Gemengd Nieuws. Uit onzen Omtrek. Sociale Berichten. Arrondissements-Rechtbank van Haarlem Leger en Vloot. Posterijen en Telegrafie. Uitlotingen Wetenswaardig Allerlei. Marktnieuws. BINNENLAND. Rechtszaken. brandweermannen in tamelijk veiwoei- den toestand op .de plaats des onhdls aankomen. Toch achten we het beter, dat een motor voor dergelijk werk voor- aden is van waterkoeling, zoodat hij langer en sneller kan loopesn. Bij ondervinding weten we, dat een kleine motor tot heel wat meer arbeid in staat is dan een paar mannen, en het komt ons voor, dat de stoomfiets in verschillende takken nog goede dien sten kan bewijzen, niet zoozeer als lo comotief, maar als locomobiel. Onverwachte dank. DeRomeinscho vorst Tosti kende geen grooter genoe gen, dan Lieden met buitengewone» eet lust te zien eten; en dikwijls ven- schafte hij zich dat, door menschen die voor groote eters bekend stonden, uit te noodigen en hun niet alleen krachtige, maar vooral ook rijke spijzen voor te zetten. Op zekeren, dag, toen hij in een bij zonder goede luim was, zeide hij tot zijn kok: „Vandaag moet je eens 3 bui tengewoon krachtige mannen ten elan. noodigen en een, maai bereiden, waar aan wei 18 personen genoeg hebben. Het komt er niet op aan, wat het is, als de lui het maar eten kunnen." De kok begaf zich naar de Tiberkade, zocht uit de vrachtdragers, die zich daar bevonden, de sterkste uit, liet hen behoorlijk kleed en en voerde hen naar het paleis van den vorst. Op tafed stond van alles, wat maar goed en duur was iin „reusachtigen overvloed. De vrachtdragers lieten zich natuur lijk niet lang noodigen, maar vielen als uitgehongerd op al die heerlijke gaven aan. De vorst keek achter een gordijn met het grootste genoegen naar het sma kelijk peuzelen der gasten en was in zijn nopjes, toen in betrekkelijk kor ten tijd al de lekkere beetjes, die opj tafel hadden geprijkt, tot het laatste kruimpje verdwenen waren Ais echte Romeinen vergaten de 3 eters evenwel de plichten der 'hoffe lijkheid niet en een van hen werd. ter Hijrde belast, den vorst hun diep ge voelden dank te betuigen. Een dienaar voerde den afgevaardig de voor den vorst. Wel, vroeg de oude heer- vriendelijk lachend, heeft het maal jullui nog al gesmaakt? Buitengewoon, Excellentie, antwoord de de vrachtdrager, het was wel wat weinig, maar het smaakte toch goed. Een Amerikaansche roman. In 1890 had een veekoopman in Texas, met name Williams, gevochten, met 'n ander, die Carter heette, Williams stak Carter een mes in het lijf en wierp hem in de Pecos-rivier. Een paar we ken later werd een half vergaan lijk uit de rivier gehaald, waarin men Car ter herkende. Williams werd tot veer tig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Maar het lijk was niet dat van Car ter, Hij werd bewusteloos uit het wa ter gered en herstelde in het hospi taal te El Paso. Vandaar begaf hij zich naar Midden-Amerika, vanwaar hij tien jaar geleden als een rijk man terug- keende. Hij vestigde zich te Seattle. Onlangs Las hij toevallig van wreed heden in gevangenissen van Texas, en van een Williams, die daarover getui genis aflegde. Hij onderzocht de zaak en kwam te weten, dat Williams nu twintig jaar gevangen zat als moor denaar van hem, die leefde. Williams is, nu op vrije voeten, een grijsaard, ofschoon nog maar 53 jaar oud. Carter heeft gezorgd, dat hij voor zijn verdere leven geborgen is. Miniatnur-roovers. Eenige spelen de schoolkinderen zijn eergisteren te Ween en het slachtoffer geworden van een viertal knapen, niet ouder dan een jaar of dertien, die optraden op de manier van volwassen roovers. „Je geld of je leven", werd (den schoolkinde ren toegeroepen. De verschrikte kin deren lieten gewillig hun zakken door zoeken. Het weinige dat rij bij zich hadden, als potlooden, pennen en derge lijke, werd hun ontnomen. Toen een der aangevallen kinderen zich wilde verweren, kreeg de jongen gulk oen slag op 't hoofd dat hij er nog den volgenden dag de gevolgen van onder vond. Onder de les verloor hij plot seling het bewustzijn. De politie is ijve rig zoekende naar de jeugdige boosdoe ners. De Dreadno-ugt-grap. Men herin nert rich de grap uitgehaald door eeriige jongelui, die zich v erkleed en als een Abessinische prins en zijn gevolg en als zoodanig met alle eerbetoon op de J>readnougt werden toegelaten. De mi nister van marine, er gisteren in het Lagerhuis over aangesproken, zei, dat onderzocht werd of de grappenmakers strafbaar zijn. Per spoor den Mont-lïlanc op. In de „Schabische Merkur" vinden we eenige bijzonderheden over de nieuw aan te leggen sp<x><rbaan op den Mont lilanc, zoodat ook voor het groote pu bliek de ijsvelden van dien beig be reikbaar worden. De ontwerper, ingenieur Eugster, uit Dijon, wil de lijn laten aanvangen in het dorpje Les Pélerins en doen ein digen bij de Aiguille du Midi op een hoogte van 3.943 M. Het hoofddoel is op gemakkelijke wijze de Vallu Blanche en omgeving te bereiken om ó&at'szo- mers de wintersport mogelijk te maken. De vallei toch biedt een prachtig ski-veld' aan van 2 K.M. lengte van den Col du Rognom "leidt een geleide lijke daling dalwaarts. Bovenop den Col du Midi zal dan een hotel verrijzen voor de beoefenaars der ski-sport. Het eerste gedeelte van de baan zal ein- digejn op 2400 M. hoogte bij de Pierre 4 l'Echedle, met twee halten. Heit eindstation wil de ingenieur ach- :er de rotsen verborgen bouwen, ten einde het natuurschoon, niet te scha den. De eerste sectie moet in 1911 gereed zijn; voor de tweede helft ech ter berekent de heer Eugster vier jaar noodig te hebben met het oog op de technische bezwaren. De rit lyeen eu terug zal 27.50 fr. kosten. Over een klok. Anti-ciericalen heb ben soms zonderlinge invallen. Van een kerkgebouw willen ze niet welen, gebeden van een priester bij een graf zijn hun. een gruwel, maar klokgelui vinden de vrijdenkers van Doulens heer lijk. De leden van. de vereeaiging „De Vrije Gedachte" in diegemeetnte zonnen dan ook op het middel om aan een klok te komen. Maar een klok kost veel geld, en hoewel de „intelleotuee- len" doorgaans meer aardsch slijk be zitten dan de „dampers", konden die van Doullens toch niet van het hunne scheiden om zich klokgelui te verzeke ren op hun laatsten tocfat naar het kerkhof. Ze kwamai overeen het maar met galmen uit een gewijde klok te doen en dienden een verzoekschrift bij den raad in, om het vrije gebruik van ee nder kerkklokken te krijgen voor hun begrafenissen. De meerderheid van den gemeemte- raaad van Doullens is radicaal, maar over dit verzoek werd toch het hoofd geschud, en tot groote verwondering der leden van den Vrijdenkersbond kwam er nul op het request. Slim. Van Gustav Bock, den dezer dagen overleden sig-arenkoning van Ha vana, vertelt een EngeLsch vereerder, die hem reeds 40 jaren van zeer nabij gekend heeft, de volgende anecdote: Eenigen tijd geleden stiet Bock in dq Vereenigde Staten op groote moeilijk heden. Eindelijk vond hij een goed plan om zijn waren aan den man te brengen. Hij zond een groote hoeveel heid. sigaren aan het adres van een be kenden New-Yorkschen beursmakelaar. Den tolbeambten werd vervolgens me degedeeld, dat in New-York een zending sigaren was binnengesmokkeld. De zen ding weid in beslag genomen en toen de makelaar bij een verhoor verklaar de, dat hij van de sigaren niets af wist, werden, de sigaren in beslag ge nomen en door de tolbeambten ver kocht. De kranten maakten drukte van het geval, en in minder dan geen tijd stroomde het aan de fabriek in Havana van Amerikaansche bestellingen van „Bock"-sjgaren. Bock is in 1880 voor het eerst be gonnen met het export. De eerste markt xwas Duitschland, toen volgde Engeland en langzamerhand veroverde hij ook de andere markten der wereld. Hij had onder zijn persoonlijke leiding niet min der dan 23 van de voornaamste siga renfabrieken ter wereld. Nederland en Frankrijk. De Fransehe „Univers" herin next aan een gedenkdag, die vrijwel ver geten is. Op 23 Februari LI., was het honderd jaar geleden, dat ons vaderland bij .Frankrijk ingelijfd werd. baarlijk» in de „Alinana,ch Impó- riaj,''' van 1810, komen onder de Fran- scha departementen pok voor: het Zuiderzee-departement met Amster dam als hooldstadhet departement van de monden der {Maas, hoofdstad 's Gravenhagehet departement der monden van den IJssel, hoofdplaats Zwolle, het departement Friesland met hoofdplaats Leeuwarden, 't departement van den Boven-IJssel hoofdstad Arnhem; het departement van den tester-Ems hoofdplaats Groningen. Op 23 Februari 1810, zond de Eransche (minister van Buitenland- sche Zaken, Ohampagny, hertog van Gadore, de volgende nota aan barou Boëll, minister van Bui tenia ndsche Zaken te 's Gravenhage. „Den ondergeteekende is opgedra gen aan Uwe Excellentie de beslis singen kenbaar te maken, welke Zijne Majesteit met het oog op den huldigen toestand van Europa, heeft moeten nemen. Indien deze beslis singen niet in overeenstemming zijn met de twenschen van Holland, be droeft dit den Keizer en doet dit hem met spijt deze maatregelen ne men maar de onverbiddelijke nood zakelijkheid, die over de zaken de zer wereld regeert, en die wil, dat de mensehen worden meegesleept, door do gebeurtenissen, eischt van Zijne Majesteit het onmiddellijk nemen der maatregelen, wier noodzakelijkheid hem is gebleken." Ohampagny voegde er aan toe, dat de Keizer koning Bodewijk zou te rugroepen en Holland door Eran sche troepen zou doen bezetten. Lebrun, de vroegere derde Consul, die door Napoleon was verheven tot hertog van Plaisa.nce en die tot groot-schatbewaarder van bet Kei zerrijk was benoemd, werd tot gou verneur-generaal benoemd en naar den Haag gezonden. Deze vreedzame zeventigjarige en beoefenaar der scboone letteren, die veel liever met rust zou zijn gelaten, trachtte tevergeefs van deze nieuwe waardigheid af te komen. Hij deed een beroep op zijn hoogen leeftijd. „Gij ziet er nog uitstekend uit, ver klaarde Napoleon kortaf. En boven dien, ik heb u daar noodig." „Ik mag ,er dus wel aan denken, alles voor de (reis in gereedheid te brengen." zuchtte de ongelukkige hertog. „In gereedheid brengen," riep de keizer uit. Is er dan zooveel noodig, om een koffer te pakken. Zorg4 voor paarden, ik zal u een mijner rij tuigen 'geven. En morgen moet gij1 op weg," Zoo 'gebeurde het ook Ons Fransch-zijn heeft intusschen niet lang geduurd. Drie jaren later zette de Prins van Oranje voet aan wal te Scheve- ningen als „souvereine vorst der Nederlanden." Dit. eeuwfeest van Neerlands on afhankelijkheid zal in 1914 plechtig, worden gevierd. To Scheveningen is er nu reeds een comité voor opge richt. Die papieren? De Amsterdam- sche briefschrijver der „Res." vertelt: Een jong paar is nu al 9 maanden nrUiigom en bruid en kan niet tot een novel ij k komen, omdat „de papieren" maar niet in orde raken. Twee jaren duurde het engagement en in dien tijd werden, wijl de bruidegom een Duit- scher was, de voorbereidende maatre gelen genomen. Toen was men éindelijk zoover, dat kon worden aangeteekend ten men zou binnen 14 dagen trou wen. Maar toen kwam er weer een papieren-kwestie en ofschoon de men schen alles deden wat hun werd ge last, ofschoon ze schreven en geld zon den, alles, alles vervulden wat men hun opdroeg, de papieren mei consent kwa- me nniet in orde. Ik behoef niet te zeggen, welke diepe ergernis daardoor wordt gegeven. D|e jonge lieden kun nen nu ook niet kerkjelijk huwen. Zoo luidt de wet, zoo eischteai de voor schriften! Ik heb mij indertijd eens laten, vertellen hoe het onderhavige ge val mogelijk is eu ben het weer ver geten, want 't was toen pas 3 maan den oud. Nu duurt de ondertrouw reeds 9 maanden en het eind is er niet van te zien, De betrokkenen klagen nu en dan hardop in de couranten, die na tuurlijk de namen verzwijgen, zooals ik ook doe. Maar mij dunkt, een luid en krachtig protest tegen dit bureaucratisch ongeluk kan niet genoeg herhaald wor den. Daar moest nu eens een ener giek ingrijpen geboden worden, want schandelijk is het, als zulk een kwelling van twee brave jonge lieden nog één dag langer duurt. Laat ons respect heb ben voor formaliteiten, maar staan zij een huwelijk in den weg, dat men (Ze breSe en de nakoming ervan verschui- vó, "desnoods bij Koninklijk en Keizer lijk decreet! BLOEM END A AL. Gemeenteraadsvergadering. De Bloemendaalsche Raad is wel aan den sukkel. De heer v. Hooft lijdende aan zijp be,en en de Secretaris aap zijn arm. Men mompelde, dat ook de heer Tide- man ziek was, dat h,et in zijn boven kamer niet erg pluis was, doch deze praatjes w.orden al dadelijk gelogen straft door den persoon in kwestie zelf, die frisch en wel de Raadszaal binnen stapte. D(e heer v. d. Flier had een zeer jeugdigen plaatsvervanger, die deze maal is bet niet tegen 't reglement van orde? niet beëedigd werd. De notulen, die nog een aangena me herinnering brachten aan een leuk momtent, dat de heer Bijvoet den Raad bezorgd had, werden goedgekeurd. Verschillende fnededee- 1 i n g e n werden gedaan. Oimtrent de verkeers- verordening hebben Ged. Staten nadere inlichtingen verzocht, die B. en "Wl zul ten verstrekken. Mej. Abhink, onderwijzeres aan de school van 'den heer IJzerman, In ge lijke betrekking benoemd te Bloemfon tein, verzoekt eervol ontslag. Dit werd verlenend tegen 1 Mei of zooveel vrogiqar als in de vacature zal zijn voorzien. Van den Minister is een schrijven in gekomen, mededeeling houdende, dat de leerlingen, die op de Lagere School gaan, tot 't HerhaLingsoridea-wijs kun nen toegelaten worden. De districts schoolopziener had gemeend van niet, doch de Minister is in deze hoogere autoriteit. Van den heeir L. A. Springer is in gekomen een adres, mededeelenid, dat edrlang Oosterduin in den Aerdenhout, in exploitatie zal gebracht worden. Dit stuk weird in handen van R. en W. gesteld, ten fine van plraeadvies. Benoemd werden de Leden voor de Commissie tot wering van schoolverzuim. De mepste waren liernenoemingen. Benoemd werden de hoeren v. d. Berg en Houwing. En tot lid der PI. Commissie van Toezicht op het Lager en Middelbaar Onderwijs, de heer dr. v. Beusekom. A f w ij k i n g van de rooilijn voor don Zijlweg, werd gevraagd door den heer J. W. Lip pits, te Haarlem, ten. behoeve van een daar te bouwen woonhuis. B. en, Wl adviseerden 't verzoek toe te staan, en in dezen geest weird be sloten» Nu de Zandtlreinen- geseh-i edenis. Onze lezer,s kennen de historie. De Zandleveran'.iemaatschappij vraagt nog eens verlenging der vergunning tot het rijden met zandtreinen, 'daar de wer ken, nog niet geireed zijn. Uitstel wordil' nog gevraagd tot 1 Mei. De Binnenl. Expl. maatschappij ondersteunde dit verzoek krachtig), doch verzet kwam van. de bewonefr.s van Kweekduin en van eenige bewoners van Bloemcndaal. B. en Wl willen nu het verschil deelen en. nog tot 1 April vergunning Ver leen en. Dit voorstel kon den heer v. Tfenhoi- van niet bekoren. Vele menschen lijden overlast door die zandtreinen. De heelr Tidiamiain is naar Kweekduin getogen, 's Moirgens om half elf werd or niet gereden. Zoo'n groote haast om klaalr te komen, was er dus niet. Spr. heeft verder den indruk gekregen, dat zand pqr schudt naar Amsterdam ge transporteerd wordt. Geschiedt ver voer met karren, dan zal dat niet pij nigend zijn voor de paarden. Verleden jaar hebben B. en ,W» eigenmachtig vergunning verleend. Zij hebben toen van een recht gebruik gemaakt, dat den Raad toekomt. Nu willen B. en W. de zaak redden en nu komen zij met een voorstel, dat eigenlijk van andere zijde had béhooren ui>t te jgaam. Reeds tweemaal is verlenging ver leend, nu komt men weer. Dat blijft zoo duren. Wil de Raad zijn gezag «lit handen geven, hij moet dat weterq doch spr. zal er niet toe medewer ken. De Weth. De Waal Malaffjt meerit, dat we veel meer last zullen hebben van de zanderij, wanneer er'den géhee- ien dag kipkarren zullen rijden. Laten we nu tot 1 April de zandtreSnen rij den, dan zijn we er van af. De beeren Tjeding van Berkhout en Bispinck vinden het practischer nog 1 maand uitstel te geven. De heer Tideman constateert, dat, wanneer de Raad nog 1 maand uitstel geeft, dit niet is om de leverantie- maatschappij te helpen, doch om B. en W. uit hun netelige positie te red den. Dat is de achtergrond der zaak. (Verschillende leden protesteeren.) Moeten wij die menschen van Kweek duin, die zooveel last hebben van de zandtreinen, allen tot zenuwlijders ma ken? Spr. stelt nader voor het verzoek niet in te willigen. Ddt verzoek werd verworpen. Alleen de heeren Tideman en v. Tien hoven stemden voor. Nog stelde de heer Tideman voor, van de Maatschappij op gezegelde ver klaring de verbintenis te eischen, dat zij de voorwaarden door den Raad ge steld, zal nakomen. B. en W. achten dit amendement geheel overbodig en het werd dan ook verworp en. Hierna werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Deze uitslag is reeds gisteren in een deel onzer oplage medegedeeld. Bij de rondvraag informeerde de heer Bispinck naar den stand «fer Water lei dingsk West i e. De Voorzitter deed hieromtrent medc- döelingen, die we in ons Eerste Blad opnemfen. De arbeidswet. Hoofden en bestuurders van bedrij ven worden op het volgende opmerk- «aam gemaakt betreffende het aanvra gen van vergunDir g voor overwerken van jongens bentuen de 16 jaar en van vrouwen. Behalve de bijzondere omstandig heden, waarvoor overwerken wordt gevraagd, moet iedere aanvraag nauw keurig vermelden. Ie. welke beschermde personen aan het overwerk zullen deememen 2e. welk soort werkzaamheden zij alsdan zullen verrichten; 3e. Welke arbeids en rusturen voor hen zuilen geiden op de dagen, waar op men overwerk wenscht te doen plaats vinder Waar het kleine werkplaatsen be treft, verdient het aanbeveling dena men en leeftijden op te geven van de personen, die men aan het overwerk weusebt te doen deelnemenvoor grooure inrichtingen kan worden vol staan naet een opgave van hettaantal der jeugdige personen tusschen 12 en 14 jaar, ais mede van bet aantal vrouwen boven 16 jaien, die overwerk zullen verrichten. Kan met één uur of D/2 uur over werk worden volstaan, daar mag niet langer worden aangevraagd. Voorts wordt aanbevolen niet teveel vuldig met aanvragen voor overwerk te komen^tn deze voorat tijdig in te leveren, zoo mogelijk eemge dagen vóór dat men cmrwerk wil doen ver richten, daar men andeis gevaar loopt dat de vergunning op den dag dat men overwerk zal wilien doen verrichten, nog niet is verricht. Men leze vojrai de voorwaarden wélke aan de vergunning tot overwerk zullen zijn verbonden. Voor sommige bedrijven (bijv. naai sters, borduursters, modistbn, enz.) die den arbeid des avonds te 8 uur eindigen onder voorwaarde dat zij met voor acht uur des morgens den arbeid aanvangen, kan tot 10 uren des avonds overwerken worden verleend. Dit geldt dus riet voor degenen die des mor gens voor 8 u. (bijv. 7 uur, zooals in die bedrijven veelal het geval is; den arbeid aanvangen- en des avonds 7 uur eindigen. Belanghebbenden zullen goed doen deze opgaven uit te knippen en ze tot handleiding bij een aanvrage te benut ten. Zitting van gisteren. Een belasting; geschil. Bekl. Dirk Gr stond voor de hee ren van het O. Mi terecht, dat hij verleden jaar Augustus een perceel te Zandvoort, aan de Zandvoortsche la,an gelegen bewoonde, waarvan hij meende niet belastingplichtig' te zijn. Bekl. woont te Sloten, waar hij wel "aangeslagen is in de belasting en logeerde van 28 Augustus bij zijn familie te Zandvoort, die het pension houdt en ontving daar het biljet van den aanslag in de perso neel© belasting, waarvan hij herhaal delijk verzuimde aangifte te doen. De rijksadvocaat eischte in zijn re quisitoir een geldboete van f 20. De rechtbank zal hierover uit spraak doen op 10 M'aart a. s ,Van een kachel. Bekl. |Mi. V uit Velsen, had ook verzuimd op zijn belastingbiljet een kacheltje te zetten. Letwelk hij sinds lang niet meer brandde en dat op een rommelkamejrtje stond. ,Voor dit verzuim eischte de rijksadvocaat, Mir. Asser een geldboete van f 10 en bekl. deelde hierop; mode, dat hij; nu genoodzaakt zou zijn, z'n kachel tje te verkoopen, omdat hij; het ner gens anders bergen kon. De Off. v, Justitie refereerde de eisch der ad ministratie in deze zaak, waarop het onderzoek gesloten wierd. Diefstal Kennemer Elec tric it ei ts-M alatscha ppij. De beide recidivisten J. S., en L B.. stonden terecht wegens diefstal van koperdraad en electriciteits.be- noodigdheden, ten aadeele van de Kennemer Electriciteits-Maatschap- pij te Bloemendaal. Ze hebben te za- men het feit gepleegd in den nacht van 2829 Jan., en dé voorwerpen verkocht aan den opkooper ML Faar- debek, terwijl ze de opbrengst ver brast hadden. Verschillende getuigen en beamb ten van de Maa tschappij werden ver hoord en de off. v. Justitie eischte voor deze brutale diefstal tegen be klaagde L. B 8 maanden en tegen bekl. J S. een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek der preventieve hechtenis. Uitspraak dezer zaak op Donderdag: 10 Maart a- s Een rij wiel gestol en. Getuige G. Freijde ging op Dins dag1 18 Januari per fiets naar de stad en terwijl hij bij een winkelier in de Doelstraat binnen was, werd zijn rijwiel gestolen door bekl. J. de B., die niet verschenen was. Deze beruchte zwijntjesjager heeft de fiets aan get. C llietkerk verkocht en déze had het rij wiel al reeds aan den eige naar voor f 6,overgedaan. Bekl werd bij verstek veroordeeld tot een gev. straf van één jaar en de Offi cier gelastte directe inhechtenisne ming' van dezen 1 vrucht en recidivist Een woestaard. De agent van Politie G. Knijper surveilleerde op Dinsdag' 28 Decem- cember 1909 rvoor de beruchte wo ning' van bekl. J A. in de Mjijn- gaajxlstraat. Om ongeveer 9 uur des avonds dreigde Bekl. den agent met een mes te doorboren en wierp er mee zoodat het in het schot van de deur terechtkam. De adjunct C Kemper hield den woestaard een re volver voor, waarop deze kalmeer de. Verder beweerde de adjunct nog, dat wanneer deze Bekl. onder den invloed van sterken drank verkeert, hij tot aJles in staat is. De subst. officier; eischte tegen dezen bekende van de Justitie een gevangenisstraf van zes maanden. Dieren mis handeling. De melkrijder Dirk F. uit Oost- zaan, moest, zich verantwoorden, we gens mishandeling- van twee paarden voor den melkwagen, welke hij on barmhartig' sloeg, toen jhij: er op 5 Jan, 1.1. mee uitreed. De rijksveld wachter K. Steen maakte hierover proces-verbaal op en Bekl. staat wel bekend als een dierenbeul. De off. v. Justitie eischte tegen dezen hard- bandigen boer een gevangenisstraf van zeven dagen. Gedurende de maand Februari j.l. zijn voor het leger in Oost Indië a»ogenomen 78 personen, onder wie 19 voor drie jaren gedetacheerd wor dende miliciens. Uitgezonden werd slechts één detachement suppletie troepen, t-r rterkte van 4 oiiicieren, 5 onderofficieren en 75 minderen. Lijst van de aan dit kantoor en de daaronder ïbehoorende hulpkan toren ter post bezorgde birieven en briefkaarten en verdere stukken, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen wor den uitgereikt in de 2e helft van de maand Februari 1910. BINNENLAND. Brieven. Mtej. A. Busil, kan toor Bar pi i a t u.ss tr aa.t 49, Mercurius Hertz, Mme J. iWagen aar, Nieuwen- dijk 84, de Haan, allen te Amster dam; Méj. A. Voorman, Beverwijk; Schipper J. van Heiningen, Delft; J. Beyer, Erichem; Burkunk, 'sGra venhage; B. iWermekes, Eraulein Kuiper, Méj. J. Woudenberg, allen te Haarlem; Jan Visser, IJmniden; D. Sterk, Botterdam; D, MiulderSz. Velsen; Zuster Robertha Cordessen, Zeeland; J.. WiBemsen, Zwolle; Dames Kerting, Bilderdijkstraat, waar (onleesbaar). Briefkaarten. G. Brink, Jon- gejuffr. Bonte, G. Ifeine, Ch. Thor- cherger, (F. Baas, a-llen te .Amster dam; Postbus 147, Mej. v. d. Velde, beiden te VIIage; H. P. Kroese, Hembrug; Jongeheer Ch. Draeck', Beurspleinstraat 10 onbestelbare drukwerken. BUITENLAND. Brieven. N. Jdssone, Bremen Wed O: Joneewaard, Kingswille Mielfort; G. Uitendaal. Vereinstr Briefkaarten. [Mej A. We- rink, Brussel; Mevr. dé Bordes van Heel, Davos[Mevr. Lochem, Mon- treux[Mme de la: Haye, Moril- hault, Miss M. v cl Eist, beiden ParijsCarl Réclaire, KauxelA. Wl v Hooydonk, Bochester. Een drukwerk buitenland. 2 briefkaarten en 1 brief zonder adres. 1 onleesbare briefkaart. 2 onbestelbare briefkaarten uit Indië Plaats van afzending. Meiden van Oheritx». GeadresseerdeAnny Kar stens iea öetsy. Karstens. LOTEN VAN PARIJS (Metropolitain) 2l/2 pet. van 1904 Trekking 2S Februari, No. 364695 fr. 200,000; No. 318585 fr. 10,000; Nos. "257206. 239143, 148458, 281813, 263935, 155299, 72653, 306308, 376163 et. 211034 elk fr. 1000. LOTEN VAN WEENEN a fi. 100 van 1874. Trekking 1 Maart. Betaalbaar 1 Juni, Serieën 25 59 139 336 378 722 755 898 930 1015 1192 1217 1581 1688 1901 200-5 2050 2105 2139 2350 2365 2699 2972 Serie 368 No. 62 Kr. 300.000; serie 1217 No. 96 Kr. 20.600; serie 1015 No. 3 Kr. 10,000; serie 898 no. 33„ serie 1015 No. 47 en 53. serie 1581 No 23 en serie 1901 No. 12, elk Kr. 2000; serie 25 No. 66, serie 139 No. 95, serie 368 No. 13 en 79, serie 898 No. 21, serie 1192 No. 38. serie 1217 No. 17, serie 1581 No. 30, serie 2005 No. 83, serie 2365 No. 45, serie 2972 No. 69 en 79, serie 898 No. 21, serie 1192 No. 38, serie 1217 No. 17. serie 1581 No. 30, serie 2005 No. 93, serie 2365 No. 45 en serie 2972 No. 69 en 85, eik Kr. 600. Alle overige in genoemde serieën getrokken 2280 nommers. eik Kr. 340. DE SCHEEPTE DER ZLN- TUIGEN BIJ BLINDEN. Algemeen wordt verondersteld dat, wanneer het menschelijk organisme van een zijner zintuigen beroofd is, de andere zooveel te fijner ontwik keld worden én tot op zekere hoogte- de ontbrekende indrukken vervangen kunnen. Vóór alles gelooft men van de blinden, dat hun gehoor en in het bijzonder him tastzin veel nre^x ont wikkeld is dan bij: de ziende men schen, waardoor het hun soms moge lijk gemaakt wordt met verwonder lijke zekerheid hun Wieg te .vinden. Deze meening wordt tegengesproken- door een reeks van proeven, die pro fessor Griesbach en de directeur van het blindeninstituut in Hlzach-Mul- hausen op .een groot aantal blinde en tegelijkertijd op ziende school gaande kinderen van denzelfdéu leef tijd genomen hebben en die de vol gende feiten aan den dag brachten De blinden herkennen de richtinfe van de tonen niet beter dan zienden en nemen ze ook niet op grooter afstand waar; hun reuk is zelfs min der ontwikkeld. Voor eeü in het bij zonder yoor tastindrukkén vatbaar" deel van het lichaam, den top van ÜeD wijsvinger ïs de afstand tus schen twee punten, die bij zachte- aanraking juist nog als van elkaar gescheiden aanvoelen, bij de blinden grooter, hetgeen dus op een minder fijne ontwikkeling- van den tastzin wijst. Bij het Brailleschrift worden, zoo- als hekend is, de letters voorgesteld door verschillende combinaties y&n boven het papier uitstekende pun- t ten; men nam nu aan, da.t de wijs vinger van de rechterhand, dien d» blinden bij het lezen gebruiken, bij zonder fijin ontwikkeld moest zijn - hét is echter niet zoo. Een al te groote gevoeligheid is bij; het lezen eerder hinderlijk, en wanneer de blin den soms, tengevolge van handenar beid, een dikke huid aan den rechter wijsvinger krijgen, wordt het hun gemakkelijker te letters te onder scheiden. Daarmee is bewezen, dat bij de blinend de overige zintuigen niet fijner ontwikkeld zijn. jMjen moet veel meer afnemen, dat, als een zintuig slecht ontwikkeld is, de an dere het eveneens zijn en dus zulle» ziji in doorsnede bij de blinden min der volmaakt zijn dan bij normal® personen. Hoe is dan echter het feit te ver klaren. dat de blinden hindernissen vermijden en alleen hun weg vinden kunnen Mén heeft vermoed, dat zij op de luchtstroomen letten, die hun gezicht treffen en dat ze bovendien door de temperatuur geleid worden- Inderdaad kunnen zij de hindernis sen niet zoo goed uit den weg gaan als hun gezicht bedekt is. Dikwijl® verklaren ziji te „wfeten" dat ze na bij: een muur zij en het te „voelen' hoewel ze dien in het geheel niet aanraken. Men mag echter ook de belangrijkheid van het zuiver phy- sische element niet onderschatten. Dé gespannen aandacht maakt, dat ze- j kere indrukken, die bijl ons gewoon lijk niet tot bewustzijn komen, op gemerkt kunnen worden. Naai- alle waarschijnlijkheid heb- m de blinden geen volmaakter ge- )or en tastgevoel dan normale men sehen wel heeft de noodzakelijkheid om ze scherper te gebruiken, tenge volge, dat een grooter aantal indruk ken tot bewustzijn komt en het re- 1 sultaat is hetzelfde alsof die zintui gen werkelijk fijner ontwikkeld wa ren. BREDA, 2 Maart. Groenten- en fruit veiling. Roode kool f 0.40—f 3.20, Witte kool f 0.50— f 1.60, Savooie kool f 0.28- f 1.70, Boerenkool 20—55 cta Knol ra jan f 0.80—f 1.70, alles per 100 st. "Prei 8- 75 ct., Selderij 10.50—12.50, alles p- 100 str. Wortelen 17—28 ct., Roodo bie1 10—24 ct., Spinazie 15—29 ct„ Veldsla 1426 at., Suakerijsta 12—27 ct., alle® per mand. Schor.s en eer en f 3.50f 5 p- 100 bos. Bruas. loof 3—12 ct., Sprui- te» 8—91/2 ct., alles per K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 10