Letteren en Kunst. Landbouw en Vis*chenj Stadsnieuwe ELDERS Gemeenteraadsvergadering. INGEZONDEN. Boekbeoordeeling Uillotingen Rechtszaken. „De naamlooze vennootschap isd,e vennootschap opgericht met een in aandeelen verdeeld maatschappelijk kapitaal, "waarin ieder der vennoo- ten (aandeelhouders) een of ineer aan deden heeft en waarbij de aa&spra- kelijkheid van ieder der vennooten jegens de vennootschap beperkt is tot het bedrag van het aandeel of de aandeden, waardoor hij heeft deel genomen, behoudens het bepaalde bij het eerste en het derde lid van art. 1663 van het Burgerlijk jWhtboek." Behalve omtrent de rechtspersoon lijkheid hepaald een ander artikel dat de naamlooze vennootschap koop man is in den zin van het Wetboek van Koophandel, onafhankelijk van de vraag of zij onder de definitie valt. Een ander artikel bepaalt dat de naamlooze vennootschap, op straffe van nietigheid, wordt opgericht bij notarieele akte, verleden van de Ne- derlandsche taal. Bij die akte ver schijnen de partijen in persoon of worden krachtens schriftelijke vol macht vertegenwoordigd. De akte van oprichting moet den naam en de plaats van vestiging der naamlooze vennootschap vermelden. De naam' vangt a.an of eindigt met de voluit geschreven woorden „Naamlooze Vennootschap." De plaats van vestiging is gelegen in het [Rijk van Europa. Dit alles op straffe van nietigheid. De akte van oprichting vermeldt, op straffe van nietigheid, het bedrag- der aandeden, alsmede het aantal aandeden, waarvoor door ieder der oprichters in de vennootschap deel: genomen wordt. Voorts wordt vermelden van het doel tot de absolute vereischte ge rekend. De regeling der bekendmaking va n de akte van oprichting, is in hoofd zaak ontleend aan de bestaande wet. Enkele punten ziju slechts aan de oude bepalingen toegevoegd. Een nieuw artikel bepaalt: „Het Openbaar Ministerie is bevoegd de nietigverklaring te vorderen der naamlooze vennootschap. Op grond dat hare werkzaamheid in strijd is met de goede zeden of de openbare orde bepaalt de rechter het tijdstip, waarop de nietigheid gerekend wordt een aanvang .te hebben genomen. Dg Verevening der zaken eener aie tig verklaarde naamlooze vennoot schap geschiedt onder toezicht der rechter, die de nietigverklaring- uit sprak, op de wijze en met inachtne ming der vormen omtrent onbekende nalatenschappen vastgesteld." Ingeval van nietigheid der naam looze vennootschap zijn de oprich ters de bestuurders en de commis sarissen. zoo die er zijn, persoonlijk en hoofdzakelij-k voor het geheel je gens derden gehouden tot vergoe ding van de schade, door dezen ten gevolge van de nietigheid geleden. Van iedere aansprakelijkheid is echter ontheven degene, die bewijst, dat de grond der nietigheid buiten zijne schuld is ontstaan. De naamlooze vennootschap die eenen naam aanneemt, gelijk aan die welke reeds wordt gevoerd dooreen andere naamlooze vennootschap, of van dezen in zoo onbeduidende mate afwijkt, dat daaruit bij het publiek verwaaTing van beide vennootschap pen kan ontstaan, is, op straffe van vergoeding, ook kosten, schaden en interesten, gehouden op de eerste aanmaning door of van wege die andere naamlooze vennootschap, on verwijld eene afdoende wijziging in haren naam. tot stand te- brengen. Uit alle geschriften, gedrukte stukken en aankondigingen, waarin de naamlooze vennootschap partij is, of die van haar uitgaan, inet uitzon dering van telegrammen, moeten de volledige naam der vennootschap en de gemeente, waarin zij gevestigd is, duidelijk blijken. Indien in deze be scheiden melding wordt gemaakt van het maatschappelijk kapitaal der naamlooze vennootschap, moet daar bij tevens worden vermeld, welk be drag is geplaatst en hoeveel van het geplaatst .bedrag is gestort. Het ontwerp bevat voort een reeks bepalingen omtrent het prospectus, waaronder wordt verstaan een stuk, dat verspreid wordt en dat verleend is om idoor mededeelingen omtrent eene op te richten of reeds bestaande naamlooze vennootschap de gelegen heid te [bieden tot het nemen van aandeelen of schuldbrieven dier naamlooze vennootschap, of vanver- tificaten daarvan. Het bestuur der naamlooze ven nootschap wordt verplicht tot het onderhouden van een register met de namen van alle houders van niet volgestorte aandeelen en met ver melding van het op ieder aandeel gestort bedrag. Als van veel gewicht wijst de Mi nister- op de thans in ons Wetboek van Koophandel geheel ontbrekende bepalingen omtrent de inbreng van iets anders dan geld en de andere van art 43 van het ontwerp genoem de overeenkomsten. In het algemeen moet volledige vrijheid bestaan ook tot bet aangaan van overeenkomsten als de daar bedoelde, mits dit door de aandeelhouders geschiedt metvol- komen kennis van zaken en zonder benadeeling van derden. Het zijn overeenkomsten betreffende de stor ting op aandeelen op andere wijze dan door betaling van Nederland- scbe wet-tig betaalmiddel, overeen komsten betreffende de verkrijging van een bedrijf of onderneming, van een octrooi of van eene concessie, en die betreffende de verkrijging van eenig recht, van welken aard ook, tot een zoodanigen prijs, dat die rechtshandeling voor de venootschap van bijzonder gewicht moet worden geacht. Onder de overeenkomsten zijn er intusschen sommigen, die meer in het bijzonder den bloei ja het gan- sche bestaan der vennootschap kun nen beheersdhen. Dit dringend be lang heeft den Minister genoopt hare totstandkoming afhankelijk te stel len van een bepaald besluit der aan deelhoudersvergaderingen. Ten aan zien van de bepalingen ter bescher ming van de rechtmatige belangen dei- overstemde minderheid, zij aan gestipt, dat de eisch gesteld wordt dat de opposanten die tusschenkomst der Regeering wenschen, ten minste een tiende gedeelte van het geplaat ste kapitaal moeten vertegenwoordi gen. De bevoegdheid om tegen het besluit der algemeene vergadering op te komen wordt slechts toegekend aan aandeelhouders die in persoon of bij gemachtigde ter vergadering te gen jjet [besluit stemden. De thuis blijvende, couponknippende aandeel houder verdient, in dat opzicht al thans, de iweergeven bijzondere be scherming niet. Ten einde tegen chantage of onge motiveerd Verzet te waken, wordt voorgesteld de gedaagde, de nl. ven nootschap, eene actie te geven ter bekoming van vergoeding van de schade die zij tengevolge van het verzet ondervindtdeze actie zal ook kunnen ingesteld en toegewezen wor den, indien het verzet te eeniger tijd ingetrokken wordt. Bepaald' isverder onder meer, dat de akte, waarbij eenige overeenkomst is aangegaan, welke voor de vennoot schap de verplichting medebrengt van schulden of andere lasten te vol doen. het gezamenlijk bedrag dier schulden of lasten moet vermelden, of, indien die vermelding niet moge lijk is, althans het hoogste bedrag, waarvoor de vennootschap uit dien hoofde aansprakelijk kan worden ge steld. Voorts dat iedere overdracht aan de naaml. vennootschap va,n niet vol gestorte aandeelen in haar maat schappelijk kapitaal nietig is. De vennootschap wordt wettelijk verplicht tot het houden van min stens één algemeene vergadering per jaar. De bestuurder die de wet of de akte van oprichting overtreedt, is, onverminderd zijne aansprakelijk heid tegenover de vennootschap, ook tegenover dei-den aansprakelijk voor de schade, door dezen ten gevolge van die overtreding geleden; eene aansprakelijkheid die vervalt, indien de bestuurder bewijst, dat die over treding den derde bij diens meiewer king bekend was. Uit de bepalingen omtrent de ont binding blijkt onder meer, dat de naaml. vennootschap ook voor het verstrijken van den bij de akte be paalden tijd bij besluit der alg. ver gadering kan worden ontbonden, en voorts dat zij na hare faillietverkla ring blijft bestaan en eei*st dan ont bonden werd, wanneer hare insol ventie intreedt, in wélk geval hare vereffening onvermijdelijk is en haar voorrtbestaan daardoor onmogelijk geacht moet worden of althans geen nut zou hebben. Voorts is door een bepaling het misbruik gekeerd, dat n.l. Vennoot schappen in liquidatie hare zaken blijven voortzetten. De hygiëne van hst boek. We ontleenen het volgend bericht aan „De Nienwe Courant Dat het boek de bron is van veler lei besmetting is een algemeen erkend feitdat men dus reeds langen tijd tocht naar middelen, boeken nadat tij in aanraking geweest zijn met lij ders aan besmeitelijke ziekten te ontsmetten, lag voor de hand. Tot voor korten tijd is men in die poging en niet afdoende mogen slagen. Een goed ontsmettingssysteem toch moet in de eerste plaats eenvoudig en iD het gebruik gemakkelijk aan te wen den zijn en hier atuite noen op bezwaren. Wilde het systeem dus aan deze eischen voldoen zoo moest het boek gesloten kunnen worden ontsmet Hierin nu is de bekende Franeche antisepticus, prof. Berlioz, geslaazd en wel door te combineeren sterilisatie bij lage temperatuur met het indring en van desic.fecteerende dampen. De te ontsmetten boeken worden geplaatst in speciaal daartoe ingerichte ovens, die tot een temperatuur van circa 90 gr. C. worden verwarmd, terwijl de disinfectant, die in de oven wordt verhit om de werking volledig te ma ken, een Formal-product is. Belang wekkende proefnemingen voor de Académie de Médecinete Parijs, heb ben aangetoond, dat zelts boeken van meer dan 1000 bladzijden, waarop vóór de bewerking een baccillencultuur was aangebracht, na het verlaten der ovens geheel vrij waren van besmetten de stoffen, tevens bleek dat deze bewerking in hooge mate bijdraagt tot bet behoud van het boek. In een leesbibliotöeek in den Haag wordt hel genoemde procédé reeds gevolgd. Ziekten in de bolgowasxen. In een druk bezochte vergadering van de Af deeling Alkmaar der Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, gehouden onder voorzitterschap van den heer L. H Koolhoven, uit Bloe- mendaak hield prof. J Ritzema Bos een voordracht over eenige ziekten, die zich in de bolgewassen voordoen, speciaal in de tulpen, welke in deze streek veel worden gekweekt. De hoogleeraar [herinnerde er in zijn inleiding aan. hoe dikwerf het voorkomt, dat de kweeker de bollen goed aflevert en deze bij iiitpoting in hel buitenland niet aan de ver wachting .voldoendoordat ze niet willen Moeien. Veel onverkwikkelijke strijd en proeessen over schadevergoeding zijn hierdoor al ontstaan, omdat de koo- pers beweren, dat er geen goede doch slechte bollen zijn afg-eleverd! Meermalen bleek het bij onderzoek dan. dat de bollen wél goed afgele verd waren, doch bij uitpoting mis lukten door verkeerde behandeling, b.v. doordat de bollen te lang inge pakt waren blijven staan en aan het broeien waren gegaan. Ook komt het voor, dat de zending te langen tijd aan een vochtige at mosfeer is blootgesteld geweest of dat de bollen mislukten doordat ze geforceerd wei-den. Dikwerf heeft dus de kweeker geen schuld en kunnen hem geen ver wijten gedaan worden. iSVat nu echter meer de ziekten in de tulpen betreft, in de eerste plaats dient genoemd te worden bet zooge naamde ringziek, dat vroeger alleen bij de hyacinthen voorkwam, doch in de laatste jaren ook bij de tulpen. Deze ziekte wordt veroorzaakt door microscopisch kleine diertjes, zooge naamde stengel-aaltjes, die ook de uien aantasten. De „La Reine" tulp is de bloem waarbij deze ziekte het meest voor komt, ook de tulp „Gele, Prins" heeft er dikwijls last van. JWiaar de grond besmet is met deze stengelaaltjes, daar is groote voor zichtigheid bij uitbreiding der tul penteelt geboden. Spr. wil voor deze streken de tul penteelt niet afraden, maar men zal goed doen nu hier veel uien worden verbouwd, de tulpenteelt niet teveel op den voorgrond te doen treden. Een andere ziekte is het verschij nen van kwade plekken in de tul penvelden, m. a w het niet-opko- men der tulpen. Deze ziekte, die heel erg- te Noordwijk en omstreken woedt, heeft al heel wat kwaad te weeggebracht, ook in Beverwijk- Aanvankelijk is de bol normaal ontwikkeld, doch daarna- wordt hij' aangetast door een zwam, die met zijn draden in de schubben voort woekert. Niet .alleen tulpen worden hier door aangetast, doch ook sommige soorten van irissen, narcissen en hy acinthen. Het beste middel om de ziekte te bestrijden is den grond goed uit de graven en de zieke bol len verwijderen, waarna de bodem ontsmet moet worden met carboli- neum. Niet altoos is dit voldoende, doch dikwerf werkt- dit middel gunstig, üe infectie vindt meest plaats in het najaar, dus het is niet goed dat de bollen laat geplant worden. Veel vruchtwisseling is voor den bodem bijzonder goed ens meer dan 3 we ken omwerken van grond aanbeve lenswaardig-, In tegenstelling met de kwade plekken in de tulpenvelden, die lo kaal zijn, is de Botrytis-ziekte, wel ke algemeen is verspreid, hoewel z\j niet zoo gevaarlijk is. Bij deze ziekte sterft de spruit, die even boven den grond komt af, zonder dat de bla deren zich ontplooien, terwijl de bol gezond blijft. Ook hier is een zwam de oorzaak der infectie en gevaarlijker dan de zwam bij de vorige ziekte, omdat deze ziekte van het eene veld op 't andere kan overwaaien. Wanneer de plant erg ziek is, gaat de ziekte ook op den bol over. Er vertoonen zich zwarte plekken op de schubben, die, wanneer deze verwijderd zijn, we derom een gaven bol vertoonen. Deze ziekte komt alleen bij de tulpen voor en kan bestreden worden door al leen zuivere bollen te planten en het afval der bollen radicaal te ver nietigen en niet hier of daar op een stuk land te laten liggen. Prof. Ritzema Bos ging deze ziek ten nog- in allerhande bijzonderhe den na, terwijl aan het eind der ver gadering den aanwezigen gelegen heid gegeven werd verschillende vragen te stellen, waarvan een dank baar gebruik werd gemaa kt. Hij her innerde er ten slotte aan, dat de kweekers hem een groot genoegen doen als zij bij de ontdekking van nieuwe ziekten hem daarvan mede- deeling doen; waar wetenschap en praktijk te samen werken kan veel goeds geboren worden, vooral als de kweekers van de door hen op de ld oembollen velden waargen ome n ziekten zoo uitvoerig- mogelijk wil len berichten en do zieke bollen zen den aan bet phyto-patholog'isch labo ratorium te Wageningen. Gisterenmiddag vergaderde in de Sta tenzaal onze Gemeenteraad. Afwezig waren de heeren: Nieuwen- huizen Kruseman en Levert, (de laat ste, die in Engeland vertoeft, om te trouwen, berichtte, dat hij tot zijn leedwezen verhinderd Ls de verga dering bij te wonen... Onbedaarlijk ge lach!) Ka opening der zitting deed de Voor zitter verschillende mededeelingen. Reeds direct daarna was aan de orde de kwestie der R.-K. S c h o o T v e r e e n i g i n g. Over' deze zaak sprak de heer Smit." Om welke redenen hebben R. en W. besloten niet in te gaan op de vraag van 't bestuur der R.-K. Schoolvereeni- ging om de .school alsnog te behou den en wat stellen B. en W. zich ivoor van dit proces? Welk belang kan do Gemeente bij dit proces hebben? Ge steld. dat de Gemeente Zal winnen wat vrij onzeker is dan zal de Ge meente eer nadeel hebben wanneer de Gemeente 't genoegen zal hebben de Schoolvereeniging te dwingen 't gebouw te ontruimen. En dan kan van alles in het gebouw geschieden, want dan houdt de macht van !t Gemeentebe stuur op. Wat kan aan 't bestuur dei- School vereeniging worden verweten? Toch niet kan gezegd worden, dat de school geen sieraad zal zijn voor 't Ke naupark. Men bedenke wel, ieder op volgende eigenaar zat er mee kunnen doen, wat hij wil. Spr. zal dan ook niet voor 't voorstel kunnen stemmen. Hierna sprak dr. v. d. Berg. Afge scheiden van de juridische kwestie, stelt spr. zich de vraag of hij stemmen 'mag over een procedure, waarmee geen en kel voordeel is te behalen. Men zou al leen kunnen handhaven de vroegere voorwaarden. Doch spr. vraagt: is het geen hoerenhuis en gaat het er niet ordelijk toe? De motieven van B. en W. vindt de heer Van Jiossuin duidelijk. In de „S.-E." is er ook op gewezen, dat zoo weinig zorg besteed wordt aan de kin deren, zoodra zij de school verlaten. Dat verwijt is ongegrond, zegt spr., want de houding der kinderen is voor- beeklig, hij woont er naast. Wat de kwestie betreft, spr. vraagt of B. enW. zich wel op een juist standpunt heb ben gesteld. Spr. geloolt van ja. En dat standpunt dienen B. en WL te hand haven. Daarom zal spr. zich niet ver zetten tegen de voordracht. De zaak is door den heer Smit ge heel omgekeerd, betoogt de heer Van Styrum.Men moet deze zaak niet be schouwen als een plagerij. De houding van 't Schoolbestuur, die hun handtee- kening' onder het stuk geplaatst heb ben, is zeer afkeurenswaardig. Toch acht spr. de zaak niet van zooveel be lang, dat zij een procedure wettigt. Daarom zal hij gebjeei om andere ar gumenten, tegen !t voorstel stemmen. Voor 't recht der gemeente, kwam de heer Thiel op. Dit recht moeten B. en W. handhaven, wil de Raad dit laten schieten, dan moet hij dit zelf weten. B. en W. zijn tegenover 't Schoolbe stuur zeer tegemoetkomend geweest en hebben niet willen plagen. Om nu nog eens een termijn van 5 jaar toe te slaan, daarvoor zijn B. en W. niet te vinden eri een dergelijke behandeling konden zij zich niet laten wélgevallen. B. en W. staan niet tegenover een Ka tholieke School, doch tegenover 't be stuur eener vereeniging, dat zijn verbin tenis niet is nagekomen. B. en W. vin den het zelts zeer onaangenaam, dat liet hier een Kath. School geldt. Tegen de verdachimaking van den heer Van Stvrum, kwam de heer Smit krachtig op. Het is waar, 't bestuur heeft zijn verbintenis niet nagekomen, doch dit is veroorzaakt door de finan- tiëele moeilijkheden, waarmee 't be stuur te kampen heeft. Men moet met alle omstandigheden toch rekening hou den En er aan denken, dat zij een verklaring hebben afgegeven, die zij niet hadden behoeven te geven. Eirg tegemoetkomend vindt spr. de houding van B. en W. niet, gebleken is zij tenminste niet. Ik heb niets ten laste geiegd, zei de heeir Van Styrurn, de feiten spreken genoeg. 'tSchoolbestuuf heeft zich ver bonden de school in 1909 te ontruimen, dien tqrmijn heeft men Daten voorbij gaan en nog geven B. en W. tot 19li uitstel. Wanneer spr. in 't College had zitting gehad, dan zou hij ook op de namen der onde rt eek en a ars der verkla ring zijn afgegaan. Men moet hier de zaken niet omkeer en. De schijn tegen 't Bestuur is er, dat erkende de heer v. d. Kamp, doch alles weten is alles vergeven. Zoo Ls het ook hier. 't Bestuur dei- R.-K. Schoolveree niging kende toen 't arrest van den Hoogen Raad nog niet. Spr. heeft de ernstige overtuiging, dat 't Schoolbe stuur uit t gebouw wil, wat wil men nu forceeren? Wat de kwestie betreft, 't geschil zal e.v. afloopen op een scha devergoeding, doch welke schade zal heptaald kunnen worden? Spr. stelde bij motie voor alsnog een 3- a 4-tal jaren dispensatie te verlee- 11%). Dal moeten B. en W. toestaan en niel de Raad, betoogde de heer Thiel. Doch van verlenging kan toch geen sprake meer zijn, dat kunnen B. en W. nu niet meer doen. Wel eenig verwijt trof 't Bestuur der Schoolvereeniging, oordeelde de heer De Bjraal, doch 't belang der Gemeente is zoo klein, dat spr. tegen 't voorstel van B. en W. zal stemmen. De bepaling in de koopacte, zegt de heer Middelkoop, 'heeft een bindende kracht. Die bepaling is niet nageko men en nu heeft de Gemeente 't recht 't contract te verbreken. Nu zou 'I voorstel van B .en W. tot gevolg heb ben een aanbod aan 'l Bestuur der Schoolvereeniging om alsnog een paar jaar uitstel te geven. 't Doel van den heer v. d. Kamjpi is alleen om 't Schoolbestuur in de ge legenheid te stellen zijn verbintenis na te komen. De Voorzitter erkent, dat de school een toonbeeld van orde is. B. en W. zijn zoo tegemoetkomend mogelijk ge weest. Hier ligt werkelijk een groot belang voor de Gemeente. Hier is een verbintenis niet nagekomen en dat die nen B. en W. te voorkomen. üe lieer Lassehuit gaf nog den heer v .d. Kamp in overweging, zijn verzoek tot B. en W. in te trekken, dezezulfen het toch niet inwilligen. We heb ben toch lectuur, zei de heer v. 'd. Kamp, dit B. en W. een voium van den Raad opvatten als een opdracht. 't Voorstel van den beer v. d. Kamp werd vervolgens verworpen met 5 st. voor en 't voorstel van B. -en W. 'werd hierna aangenomen met 18 tegen 11 sl. (Zie vervolg in het Eerste Blad Voo~ den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggezonden. Goed verloren, veel verloren, Eer verloren, meer verloren! Mijnheer de Hoofdredacteur! Ter wille dezer waarheid, verzoeken wij een plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat onzen dank. Hoe licht de menschen geneigd zijn een geval ten kwade uit te leggen, is reeds vaak genoeg gebleken, of schoon wij er zachtjes-aan wel aan ge wend raken, ons van buurpraatjes niets aan te trekken, toch meenen wij, ter wille onzer goeden naam, nu niet lan ger te mogen zwijgen, te meer daar eenige personen zich er tlians op toé schijnen te leggen, om door allerhande Lasterpraatjes onzen imam afbreuk te doen. Toen vóór ongeveer twee jaar geleden, van één onzer een rijwiel was verduisterd, werd liet geval precies an dersom verteld, en kregen wij dit ge val op onzen schuldbrief. Dit konden wij voor sommigen nog plaatsen, om de onduidelijkheid, waarmede de nieuws bladen dit meldden, en daar het voor de Rechtbank te 's-Gravenhage is be handeld, is er ook later in de plaatse lijke bladen van dezen omtrek, ook niets meer van vermeld. Voor diege ne, die zich deze zaak nog verkeerd voorstelde, hebben wij dit geval even aangehaald. Doch, nu doet weder een ander verhaal de rondte. n.l. dat wij een kistje boodschappen hebben gesto len. Laten wij even toelichten, hoe deze zaak zich heeft toegedragen. Toen Maandag 31 Januari, twee onzer, met den schuit, voorbij den steiger van den. heer v. d. Weiden (tusschen Rcnne- broek en Cruquius gelegen) voeren, za gen. zij een kistje staan. Dit kwam hen vreemd voor, daar het pad op een bollenschuur uitkwam. Zij keerden te rug en kwamen tot de ontdekking dat het met boodschappen was gevuld. Dit kwam hem nog vreemder voor, daar het dichtst bijzijnde huis, ongeveer 200 M. verwijderd staat, en nog wel onder in den dijk, zoodat niemand, oök niet 't minste, uitzicht op had. Na het onder zocht te heóben, of er ge«n adres o£ aanwijzing van den eigenaar bij was, be sloten zij, daar niemand in den omtrek te zien was, die het daar kon hebben neergezet, of kwam halen, het maar mede naar huis te nemen, voor dat het soms in verkeerde handen mocht gera ken, daar de duisternis reeds invieL Even verder kwamen zij den heer Lint hout tegen, zij hielden hem staande, en vroegen hem, of hij niet kon gis sen, van wien het was. Nogmaals werd het uitgepakt, doch daar niets geen aanwijzing aanwezig was, werd na eenig wikken en wegen, toch maar besloten, het mede te nemen, dan zou de heer Linthout, daar langs de huizen venten de met galanterieën enz., waar hij kwam, het bekend maken en zeggen waar het terug te bekomen was. Leni gen uren later, kwam de eigenaar ook reeds opdagen in persoon, van den heer Aarts, en heeft alles in onge schonden staat terug ontvangen. Waar nu die praatjes van gestolen vandaan komen, is ons een raadsel, daar wij van den heer Aarts zooiets niet mo gen, verwachten, daar hij ons voor 't meenemen bedankte, omdat hij het an ders misschien niet meer had terug gezien, daar hij vergeten was om het af te halen. Dit zou tenminste niet pleiten, voor een flink karakter. Maar mocht er iemand zijn, die dit geval anders weet te vertellen, dan dagen wij hem uit, het in dit blad (Nieuwe Haarlemsche Courant) te doen. U, Mijnheer de Redacteur nogmaals dan kend, voor de aan ons verleende plaats- ruim te, teek enen wij, met de meeste hoogachting, GE BR LAMBOO. Beun eb mek. N.B. Andere plaatselijke bfaden, wor den verzocht dit over te nemen. „Mijn Eerste H. Com munie'", hoe de klei nen tot Jezus kunnen gebracht worden. Naar 't Engelsch, be werkt door A. Huls man, S. J. U moet mij niet uitlachen, want al is liet wat vreemd: ik meen het op recht: ik wou waarachtig dat ik St. Nicolaas was. Dan ging ik er met een flinken zak geld op uit en liep de vor-schillende Katholieke boekverkoo- pers af om kisten vol van dit onlangs verschenen boek in te slaan. O, wat zou ik graag In den nacht, als de kleinen hun onschuldige®, rustigen slaap genieten, in de huiskamers, rijke en armoedige binnensluipen en daar op tafel of naast het bedje zoo'n mooi nuttig boek achterlaten! Maar dal spel letje kan ik nu eenmaal, vooral in de>- zen tijd van 't jaar, niet spelen, maar toch geef ik den moed niet op. Daar zijn. Goddank, nog zooveel ware kindervrienden, zooveel hiave ouders^ die wel een handje willen helpen. Wat mij alleen zakken vol geld zou kosten, dat kost maar 75 cent aan den braven vader, den bezorgden moeder die hun vrcolijk dochtertje of him kleinen krul- lebol nu eens een echt degelijk en mooi bock present willen doen. .Ta, ja, allemaal goed en wel, niet waar, maar wat staat er in dat boek? Ik zal 't U zeggen. Dit boek leert aan de kinderen veel van Jezus te houden. Veronderstelt eens, ouders, dat uwe kinderen heel veel van Jezus gaan houden. Wat zal er dam gebeuren? Pater Hulsman zegt het in ziju voorrede. Dat kind zal er naar gaan streven alles te laten wat Jezus 1) edroeil en alles te doen wat Hij grang heeft. Maar vee! van Jezus, hou den is onmogelijk, zonder dat men weet wad men aan Hem heeft, zonder dan inen Hem kent. Daarom is het de eer ste en voornaamste zorg van dit boek, Jezus in aj zijn goedheid en beminne lijkheid aan de kinderen voor te stellen. Zoodra in de kinderen het verlangen is opgewekt om door daden te toonen dat ze van Jezus houden, wondt him heel boeiend en treffend vertekl wat ze daarvoor moeten doen, vooral hoe ze zich moeten voorbereiden tot de kunst van dien grooten vriend en hoe ze Hem moeten ontvangen. Hoe zal het werk van den Pastoor of Kapelaan, die uwe kinderen tot de Eerste EL Communie gaat voorberei den, vergemakkelijkt worden als hij met jongens en meisjes te doen krijgt die al gelezen hebben pf hebben hooren lezen door een ouderen broer of zus uit liet mooie boek, dat hun zoo mooi, zoo plechtig, en 'toch zoo eenvoudig verteld heeft van dien Jezus, dien zij weldra zullen gaan ontvangen. Wat zullen door heerlijke beelden en tafe- reeleu, lessen en waarschuwingen in die jeugdige verbeelding, in dat gevoelig en gewillig hart achterblijven, trouwe en wijze vrienden voor den strijd des levens die woldra ook door deze kin deren, misschien in alle hevigheid, zal moeten gestreden worden! Ik hen er zeker van, het kind <v m clit boek veel gelezen heeft, is een echt vriendje of vriendinnetje van O. L. H. De edele aanleg die hl elk kinderzieltje aanwezig is zal in voile kracht ontwikkelen, de heerlijkste Christendeugden zullen het sieren, het zal sterker zijn dan helaas zoovelen die nog vóór zij halfvolwassen zijn, door de verleiding, die hen van alle kanten be dreigt, niet het minst door slechte lec tuur, bedorven werden. Zoo'n kind kent den God dien het dient, het weet wien liet bemint, het waardeert en volgt Zijne lessen. Ik bid U. ouders, en gij allen die een kind genoegen en blijvend geluk wilt bezorgen, koop eens zoo'n boek'. Ik durf gerust de verantwoording op mij te nemen. Ik durf het U des te vrijmoediger aanbevelen omdat ik U kan verzekeren dat ik geen lialf centje van den prijs zal zien, nog veel min der in mijn zak steken. Maar ik zie zoo graag blijde en fri.seh-onschuldige kindergezichtjes., vooral als Ik jer bij mag denken dat die natuurlijke blij heid en die ronde, oprechte lach door zal blijven in ongerept en. glans, ook in lat epen leeftijd. En daarom kon en. mocht ik niet nalaten eiken kinder vriend en dus op de eerste plaats de ouders zelve, er op te wijzen dat ons hiervoor weer zoo'n heerlijk en krach tig middel aan de hand gedaan werd. Mocht het nuttige bock in duizenden huisgezinnen opgenomen worden als "n oprechten huisvriend, mocht het daar beschouwd worden als een kostbaren l'amilieschat, als een voorbehoedmiddel tegen bederf en dwaling, waarmede de jeugd bedreigd wordt. Zouden de heeren van Vincentius, of Pxopagandaclubs of Patronaten het me kwalijk nemen, als ,ik hun durfde voor steilen, door een extra-uitdeeling boe ken aan menigen armen knaap of meisje een harde teleurstelling te be sparen.? B. B. LOTEN STAD ANTWERPEN 2 pot. v&n 1903. Trekking 10 Februari. Betaalbaar 1 Maart. 18 Serieën. 2571 4792 5432 7452 8884 13207 18303 22986 23467 27638 29853 30725 30873 31817 33298 33298 33923 39415 89984 Serie 7452 no. 6 fr. 25,000; serie 2571 no 8 fr. 1000: serie 39415 no. 15 fr 500; serie 2571 no. 21 en serie 27638 to. 2 elk fr. 250. de volgende elk fr. 200. Serie 4792 no. 5; serie 13207 no. 1; serie 18303 no. 2; serie 18303 no 3; serie 18303 no. 21; pprie 23467 no 4; serie 23467 no. 13; serie 23467 no. 23 serie 27638 no. 22; serie 29853 no. 4; serie 30725 no. 16; serie 30725 no. 19; serie 30725 no. 21s^rie 30725 no. 23 serie 30725 co. 25; serie 30873 r.o. 4; serie 30873 no. 23; serie 31817 no. 2; serie 31817 no. 3; serie 38288 no. a2. de volgende elk fr. 150. Serie 7752 no. 13; serie 8384 no. 8; serie 8884 no. 2); serie 13207 no. 12; serie 18303 no. 7: serie 22986 do. 23; serie 23467 no. 14; eerie 27638 do 4; serie 27638 no. 8; serie 97638 no. 9 serie 2763S no. 16serie 29853 no 20; serie 30J25 no. 3serie 30873 no 3 serie 31817 co. 6; serie 33288 no 12; serie 33923 no. 6; serie 39415 no. 4; serie 39984 no. 8. De overige nos. vervat in boven staande serieën met fr. 110. Failliet verklaard: 29 Jan. G. J. Nales, aannemer, te 's-Gravcnhage. 9 Febr. M. *A. Corbey, modiste te Rotterdam. II Febr. C. L. de Wilde, aannemer van grondwerken, te Amersfoort. A. A. Wijnschenk, zonder beroep, Amsterdam. 14 Febr. J. Thiel. winkelier in siga ren, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijsten de faillis sementen van G. A. Sundermann, vroe ger te Katwijk aan Zee, thans te Lei den, H. Vosveld, behanger en stoffeer der te Gouda, en de naaml. vena. Zee- visscherij-Mpij. .jPoseidon" in liq. te Maassluis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 12