De troost dervrouwen. Gemengd Nieuwe Nieuws uit de Boven streek er» de Meer Stadsnieuws Gemeentezaken hebbers van dit oogenblik, zij ook gelijkwaardig zal worden behandeld, en de openbare-, de staats-, de ook door haar meebetaalde openbare school geen instrument wordt, tegen haar en hare toekomst gericht." Burgemeester en Wethouders van Rotterdam verkeeren na hunne be kende circulaire in een lastig parket. De onderwijzers, die propaganda ma ken voor hun socialisme, moeten de school uit 1 decreteeren zij. Wij laten ons niet uitbannen, zeggen de redactie en een der voornaamste medewerkers van „Het Volk", wij willen er in blijven om het openbaar onderwijs naar onzen geest te hervormen. Staat ons binnenkort eene opruiming ook der de openbare onderwijzers te wachten? Wij zijn zeer benieuwd. Blijft alles bij het oude, dan zal de overmoed der socialistische onderwijzers na de ervaring, dat „blafiende honden" niet „bijten", er slechts te grooter op wor den, zegt „de Tijd" zeer terecht. Doch hier is niet veel kans op. Naar men uit Rotterdam toch aan „Land en Volk" mededeelt, schijot de circulaire hooge ernst te zijn bij B. en W. Het bondsbestuur is speciaal door den wethouder van onderwijs ontboden om nogmaals in 't bizonder er op gewezen te worden, dat B en W. niet zullen aarzelen datgene door te zetten, waarmee in de circulaire wordt gedreigd; zelfs verluidde, dat niet geschroomd zal worden tot ont slag over te gaan, indien een Rotter- damsch onderwijzer den moed mocht bezitten in een paedagogiBcb tijdschrift denkbeelden te verkondigen in de richting van Ossendorp's neutraliteit. De vermiste knaap te Z9ist. Ben verslaggever van het „Hbl. ieelt omtrent het geval van den ver misten 11-jarigen Jan van der JKiel te Zeist het volgende mede: üien heeft niet eenig houvast, niet •enig spoor, geen enkele positieve aanwijizing. „Men" veronderstelt. En ■waar de knaap nu elf dagen zoek is (behoeft het geen verwondering te haren, dat door de groote massa, aan misdaad geloofd wordt. Een van de ergste vermoedens welke ik hoorde «iten ie, dat ontslagen werklieden van Van der Wiel de hand in dit drama zouden hebben. Revanche dus. Maar Van der Wiel zelf, dien wij spraken, gelooft hieraan niet. Hij heeft als uitvoerder van groote wer ken o.m. bouwt deze ondernemen de man ook de nieuwe geniekazerne te Utrecht zooveel werklieden aangenomen en ontslagen, dat hij geen enkele aanwijzing in deze rich ting zou kunnen doen. Dan blijft de mogelijkheid van •ntvoering door den reeds gcsignar leerden reiziger, die een anderen knaap f 1 aanbood wanneer deze met hem naar Amerika ging of hem kin deren noemde, die daartoe bereid- waren. Dit geschiedde daags voor de vermissing van Jan van der [Wiel en met twintig personen, die dien reiziger gezien hebben, zijn door de actieve Zeister politie gehoord. Een volledig signalement is in haar be zit. Maar Vrijdags toen de jongen is zoek geraakt, is deze verdachte persoon door niemand gezien. Zoodat een aanraking tusschen hem en Jan van der ,Wiel onwaarschijnlijk ge acht wordt. Toch heeft de officier van justitie te Utrecht de noodige maatregelen genomen, om op naar ■Amerika vertrekkende schepen uit verschillende havens scherp te doen toezien. De vermiste knaap had geen geld of voorwerpen van waau.de bij zich. Rerooving als motief is dus buiten gesloten. Een versterking Voor de ergste vermoedens want het is natuur lijk niet meer dan dat ligt in het volgende: Sinds den dag der ver missing is de Zeister politie in de weer Zoo heeft zij ook met speur honden gewerkt en getracht aldus het spoor te vinden. Drie verschillen de politiehonden brachten, geheel on afhankelijk van elkaar, hun gelei ders bij zandafgravingen la,ngs do spoorlijn UtrechtRaarn, voorbij de halte Dolderscheweg. Daar bleven de beesten, afgegaan op de lucht van •en paar schoenen van den knaap, waaraan men nu en dan liet ruiken, op precies dezelfde plek staan Zij konden niet verder. Verondersteld wordt, dat Jan van der Wiel hier gelegen heeft, dat hij daarna is op getild en verder gedr agen, tenge volge waarvan de honden zijn spoor bijster geraakten. Hij zou hier, zoogoed als ergens elders ook bij ongeluk, door een af schuiving b.v, onder het zand be dolven geraakt kunnen zijn. Met het •og hierop is de afgraving, waar do speurhonden heenliepen, diep om gegraven, zonder resultaat. En over al elders in den omtrek wordt het zand los gepeild met ijzeren stan gen van een weerhaak voorzien, die in den grond gestoken alles wat geen los zand is boven het maaiveld bren gen. In verband met het bovenstaande •sehrijft men thans nog het volgende: Men weet dan dat rondom Soest en Soesterberg Zondag j.l een vreem- de sinjeur zwervende was gezien, die getracht had ergens zijn jassen te verwisselen, maar wat hem niet ,was mogen gelukken. Deze zwerver, naar wien op de speurtocht werd gezocht, is inderdaad gevonden. Het is gebleken iemand te zijn die. met de verdwijning van den knaap aan den Dolderschen weg niets heeft te maken 1 Het was een verpleegde uit een der Utreobtsehe ziekenimi h- tingen, waar de man (een onderwij zer) een Rustkuur ondergaat voor arijn geschokte zenuwen. D« patiënt heeft kans gezien „op pad" te gaan, hij ia gaan dwalen en verzeild geraakt in den omtrek van den Dolderschenweg,. (Maar nu komt het merkwaardigste. De fnan heeft die wandeling ondernomen on der suggestie van het gebeurde met Jan van der [Wiel. In de dagbladen las hij wat er voorgevallen was aan den Dolderschenweg, las hij van den mijnheer met de grijze jas, die kin deren aansprak „of ze met hem mee naar Amerika gingen voor een gul den." Die mededeelingen in de pers dreven den patiënt er toe naar den Dolderschen weg !te gaanen hetzelfde te idoen. Hij heeft onder Soesterberg eenige jongens aange sproken ,,ga je met mij mee naar naar Amerika?" Aan een ander heeft hij gevraagd: „wil je een huis voor me bouwen op de hei, wijs mij eens een geschikte plaats." Vooral de eerste vraag met betrekking tot Amerika, heeft onmiddellijk het ver moeden gewekt, dat men Zondag werkelijk te doen had met den ge- signaleerden vreemdeling van den Dolderschenweg, de man met de grijze jas. Gelukkig is dan nu ge bleken dat de zwerver van Soester- berg.een zenuwlijder was uitUtrecht de man zit alweer kalm in z'n ge sticht Het is volmaakt onmogelijk dat- hij debet is aan de verdwijning van Jan van der Wiel, want, op den dag dat Jan spoorloos verdween, zat onze onderwijizer-zenuwpatiënt nog hoog en droog in het Zuiden, waar hij woont. Uit passagieren geweest. Te Amers foort zijn een paar sergeants leelijk te pal gekomen. Eenige dagen geleden n.l. bezochten een viertal personen men zegt dat zij vergunninghouders waren 's nachts na sluitingsuur eene zooge naamde „sociëteit", waar\nen inlrodn- cé's in de gelegenheid stelt in het nach telijk uur feesten te arrangeeren» Den volgenden dag evenwel deden de vier personen mededeeling van een en ander aan de poiitie en proces-verbaal werd opgemaakt. Als getuigen werden o.m. opgeroepen een viertat onderofficieren der infanterie, die door de bovenge noemde personen waren aangewezen, als hebbende den bewusten nacht ook mede feestgevierd. Het oproepen dezer getuigen was voor dezen echter fnui kend. Alle de vier onderofficieren had den n.I zich in den bewustcn nacht óf in arrest öf op wachtpost moeten bevinden, naar hunne superieuren bleek. Zij hadden zich daarvan evenwel ver wijderd om in de „sociëteit" te gaan fuiven. Het gevolg van deze ontdek king is geweest, dat de vier sergeants zijn gedegradeerd en teruggebracht tot den stand van soldaat. En naar ver luidt, hebben nog meerdere militairen in verband met dit zaakje strafopleg ging te wachten. Visr vliegen in één klap. Dezer dagen werd bij een opkooper in de Ha zenstraat te Amsterdam, door recher cheurs van het bureau St. Pi etershal een jas in beslag genomen, die gasto len was uit een huis op den Singel. De opkooper werd aangehouden en noemde den naam van dongeen, die de jas aan hem verkocht had. Ook de ver- kooper werd daarop gearresteerd. De recherche van de Pietershal vond het raadzaam om nog eens een bezoek aan des opkoopers woning te brengen. En die nieuwsgierigheid werd beloond. Want er werden twee rijwielen gevon den, die van dietstal afkomstig bleken te zijn. Ook de personen, die deze rijwielen aan den opkooper verkocht hadden, werden opgespoord, waarmee het aantal arrestaties tot vier klom. Met grooten ijver zet de wakkere re cherche van het bureau St. Pietershal haar onderzoek voort, in de hoop nog meer „vliegen" te vangen. Ben moordaanslag. Maandagavond werd op den Landbouwer Van Kempen te Echt, een geweerschot geflost. Hij kreeg een 40-tal hagelkorrels in de beto nen. Zijn toestand is redelijk. De dader heeft naar Duitschland de wijk genomen. Onder den blooten hemol. Te Rel- Lingwolde (Gr.), zijn de vorige week eenige gezinnen uit hun woningen gezet. Een tweetal vond elders onderdak, doch het gezin van den arbeider Boltjes, man, vrouw en zes kinderen, verblijft sedert in het gure jaargetijde onder den blooten hemel. De jongste dezer huisgenooten is amper zes maanden oud. Een woning is voor deze arme lieden niet te krijgen. Speel woede. Aan de moeste lole- rijkantoren te Rotterdam is gisteren, naar de „N. R. Gt." meldt, politiehutp ingeroepen om de orde te handhaven. Het aantal liefhebbers om in de Staats loterij te spelen, was zoo groot, dat men aan het dringen ging, volksoploo- pen veroorzaakte en soms handgemeen werd. Een ieder wou het eerst gehol pen zijn, uit vrees anders geen twin tigje meer machtig te worden. Watersnood in Gelderland. Range urm brengen de inwoners van Maas en Waal door. Met man en macht tracht man het water bij don Ruffel- schen dijk (tusschm Wijchen en Baten burg) te koeren. Vrachten, noodhout zijn van die Maasdijken aangevoerd, maar men vreest, dat het niet zal baten. De boeren staan met hun vee gereed om naar de vloedvrije plaatsen te vluchten. Het laatst trof in 1883 deze streek een zelfde ongeluk. Een Honderdjarige. Al is het geen. tent van wereldhistorisch en ternauwer nood van dorpshis'.orisch belang, het verdient toch misschien wel als een unicum vermelding, dat het Hollandsch Leesgezelschap te Borne gisteren zjjn honderdjarig bestaan herdenkt. Ben eigenaardige tentoonstelling. Gedijk bekend is, is sinds het einde van het vorige jaar te Zeist gevestigd het Rijksopvoedingsgesticht voor meisjes. Naar men mede*loeit, bestaat hel voor nemen dit jaar aldaar een tentoonstel ling te organiseercin van de voorwerpen I vervaardigd door d« verpleegden van de Rijksopvoedingsgesticht!* ia Neder land. Door eem auto overreden. Te Zegge bij Rozendaal is het 8-jarige dochtertje van den heer Rraat onder een auto mobiel geraakt en werd daarbij levens gevaarlijk gewond. De chauffeur had geen schuld aan het ongeval. Verdronken. Gisterenmiddag ge raakte te Tuil een vijfjarig knaapje in een onbewaakt oogenblik te water in een sloot. Toen men, het kind vond, waren de levensgeesten reeds geweken. Een lijk gevonden. Men meldt uit Groenloo, dat gisterennamiddag nabij Verwolde aan den Lichtenvoordschen weg het lijk gevonden is van een heer. Vermoedelijk is deze van zijn fiets ge vallen Het lijk is herkend. De over ledene was vertegenwoordiger van een Haarlemsche Levensverzekeringmaat schappij. Verdronken. Gisterenmiddag ge raakte te Zalt-Bommel een 5-jarig knaapje in een onbewaakt oogenblik in een sloot en verdronk. Opgehaald. De ongeveer zeven we ken vermiste Harm de Jonge, van Val- thermond, is gisteren uit het Zuid er- diep aldaar opgehaald. Vele vrouwen worden troosteloos bij de gedachte dat zij haar gezond heid, naar zij ineenen, voor goed ver loren hebben. Na. talrijke genees middelen beproefd te hebben, in (de hoop jhare verloren krachten, eetr lust en slaap terug te vinden, hebben zij waargenomen dat zij altijd even ver zijn en worden zij troosteloos. Dat is wel natuurlijk, /naa.r het is geen reden om alle hoop te verliezen. Indien gij zeker zijt dat de Pink Pillen u niet konden genezen, wan hoop dan; maar door kennis te ne men van een zoo merkwaardige ge nezing .als wij hier vermelden, zegt gij tot uzelve dat wat de Pink Pillen voor mevrouw Vromaus hebben ge daan, z;j dit ook voor u kunnen doen, en gij gaat de Pink Pillen nemen die u zullen genezen. Mevrouw A. Vromans, geb. Ma- schuirs wonende no. 94 Brugstraat te Roosendaal, beeft ons de volgende verklaring gegeven Mevr si rrimimiv. (Cl. Ter-me/jr-Derval, Roozenda&l. „Ik heb gedurende lange jaren veel geleden aan een zeer ergen toestand van bloedarmoede en aan algemeene zwakte die geheel mijn lichaam had aangetast. Ik gevoelde nooit honger, toch at ik, maar ik moet zeggen, dat ik dit meer uit overtuiging dan uit behoefte deed, en altijd heel wei nig, want mijn spijsvertering was moeielijk. Ik ondervond aanhoudend pijnen in den rug, evenals in de zijde, en mjjn arme beenen waren zoo zoo zwak dat zij mij niet kondon dragen. Daarbij was ik bleek en had mij voortdurend te beklagen over het een of ander ongemak, hoofdpijn, zenuwpijnen, verblindingen. Mijn le ven was moeielijk geworden door dien slechten gezondheidstoestand. Ik had nooit lust in een genoegen, omdat ik voortdurend leed. Na véle middelen te hebben beproefd zonder succes, heb ik een proef vrillen ne men met ,de Pink Pillen waarvan iedereen zoo veel goeds zegt. Dat is een goeden inval geweest, want in weinig tijda heeft dit geneesmiddel, dat ik aan verzwakte personen aan beveel, mij al mijne krachten weer gegeven en al mijne kwalen doen verdwijnen."- De Pink Pillen geven bloed! met iedere gift, «ij wekken de werking van alle organen op, en brengen het leven in het uitgeputte lichaam te rug. Zij zijn overtroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, «enuwuitput- tingL neurasthenie. Prijs f 1.75 de doop, f9per donwp. Verkrijgb bij Rnsbilié. hoofd'epêt- hnn(ter voor Neerland. 7 Greote Markt te Rotterdam voor HaarDm v Orestreken bij Ho firma's J J Otfppinirer, Groote H' u'rtrast 147 en hij Plaatz^r van der Huil Jresstrnat 28 En verd-r bij verschillende Apo thekers en drogisten. HEKMSTBUB Kiesrecht. H"t saotal nieuwe kiezers bedraagt alhier 144. HAARLEMM RITSTVE en SPAAfiKWOOOS. Do Raadsverkiezing. Bij enkele eftndid'»fltste)lir>e is benoetrd tot lid van den Raad dezer gonseerG (vacature 0 Hartgerink) do heer H N Harige rink (a r c'vndidaat. van alle par tijen. Personalia De heer .Sari«mijn. Inspecteur der afd. Vervoer bij de H. IJ. S. M. is overgeplaatst van de inspectie Amster dam—Haarlem naar de inspectie Am sterdamAmersfoort. "Zijne ondergeschikten, welke in hem een zeer humaan chef verliezen zul len hem bij zijn vertrek een blijvend ■souvenir aanbieden, bestaande uit een pendule met coupes, stijl Louis XVI, twee met de hand gekleurde gravures naar schilderijen van Alma Tadema, in vergulde lijst, voorstellende „A reading from Homer" en „Loue in Idleness". Hieraan zal worden toegevoegd een al bum met de namen der deelnemers, bewerkt door den heer D. de Bruin, Commies le klas H. IJ. S. M. te Am sterdam. De aanbieding zal plaats vin den Zondag 27 Febr. a.,s. ten 11 uur 's morgens in de wachtkamer 3e klas „niet rooken" van het Centraal Station. Voor belangstellende zal deze wacht kamer van 9 uur af geopend zijn. IVe Rachconcert. Het programma van het vleide Bach- concert, gisterenavond in de „"Vereeni- ging" gegeven, was bijzonder kort. Een aangekondigd gedeelte uit de „Gotler- dammerung" van Richard Wagner, werd weggelaten, en in plaats van 't eerste nummer: „Oberon-ouverture" van We ber, werd Ouverture-Leonore van Beet hoven, uitgevoerd. Na de pauze alleen Beethoven's 7e Symphonie. De voordracht door het orkest van de Leonore-ouverture, onder Mengel- berg's meesterlijke leiding, was uitne mend. Ook de soflist, Arrigo Serralo, vio list, gaf een Beethoven-nummer hierna: het eenige vioolconcert van den mees ter, een werk, dat in elk opzicht onte genzeggelijk alles overtreft wat voor viool ooit geschreven is. Men voelt den gevoelsmensch en tegelijk den gewelde naar uit iedere zin en elke bewerking der thema's. De uitvoering, door dezen bijzonderen kunstenaar, Arrigo Serato, had niet beter kunnen zijn. Zijn spel was de uiting van een gevoelige, tem peramentvolle natuur, de wonderbare ontboezeming van een door en door muzikale kunstenaarsziel. Beethoven's 7 e, werd zooals we hadden verwacht door d i t orkest, onder dezen ledder, op een buiten gewone, onuitsprekelijke wijze, uitge voerd. Het orkest, de meest volmaakte combinatie, van de meest volmaakte kunstenaars, die allen den grooten Beet hoven voelen en doorgronden (voor zoover dat mogelijk is) en dat onder leiding van Willem Mengelberg, de ge niale, temperamentvolle en fijngevoe lige kunstenaar,we waanden gis terenavond onder de „7o" de schim van Beethoven, de schaduw van don grooten meester te zien, toen we stil, onbeweeglijk luisterden, en staarden op het orkest met hem, de geweldige, aan 't hoofd A. Ito verhouding van Haarlem tot do buitengeineonit en De beweegredenen, die er B. en W. toe leidden, om in afwijking valï do Subcommissie van bijstand in het be heerder duin waterleiding en den Direc teur van dat bedrijf, een gunstig prae- advies uit te brengen in zake liet ver zoek van het gemeentebestuur van Heemstede, vinden hun oorsprong in, hangen althans ten nauwste samen met de opvattingen, in het College heer- schende, omtrent de verhouding van Haarlem met de haar omringende ge meenten. B. en W. vinden het thans een goede gelegenheid om van die op vatting blijk te geven, die zij aks volgt uiteenzetten. Toen in 1906 vanwege Haarlem bij de Regeering er op aangedrongen werd om de toen aanhangige grenswijziging niet te bevorderen, werd door ons Col lege verklaard, dat het het streven zou rijn om aan een zelfstandig bevorderen van. eigen belangen te verbinden, waar mogelijk, eene samenwerking tot bevre diging van gemeenschappelijke behoef ten. Waar de stedelijke bebouwing zich toen reeds over de grenzen der ge meerde had uitgezet en waarschijnlijk nog verder zoude uitzetten, en waar met die bebouwing de stedelijke behoef ten samengingen, daar zoude voorzie ning in die behoeften voorzooveel mo gelijk, van woge onze gemeente geschie den. Ten prolij'.e van alle partijen. Het springt toch in het oog, dat aan grenzende gemeenten tal van gelijke be langen hebben, welker behartiging on der gunstiger voorwaarden kan geschie den. zoo er samengewerkt wordt, dan ingeval iedere gemeente op zich zelf werkzaam is. Men moet aannemen, dat er bij do gemeenschappelijke beharti ging van gelijke belangen steeds een grens te vinden is, waarop voor beide samenwerkende partijen eeniig voordeel te behalen is. Hiet beginsel, is door ons steeds voor oogen gehouden bij onze aanraking met do besturen van naburige gemeenten, bet zal ons bij voorkomende gelegen heden ook' in den vervolge tot richt snoer zijn. Bij do voorziening van goed drink water springt hel voordeel van samen werking wel zeer in het oog. Immers, zoowel Haarlem als de gemeenten uit hare omgeving hebben het hoogste be lang bij het bevorderen van den al- getmeenan gezondheidstoestand, waar van de drinkwatervoorziening een zoo machtige factor is. Men demke aan de meikvoorziening, aan den aanvoer vau groenten, enz. welke beide voorat op den hygiënische» toestand der bevol king van grooten invloed kunnen zijn. Het ligt reeds daarom alleen voor dé hand, dat het behalen van winst niet op den voorgrond mag staan bij den wensch om de omgeving van Haar lem van goed drinkwater te voorzien. De gemeentelijke waterleiding is niet in heit leven geroepen om winst te maken; zij heeft nimmer groote gefl- delijke voordeelen afgeworpen. Wanneer nu het gemeentebestuur van Heemstede mededeelt, dat met B. en W. van Amsterdam eene overeenkomst zal worden gesloten betreffende de leve ring van duinwater, tengevolge van welke overeenkomst het mogelijk zal rijn alle ingezetenen van Heemstede van uitstekend drinkwater te voorzien en wanneer B. en W, van Heemstede daarop het verzoek gronden om de ver plichting, thans nog rustende op Haar lem, om aan de perceelen op Bosch en Vaart water te leveren, aan die gemeente over te dragen, dan achten B. en W. tegen de inwilliging van dat verzoek, geen enkel bezwaar aanwezig. Een uitbreidingsplan. Het onlwerp-plan van uitbreiding voor de gronden, gelegen tusschen de gemeentelichtfabrieken, den Veerpolder, de Oostsingelgracht, de spoorbaan Am sterdamRotterdam en den Oude- of Spaarnwouderweg, is op de gemeente secretarie ter inzage nedergelegd. B. en W. stellen, voor dit plan vast le stellen. Pasteur Boyakkers. Pastoor Royakkers, de „vajer" van de Paterskerk, is morgen 121/2 jaar als zoodanig hier werkzaam. Wij zeggen met opzet niet, dat pastoor Royakkers zijn 121/a-jarig feest viert, want de bescheiden, opofferende priester heeft den dag zoo geheim mogelijk gehouden en is, om alle feestviering te vermij den, heden uit de stad vertrokken. Dat neemt echter niet weg, dat het dankbare Haarllem en vooral de pa rochie van St. Antonius, die aan „va jer" Rooyakkers zoo onnoemelijk veel te danken heeft en waar hij door zijn goedhartigheid, zijn opofferende liefde, rijn rustefloozen ijver voor het heil der zielen aller harten zonder eenige uit zondering voor zich heeft gewonnen, dezen dag niet ongemerkt mag laten voorbijgaan. Niet door feestviering of openlijk ver toon zij echter de dag van morgen herdacht, maar met een algemeen, har telijk gebed van allen voor den bemin den herder! Wij zijn er zeker van, dat pastoor Royakkers dat van zijn vrienden en parochianen zal willen aan nemen: geve God op die gebede* de vervulling van de goede wenschen die morgen zullen worden gedaan! Willem Andriesseu. Naar wij vernemen, zal onze Haar lemsche kunstenaar Willem Andriesseu, die op zijn toumée door ons land op het oogenblik zulk een buitengewoon succes heeft (men herinmere zich, wat we gisteren in dit blad overnamen uit de „N. Gt." over een concert te s-Graven- ha ge), in het begin van de volgende maand hier te Haarlem een. ©oneert komen geven. Onze Vloot. DeNederlandsche Vereeniging „Onze Vloot", Afdeeliug Haarlem en Om- sireken, zal een algemeene vergade ring hcudeu op Zaterdag den 26en Februari, dee nca. ten 3 ure, iu de bovenzaal vaa Caté „De Kroon", Gr. Markt, alhier. Puntert vaa behandeling zijn a. Vaststel ling Huishoudelijk Re glement. b. Verkiezing van eaa defi- r.itief Bestuur, c. Installatie van het verbozen Bestuur door den Voorzitter der Nederl. Vereeniging „Onz* Vloot", de gep. Vies Admiraal, Adjudant in B D. van H. M. de Koningin, Oud Minister van Marine A. G Ellis, d. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. Het buitenland en de WederlandBche nijverheid. De Haarlemsche Machinefabriek voorheen Gebr. Figer, heeft opdracht gekregen om voor een Zuid Ameri- kaanscüe haven een veertiental elec- trische kranen cd kaapstanders te leverep. De kaapstanders worden deze week in de fabriek alhier beproefd Zij zijn voorzien van een inrichting, waardoor het „verbranden" van den motor bij het vasthalen van den kaapstander voorkomen wordt. Wanneer bijvoorbeeld een wagen, die voortgetrokken wordt, plotseling stuit, dan wordt automatisch door een regulateur een weerstand voor den motor geschakeld, zoodat deze stilstaat. Bij ophtfficg van de stag natie wordt de weerstand automatisch door den regulateur uitgeschakeld en loopt de motor weer aan. Dergelijke kaapstanders zijn reed- door de tiaailemsche Machinefabriek gdeverd te Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen. Het systeem is sedert echter weer verbeterd. CWMraie Baad va» Bocm*. Ongevallenverzekering) In de gisteren te Utrecht gehouden openbare terechtzittiug heeft onder meer plants gehad de uitspraak in de navolgende zaak Hooger beroep van de Rijksverze- keiingbank tegen de uitspraak van den Raad \an Beroep alhier, waarbij met. vernietiging eecer beslisting van de Baub, de onderneming van J. 0 F., wed. P. J. M. en P. J. B. M. beiden te Bloemendaal. is ingedeeld in kiss.se 38 met toewijzing var. gevareneijfer 36. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak behalve voorzoover daarbij is vernietigd de beslissing der Bank, verstond, dat in de onderneming worden uitgeoefend de verz-kerings phcbtige bedrijven van lo. openbare straatreiniging mi t vervoer met dieren of schui ten, 2o. het bedrijf uitgeoefend door vrachtrijders of vrachtwagenon dernemers en deelde de onderneming met ingang van [1 Juli 1909 in bij gevarenklasse 34 met toewijzing van gevarencijfer 38. De Hengstonkeuring. Op het terrein voor de cavalerie- kazerne had gisteren de keuring plaats van hengsten voor Noord-Holland zooals we reeds meldden. De keuringscommissie bestond uit de heerenkolonel Punt, Roodzand en C. Odijk en namens den minister van Oorlog was aanwezig kapitein Goosens. Aangeboden en goedgekeurd werden Fit van A. Roodenburg, Caesar van de vereeniging IJpolder, Modello van Van Genderen, Alaric van Hanedoee, Baleiscbon van Hopkes, Cicero IK van de vereeniging Vooruit, Prins Bismarck van Van Gulpen, Veloce van Burgers, Richard van Oosterhuis, Lodewijk van de vereeniging den Helder, Leparello van de afdeeling Terschelling, Oberst zan H. Bolt, Ar thur van Biesheuvel, Telegraaf van C. Stoop, Maitrank en Architect van de eommissie Noord Holland, Werner van H. Bultman, N. N. van idem en Merry Simons van VorststeeD Door de commissie Noord Holland waren in Oldenburg aangekocht de hengsten Architect en Maitronk, die na afloop der keuring aan de meest biedenden werden verkocht ten over staan van den deurwaarder A. Giazer. Architect bracht f1975 op en werd eigendom van D Geerlings te Anna Paulowna en Maitronk gold f2700 en giDg in eigendom over aan P. Rave- steyn te Aalsmeer. Deze hengsten moeten nu 10 jaar lang in Noord-Holland ter beschikking blijven voor een dekgeld van hoogstens f 15 in de maanden Januari tot Augustus. De gezondheidscommissie te Bloemendaal. Onder voorzitterschap van den heer Müllemeister, i alhier gehouden eene openbare vergadering van de gezond heidscommissie, gezeteld te Bloemen daal, waarin het jaarverslag werd uitgebracht door den secretaris mr. P. Tideman. Naar aanleiding van ingekomen klachten over de vuilnisbelt te Velsen heeft het lid van de gezondheidscom missie, de heer van Tuyil van Seroos- kerken, een onderzoek ingesteld in Engeland, waar hem is gebleken, dat vuilverbranding de beste oplossing zou zijn. Da aanschaffing van een daartoe dienstigen oven zou f 3360# kosten Te dezer zake is overleg «tpieegd met Ged ötaten dezer provincie. Uit mededeelingen betreflende de rioleering te Zandvoort bleek, dat de gezondneidscommissie te dezer zake verschillende stappen heeft gedaan. Het plan, dat zeer veel belooft n.l. een uitsloozend bassin in de duinen, zal dezen winter worden uitgevoerd. Het desbetreffend aandringen der gezondheidscommissie bij deRej^eeriDg heeft ten gevolge gehad, dat bij kon. besluit van 20 Januari afzonderlijke gezoudscommissiën voor Haarlemmer meer, Velsen en Bloemendaal werden ip gesteld. De zetel dezer laatste commissie blijft te Bloemendaal. De T. P. -N. •Vanwege de V. P, N., onderafd. Haar lem en omstreken ,zal Donderdagavond 24 dearer to kwart over 8 uur iu 't ga- bouw „De Gouden Leeuw" een verga dering gehouden worden, waarin d» heer PI. B. Beaufort, alhier, zal spre ken, over: „Het opfokken van kuikens". EL-K. Gemoenteworkliwlenvereen. „St. Willibrorduï". De vergadering dezer vereeniging, ge houden Maandagavond j.l. was voor de opgekomen leden hoogst leerrijk. Als spreiker trad n.l. op de heer J. A. de Lob el, met het onderwerp: „Het Socialisme". Dit niet zeer gemakke- Ijjko onderwerp, werd door den spreker op diens bekende onderhoudende wijze uiteengezet. Helder toonde do heer De Lobel aan het verkeerde en valsche lm dm stellingen van Marx en Engels, die wij kunne» beschouwen als de grondleg gers van de hedendaagsche sociaal-de mocratie. Na een korte levensschets van Marx, behandelde spreker achtereenvolgens de Klassestrijd, de Waarde-tlieorie, de Op- eenhoopings- en Verarmingstheorieën, waarbij hij vooral liet uitkomen, dat het Socialisme, gebouwd op materialis tisch en, op ongeloovigen grondslag, daar door alleen reeds voor den Ghristea. niest te aanvaarden is. Nog legde spreker er den nadruk op, dat op volksvergaderingen men meestal over de S. D.-stel ling en heenstapt, em in hoofdzaak wijst op de misstande*. die in de maatschappij zijn. De uiteengezette stellingen worde* geSwildigd door de afgescheiden soci aal-democraten, de nieuwe sociaal-de mocratische partij (S. D. P.), Troelstra echter en de andere voormannen van. do S. D. A. P. inziende, dat zij met deze stellingen geen. invloed op het volk krij gen, hebben er grootendeeds mee gebro ken. De Voorzitter ,de heer J. A. v. Seg- galen, bracht aan het eind den dank der aanwezigen aan den heer Do Lobei, herinnerde aan de staking te Beek e* Donk, en sloot na eenige mededeelinge* de vergadering met gebed. Technische V lendenkring. Gisterenavond had de Technische Vriendenkring' karen leden uitge- noodigd tot het bijwonen van oen, zoo als altijd intérees&nten en leer rijken lezingavond. De fleer Parel J- A Begeer uit Utrecht sprak over het onderwerp „edelsmeedkunst" welke voor dracht hij nog met lichtbeelden «p luisterde. Om niet ia technische bij zonderheden. te vervallen, willen we

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 8