Het gouden feest van Bloembollencultuur. Sociale Berichten. Nieuws uit de Bollen streek en de Meer. Stadsnieuwe. atsct •er* east aijn, vooral oak viol haar •V de maaier, waarop 't kind 7t kopje aangevat had en de wijze van antwoor den ,die precies over omkomen met de wijze van do^n van haar kind, toen zij het bij zich thuis had en dan dat zeer lichte haar, en de beschrijving der schoenen, alles klopte zeer nauwkeu rig. Alleen de kleeren waren niet dezelf de. De dame uit het meiksalon meent, dat het ventje een nieuw confectie pak je droeg. Aanhouding. Zondagavond om streeks 11 uur, is zekere B., uit Eist, die op zijn rijwiel gezeten was, ter hoogte van de schipbrug te Arnhem, aangerand. B. werxl om geld gevraagd, doch riep hierop hulp. Toen eenige per sonen hulp wilden verleenan, maakte de aanrander zich uit de voeten. Een schippersvrouw van een nabijgelegen schip, heeft den aanrander te water hooren springen, doch hij werd niet te ruggevonden. Ook zijn' lijk werd niet gedregd. Vermoed wordt, dat hij met öen stroom is meegevoerd. Valsche munters. To Amsterdam is Zaterdag een vailsche munter uit Utrecht aangehouden, en deze arresta tie Werd spoedig gevolgd door die van zijn zoon. Vermoedelijk heeft de politie hier mede de bron gevonden waaruit de tallooze valsche kwartjes komen, die der tramconducteurs in de handen wer den gestopt. In een winkel in de z.g. Indische huurt, het k war Li er (en Oosten van het Muiderpoortstation, trachtte de valsche munter een onecht kwartje te Ioozen. De 'winkelier bemerkte het echter in tijds en leverde hem aan de politie •ver, die niet minder dan 40 valsche kwartjes op hem bevond. De man kon ■iet anders dan bekennen; hij gaf zijn adres te Utrecht op, en nog dienzeliden avond vond de Utrechtsche politie toen alle aanleiding om den zoon van den aangehoudene te arresteeren. Deze zoom, van beroep chem.iker bij een tand arts, bleek de hoofdschuldige te zijn. Hij had thuis 'n volledig laboratorium; gipsen vormen en alle andere benoo- dighedetn, als smeltkroezen, tinnen le pels, compositie-trekpoljes en specie, en bovendien een goede voorraad valsch geld werden daar gevonden. De vader hielp den zoon bij het vervaardigen, en had bovendien de taak het produet, voornamelijk in Amsterdam, van de hand te doen. Het .tweetal moet het valsche-muntersbedrijf reeds geruimen, tijd hebben uitgeoefend, en al een zeer groot, en natuurlijk moeilijk te schatten bedrag aan valsch geld in omloop heb ben gebracht. Zij hadden een groote -bedrevenheid in de kunst; hun namaak was moei lijk van echt geld te onderscheiden. Alleen het kwartje, dat den vader er in deed loop en, was slordig afgewerkt. Het meeste valsche geld, dal op hen bevonden, .is, is samengesteld voorname lijk uit rood koper en eenige andere metalen, aangemengd met een weinig zilver. Op heeterdaad betrapt. Voorbij- II. Hoe de tentoonstelling' worden zal In vogelvlucht hebben we gisteren •nzen lezers een blik doen staan in de roemrijke historie der Algemeene vereeniging voor Bloembollencul tuur, we hebben gezien hoe die ver- leniging door energie en buitenge wone krachtsinspanning zich heelt ontwikkeld en uitgebreid. En wat 4e vereeniging thans vermag zal straks duidelijk getoond worden, wanneer de poorten van het Tentoon stellingsterrein zullen geopend wor den. Dan, er is geen twij iel meer aan, zal vervuld worden de wensch, gis teren op de Algemeene Vergadeiing, door den Voorzitter, den heer E. II Krelage, geuit, „dat deze Tentoon stelling het tijdvak in de geschiede nis van vijftig jaren op waardige wijze moge afsluiten." inderdaad de a.s Nationale Bloe mententoonstelling, door de jubilee- rende Alg. Vereeniging voor Bioem- bollenculiuur, georganiseerd, belooft een grootsch karakter te zullen dra gen en uniek te zijn op het gebied van vaktentoonstellingswezen. Daarenboven, de vollegrondsten- toonstellmgen zijn voor onze bloem bollencultuur het meest gewenscht. Naast proeven van hoogopgevoer- de cultuurwaarde, kan dan tevens op sprekende en schitterende wijze worden aangetoond hoe uitnemend en hoe aardig de crocussen, hyacin- then, narcissen, en tulpen in 'haar veelvoudige variëteiten zich leenen voor pexkaanleg en tuindecoratie op onderscheidene wijzen en in velerlei stijl. Dat is zeker het meest karakteris tieke van deze soort tentoonstellin gen, dat zij interessant zijn, natuur lijk voor de kenners, maar in 't al gemeen voor allen, die twee oogen in 't hoofd hebben om vol bewonde ring getroffen te worden door het schoone, dat met narcis of hyacinth is te verkrijgen in de tuinen, waar de mensch in het vroege voorjaar de eerste kinderen der lente, door de zwakke zonnestraaltjes wakker gekust, met smachtend oog verbeidt. En juist om haar algemeene aan trekkelijkheid hebben de volle- gxondstentoonstellingen van Bloem bollencultuur steeds zooveel succes. [We herinneren aan 't. welslagen van Sassenheim. van Hillegom en nu .de Jubileumtentoonstelling der Algem. Vereeniging, op zoo groot- sche wijze aangevat en uitgevoerd, waar alle menschelijke energie en vakkennis uit het geheele Bollen- district van 't Vlie tot de Schelde wordt aangewend om deze Tentoon- gaugers aagen, in dien «acht va* Zater dag op Zondag, omstreeks één uur, dat een paar mannen, zkiïi op verdachte wijze ophielden in. de nabijheid van de deur, toegang gevend tot de bovenwo ningen van perceel Bilderdijkstraat 68, bij de Ter Haarstraat te Amsterdam. Zij waarschuwden een politie-agent, die met een collega naar het aangeduide huis ging. Er was echter niets ver dachts te zien. De agenten bleven wach ten en, hun geduld scheen beloond te worden, want de deur ging open, doch werd op hetzelfde oogenbliik weer van binnen dichtgedaan ook. Even later werd de deur opnieuw geopend en ver scheen een jonge man, die een rijwiel bij zich had. Hij werd gegrepen en overgebracht naar het politiebureau aan de Lauriergracht. Hetzelfde lot onder ging een tweede jonge man, die blijk baar op den uitkijk had gestaan. Het rijwiel een damesfiets bleek ontvreemd te zijn ten nadeele van de bewoners der eerste verdieping. Daar woont de heer W. Arents, beambte der Nederlandsche Bank. Men placht de fiets in het trapportaal neer te zetten en dit schijnt de - aandacht van een paar rijwieldieven getrokken te hebben. Het plotseling openen en weder slui ten van de straatdeur schijnt aldus te moeten worden verklaard, dat de dief zich met het rijwiel uit de voeten wil lende maken, eensklaps een agent voor de deur zag staan. Toen hij echter even later boven gestommel hoorde, begreep hij, dat hij in d,e val zat en gaf hij zich gewonnen. Graandielstal. De Utrechtsche po litie heeft drie knechts aangehouden, die ten nadeele van hun patroon, een graanhandelaar, graan hadden ont vreemd. Inbraak. Te Bussum zijn thans de inbraken aan de orde van den dag. Zon dagavond is ingebroken bij den heer M. A. Strengman. Toen deze en zijn huishoudster tusschen 7 en 8 uur naai de kerk waren, heeft de dief zich door indrukken van een ruit en verbreken van een bovendeur toegang weten te verschaffen. In alle vertrekken zijn alle kasten en sloten verbroken, waar door aan de meubels heel wat schade is aangericht. Vermist wordt eenig geld; het goud en zilverwerk is echter onaangeroerd gebleven. Was de heer Strengman eeniigen tijd Later thuis ge komen, dan was er zeker brand ont staan, want de dief had een kaars op het bureau laten branden, waarvan reeds een der Laadjes vlam had gevat. Be hcetwatormoord te Amsterdam. De instructie in deze zaak, welke geleid wordt door den rechter-commuLssaris mr. Quintus, is thans in vollen gang. Tal van getuigen zijn reeds gehoord, 'doch tot dusver is het nog niet mogen geluk ken, veel Licht over deze nog steeds geheimziimige zaak te verspreiden. Het meisje blijft met ongelooflijke bedaard heid ontkennen iets van de zaak te we ten. Mr. Quintus tracht haar te over tuigen van haar schuld, zij blijft onver zettelijk. Daarentegen heeft de jonge man ook in de instructie, evenals bij de politie, dadelijk erkend in de wo- toonstelling to doen zijn een expo sitie, der Vereeniging ten volle waar dig, om, er te toonen de kracht, de macht, da autoriteit en de reputa tie dei' .Vereeniging na een werken en streven van een halfeeuwsch tijd perk. „Hoe do Tentoonstelling worden zal?" Ja, we hebben vroe ger reeds uitvoerig geschreven over de terreinindeeling, den perkaanleg, de plaa.eing der gebouwen, maar die grove trekken gaven ons toch slechts een vaag beeld van de Tentoonstel ling, hoe die gedacht is door de be kwame en deskundige ontwerpers. Met vreugde namen wij daarom gisteren na de Algemeene Vergade ring van Bloembollencultuur, deuit- noodiging van het Hoo.dbestuur aan, om met de afgevaardigden het ter rein in oogenschouw te gaan nemen. Overal zagen We daar nijvere men- schen aan 't werk met een ijver en toewijding, welke getuigen van de liefde voor 't vak, die zit in hart en ziel van ieder, van patroon tot den geringsten arbeider. Met Wat een liefdevolle zorg, met wat pen teere voorzichtigheid worden die groenende, uit de aardkluiten op schietende plantjes verzorgd, hoe be hoedzaam en zorgvuldig wordt het rieten dek weggewerkt, het dek/dat do bollen zoo verwarmd en gekoes terd heeft dezen winter, toen het in de vrije natuur kil, koud en doodsch was. Hier ziet men .een kweeker leu nend op zijn hark in sterk voorover gebogen houding, trachtend zijne hulp te verleenen aan een ietwat te verwijderd plantje, dat guitig uit den donkeren grond naar boven is ko men woelen en thans door de voor- jaarszonne keer op keer vertroeteld en gekoesterd wordt. Ginds weer een tuinman liggende aan 't werk op een balkenstellage boven een perk vroolijk opschietende narcissen om do Florakinderen te verplegen, om alles te verwijderen wat heur groei, heur volle, rijke ont wikkeling .zou kunnen schaden. Zóó hebben hier op honderdvou dige manieren de menscheliike werk krachten gearbeid aan dit groote werk van voorbereiding. Do spaden gleden en verdwenen, dan hier dan daar in den grond, pakken en perken en wandelwegen weTden aangelegd, alles naar de ontwerpen van de man nen. die een gevestigde reputatie op dit gebied bezitten. En zoo, is door aanleg hier en ginds, door ophooging en afgraving door bewerking en verwerking tee- kem'ng in het prachtige Houfterr in verkregen, dank zij ook de bondge noot», die in do laatste weken aan den menschel ijken arbeid hare on misbare medewerking is komen ver- nj*g geweest te zijn oen te stelen, aange spoord door het meisje. Hij verzekert telkens, dat wat hij zegt de volle waar heid is. Zoo heeft hij o.a. verklaard, dat het medsja het kokend water in twee gedeelten over haar meesteres heeft uitg.esLort. En wat het misdrijf des. te ont zettender maakt oók heeft hij mede gedeeld, dat de dienstbode, toen hei slachtoffer gillend naar de voorkamer snelde, om uit het raam om hulp te roepen, de arme vrouw nog heeft vast gegrepen om haar tegen te houdep, zoo dat zelfs een worsteling ontstond. Een gestommel als van een worsteling moet ook door een der buren gehoord Zijn. Maar 't meisje blijft ijzig-kalm ontken nen. En brutaal, met een gLimlach op het gelaat, staat ze tegenover de getui gen, die met haar geconfronteerd wor den. Gisteren is o. a. de moeder van den jongen man door mr. Quintus aan een langdurig verhoor onderworpen. Wij hebben reeds verteld, dat de dienstbode, die van het misdrijf op de Nieolaas Witsenkade verdacht wordt, bij verschillende stadgenooten als zoo danig in betrekking is geweest, al gaf haar zoogenaamde tante ook voor, dat de dienst op de Witsenkade haar eer ste was en zjj pas uit Leeuwarden kwam. De waarheid is, dat zij reeds een, laar of acht geleden uit Leeuwar den, waar ze woonde, hierheen is ge komen. Het Leger des II ei Is verleen de daarbij zijn bemiddeling, omdat haar vader, naar het heette, zicli niets aan haar gelegen liet liggen. Na in het reddingshuis van hetHeils- leger te hebben vertoefd, kwam zij, we derom door toedoen van deze instelling, als dienstbode in betrekking in een aan grenzende gemeente. Zij had daarna hier verschillende an dere diensten; het was steeds wegens oneerlijkheid, dat zij ontslagen werd. En telkens weer deed ze het dan in haar nieuwen dienst voorkomen, alsof ze pas uit Friesland, waar zij geboren werd, en zelfs den' weg in Amsterdam niet kende. Datzelfde gaf ze ook nog voor toen ze tegen Kerstmis bij 'de dame op de Witsenkade in dienst kwam. En zoo ver voerde ze deze mystificatie door, dat ze zich, als ze boodschappen moest doen, door een zoontje uit het gezin, waar haar meesteres vaak kwam, als wegwijzer deed vergezellen.... Bijna twee jaar was z ij.in betrek king bij een familie te Amsterdam, en dat in weerwil van het feit, dat men. deze familie reeds .enkele dagen na hare indiensttreding tegen het meisje gewaarschuwd had. Ze maakte er met haar knappe ui terlijk een lieven, zaehtan indruk; dat was wellicht de reden dat men haat- zoo lang in dienst hield, want hesrhaal- dellijk werd ze ook hier op oneerlijk heid betrapt. Er waren verschillende omstandighe den, die deze familie er gaandeweg aan deden twijfelen of het meisje wél volkomen toerekenbaar was. Zoo nam leenen. Die bondgenoot», lezers, gij kent ze, is God's heerlijke, herle vende, scheppende natuur. Deze, in den vorm der lentezonne, is over het landschap getogen, waar dood en sluimer heerschte. De aan vankelijk zwakke, langzaams'erker wordende zonnestraaltjes hebben de slapende kinderen wakker gekust, hebben ze woelend naar boven ge trokken, ze zijn gegaan langs de planten, en hebben groene, tinten getooverd tusschen de vaalgrijze blaadjes, die 't sein tot heengaan reeds lang hadden gekregen. Ze zijn gegleden keer op keer langs de tak ken der boomen en ook deze hebben ze uit hun diepen winterslaap ge haald en ze hebben de takken en twijgen in hun toppen doen zwellen tot knoppen, die weldra zich zullen ontvouwen en dan een gordijn van wazig groen zullen werpen over het geurige, kleurige expositieterrein. Inderdaad,kle natuur met haai* machtige levenwekkende en leven behoudende zonne, ze is de verdien stelijke bondgenoote van Jubileerend Bloembollencultuur, ze heeft de vele werkzaamheden van voorbereiding begunstigd en vergemakkelijkt, .ja, zelfs heeft ze zich hier en daar iet wat al te voortvarend getoond door de brutale, guitige vroeg-crocusjes in bloei te 'jagen en daar staan nu reeds op 't terrein hier en daa'* park jes crocussen, getooid met helderwit te of purperen feestkleedjes, te pra len en te pronken dat het een lust is voor 't oog ze te zien en te bewon deren. Zorgvuldig en op zijn qui vive als de mensch is, is hier getracht den al te gullen ijver van Natuur een weinigje in toom te houden door breed getakte dennentakken over de perkjes te hangen, zoodat groei en bloei langhamer en .geleidelijker zul len gaan. "Want het zou eeuwig jam mer z'iin, wanneer deze. eerste Flora- kindertjes in haar lieve, zachte tin ten zoo onopgemerkt, nog vóór den openingsdag, weer zouden verdwij nen. We hebben ons meermalen onge rust gemaakt over het leelijke con trast, dat de onooglijke omheining zou vormen me+ het iSoh'oone ooTd van bloemenweelde en kleurenpracht Doch bij ons bezoek gisteren is die vrees verdwenen, nu de aanleggers door een dichte beplantin°" vansnar- rehoomon langs het hek on deze wijze voor e°n fraaie, fmssche oni- zonming hebben Zorg gedragen. Binnen" a and de groote poort aatn do Droef zijde, d - Hoor zwa-«n. fnr- «ehor bouw aan 'den histortechenrid dertijd doet denken en na eb- geb'ou- w+les dnr controle, van 't. Post- en Telegraafkantoor, Van 't Bestuurs bureau enz. gepasseerd te zijn. wordt ae van alles weg wat ze krijgen kon, n/iet alleen kostbare voorwerpen. Dein buit plaatste ze ia haar kastje, doch zonder diit af te sluiten. Zoo kon. hel gastol etne gemakkelijk weergevonden worden. Werd haar dan 't verkeerde van haar gedrag voorgehouden, 'dan zweeg ze. Buitengewoon leugenachtig was ze ook; wat ze eenmaal gezegd had, hiekl ze, ondanks de tastbare onwaarheid er van, stokstijf vol. Van zichzelve zeside ze eens haar mevrouw, dat ze „een on deugende meid" was, en dat ze daar door „haar- moeder in het graf gehol pen had". Opvallend was verder de groote kalm te Waarmee ze iedere beschuldiging, tegen haar ingebracht, aanhoorde. Zij klaagde voorts wel eens dat ze „zoo'n raar gevoel in het hoofd had en meer malen kon ze wezenloos voor zich uit staren, tot ze, door een of ander galuid, tot de werkelijkheid teruggeroepen scheen te wouden. Lu 't koirt, 't meisje maakte op dege nen, bij wie zij in dienst was, een vreemde «indruk. Laag. Zateidagavond hebben kwaad willigen de sluis op den Boterdam te Druten opengezet. Het werd bemerkt door een postbode, die de omwonen den waarschuwde Anders was de buurt schap de Heuvel geheel ondergeloopen. Een betere kijk. Een ingezetene van Edam, verkocht dezer dagen, aan een koopman uit Amsterdam een tuin beeld voor f 170. Hij dacht een goede zaak gedaan te hebben. De Amsterdam mer evenwel had er beter kijk op, en verkocht het voor een aanzienlijke som' stellig niet minder dan f 1000, aan den directeur van het Rijksmuseum. Verdwenen. Twee soldaten uit het garnizoen te Gouda, aan wie eenige dagen politiekamerstraf was opgelegd, zijn Zaterdag uit hun garnizoen ge vlucht. Toen de vermissing bekend werd, ging een patrouille uit om hen terug te halen; echter wisten de vluch telingen na een flinken wedloop aan hunne vervolgers te ontkomen door het omdraaien van een brug aan den Win terdijk. Een der vluchtelingen moet in het bezit zijn van een 'flink bedrag aan geld, dat hij van een erfenis heeit overgehouden, zoodat vermoed wordt dat de deserteurs voorloopig wel niet zullen terugkeeren. Weer meningitis. Wederom heeft zich te Brielle een geval van menin gitis cerebrospmalis voorgedaan, nu bij een kindje van enkele maanden. Germannscbe urnen. De vorige week werden in een stuk grond van den heer F. v. Kraaikamp, te Reste ren, twee zoo goed als gave Germaan- sche urnen gevonden. In de nabijheid vonden de gravers vele scherven van Romeinseh, Merovingisch en Karolin gisch aardewerk, als urnen, amphora's, schoteltjes en mengsehalen. Te Resteren zijn, naar men weet, al heel wat Romeinsche overblijfselen ge vonden. l>oor den trein gedood. Door den sneltrein, die te half drie het station Nijkerk passeert, is Zaterdagmiddag- bet oog onwillekeurig getrokken door den rijken, vollen, levendigen vorinaanieg, die we in de Franscne tuinen en perken zoo graag* bewon- deren. Hier vormt liet breede, statige lichte front van 't Paviljoen een achtergrond, waartegen het groen van palm en heester zich zoo eenig mooi afteekent. Hier hebben Boskoop en Aalsmeer in edelen naijver gebracht van het beste, wat zij .in hun bekende kwee- kerijen bezitten. Hier, in dezen reg,el- matigen aanleg komen de zoo wel verzorgde, sierlijk geknipte vorm- palmen zoo goed tot hun recht en werpen de schaduwen hiervan gril lige figuren op de inzendingen der onderscheidene afdeeiingen, die Na tuur nog aan. het. vormen is en die straks met heur kiemen wisseling zoo zeldzaam mooi op het donkere groen zullen uitkomen. iWe hebben ook gelegenheid hier de practische uniforme etiketteeiing op te merken die dezen winter is ge reed gemaakt en die zeker niet wei nig zal bijdragen tot verhooging van diet- rustige effect. 1 Overal, waar we ook loopen, langs de breede wandelwegen perkaanleg, die straks in kleurenpracht en cul tuurwaarde met elkaar den strijd zullen aanbinden. De ligging der gebouwen getuigt ook weer van het zoo praktische in zicht, dat op deze expositie overal te constateeren is. Nergens benemen de getimmerten het mooie uitzicht over het terrein, alle zijn ter zijde en in de hoeken ge plaatst. Het geheele groote Gebouw langs de Dreef, rechthoekig op 't Pavil joen, is bestemd voor bloemenexposi- tie. Hoewel 't gebouw oorspronke lijk een andere bestemming had, is men door de massa inzendingen daar toe moeten overgegaan Aan 't einde van den reeds besproken regelma- tigen aanleg, aan de Paviljoenszijde, ligt reeds gereed het reusachtige, bochtige cementen bassin der nieuwe stadsfontein Wanneer dit park op z'n mooist zal zijn, en de fontein haar breede waterstraal klaterend in de hoogte zal werpen, waarop de zonnest*alen zullen afbreken en een eenig mooi kleurenspel zullen tooveren, dan zal dit gedeelte zeker een grootsch ge zicht opleveren. Rechts hiervan is het groote dub- hele „afdeelinssgebouw" opgetrok ken in ietwat grilligen vorm door de boomen, die hier stonden en voor dit gebouw bet leven niet .mochten laten, wijl Haarlem nu eenmaal er niet van hooren wil boomen te rooien Zoo op het oog maakt deze Flora tempel uitwendig geen opwekkeu- den indruk, doch de kleurtjes, die tusschen. dat station eta de volgende halte aan. dent tweeden overweg aange reden. de setinwachter Peter van Essen. Het personeel van den volgenden goe derentrein vond hem aan aangezicht esn. handen gewond bij zijn sednwachters- huisje. Weidra bleek hij overleden te zijn. De ongelukkige laat een weduwe en zes jonge kinderen achter. Een ernstig ongeluk. Te Maas- stricht heeft Zondagmorgen een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl men bezig was de lading van het schip, dat Zaterdag, van Luik komende, in de Maas is. vastgeraakt, op een ander schip over te brengen, knapte de ijzeren kabel, waarmee dit laatste schip aan den linkeroever bevestigd was, middendoor. Honderden toeschouwers, die door de politie niet op een afstand te houden, waren, stonden naast en op dien kabel. De gebroken kabel verwondde 5 per sonen zwaar, terwijl eenige anderen Lichte kwetsuren hadden. Nadat aan de ernstig gewonden in het bureau van den Rijkswaterstaat de eerste geneeskundige hulp was verleend, werden zij naar het gesticht Calvarienberg overgebracht. De verwonden zijn twee meisjes uit Qud- Vroenhoven, waarvan de eene het rech- ter-onderheen, gebroken, en de andere een rechter-onderbaenbreuk heeft; een man beide onderbeenen gebroken; een man met wonden aan been en hoofd, en een man met verschillende huid- wonden. Twee menscben vardroakem. Zon dagavond is te Leur de 60-jarige land bouwer S. v. E. en de arbeider HL M. door het schrikken van het paard in de haven gereden. Beide personen verdronken. De staking geëindigd. Het personeel van de drukkersfirma Ten Hagen Je 'sGravenbaae besloot gisteren den arbeid te hervatten. Hei geschil waarover de staking liep zal aan een scheidsrechterlijke uitspraak worden onderworpen. BEN NEB ROEK. De volkshuisvesting. Bij K. B. van 24 Fsbr. is de Woningver. „Bennebre'ek", gevestigd alhier, toe gelaten als vereeniging. werkende in bet oelaog van verbetering van volks huisvesting. („SU CL"; HAARLÈ1MMEBLIEDE c a. Op heeterdaadbe trapt. Door de Rijksveldwachters Rijnders en Boorsma zijn Zondagavond op heeter- daad betrapt 8 Haarlemscöe opge schoten jongens, die onder de*e ge- ineen te op het Spasme bezig wa;en met een roeiboot verschillende aa1 en vischfuiken van den viescher A. H. te lichten. op dezen witten voorgevel nog zul len worden aangebracht, de Fleu rige, sprekende wapens der gemeen ten, waarin Afdeeiingen zijn geves tigd, in chronologische volgorde van 't midden uit en daarboven de wa pens van Haarlem, Aalsmeer en Bos koop, dan ten slotte de vele vlaggen die als evenveel standaarden op 't dak geplaatst worden, zullen a,an 't geheel ongetwijfeld leven en vroo- lijkbeid geven. In deze ruime zalen 40 ML bij 20 M- valt dadelijk het getemperde licht op, dat door de golf bogen van het plafond van geel en groene stof doordringt. Wanneer hier de reuzenperken van een paar afdeeiingen (Overveeu ex poseert ook hier) in vollen bloei zul len staan, dank zij de verwatmings- installatiën der Amsterd Maatschap pij tot Centrale verwarming en ven tilatie en de kolenleverantie door onze Haarlemsche firma Perquin, wat zullen zij dan eenig-schoon uit komen, wanneer het getemperde zon nelicht er op zal spelen en de tinten nog meer en inniger den bezoeker zullen tegenlachen. De perkaanleg in deze beide broei- zalen is 't werk van onzen Haar lemsehen tuinarchitect, den heer L Springer. Gaan we weer naar buiten en zien we daar weer langs de oostelijke pa den aan weerszijden bollenperkjes in onderscheidene soorten. iWat een grandioos gezicht zullen alle deze opleveren, wanneer de bloem zich ontwikkeld en door de werking' der zonnestralen zich ontvouwd heeft. Overal is geprofiteerd van de kleinste details, die het landschap opleverde en overal is aangebracht datgene wat er in paste. Daaraan is het te danken, dat zoo'n verruk kelijk geheel zal worden verkregen, een harmonie, die nergens verstoord wordt. De overgang b'.v van den regel- matigen tot den meer zuidelijke ge legen natuurlijken aanleg, wordt ge vormd door een allerverrukkelijkste waterpartij', waar de bloemen opschie t en tusschen de rotssteenen en waar rijen van uitgezochte rhododendrons in het heldere vlietende water weer kaatsen Zoo geven een paar bevallige boogbruggetjes toegang tot het hoo- gere, langzaam hellende terrein, waar de natuurlijke groepeering in schoonheid den strijd heeft aange bonden tegen den smaak en het kunstgevoel van den vakman. Aan dn 'Westelijke zijde van dit terrein de groote middenlaan, loo pend van Zuid naar Noord, die v-ij- "e1,ouden wordt voor de circulatie, doch waar de bezoeker ook Tan een verrukkelijk gezteht over het geheel zal kunnen genieten. Een boevesiheid ontvreemde visch werd in beslag genomen, tar wijl tegen bet drietal proces-verbaal werd opge maakt. H. L C. Petii f lo den leeftijd van 78 jaren is overleden de jheer Henri Louis Con stant Petri. De beer Petri whs jaren geladen directeur van het Talegraafisrmoor bier ter stede; in 189-5 legde nij die betrekking neer. Voordracht- en cursusavond voor Katholieken kerkzang. Reeds vroeger werd in dit blad ge wezen op en belangstelling gewekt voor eene onderneming, uitgaande van de* koordirecteur, den heer Jacques de Jong, m daarin ter zijde gestaan door eene commissie van heerem, allen min naars van den Katholieken kerkzang, n.1 eene onderneming, beoogende een cursus in het leven te roepen, waar koorzangiers, of zij, die lust gevoede* zich daartoe te zien opgeleid, gedegen heid zonden vinden zich in den Lithur- gischen zang te bekwamen. Het behoeft geen betoog dal de taak die èn leider èn commissie zich hadden gestéld, geen geringe was en men niet ten onrechte meende op moeifijkhede» te zullen stuiten, in aanmerking ge nomen de zekere male van twijfel of geringschatting, die in Holland nu een maal *ib ij velen bestaat ten opzichte van zaken die nieuw op touw gezet worden, al doet zich het gemis van hetgeen, men beoogt, ook nog zoozeer gevoelen. En dat er behoefte bestaat, zoowel hier (er stede als elders, aan eene gelegen heid waar men zich meer in détails met den Liturgisch en kerkzang kan vertrouwd maken, zich èn theore tisch èn practisch daarin te bekwamen, zal we! niemand ontkennen die met de capaciteiten van de meeste vangers on zer zangers onzer kerkkoren on dit ge bied, heeft kennis gemaakt. Met hoe veel waardeering men ook overigens mag gewagen van .schitterende presta ties op het gebied van de meerstemmi ge muziek, wanneer het evenwel aan komt op den streng-li thurgisdh en. zang, dan hapert het veelal,' en slechts aan enkele bevoorrechten is het vergund hierin van een zekere vastheid te kun nen blijk geven. De meeste zangers, hoe goed ook hun partij meester waar het meerstemmig en koorzang betreft, „wagen, zich er liever niet aan" in de liithurgische muziek voor te zingen; zij zijn er niet in thuis, bekennen zij vol mondig. Me kan dit in de gewone wëak- diiensteai iiT-Jnas maar al te vaak bespeu ren. De directeuren der verschillende kerkkoren, boe goed voor zich persoon lijk met den liturgischen zang ver trouwd, zij hebben het met het instu- deeren der koorwerken vooi- de Zonda- glen al holhandlg genoeg, om zich nog speciaafmel het vormen en leiden va* Hier zal hij ook weer in bijzonder heden de op elkaar volgende perken kunnen bewonderen, die een achter grond van dicht groen hebben ge kregen, waartegen de helle kleure* van de ontloken bloemen zich *o» tooverachtig1 zullen ai'teekenen Aan het einde dezer door zvrar* boomtakken overhuiide laan het ko kette „Schilderijenpaviljoen", dat ia een kunst zaal zal worden herschapen aan welker wanden doeken van Hol- landsche schilders zullen aange bracht worden, die zich aangetrok ken hebben -gevoeld tot het vele schoone, dat bollenvak en bollen teelt den meester van 't doek inspi reert- Deze zaal, door de Amsterdam- sclie firma Hillen ingericht in 't midden tot salon in empire stijl en met plantengroepen tot een natuur lijk geheel gemaakt, zal dienen tot ontvangstsalon bij' hooge bezoeken en zal op andere tijden ter bezichti ging .van de bezoekers gesteld wor den. Van dit lichtrijke paviljoen uit met zijn leuke zitjes aan den voor gevel heeft men door de breede mid denlaan met het rustige Paviljoen als eenig scboonen achtergrond een der fraaiste gezichten en zal wel het aantrekkingspunt der bezoekers bij uitnemendheid worden. Ook nog om een andere reden. Want hier in de onmiddellijke nabij heid even Westelijk van de midden- laan, langs de Dreefzijde is de luch tige, frissche restauratie gebouwd, tl je in roomkleur uitgevoe-d een pret- tigen voornamen indruk maakt. Ook hier namen we een kijkje bet was het laatste pUnt van bezoek, dat allen zeker in blide berinnering zal bij blijven door de gulle receptie des heeren Krelage, die hier den eerewijn aan de vele bezoekers aan bood Hij bracht een toast uit op de af deeiingen, die ieder naar eigen krach ten voor 't welslagen der expositie hebben meegewerkt. De Voorzitter der Tentoonstel lingscommissie, de heer Li. H Kool hoven stelde daarop onder algemee neinstemming voor 't glas te ledigen ter eere van den alg. Voo 'zitter. die daarna ook nog na,mens de a''d eet in een door den afgevaardigde van Grootebroek gehnMgd we d Nog lang bleven de bezoekers hier in gezellig samenzijn bijeen en praat ten over al bet geziene, over de zoo veel belovende Jubdeum-Ten toon stelling hunner vereeniging. En weergekeerd in bun aMeelin- gen zullen de afgevaardigden, wij ziin er zeker van, met .groote waar- Üeering verhaten „hoe d" tentoon- steWng wordnn zal," geluk vri bet thans naar onze heefteden krachten aan onze lezera .-hebben gedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 6