Nieuws uit de Bollen streek en de Meer^ Wat anderen zeggen. Sport en Wedstrijden. Ia» elders Financieele berichten. Uit onze Oost. Wetenswaardig Allerlei. Ons nieuw feuileton. INGEZONDEN. Rechtszaken. OVER HET VOORDEEL VAN HET DUBBEL-SCHROEPSTEL. meisje kaar thuis hij de moeder van ïL Erg daarmee ingenomen, was deze echter niet, want het karakter van het mensje liet veel te wenschen over. Niet alleen was zij reeds tweemaal wegens diefstal veroordeeld, maar ook bij an dere gelegenheden was zij reeds op dief stal betrapt, en op dien grond uit den: dienst verwijderd. Bovendien waren haar zeden niet bepaald puriteinsch en leek zij ook op andere punten niet te vertrouwen. .Weliswaar liep zij wel eens met R., maar deze gaf aan zijn mo.eder te kern nen, dat er van een verkeering tusschen hem. beiden geen sprake was. Zij deed hem te rare voorstellen naar zijn zin, over berooving van haar mevrouw, die zooveel goud en diamanten had, eni daarom' wilde hij liever niet met haar te maken hebben. Aldus verklaarde hij aan zijn moeder, korten tijd vóór den moordaanslag, doch alleen zijn moeder heeft deze verklaring gehoord, geen ge tuigen waren er bij tegenwoordig. Wel heeft zij in den hutsel ij ken kring bij demoeder van R. meermalen uiting gegeven aan vijandelijke gevoelens je gens mevrouw Wiynia, die zij „een kreng" noemde. Of R. ten slotte voor de verleiding bezweken is'? 'tls wel aannemelijk, want altijd was hij eyrt jongen met zwakke geestvermogens en zwak karak ter. Er zijn feiten, die er op wijzen, dat de zaak reeds lang te voren door hen besproken is. Niet alleen toch, dat zij reeds geruim en. tijd uiting gaf aan. haar begeerte naar het goed. van mevr. Wynaa, maar ook was zij kort vóór den moordaanslag, R. een paar maal 's avonds bij zijn baas komen opzoe ken, om met hem te spreken. Ten slotte heeft zij hem, zooais men weel, 's avonds met een briefje bij zich ont boden Zij gaf voor, dat dit was, om dat hij haar een rok moest brengen, dien zijn moeder voor haar versteld had en dien zij den volgenden dag noo- dig had. Dit was echter een leugen, want de rok hangt nog altijd bij de moeder thuis. Het zal echter voor de justitie niet zoo gemakkelijk gaan, de waarheid uil te vorschen. De watersnood in Limburg. Wij lezen in de „Limb. Koerier" de volgende berichten over hoog water Woensdagmiddag bezochten wij het zoo geteisterde dorpje Heugem. Inde nabijheid van de van oudsber bekende herberg „Vogelenzang", lag een bootje aan den kant, dat ons over den wijdpD waterplas, een meer gelijk, voerde. Zoover het oog reikte, niets dan water. Het zag er nog treurig uit; geen enkel huis of bet had water schade. Enkele waren zelfs gedeeltelijk ingestort. Gelukkig begint het water te vallen, langzaam doch zeker. Sinds het Maaswater den rechteroever be noorden Eysden overstroomde, bereikte 't Maandag zijn koogsten stand. Woensdag tegen den avond werd te Heugem reeds een val 22 c.M. ge constateerd. En nu de val blijft aan houden, zal Heagem weldra van zijn grootsten vijand verlost zijn. Op sommige plaatsen evenwel zal het langer duren, daar nl. waar het water niet kan wegvloeien, doch in den bodem moet 'verzakken. In vele buizen stroomde het water aan de voorzijde in, aan de achter zijde weer uit. in talrijke huisgezin nen durfde of kon vader niet gaan werken, omdat hij bevreesd was, dat het water zou blijven stijgen, en zijn hulp dus thuis broodnoodig was, of wel, dat hij zijne woning niet meer kou verlaten. Zoo spoedig1 mogelijk vertrok de familie de Clavières naar Indië. .Weer deden de Sintély's, die Eichard met de regeling van Madeleine's zaken te Parijs belast had, hen tot Mar seille uitgeleide. En diep aangedaan zagen ze het vaartuig na, dat de ge lukkigen, zoo geheel anders dan de vorige maal, met hun beide lievelin gen naar het sdioone Indië terug voerde. Martelares was Madeleine geweest »e werd daarvoor thans beloond deer de volle zoetheid der moeder liefde. EINDE. jWit danken onze lezers voor de stijgende belangstelling, waarmede zij onzen feuilletonroman „Moeder en Martelares" hebben gevolgd:. En we achten ons gelukkig, aan het einde van .dit zoo spannende en diep ontroerende verbaal uit do le vensgeschiedenis van Madeleine de Cypières, terstond te kunnen aan vangen inet een anderen roman, even pakkend en boeiend schoon van eenigszins ander genre als dien onze lezers en lezeressen met zooveel aandacht hebben gevolgd. Ook; in „Schuldbesef" waarvan wij morgenavond het eerste gedeelte afdrukken, speelt de vrouw en waar doet zij! het niet, lieve lezeres een groote rol. Hier is het niet de liefde tot het kind, maar die voor den echtgenoot, die aanvankelijk weinig- in, het oog springend, tocb de groote momenten van den roman beheerscht' en tot een buitengewoon dramatisch on verwachte en verrassende ontknoo ping .leidt. ;Wij hopen dat „Schuldbesef" een even gunstig onthaa.l_zal vinden a,ls „•Moeder en Martelares." Er zijn huizen, die thans voor de 6de maal dezen winter geheel door water waren omgeven. In sommige straten staat het water nog U/2 M. diep; de meeste landbou wers hebben hun vee in de stallen op verhoogingen, in veiligheid moeten brengen. Van St. Pieter uit, werden de bewoners grootendeels van voedsel voorzienook de post bereikte Heugem over de Maas; een gevaarlijke tocht voor den postbode. De grootste schade is aangericht op de landerijen. Het winterkoren, dat reeds zijn groene sprietjes 1 d.M. boven den grond verhief, zal waar schijnlijk geheel zijn losgespoeld, zoodat de landbouwer het land op nieuw zal moeten gaan bewerken en beplanten. De overige veldvruchten zijn óf wel weggespoeld dl zijn voor de consumptie minder geschikt ge worden. De schade is niet bij bena dering te bepalen. Doch zij bedraagt, volgens door ons ingewonnen inlich tingen bij de landbouwers zeiven, duizenden guldens, als men nagaat dat van vele landerijen de mest, die er al was opgebracht, ook door den sterken stroom werd meegesleurd. Het water joeg hazen en konijnen uit hunne holen, zoodat menig lang oor den verdrinkingsdood vond. of, wanneer hij het wagen dorst, op een droog plekje te vluchten, eenvoudig werd neergeknuppeld. De winter van 1910 zal de Maas- kanters, niet het minst de bewoners van Heugen, nog langen tijd heugen. Dd vooruitzichten voor een goeden oogst zijn voor de landbouwende be volking niet groot. De grond is te nat, en blijft te koud; er vormt zich een harde bovenkorst die het door dringen der zonnestralen zeer bemoei lijkt. Op den Heerderweg ',is het drink water niet. meer te gebruiken; het is geel van kleur, en het heeft een bit teren smaak. Naar verluidt zouden de bewoners aldaar zich trachten te voorzien van leidingwater uit de stad. Woensdag bezocht de Commissaris der Koningin de geteisterde plaatsen per automobiel. Nu het water begint te zakken, kaD men nog beter beoordeelen, welk een groote hoogte het hier en daar be reikt heeft, zóó zelfs op den Scharn- derweg, waar men trouwens het ver keer per rijtuig niet meer onderhou den kon, omdat het water tot boven de portieren kwam. De wegen van Borgharen en Limme zijn gedeeltelijk uitgedreven. Over het algemeen wordt veel schade geleden aan de wegen. Maar die haalt niet bij de groote scha de, welke de landwerkende bevolking heeft. Alles moet opnieuw bemesten bewerkt worden, en hoe lang zal het duren eer het water voldoende weg getrokken is, vooraleer de werkzaam heden te kunnen beginnen. Men meldt uit Geulle: De toestand is vooral hier erbar melijk. De huizen in de nabijheid van de Maas stonden pl.m. 60 c.M. onder water, thans nog pl.m. 20 c.M. In de gemeenschap wordt voorzien door een vperpontje. Alle proviand in de kelders is ver loren en bedorven. De toegangtot het dorp is weder vrij. Alle landerijen staan onder water en de meeste reeds te veld staande vruchten zijn uitgespoeld. De wegen hebben veel door uit spoeling geleden. De gemeenschap met het naastbijgelegen Bunde, Elsloo, Beek is nog niet hersteld. De doorbraak van den Brommeler- dijk is te wijten geweest aan den slechten toestand van een zich daarin bevindend sluisje, hetgeen veel tot de overstrooming van het dorp zelf bij gedragen heeft. De Commissaris der Koningin in de provincie Limburg heeft een schrijven gericht tot de burgemeesters in Limburg, waarin hij naar aan leiding van de in de laatste dagen in de provincie voorkomende over strooming, een beroep op hen doet, om medewerking te verleenen ter bevordering van het inzamelen van gelden tot leniging van den door den watersnood getroffenen. De gelden zullen vervolgens moeten overgemaakt worden aan de te Maastricht zetelende provinciale watersnoodcommissie, wier taak het dan zal wezen, om naar de haar omtrent den omvang der ramp in elke gemeente verstrekt wordende gegevens, eene billijke verdeeling wier gelden onder de slachtoffers d6r ramp tot stand te brengen. Voorts lezen wij in de circulaire: „Voor de burgemeesters, wier ge meenten gelegen zijn laugs de buiten hare oevers getreden rivieren, waar waterschade is geleden, zal het alsnu zaak zijn, onmiddellijk werk te maken van het samenstellen van eene plaat selijke watersnoodcommissie, ten ware die reeds mocht zijn ingesteld en te zorgen, dat die commissie op de hoogte worde, gebracht van hare taak, om schreven in voormeld provinciaal blad. Ook in de anderen gemeente, welke van de ramp en hare gevolgen gevrijwaard bleven, worde door de betrokken burgemeesters geijverd op de wijze als hun dienstig toeschijnt, tot het verstrekken van hulp en bijstai d. Ik verzoek alsnu heeren burge meesters van overstroomde gemeen teD, waar zoodanige, commissies wor den in het leven geroepen, mij ten spoedigste de totstandkoming dier commissies te melden, zoo mogelijk met eene globale apgave van de waterschade voor zoover die nu reeds kan opgegeven worden." Het voorzitterschap van het per manente bureau van de watersnood- commisBie zal worden aangeboden aan den burgemeester van Maastricht. Vanwege de Katholieke Actie wor den thans reeds gelden voor de slacht offers van den watersnood ingezameld. BILLEGOM. Burgerl. Stand. Geboren: z. van M. WarmerdamSlootbeek. z. van. A, Waardenburg— Korver. z. van A. M. LangeveldBrouwer, z. van D. Belgra- ver—Wals. d. van C. M. Speelman— Boelé. d. van J. M. Glasv. Dongen, z. van M. M. Topper—De Groot. Ondertrouwd: A. Overmeijer eu C. W. A. de Konink. L. Hopman en A. Robart. BOOBDWIJK. Een praatje oyer de gas- f abriek. Reeds vele jaren is onze gemeente in het bezit een er gasfabriek, welke echter tot a an de stichting der thans bestaande, steeds werd geëxploiteerd door particulieren, terwijl, behalve door de Gemeente, slechts door wei nigen aan het buizennet was aange sloten. In 1903 echter werd voor onzen Gemeenteraad besloten, een eigen Gasfabriek te stichten en te exploi teer en, en voor dat doel een stuk grond aangekocht van wijlen den lieer A. Wj. Alkemade. Eene commissie, bestaande uit de heeren Burgemeester E. L. Baron van Harden broek, G. v. Konijnen burg en G. van der Weijden. wethou ders. G. Alkemade, J. de Groot Jr en >C. J. L van der Meer, wist te bewerkstelligen dat deze fabriek in 1903 werd opgericht en in exploita tie gebracht. Voor een en ander werd .door de gemeente eene leening aan gegaan van f 80.000.00. Li het eer ste levensjaar produceerde deze nieuwe instelling .228.000 M3 gas, doch een groot tekort was het na tuurlijk gevolg. In het tweede jaar kreeg.de thans beheer voerende chef, J. Veerman, de exploitatie in han den en heeft.duidelijk doen zien, dat de gasfabriek voor Noordwijk kon worden een bron van inkomsten. In 1906 werd geprodueeerd30.7000 kubieke meter, in 1907 884.000. 'in 1908 399.000, en in 1909 456.000 M3. Dus het gebruik was in 5 jaren tot het dubbele .gestegenIndien ons getuigen ons geen parten speelt kon in 1908 een winstsaldo worden ge maakt van pl.m f 3000.;— zoodat we veilig mogen aannemen dat 't winst saldo over 1909, met een vermeer dering' van ,57.000 Mj3. een extra f 300Ö winst zal aantoonen. De ex ploitatiekosten worden met de ver meerdering van productie niet veel hooger. Buitendien, zooals wij eeni- gen tijd geleden al eens hebben me degedeeld, staat de Noordwijksehe gasfabriek boven aan de lijst, wat betreft het produeeeren van hetgroot ste aantal M8 gas per 1000 kilo kolen. Een deugdelijk bewijs dat het beheer in goede handen is. Echter, we zijn er thans van ver zekerd dat ook Electrische Stroom zal worden geleverd, en nu rijst bij ons de vraag: Zal de uitvoering* in onze gemeente van electrische ener- gjë geen schade toebrengen aan onze gasfabriek [Wij moeten ons onthou den hierop een antwoord te geven: echter in aanmerking genomeh dat zich nu reeds een 30-tal Pensions of villa's hebben bereid verklaard van de Electrische stroom gebruik te maken, ligt het voor de hand dat de uitbreiding van gasproduc tie hieronder zal lijden en is te ver wachten dat, althans de eerste jaren, het getal geproduceerde M3 gas sta tionair zal blijven. Burgert. Stand. Geboren: d. van P. Plug eu P. Smid. z. van D.Note- boom en L. F. J. Vermaas, d. van A. Spaanderman en F. Ammeraal. d. van G. A. van Rijn en N. Kuiper. Overleden: P. Heemskerk, 81 j- HAARLEMM«RI.IEDE c a. Burgerl. Stand. Geboren: z. van A. Gomelissen en A. C. Mannaart. z. van J. P. Buijs en A. Boesburg. Overleden: C. Musterd, 3\veken. HALFWEG. Weinig animo. Tot heden heeft zich nog geen ernstige gegadigde aangemeld voor de vacante betrekking van veearts keurmeester, alhier. Voer den inhoud, dezer rul)riek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, woedt de copy den inzender niet teruggezonden. 1800— 910 Regiment Pauselijke Zouaven. Het regiment Pauselijke Zouaven, zal in Juni aanstaande zijn 50sten verjaardag herdenken. Bij het intreden des jaars schreef generaal de Charette: Dagorder Basse Motte, 31 December 1909. Waarde Kameraden, Van harte zij U alle goed toe- gewenscht. Ik noodig P uit den 50sten verjaardag van het regiment te komen vibrer, te Parijs, ia de basiliek van Montmartre in de maand Mei. DE ChARBTTE, Voorzeker zullen vele onzsr aan die uitnoodiging gaarne willen vol doen, waarom het bestuur van de Alg. Nederl. Zouavenbond het den Oud-Zouaven in herinnering brengt, om zoo de deelname voldoende blijkt te samen op te gaan. De spoorkosten retour Parijs van af Roosendaal zullen ODgeveer f 10 bedragen en de duur der reis 2 k 3 dagen. De Oud-Zouaven geen lid van den bond zijnde en daaraan wenschend deel te nemen, worden verzocht ten spoedigste van hunne instemming te doen blijken, aan den secretaris van den bond H. E. RobijnsEgelantiersgracht 156 Amsterdam, waarna bij genoegzame deelname U met verdere bijzonder heden zult worden in kennis gesteld. H. E. ROBIJNS. Verkeerde praetijken Gaandeweg sluipen in onze politiek en journalistiek gewoonten in, die op den duur het psil van het, openbaar leven moeten verlagen, zoo zegt „De Maasbode" in een opmerkelijk kruis- kopje. Beginselstrijd wordt thans weinig of niet gevoerd. In de plaats daarvan wordt ijverig gespeurd naar een of ander politiek gerucht of vertelseltje, dat geschikt lijkt, den een of anderen gehaten tegenstander eens goed te treffen. Dat gaat thans op alle manieren en in alle toonaarden door de pers. Over dergelijke kleinigheden als het schenden van het briefgeheim stapt men tegenwoordig al heel ge noeglijk heen. Zoo. iets telt niet meer mede. Wanneer eene dame van ietwat ze- nuwachtigen aanleg bij een Zondag avondpraatje in vriendschappelijken kring het een of ander meent op te vangen, wat, naar later blijkt, door haar verkeerd is verBtaan dan voelt zij zich aanstonds geroepen, om deze afgrijselijke onthullingen in.de pers bekend te maken en tal van liberale redacties likkebaarden dan reeds bij het hoogpolitiek genot, dat hun weer te wachten staat. Een ander, niet zeer scrupuleus journalist, discht romantische verhalen op van een voorman der vrijzinnig- democratische partij namen worden niet genoemd die bij een anti-re volutionair minister wie dat is, behoeft men niet te raden om een lintje kwam bedelen. Zoo gaat 't thans dag aan dag voort. Nu is dit bedrijf eigenlijk zeer ge makkelijk. Ieder, die zich in het open baar leven beweegt, komt wel eens iets ter oore, waarvan met wat handigheid wel een soort politieke „onthulling" te maken is. 'tZou ons heus niet moeilijk vallen, om uit ge houden gesprekken, loopeDde geruch ten enz. een rubriek pikante „onthul lingen" saam te stellen. Dit is echter niet naar onzen smaak. Voor den beginselstrijd is ons „schend blad" steeds te vinden. Persoonlijke bestrijding en achterklap-politiek wen schen wij niet. Maar wat ons in de huidige „schan daal"-journalistiek hartgrondig tegen staat, is, dat men dergelijkepractyken tracht goed te praten, met een beroep op de waarheid, die gediend moet worden. Wij zouden willen vragen: heiligt dan thans bij u het doel wel de mid delen Het; dienen van de waarheid is de plicht van iederen publicist. Maar dit dienen van de waarheid is tevens zulk een (heilig en verheven ideaal, dat 't een besmeuren'gelijkt van dit ideaal, wanneer men ,'t op een lijn wil stellen met de nare praetijken, die in onze pers al te veel ingang gevonden hebben. Overbodig nog te zeggen, dat wij aan de verspreiding van dergelijke „ont hullingen" niet zullen meedoen. De waarheid willen wy dienen zonder onderscheid des persoons. Maar ook de waarheid alleen. Voor venijnige beschuldigingen zon der bewijs en zwevende geruchten hebben wij noch tijd, noch plaats ruimte over. Wij hebben ander en beter werk te doen. Bed. Wïeler-Bond. Het bestuur van den N. W. B. stelt zich voor, wanneer de toestemming van de autoriteiten daartoe wordt verkregen, Maandag 28 Maart a.s. (2e Paaschdag) des middags te 12 uur op den Boulevard te Zeist, wedstrijden over 1000 Meter le doen verrydeu. A. Wedstrijd open voor amateurs geclasseerd als buitenklassig, 1 e er. 2e klasse. Prijzen: groote verg. zilv groote zilv., kleine zilv. en groote bronz. bondsmedailles. B. Wedstrijd open voor amateurs 3e kl. Prijzengroote zilv., kleine rilv,, groote br. en kleine br. bonds medailles. G. Wedstrijd open voor nievwelin gen, voorzien van een geldige start kaart. Prijzen: groote zilv., kleine rilv., groote bronz. en kl. br. bonds medailles. De inschrijvingen sluiten bij den len secr, den heer P. T. de Jong, Donkersteeg 9 te Leiden. S cb ermen- Ter gelegenheid van. 't 13e te Hoorn .gehouden wapenfeest vau den Koninklijken Officiers-Schermbond werd in de degen-afdeeling voor ken, die op voorgaande wapenfeesten nog geen prijs op dat wapen behaalden, den achtste prijs behaald door den eersten luitenant-adjudant J. K. F iVVeber, van bet 10e regiment, alhier. Her Zodiac dirigeable naar de Noordpool. De ingenieur Vanimann, die den Amerikaanschen journalist ;Well- mann op zijn tocht naar de Noord pool zou vergezellen construeert thans een 200 p.k. 8 cyl (170 X 180) motor. Deze motor zal gemonteerd I worden in een groote Zodiac dixi- geable waarmede Vanimann dan zal trachten de pool te bereiken. Vliegongelukken. Erg secuur is het nog niet om met eene .vliegmachine de lucht in te gaan. ,T,e Gil al ons-sur-M arne, is eergis- teren-middag pm 4- uur de aviator Legagneux, door een windvlaag ge pakt en van een hoogte vau tien me ter gevallen. Het toestel werd ver nield en de aviator gewond. Het volgende lijstje van ylieg-on- gelukken gedurende anderhalve maand v.an dit jaar, toont duidelijk aan hoe gevaarlijk de luchtsport nog is. J an. 4. Delegrange verongelukt met zijn toestel te Bordeaux. Barones de Laroche valt te Cha- lons-sur-Mame en Wordt bewusteloos opgenomen. Santos Dumont doet te Saint Cyr een va,l van 30 M- Hij wordt licht gekneusd en zijn machine is vernield. Jan. 5. Meal tuimelt te Clannes omlaag1 en wordt licht gekwetst. Hoe- stel vernield. Jan. 9. Keidel heeft eenzelfde avontuur te Johannistal. Licht ge wond. Toestel vernield. Dowes maakt een buiteling- te Cannes, met hetzelfde resultaat- Jan. 10. Sohueler valt te Chem nitz van 8 voet hoog.' Aviator onge deerd, toestel beschadigd. -Jan. 16. Miscaral doet te Los An gelos een val van 6 (ML Hij wordt licht gewond en zijn toestel is stuk. Jan. 26. Latham tuimelt te Hel- liopolis van een hoogte van 40 M-, omlaag. Zelf blijft hij ongedeerd, doch zijn machine is naar de maan. -Jan. 31. Leblanc brengt het er te Pau nog' goed af als de motor van zijn machine eensklaps blijft stil staan. Noch hij noch zijn toestel ge deerd. Mortimer Singer valt te Ivairo. Hij breekt een heen. Zijn toestel is verbrijzeld. Fehr. 14. Kempton Sanders kantelt te Kessingland met zijne machine omi die geheel vernield wordt. Aviar tor ongedeerd. Failliet verklaard: 23 Fföbr. E. J. Keselimg, bouwon dernemer te Rotterdam. J. EllenscluL, operazanger, verblijf bowlende te Zwickau, gewoond hebben de te Amsterdam. 28 Febr. J. Rosier, sigarenfabrikant en winkelier, te Bolsward. 1 Maiart. HL G. van der Ven, eerder wed. G. H. Buker, thans echtg. van J. Fresco, in het vonnis der Haagsdhe rechtbank abusievelijk genaamd H. C. Buker, wed. Van der Ven, te 's-Gra- venihage. H. N. van Schaik, te s-Graven hage. 2 Maart. S. Beer, w inkelier in meu belen te Rotterdam. K. van Leusden, te Vreeswijk. J. de Wiit. zonder beroep, te A'dam. 22 Febr. B. M. H, Keiler, koopman, te Leiden. 28 Fietor. W. van Harderwijk, hande lende in cheimicatiën en chemische pro ducten, firma Van Harderwijk em Co., Amsterdam. J. W. van Gelder, zaakwaarne mer, Amsterdam. G. van der Leede, handelende in .steenkolen, firma G. van cler Leede en Co., te Watergraafsmeer. 1 Maart, J. B. V. de Brouwer, win kelier, te 's-Gravenhage. W. P. Stuffers, winkelier in speel goed en, papier, te 's-Gravenhage, doch thans te Chicago, U. S. A. woonachtig. 1 Maart. J. Rijks, winkelier, te 's-Gra venhage. 2 Maart. P. J. de Koning, koffiehuis- houder, te Rotterdam. P. van, der Kraan, kruidenier, Rot terdam. J. 11. Mollee, winkelier in drutters- waren, Amsterdam. F. Knol, bakker en winkelier, Da'r- gerwasterveen, gem. Emmen. 3 Maart. W. de la Haye, vroeger her bergier en winkelier, te Eygelshoven, thans wonende te Vaelserquartier (Prui sen). Geëindigd, door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillis sementen der nalatenschap van J. ,Mo- ser Jr., E. H. Kramer, te A'dam, J. D. Heslinga, broodbakker, te Den Andel (gem. Baflo), P. K. A. M. Wap, te Hil versum en J. H. Berens, caféhouder en winkelier te Nijmegen. Geëindigd door homologatie van het accoord, het faillissement M. Berg man, van tafel en bed gesch. echtg. van H. Keyl Kl.zn., te Hattem; door het verbindend worden van de uitdee- lingslijst het faillissement F. W. Dam- mters, transportondernemer te R'dam. Opgeheven: de faillissementen II. B. Blumer, Amsterdam, en S. Stam, vroeger te Dodewaard. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillisse menten van V. HL S. Carstens, te Leeu warden; P. A. Schollaardt, koopman en winkelier, te 's-Gravenhage; M. Polak I.-Czn., te A'dam en T. Meijer, destijds bakker en winkelier te Meedhuizen. Opgeheven het faillissem ent /F. J. B- Nicolle, smid te Philippine. 40/0 loaning Eumenië 1910. De inhchrij ving op frs. 128 millioen dezer leening, zal opengesteld zijn op 8 Maart tegen den koers van 861/2°/o, de betaling der toegewezen stukken moet geschieden tusschen 15 en 23 Maart. De stukken zijn groot frs. 500 ,of veelvouden daar van en voorzien van coupons per 1 Maart en 1 September. De leaning is besteand voor den, aanleg van verschil" Het missie-paard. Er is een aardige brief verschenen, in de Annalen van het Missiehuis te Tilburg, van pater Van derKooy, die op Merauke (Ned. Zuid Oost Nieuw- Guinea), geplaats). is ter vervanging van den bekenden pater Gappers. Deze is ten behoeve zijner gezondheid over geplaatst naar Langgoer, op een van de Kei-eilanden en met anderezaken heeft hij ook zijn paard, Blanda, op Meranke achter gelaten. Terwijl pater Van der Koov nog een onbekende is voor de inlanders in de buurt van Merauke, is Blanda van ouds een goede kennis van hen. Men herinnert zich het verhaal van den medicus ten platten lande, die van een boer een paard gekocht had dat bij iedere herberg stilstond. Zoo heeft ook Blanda, al ^vervoert hij pater Van der Kooy, nog altijd de gewoonten van pater Gappers in zich. Van den vreemden man schrikken de inlanders wel eens,, maar zoodra zij 't bekende paard zien zijn zij gerustgesteld. Den berijder vergeten zij wel eens goeden dag te zeggen, maar het paard krijgt steeds een groet: Rlanda éhé! „Door Blanda weet ik, schrijft pater Van der Kooy, hoe P. Cappers gewoon was in de dorpen te doen. Als mij iemand te genkomt dan blijft Blanda staan en ik weet dus dat P. Cappers gewoon was een praatje te maken. Ik mag dat wel, en daarom laat ik hem maar begaan. Het gebeurt wel, dat ik bij laag water, wanneer dan de weg heel breed is, wat V9r van den kant naar zee rijd. Slaat of zit of loopt dan iemand aan den oever, Blanda gaat regelrecht op hem af. Aan den ^;ant der zee zijn in de omheining rondom de dorpen openingeD aangebracht, die toegang tot het inwendige der woon plaatsen verleenen. Blanda gaat er binnen, of, als hem dat moeieüjk valt, steekt zijn kop #rdoor, alsof hij vragen wilde: „Hoe maken jelui het 1' Alles in orde?" Üok de kinderen moge» het makke beest gaarne en zijn niet bang erop te gaan zitten." Ten slotte nog dit. Pater Van der Kooy was aan het opschrijven van woorden tuit de taal der Kaja-Kaja, ook van^de woorden die „dichtbij"" en „veiaf" beteekenen. Geef uw boek eens hier, zei een van de omzittenden üij trok een kort streepje en een ring; dat Lis op zijn Kaja Kaja'scb dichtbijen veraf, legde hij uit. Welk belang de invoering van het dubbelschroeven-etelsel voor de groote overzeesche stoomschepen heeft, blijkt volgens het tijdschrift „Der Leucüt- turm" uit twee onlangs voorgekomen gevallen, waarin ds heide Duitscbe reuzenBtoomschepen „Prinzess Irene" en „Prinz Friedrich Wilhelm" ondanks zware beschadigingen van het roer bij buitengewoon slecht weer alleen met behulp van de schroeven of van de halp8tuurmachine gelukkig hunno havens van bestemming bereikt heb- beD. Op het stoomschip „Prinzess Irene" brak onlangs bij zeer zwaar weer e» boogen zeegang eenige dagen na het vertrek uit New-York midden op den Atlantischen Oceaan de stuurinrich ting, zoodat het roer onbruikbaar en daarmede een der belangrijkste zenuw- strengen in het inwendige van het schip buiten werking werd gesteld. De taak van het roer, bet schip in zijn koers te houden, moesten nu de anders uitsluitend voor de voortbe weging van het schip dienende beide schroeven, mede op zich nemen. Dit was nu alleen aldus mogelijk, dat na vastlegging van de, de schroeven drijvende, machines met elkander de wentelingen der schroeven naar be hoefte vermeerderd of verminderd werden. De hierdoor vereisohte voort durende veranderingen in den gang van de sturende machine, die van de eommandobrug door de spreekbuis naar de machineruimten beneden be volen moesten worden, eiechten van de scheeps- en de machineleiding de grootst mogelijke inspanning, temeer daar dikwijls verschillende verande ringen in de minuut plaats hadden. Iets gunstiger waren de omstandig heden bij bet stoomschip „Prinz Frie drich Wilhelm", waarop tijdens ee» reis naar New-York, tengevolge van zwaar weer, een beschadiging ontstond in de voor het drijven van het roer dienende stoomstuurmachine. Ook in dit geval liet de scheepeleiding dade lijk met de schroeven verder sturen, kon zij echter bovendien, daar het roer zelf geen schade had geleden, de aan boord aanwezige reserve-stuur- machine in werking stellen. In ieder geval is het echter een opmerkens waardig feit, dat beide schepen door de hnn toegebrachte beschadigingen niet hulpeloos worden, maar met de voorhanden eigen reserve-middelen zonder gevaar, en zonder vreemde hulp, ondanks het stormachtige weer, hunne reizen volgens de dienstrege ling konden voortzetten en, zij het ook met geringe vertraging, aldus toch in goeden staat hunne havens van bestemming konden bereiken. lende spoorwegen en het voltooien va« reeds in aanleg zijnde lijnen, alsmede ter uitbreiding en verbetering van de» Staatsspoorweg, voortzetting van da» havenaanlqg te Constanza en voor an dere openbare werken; eindelijk voor een klein gedeelte ten behoeve van het ministerie van oorlog. De leening wordt gelpst in den loop van hoogstens 40 ja ren, door middel van half jaar lij ksche uitlatingen, te beginnen met 1 Decem ber 1910.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 6