DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De cursus in de Kathedraal. BUITENLAND. SCiiidarhuittwmf .2f$»3§-33, Haarlem MAAND 7 M AART WO, 34ste Jaargang No, 7185. Bureaux van Redactie en Adminiatratie j imfsreonamfBuaiaal T«stof «M»imusninmr 9485. Voor advertentie en reclames buiten Haarlem en de agentsetaaopen wende men zlcb tot RIGARDQ'a Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, lot. Telefoon 1020. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. BELGIË. FRANKRIJK RUSLAND. SPANJE. GRIEKENLAND. Ilffi HMRLEMSCHE COMMIT ABONÜIMIIiTSrRUS Far 8 maanden voor Haarlem f i,8ö Voor de plaatse®, waar een agent la gevestigd (kom der gemeente) 1.36 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.30 Afzonderlijke nummers *0,08 10 cent. RRU« OER AOVERTERTItM: Van 16 regels 60 cent (contant 60 oe&t). Iedere regel meer Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 oent per regel. (Buitenland 20 cent4 Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 26 cent (6 regels), driemaal voor 60 cents (A contant). Alle betalende sbcanés op dit blad, die in bet beslt eener vsmetoriogspolh sfjn, a^jja volger» de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken versekerd voor w 400 300 s?i i5o~- 100'HF 601: GULDEN bil werken GULDEN bij 300 band of voet. 15 GULDEN bf verlies vac éen andere* vingei De ultkeeriag uvim bedrage" wo'-dt gegarandeerd door de Maatschappij Oceao". Hijkantoor voor Haarlem de Nederlandscbe Credletbank Nieuwe dracht II (Ingelanden Met komt ons voor, de aandacht van velen uwer lezers te moeten vestigen <ap hei verloop van het werk, dat ver leden jaar in de maand Februari be- jonnen is in de Kathedraal, en, behou dens de zomermaanden (Juni, Juli en Augustus) tot nu loe geregeld tweema- len inde week, Dinsdag- en Donderdag avond van kwart vóór 8 tot half 9) is voortgezet, n.1. de openbare cursus in de Katfi. Geloofs- en Zedeleer, voor allen boven 16 jaren. Hoewel natuurlijk niemand het nut van dit openbare onderricht in twijfel trok, waren er aanvankelijk verschil lenden van meaning, dat dit werk, hoe achoon ook op zich zelf, geen levens vatbaarheid zou hebben. „In den be- „ginne zal het nieuwe aanlokken, zoo „dacht men, maar op den duur houden „do menschen het niet vol. Guur na- jaarsweer en de barre winter zullen ,yde eerste vurigheid wel afkoelen. De „ernst van de menschen ook al we kten velen bij ervaring tot hun schande, „dat ze, hoe ontwikkeld overigens ook, „van de godsdienstwaarheden weinig, „zeer weinig, sommigen zelfs niets we- „ten of begrijpen de ernst zelfs „van aanvankelijk goed willenden is niet „groot genoeg, om op den duur twee „uren in de week aan de overdenking „van die waarheden te wijden." Het verloop van den cursus heeft bewezen ,dat dit vermoeden ongegrond is geweest. Honderden mannen en vrouwen, oud en jong, van eiken stand, «n van de meest uiteenloopende levens beschouwing, blijven geregeld den cur sus volgen. Weer of geen weer, zo komen, en zetten door met prijzens waardig volhardingsvermogen; zij vol- jen de uiteenzetting, verklaring, en be wijsvoering der verschillende geloofs waarheden met een aandacht en eon eerbied, inderdaad boven allen lof ver heven.. Bijzonder den andersdenkenden strekt dit tot groote eer. N,aar o-ns bekend is, wordt bij de behandeling der geloofswaarheden, zoo veel mogelijk de orde gevolgd, welke B>ater J. F. de Groot S. J., in zijn: „Handleiding bij het Katholiek Gods- «édenistonderwijs" 1) heeft aangegeven. En nu ós het verrassend te zienj, wat «en rijkdom v,a® waarheden en tal van van hoogstbelangrijke vraagstukken in het verloop vgn den cursus gedurende één jaar aan de belangstelling van zoo- velen konden worden voorgesteld: Ziehier de volledige lijst: Hel bestaan van God. Begrip en nood zakelijkheid van den godsdienst. Begrip van de Openbaring. Mogelijkheid van de Openharing. Het Mirakel. De Profe tie. De Christelijke godsdienst is een geopenbaarde godsdienst. Echtheid en «nvervalschthold der Evangeliën.' De schrijvers van de Evangeliën zijn be trouwbare getuigen van hetgeen zij ver halen. Chris lus heeft een godsdi east ge predikt en wel als geopenbaard en zijne prediking bevestigd door wonderen en profetieën. De waarheid der prediking bewezen door zijne verrijz ms. De waarhe'd van het Christendom bewezen uit zijn snelle verbreiding. De waarheid van het Christendom bewezen uit de standvastigheid der martelaren. Noodza kelijkheid der Openharing. Bestaan en kenteekenen der Kerk van Christus. Begrip van de Kerk. Christus heeft •en Kerk op aarde gesticht. De Kerk van Christus is een zichtbare Kerk. Do keniteekenen van Christus' Kerk. Eenheid, een kenteeken, van de Kerk van Christus. De Katholieke Kerk al leen bezit die eenheid. Heiligheid, een «ent eek en der Kerk van Christus. De Katholieke Kerk alleen bezit die heilig heid. Algemeenheid, een kenteeken der Kerk van Christus. De Katholieke Kerk alleen bezet die algemeenheid Aposto- Kciteit, een kenteeken dier Kerk van 1) Amsterdam; C. L. van L»n#«n- huijsen. prijs f0.90. Christus. De Katholieke Kerk alleen is apostolisch. Doel van de Kerk. Bestuur van de Kerk. Instelling van het bestuur der Kerk. De H. Petrus, hoofd van de geheele Kerk. De macht van den Hl Petrus gaat over op zijn opvolgers. De wettige op volgers van den H. Petrus zijn de Pau sen van Rome. De Bisschoppen. Kar dinalen. Romeinsche congregaties. Leergezag van de Kerk. Het leergezag van de Kerk is onfeil baar. De Paus als opperste leeraar der Kerk bezit de onfeilbaarheid. De bis schoppen gezamenlijk en in vereeniging niet hun opperhoofd den Paus zijn 'even eens onfeilbaar. Algemeene Kerkverga- aenngen. jffaar onfeilbaarheid en nut. Het Lidmaatschap der Kerk. Versteuren tot het lidmaatschap der Kerk. Noodzakelijkheid van het lid maatschap der Kerk. Verhouding van Kerk en Staat. De Kerk onafhankelijk van den Staat. De Kerk en de moderne Staat. De B. Schrift. 'Wat men verstaat door de 1^. Schrift. Canon der H. Schrift. Oorspronkelijke taal en overzettingen der ff. Schrift. Het lezen der H. Schrift. De Overlevering. Begrip en ontstaan der Overlevering. Getuigen der overlevering. Gezag van de Overlevering. Wezen en eigenschappen van God. Gods Wezen. Eigenschappen aanzijn Wezen. Eigenschappen van Gods ken nis. Eigenschappen van Gods wil. Een heid van God. VaLschheid van het Pan theïsme. De allerheiligste Drievuldig heid. De schepping in het algemeen- Oorsprong en vorming van de leven- looze natuur. Oorsprong en vorming van plan en en dieren. Oorsprong van den men&ch. Darwinisme. De mensche- lijke ziel. Afstamming der menschen. Ouderdom van het menschel ijk geölacht. Het bijbelsch scheppingsverhaal. De en gelen. De booze geesten. Doel van de schepping. Gods Voorzienigheid. Mogelijk zfl\ een of ander de opmer king xnpken: Prachtig, prachtig mooi. maar wat zullen de menschen van dat ailes onthouden? 't Spreekt van zel^ alles zeker niet! Zelfs de kapelaan^ die den cursus houdt, zal niet durven beweren, dat hij alles onthoudt, wat hij zelf bestudeerd en voor zijn hoorders behandeld heeft. En d,at is ook niet noodig! Wie de Uiteenzetting, de verklaring en de be wijsvoering der geopenbaarde waarhe den heeft gehoord met eerbiedige aan- c^acht; heeft deze door het levend woord als 't ware doorleefd. Wat men door leefd heeftj is ervaring; en op die er varing grondt zich een geloofsovertui ging zóó hecht, dat zij in staat is de sterkste .aanvallen van ongeloof en dwa ling te trolseeren. Dan moge de herin nering aan tal van bijzonderheden;, en verschillende bewijsvoeringen voorbij- gaarn, de waarheid blijft voor den geest staan als een huis; al ziek men de heipalen niet meen, waarop het huis gebouwd staat, al herinnert men zich later niet meer precies hoeveel ver trekken er zijn of hoe alles er uit ziet. En laten er nu honderden komen, die zeggen: Die Katholieke waarheid, dat huis, waarvan ge spreekt, is niet anders dan 'n luchtkasteel,de trouwe hoorder of hoorderes zal weten te ant woorden: „Menschen, ge weet niet wat gie zegtl Ik zelf heb de heipalen zien slaan, het huis zien bouwen; ik ben er dn. geweest en heb het van 'boven tot beneden bezichtigd." Naast dit direct persoonlijk nut van den cursus, staat een misschien voor het algemeen nog grootei in direct voordeel, door HET FEIT, dat de Katholieke godsdienstleer in openbaar ten aanhoore van iedereen uiteengezet, verklaard, be wezen en verdedigd wordt. Wie zal zeggen, hoeveel wankelenden in hunne geloofszekerheid alleen reeds door dit openbare feit zijn bevestigd in het vaste geloof hunner kinderjaren? De redenee ring ligt toch voor de hand: als de Katholieke geloofs- en zedeleer niet steunde op degelijke bewijzen, zou men niet in 't openbaar voor iedereen do behandeling ervan aandurven! Wie zal zeggen, als dit feit telkens en telkens gepubliceerd wordt, voort durend de aandacht op de te behande len onderwerpen en hunne belangrijk heid gevestigd wordt, ja, als dit be langrijk feit door de couranten' om zoo1 te zeggen, naar het woord van Chris tus van de daken verkondigd wordt wie zal zeggen, hoevelen, die nu ver stoken zijn van het licht en de vreug- de der Goddelijke openbaring, opgewekt worden om de Katholieke waarheid te aanhooren, en zoo door de Waarheid vinden den weg en op den Weg ko men tot het Leven? Het woord van St. Plaulus„Fddes ex auditu", uit het! aanhooren komt het geloof, bljft ook voor onzen tijd van kracht. Nu zegge men niet: Zoo iets kan alleen inde Kathedraal gebeuren; hoe veel kerken zijn er niet zooveel gun- sliger gelegen, dan de St. Bavo! Of: in Haarlem kan dat, daar zijn de (men schen anders, dan overal elders; of: die kapelaan kan dat. Ieder priester kan het; als hij het niet kon, zou de Bisschop hem niet aanstellen tot zijn medehelper vooral in het verkondigen van Gods Woord! Juist de benoeming, de aanstelling van den Bisschop is voor den .priester en de geloovigen de verklaring van het kerkelijk gezag, om-| trent zijne bevoegdheid om de Katho lieke waarheid voor te stellen, te ver klaren, te bewijzen en te verdedigen. „Maar zou op andere plaatsen de be langstelling wel zoo groot zijn? Voor „eënige honderden is het volop de „moeite waard! Maar wat, als er maar „eens een stuk of tien menschen kwa-j „men? Men kant och niet van een „pastoor of kapelaan vergen, dat hij1 „voor een stuk of tien menschen, die „moeite doet!" Wie dat zegt ,kent het hart vandén (priester niet! Noem mij een plaats op met eeno Katholieke parochie, hoe klein ook, en ik zal u aantoonen, wat een priester ervan denkt! Gaan we naar dat kleine dorpje X. 't Is avond. In het dorp is het stil. Daar staat de pastorie. Er brandt licht op de studeerkamer van den pas- door. Kijk, daar zit hij aan zijn werk tafel, verdiept in de beschouwing der Goddelijke Openbaringen, de studie der theologie. Tingeling-ling-ling-Iing, klinkt het op eens door de heelo pastorie! Pastoor ziet op. Het licht der ge openbaarde waarheid tintelt in zijn oogen .en gloeit op zijn gelaat! „Zeker een bediening", en werktuige lijk staat hij op. „Tik, tik, tik", klinkt het gejaagd le gen de deur van Pastoor's kamer. „Bünnen," roept de herder, jas en hoed grijpend, om aanstonds naar den zieke te gaan. „O, neen, mijnheer pastoor," hijgt Mina, de huishoudster, zenuwachtig, ,,'t is geen bediening, maar daar staan wel tien mannen in den gang, en vragen of U thuis is?" „O, laat ze allen maar in de groote spreekkamer." Pastoor werpt jas en hoed op een stoel, en met een kistje sigaren onder den arm, gaat hij naar beneden. „Wel, heeren, neemt plaats, welkom, welkom, gaat zitten. Rookonde heeren? Daar staan de sigaren! En komt, zegt me nu eens het doel van uw komst." X. staat op; de anderen blijven zit ten, met die eigenaardige rustige zeker heid, dat ze hun zaakje aan een goeden advocaat hebben toevertrouwd. X. grijpt 'in zijn binnenzak! Een courant! Met allen ernst vouwt hij voor de nieuwsgierige oogen van den pastoor, het R.-K. dagblad de „Nieuwe II aar- lemsche Courant" open. Mijnheer Pastoor. De aanleiding voor ons onverwacht bezoek bij U is een artikel in deze U welbekende krant. Tot onze groot e .verbazing, maar ook tot onze grootsle vreugde lezen wij hier in, wat er in Haarlem in dm St. Bavo nu al een jaar lang gebeurt. Daar wordt voor de ouderen boven de 16 jaren, de heelo Katholieke geloofs- en zedeleer van het begin tot het eind achter el kaar openlijk voor iedereen, die het hooren wil, behandeld! Kijk, mijnheer pastoor, daar staan al de onderwerpen opgesomd, die dit jaar behandeld zijn." Pastoor zei zijn bril op, leest en ziet al dadelijk, dat hier Pater De Groot's degelijke handleiding bij het Katholiek Godsdienstonderwijs gevolgd is. „Zie, mijnheer pastoor. We zaten bij elkander druk te redenoeren over dat artikel en van praten komt praten, en ai heel gauw hadden wij het stuk voor Men zie onze agenda, na het „Stadsnieuws" geplaatst. (Red. „Nieuwe Haarl Courant"). stuk over al die onderwerpen, die daar aangegeven staan. „Weet jij er wat van?" zei er een. „Geen bal," zeide gevraagde. „Ja, ik ben vroeger op den Catechismus ge weest, maar dat is al zooveel jaren geleden, mijn kleine jongen moest laatst examen doen voor het aannemen, bij pastoor, maar wil je wel gelooven, dat ik niet graag voor pastoor nog eens zoo'n examen zou willen maken!" „Wat is dót allemaal," zei een derde: de geopenbaarde godsdienst, bestaan en kenteekenen der Kerk van Christus, bestuur van de kerk, leergezag van de Kerk, lidmaatschap der kerk, verhou ding van Kerk en Staat.... Ik moet eer lijk bekennen, dat ik niet graag zou willen, dat een andersdenkende mij vroeg, of ik hean er eens wat van vertellen wilde. Ik zou warempel met den mond vol tanden staan." „Jongen, jongen, wat een geleorde boel: Bronnen der geloofsleer, Canon van de H. Schrift, begrip en. bestaan van de overlevering „En zoo, mijnheer pastoor, ging het door! De een had dit, de ander had dat te vertellen, maar wij allen kwa- mne tot de slotsom: wat weten wij todi weinig van onzen godsdienst af! En daarom, pastoor, zijn wij zoo vrij geweest zoo maar ongevraagd dodelijk bij U aan te bellen om U te vragen of U ons dat ook eens zou willen leeren.1 Want 't is toch te gek, dat wij, men sdien op jaren, niet eens goed weten, wat we gelooven en waarom we dat alles gelooven. We zijn nu toch geen kinderen meer, die Roomsch zijn, om dat vader en moeder het waren." Plastoor's oogen fonkelden van vreug de! „En ziet U, mijnheer pastoor, wij zel den onder mekaar, die kapelaan die dat doet is net een gewone kapelaan als ieder ander, die heeft dat ooJk niet allemaal van zijn eigen, en als die het kan, kan onze pastoor het zeker even goed!" „Juist zoo, (mijn vrienden, dat is juist onze roem, dat wij niet onze eigen leer verkondigen, maar aan de geloovigen trouw overleveren, wat wij zelf ont vangen hebben. Zoo sprak ook Christus, onze meester zelf: mijne leer is niet de mijne, maar van Hem, die mij ge zonden heeft." „Welnu dan, mijnheer pastoor, nu zouden wij U vriendelijk willen vragen, wilt u ons tienen dat alles ook eens een paar uurtjes in de week uitleg gen? U kunt natuurlijk in die korte onderrichting van Zondagsochtends lang niet alles zoo leeren als in een paar aparte uurtjes in de week, alleen voor groote menschen. En wij staan er voor in, daar zijn wij mannen voor, weer of geen weer, wij komen mot z'n tie nen, bij U prompt op tijd, dóór waar ons leeren wilt. Eén ding nog zou iik er bij willen verzoeken: als er soms een andersdenkende U ook wil hooren, mag die dan ook komen?" „Mannen," zegt Pastoor, met tranen in de oogen, „ik kan U niet zeggen, wat uw bezoek en de reilen ervan mij goed doet. Ge steelt mijn hart. Niets liever wil ik doen dan dat; als wij toch fcoo- veei uren wijden aan het onderricht van uwe kinderen, zouden wij dan gaan twee uurtjes in de week voor U over hebben!" „Maar, mijnheer pastoor, wij zijn nog niet met honderden, als in Haarlem, maar met ons tienen!" „Wat? Al was er maar één, die het mij vroeg, tik zou onmiddellijk bereid zijn hem te doen. deelen in mijne vreugde. Want in de beschouwing van de Waarheid en de Schoonheid der Goddelijke Openbaring, ligt een genot, zoo groot, dat er ri.ets ter wereld bij haalt. Dat is dikwijls het groolsle ver driet van den priester, dat bij er zoo- vei en kent, die nu van de waarheid en de deugd zijn afgeweken, door hun onkunde, terwijl zij anders wellicht de gelijke Katholieken zouden zijn. Daar om kunt ge er zeker van zijn, dat ik mijn best zal doen om u alles omtrent den Katholieken godsdienst mee te deelen, wat een man van uw jaren weten moet." „En wat de andersdenkenden betreft, ik houd veel van hen, en bid dagelijks voor hen, dat God hun verstand ver lichten, cu hun hart bewegen, zal, door middel van dat sclioone schietgebed van Rus X: „O mijn God, doe eenheid der geesten heorschen in de waarheid, „Daar zijn we mannen voor!".... Bij ons in Haarlem behoeven de vrou wen waarlijk voor de mannen niet on der te doen! (Red. N. Haart. C t.) eenheid der harten in de liefde." Doet u dat met mij; en laten er dan gerust zoovelen komen luisteren als er willen. Zegt hun, dat ze niet bevreesd behoe ven te zijn om een hard woord van verwijt te hooren; zij kunnen het toch meestal niet helpen, dat ze andersden kend zijn dan de Katholieken. De waar heid kan niet genoeg gehoord worden. De waarheid zal hen vrij maken van ongeloof en dwaling, juist als in de da gen van St. Paulus. Maar geen debat. Debat is zoo niet uit den booze, dan toch altijd zonder vrucht. Wel mogen er vragen schriftelijk gesteld worden, en dio zal ik naar mijn best vermogen beantwoorden. „Tot ziens dan, mannen; ook wij gaan een cursus beginnen. Bidt God veel tot het welslagen ervan!" „Vaart wel!" De heeren verlaten de pastorie, over gelukkig! nn ae Pastoor? Zie, aaar ugt hij geknield op zijn bidstoel! „Groote God, ik dank U dat ik priester ben en Gij mij geroepen hebt om de waarheid en de schoonheid uwer openbaring aan de wereld te verkondigen." X. „Geen debat." Ook in onze Ka thedraal wordt er natuurlijk niet gede batteerd.... en de vruchten zijn er te grooter om dan oodt met allerlei twist gesprek ware te bereiken. (Red. N. Haarl. Ct.) WEERWRAAK. BELASTING OP PRANSCHE KRANTEN EN GESCHRIFTEN. De Belgen zijn en terecht zeer verontwaardigd over het heffen van een bijzondere belasting van iD Frankrijk werkende Belgen, en over zware douanerechten van vele produc ten van Belgische nijverheid. Van verschillende zijden is al op het nemen van represaillemaatregelen aangedrongen. Belast de producten der Franscbe pers, zeiden toen sommige Flamin ganten: gij bereikt daarmede ook nog het voordeel, dat gij het gebiuikvan de Vlaamsche taal bevordert, en gij kunt geen beter middel vinden om de Fransche pers te noodzaken, uit zelf behoud tegen de maatregelen van Frankrijk, waardoor onze industrie zoo zwaar getroffen wordt, op te komen. Een voorstel in dezen zin is nu bij de Belgische Kamer ingediend. Het voorstel strekt om een belasting van vijf centimes te heffen van ieder exemplaar van een buitenlandsch tijd -chrift, hetwelk handelsreclames vaD ouitenlandsche producten behelst, en een belastiDg van 10 centimes voor elke bladzijde druks van elk exemplaar van een catalogus, prospectus of prijs courant van in 't buitenland gevestigde handelsondernemingen. Wie weet. hoe België met Fransch drukwerk overstroomd wordt, zal be grijpen hoezeereen dergelijke maatregel den Franschen handel en de Fransche nijverheid in het algemeen en de Fransche pers in het bijzonder zou treffen Volgens hetzelfde voorstel zal ook een zegelrecht van 1 pCt. geheven worden van de nominale waarde van in België aan de markt gebrachte aandeelen, obligatiën en andere waar den van in het buitenland gevestigde maatschappijen, en een belasting van 2 pCt. van alle bestellingen van open bare lichamen aan buitenlandsche lirma's. De opbrengst van deze belastingen zal, volgens dit voorstel, in een afzon- derlijk fonds worden gestort, waaruit de tijdelijk in het buitenland vertoe vende Belgische werklieden en geëm ployeerden ondersteund, en de door oen in het buitenland betaalde belas iingen vergoed zullen worden. HET VERVAL VAN FRANKRIJK. Evenals de afgevaardigde Lasies heeft ook de afgevaardigde Gautliier besloten de parlementaire loopbaan vaarwel te zeggen. Uit zijn brief, waarbij hij dit be sluit aan zijn kiezers kenbaar maakt, spreekt dezelfde soort moedeloosheid en ergernis die Lasies vervulde. Maar waar Lasies zich voornamelijk teruggetrokken heeft omdat de re geering der „vrije" republiek op alle j wijzen de kiezers negerde en kwelde, die op Lasies gestemd, hadden gel den voor Gautliier bovendien nog andere redenen die uit de volgende passages blijken mag: „ÏWaaxom zou ik het niet eerlijk bekennen Ik ben ontstemd en ter neergeslagen om in de rijen eener op positie te moeten vechten, die geen leider heeft geen programma en geen gemeenschappelijk doel, die uit tal rijke kleine groepjes bestaat die soms elkander weer bestrijden, zoodat de groote individueele persoonlijkheden waarover zij beschikken kan, in het I tumult van een kkpazieligen strijd ten onder gaan. En misschien was de eenheid ouder de oppositie nooit meer noodzakelijk dan thans. Niet alleen wa,t de strijd voor de vrijheid van kerk en gods dienst ï>etreft, maar ook in het waar achtig belang van ons dierbaar laud zelve. De meeste afgevaardigden worden uitsluitend beheerscht door de ge dachte aan hun herkiezing en dn 15.000 francs die daarmee gemoeid zijn. Een 200-tal afgevaardigden en senatoren doen niets dan intriguee- ren om minister te worden en min stens een vijftigtal droomt van niets anders dan het presidentschap der Republiek, alles wordt ondergeschikt gemaakt aan de voldoening hunner privé-wenschen. Er zijn in Frankrijk geen partijen, geen principes meer, er heerschtniet anders dan jaloerschheid, rivalite.t en zucht naar macht.. Ons parlementarisme begint over al en ook in het buitenland zelfs in discrediet te geraken. De groote massa der arbeiders verwacht niets meer, de ontwikkelden zien met vrees en beven het verval der dingen tege moet en slechts enkele hopen nog op de stichting van een waarlijk vrije en democratische republiek in over eenstemming met het genie van ons ras. EEN PROCESSIE VAN BALKAN VORSTEN. Koning Ferdinand van Bulgarije is pas van zijn bezoek aan St. Peters- borg toruggekeerd, en... daar doemt de heele rij van verdere Balkanvorsten op! De „Wiener Allgemeine Zeitung" ontvangt een telegram uit St. Peters burg, waarin het heet, dat de kroon prins van Roemenië binnenkort een bezoek zal brengen aan de Russische hoofdstad. De „Times" maakt ook meldiDg van dit bezoek en die van den koning van Servië en vorst Nicolaas van Montenegroen dan vraagt het blad ietwat ironisch of Rusland hoopt op deze wijze alle verdere gebeurtenissen in den Balkan af te wenden, in afwachting van den uitslag der onderhandelingen met Oostenrijk- Hongarije 1 De voogdij over den Balkan wordt met dit al stevig gevestigd. VERKIEZINGEN. Canalejas zal de nieuwe verkie zingen (men k'xest in SpaDje soms driemaal per jaar een nieuwe kamer!) liten houden begin Mei. Hij heeft verklaard lach niet 1 dat de regeering zich er nu eens heelemanl buiten zal houdenen hij hoopt natuurlijk 1 dat, het land een meerderheid voor zija kabi net naar Madrid zal zenden. Daar 't nog nooit gebeurd ie in Spanje dat een verkiezing voor het zittend kabinet ongunstig afliep ze tiebben daar middeltjes voor I zal dei hoop wel vervulü worden I DE MILITAIRE BOND. Generaal Konetantinides, vroeger minister van oorlog, heeft aan een Atheensch blad mededeelingen gedaan, die opzien wekken. De eeneraal verklaarde openlijk, dat het militaire verbond na de thans besloten bijeenroeping van de Natio nale Vergaderii g niet ontbonden zou worden, maar zou blijven bestaan. Alluen zou het op streng discipli- nairen grondslag hervormd worden ombeter toezicht op de partijen in de Kamer te kunnen oefenen I Prachtig. Dat wordt daar een ideaal-toestand!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 7