schijnt het liefdadig doei, aan deze uitvoeringen verbonden, ook zijn invioed uit te oefenen op de groote opkomst van het publiek. Tot in do verste hoeken was de zaal ge vuld met menschep die gekomen wa ren. qm zich te ontspanncai. En ont spanning heeft „Amicitia" ons weder bezorgd .Leuke voordrachten, met veel succes voorgedragen, vleien zeer in den smaak. Degrco'ere stukjes, waaronder „Kamer No. 18" vooral, werden ten gethooro gebracht op de manier, zooais we diie van „Amicitia" gewoon zijn, d. w. x. uitstekend geschikt om den vroolijken geest, bij de toehoorders er in te houden. In alle Stukjes werd ge toond, dat de spelers zich allemoeita gegeven hadden, om ons wéder een zoo vrooiijk mogelijken avond te bezor gen. Dat de Beverwijksche toestanden op het .tooneel niet werden vergeten, bleek uit de coupletten /lie betrek king hadden op de verbetering van de Breestraait, de drie lantaarns om één boompje in het villapark, terwijl de C. Amseslraivt nog steeds van alle ficht ontstoken blijft enz. We hebben ons dan ook weder uitstekend geamuseerd en hopen, dat Maandag a.s. de zaal weer even goed bezet zat zijn, om „Amicitia' 'nog meer voldoening van haar werk te verschaffen, maar ook om het schoono doel, waarmede deze uitvoeringen worden gegeven: den steun der arme ouden var dagen. In de pauze werd gecolporteerd met de brochure over de R.-K.' Kinderva- cantiektlonie te Egmond aan "Zee. Een woord van dank aan het Bestuur voor het toestaan hiervan, mag hier niet ach terwege blijven. CASTRTCUM. Het Witte Kruis. Woensdagavond hield onze afd. van „Het Witte Kruis" hare jaarvergadering. In zijn openingswoord drukte de Voorzitter er zijn spijt over uit, dat zoo weinig leden waren opgekomen.. Uit liet jaarverslag bleek, dat 'de ver- eeniging ongeveer 215 leden telt, wat na zoo'n kort bestaan zeker een mooi resultaat is. Ook bleek daaruit, dat de vereeniging met kracht de tubercu lose wil bestrijden, en daarbij de hulp van alle leden inroept. De rekening en verantwoording van den penning meester werd in orde bevonden en goedgekeurd. Gebleken was de wen- schelijkheid om hot secretariaat en het penningmeesterschap in. één "hand te hebben. De heer H. A. Nijsen zal beide functies vervullen en daarvoor eenige vergoeding ontvangen. De aftredende bestuursleden, de hee ren: C. J. Busser, D. Dekker en H. F .A. Franss o werden allen herkozen. Een voorstel om in 't vervolg twee afgevaardigden te zenden naar de Alg. Vergadering werd aangenomen en 't Huishoudelijk Reglement daarnaar ge wijzigd. In zijn siuitingswoord bracht de Voorzitter hulde aan verschillende func tionarissen voor hetgeen zij voor den bloei der vereeniging in het afgeloopea jaar hebben gedaan. ALKMAAR Drankbestrijding Wsgens vertrek van den WelEerw. heer E. J. Jansen O. P is do, r Z D. H.den Bisschop van Haarlen tot Geest. Ad. viseur der beide R K. Drankbeatrij- dersvereeniainBen hier ter stede henoemd, de WelEerw. heer J M C. Nuij'en, kapelaa nder parochie van den Laurentius. Bargerl. Stand. Getrouwd: S. Kor- ver en F. Dudink. J. G. van Berkum «a J. M. Smit. W. de Vries en M. Sijp. J. Peper en A. van Sijp. Geboren: z. v. J. H. W. Lutjc- harms en C. M. van de Poll. z. va*. J. A. Baars en R. M. Franken: O ver le dien: C. Roskam, 77 j. Hedenavond uiordt door het Bestuur der R. K. Prop Club m St. Bavo zitting gehouden van 8 uur tot half 10, orti inlichtingen te geven arm hen. die kletser willen worden of hulp verlangen, bij het invullen van formulieren enz. Een statistiek van het Kanton gerecht. In het jaar 1909 zijn voor bet Kartongerecht alhier 624 burgerlijke procedure's gevoerd. Het aantal vonnisser, in strafzaken gewezen, bedroeg in dat tijdsverloop 4317 of ongeveer 600 meer dan ia 1908. Alberts fières. Alberts frères zulleD hedenavond een nieuwe serie films betrfffende de overstroomingen te Parijs vertooneu. Wij lezen daaromtrent in bet „Vader land" De nieuwe beelden zijn in de laatste dagen der vorige week opeenomen, vertooneu alzoo de watersnood op haar hevigst. Wat heeft het „roet eigen oogen zien" toch enorm veel voor op de meeste détailieerde beschrijvingt De nieuwe heelden tijn over het alge meen vaD zeer goed gekozen stand punten genoiren. Echt onheilspellen de» indruk mankt bijv het verwijde ren van het vee uit de door het water bedteigde stallen in de banlieue en de opname van een gedwongen, overijlde verhuizing. Langs smalle noodbiug- getjes worden «tukken van ledikanten weggedragen, beddegoed, meubelen, b offers enz. cdz. Zeer geslaagd een aanta! kijkjes op de Seine, het watsr in duizelingwekkenden vaart voort schietend, onder de nauwziebtbare bruggebogen, stoomtrams, auto's door het water rij lend, dat 't opspat, alsof eeo schip in snellen vaart de golveu klieft I I)« halve boomen met daar boven een grauwen sneeuwlucht opnemen uit de buitenwijken op stekend uit de watermassa, maken eeD zeldzaam drotfgeeetigen, trooste- loozen indruk. Hce vlug pr door Alberts frères ge werkt wordt? Rod deel der gistermid dag vertoonde filoos was eerst te half een gisternamiodag hier ter stede ge arriveerd Reportage, beter en vollediger daa de best ingelichte bladen ooit zullen kunnen leveren! JK.-K. Vacanti'Okotlomes .In verband met de advertentie „Gratis Lourdes-reis", deelt de Z.Eerw. heer A. F. Suidgeest ons nog mede, dat Z.Eerw. gaarne aaa één op tien zelatricen ox zelateurs, die minder dan één honderdtal brochure» verspreiden ,een gratis abonnement op de „Nieuwe Haari. Courant" aanbiedt. Arti et JReligionL Op de gisterenavond gehouden repe titie in het gebouw St. Bavo, Smede- sfraat, werd de heer Carl Philippeau als Directeur der Vereeniging geïnstalleerd. De Voorzitter 'heette den hieuwen Di recteur van hart© welkom in de Ver eeniging en wensehte niets iiever dan dat de samenwerking van Directeur met bestuur en leden de meest vriend schappelijke en aangename mocht zijn. Den iedien werd er op gewezen, dat, wil men don naam der Vereeniging hoog houden, de uitvoeringen dea toets eener gezonde critiek moeten, kunnen doorstaan en dit ailaan is te bereiken door met ijver en toewijding de repeti ties geregeld en op tijd bij te wonen. Alleen in deze samenwerking ligt de kracht der Vereeniging, en dan zal on der do hoogst bekwame loding van den Directeur, de Vereeniging een nieuw en jong leven tegemoet gaan en jong leven tegemoet gaan en een eer- voile plaats naast hare zustervereni gingen innemen. De heer Philip peau dankte den voor zitter voor zijn hartelijke woorden eti

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 8