DAGBLAD voor NOORD» en ZUID-HOLLAND. Circusmenschen. BCinderhuisvest 29-31-33, Haarlem dUITENLAND. toneagde Baltealaadsctie berichten BINNENLAND. DONDERDAG SI MAART I9IO. 34ste Jaargang No. 7155 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RiCARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, int. Telefoon U)20. OOSTENRIJK. ITALIË. GRIEKENLAND. FEUILLETON NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Pw 8 maanden voor Haarlem f 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1,35 Vow ie overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers 0,03 PRIJS DER ADVERTENT1ËM: Van 16 regels 60 cent (eontant 50 cent) Iedere regel meer Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regeL (Buitenland Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 «ent. (6 regels), driemaal voor 50 cent contant) lOcent 20 cent 1008 Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener ve» zekeringspolis z|jn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor il-r 400 301=7-- 150w INs? 80s: 15 GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Gracht 11 DF, GEVOLGEN VAN HET SCHAN DAAL. Het politie-onderzoek naar aan- leiding! van de schandalen in heit» Oostenrijkschc Huis van af gevaar-! digden van 21 Maart is gesloten. Op grond van de verklaringen der getuigen zullen als beklaagden wor den verhoord de zes leden der Just,h- pariij. Zacharias, Mark os, Eitner, Beck, Madarasz en Hoffmann. I)e voorhoofdwonde van den minis ter-president is genezen, maar de an dere wonden nog niet. t Ook met de genezing van Serenyi s wonden zullen nog wel eenige dagen gemoeid zijn. Daar de genezingnieer dan acht dagen vordert, betreft het hier volgens de Oostenrijksehe wet ten een geval van het toebrengen vau zwaar licliamelij k letsel. HET NIEUWE KABINET. Het nieuwe ministerie is er. Luz- iatti (een Israëliet) is minieter-prtsi- dentmen zoekt het te Rome tegen woordig wèl onder de Joden! Het kabinet zal zeggen de berichten „lichtelijk anticlericaal weaen"dat kennen we, dat tintje 1 DK KOMEDIE. De gTOote komedie is gisteren af gespeeld. Koning George heeft den samen zweerders, die hem willen afzetten, hun zin gegeven, en gisteren een „bood schap" voorgelezen waarin bij de samenstelling van een soort Constitu ante goedkeurt. De goede man kan wel niet anders! 't Mooiste is nog, dat de koning de heereo afgevaardigden „dankte voor hun toewijding aan het vaderland en.... aan de dynastie De uitbarsting van de Etna» Nóg, een verhaal van een ooggetuige, die die verwoesting door de voortge stuwde lava, door den stroom van vuur, diic langzaam vooruitroll, heeft gezien: De verhaler is uit Nicolosi vertrok ken met een gids en op muilezels. Op eens geeft de gids een toeken, en. *2 ij stijgen af: „De drijver blijft bij de dieren, cli ra et den gids loopeu, wij den weg ver der op. Veertig meter verder is de 'wgg afgesloten idoior een berg van zwart e sintels, een. soort van "duintje dat den -wqg opvult en liniks en. rechts ook ver der gaat door de velden en de hoorn-; gaarden. Wij kijken er vanonder tqgeu op; het duintje, het zwarte sintelduin- tjei, is misschien van 812 M. hoog, en breidt zich links en rechts uit linjgekar- telde.n. ramdl tot over een front van tóen paar honderd meter. Heel kleine wilte rookwolkjes komen, hier en daar en eigenlijk overal er uit opstijgen; dadelijk weggevoerd door den liefelijk en voor jaarswind. Vele menschen staan hier zwijgiond in groepjes bijeen; ©an paar honderd; wij kijken naar die menschen; wij kij ken naar het zwarte duintje. Is dit (bet nu? Ia dit nu de verschrikking? hel. ongeluk, de ramp, de catastrophe? Is dit het Ja, dit is h et! En, nu wij ibl ij ven staan en rustig kijken naar dien zwar ten. dam, komt langzamerhand het besef van wat wij zien in ons. hoofd tot hel derheid, en. in ééns als door een schok begrijpen, wij de vreesclijke verschrik king van die zwarte duin. De duin is niet zwart, maar gloeiend rood van. boven, tot onder, een compacte massa gloeiend vuur; en hij komt op ons. af! Telkens rollen stukjes, klompjes zwart naar beneden, en op die plaatsen gloeit dan ineens het roodle vuur, die voorkant splijt en werkt, en telkens ziet men dan de groote gloeiend roode kern, die alleen, aan den buitenkan! van het contact niet de lucht even zwart aan slaat. Een massieve vuurdijk van 200 Meter front ligt voor ons, een slang, die nu (den derden dag) 15 kilometer lang is en zijn vurige muil al verder en varder vooruitsteekt. Want de roode duin is in beweging! De voorkant glooit in geleidelijke hel ling naar omlaag, en langs die helling nollen, voortdurend, voortdurend, brok ken vuur van boven naar beneden, klompjes vuur zoo groot als een vuist, zoo groot als een hoofd, zoo groot nis een koffer, en soms breken dan, derge lijke stukken los en komen naar bene den. rollen, boven nog vasittatende oen ver-uitstekende groote klomp, die dan dreigend hangt, en weldra ook volgt. Als het een rots was, die zoo <vie!( toip rots, zouden, wij hier niet veilig staan, want de monster-steen zou opspringen en op ons vallen maar de( weeke, half-vlocibare vuurklomp vaiit dof in de vuur-brei beneden, en blijft liggen, en bedekt zich weer met zijn zwarte korstje. De vuurmuur schuift vooruit; de basis komt meer naar voren door de afrollende vuurklompen,; maar behalve die methode van terrein winnen is er nog een andere de heele vuurmuur schuift langzaam naar voren. Opge stuwd door de lava er achter, opge stuwd door de telkens nieuwe lava braaksels uit den krater, schuift de half-vloeibare vuurmuur vooruit. Deze glooiende lava is de eerste geweest die uitgebracht werd, eergisteren; eni voort durend opgeduwd 15 kilometer lang, is zij nu tot hier gekomen, en waar zal zij zijn, eer zij afkoelt e.ra stolt en blijft liggen! Kijk weer eens naar het vuur. Nu és het bij het stecnen huisje, waarvan wij het dak zagen wegnemen.. Eénj sloot, een duw, een kleine schuiving. Pats, daar gaat de linkerhelft, en boem, daar gaat de rest. Het vuur is er all overheen; h.et heeft 6 minuten geduu.rdL Een Si- ciliaara bevestigt onzen indruk dial het vuur nu harder stroomt, dan toen wij kwamen, een uur geleden. Het dóet nu één, meter in de minuut; en zelfs iets meer. Twintig meter in: 18 minuten, zucht de man. Wij worden al maar acht er uitgedre ven. Een paar carabinieri loop en heen en weer voor het front van het ivuuivm duwen zachtjes de bevolking achterbil, die zoo lang mogelijk inet hun oogen willen, vastblijven aan den grondl dien zij niet meer zullen zien; zij niet, 'en hun kinderen niet, en hun kindskinde ren niet. Nu is de stroom bijihet. eikenbosehje; een groote kiomp vuur valt midden tus- soheri vier jonge eiken. Zij trekken krom, zij wringen zich, alsof zij trach ten, te ontsnappen aan het doodend vuur, zij worstelen in vreemde d raai-b© weg in- ,jg?n; dan heeft het vuur ze geheel •om ringd, en een groote vlam knettert om hoog langs de stammen en maakt groo te waaiervormige toortsen van. de krui nen. En zoo volgen de andere eiken alle maal. Na een kwartier is het boschje rrd.wen.en, Japansche spionnage. Volgens een telegram uit Manilla aan de New-York- sche bladen, is aldaar eetni Aanerikaan- sehe genie-soldaat gearresteerd, tènvijl hij bezig was sterkten, van bet eiland Gorregidor te photographooren. Hij be kende, dat hij .een geheim contract met "twee Japanners had gastolen., om hun téeikeningera en phot,ogfraphische opna men van de vestingwerken tie leveren. Bij een samenkomst met tien soldaat werden, hierop de beide Japanners ge arresteerd. De noodlottige brand in do balzaal. Voortdurend komen nieuwe afgrijselijke bijzonderheden, over de brandramp, die bet llongaarscbe dorpje Oekoerito zoo zeer geteisterd heeft. .Behalve de grijs aards en. de kinderen, bevonden zich bijna ai'.le bewoners van het plaatsje in de balzaal toen het vrees-olijk on- luk plaats greep, bovendien warm uit Dehreczin, Gmszwanderira, Szolnoik en allo andere gemeenten uit den omtrek talrijke gasten, aanwezig. Thans, nu de soldaten aan het o,p,rui- mingswerk begonnen, geeft de plaats des omhei Is een droeven hartversch our enden aanblik. Onder de puinen worden lijken gevonden. Daar lagen, ook die verbrande overblijfsels van de vrouw en de vier kinderen van rechter Stefan Konocs, die in de vlammenzee .sprong om de zij nen te redden, maar jammerlijk in den vuurpoel omkwam. Verder zijn veel gendarmen, soldaten en 70 leden detr muziekgezelschappen onder tie slacht offers. Van het dorp Oekoerito i® meer dim een vijfde gedeelte der bevolking inde vlammen, omgekomen. In alle huizen van het kleine plaatsje heeft do dood zijn intocht gedaan en in sommige fa milies zijn en vader en moodier en kin deren slachtoffers van dii-l ontzettend ongeluk geworden. Vele handleren in en kele o ogenblik ken zonder vader en moe der moesten door de overheid worden opgenomen. Nog liggen vele halfverkoolde lijken, op en. rond de puinhoop en, want voor do soldaten aankwamen, ontbrak het aan voldoende hulpmiddelen en, han den om die slachtoffers le redden.; de achtergebleven dorpelingen, die allen een der hunnen ite betreuren hadden, waren, zoo diep onder den indruk dat zij niet iii, slaat 'waren om de lijken van hunne dierbaren van Ie noodlottige plaats weg te voeren. A3 zeer spoedig waren uit die om liggende plaatsen, talrijke geneeshoeren naar hot dorpje gesneld om nog te Teel den waar te redden viel. Maar onge lukkig kor. hunne kunst weinig hulp 1)rengen, want zij, die nog levend' uit den vuurpoel waren gekomen, hadden zulke zware verwondingen dat men nog nauwelijks aan hun behoud mag gel co ver,. Zooais wij in ons vorig nummer mededeelden, bedraagt het aantal doo- den volgens offioiëele opga ve 300, ©n dat der gewonden 70, doch sinds deze op gave schijnen beide getallen nog ver meerderd., want van de omliggende plaatsen zijn 360 doodkisten naar Oe koerito gezonden:. De iijken zuilera op het Protestant- sdhe kerkhof de m eesten war era Ge reformeerd in een gemeenschappelijk graf begraven word en. Het kerkhof wordt door de .soldaten afgezet om de .orale te handhaven, want de opschudding onder ie bevolking Ls zóó groot, dal men het ergste bij deze diep-treurige plechtigheid vreest. Over de oorzaak va:ti de versdmkke- iijke ramp is men nog in twijfel. Een der zwaar gewonden, die in het hospi taal van SzaLmar-Ncmiti ligt, verklaar de gisteren dat hot ongeluk aan de ont ploffing van een petroleumlamp te wij ten. is. Toch wordt vara andere zijde volgehouden dat men hier met wraak der bui.tengeslolcn "boerenjongens le doen had'. Dat de ramp zoo'n geweldigen om vang aannam is in de eerste plaats toe te schrijven aan het dichtspijkeren dor deur, eer. maatregel, .waarvan die auto riteiten en de organLsatuérs van het feest de verantwoordelijkheid hebben te dragen. Dat het aantal slachtoffers zoo grootis gewerden, wordil vcider toe geschreven aan de omstandigheid, dat vele jonge mannen in hun woes te-ra strijd om buiten te geraken met boven in ensch el ijk e kracht een dor zijwanden van de schuur induwden, waardoor het dak naar beneden stortte era de menigte onder de brandende brokstukken begra ven, ewrd. Roosevelt te Kuïro. In. de univer siteit te Kaïro heeft de reizende en ja gende oud-president van de Vereenigde Staten weer eens gelegenheid gehad de sluizen van. zijn welsprekendheid!, die hij in do Afrikaansche woestijn we.1 heeft moeten gesloten houden, wijdopen te zeLten. Alleen, schijnt de wijze waarop hij zijn. redevoerlust botvierde, minder takt- voi te noemen. Hij drukte n.l. slerk zijn afkeuring uit over den op Boetros Pasja gepleeg- den. moord en waarschuwde de Natio nalisten uitdrukkelijk voor die papieren Europcesche constituties. Vandaar groot misnoegen, in de krin gen der Nationalisten, wier heele be staan, gericht is op het verkrijgen van zoo'n „papieren." constitutie. .Maar ook de Engelschen schijnen nu met hun gast wel wat verlegen. De bijzondere cor respondent van de „IJ, Mail" althans, meldt dat prins l oead', de reetor van. de universiteit, een oom van dien Khe dive, toen Roosevelt's voornemen, eb- kend werd, Sir Eldora Gorst, den Brit- schen agent verzocht tusschera beide te komen, aan welk verzoek deze natuur lijk niet kon voldoen,. Niettemin gaf Sir Eldon. meer dan. duidelijk blijken van stijgende onrust, toen. de redenaar met donderende stem de Nationalisten begon aan te vallen, en me.t oen,kluch tige opmerking aam Roosevelt's adres verliet hij, zoodra het uit was, de'zaal. Ook den. Khedive, die tot op zekere hoogte met de Nationalisten sympathi seert en die juist Roosevelt met bijzon dere eer ontvangen hadi, taoel deze rede voering verre van. aangenaam zijn ge weest. Groot spoorwegongeluk in Dnitsch- land. Te Mühlheim, bij Keulen, is gis- derenmiddag te twee uur de luxetrcira r.aar Genua door een onveilig signaal gereden, en achterop een militairen trein gevlogen, die getdescopeerdl werd. Het ongeluk was afgrijselijk. Volgens de be richten, die tot nog toe zijn ingekomen, werden. 19 soldaten op slag gedood, ter wijl een kleine honderdJ gpwond zijn. In den luxe-trein hadl geen enkel ongeluk plaats en deze bleef zelfs ongedeerd, des te erger evenwel is die militaire trein er aan toe, die geheel werd ver nield. De minister van spoorwegen is naar Mühlheim vertrokken. Het zevende pioniersbataljon is met het opruimings- werk bezig. Alle officieren van gezond heid en onderofficieren van den hospi- taaldiienst uit de garnizoenen Keulen en Deutz zijn op de plaats van het onge luk, die een afgrijselijken) aanblik ople vert, aanwezig. Gasontploffing in Breslau. In een huis le Breslau heeft gisterenavond om 8 uur een zware gasontploffing plaafs gehad. De naar buiten vallende huis deur heeft het hoofd van een. voorbij-, gaanden heer verbrijzeld. Het huis is ingestort De brandweer werkt koorts achtig aan de redding van de bedolven mensehen. Te 10 uur waren acht doo- deti en zwaar-gewonden te voorschijn haald. Mgr. Giov»tm»m. Naar wij thans vernemen heeft Mgr. Giovanninl, om reden ran iwakken gezondheidstoestand, ale zaakgelastigde van den H Stoel bij ons Hof, zijn ontslag gevraagd en verkregen Het Willem-BarendtzfoisdB. Z. K. H. de Prins heeft het Beach* rmhéeischap aanvaard van het Willem BflTerdscfonds te Terschelling. Het reddingaweaen. De Staatscommissie voor het Red* diugswezen op de (Nederlandsche kast is ontbonden. Naar aanleiding daarvan beeft Z. K. H Prins Hendrik als voorzitter der Staatscommissie per soonlijk de volgende Koninklijke onde scheidingen uitgereikt. De ridder orde van den Nederlaudschen Leeuw aan den heer H. van Oordt, lid en secretaris der commissie,ingenieur le klasse by den Rijkswaterstaat, te Rotterdam; dio van offioier der orde van Oranje Nassau aan den luitenant ter zee le klasse H. E. baron Van Asbeok, tweede secretaris; van ridder der Oranje Nassauorde aan den luit. ter zee 2e klasse O. Q, Kayser, derde secretaris. Het ontslag van dr. Ce Gelder. In den Amsterdamschen Raad is gisteren zeer uitvoerig de ontslag- kwestie van dr. De Gelder besproken. Tegen den wil van den wethouder Delprat werd tan slotte besloten met 30 tegen 11 stemmen op voorstel van de Commissie voor de verzoekschriften een Raadscommissie voor de eleolri- citeitswerken te benoemen, die onder zoek zal doen in het heele geval Da Gelder. In deze oommissie benoemde de Raad tot voorzitter de heer Van Gigch (met 25 van de 38 stemmen); tot leden de heeren Berrurier met 29 stemmen, Wibaut met 28 en Harmsen met 21 stemmen en Lam- brechtsen bij herstemming. De Amsterdam ache wethouder Delprat. Na de raadszitting van gisteren middag heeft de Amsterdamsohen wethouder Delprat uiting gegeven aan het bij hem vaststaande voornemen, zijn wethouderszetel in te ruimen. Gisteravond heeft d« burgemeester, jhr. mr. dr. A. Röell, den heer Delprat bij zich aan tafel genoodigd en ge tracht den wethouder van zijn voor nemen te doen terugkomen, met dit resultaat, dat de heer Delprat zioh eeaigen tijd van beraad voorbehield. De Commissie voor de Grondwetsherziening. De Haagsche briefschrijver van „De Tijd" schrijft Men kan zeker zijn, dat, zoo het van den premier afhangt, de commissie met spoed cal werken. Men vergist zich nooit meer dan wanneer men geloolt, dat de heer Heemskerk de grondwetsherziening niet wenscht. Integendeel, indien iets hem toelaoht in het premierschap dan is het wel- lioht allereerst en allermeest dat hij daardoor wordt geroepen, op het voetspoor van zijn rader, zijn naam te verbinden aan een grondwetsher ziening, gelijk een kleine 25 jaar ge leden ook z\jn vader deed. Destijds werd de commissie benoemd in Mei 1883 en volgde het voorstel tot grond wetsherziening in Maart 1885 Het zou mij verwonderen, indien de Minister rist ernaar streefde, zijn voorstel Roman ail het Artistenleven, Naar bet Kngelsch van GEORGE R SIMiJ. 2) Het was voor hen allen een f'inaDoieele ramp zooals men dat in de groote wereld noemt, wanneer de goedhartige Herr Zambelli met een bedroefd gelaat zijne „crediteuren", de leden vara den troep, dames en heeren, bijeenriep, als dé gewone dag van uitbetaling weer gekomen was, en op de groote Turkache trom (overeind gezet) .de weinige guldens era rijksdaalders, hij had, in hoopjes ging verdeelen, om zie daarna „percentsgewijze" on der zijne arme artisten te verdeelen, terwijl hij in gebroken Engelsch alle mogelijk denkbare excuses aanbood, wegens eeu te kort komen in zijne verplichtingen. Ja, dat waren leelijke tijden en het was voor allen een leelijke streep door de rekeningmaar vooral voor den grooten Signor Zephio, voor den goeden Zeph.want thuis, ver weg, in de groote stad bij uitnemendheid, in het centrum van Londen, in een kleine, armoedige woning óp de zóo- veelste verdieping, woonden twee loenschelijke wezens, voor wie deze „tekortkoming" op den traietemerats- dag gebrek en ellende beteekende: dan hadden tie stumpers niets meer te eten, Want, Zeph was de papa, die alles voor hen moest verdienen. Het was nadat de zaken een maand lang erg slecht waren gegaan en tel kens, iedere week, de ontvangsten te klein waren om de uitgaven te dekken, zoodat de verschillende le den van den troep zich tevreden moesten stellen met het weinige dat de Ohoi' nog kon geven, het was na zulk een langdurigeïi tegenspoed dat Zeph op zekeren Zaterdagavond naar Herr Zambelli toekwam en met bevende stem en iets zonderlings in de uitdrukking van zijn gezicht, ver zocht hem voor een oogenblik tè mo gen spreken, omdat, hij hem iets on der vier oogèn had te zeggen. De Hottentot en juffrouw Smithini, die toevallig in de nabijheid waren, be grepen den wenk eti drentelden een eindje den anderen kant uit. „(Wel meneer," zei Zeph, „hoe lang ben ik nu al bij u geweest „Vijf jaar Seph. iWiaa.rom fragen Sio das zoo vroeg de heer directeur in zijne Duitsche-Engelsche taal. Zeph gaf geen direct antwoord, doch vervolgde: „AI dien tijd bén ik rechtuit, en goed .voor de zaak geweest, niet waar? én ben ik eerlijk en trouw bij u gebleven, wat er ook gebeurde. Is dat zoo niét?" „Juwohl. gewiss," mein jungen: ze kerlijk Seph, zeker." „.Wel nu, Chef, ik kan er niets aan doen, maar nu moet ik weg Neen, trek me in 's hemelsnaam niet zoo n lang gezicht, waait dat kan ik waarachtig niet zien, dat kan ik niet hebben Ik heb er zelf een hekel aan, dat ik weg moet, maar het kan niet anders, ik ben niet alleen, ik moe,t ook met anderen rekening houden.. Wan neer ik alleen met mij zelf te doen had, om er den kost voor te verdie nen; dan kon bet mij niet schelen of de boel eens voor een poosje slecht ging. Dan was ik net zoo goed alSj do anderen tevreden met een paar' centen voor een propje tabak en een j goed geloof in de toekomst en be tere (lagen, maar vrouwen kunnen i niet leven van een paar centen voor tabak, en vooral niet oen vrouw dieJ hulpbehoevend is en bijna altoos te; bed moet. liggen, en dan nog eenj kleine meid. er bij, die ook graag' wat te eten heeftJe weet wel, j Chef, hoe het bij mij thuis gesteld is en dat ik wat moet verdienen, hoe dan ook.Ik kan er waarlijk niets aan doen." „Dat ies waar Seph. Geef mij uw hand, goeie Seph Hoe 't gaan zal, zonder SephAch lieber Herr Gott, dass weiss ich wahrhaf- tig .nicht. ik weet het niet - Maar ik wil joe toch ook niet aan mij vasthouden. God zegen jou, Seph Jij bent een beste menseh voor mij geweest. WAnneer wollen sie gaan, Seph?" „Nu dadelijk maar, Chef, Ik heb vandaag bericht gehad van huis: de vrouw is weer minder dan ze ge weest is en er is niemand hij haar, dan mijn kleine meid. Ik heb ze met hun beiden in geen twee maan den gezien en nu ik ze geen geld kan sturen om den mond open te houden, moet ik maar dadelijk naar Londen, om te zien of ik daar werk kan krijgen, om wat te verdienen." „Wacht ein oogenblik Seph." En meteen ging Herr Zambelli in het zoogenaamde „bureau", in den „bestuurswagen," (zij reisden altoos met groote wagens en karren) en bleef een paar oogenblikken weg, doch kwam daarop terug met een klein pakje in zijn hand. „Neem dit Seph, als een klein ge schenk aan uwe frau, cn maken Sie niet open, voor Sie in den trein sind. Relooven Sie mir das." Zeph beloofde het, hij zou het niet open maken voor hij in den trein zat, en daarop gaf hij zijn Chef de hand.. Zeph was erg' zenuwachtig en hij schudde die hand heel lang. De goeie oude .Herr Zambelli wreef in zijn oogen met de hand, die hij vrij had liet weg aan van Zeph was voor hem een groot verlies: niet alleen omdat het zijn toch al nie.t bloeiende on derneming beelemaal ïiaalr den kelder zou helpen, maar ook omdat Zeph. altoos zijn steun en zijn vriend was geweest in vóór- en tegenspoed. Herr Zambelli verloor in den opgex ui ra den, goedhartigen acrobaat zijn bes ten vriend, „Gott zegen joe, Seph, en het ga je verder goet mijn jungera, en als jou lust heb, terug te komen naar het oude spel, is jou platz altoos open voor jou." „Adieu, Chef, adio! en als ooit do boedel weer terecht mocht komen en het geluk je weer mocht meeloopen, dan behoeft het circus van Zam belli mij geen twee keer te selirij- ven.... Adieu!" Toen ging hij haastig; haastig heen. Hij had het te kwaad, de groote Signor Zephiohij pakte gauw zijn boeltje bij elkaar (dat niet heel veel bijzonders was) en maakte, dat hij wegkwam naar het station. Juffrouw Smithini, de Hottentot en do artist met het harde hoofd wil den hem met alle geweld uitgeleide, doen. Aan het buffet van de wacht kamer van het kleine station werd nog een glas tot afscheid gedronken en terwijl men daarmee bezig was, kwam al heel gauw de trein voor Londen aanzetten. „Nog iemand voor Londen riep de portier. „llalloo!" riep Zeph en wipte naar buiten, juist nog net bijtijds om in een waggon derde klasse geschoven te worden, terwijl de trein al in be weging was en de locomotief het be- wegingssigm. al gaf. Daar ging hij! heen, de trui,), dreunende en stoom afblazende: voorwaarts, voorwaarts steeds, op weg naar de groote stad der steden, nu nog heel, heel ver weg en verborgen in den doffen, zwaren damp, die over het Engelscho land schap hing: Zeph keek nog uit het portier en wuifde met zijn hand tegen de „be vallige en onnavolgbare" Smithini, die het eene oogenblik. haar kleinen zakdoek gebruikte om er mee terug te wuiven en in het andere ora er haar oogen mee af te vegen. Toen de trein eindelijk verdwenen was en aan het- .wuiven oen eind moest ko men, was zij zoodanig in de war, dat do Hottentot voorstelde nog iets har tigs te nemen, waarop hij! en de hard- hoofdige artist er om opgooiden, wie het zou betalen. En toen de Hottentot zelf het slachtoffer werd van dit voorstel cn betalen moest, dronken toch alle drie met evenveel pleizier en innig goed gemeend, op het welvaren van' den afgereisden signor Zephio en zijn slagen in zijn voornemens. Of het kwam van het schokken van den trein of hoe het anders kwam, zou ik niet kunnen zeggen,, maar dit is zeker, dat gedurende de reis, liet pakje, dat Zeph var Herr Zambelli gekregen had, openging en Zeph tot de ontdekking kwam, dat er een klein stukje papier in zat mek -— nog iets. (Wontt wsrwlgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1