DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 1000 -§p- 400— 300 =5? 158 ISO'S? 601: 15 buitenland. Kinderhuisiresf 29-31-33, Haarlem De loon-actie in de Bollenstreek. BINNENLAND. Ckmenga Nieuw?». Zaterdagavondpraatjes, ZATERDAG 19 MAART 1910. 34ste laargang No. 7146 Bureaus van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Dit nummer bestaat uit uier bladen, tu. o. de Of ficiëele Kerk lijst en het GeïllustreerdZondags- blad in 8 bladzijden. EERSTE BLAD. OOSTENRIJK. RUSLAND. HET OOSTEN. cxxx. 1 I I E HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Per S Maanden voor Haarlem Voor 4e plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers f 1,35 1,35 1,80 0,03 PRIJS OER AOVERTENTIËN: Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent) Iedere regel meer Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland Keclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cent contant) 10 cent 20 cent Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener vet zekeringspolls zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor De ultkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Oracht 11 GULDEN bij verlies van één anderen vinger. Voor wie onpartijdig': den loop volgt van de sociare gebeurtenissen onder de bloemistwerklieden in de bollenstreek, staat het "boven eeni gen twijfel vast, dat hier .een voor beeld is te zien van de goede arbei dersbeweging. Onder de georganiseerde arbeiders met name onder de georganiseerde Katholieke arbeiders, hebben de bloemistwerklieden geen vooraan staande plaats ingenomen Of liever ze hebben mee. aan den openbaren weg getimmerd, ze hebben niet door zéér buitengewone of opmerkenswaardige daden de aandacht van heel het land op zich gevestigd: integendeel, ze zijn bezig geweest vóór alles in ei gen kring, naar de gezonde leer, dat verheifing van den werkmansstand- zelf het eerste is waarnaar een goe de vakbeweging te streven heelt. Maar al kwam dan van het werken der bloemistarbeiders niet zóóveel naar buiten bekend als, uit den aard der zaak, dikwijls met andere werk lieden het geval is, ^toch weet ieder die op de hoogte is van liet werk dat er is gedaan, dat men in die kringen hard arbeidde. Dat men arbeidde geheel in den geest der encycliek „Rerum No va- rum" zorgend allereerst voor ont wikkeling en opheffing van het vak, «n verbreiding der goede beginselen, bevordering kder christelijke liefde, bescherming van vrouw en kind. (Wie zich herinnert wait wij meer malen over deze soort van economi sche aplde hier ter plaatse schreven, w,ie ook nog denken wil aan de bespreking die wij indertijd hebben gewijd aan de zeer doorwrochte en quête over den kinderarbeid in dit bedrijf, zal weten dat wij voor zoo var daar gelegenheid voor bestond aan het werk der Katholieke tuin- bouwarbeiders in ons district steeds onze aandacht en instemming schon ken ISinda eenigen tijd is de actie dezer vaklieden, tot dusverre intensief vooral in eigen kiing, wat meer op den publieken voorgrond getreden. Ook daarvan hebben wij door 'n artikeltje en meer nog door bijna dagelijksche berichten, mededeeling gedaan. De bloemistwerklieden in de bol lenstreek zijn n.l. eene actie begon nen voor hooger loon of liever, ze hebben de actie die zij reeds jaren lang Jieel bescheiden en voorzichtig' en kalm voerden, nu krachtig aan gepakt, en tot een werkelijk-econo- misehe, modern -gevoerde actie ge maakt. tWij hebben ons over het, al- of nietr rechtmaitg© van dezen loon-eisch der bloemistwerklieden totnogtoe niet uitgelaten. i\Vij bleven buiten de partijen, om dat ons de volledige gegevens van beide zijden nog ontbraken- Doch na een vrij volledige kennis neming van wat èn van de zijde der arbeiders, èn van de zijde der pa troons is geschreven en wordt opge merkt, komt het ons voor dat wij werkelijk partij mogen kiezen, en dat we met de hand op het hart gerust mogen verklaren, dat de bloe mistwerklieden géén onrechtvaardi ge eischen stellen, wanneer ze aan dringen op een in doorsnede wat hoo ger loon dan totnogtoe over het alge meen werd gegeven. Dit. eischt ©enige toelichting. En zonder nu cijfers te willen ge ven, waartoe wij niet gerechtigd zijn, kunnen we toch in beginsel wel vast stellen en zal ons ook door degenen die de bollenstreek kennen nietweer- spróken worden, dat, het loon der bloemistwerklieden in doorsnee tot dusverre niet zóó was (wij spreken natuurlijk in het algemeen, niet van bijzondere gevallen) dat de oppassen de werkman van gemiddelde werk kracht daaimede zijn gezin behoor- 1 ij k volgens de eischen van onzen tijd kan onderhouden. 't Mag opgemerkt worden, dat de Encycliek, „Rerum Novarum" uit drukkelijk en haast woordelijk dezen eisch toch stelt voor het loon van den werkman. (Wij mogen deze uitspraak nog met te meer gerustheid doen, omdat van de zijde der patroons vrij algemeen de waarheid van het bovenstaande wordt toegegeven iets wat een zéér opmerkelijk ding is in de sociale vakbeweging van onze dagen! Men zou nu zoo zeggen: als men dan het loon te min oordeelt, dan zal men het ook wel willen verhoogen Zeker, er zijn verschillende pa troons, die aldus ook gedaan hebben. Maar anderen zijn er, die weige ren. Die zelfs doen alsof ze op een conflict willen aansturen. Die de or ganisatie ifïet willen erkennen, en deze negeeren. En nu is voor ons het zeer opmer kelijke eU het prijzenswaardige van deze loon-actie juist gelegen in de verstandige wijze waarop van do zijde der arbeiders tegen neen: mót deze patroons wordt gehan deld. Onlangs spraken we in eeu kruis- kopje over de noodzakelijkheid, om zelfs bij de uiterste middelen die in een loonactie kunnen te pas komen, steeds de voorzichtigheid en wijsheid te betrachten. Wij deden dit niet, omdat we voor het tegendeel vrees den, maar omdat we meenden dat een bezadigd, kalm-waarschuwend woord altijd een goede plaats vindt. Het is ons gebleken, uit een stuk dat een der leiders van de loon- actie ons toezond en dat wij Maan dag j.l. hebben geplaatst, dat die waarschuwing volmaakt was naar den geest die de leiders bezielt. En daarom mag dezen een woord van hulde niet onthouden. Waarlijk: de loonstrijd in hot bloembollenvak is ook voor degenen die buiten onze streek staan en do sociale bewegingen van dezen üjd i volgen, een belangwekkende om de waarlijk-knappe, goed-geordende, voorzichtige en gematigde wijize waarop hij wordt gevoerd. Dat die actie zich dan ook, zooaJs onze berichten in do courant mélden, meer en meer uitbreidt, dat is niet alleen voor de werklieden-zelf, maar in het belang van héél de bloembol lenindustrie, toe te juichen. Immers: het is ook in het wel In grepen. belang van dien tak der va- derlandsche nijverheid, dat het werk- I liedencorps ervan zich goedgeorga niseerd, veerkrachtig, gediscipli neerd en van zijn sociale taak be wust toont! Welnu wij meenen dat van de Ka tholieke bloemistarbeiders langza merhand dat mag worden gezegd, en daarom mag, door ieder weldenkend menseh zonder schroom de wensch worden geuit dat er spoedig eene overeenkomst worde getroffen tus- scben de patroons en arbeiders in do bollenstreek, waarbij aan recht matige eischen der arbeiders, door hunno goed-geleide organisatie ge steld, worde tegemoet gekomen EEN RUSSISCH-!APANSCH-AMERI- KAANSOHE DRIEBOND? Er is volgens berichten uit Japan, een, na ouwe Russisch-Japansche over eenkomst tot stand gekomen, waarbij drie van, 1906 ook wordt uitgestrekt over Manitsjoerije en Mongolië. De nu gesloten overeenkomst moet nagenoeg gelijk staan met een verbond. Uit het vrij vage bericht, valt niet op te maken, of beide landien het eens zouden zijn go wont en over hunne in vloedsferen. iri Mantsjoerije en Mongoliö, dan wel of deze gewesten bepaaldelijk begrepen zijn in het geb:ed van het Ghineasche rijk, waarvan bedoelde lan den de integriteit hébben gewaarborgd. De correspondent van de „New-Yotrk World" te Washington, deelt nu mede, dat de Japansche regeering aan de Unie voorstellen heeft gedaan, betreffende een gemeenschappelijk toezicht op de aangelegenheden .in liet Verre Oosten 'op den grondslag van de open deur cm samenwerking met het Russisch-Japaiv sche verbond. In het geval van een aim vallend op treden van eenige mogendheid, zonder aanleidende oorzaak daartoe, zouden de onderteekenaren van het verbond elkan der steunen onverschillig wélke die mogendheid zou zijn. Ten slotte stelt Japan voor, zedelijk in te zullen staan voor het behoud van den vrede in het Verre Oosten In ruil voor de instemming der Unie met zulke maatregelen als de Japansche regeering zal noodjg achten voor het toezicht op en de bescherming van Chineeseh-Mant- sjoerije en het bekken van den Stillen, Oceaan. Men krijge dus, als 't plan lukt, een, Driebond, in en voor het Verre Oosten! ""Dat kan vèr-strekkende. gevolgen heb ben! ISWOLSKI. Minister Iswolsky heeft in de Doema geen enkele verklaring aangaande die buitenlandsche politiek afgelegd'. De redenen, die ham daartoe noopten, worden in St. Petersburg druk bespro ken Zijn vijanden vinden er aanleiding in, om te beweren, dat de minister het vertrouwen van den souverein hoeft verloren. De pers acht het over hot algemeen waarschijnlijker en ook bil lijker gezien de diensten door Iswols ky aan de vredes-zaak bewezen, aan tq nemen, dat Iswolsky's onderhandelin gen met Oostenrijk-Hongarije hem ge dwongen hebben het stilzwijgen te be waren. Sommige meenen, dat Iswolsky, nu hij een normalen toestand in het Oosten, heeft bewerkstelligd, aan zijn verlangen, zal kunnen voldoen, zijn ministers-por tefeuille in te ruilen, tegen een gezant schap. DE POLITIEK IN HONGARIJE. Er bestaat alle kans, dat de poli tieke atmosfeer in Hongarije tengevolge van. de aanstaande ontbinding van de Kamer, nu eens voor eenigen tijd zuiverder zal worden. De nieuwe verkiezingen zullen reeds op het qinde van April plaats hebben, ten einde de oppositie zoo weinig mo gelijk gelegenheid te geven tot agita tie. En de volgende cynische en J eeke nend e opmerking lezen we: De regee- ring staat er op het oogenbliik goed goed voor, zij beschikt over een verkie zing?; fonds van 10 inillioen kr., terwijl de groep Kossuth slechts 200.000 kr. voor do verkiezingen kan besteden en de kas van de JusÜi-groep zoo goed als ledjg is! Geld is toch maar alles! aei Kon. oezoek aan de Hoofdstad. Db hofmaarschalk van H. M. de Koningin, Graaf van Bylandt, bevond zich gisteren te An s e"iam verrnoe delijk met het oog op de voorberei dende maatregelen voor het voorge nomen verblijf der Koninklijke familie ten palpize in den loop der maand Juni a.p. Uit dit bericht zou dus tevens blij ken, dat het Koninklijk Bezoek aan de hoofdstad in de maand Juni van dit jaar plaats zal hebben. Dr. A. Kuyper. Uit goede bron vernam „De Neder lander", dat dr. A Kuyper binnenkort een bezoek zal brengen aan Indië, aid gast van den gouverneur generaal Idenburg. Echter meldt het Haagsche correa- pondentiebureau „uit de beste bron", dat dit bericht ten eenenmale onge grond is. Zijn wij goed ingelicht dan ia die „beste bron" dr. Kuyper zelf, zegt „De Tijd". Dr. Kuyper, in de tegenwoordige omstandigheden voor verscheidene maanden op reis, terwijl een eereraad, op zijn eigen verzoek ingesteld, gereed staat, om zijne werkzaamheden aan te vangen en terwyl het geheele land met oDgeduld uitziet naar de ophel deringen, welke van een oud-Minister en een oud gezant de hatelijke beschuldiging van leugentaal in strijd met 's lands belangen, zullen afwentelen 't zou ook te bar geweest zijn l Weer een nieuwe burgemeesters- vaoature. De heer H. P. J, Tutein Nolthenius heelt tegen 1 Juli om gezondheidsre denen eervol ontslag gevraagd als burgemeester van Apeldoorn, welk ambt hy ruim 12U2 jaar heeft bekleed. Do Prins Willem IL Bij de directie van den Kon. West- Indischen Maildienst is gisteren be richt ontvangen uit Vannes (Frank rijk), meldende dat aan de kust by Damgan (Quartier de Vannen) nog zijn aangespoeld le. Een plankje van 60 c.M. bij 6 c M., dragende het opschrift „Prins Willem II", welk plankje bevestigd geweest is a°n een der sloepen van het stoomschip; 2 een stuk roeiriem, dragende het opschrift: „Prins Willem II". In de plaats van de „Prins Willem II", die, als alles goed was gegaan in Mei a s, weer uit Amsterdam naar de West vertrokken zou zijn, moet de K. W. I M. thans een ander sohip stellen. De maatschappij zal waarschijn lijk een ander stoomschip charteren. Natuurlijk komen nu od dan ver wanten van passagiers en bemanning van de „Prins Willem II" nadere inlichtingen ten kantore der maat schappij vragen. Aan alle familiebe trekkingen zijn trouwens de eerste berichten van aangedreven voorwer pen dadelijk toegezonden, maar be grijpelijkerwijze wil men altyd wat m««r weten. En men8chelijk is, hoe bij alle ioformeerende verwanten nog de hoop leeft, dat het schip behouden rond drijft. De maatschappij onthoudt bun natuurlijk de meaning niet, dat het jergste moet gevreesd worden, maar daartegenover pUstsen de hopende betrekkingen steeds hua optimistische veronderstellingen. Wolven in Nederland? Men meldt uit Woudrichem aau de 's M. Ct."In het Kraai eveldsche bosch heeft men een wolf ontdekt. De bewoners zijn be vreesd; vooral de veehouders maken ziich bezorgd voor hunne in 't veld! zijnde schapen en lammeren. Er is reeds, jacht op gemaakt, echter zon der gevolg. Men vermoedt dat zich daar twee wolven ophouden. Nog niet genoeg geleerd? Don derdagavond is weder een verpleegde van het Rijks-Krankzinnigengesticht te MedembLiik ontvlucht. 1 De verpleegde is een Franschman; hij is zeer geoefend in alle takken van sport. Allo pogingen om den vluch teling te achterhalen, hieven vruchte loos. i De Zeistetr knaap. De afgravingen aan het Zandgat te Zeist, duren nog steeds voort; met 5 man wordt er ge graven en gepeild, echter nog zonder het minste resultaat. i Alle fantastische verhalen, die weer de laatste dagen in omloop zijn, maken het ontstoken van licht in doze duis tere zaak niet gemakkelijker. l)c oude Van der Wiel. die nog steeds met aanbiedingen van somnambules wordt overstelpt, is weer aan zijn werk (bouw wan de geniekazerne to Utrecht) gegaan. Bloedvergiftiging. De landbouwer D. B., te Bameveld, is aan bloedver giftiging overleden. De vorige week had hij een aan een besmettelijke ziekte gestorven rund van de huid onitdaan, terwijl hij een wondje aan oen zijner handen had. Weldra zwollen nu hand en arm zoodanig op, dat een ingeroe pen genaoskundige spoedig inzag, dat hier geen hulp meer kon baten. Een spoorwegongeluk. Donderdag middag te 3 u. 22 min., op het oogen bliik, dat do sneltrein no. 57 uit Rot terdam het spoorwegstation te Dord recht binnenreed, stond de treinsmid R. Wijnbergen met den verantwoorde lijken machinist W. P. Visser op de lyn te praten. W. wilde nog vóór den trein wegloopen, maar het was reeds te laat. Hij kreeg een stoot van een der buffers en ward oen tiental me ters weggeslingerd, tengevolge waarvan hij het rechterbeen bovenden enkel aan beide zijden brak. Na door den genees heer der politie to zijn verbonden, is de man per brancard naar het zieken huis gebracht. Door een petrotedrnto-estel. De be woonster van de tweede verdieping van pand no. 68 aan de Soplüakade te Rot terdam was gisterenmorgen alleen thuis, toen in do keuken een pet-ro- leum-kookstel in brand geraakte. Zij droeg het brandende toestel naar de veranda en zette het daar neder. Hier- Be feestweek en mijn beste wenschen Be p an nen voor bet kontnkL k be zoek, en waar bet been zal moeten Wat onze bui tenwijken wenschen en waar om vóó uit zien altijd noodig is. 'n Maatregel die niet in den smaak valt en waarover nog wel een ■woordje vallen zal. Zoo is nu dan de feestweek op komst. Nadat we eerst Mei in Februari hebben, gehad, komt tegen de feestweek Novem ber in Maart: sneeuwstormen en ijzige kou, en absoluut geen feestweertje voor de bloembollen! Zoo gaat het tegen woordig: de zomer komt tusschen den winter en het najaar in, en het voor jaar is zoek. Ik hoop maar, dat die sneeuwvlagen en kouilo regens geen schade zullen doen aan de bolletjes die in den Hout zijn geplant op hoop van zegen cn die verleden week al mooi uit het groen met gele en roode en kleurige kopjes te voorschijn kwamen. Want bij een bloemententoonstelling hooren dan eerst, en vooral toch bloe men.,.. bloemen overal en van aller lei kleur en geur, bloemenmaar ik zou er dichterlijk bij gaan. worden, geïnspireerd waarschijnlijk door dien lofzang op de bloemen gisteren in onze krant! En, dat staat zoo'n kruidenier ais mij toch heelemaal niet, 't gaat me niet afen daarom wil ik maar zeggen, dat do bloemen voor mij op de bloe mententoonstelling nummer één zijn en dat het jammer zou wezen ais op den openingsdag de bloemen niet in hun mooiste pakje en op z'n best te voorschijn konden komen. Intusschen zullen de heeren van do tentoonstel ling er wel aan doen wat mogelijk is, daar kun je van op aan, want dat de Prins, ondanks z'n ziekte toch die pas achter den rug is, de tentoonstelling zélf komt openen, wordt op den. hoog- sten prijs gosteld. Ofschoon, ik geloof niet, dat ik er wat aan miszeg als jk zoo terloops de uitspraak beaam die ik deze week hier en dfaar opving, dat door het aangekondigde bezoek van Hare Majesteit de Koningin dit Prinse lijk bezoek ter opening Van de tentooiv- slelling wat op den achtergrond is ge komen. Wel heel zeker is het, dat wij den Prins a.s. Woensdag veel feeste lijker en met veel meer betoon van hartelijkheid in onze stad zouden ont vangen, als we onze krachten niet spa ren moesten voor uen volgenden keer, als de Prins met onze lieve Koningin officieel zal koinen. Ik geloof, dat dit oSk "de reden is er van, dat het Prinselijk bezoek ditmaal heel kort du ren: zal en zonder groot ceremoniëel zal wezen. Maar de komst van de Ko ningin ,dat is wat anders! Met genoe gen heb ik gehoord, dat hier en daar onder onze burgerij al plannen worden gevormd voor gemeenschappelijke straatversieringen: in eenige straten zijn do buren al bij mekaar gekomen, en ook do bakker bij ons om den hoek en mijn buurman de caféhouder, heb ben me al aangesproken om ook bjj ons in de buurt zoo'n commissie te vormen. Ik moet zeggen dat ik dóór- voor heel veel geivoel, en «'ai ik hoop dit voorbeeld heel spoedig door zoo mogelijk alle straten van aanbelang ge volgd te zien. W.e hébben met die Ju- lianafeesten eens goed. ondervonden, hoeveel succes zoo'n butirtversiering heeft en met hoeveel smaak en goeden uitslag dan een versiering tot stand kan komen, die klinkt als een klok. Ik zou daarom wel een woordje willen meespreken om er op «aan te dringen, dat zooveel mogelijk in. ai onze hoofd straten do commissies van de Juliana- feesten weder worden in het leven ge roepen, of althans in denzelfden goes! met gebruikmaking van dc ondervindin gen ,toen opgedaan, worde gehandeld. Nu hoor ik u al zeggen, wat rnijn vrouw zei, toen we gisteren over deze kwestie zaten te praten. Ze zei: zoo'n straat- versiering is wel erg aardig, maar ze bepaalt zich altijd tot diezelfde straten: in de buitenwijken zje je nooit eens wat, en. daar maken ze er ni ets van li Die opmerking is maar al te waar, en ik geloof dat daar de reden dan ook heel makkelijk van is te geven: in do buitenwijken, is nooit iets van een of ander feest te merken! Als er Ko ninginnedag is, denk je dan dat het Kleverparkkwartier bijvoorbeeld ex ook inaar iets van te doen heeft? Komt er ooit teen optocht door de Ilage- straat? Of hebben we ooit gehoord van een uitstrekken der feestvieringen «aan den anderen kant van de Leidsche Vaart, of aan gene zijde van den spoorweggordel die om het noorden en noordoosten van onz>e stad ligt? 't Kón niet, zal misschien iemand zeggen, en als het werkelijk niet kan dan houdt alias op. Maar inet een beetje goe den wil, wie weet? Bij feestelijkheden voor de heele stad, en bij de aanstaande Koninginncfcesten op do eerste plaats, zgl toch een beetje in die richting moe ten worden gedaan, gelfoof ik, cn als er op het programm.t tvanhet bezoek der Majesteiten een rijtoer slaat, en de bui tenbuurten hebben do eer ,dat II. M. ook tot dezio den toer uitstrekt, wel, dan wed ik dat menig Haarlemmer uit de binnenstad versteld zal staan van de kranige cn royale wijze waarop dón do bewoners der „kwartieren" van noord en west en oost zullen voor den den dag komen! Als dat alles nu maar le voren eens te rechter plaatse wordt bekend gemaakt: trouwens, de geheele voorbereiding van het Koninklijk be zoek lijd-f er een beetje onder, dat onze burgerij zoo in de onzekerheid blijft, wanneer het plaats zal hebben, hoewel ik met reden blijf onderstel len, dat naar ingewonnen inlichtingen waarschijnlijk omstreeks 20 April de datum zal vallen. In ieder geval zal het daar niet ver van. af zijn, er» wie voorbereidende maatregelen, bijtijds neemthandelt dus altijd verstandig. Het tijKt At wet een ncetje op, alsot 'ook de directeur van onze gasfabriek do men- schen leercn, wil, altijd zóó verstandig te worden: vroeger konden de verbrui kers van bet muntgas geregeld „plak ken" krijgen als ze die noodig hadden, en in het kooitje onder 't Pand zat dan heele dagen de man die de plakken voor guldens en halve guldens inwis selde, dat is nu uit. Je moet je mi maar voorzien als de man van den muntgasmeter den boel komt ledigen, zoo heeft de directeur in onze krant per advertentie aangekondigd,en zoo probeert hij nu de menschen, verstan- dig-vooruitzien te leer en. Maar het lijkt me toch dat die maatregel niet strek ken zal om den lust voor het muntgas grooter le doen worden! Pas hebben we dien ik geef graag toe, zeker wel hard-noodigen maatregel gekregen van het staangeld, en ml do gelegenheid om füakken te krijgen afgeschaft is het muntgas weer in ongenade, na dat er jaren lang zooveel moeite is gedaan om het populair te hebben? Want dit is toch Wel zeker, dat door1 het afschaffen van. de gelegenheid om' althans op Zaterdagavond plakken te krijgen ,en door het sluiten om 8 uur op do twee dagen dat men nog voor- loopig de wisseling heeft gehandhaafd, onze arbeidersbevolking die ,or vooral van profiteeren moet, groot ongerief lijdt Immers: de Zaterdagavond is nog immer de aangewezen boodschap- penavond voor moeder de vrouw en voor talrijke arbeidersvrouwen en ar beiders-zelf is het ook moeilijk om uit de arbeiderskwartieren (Leidsche en Amsterdamsche buurten hoofdzakelijk) Vrijdagavond vóór achten altijd bijtijds op de Groote Markt te komen! Vroe ger zat de inan in het kooitje tot' 'savonds 9 uur, en 't laatste uur was niet zonder reden z'n drukste! Ik wou maar zeggen, dat die nieuwe regeling me allesbehalve practisch lijkt, en dat de leer van den directeur ,om je dan maar als de gos-opnemer komt, van 2i/z- ccntstukken te voorzien, in de practijk allesbehalve gemakkelijk is door te voe ren. Ja, in theorie is het heel mooi om' te zeggen, dat dit geld toch geregeld rouleert en dat het gezin er dus op re kenen moet, maar in de levens-practijk staat het geregeld en bij velen anders. En daar geeft men liever per week wat, en gebruikt geregeld het weekgeld op, dan dat men een betrekkelijk groot bedrag ineens moet missen! Waar bij ik ten slotte nog als grief noem, "dat do nieuwe bepaling niet een poosje ta voren is aangekondigd, maar botw eg in eens in werking trad. Het zal me niet verwonderen, of een der raadsleden zal in den raad wel eens naar aanle'ding van deze minder gelukkig maatregelen de bezwaren der kleine burgers aan den wethouder dien het aangaat kenbaat maken I 19 MAART. Men zie over deze kwestie nog «en bericht onder „Stadsnieuws" in dit blad. Red.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5