m m m m Gemengde Buitsnlandsche berichten Dam-Rubriek. Posterijen en Telegrafie BINNENLAND. li Éssl 4 mIf/. Hei Woningencomplex der ver eeniging „Verbetering zij ons Doel" te Heemstede. §- «ter van besturen der giroote lande lijke organisaties." Als conditio sine qua non stelt liet klad dat elke organisatie volkomen zelfstandig zijn en blijven, en dat de K. S. A er alleen moet zijn om gemakkelijk de secretarissen van dienst te z ij: n, wanneer zij daarom vragen. Wij meenen in het bovenstaande zoo duidelijk en volledig mogelijk te hebben weergegeven, wat „De Tijd" -aanvoert ter verdediging van de nieuwe plannen omtrent de K. S. A welke men door plaatsing van het Bureau der >verk 1 ïeden-v akorganisa- 'tie te Leiden en door aanstelling van mr. Aalberse als rechtskundig advi- -seur van dat Bureau reeds voor een deel heeft in vervulling gebracht. In een volgend artikel hopen wij1 onzerzijds eenige opmerkingen te mogen maken naar aanleiding van wart hierboven is medegedeeld. NU DE ZUSTERS ZIJN VERDREVEN... Telkens en telkens wet-r Kotnen uit de Fransche riekenhuizen, waaruit de zusters van liefde verdreven zijn om plaats te maken voor leekeDpersoneel, klachten over ergerlijke misstanden die daar heerschen. en blijkbaar door de autoriteiten straffeloos geduld wor den. Nu weer werden in de raadszitting van Lorient de toestanden in de ge meen te-ziekenhuizen aldaar ter sprake gebracht Daar aanleiding van het ont slag door twee leden van de commissie van toezicht op de ziekenhuizen inge diend in verband met de feiten die nu al geruimeu tijd daar voorvallen. Het eene lid, de beer Tanguv. legde de volgende verklaring af: „Ik dien mijn ontslag in, omdat er in ODze ziekenhuizen een in alle op zichten verkeerd systeem wordt ge volgd, ten aarizien der verpleegsters. Deze hebben het zoo ver geöracht, dat geen enkele bestuurder ze iets te be velen heeft. Verleden jaar toen ik in de gelegenheid was, ergerlijke feiten te constateeren, vroeg ik, dat men de betrokkenen zou ODtslaan. Doch daar is niets van gekomen. Ik zal u zegden waarom Omdat die vrouwen op den besten voet staan met de directeuren, die daardoor in de onmogelijkheid verkeeren, iets tegen haar aan te vangen. Wanorde is er thans een systeem geworden, en ik kan het onmogelijk langer aanzien, dat aldus het goed der armen wordt ver kwist Spreker las dan verschillende brie ven voor, waarin de schandelijkste feiten werdeD onthuld. He» andere commissie lid, de heer Duguey, zeide o. m „Niet om een enkel bit, maar om een reeks van feiten, zie ik mij genoopt mijn ontslag te vragen. Telkeüs als wij handelend willen optreden, stond de kliek van directeuren enz. ons in den weg. Ale de zieken klagen, luistert men naar hen niet. Nieuwjaareavond is het in de ziekenhuizen een ware zwelg partij geweest. Er is zelfs geen vol doende linnen, om de zieken naar behooren te verplegen. Het voedsel wordt slecht toebereid. De verplegers drinken zelf den wijn op, voor de zieken bestemd, en zetten er water voor in de plaats; zoo zelfs, dat de directie verplicht was het verstrekken van wijn voor een deel af te schaden en daarvoor melk aan de zieken te geven. Maar ook dit hielp niet, want nu zorgt het personeel wel, dat de melk aanzienlijk met water wordt verdund. Dronkenschap komt onder de verplegers herhaaldelijk voor, en dit is niet te verwonderen, als men ze op deze wijze in de band werkt." Na hcftiee dbcuesies over deze op zienbarende mededeelingec, besloot de raad aan dea prefect een onderzoek te vragen. Het geval te LorieDt staat hc-laas niet alleen. Arm land, waar dezeden dus verwilderen I Op zijn plaats gezet. De procu reur-generaal te Reims veroorloofde zich in het proces van, deu Franschen onderwijzersbond tegen kardinaal Lu- ?on van Reims, de verbluffende be wering dat niemand minder dan wij- j len kardinaal Lavigerie in Algerije neu- trale scholen had opgericht, dus juist zulke scholen waartegen thans in Frank rijk de bisschoppen hun waarschuwen de stem verheffen. j Een der Parijsche pastoors, de eerw. heer Le Roy, van „Notre Dame des Blancs-Marteaux", die zelf gedurende i vele jaren missionaris was in Afrika, zet den getabberden kunstenaar in ,,1'art de falsifier les faits" op zijn plaats, door hem het volgende briefje te schrijven: ,,Ik heb in de „Croix" gelezen, dat voor de rechtbank te Reims kardinaal Lavigerie de vader der neutrale scholen genoemd is. De groote kardinaal heeft de neutralileit, zooals deze in Frankrijk wordt toegepast, nooit erkend. In de door hem onder de Kabylen en Arabie ren gestichte scholen, die uitsluitend door Mohammedaansche kinderen be zocht worden, schreef hij voor, rifels te zeggen en niels te doen, waanüoor het wantrouwen der ouders of hun godsdienstig fanatisme op eenige wijze zou kunnen worden opgewekt. Eenige maanden vóór den dood van Lavigerie bracht Jules Ferry aan de scholen een bezoek. Verbaasd over de verkregen re- sultalen, zeide hij tot de slaalslioden, die om hem heen stonden: „De kardi naal heeft de neutraliteit eerder ont dekt dan wij." och hel stond met do zaak toch eenigszins anders. Zijn uit stekende bekendheid mei de Muzelman- sche bevolking in Noord-Afrika en zijn ijver om haar voor Frankrijk en voor de Kerk te winnen, hadden den kardi naal bestuursmaatregelen doeg nemen, waarvan de resultaten bewonderd wer den door den vader der eigenlijke neu traliteit iu Frankrijk zelve. Doch nooit of nimmer heeft kardinaal Lavigerie de neutraliteit gehuldigd in de scholen, die bezocht worden door Franscbe kinde ren." Zóó schrijft pasloor Le Roy en duwt daardoor den procureur-generaal met zijn onzirur'^e bewering in den hoek. Daar staal hij nu, de verdraaier der historische feilen, natuurlijk zonder blikken of blozen,, wijl de Fransche sectarissen dit langzamerhand hebben afgeleerd! Wellicht dat een der katho lieke Kamerleden aanleiding vindt om, met een verwijzing naar de verklaring van den hierboven genoemden oud-mis sionaris, de lasterlijke leugens aan het adres van wijlen kardinaal Lavigerie in het openbaar aan de kaak le stellen. De Fransche Zuidpool-expeditio. De correspondent te Buenos-Aires van de „Figaro" i,s naar Fun,t.a-Arenas ge weest om Charcot te spreken. Charcot vertelde dat hij op 23 December 1908 bij het eiland Deception had geankerd en daar kolen had ingenomen van den walvischvaarder „Magallanes". Hij ver volgde daarop zijne reis naar het zui den .Tuisschen het ijs gekomen begon nen al dadelijk de moeilijkheden. De „P'ourquoi Pas"? strandde op de kust van Grahamland, maar men wist haar weer vlot te krijgen. Nu had het .schip weer heftige stooten van ijsbergen te verduren. Toch ging men voort en be reikte Alexander I-land. Voor Peter- mann-eiland werd het anker uitgewor pen. de winter begon. Het roer van he,t schip ging verloren; de bemanning wist een nieuw roer te fabriceeren. Verschillende tochten in sleden wer den ondetnomen, maar men, kon van de autosleden geen gebruik maken, om dat het ijs daarvoor te slecht was. Na de overwintering lichtte de „Pour- quoi Pas" het anker weder, ging de Shetlands-eilandeu rond en richtte Zich toen naar het westen, nieuwe streken ontdekkende en Peter I-eiland terug- kennend. De expeditie kwam tot 126 gr. westerlengte, gerekend van af de meri diaan van Parijs, toen weer naar het oosten varende, werd de 71ste graad westerlengte wederom bereikt, terwijl men steeds maar zooveel mogelijk on derzocht en observeerde op allerlei ge bied. De verzamelingen o.a. voor de ■studie van flora en fauna bijeenge bracht, moeten de moeite waard zijn. Het schip heeft zich best gehouden, de geheele bemanning is gezond en behouden teruggekeerd, althans te Pun- ta Arenas. Geheimzinnige verdwijning. Te Weenen wordt veel gesproken over de geheimzinnige verdwijning van een fa brieksdirecteur, die in een hotel aldaar logeerde, in afwachting van een benoe ming. De benoeming kwam niet 'af en de fabrieksdirecteur verdween, zonder ling genoeg, met achterlating van ef fecten en andere papieren van, waarde. Na zijn verdwijning kwam een brief aan zijn adres, behelzende dat een con sortium hem wilde benoemen op een directeurpost aan een nieuwe fabriek. De vermiste is een man van vijf en veertig jaar. Misdadig. Voor enkele weken werd de 42-jarige metselaar L de Leeuw te Amsterdam dooreen aantal stakers ergerlijk mis- har deld. Men herinnert zich bet geval. *8 Maandagsmiddags half vijf ging hij vsu zijn werk aan de Ned. Fabriek van Werktuigen te Amsterdam naar buis (Kerkisan 17. Watergraafsmeer). Een groot aantal stakers achtervolg den hem met allerlei bedreigingen, totdat op den boek van de Von Zesen straat. De Leeuw zijn achtervolgers niet meer van het lijf kon houden en dez8 hem opgruwelijKe wijze mishan delden. Op het Dapperpleintje voor het politiepoethuis z*kte hij bewus teloos ineen. Nu, ongeveer een maand later zoo schrijft „De Tijd" ligt De Leeuw nog op net ziekbed, niet in staat te werken. Voor eenige dagen heeft bij toch beproefd, voelde zich wat beter, ont zag zich Diet, tot hij in 't laatst den vorige week een medearbeider een ongeluk zag overkomen. Dit greep zijn zeer geschokt, zwak zenuwgestel weer zoodanig aan, dat hij andermaal machteloos te bed ligt Bij eer> bezoek, door een red. van „De Tijd" ter zijner huizen gebracht bleek aJles het gevolg van den misdadigen aanslag, waardoor een heel arbeidersgezin De Leeuw is vader van 9 kinderen ongeluk kig is gemaakt. Na de mishandeling was De Lteuw op het politiebureau bijeengebracht, genolpen en door een politiedienaar naar huis geleid. Van den eersten schrik eenigszins bekomen, «lacht De Lseuw die een cordate knel is met anRSt aan zijn gez'n, waar juist eer blijde gebfurems ver wacht werd. Hij wilde zich daarom voor zijn vrouw goed houden, haar niets laten merken. Dit gelukte hem tamelijk, tot even na zijn tbuis een kenDis, die van het geval gehoord had, naar hem k wam informeeren. Hij ont, kende eerst alles, en deed alsof er niets gebéurd was. Maar hij vertrouw de te veel op zijn sterk zenuwgestel: eenige oogenblikken later raakte hij buiten bewustzijn en bleef dit tot deu volgenden morgen. Tnane, een maand later, is zijn toe stand nog dezelfde. Volslagen rust en versterkende middelen beveelt de geneesheer. Gelukkige laat de patroon, de heer Schut, het weekloon doorgaan, maar ieder begrijpt, dat het geheele ge zin door de ziekte van vader lijdttwee dochters, die met costuumnaaien voor bijverdiensten zorgden, kun^n d tdo >r de ziekte van vader, die rust en zorg noodig heeft, Diet meer doen. Eo de oudste zoon, wieDS verdiensten ook meetelden, is nu juist onder dienst alles treft ook samen,,, zuchtte de vrouw des huizes, die op't oogenblik voor een nieuwen wereldburger boven dien te zorgen beeft. Zoo is een heel gezin ongelukkig gemaakt door de misdadige handelingen van opgeruide anarchisten. Dit geheele geval illustreert op treurige wijzede groote onverantwoor delijkheid, waardoor het huidig con flict in de bouwvakken in het leven is geroepen door anarchisten. De Leeuw toch werd mishandeld, nadat de stakers hem tevergeefs had den aangemaaand het werk Deer te leggenMaar wat geschiedde des Woensdags dü, de mishandeling toen kwam de stakingslei der De Klerck-self den ar beiders op het werk van De Leeuw mede deelen, dat zij nietbehoefdentestakenl Op ergerlijke wijze werd dus De Leeuw mishandeld, ofschoon er ge heel geen aanleiding voor bestond. Al was er echter geen asnleiding, een oorzaak was er wel. De Leeuw is een dier mannen' die zich aan al het geschreeuw der anarchisten niete ge legen liet liggen, en deed, wat de mo dern Reorganiseerden thans ook begin nen te doen hij bleef werken in 1903, hij bleef werken in 1905 en dat heb beu de „vrijen" hem zeker betaald willen zetten. Laten de goedwillige arbeiders zich het geval van Le Leeuw blijven her inneren, opdat zij duidelijk toonen, dat eens en voor goed aan het roe keloos drijven der anarchistan in het bouwvak een einde moet worden ge maakt En dat de justitie de schuldigen op voorbeeldige wijze straffs ais waar schuwing voor de heethoofden Tot heden hooren we daarvan Diets! Lijst van. onbestelbare brieven, en verdere stukken, aan dit kantoor en de daaronder ressorteerende hulpkantoren ter post bezorgd, en welke wegens on bekendheid van de geadresseerden niet konden worden uitgereikt. Eerste helft der maand Februari. BINNENLAND. Brieven: Schultz, ApeldoornMej. D. Veen, De Haan, Mej. v. Heek, De Jong, Maks, allen te Amsterdam; F. Clerx, Boxtel; Mej. N. Handgraaf, le Clereq, beiden te 's-Gravenhage; L. Breukels, Grollo; Mevr. De Leur, IJ. Arbmann—Bergh, Mej. A. Koelemeijer, Mevr. M. J. E. Jas, van der Kamp, J. v. d. Kerke, allen te Haarlem; Mevr. de Ruiter, Haarlemmermeer; J. Cazan- der, Hiillegom; F. Koek, Kampen; J. Becker, J. B. Drost, Mej. E. v. Loon, allen te Rotterdam; Pater Blauw ,1e Roosendaal (N.-Br.). Briefkaarten: Mevr. L. v. d. Vijsel, Mej. Roozekrans, Mej. Warmer dam, F. Koenen, Mej. Groen, allen te Amsterdam; Mej. A. Touw, Duijsken, Mevr. Israels, allen te 's-Gravenhage; Mej. J. Kalt, Groningen; Donker, de zelfde, D. v. d. Molen, Mej. A. Kei zer, allen te Haarlem; IJmuiclen; S. Blanker!, Raalte; Mevr. E. Koster, Utrecht; P. B. Seps, 1 24 onbestelbare drukwerken, 6 brief kaarten zonder adres. BUITENLAND. Brieven: Mej. A. Henny, Da vos Platz; Gerard Smit, Lynton, U.S.A.: St. Nicolaas, Spanje; A. C. Hooijdonk, 111 U.S.A. Briefkaarten: A. Cassel, Paler mo: Mej. L. Francken, 11 (Frankrijk) 2 Drukwerken. Onbestelbare stukken uit Indië: Verzouden uit: Malang, aan Dibbéls. Id. uit Soerabaja, aan J. de Fries tam. Redacteur: H. C. VAN OORT. Alle correspondentie betreffende deze Rubriek, alsook Damnieuws, proble men. slagzetten, eindspelen, gespeelde partijen, enz. te richten Nassaustr. 14. Telefoon 1434, Haarlem. Zooals wij hebben gezien, vangt 24 Februari a.s. in het Clublokaal van de Vereeniging „D. H Groote Houtstraat 99, een wedstrijd aan voor dambe oefenaars, die geen lid zijn van een der bestaande D. C. Wij hopen, dat deze wedstrijd mag slagen. Voor velen zal hij nnttige en ontspannende avonden geven. Belang stellenden mogen iederen speelavond tegenwoordig zijn. Tot en met boven genoemde datum kan ieder dam- beoefenaar zich nog opgeveu, des ver langd ook aan bovenstaand adres, waar men tevens gaarne bereid is alle inlichtingen te verstrekken. Deze week geven we een mooi vraagstuk, ingezonden door den heer C. P. Kraaij, Haarlem -7/ Wit is aan zet en wiDt de partij Deze stand kwam voor in een par'tij. Toch weer een mooi voorbeeld, vt aar men aan kaD zien, hoe voorzichtig men in een eindspel de zetten van weerszijden moet bekijken. Het komt toch zoo menigmaal voor, dat heiden nog een gelijk aantal schijven bebbeD, en dat juist degene, die de mooiste en de sterkste stelling bezet, een onvoorzichtigheid begaat met een foutieven zet te doen, waarvan zijn tegenstander, die at reeds een beden- kelijkeu stand had, profiteert en de partij uitmaakt. Daarom is het aan te raden iederec zet te berekenen. PROBLEEM No 13 Ingezonden door den heer H. A. van Ate, Haarlem. 12 3 4 '/7Z7/.Ï. 36 (Wit speelt en wint) Oplossingen schriftelijk in te zenden binnen 10 dagen aan bovenstaand adres. Wanneer er weinig tijd is en men wil dan toch Dog een partij dammen, dan spreekt men van een „vluggertje". In die z.g. „vluggertjes" komen neel veel aardige en mooie slagzAten voor, maar die door het vlugge spelen meestal over 't hoofd worden gezien. Zoo'n partij is ia de meeste gevallen in 10 a 15 minuten afgeloopen. Nu wordt er wel eens beweerd dat men daardoor een vlug gezicht krijgt op zijn spel, maar het ia toch niet ieer zaam, het is voor een enkelen keur wel eens aardig, maar men moet er zich vooral niet aan overgeven, want dat zou de achteruitgang zijn van 't spel en een ieder wil vooruit. Daarom is het maar het beste, om den tijd er voor te nemen Ofschoon ik geen liefhebber van „vluggertjes" bec. heb ik er toch laatst ook een g«htd. De volgende stand Kwam toen in zoo'n partijtje voor: Zw. schijvpn op 4, 6, 8, 11, 13,14, 15, 16, 18, 19. 22, 23, 28, 29, 33. Zw. 15 schijven. Wit schijven op 25, 26, 27, 31, 32, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 44, 48, 50. Wit 14 schijven. Ik speelde met wit en stond een schijf achter, maar Wit was aan zet en ik was in de gelegenheid om nu een schijf voor te komen en wel ale volgt: Wit 40-34, Zw. 29 49, W. 3829, Zw. 23 34, W. 32 3, Zw. 49 21, W. 26 28, Zw. 13 18, W. 3 20. Zw. 15 24. Wit stond toen een schijf in meer derheid. Maar toch had Wit daardoor niet gewonnen. Bij goed spel van Zwart RejQise, om die remise stelling te voorkomen heeft Wit datnietgedaan en speelt 36—41 om zwart in den val te lokken, opdat Zw. zou spelen 4—9 hetgeen ook werkelijk gebeurde, waardoor Wit op den juisten tijd den dam haalt. Wit speelt als volgt. W 40-34, Zw. 29: 49, W: 38: 29, Zw.: 23: 34. W.: 32: Zw.: 49: 21, W.:26: 28, en Wit heeft bij het opspelen verder de paftij gewonnen. Het is Het was wel een eerlijke bekente nis, die .Woensdag1 in den Haarlem sehen Gemeenteraad werd afgelegd door den AVethouder ,v:an Financiën, dr. H. D. Kruseman, tevens bestnur- der eener vereeniging tot verbeten ring der Volkshnisvesting, de beken tenis, dat op het gebied van woning verbetering Heemstede reeds een heel eind Haarlem vooruit was. En inderdaad. Het is verblijdend te zien, hoe sinds de laatste jaren het particulier ini- j rtiatiei' daar dapper en kloek de zaken i heeft aangevat om aan de ellendige woningtoestanden, die dit lieflijke dorp in de bollenstreek, van Haar lem door de veelbezongen Hout ge scheiden, ontsierden, een einde te maken. En nog vreugdevoller is het feit, dat tot verbetering dier volkshuis vesting )alle standen hebben mede gewerkt. Hebben we bij de iWbningvereeni- ging „Berkenrode" gezien, da,t daar de woningverbetering is tot stand gebracht door ingezetenen, die er! zelf niet van zouden profiteeren, bij de Woningvereeniging „Verbetering zij ons Doel" waren het de be- j langhebbenden zelf, d.e, getrouw aan den naam hunner Vereeniging, groo te zaken in 't belang der huisves ting .hebben tot stand gebracht en in dat loffelijk streven zijn gehol pen moreel en stoffelijk door het aanzienlijkste deel der .burgerij. Zoo hebben allen, de mindere en de hoogere standen, samen de han den ineen geslagen en zijn er in ge slaagd groote zaken tot stand te brengenverbetering der volkshuis vesting! ÏVVat een schoone, voldoening ge vende taak ligt op dit gebied in deze tijden voor velen weg'gelegd, een taak, die vooral door ons, Katho lieken, telkens en telkens wordtvoor- gehouden en aangeprezen Immers, geen beter middel om een ordelijk, gelukkig gezin te behouden of te vormen dan door het te huisves ten in 'n vriendelijke, gezellige, ge- gezonde woning Wanneer men hier van goed is doorgrongen, dan zal men ook begrijpen, dat in de richting der woningverbetering het middel is te zoeken om vele sociale kwalen van onzen tijd uit den iweg te ruimen. Ziedaar, waarom een bezoek aan net woningencomplex der vereeni- gina: „Verbetering zij ons Doel" te Heemstede ons zoo bijzonder aan genaam was. Alvorens tot een beschrijving der woningen over te gaan, zullen wij onzen lezers een brokje historie mee deden, dat in menig opzicht merk waardig: genoemd mag worden. Want ook deze yereeniging heeft als zoo veel andere reeds een historie en een veel bewogen geschiedenis ook. Wanneer tenminste de vereeniging nog pen naam zou moeten kiezen, dan zou die van Worstelen en over winnen" zeker niet misplaatst zijn. Inderdaad, jalren lang1 heeft ziji ge worsteld, doch ten slotte verwon zij en te heerlijker zijn dan ook nu de behaalde resultaten. De eerste plannen tot oprichting der vereeniging- zijn gerijpt in 't brein van den brievenbesteller Cl Floris, die, geholpen door collegas, die plannen, dikwerf met kunstmid delen, heeft (weten door te voeren, en wien dan ook op deze plaats een bijzonder woord van hulde ten volle toekomt. In September was het 4 jaar ge leden, dat hij1 zijn plannen aan een drietal collegaas kenbaar maakte en reeds 4 December d.a..v.. dus in 1905, bad de oprichtingsvergadering plaats De vereeniging was weldra gesticht, doch toen kwam het aan op uitvoe ring der plannen. Aan hulp en voorlichting ontbrak het de yereeniging geenszins en in dit verband mogen wij hier met groo te waardeering de namen wel noe men van de heeren Crommelin, Te- ding van Berkhout, Deutz van Len- nep en den in Heemstede ook zoo j welbekenden Haarlemschen architect 1J ae. Eitmans. Zoo oogen,schijnlijk ging alles als van een leien dakje. Doch toen (kreeg 't scheepje „Ver betering zij ons Doel" leelijken te- gen wind. ;Wa,t de financiën betreft, 1 was alles in orde gekomen, men zou kunnen gaan bouwen, doch nergens mocht het der Vereeniging gelukken grond te koopen. Wel, was dit een leelijke tegenvaller. Doch nog don kerder 'tijden braken aan. Het be ruchte jaar der geldcrisissen werd ook voor de vereeniging een jaar, dat met zlwarte kool in haar geschied boek" staat "opgeteekend. De rollen werden toen omgekeerd. Toen was er grond te koop, doch toen Was er geen geld, of tegen een onbereik baar hoogen rentestandaard. Hetwer- den jaren van sukkelen voor de ver- eeniging en er was tact noodig voor 'ti bestuur om in die tijden van tegen spoed de leden bij elkaar te houden. Ja; zelfs werden van de contributie- gelden twintigjes in de Ned. Staats loterij genomen. Zoo bleef de ver eeniging op haar getalsterkte en toen in de finantieele wereld ook be tere tijden aanbraken, brak eindelijk voor de vereeniging het zonnetje van voorspoed door. [Mien slaagde er in grond te koopen van den heer Q. van den Berg en ook werd de geld kwestie finaal opgelost. De gekochte gronden beslaan een oppervlakte van 44,67 Are en zijn aan den Cloosterweg' gelegen ten zuiden der (Gem. Gasfabriek. De werkzaamheden werden nu voorgoed aangevangen. Op! 6 Novem ber van het vorige jaar had de aan besteding plaats voor den bouw van een zestiental woningen, waarbij1 de heer J, tv', d. Bijl van Alfen a. d. R.ijn aannemer werd voor f 27.550. Reeds .een paar dagen daarna, werd 't w'erk aangevangen onder architec tuur van den heer fIac. Etmans en onder toezicht, van den heer G. de Wilde van Haarlem. Btegunstigd door den zachten winter is ;t werk reeds zoover gevorderd, dat de Wo ningen ,hare voltooiing beginnen te naderen. Op onderstaande eenvoudig© tee- kening geven we ter verduidelijking een plattegrond van 't terrein met won ingen complex Cloosterweg. OO O O De o o OO 50 Drie- O Heeren O 3 2T" O B.tr 3 o 3 Laan 3* r— tr+ cc cc QTQ ct> 3 3 Beschikbaar terrein voor uitbreiding. Twee blokken, ieder van 8 wonin gen, zijn loodrecht op den Clooster weg .gebouwd imet een afstand van 15 M. I Voor de woningen liggen tuintjes met hekjes van 2 Mj. diepte, zoodat de straat, de Drie Heerenlaan ge naamd, met de trottoirs aan weers zijden een breedte behoudt van 11 ML I Achter de woningen liggen 22 M. diepe tuinen, voor iedere woning door een 'schutting' afgescheiden. Naast en ten Westen van dit be bouwde terrein ligt een groote tuin, die ook eigendom is der Coöp. Bouwvereeniging en welk terrein voor eventueele uitbreiding: kan dienen. De woningen geven met hun frisi- sche, montere 5 M. breede gevels, waarin 2 ramen en de blauw bepandc daken met dakkapellen een al lerprettigst gezicht. De bouwwijze j beantwoordt aan strenge 'hygiënische eischen. De groote zorg voor licht en lucht, waardoor Etman's werken zich steeds zoo bijzonder kenmerken, spreekt ook thans weer uit deze bouwwijze. Gaan wij een dier ko kette woningen binnen, waarin door lange ramen het volle daglicht bin- nenstraalt en de frissche lucht, dank' zij de voortreffelijke ventilatie, met volle teugen kan worden ingeademd. De nette 'bewerkte voordeur bin nengaand, bevinden we ons in de corridor, 4 M'. diep, 1.20 M- breed en 2.20 Mi. lang Aan 't einde de deur voor den boventrap en rechts of links de deu ren voor de voor- en de achterkamer In de 12,M2 groote voorkamer, waar in naast de dubbele schuifdeur een tweetal geriefelijke kasten heeft men door een tweetal hooge ramen een ruim gezicht op de 3 Heerenlaan en de voortuintjes. Deze voorkamer staat met de 15 M2 groote achterkamer in verbin ding door een dubbele schuifdeur. In deze achterkamer bevindt zich een frissche ruime bedstede met dub bele deuren tot 't plafond, zoodat, terwijl de benedendeuren gesloten blijven, ventilatie nog kan plaats hebben langs de bovendeuren. Door een tweetal breede glazen deuren heeft men dadelijk toegang» tot den tuin. Met deze achterkamer sta,at direct in verbinding de geriefelijke, vrien delijke keuken :met leukgebouwden schoorsteen, openslaande, frissche ra men aanrecht en glazen, kast. Hier geeft een deur toegang tot den 8M3 ruimen keld.ïjen ach ter tot 't portaal waarin 't privaat met uitstekende ventilatie en weer een toegangsdeur tot den tuin. Hier achter nog ©eb schuurtje. Bij iedere woning een re genbak an in de keuken een pomp, die nortonwater geeft. Alle huizen zijn van gas voorzien. Boven een afgesloten frisch en hoog kamertje aan de straatzijde, waarin 't dakka.ppel u'tkomt en daarachter nog ©en ruime zolder. Ziehier een simpele beschrijving van 't, woningencomplex, dat door de goede zorgen van de Coöp. Bouw vereeniging „Verbetering zij: ons Doel" is tot stand gebracht. Het Wakkere bestuur dier veree niging, den heeren A. v. Glabbeek, voorzitter, iCL Floris; secretaris, H. Schilp, penningmeester, A. H. Ves- ter en J. Ml. v. d. Eem commissaris sen, alsmede den commissarissen van Toezicht, den heeren Deutz v. Lennep, Teding v. Berkhout en Crommelin, den architect, opzichter aannemer, onderaannemers, vak- en werklieden onze hulde en geluk- wenscben. Mioge dit goede voorbeeld anderen tot navolging prikkelen. (Want zoo ontzaglijk veel is op dit gebied nog te doen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 10