De Luie Broodbakkerij Smakelijk Brood gsinssnnnQnn&Q] M Solied Schoenwerk in 5 Ho. 19. s A. VON DER MOHLEN Gr. Markt 25 van uitsluitend prima kwaliteit. Mengelwerk. De blauwe japon, Aan boord van de Prinses Helena. a AMEGANG. Haablemmebliede en spaabn- HENRI J. C&RELS voorheen Paul C. Kaiser, T T Het goedkoopste adres voor 0 I. PISCAER. tx^x+x+xtxjxtxtxtx Specialiteit in WITTE en TRICOT GQEDERER, ROCKER en BLOUSES. Telefoon No 1478. s- Hoe men vroeger over de fiets dacht. Nimwegea, 2e Zuidpolderstraat 35; W. v»n Worcum, Amsterdamsche vaart 40; HEEMSTEDE. J. A. M. v. d. Weiden Antz. H. Bakker, Molenwerflaan. H. G. van Hout, Wilhelminaplein J. Huyg, Binnenweg. J. en P. de Wildt, „Klein Bosch en Hoven". S. en C. Booms, Binnenweg 23. OVEBVEEN. W. J. Jansen. C. de Vries, Dompvloedslaan 607, B SCHOTEN. B. Burger, H. v. d. Bos, W. J. v. <1. Bos, H. A. Langendorf, allen te Schoten. Gebrs. Spanjaard, Bloemendaal. J. v. d. Berg, Santpoort (Station). J. v. d. Bronk, Santpoort (Station.) J. P. Handgraaf, Santpoort. WOUDE. N. Jabroer, Spaamdam. Renier Balm, Spaarnwoude. N. Molenaar, Lagen Dijk. W. v. Warmerdaip, Lage Dijik. WelEerw. heer J. van der Mark, kapelaan-commissaris. DRIEHUIZEN. WelEerw. heer F. A. Burwinkel, Ka pelaan-Commissaris te Driehuizen. P. Tervoort; G. Schoorl; L. Kroone; P. Uiten da al'; L. Ter voort. Zij, die zich bij de Propagandaclub billen aansluiten, worden beleefd ver docht zich te wenden tot den heer G. Kromhout Azn., Secretaris, Oliesla gerslaan 14, Haarlem. De heeren Propagandisten zijn ook bereid om abonnementen voor de „N H. Ct." aan te nemen. HÏLLEGOM. j,B. K. Propagandaclub LEO XIII" voor verspreiding van R. K. Volkslectuur, te Hillegom en Omstreken; ten huize van de heeren Propagandisten, wier adressen hieronder volgen, zijn te allen tijde de boeken verkrijgbaar. Jac .van Leeuwen, Havenstraat; F Ruigrok, Loosterweg III; C. —oiieaaas. Meerstr.; L. van Thol, Zilk; J. Siecher. Mariastraat; M. Ruigrok, Loosterweg Leidsche straat; J. van der Linden, III; L. Bakker, Meerstraat; G. Brou wer, Stationsweg; J. Leiten, Ringdijk. W. van Maris, Weerestijnstraat; A. d Linden, Weerestijnstraat; J. Lommerse Rz., Oosteinde; Jae. Pijpers, Meer- dorpstraat; A. Broekhof, Kalkovens; H Kaptijn, Zilk; K. Hekman, Ringdijk on Öer Hillegom. LEVERT; Afdeeling HAARLEM. Nederlandsche B.-K. Volksbond. BondsgebouwSmedestraat 23 (St. Bavo.) Zondag 6 Febr., haf 1 uur, Kalk- en Steenbewerkersgilde. Maandag' 7 Febr., half 9 uur, Ondersteuningsf o nds. Dinsdag 8 Febr., half 9 uur al gemeene vergadering Timmerl.-gilde St Joseph, half 9 uur Bestuursver gadering Schoenmakersgild St. Cris- Pinus, half 9 uur Schildersgilde St. Lucas. [Wioensdaig 9 Febr., 9 uur repe titie Zangvereenigiug, half 9 be stuursvergadering Bouwvereeniging St. Josteph. half 9 Outwikkelingsclub „St. Thomas van Aquino". Spreker de Leer J. A. de Lobel. Donderdag 10 Febr., half 9 u. Commissie van Bijstand, half 9 uur Rederijkerskamer. Vrijdag 11 Febr., half 9 uur, Hoofdbestuur, half 9 uur Exploita tie-commissie, half 9 uur bestuurs vergadering Gemeentewerklieden. Zaterdag 12 Febr. -10 u. zit ting Steuncomité „Leo XIII". 8V2 u. fitting Spaarbank „St. Antonius van La.dua", 8 u. zitting Hulpspaarbank ISchoterkwarti er). Half 9 u. opening bibliotheek. Half 9 uur Spaarkas „.St. bicolaas" (Winterprovisie). Half 9 uur fitting Coöp. Bakkerij „Arbeid Adelt", tet inschrijving van nieuwe leden. Half 9 uur Commumefonds. Fameus hei Bestuur, Th. Broekhuijzen, le Secr Afdeeling SCHOTFN. BomdsgebouwKerk! aan. Eiken Zondag na de Hoogmis gele- Senheid tot ruilen van boeken, der bi bliotheek. Namens het Bestuur, B. Burger, Secr Afdeeling VELSEN en O Fr op.-Club. „St. Antonius van Padua." Groote propagandarvergadering ®p Zondag 6 Februari a.s., in het Londsgebouw, 's avonds half 8 uur. spreker de hee.r B. Th. de (Wolf, Van Amsterdam. Onderwerp: „de Strijd onzer dagen". Toegang vrij Voor alle katholieke dames en hee- boven de zestien jaax. De ver gadering .zal worden opgeluisterd door muziek en voordrachten. Namens het Bestuur, P. van 't Padje, Voorz. JAC. ZUURBIER, Secr. Afdeeling UITGEEST. Zondag 6 Febr., algemeene ver gadering (jaarverg.), 's avonds 7 u. Punten van behandeling; Opening. Notulen. Jaarverslagen van Pen ningmeester en Secretaris. Verslag commissie tot nazien der boeken. Be stuursverkiezing nvegens periodieke aftreding van de heeren P. TWaalf- hoven, D. Lute, ÏW1 v. d. Eng, K Molenaar en P. Veldmans. Kond- vraag- Sluiting, Candidaten voor 't Bestuur kun nen worden opgegeven tot Zondag 6 Febr., 's avonds 7 uur. lederen Zondag na de Hoogmis tot 12 uua* gelegenheid tot het halen en ruilen van boeken. Namens het Bestuur, P. Twaallhoven, le Secr. Afdeeling OVERVEEN en O 25, 26 en 27 Februari Bloemen tentoonstelling in Café „Schoonzicht". Voor inlichtingen gelieve ölea zich te vervoegen hij den secr. Jac. v. d. Veldt, Houtvaart, Overveen. Namens het Bestuur, W. J. Jansen, le Secr Afdeeling HEEMSTEDE. R.-K. Vereenigingsgebouw. Spaarkas „St. Antonius", (Win terprovisie). Ter kennis van de leden wordt ge bracht, dat eiken Zaterdagavond van 710 uur, de contributie van boven gemelde Spaarkas zal in ontvangst genomen worden door O. J. Prins, concierge van het Vereenigingsge bouw. En van 810 uur door H. G v. Hout, winkelier en boek- en mu ziekhandelaar, Wilhelminaplein, te zijnen huize. Des Zondag na de Hoogmis blijft ook de gelegenheid opengesteld in het gebouw de contri butie te betalen. Namens het Bestuur. A. v. G1 a b b e e k, 2de Secr. iï.jf 1 1 -j ij r1 m Afdeeling BENNEBROEK en O. Dinsdag 8 Febr., 'savonds half 8 uur, ledenvergadering van de Pro- paganda-club. Namens het Bestuur, J. v. Bak el, 2e Secr. Miededeelingen. De leden van het Ondersteunings fonds worden er aan herinnerd, dat, wanneer een lid ziek is, denzelfden dag .een ziekenbriefje moet gehaald worden bij den Penningmeester A. den Drijver, en tevens het briefje direct bij den dokter te laten zien. De eerste Zondag van de maand Februari geen ledenvergadering. Namens het Bestuur, A. A. H age n, Secrr. Afdee,ins! LISSE BondsgebcuwBondstraat H 47. Zaterdag 5 Febr., 's avonds van 78 uur, zitting Spaarkas. Dinsdag, 's av. repetitie Zang. Zaterdag „5 Febr. voor het laatst boekjes inleveren der .Spaar kas tot bijschrijving der rente 1909. Namens het Bestuur, A. H S c h r a m a. Secr HAARLEM. R K. Militaire Vereeniging Zoi-testraat 13. Het getouw ie davelijks geopend, dei ivonds van 610 uur en op Zon- er Feestdagen den geheelen dag. Sïnl Jozefsgezellen-Vereeniging. v'ereenigingsgehou w Zoetestra-at No. P leopend des Zondags van 12-3 en var >-10 uur. Op werkdagen van fi tol 10 nis 's avonds. Liefdewerk: St. Joseph's-Ambachts- leerlingen. Patronaat voor jongens van 12—16 jaar. Zendagavond van 6—71/2 ontspanning en gelegenheid voor inleg op de Spaar bank. Maandagavond van 71/29 uur, les in schrijven en rekenen, voor de jongens van 1214 jaar. Dinsdagavond van 7i/2—9 uur, les in lezen en godsdienstonderricht, voor jon gens van 12—14 jaar. Woensdagavond van 71/29 uur, tee kenen voor alle jongens. Donderdagavond van 71/2—9 uur, les in lezen en godsdienstonderricht, voor jongens van 14—16 jaar. Vrijdagavond van 71/29 nur, les in schrijven en rekenen ,voor jongens van 1416 jaar. De ontspanning en de teekenlessen worden gehouden in het gebouw der St. Vincentius-vereeniging, Zoetestr. 11. De overige lessen worden gegeven in e'en der lokalen van de R.-K. Parochi ale School, Gortesteeg. Hel bestuur is iederen Zondagavond le spreken in het St. Vincentiushuis. Nieuwe Groenmarkt 22, van 671/2 uur. a. K. Ver-leniging tot bescherming van meisjes, gen. „St. Martha." Het Bemiddelingsbureau der Vereeni- <ing is geopend eiken Dinsdagmiddag 12 2 nur, voor betrekkingen al lienstboden enz., Donkere Spaame 2 hwnar voor R. K. dienstmeisjes wip> aiders buiten de stad woonachtig zii> iederen Zondag- en Woensdagavon vai 10 ure gelegenheid bestaat tegen d geringe vergoeding van 5 ct. per weel «••r vrii"n Hid aangenaam cn gezelli door te brengen, -auo-e -uiig dasrtoe aan bet „Te Huis" op bovengenoemde avonden. Tijdelijk Zoetestraat 12rood. Het Bestuur is te spreken eiken 2en Vrijdag der maand, des avonds tusschen half acht en half negen. Het doel dezer vereeniging is; Meisjes uit den dienstbaren stand van 1216- jarigen leeftijd gratis in het naaien en aanverwante vakken, alsook hel knippen, te onderrichten. Het onderwijs wordt gegeven eiken ivond der week, uitgenomen den Zater dag, des avonds van half zeven tot half negen. Aangifte van leerlingen tweemaal per jaar op een steeds in dit blad te ver melden datum. St. Elisabetlisvereeniging. Inleveren van ziekenbriefjes Maan- iagavond tusschen 7 uur en half 9 Woensdag- en Vrijdagmiddag tusschen t en 2 uur, Jansstraat 49. Maria-vereeniging. R. K. Vereeniging tot bestrijding van het drankmisbruik vergadert elke twee maanden, hetwelk vooraf in de agenda dezer courant wordt bekend gemaakt. De Mariaver. heeft een onderafdee- ling, Meisjesbond, voor leden van 1116 jaar, die ook tweemaandelijks vergader! op Zondags 'snamidd. 4 uur in 't gebouw St. Bavo, Smedestraat. In de vergadering is gelegenheid zich voor het lidmaatschap te laten inschrij ven; tusschentijds bij het secretariaat der vereeniging Gr. Houtstraat 52. „ARTI ET RELIGIONI". Secretariaat; Jansstr. 29. Roosveldstr. 45 Directeur: CAREL PHILIPPEAU. Repetitie Donderdagavond 11 Februari. Aanvang der repetitie voor dames 8 uur precies, voor heeren kwart vóór 9 uur precies, in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. Dames- en heeronieden kunnen ge bruik maken van het recht van intro ductie volgens reglement. Voor hiet-in- troducé's bestaat gelegenheid zich als nog nan te meiden bij den Directeur of het Bestuur aan het repetitielokaal. HET BESTUUR. Opgewonden, luid door elkaar spre kend, drongen de menschen qp een hoopje: er was een vrouw overreden. Half medelijdend, half nieuwsgierig keken de omstanders op de ongeluk kige neer. Zij leek nauwelijks twintig jaar. Haar kleeding deed vermoeden, dat ze een knappe arbeidersvrouw was. De menigte trok gedeetelijk vóór, ge deeltelijk partij tegen den koetsier, die van opwinding zijn verstand verloren had en zich in onsamenhangende woor den verdedigde. „Ze heeft naar niets geluisterd. Ik heb geroepen, met de zweep geklapt; niemendal heeft ze gehoord ze keek maar aldoor dien kant uit." Hij wees op het venster van een modemagazijn juist vóór de plek, waar het noodlottige ongeluk had plaats ge had. Men volgde de richting van zijn hand, keek toen weer onverschillig naar heneden want er was niets bij- zonders aan het magazijn te zien; in de uitstalkast stond een lichtblauwe ochtendjapon van wollig kasimir, rijk met kanten afgezet. Toen verschenen de mannen van de brandweer, in allerijl ontboden, met een draagbaar, 'om de ongelukkige weg te brengen. Een paar minuten later had de straat haar gewoon aanzien herkregen. In zijn vuil werkpak, zooals hij van het huis-in-aan-bouw was weggeloopen, toen men hem de jobstijding bracht, zat Dirk Fransen en staarde wezen loos voor zich uit. Nog kon hij het vreesalijke niet be grijpen: zij, zijn Marie, zijn prettig- lachende, vroolijke gezonde Marie, van morgen nog zoo opgewekt en schert send, was overreden, verminkt, wor stelde misschien wel met den dood! En hij had haar niet eens mogen zien; morgen moest, hij maar terugko men, had men hem in hot ziekenhuis gezegd. Wezenloos staarde zijn blik in het kleine, uiterst zindelijke kamertje. Dooi de witte gordijnen voor de heldere rui ten scheen de avondzon en haar laat ste stralen deden de geelkoperen vogel kooi nog even blikkeren. De kanarie Marie's Jevelings- beestj© huppelde onrustig van het eenc stokje op hei ander. Opeens be gon hij te zingen, eerst zachtjes, toen luider en scheller, jubelend met lang- aangehouden trillers. Zwaar zuchtend ging de inan staan en spreidde een donkeren doek over de kooi en verbaasd staakte de vogel zijn gezang. Langzaam kropen, do uren van dezen nacht voorbij en bij het ochtendkrieken verliet Fransen het bed, waarin hij slapeloos gelegen had, zon der een. ooganblik kalmte te kunnen vinden. Zijn eerste gang was naar het ziekenhuis. Marie leefde verder kon men hem niets zeggen: 's middags zou hij haar mogen zien. Doelloos liep hij door de straten, werktuigelijk komend op de plaats, waar het ongeluk plaats gevon den had. Onverschillig liepen de menschen voorbij. Hij echter keek naar het ven ster van het modemagazijn, dat Marie's aandacht zoozeer had getrokken, en hij knikte langzaam De blauwe ochtendjapon! Zijn vrouwtje had die zoo graag wil len hebben. Haar laatste mevrouw had er zoo een gehad en ze had het toen al zooi mooi gevonden. Half in ernst, half in scherts, had zij al eens tegen hem gezegd, dat ze zoo'n zin in die japon had. Maar hij had gelachen en haar duidelijk gemaakt dat wat voor mevrouwtje paste nog niet altijd door een vrouwtje van een timmermans knecht kon worden gedragen. Ze had dat wel dadelijk toegegeven, maar toch zoo dikwijls ze voorbij dat mode magazijn kwam, keek zo verlangend naar die japon, die er nu al zoo lang had gestaan en maar niet verkocht werd. En nu hij die japon daar zag, pij nigde hij ziehzelf door zich voor te stellen hoe mooi ze 'Marie wel zou hebben gestaan Eindelijk mocht hij zijn vrouwtje zien. Zijn adem stokte, toen hij op de teen-en loopend, de zuster volgde. Toen scheen het een oogenblik duis ter rondom hem te worden Was dat werkelijk zijn Marie? Hij herkende haar nauwelijks. Even sloeg ze de oogen op, maar haar verwilderde blik trof niet hem. „Marie," fluisterde hij, „ken je me niet meer?" Een oogenblik scheen het also! bij het hooren van die bekende stem ©en lachje over het washieeke gelaat gleed, maar het kon ook wei verbeelding ge weest zijn. Zacht bewogen zich haar lippen en hij luisterde met inspanning'. De stem van de zuster verbrak de stilte. „Ze ijlt. Ze spreekt maar al door van een blauwe japon. Men, zegt, dat haar laatste blik toevallig daarop gevallen is." Toevallig? Hij wist wel bel ei* Plotseling besloot hij te gaan. Hij holde naar huis, om het geld te halen, dat, daar nog was. Een kleine twintig gulden vond BijDat was te weinig, de japon kostte vijf -en twintig. Wat nu Eerst gdd van de spaarbank halen, zou niet gaan. Dat kon hij zoo gauw niet meier doen. Dan maar bij Wil lem sen geprobeerd. Wiillemsen was zijn vriend, èlic op hetzelfde karwei werkte. Stotterend vertélde hij wat hij noodig had en waarvoor het geld dienen moest, half-bevreesd, dat zijn vriend hem niet begrijpen en daarom uitlachen zou. Maar Willemsen lachte niet en zei- de niets. Zwijgend gaf hij hem het geld, drukte hem warm de hand en zei toen: jrarm© kerel". Zoo hard hij maar ioopen kon, snel de Fransen naar het modemagazijn, liet zich de japon inpakken, stoorde zich niet aan de winkeljuffrouw, die wel blij was, dat ze dit kleedingstuk kwijt raakte, maar d e omstandigheden, waar onder dit geschiedde toch vreemd vond en den man onderzoekend aankeek. Geheel buiten adem kwam hij in het portiershokje van het ziekenhuis. Het was al te laat. Tot half twee duurde het bezoekuur en nu was het al bij tweeën. De portier zeide hem dat hij niet meer kon worden toegelaten. „Maar 't is mijn vrouw, die daar ligt, en die zeker gauw sterven zal. 'k Voel dat ze sterven zal en nu zou ik Ihaar zoo graag nog een oogenblik van blijd schap geven." „U moet niet dadelijk het ergste denken, kom, kom, het zal wel wat meevallen," trachtte de gemoedelijke portier te troosten. „Morgen, om half één kun je terugkomen en misschien is ze dan weer bij d'r verstand...." „Neen, ik weet, ik voel liet, dat het gauw met haar afloopt. Toe, laat me asjeblieft bij haar en als je 't uit je zelf niet kan, vraag dan voor me aan den directeur." „Nu wacht es, effin, dan zal ik ereis zien, wat ik voor je doen kan, man. De portier verdween, kwam spoedig terug en wenkte hem. Hij mocht weer met de zuster mee. Zacht zooals de eerste keer, liep hij achter haar aan. Zij opende de deur van het kamertje, waarin zijn vrouw lag en liet hem bin nen. Naast het bed zat een andere zuster, die bij zijn binnenkomen ver baasd op-keek. De lusters wisselden enkele woorden en verdwenen toen allebei. Hij keek om zich heen, zag, dat hij alleen was met Marie. Nu schrok hij niet van haar. Haastig, met bevende handen, maakte hij het pakje los en spreidde de japon op de dekens uit; riep angstig zijn vrouw bij haar naam. Langzaam opende zij de oogen en haar blik vestigde zich op de biauwe stof. Zij herkende de japon en met haar hand trachtte zij den kant te grijpen. Ademloos had hij staan kijken. „Dirk", fluisterde ze en haar stem klonk ver-af, „Dirk, de blauwe japon wat heerlijk. Die zal me mooi staan heel mooi Diep moest hij vooroverbuigen om haar woorden te verstaan. Toén gaf hij plortseling een gil haar- gelaat had zoo'n vreemde uitdruk king gekregen. De zuster was onmiddellijk bij hem, had achter de deur staan wachten. „H-et loopt af' zei zo zacht. En het was zoo. Na een paar mi nuten was zijn lief, mooi vrouwtje niet meer. Naar de woorden, die de zuster tot troost tot hom zeide, luisterde hij niet. Slechts één vraag verstond hij „Wat moet er nu met die biauwe japon gebeuren?" „Daar moet ze in begraven wor den," ze:de hij shikkond. „Die heeft haar het laatste oogenblik ran vreugde gegeven." Uit het Duitach. De „Prinses Helena" een van die mooie Oceaan-reuzen, die in zes da gen yan Bremen naar New-York stoomen, was 's middags van Sou thampton vertrokken en bevond zich in volle zee, toen er omstreeks 7 uur iets merkwaardigs plaats had. De telegrafist, een jong, net heertje, ver liet haastig ^gijn nauw hokje, liep snel over het dek, keek om zich heen alsof hij iets zocht, klopte eindelijk krachtig ..aan de deur van de kapi teinshut wachtte niet eens op het „Binnen!" van den kapitein, die on der het genot van een lekker glaasje wijn met den scheepsdokter in druk gesprek was. „Kapitein," zeide de telegrafist buiten adem, „ik moet U even spre ken, U alleen spreken!" Dr. Snijder ging staan en sloeg de deur met een bons achter zich dicht. „Nu, en vroeg de kapitein. De telegrafist baalde uit zijn broekzak een lange strook met pun ten en streepjes en ontcijferde lang zaam het volgende „Leopold Steenman. Millioenen-op- lichter, als passagier eerste klasse op „Prinses Helena". -Oppassen. New- Yorker politie is op de hoogte. Houdt het zooveel mogelijk geheim. De directie," De telegrafist zag kapitein Bruin aan. Deze sloeg van verba-zing met den vuist op tafel, zoodat de wijn glazen er van rinkelden, vloekte en zei toen bedaard: „Dank je. Och ga even naar den dokter en zeg hem, dat ik hem graag zou spreken. En mond dicht, begrepen." De telegrafist verdween en spoe dig .daarna zat de dokter weer op het plaatsje, dat hij noode had ver laten. „Een mooie boel...." zei de kapi tein en vertelde het groote nieuws, Wat door middel van draadlooze te legrafie zooeven zijn boot bereikt had. De dokter zette natuurlijk groote oogen op. „Weet u, kapitein, wie de kerel is?" vroeg' hij„het is niemand anders dan de kleine Zuid-Ameri kaan, d. w. z. die zich voor een Ame rikaan uitgeeft en zich Longfellow noemt." „Zou je denken, dat dit leelijke ventje liet was Een half uurtje ge leden heb ik nog woorden met hem gehad." „Ik kon den kerel van het begin af niet uitstaan," zeide de dokter. „Wij1 hadden nauwelijks Bremerha ven achter ons, of hij begon me al te vervelen met zijn migraine. Ik heb hem geze.gd, dat hij muizennesten in het hoofd had!" „Maar, dokter, wij moeten nu een beetje beleefder tegen hem zijn. Wij weten niet eens of hij het werkelijk wel is. Hij' noemt zich Longfel low „Dat getuigt in elk geval niet van veel fantasie. Wie noemt er zich nu naar een Amerikaanscb dichter Al leen een bankier, die er van door is, kan zooiets in zijn hoofd krijgen Zeg, kapitein, ik weet wat: laai de steward tijdens 'het souper in zijn hut gaan en eens kijken hoe zijn linnen goed gemerkt is. Ik durf om tien fijne flesschen te wedden, dat daarop geen L. gevonden wordt." Een half uur later liet de steward een nachthemd en jen zakdoek van den heer Longfellow zien, welke bei den met een 8. gemerkt waren. Van dat oogenblik ai' aan verbaasde mis ter Longfellow zich over de buiten gewone hoffelijkheid en vriendelijk heid, waarmede bij werd behandeld door den kapitein, op diens voor beeld ook door het personeel en ten slotte zelfs door de andere passa giers. Nauwelijks vertoonde hij zich op het dek, of de kapitein gaf bevel, dat er een ligstoel voor hem klaar gezet moest worden. Dr. Snijder haalde zelf een voetenschommel en hield een gezellig praatje met mr. Longfellow. De andere passagiers groepeerden zich rondom hem, en het duurde niet lang of de Zuid-Ame rikaan, die aanvankelijk zoo weinig sprak, vormde het middelpunt van de menschen aan boord. Ieder vond het niet meer dan natuurlijk, dat aan de maaltijden steeds bij hem begon nen werd, dat hij 'e avonds uitmaak te wat er gespeeld zou worden en dat elke muzikale dame de liederen zong, welke hij het liefst wilde hoo ren Niemand wist echter wie toch die mister Longfellow was, maar' de een deed mee, omdat de ander mee deed. (Wel deden er allerlei 'fabel achtige verhalen de ronde, maar daaraan hechtte men toch niet onvoorwaardelijk geloof. Op den vijfden dag kon mister Longfellow van dankbaarheid niet langer zwijgen. Hij ging naar den kapitein, die hem met een diepe bui ging ontving, en zeide: „Ik zie in, dat ik mijn incognito slecht bewaard hebt. U kunt u wel voorstellen dat ik gemakshalve ma,ax een anderen naam heb aangenomen. Als men „Maar natuurlijk, mijnheer Long fellow, natuurlijk." „Ik zou er intusschen prijs op stellen, kapitein, dat u mij niet met! meer onderscheiding dan de andere passagiers behandelt. Het zou maar opvullen en U begrijpt „Natuurlijk, mijnheer Longfellow, natuurlijk Met een handdruk scheidden ze. Den volgenden dag kreeg men eenst Long Island later het vrij- heidsstandbeeld in liet gezicht Langzaam stoomde de boot de reus achtige haven van New-York bin nen. Toen naderde er een klein mo torbootje, de boot stopte en zes po litieagenten klommen de touwladde» op. Mister Longfellow stond na tuurlijk vlak vooraan, allen hadden voor hem plaats gemaakt en hm keek met [belangstelling naar de klimoefeningen der agenten. Nauwe lijks waren de agenten op het dek of mx. Longfellow werd op een wenk van den kapitein in hechtenis ge nomen en geboeid. Niemand scheen hierover verbaasd te zijn me» wist het immers wel, dat er mek hem iets zonderlings gebeuren zou. Iedereen wilde het natuurlijk voor uit wel gedacht hebben, dat hij de beruchte Steenman was, die een paar millioen verduisterd had. Een glad geschoren mijnheer vertelde druk gesticuleerd dat hij yan den be ginne af aan wel vermoed had, wie die mr. Longfellow was Er zou echter nog iets ongehoorde gebeuren. Aan de landingsbrug te New-York stond een deputatie van veertig, mannen, die deftig in het zwart ge kleed waren en over hun vest een breed, blauw-en-oranjekleurig lint droegen en met een vlag wapperden, welke uit dezelfde kleuren samen gesteld was, de kleuren van de Zuid- Amerikaanscke republiek Santo Porto Toen zij den armen mister Long fellow, den gearresteerden bedrieger zagen, hieven ze een woedend gebrul aan, zooals zelfs de politieagenten, overigens tvöor geen kleintje ver vaard, nog nimmer hadden gehoord, Zij: eisehten onmiddellijke invrij- heidsstelling van den geboeide, in wien ze hun „beminden" presidente Don Sebastiano herkenden, en dreig den de politieagenten, den kapitein, de „prinses Helena", de bemanning en de passagiers gezamentlijk voor president Taft te zullen brengen, die wel genoegdoening zou weten te verschaffen Gelukkig kwam er juist een poli- tie-inspecteur, die den oplichter per soonlijk in ontvangst wilde nemen, doch den president toevallig kende, hem in vrijheid stelde en zijn ver ontschuldiging aanbood. De heeren van de deputatie sche nen echter grooten lust te hebben voordat ze weggingen kapitein Bruin nog .even te lynchen. Maar toen kwam de zooeven genoemd» gladgeschoren heer, die in werkelijk heid de gezochte Steenman was, hield een schitterende toespraak en smaakte het genoegen de veertig op gewonden heeren te kalmeeren. Men bracht een hoera uit op den voor- treffelijken president van Santo Por to en wenschte hem geluk met den gunstigen afloop van zijn lang» Éuropeesche reis. Kapitein Bruin omhelsde in de algemeene opwinding den gladgeschoren heer en het was aardig om te zien hoe hij dezen zijn redder in den nood op vor stelijke wijze Zelfs op beide wan gen kustte en een „tot weerziens" stamelde. De beide hoeren hebben elkaar echter nooit weer gezien Is een oud tijdschrift van 1868 met een plaatje van een heel ouder- wetsch rijwiel lezen wij het vol gende over de fiets „De Velocipede was vroeger slechts een speeltuig voor kinderen thans echter is zij door de verbe teringen, die zij ondergaan heeft, een in Frankrijk, Duitschland en Engeland algemeen gezocht „zelf- vervoermiddel" geworden, en als men kan gelooven wat des aan gaande uit Parijs geschreven werd over gehouden koukoersen van velocipeden bij wijze van de bij vele volkeren en niet het minst bij ons in gebruik zijnde barddrave rijen, zou de velocipede iu snelheid niets aan den besten draver toe geven In Parijs heeft zij baar vol komen burgerrecht verkregen, en in Frankrijk pleit men voor den invoer er van ten gebruike van de post- en telegraafboden daar is zu k nuttig verkcermiddel bijna onontbeerlijk geworden. E!k huis gezin, schrijft men, zal weldra een snelvoet bezitten, en wedrennen aanleggen zoo als met paard of gonde1. Jorge lui kunnen zich zon der eenige moeilijkheid des namid dags naar hunne zelfs verscheidene mijlen verwijderde lustoorden be geven, daar een flinke snelvopt in een uur ODgevecr 12 mijlen afleg gen kan. Die geeitdrift voor de velocipede zal er ongetwijfeld toe leiden om het werktuig tot een boogere volmaaktheid op te voeren, en wellicht kunnen wij dan later hierop terugkomen. De nevenstaande afbeelding is een twee wielige snel voet (velocipede bicyle) volgens een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 15