EDE BLAD. Moeder en Martelares R. K. Middenstands- vereeniging Week-Kroniek, Markten. Esperanto-Cursus. UIT BELGIË. ZATERDAG 5 MAAR"5" ISÈO. ander patronaat van den H. Jozef» te Haarlem, afdeeling van „de Hanze", goed- keurd bij Bisschoppelijk beslut van 26 October 1907 en bij Konink lijk besluit van 9 Mei 1908. HET ONDERWIJS IN SCHOTEN. OOSTERDUIN, DE 2ANDTRE1NEN. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De R.-K. Middenstandsvereeniging otelt zich ten doel, volgens art. 2 harer Statuten, de zedelijke en stoffelijke be langen van den handeldrijvende» en industrieel en Middenstand in het alge meen, en van hare leden in het bij- aonder te behartigen, overeenkomstig de beginselen van den R.-K. Gods dienst. Nog slechts kort geleden opgericht bracht zij reeds veel tot stand, en toonde op velerlei wijzen het nut van haar bestaan. Zij voerde o.a. eene krachtige actie tegen het verleenen van al te lang cre- diet en de z.g. vliegende winkels; in haar vergaderingen werden belangrijke onderwerpen, als coöperatie, inkom stenbelasting, arbeidscontract, enz. be handeld; boekhoudcursussen werden door haar opgericht; e|eno onderlinge glasverzekering is door haar tot stand gekomen, deze biedt bij zeer lage premiën, de grootst mogelijke voordeelen en keert 50 o/o der netto winst aan de verzeker den uit. op haar verzoek werden de le H. Gomm uniedag en in de verschillende parochieën, zooveel mogelijk op uiteen- toopende datums gesteld. Dit en nog vee! meer deed zij reeds Ln het belang harer leden en van den R.-K. Middenstand in het algemeen; nog veel meer zou zij kunnen doen, indien zij van de R.-K. Middenstan ders krachtiger steun genoot, dan tot dusver; indien nog meerderen zich bij haar aansloten. De betrekkelijk geringe contributie van ƒ1.30 per 3 maanden kan geen beletsel zijn. Daarvoor hebben de leden bovendien, doordat de Vereeniging aangesloten is bij de Baarl. Handelsvereniging, gra tis gelegenheid informatiën in te win nen; dubieuze posten ter incasso. ;ng te geven aan het bestnnr der H. H. en rechtskundige adviezen betreffende hunne zaken te vragen bij de advocaten der RL H. V. Het bestuur spoort daarom hiermede alle, nog niet aangesloten R.-K. Mid denstanders aan, als Lid dezer nuttige vereeniging toe te treden; zich niet te laten weerhouden door de gedach te, misschien onmiddellijk geen per soonlijke winst te behalen, maar door hun steun aan deze vereeniging te ge ven, het goede doel der vereeniging te helpen bevorderen en daardoor ook middellijk hun eigen belangen beharti gen. Voor hel Lidmaatschap kan men zich aanmelden bij het Bestuur of bij eten Secretaris C. A. M. JONCKBLOEDT la. Lange Heerenslraat 24. HET BESTUWL tn de week van 7 Maart tot 12 Maart. Maandag. Alkmaar, Amsterdam, Bewuster, Gouda, Haarlem. Hoorn, Medemblik, Velseu. Dinsdag. Beemster Beverwijk, Purmerend. WoensdagA;a- sterdam, Beemster, Enkhuizen, Haar lem, Helder, Schageu, Uitgeest, Velsen, Donderdag. Beverwijk, Édam, Haar lemmermeer, Hoorn. Purmeiend, beha, gen, Zaandam. Vrijdag. Alkmaar, Am sterdam. Assendeüt, Hoorn, Leiden, Oostaaan, Purmerend, behagen, V eisen. Zaterdag, Alkmaar, Amsterdam, Edam, Hoorn, Leiden. van 25 Februari4 Maart. BUITENLAND. 25 Febr. De Engelsche Ministers hebben geconfereerd over den eisch der Ieren. Deze verlangen de bewuete waar borgen van den Kooing en anders zullen ze op geen regeeringscandidaat meer stemmen. De Czaar en koning Ferdinand van Bulgarije hebben aan 't galadiner te Tsarkojebelo hoogdravende toasten gewisseld. Een ernstige staking is te Philadelphia uitge broken. 26 Febr. Kardinaal Logon, de Aartebisschop van Reims door de Rechtbank te Reims veroordeeld tot 500 frs schadevergoeding in het bekende procos tegen de Fédération des instituteurs de France en de Amicale des instituteurs de la Maroe. De Engelsche Regee- riüg zwenkt naar links. Asquith schijnt voor goed voor Lloyd George ta heb ben moeien zwichten. De spanning in Sofia is tot een groote verontwaar diging tegen Turkije opge voerd. 1 Maart. De toestand der streken langs de rivieren in't Wa lenland en in Vlaanderen blijft hachelijk. Rond Luik wordt de schade nu reeds op millioenen geschat. De Duitsche Rijksdag koos weer tot president den conservatieven afge vaardig digde, graaf Schwerin Loewitz. Kardinaal Logon beeft in de Kathedraal te Reitns plechtig geprotesteerd legen zijn veroordeeling. 2 Maart. De Dalsï Lama van Thibet is te Darjeeiing (Id 't NoordeD van Br. Indië) aangekomen. BINNENLAND. 25 Febr. De Prins hersteld van een kortstondige ziekte, beeft sijD kamer op het Loo veriaten. 27 Febr. Z. K. H. de Prins is in de Residentie teruggekeerd. 28 Febr. ln de Aula der Amster- Uoiversiteit is het eere- dooloraat aan Mr. VV. F. van Leeuwen verleend. De Maas treedt in Limburg buiten hare oevers en teistert verschillende plaatsen aan de rivier ge legen. 1 Maart. De nieuwe Burgemeester van Leiden, Jbr. Mr. dr. N. C. de Gijseiaar in den Raad geïnstalleerd. Het Kamerlid de Stuers, langen lijd onge steld geweest, heeft de Kamerzitting weer bijge woond. De secretaris van 't Hoofdcomité van het Roode Kruis, Majoor W. J. Ver vloei heeft zijn ontslag aan H. M. da Koningin aange vraagd. lu verschillende plaat- sec zijn de ooievaars weer gearriveerd. STAD. 25 Febr. Mej. Meeuwig in den ouderdom van 9jaar overleden. 25 Febr. Op de eerste vergade ring der Afd. Haarlem e. o. ven Onze Vloot installeert de oud-Minister Eiiis 't Atdeeiingsbestuur. De Afd. Haarlem van den Bond van Ned. onder wijzers aanvaardt metgroot6 meerderderheid de neutra liteitsmotie. 12e les. (Herhaling I. Lees en vertaal La afabla avioo estas kun la mal juna eervistino kaj la junaj genepoj en la florogardeno. Bela estas hodiaw la vetero kaj varma La birdoj gaje flugas kaj kantas sur la grandaj arboj Dum la avino legas, la malgrandaj knaboj kaj knabinoj kuras konteute sur la sablo kaj lud&s kuu la htmdo kaj la kato. Nun venas la karaj ge patroj kun la pareecoj, junaj kaj maljunaj geavoj, onklinoj, bopatrinnj, kuzinoj kaj kuzoj. Cu tio ne estas bela societo, bela familio? II. Beantwoord in 't Esperanto: Kiom da sentoj h&vas la homo? Kiel ni audas? Cu !a homo vidas per la oreloj Kiel ni vidas? Kiel ni gustumas? Kion ni faras per ia fiogroj? Kiel ni parolaa? Kiom da oreloj havas la homo? Klom da bus:j gi havas? Cu via maljuna avo eetas surda? Cu via bopatrino estaamuta? Cu la haroj de via patro estas au ko ran nigraj? Kiel legas Ia blindaj homoj? Kiuj estas la diversaj partoj de ia horna korpo? III. Vertaal Het menscnelijk leyen en de seisoenrn. Men kan het inenecheiijk leven ver gelijken met de vier seisoenen van tiet jaar. Indien de aangename lente de Jaeltijd isyan de vrooiijke kindsch- heid of van de gezonde jeugd, dan ls de schoone en warne zomer de leeftijd van de mannelijke duurzaamheid. Ia den rustigen herfst zien wij de tijd van de nog krachtige volwassenheid, maar spoedig kocat de ouderdom, de droeve en koude winter van het leven Wij kunnen het leven ook met tlt dag vergelijken, de morgen ia de tsindschheid, de middag de volwassen heid en de avond de ouderdom. Weldra komt de nacht, de eeuwige slaap IIII. Leest en vertaal: Mi havas cent iibrojn. Mi Lmvmb centoa da libroj. Tm ct urbo havar onlionon da lot/antoj. Mi acetiB dek duon da, kuleroj kaj du dekduojc da lorkoj. Centjaroj formas centjaron. Mil jaroj formae miljaron. Tiu libro havas eesdek ptsgej n. Napoleooo venkh preakau ciarn siajn malamikojn. Mi kondukos vin al ia urbo. Kion vi vulas? Kion vi dezira»? Kion vi vidas? Kiu vin vidas? Ne donu vian tnonon al tiu persono. Na rakontu a) ili vian bistorion. Fari kun on, kion vi volas. Jetu la stonojn surlastrato. Forpeiu tiujn malpuraju bestojn. V. Vertaal Ik bezit een groot huis. Wij bezaten veG groote en schoone tuinen. Ik zal morgen mijue en hunne vribnden out- moete. Hij zal mij vriendelijk groeten. Zij zou mij de waarheid vertellen. Zeg mij uw naam en beroep. Wat zult gij uw vrienden geven? Waarom wilt gij dat niet? Jaag de bonden weg en geef water aan de kippen en duiven. Hij viDg twee mooie duiven Ooze buren houden veel van huan* kinderen. Hij verloor baar boek, haar schrift en haar potlood. Wat denkt gij over het wenerV Breek de stoel met. Ga naar de stad en verkoop uw koeien. Zij waren van plan boomen te planten in hun tuin. VI. Lees en vertaal La nevino de ma r ajbaro eetas vera irmnlino. O 1 7vt's la rtm-julojn Ia maltiberulsjo. La senkorulo terure batis la bundojn. Cu vi ne havas respekton por viaj kontraw uloj Post malfacila kurado oni fine kaptis la frenezulon. Politikaj personoj estas pilitikuloj, fanaaj personoj estas fa muiojkaj sagaj personoj estas saguloj En la somero multaj fremduloj vizi tadas nian landon Cu tiu bela blon duliDO estas via fratino? Jes, tiu ne- seriozulino estas mia fratino. Nia lando suldas muite altiuj bravuloj. Li timas neniun k»j neDion, li estas vera een timulo. Je la vido de granda buudo la malkursyulo forkuris tiel rapide kiel li povis. Bela frawlino estas belulino. Carma ribeli oialliberulejo repekti freneza kontraw politiko iaina bionda tiel serioza saldi brava timi neaiu nemo kuraj/a ciarn konduki posedi fico kolom bo bekoorlijk, lief opstaan gevangenis eerbiedigen gek tegen politiek t eroemd blond zóó ernstig verecbuldigen dapper vjeezen memand niets moedig altijd geleiden bezitten beioep duif. Instruanto. heer De Bunne. Dus winst voor de Katholieken. Te Ostende hadden de Katholieken bij "de laatste verkie zing1 nog eene meerderheid van 2000 (twee duizend) stemmen. Te Roeselare kwam de vierde candidaat jder Katholieken er door met eene meerderheid van 796 (ze ven honderd zes en negentig-) stem men. De liberalen zouden dus eerst al die 800 stemmen moeten winnen zonder dat de Katholieken zich ver roeren. En dat is het geval niet. Destrijd- trompet klinkt reeds oveTal. De mee tingen volgen elkaar op vooral in Brussel en omstreken. De nieuwe school van Katholieke propagandis ten heeft mannen gevormd die over al op de bres zijn waar het er op aan konft de Katholieke rechten te verdedigen. P'. V Onze Belgische mjedewerker schrijft ons do. 2 dezer: Drie maanden scheiden ons nog van de verkiezingen en nu reeds staan de liberale bladen vol met de gunstigste voorspellingen omtrent den uitslag. De „Matin" van Ant werpen zegt ons, dat de toestand zeei'rooskleurig is voor de liberalen Het blad voorspelt een winst van tWee zetels te Brussel, eene te Roe- selare en eene te Mecbelen. Dat zou reeds genoeg zijn om de Katholieke meerderheid op het doode punt te brengen. Maar het liberale blad gaat nog verder en rekent onder de zeer „waarschijnlijke" winsten reeds: Turnhout, N ij vel en Ostende. De „Ma,tin" spreekt niet over Antwer pen. Et pour cause. De liberalen wil len daar absoluut dén heer Augus- teins op hunne lijst houden, pers o Li nage die niet in geur van heiligheid staat bij de meeste liberale kiezers. De heer (Frédéric Delvaux, presi dent der liberale Associatie, ver klaarde ronduit, dat met zoo'n man de liberalen zeker eene zetel moeten verliezen. Wannéér men den toestand der provincies nagaat, wier afgevaardig den aan een herstemming onderwor pen zijn, kan men volgens de cijfers van 1906 eonsbateeren, dat de Ka tholieken alle kans hebben hunne positie te bewaren, ja zelfs te ver sterken. Daar mr. Erédéric Delvaux ons de winst- eener zetel te Antwerpen heeft voorzegd, mógen wij gerust zijne voorspelling aannemen. Te Turnhout bewaren de Katholieken hunne drie zetels. Te Mëcihelen zou den de liberalen om eene zetel ^te veroveren, 2.500 stemmen op de Ka tholieken moeten winnen. Te Brus sel waar (le eenheid tusschen de Ka tholieken. gode zij dank, is hersteld en waar de onafhankelijken die de laatste maal 11.280 (elf duizend twee honderd tachtig 'stemmen) verover den nu onder de Katholieke vlag meestrijden, Imogen w:ij gerust eene zetel meer verwachten. Te Nijvel zou het, verband tus schen liberalen en socialisten 2200 stemmen aan de Katholieken moe ten ontrukken om- eene zetel te win nen. Te Kortrijk voorziet men de nederlaag' van' den we: nig sympathie- ken candidaat der liberalen, den {Schoten, of liever B. en Wi-. op wie de wettelijke verancwoordeüjjaieid rust de zorg- voor voldoende scnooiio- kaliteiten, nebben maanden en maan den leelijk in de Knel gezeien. tiaar- iem. ging zijn scnoien sluiten voor de iSciioieriiinderen en de vraag deed zien voorWaar moeien die nu neen De groote, nieuwe scuooi in het Sen o terkw artier was in den kortst mogelijken tijd geneel bezet en nog was er plaats tekort. Zelis, toen Haarlem ?t hulplo- kaal aap de Papeniorenvest ter ,be- scliikking van Sciioten stelde. Er moest dus iets op gevonden worden. De school in 't, Schoterkwar tier was voor uitbreiding niet meer vatbaar. Voor het bouwen eener nieuwe school was het getal onge plaatste kinderen te klein. M|en be sloot ten laatste de school in Oud- Schoten met een 3-tal lokalen uit te breiden. De plannen voor deze uitbreiding zijn reeds lang gereed, doch zij be hoeven de goedkeuring van den Mi nister en, nu weet men, de officieele weg is lang. ,E,r zal dus nog wel eenigten ttijd verloopen, alvorens de drie lokalen zullen in gebruik ge nomen kunnen worden. In de jongste Raadsvergaderingi werd deze voor Schoten zoo belang rijke kwestie nog' eens ter sprake gebracht door het altijd actieve raadslid Hooij. Nu de inschrijving van het aantal nieuwe leerlingen tegen 1 Mei be kend is, kon de Burgemeester de ver klaring geven, dat na Mei wanneer de uitbreiding der school op oud- Schoten gereed zal zijn en Haarlem aan Schoten 't gebruik van de hulp- school aan do Papentorenvest laat, er plaats zal zijn voor alle leerplich tige kinderen der gemeente. Dat is reeds een heele stap verder. ;Wa,nt het heeft lang, zeer lang ge duurd vóór Schoten dat verklaren kan Er komt nog dit bij. Met 1 Mei wordt tusschen de Saenredam,straat en de Velserstraat de nieuwe C'hr. School geopend. En hoewel niet veel, ook daar zullen uit 't Schoterkwartier wel eenige ouders hun leerlingen heen zenden. Er is dus op onderwijsgebied in Schoten de laatste maanden veel verbeterd. Is nu de kwestie in deze gemeente voor 't vervolg finaal opgelost? Deze vraag werd met zeer veel recht door den heer Hooy gesteld. Met- zeer veel Vecht. Het is beslist noo- dig, dat de kwestie reeds nu onder de oogen wordt gezien. O. i. toch is zij nog volstrekt niet opgelost. Want, het is te voorzien, dat bin nen korten1, tijd de moeilijkheden weer voor de deur zullen staan. Op zichzelf is het zenden van de kinderen uit 't stadsgedeelte van Schoten naar de school op Oud-Scho ten reeds een groot bezwaar, dat niet valt weg! te redeneeren. |Wie heb ben hier dus in zekeren zin met- een noodstandtoestand te doen. Dogh reeds dadelijk zullen de 3 te openen bij lokalen gevuld zijn met leerlin gen. De gemeente breidt zich inmid dels .uit en waar zullen dan de kin deren blijven Een 2e school in 't Schoterkwar- tier is binnen korten tijd allernoo- digst en daar het stichten eener rui men school veel voeten in de aarde heeft, ils het zaak voor den Raad reeds nu de aandacht aan deze aan gelegenheid te gaan w'ijden. Wie den viilabouw in Blo eni endaal, Over veen, Aenlenhout en. Zandvoort aanschouwt, hoe die zich met het jaar uitbreidt, krijgt onwillekeurig den in druk, dat we na verloop van jaren hier een prachtige villastreek zullfen krijgen, die reikt van Spaarne tot hel Noordzeestrand. Er Ls nu eenmaal een trek van de renteniers en de groote Amsterdamsche kooplieden, om hun woonhuizen ïe bou wen in Bloemehdaal, Overveen en Aer- denhouit. De streek is gezond, men woont er in of direct achter de duinen, besehut tegen de gure winden, de bossehenaan haren voet en de duinen zelf zijn voor. de vrienden van het buitenleven zeer aantrekkelijk. De trams en treinen zorgen voor een gemakkelijke en geregelde verbinding met Haarlem en de hoofdstad, de we gen zijn voor 't auto-, rijwiel- en rijtuigverkeer zeer geschikt, en de ge regelde zorg van 't Gemeentebestuur om den ingezetenen van alle gemak ken te voorzien, nu weer waterleiding en gas, bevorderen diien trek niet wei nig. De exploitatie van Oosterduin, die weldra ter hand zat genomen worden, lijkt ons dan ook allerminst een ge vaarlijke onderneming. Men woont gaar ne in of nabij den Aerdenhoul. Wij vernemen, dat het plan van aan leg in handen is van den bekenden. Haarlemschen architect, den heer Leo nard Springer, zoodat we daar zeker iets moois mogen verwachten, zoodat de exploitatie van Oosterduin weer een groote aanwinst zal worden voor het zich steeds meer uitbreidende villa park tusschen Zandvoort en Haarlem, met Aerdenhout als centrum. Nog tol 1 Apri.l zulleai nu de zand- treiiuen door de duinen en over de we gen van Bloemehdaal mogen snornen en dan is het voor goed afgeloopien, dan zullen voor de locomotieven barricades worden opgeworpen en de rails wor den opgebroken. Na 1 Apri.l zal de Bloeinandaalsche Raad gepn pardon meer kennen. Nu, de Zandleverantiemaatschappij heeft over de toegevendheid van B. en W. en over de meerderheid vanj den Raad te Bloemendaal niet te kla gen. Er is toegevendheid genoeg gebruikt en h,et dient gezegd, B. en W. èn de Raad hebben daar goed aan gedaan. Maatschappijen, di,e werken aan de uit breiding der Gemeente moeten op de meest welwillende wijze door 't Be stuur der Gemeente tegemoet worden gekomen en niet tegengewerkt. De Raad heeft nu ten tweeden male uitstel verleend en wie zal nu daarin zien een daling van het prestige van den Raad? Wie, dan- alleen de heer T idem an, die nu toch meer dan eens zelf bewezen heeït om prestige niet zoo heel veel te geven. Het was ver makelijk den heer Tideman te hooren als pleitbezorger van al de 'huisvrou wen, die op het punt staan krankzin nig te worden van al het gedreun der zandwagens. Wal een zwakke dames schijnen daar in Kweekduin loch te wonen! Zij moeten vooral dezen zomer maar geen buitenlandsche reisjes maken, wanneer zij zoo nerveus uitgevallen zijn. Imtusschcn, de heer Tideman zal dit 109) Er was geen ander middel dan te trachten de hertogin te "verbidden. En dien laatsten stroohalm haastte hij' zich aan te grijpen. Zijn gelaat kreeg plotseling een geheel andere uitdrukkingde pijn lijkste smart en een trek van het in nigste verdriet verdrongen zijn on verschillig uiterlijk van anders. Hij smolt weg in tranen en viel op de knieën. „Vergiffenis, mijn engel,' sta melde hij onder snikken, „het is waar. ik ben het leven onwaardig da.t ge mij1 teruggeschonken hebt, maar wees niet onmeedoogend. Heel mijn verder bestaan zal er aan ge wijd zijn je op mijn handen te dragen en' te vereeren a,ls de meest beminde vrouw die er leeft." Ten hoogste verbaasd door deze zoo goed. gespeelde komedie, Wist Clara het eerste oog'enblik niet wat te antwoorden, en Philippe meen de reeds gewonnen spel te hebben. Hij drukte haar in zijn armen en tegen zijn borst en bedekte haar ge laat met krampachtige kussen. Maar zij. die anders zoo gevoelig was voor de minste van zijne liefkoo- zingen, bleef nu koud als marmer en alleen een eindeloos gevoel van walging en afkeer steeg in haar op. „O kind, ik smeek je," ging hij voort, de machtelooze vrouw steeds tegen zich a an drukkende, „laat ik je verplegen en verzorgen. Da,t wil je toch wel, nietwaar? Ik zal ter stond alle geneesmiddelen gaan ha len die ge noodig hebt, Gij zult her stellen en wij zullen samen gelukkig zijn Ik zal mijn afschuwelijke misdaad herstellen, en wij zullen samen ge lukkig zijn. 'Wilt ge het niet nog eens met mij beproeven, lieve Cla ra?" Zij slaagde er eindelijk in zich uit zijn omhelzing los te maken, en on danks de steeds sterker wordende uitputting, slaagde ;zij er toch ein delijk in de liefkoozingen van den ellendige daar vóór haar af te weren. Een naamlooze schrik beving1 den hertog. Zijn komediespel hielp hem dus nietsAlles was uitt „God is rechtvaardig." stamelde Clara met een blik op zijn doordoods- 1 angst vertrokken gelaat. Wat moet de toekomst zonder mij u thans v'reèselijk toeschijnen dat ge zelfs i niet terugschrikt voor een komedie spel als zooeven. Gaat nu heen, en bespaar mij in mijn laatste uren de 1 marteling van je tegenwoordigheid." Machteloos vie-1 Clara na deze laatste woorden achterover. Philippe h aastte zich al de bedienden ter hulp te roepen en de bekwaamste genees- heeren te laten ontbieden. Alles was echter vruchteloos. De dood naderde met rassche schreden. De goede Suzanne week niet van het bed harer meesteres. Op zieker oogen- blik richtte deze eensklaps haar on- vasten blik op haar gezellin en fluis terde: Meneer de Sintély!" Haastig! werd er iemand naar het aartsbisdom gezonden. Zou liet niet te laat zijn - Neen, toen de pries ter binnentrad, leefde de hertogin nog', al kon het einde moeilijk meer lang uitblijven. Ze herkende hem. „Ik heb u vandaag de bekentenis van mijn schuld en mijn testament gezonden," fluisterde ze. „Zorg dat mijn laafsto wil worde uitgevoerd, Ik ben een groote zondares, maar ik ,heb diep berouw. Ze wees op Philippe, die in een hoek van de kamer stond. „Als hij mij niet tot de misdaad gedreven had, zou ik misschien eer lijk gebleven zijn en niet gezondigd hebben," ging ze met zwakke stem voort. ..Laat hij nooit genieten van de vruchten zijner misdaad, noch va n die der mijneHij moet onbarm hartig van hier verjaagd worden, zonder genade of medelijden „Vergeef," sprak Charles met zachte stem. „indien gij wilt dat God u vergeven zal." Hij wenkte Philippe de kamer uit, en in radeloozen angst wachtte de ellendeling daar buiten of de priester meer op het hart van deze trotsche vrouw zou vermogen dan hij. Het duurde lang, maar iedere mi nuut waarmede het onderhoud tus schen den priester en, de ster- yende hertogin, dat alleen God tot getuige had, verlengd werd, was een reden tot stijgende geruststelling van den hertog, die .zelfs in deze ure nog alleen dacht aa.n de ontzet tende ra,mp, die hem tot straf voor zijn euveldaden boven het hoofd hing'. 1 Eindelijk ging de deur van het ziekenvertrek open en Charles de Sintély riep den hertog binnen. Clara reikte hem de hand. „God heeft mij vergiffenis geschonken," sprak ze met zwakke stem, „zoekt ook gij Zijn vergeving, zooals ik u thans de mijne schenk. Gij zult niet ongelukkiger worden da,n ge reeds zjjt. Al moet ik aan Leonie de Cy- pières teruggeven wat wij haar ont stolen 'hebben, de heer de Sintély hier keni mijn beschikkingen, die u een rustig leven verzekeren en die naar hij mij verzekert, door de gra vin de Clavières zeker zullen wor den goedgekeurd. Wanneer ge nu niet enkel denkt aan uw eigen ver der leven, maar ook nog wat. hecht aan de verzachting van mijn sterfuur Philippe," ging ze met een half bit teren glimlach voort. ..beloof mij dan niet meer voor de vermaken der we reld te leven, maar boete te doen voor wat gij en ik misdreven heb ben." Hoe diep de hertog ook gezonken was, op dit oogenblik scheen zijn aandoening toch inderdaad gemeend. Zwijgend zette hij zich aan het hoofdeinde van het bed neder en greep met een stomme bede om ver giffenis haar hand. Eenige uren later was alles afge- loopen, en bleef Philippe alleen ach ter met de herinnering aan zijn mis daad. Reine Penhoët was aan haar be lofte getrouw gebleven. Zij was den volgenden morgen met Richard per rijtuig vertrokken naar de plaats waar Pia Dallone hen wachtte. Zonder eenige moeilijkheid te ma ken gaf de Italiaansehe de kleine Loulou over aan Rieine, die zij' de moeder van het kind waande. Ri chard gaf haar twintigduizend francs, en haastte zich daarna om in de hoofdstad van Auvergne het kind een uitrusting volgens haar stand te verschaffen. „O meneer, wat bent u toch goed voor mij," stamelde het kind ver baasd, toen ze al haar nieuwe klee- ren aan had. „Zoo, en znl je nu een beetje van mij h ouden ook „Niet een beetje, "maar heel erg veel, meneer." „Je moet niet „meneer" tegen me zeggen, kleine." „iWat dan „Kun je dat niet raden Haar gToote heldere oogen richt ten zich vragend op den graaf. Haar borstje hijgde en ze durfde geen woord te spreken. i Met- groote teederheid ging de graaf voort „Hoor eens lieve kind, weet je nog wel wat je in het park van Vichy, toen de gravin op die bank zat en je op haar echoot hield, weet je nog wel hoe je haar toen genoemd hebt?" De oogen van het kind vulden zich met tranen, 7— doch het waren tra nen van geluk. Zé boog haar blond hoofdje. „Ja," sprak zo zacht, „ik herinner het mij-" ..Zoo, zag het dan nu nog eens." Meer en meer verward fluisterde het kind: „Moeder heb ik haar ge noemd." „Welnu," ging Richard met groo te teederheid voort-, „als je nu de gravin moeder noemt, hoe moet je mij dan aanspreken „Bent u dan mijn vader," klonk het nu bijna juichend. „O, ik heb het wel gedacht, maar ik durfde het niet zeggen. [Wat ben ik gelukkig!" Richard de Clavières drukte haar lang aan zijn hors4. Wordt vervolgt).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 9