DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. -ars- ïnn-- «ia-=•=.•. iün - nn - Kinderhuisvest 29-31-33, Haarlem öUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche Berichten Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Sociale Berichten. Nieuws uit de Bollen streek en de Meer. Nieuws uit Kennemerland. Stadsnieuws. VRIJDAG 15 APRIL 1910. 35ste Jaargang Mo. 7167 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Ons Geïllustreerd Zondagsblad. DUITSCHLAND. ENGELAND. RUSLAND. De heele bollenstreek in vlaggentooi. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem f 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1,35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers 0,03 PRIJS DER ADVERTENT1ËN: Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent) Iedere regel meer 10 cent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland 20 cent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cent (a contant). 1000 Alie betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor tTiyi U overlijden. IsSJlllJf hand of voet. U U éen oog. ®en duim. schiktheid tot werken. ii ongeil 60 erlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Oceanu Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Gracht 11 Het geïllustreerd Zondagsblal van deze week bevat: Platen: De g'rooto voetbalwed- efcrijd HollandBelgië (4)de nood lottige brand te Schiedam (2); een bekend gouden echtpaar nit, de Meer; de uitbarsting van de Etna; Jhr. ÏM)r- H M. J. van Ase.li van [\Vijckde eers te-steenlegging- der El- KL School te Beemstereen onttroon de godsdienstige heemsoherMjenelik ▼an Abessyuië; een mystificatie op kunstgebied; de eerste-steenlegging der nieuwe Éranciseanerkerk aan den Sloterdïjk te Amsterdamna de over- etroomingen te Parijs; de St. Vin- centiustentoonstelling te Den Haag; wijlen Mgr. v. Baars, op zijn praal bed; het vreeselïjk spoorwegougieluk te Mühlheim. Tekst: Holland wint van België; het geheim van Bocmer- (vervolg) de Et-na in werking; Gerustgesteld; het Zakboekje (vervolg)yoor onze Jongens en Meisjes; In doodsgevaar, Anecdoten. DE GROOTE UITSLUITING. Heden zal de groote uitsluiting in de bouwvakken beginnenreeds is op verschillende plaatsen medegedeeld, dat de werkplaatsen hedenavond om zes uur zullen worden gesloten. Tenminste, wanneer niet de pogingen gelukken, die ter elfder ure worden aangewend, om de uitsluiting te voorkomen. Deze pogingen worden ondernomen te Maagdenburg, waar in het Raad huis tusschen de werkgevers en de werklieden onderhandeld wordt over de mogelijkheid van een compromis. Worden de grondslagen daarvoor gevonden, dan zal van Maagdenburg u:t gepoogd worden de leiders der beide groote groepen over te halen, zich daarbij aan te sluiten. Zeifs als de uitsluiting een feit is, zullen die onderhandelingen worden voortgezet. RUMOERIGE TOONEELEN IN 'T PRUISISCHE PARLEMENT. Bij het einde der behandeling in het Huis van afgevaardigden van de spoorwegbegiooting kwam het gisteren tot een rumoerig tooneel. De socialist Leinert had n.l. het bestuur heftig aangevallen Toen nu de minister voor de spoorwegen dezen spreker beantwoordende, zeide, dat het spoorwegbestuur verplicht is tegen een staking harer ambtenaren zoo noodig op te treden door hen te ontslaan, riep de afgevaardigde Strobel: „Dat is onwettig 1" Van rechts werd daarop geroepen: „Roep hem tot de orde 1" De voorzitter Kröcher deelde mede, dat hij de heeren sociaal-democraten niet tot de orde riep: „het geeft toch niets." zeide hij. „Ik kan de heeren slechts verzoeken zich zoo te gedragen als onder lieden, die trouw aan den Koning zijn, gebruikelijk is." Op den uitroep van den socialist Hofmann: „Ach wat, trouw aan den Koning!" ontstond er aan de rechterzijde een stormachtige verwarring. oorzitter Kröcher, zeide voortgaande„Als het Huis wil, dat ik zulke uitroepen voorkom, dan moet het mij een regiemet van orde verschaffen, waar mede ik dat bereiken kan!" ASQUITH'S DEFINITIEVE PLANNEN. Enge'and's eerste minister heeft gisteren, onder overgroot© beroeriDg, in het Lagerhuis definitief medegedeeld wat zijn plannen zijn in de groote crisis die bet Britsche rijk doormaakt. Balfour dit al vooraf noemde deze mededeelingen het hoogtepunt van de onderhandelingen tusschen de regeering en de Ierscbe nationalisten en zeide dat de regeering de prijs ervan betaalt met da waardigheid ▼an het ambt. Fit Aequith's mede leelingen blijkt, dat, als het Hoogerhuis de veto besluiten verwerpt, hetgeen het zoo goed als zeker zal doen, Asquith de de waarborgen van den Koning zal vragen, en indien die waarborgen niet worden verleend, zal Asquith öf aftreden, èf het paalement ontbinden maar hij zal alleen tot ontbinding overgaan als de Koning belooft de waarborgen te zullen verleenen, voor het geval de liberalen bij de verkie zing de overwinning behalen. OMKOOPERIJ OVERAL! Men heeft ontdekt dat de maat schappij, die voor den aanleg van het groote Russische kanaal, ter verbinding van de Oostzee met de Zwarte Zee, de concessie wenscht te verkrijgen, 15 millioen Roebels heeft besteed, om leden der Doema om te koopen, teneinde deze voor haar plannen te winnen 1 Een blad verzekert, dat het de lijst van de afgevaardigden bezit, die deze omkoopsgelden ont vingen. Het is mogelijk. Want in Rusland is veel mogelijk, zoo niet alles I Maar anderen houden het alsnog ervoor, dat het een poging is om de Doema verdacht te maken. Vooral in Moskou heeft senator Garin heel wat onregelmatigheden ontdekt, onregelmatigheden, die een zonderling licht werpen op de hoogere ambte naarswereld in Rusland. Uit Moskou komt 'nu dit bericht, dat Doemaleden zich voor 15 millioen Roebels lieten omkoopen. Blijkt dit juist te zijn, dan wordt het gezag van de Doema in Rusland zeer verminderd; maar wellicht is het bericht juist in de wereld gekomen, om dat gezag te verminderen. Het is te hopen nog, dat het laatste maar het geval is l Wat de natuur leert. Bij gele genheid van zijn 60 jarig jubilé op 3 April j.L werd de beroemde Pransche natunrvorscher J. H. Fahre, dien Victor Hugo genoemd heeft den Homerus der insectenkunde, geïnter viewd. De geleerde is 87 jaar, en bewoont het dorpje Serignan (Vau- ciuse). Gelooft u aan God? vroeg hem zijn bezoeker. Ik kan niet zeggen, was het antwoord van den ouden geleerde, dat ik in God geloof; ik zie Hem. Zonder Hem begrijp ik niets. Zonder Hem is alles duisternia voor mij. Niet alleen heb ik deze overtuiging behouden, maar zij is in mij verergerd of verbeterd, zooals u wilt. Ik be schouw de loochening van God als een gril. Het is de ziekte van den tegenwoordigen tijd. Men zou me eerder het vel kunnen afrukken dan het geloof in God. Ontploffiug in Japan. Een lading van 130 ton dynamiet in de haven van Kobe, is gesprongen, waardoor groote schade in de stad en de om streken werd veroorzaakt. Een groot aantal personen werden gewond. Het liquidatie schandaal in Frank rijk. De „(Jroix" vermeldt, dat in de zaak-Duez een nieuw schandaal is voorgevallen. De rechter van instructie heeft, op last van de rechtbank, uit het dossier alle stukken doen verwij deren, die op eenigerlei wijze com- promitteerend konden wezen voor de leden van het „bloc"; daarentegen zijn er allerlei intrigues aangewend om de medeplichtigheid der Congre gaties in het schandaalDuez te kunnen bewijzen. Ongeluk met een Duitsche tor pedoboot. Eergisterenavond is bij de nachtelijke manoeuvres van de Duitsche vloot, welke voor Sassnitz lag, een torpedoboot door den kleinen kruiser „Muenchen" aangevaren. Het middenechip van de torpedoboot brak en werd geheel vernield. De machine werd omvergeworpen en de machinis ten Knester en Gene9 verloren het leven. Verscheidene van de bemanning werden gewond, 's Middags werd de vernielde torpedoboot door andere booten langzaam naar Swinemunde gesleept- De geheele torpedovloot had de vlaggen halfatoks. Brand in een gevangenis. Woensdag middag werd de Amerikaansche stad New-Haven, (Conn.) in opschudding gebracht door een hevigen brand, die was uitgebroken in de gevangenis. Ontzettende tooneelen speelden zich binnen het gebouw af. De gevangenen opgesloten in hun cellen werden door een paniek aangegrepen en de be ambten hadden de grootste moeite om de ord9 te herstellen en de gevan genen veilig over te brengen. Mannen en vrouwen leverden een hevig gevecht met de cipiers en de politie die hen in de afdeelingen trachtte op te 6tellen en naar de stads gevangenis over te brengen, waarbij een groet aantal brandwonden oplie pen. Aan den anderen kant beschouw den vele gevangenen het als een mooie gelegenheid om te ontsnappen en velen trachtten in de verwarring zich door een snelle vlucht te redden. Een sterke afdeeling van de National Guard, die bij het eerste alarm was opgeroepen, slaagde er evenwel in de meesten weder op te vangen en de geredden en opnieuw gearresteerden, werden met handboeien aan elkaar vastgemaakt en geescerteerd door Guard= en cipiers met geladen gewe ren overgebracht naar de stadsgevan genis. Behalve de gevangenen en de cipiers die brandwonden bekwamen, werden vele brandweerlieden zwaar gewond, terwijl er drie werden gedood. De pelgrimstocht naar Jeruzalem Het stoomschip „Statendam met de pelgrims van de Deutsche Verein vom Heiligen Lande is Woensdagmiddag om 6 uur te Haifa aangekomen. Direct na de ontscheping werd een processie gehouden naar het klooster op den berg Karmel, waarna de reis werd voortgezet naar Nazareth en Tiberias. De komeet van Halley. Het „Neue WieDer xageblatt" meldt, dat de boeren in het Zuiden van Oostenrijk zoo bang zijn voor de nadermg van Halley's staartster, dat de minister van onderwijs maatregelen heeft moeten nemen, om te verhinderen, dat zij tegen hun eigen belangen handelden en het slachtoffer van oplichters werden. De onderwijzers en geestelijken zijn uitgenoodigd, het domme volk in te lichten aangaande de ongevaarlijkheid van den staart 1 Vele lieden in Oostenrijk, vooral onder het volk, gelooven, dat de wereld vergaan zal en verkoopen have en goed, om geld te maken, waarmee zij in den korten tijd, die hun naar hunne meeniog nog rest, zooveel mogelijk willen genieten Kinkhoest. Te Brussel en in den omtrek heerscht zoowat overal de kinkhoest. De twee zoontjes van koning Albert, de kleine hertog van Brabant en de kleine graaf van Vlaanderen, zijn er ook door aangetast Binnenkort zullen de prinsjes naar de villa Osterrieth, te Oostende ver trekken. DE „PARSEFAL" VERONGELUKT! Het Duitsche militaire luchtschip „Parsefal" is gisteren verongelukt. Terwijl het manoeuvreerde werd het overvallen door een hevigen orkaan, zoodat het ontredderd in het Piauen- meer is gestort. De twee personen, die met de „Parsefal" waren opgestegen, zijn in het meer gevallen, maar het is nog niet bekend of zij zich hebben kunnen redden. Een groot aantal vaartuigen was op de plaats, waar het ongeluk gebeurde, verzameld. jhr. W. J. P. van deD Bosch, Kamer heer in gewonen dienst van H. M. de Koningin, secretaris der Hofcommissie. Bij de huwelijksvoltrekking ten stad- huize was o.a. de minister van bui tenlandsche zaken, jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, als getuige aanwezig. Het Prinselijk Echtpaar van Japan wordt 26 April in de residentie ver wacht. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit van 14 dezer is benoemd tot kantonrechter te Meppel, mr. R. P. C. H. baron Bentinck van Schoonheten, thans substituut griffier bij de arrondissements rechtbank te Middelburg. Bij Kon. besluit vau 14 dezer is bonoemd tot rechter in de arrondis 8ements-rechtbank te Zierikzee, mr. J. C. H. Prikken, thans substituut griffier bij de arrondissements recht bank te 's Gravenhage. Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins waren gisteravond bij H. M. de Koningin-Moeder op afscheidsdiner vóór Hun terugkeer, op heden, naar Het Loo. Ook Prinses Juliana is met Hare hofdame en Haar verpleegster gisteren op bezoek geweest bij H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens in het begin van de maand Mei naar Engeland te gaan om een bezoek te brengen aan H. K. H. de Hertogin van Albany en aan H. M. de Koningin-weduwe van Zweden, die den winter in Engeland heeft doorge- br> cht. Koningin Emma zal omstreeks drie weken in Engeland verblijven. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft gisteren bijgewoond de kerkelijke inzegeDiDg in de Kloosterkerk in Den Haag van het huwelijk van W. A. F. baron Gevers, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister v*n Ne derland te Berlijn, en jonkvronwe G. J. A. A. van den Bosch, dochter van Een gevaarlijk spelletje. Terwijl Woensdagavond omstreeks 7 uureenige jongens op het Wilhelminaplein te Leeuwarden bezig waren met voetbal len, was er een onder hen, de 15-jarige G. v. d. M., die onderwijl een gevaar lijk spelletje begon. Hij was in bezit van een revolver, geladen met zes scherpe patronen, waarmede hij van planjwas te schieten. Eerst hield hij een van zijn kameraden het wapen voor het hoofd, doch gelukkig sloeg de bedreigde de revolver in een andere richting. Nu moest een andere joDgen het mikpunt worden.-De gevaarlijke schut ter, die onbewust was van het gevaar lijke spel, dat hij op het oogenblik speelde, richte toen de revolver op den 15-jarig9 J. M. De haan werd over gehaald, het sohot ging af en het projetiel trof M. in den schouder, met het gevolg, dat de jongen gewond doch niet levensgevaarlijk gewond werd. De politie nam het schietwapen in beslagbij het verhoor van den on- voorzichtigen schutter blet k, dat hij de revolver met patronen weliswaar had gekocht, doch niet wist, dat de patronen scherp waren. Delft en het spoorwegverkeer. De Delftsche Handelsvereenigiag richtte een adres tot den minister van Waterstaat, waarin nog eens wordt toegelicht, welk groot belang de Delftsche handel en industrie hebben bij een directe spoorwegverbinding van Delft met het oosten des lande, hetzij dan via Zoetermeer of Gouda In de hoop, dat de hangende concessie-aanvrage tot het aanleggen van een lijn DelftGouda nog eens zullen worden toegestaan, vraagt adressante. dat de minister bij het vaststellen van de planneD voor den bouw van een Centraal Spoorweg station te 's Gravenhage, zal rekening houden met het belang dat Delft daarbij heeft. Oplichters ingepikt. Te Amster dam zijn aangehouden de reiziger C. H. en de chauffeur D beiden uit Brussel, die zoogenaande 18 karaats goudpn ringen, die tin bleken te bevatten, in goudsmidswinkels hebben verkocht. Desertie bij massa I Men meldt ons: Eergisteravond zijn 47 manschap pen van de eerste catterij rijdende artillerie te Arnhem, kapitein J. C. A Drabbe, weggeloopen in de richting van Nijmegen. Wij vernemen, dat zij bevreesd waren voor een gisterenmorgen te houdtn inspectie; dat er ontevreden heid bestaat over de vele inspecties en de straffen, opgelegd voor kleine verzuimen. Luitenant Storm Buijsing ontmoette gistermornen de troep bij Wolfhezen en heeft haar in handen van een patrouille overgegeven. Friesland waterviij Voor ongeveer 4 weken stond het water op de voet paden langs de Schoterlandsche Com pagnonsvaart, nu is de. waterstand in dat kanaal alweer zóó laag, dut heden een met rogge geladen schip van Rotterdam komende, den drempel in de sluis te Heerenveen niet kon paseeeren en eerst moest lichten. Wie had dat voor 4 weken durven denken Treinvertraging. Doordat gister avond de machine van een goederen trein op het station te Oudenbosch (N. Bontspoord was, konden ver scheidene treinen op het traject RoosendaalRotterdam niet passeeren en moes» de loop via Breda gewijzigd wordeneen en ander bad een niet onaanzienlijke vertraging tengevolge. Vreeselijk De wisselwachter R. is gisteravond bij het rangeeren op het Centraalstation te Utrecht OLder den trein geraakt. Er zijn hem een arm en een been afgereden. De man wird naar de rijksklinieken vervoerd. Verdronken. Gisternamiddag is een dienstbode J. V., aan het Verloren end, te Rtetkoogpolder (N -H.) te water geraakt en verdronken. De strijd in de bouwvakken te Amsterdam. Volgens mededeeling van de zijde der stakers hebben gisterenmorgen aan het werk in de Frederik Hen drikstraat te Amsterdam 9 timmer lieden (onder wie 4 gecontracteerden) en 4 schilders den arbeid neergelegd. Aan den Admiraal de Ruyterweg staakten de 4 timmerlieden, die op het werk van den heer Schutte aan den arbeid gebleven waren, en in de Nieuwe Tolstraat legden 2 timmer lieden het werk neer. Bovendien heeft daar een ongeorganiseerde metselaar het werk neergelegd en is in de Valeriuestraat een opperman door de stakers overreed om nist weer aan den gang te gaan. Aan een werk in de Van Hallstraat hebben een stuca- door en een opperman het werk ge staakt. Morgen is het voor de bollenstreek de groote autodag. Het zal een jubel tocht zijn door de bloeiende velden! Laten nu de bewoners van de stra ten in alle gemeenten, waar de auto's doorrijden, luister aan den tocht bij zetten door het algemeen uitsteken der vlaggen. tWij richten dit verzoek tot de bur gerij der verschillende gemeenten op uitnoodiging der diverse afdeelingen der Alg. Vereenigdng voor [Bloem bollencultuur. De vlaggen uit! Het zal zijn een bijzondere attentie aan de deelnemers van den autotocht inzonderheid aan de buitenlandsche gasten. De vlaggen uit Het zal ook zijn een sprekend be wijs van den trots der bewoners van deze streek op hun bloemenvelden, die hun leven en alles zijn. [Wijl twijfelen er niet aan of 't ver zoek zal algemeen opgevolgd wor den. En van Haarlem tot Noordwijk en van Noordwijk tot Haarlem zal de zegetocht ga.an door een onafge broken vlaggenalleé. BENREBROEK. Burgerl. Stand. Geboren: z. v J. de CWCitPolak. HILLEGOM. St J oseph De R. K. Vereeni- ging .„St Joseph" van Spoor- en Tramwegpersoneel voor Hillegom hield [Woensdagavond een vergade ring in café „Flora" alhier. Een der controleurs bracht verslag uit over de boeken en de kas van den Pen ningmeester. hetwelk in orde werd bevonden. Tot 2e penningmeester werd gekozen de heer S. L V, d. Kraan. Bespreking Retraite werd aangehouden. Bij den rondvraag wer den verschillende besprekingen ter tafel gebracht, welke door het Be stuur werden behandeld. HaaB LEMMBRMEBR. Verlichting Krgisweg. Zooals men zich zal herinneren was door den heer G. J. van Mansum e.a. alhier [biiji Gedeputeerde Staten dezer provincie een' adres ingediend, waar in zij hun bezwaren opperden over de afwijzende beschikking vau den Raad dezer gemeente, genomen op hun verzoek om vau gemeenteweg® te voorzien in de verlichting van het door hen bewoonde gedeelte vau Hoofddorp .(Kruisweg). Thans is door Gedeputeerde Staten aan a.ines- santen bericht, dat dit college in de zen geen tusscheukomst kan verlee nen mede op grond hiervan, dat deze aangelegenheid uitsluitend behoort tot de bevoegdheid van den Raad.; De Gezondheidscommissia; De commissaris der Koningin in N.- Holland heeft het aantal leden der gezondheidscommissie voor deze ge meente pp vijf bepaald. Een lijk opgehaald. Gister: morgen is uit de Ringvaart, nabij de Cruquius opgehaald het lijk van een onbekende juffrouw, ongeveer 50 jaar oud. Een bewoner vau eeu aldaar staan- den woonwagen ontdekte het lijk't eerst en waarschuwde de politie, die het lijk naar het machinegebouw vau de „Gruquiuis" liet vervoeren. Burgerlijke Stand Onder trouwd: A. de Visser en M- de Smit. R v. (Wjeringen en P. Ko ningen -J. Koel en C. ML Holle- man G. M. de Ridder en C. J. Siebeling J. v. d. Heyden en L. de Vogel Getrouwd: G de Laat en A. M, Eikelenboom. Geboren: z. v. J. Ripv. d Bent. Overleden: A. [Wijntje, 48 j. VEL8EN. De gezondheidscommissie. De Commissaris der Koningin in Noord Holland heeft het aantal leden der gezondheidscommissie voor deze gemeente op vijf bepaald. HEEMSKERK. Eerste H. Communie. Op Donderdag 21 April zullen ruim 60 kinderen, waaronder 28 jongens wor den toegelaten tot de Eerste H. Com munie. Herbenoemd. Door Mgr. den Bisschop van Haarlem zijn herbe noemd tot lid van het parochiaal Kerkbestaur W. J. A. de Wildt en tot lid van het R K. Armbestuur P. van Duivenvoorde. HOOFDDORP. De nieuwe klok op het Raadhuis. Gisteren namidag is de nieuwe klok geplaatst op het Gemeen tehuis; ze is geleverd door de Gebr. van den Berg te Midwolde, en geeft een welluidenden klank. Goed afgeloopen. Tijdens een begrafenis op het Protestantsche kerk hof kantelde een der wachtende rij tuigen om, doordat de draai te kort genomen werd Het paard van het daarop volgende rijtuig schrok en sloeg op hol, doch werd gelukkig spoedig tot staan gebracht, zoodat men wel van geluk mag sprekeD, dat hier geen ongelukken te betreuren zijn. Personalia. Voor de akte-examensi L. O. zijn al hier geslaagd die dames: N. van der Goes en H. C. Niessen, te Beverwijk; A. Fris, te Zaandam; F. Werner, te Westzaam, F. E. Schaorl, te O ver veert, en J. B. Niedorp, te IJmuidien, J. J. Snotjes. De heer J. J. Snelt.jee, oiudsite iid van den Gemeenteraad, k ernstig ongesteld. GemoenteraladDe Raad! zal een ver gadering houden op Woensdag 20 dezer das n.m. te half twee, in die Statenzaal (PHniSienihof). OnB politiekorps. Bij het kader va» ons politiekorps komt weer eenige af wisseling. Gisteren vertrok de klerk der politie en met 1 Augustus a.s. de adj.- inspeeteur Oudmans. Provinciale Staten. De verkiezingen voor de Prov. State» in Noord-Holland zijn vastgesteld als volgt: de candidaatstelling op den 1ste* Dinsdag in Juni, dien 7en dier maa»d: de stemming op Donderdag 16 Juni i d« h-vrslamming op Dinsdag 28 luw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1