Gemengde Buitsnlandsche Berichten BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Scheie Hoofdpijnen. Nieuws uit de Bollen streek en de Meer, Nieuws uit Kennemerland. Stadsnieuws. De invloed van de maag. Da Provinciale Bond van R K. Kies verenigingen in Noord-Holland. ken, veel heeft vergoed van wat het niet-gereed-zijn der tentoonstelling wel moes' bederven: en dat is de kranige, schilderachtige, effectvolle praal van al dat officieel vertoon dat ik u in het bovenstaande heb beschreven, en dat deze opening van de tentoonstelling heeft gemaakt tot een uPerst-g' andioos schouwspel, een; „expositie", zon ik haast zeggen, op zichzelf, die door de prachtlievende. en op net gebied van feestvieringen- arrangeeren zeer deskundige Belgi sche broeders ditmaal werkelijk schitterend is in elkaar gezet! DE ZEPPELIN* II VERNIELD. De manoeuvres der Duitsche lucht vloot, waarvan we Zaterdag in het overzicht spraken, hebben een tragisch einde genomen. De Zeppelin. II is er bij gebleven. Nadat een vreeselijke storm was op gestoken is het luchtschip bij Weil- burg op den terugtocht moeten landlen, en daar heeft de orkaan het schip los geslagen van de stalen trossen en het tegen een paviljoen op een bergtop geslingerd, zoodiat het in twee stukkan brak. Het schip is geheel vernield en begrijpelijk, is dit een lealijke tegen slag na de zoo mooi geslaagde manoeu vres. VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. In Frankrijk hebben de groote Ka merverkiezingen plaats gehad waarbij heilaas! de toestand! vrij onveran derd is gebleven. De regeeringspartij (radicalen en radicaal-socialisten) heeft een paar zetels verloren, doch da meer derheid heeft ze gehouden. Er hebben overal bijna vechtpartijen, botsingen en herrie plaats gehad. De Engehsche begrooting. De be grooting is gisteren in het Lagerhuis in tweede lezing aangenomen met 328 tegen 242 stemmen. De nationalisten hebben met de regeering gestemd. De O'Brienisten met de oppositie. De Spaansche troonopvolger. Een Madrileensch 'blad had verteld en bui- teniandsehe bladen hadden 't overge nomen, dat Spanje's troonopvolger, de welhaast drie jaar oude prins van Astu- rië. doofstom was. Een Reuter-tele- gram uit Madrid spreekt het gerucht hls geheel ongegrond tegen, en zegt, dat de minister-president het al eeiiigen tijd geleden heeft gewraakt. De Brusselsche tentoonstelling, m aansluiting aan de mededeelingen van onzen bijzonderen verslaggever over de tentoonstelling te Brussei, zij hier nog vermeld dat de Duitsche afdeeling Maandagmiddag in Groszenj und Ganzen nog is klaar gekomen en geopend, na dat koning Albert er alleen weder een bezoek heeft gebracht. De Duitsche af deeling is nog het verste opgeschoten van alle. Roovers in China. In de „0&t- asiatische LLoyd", komt voor het vol gend vermakelijk staaltje van die driest heid van Chineesche roovers in het ge bied van de Peklang of Noordrivier. Op zekeren dag liepen de bewoners van een stadje, dat omstreeks 5000 weerbare mannen telt, uit om te kijken naar .eens toet, die van den nabijgele gen bergpas af kwam dalen draag stoelen, ruiters, zwaard- en speerdra gers, en., met de noodige muiikanten er bij. Men dacht, dat daar minstens een generaal of een hooggeplaatst amb tenaar met gevolg op kwam dagen. Bij, den ingang van het stadje 'hield de stoet halt; de leider liet zijn lieden aantreden, de trom werd geroerd en toen trok de stoet naar de woning van den rijksten man ter plaatsNu eerst bemerkten de bewoners, wie ze voor zich hadden, maar instede van te wapen te loopen lieten de bewoners hun heede hebben en houden in dm steek en sloegen in ah» richtingen op <fe vlucht. De roovers haalden op hun gemak de geneetie woning van den rijkaard leeg. Wel stond niet ver van de plaats een door gendarmes betrokken wachtpost, en was deze door een dei- vluchtelin gen gewaarschuwd. Maar de comman dant had eerst het orakel geraadpleegd. Tot tweemaal toe was de uitspraak van het orakel gunstig voor een strijd met de roovers. De commandant was echter njert strijdlustig, en Tiet nog eens het orakel raadplegen. „Brengt de goden niet in verzoeking", luidde toen da ge- wenschte uil spraak en de commandant beval nterop de sluitibalken voor de poort 1e plaatsen, en bereidde zich op een heldhaftige verdediging van zijn post voor. Den roovers was het echter niet om een kloppartij te doen. Na olies 'ge roofd te hebben wat van hun gading was, werden de medegebrachte koelies met den buil beladen. Met de muziek aan het hoofd Irak de zestig tot ze ventig man sterke bende naar dien wachtpost, ging dien eenmaal om en verdween toen met den buit. De Hongaarsche regearing. Te Weenen spreekt men weer van een mo gelijk aftreden van het kabinet voor die verkiezingen beginnen. Graaf Kruen Hedervary, die ongesteld is, zou ten gevolge van one enigheid in hat kabi net over aflreden denkan en met hem ook de ministers Lukacs en Zychy, die evenmin met den gang van zaken ingenomen heetan te zijp. Graaf Khuen zou dus, als dit waar Ls, "het ve'.d ruimen voor graaf Tisza, den te genstander van het algemeen kiesrecht, die in de nieuwe regeeringspartij alle macht tot zich heeft getrokken. De premier en zijn medestanders meenen tlat op die wijze een oplossing der staatkundige vraagstukken in Hongarije onmogelijk is, maar ze gevoelen zich te zwak het met graaf Tisza aan te binden. Rolschaatsenbanen op oorlogsche pen. Onder de bemanning van hei nieuwe Enre'sche slagschip van het Dreadnoughttype, die „Vanguard' heerscht, naar eenige Londensche bla den van Woensdag verhalen, groote ontevredenheid1, die een wezenlijk ge vaarlijk hoogtepunt had. bereikt toen het schip Dinsdag uitliep om deel te gaan nemen aan de manoeuvres. De reden dezer ontevredenheid ligt hierin dat den manschappen zoo goed als geen plaats om zich te bewegen op het dek was gegund), daar de offi cieren het dek met een nieuwe electri- sche machine hadden laten gladmaken en polijsten, en hetals rolschaat- senbaan gebruikten. Het rolschaatsenrijiden moet bij de Engelsche marine letterlijk tot een ma nie zijn geworden. Op andere Dread noughts staat den officieren de eene helft van het dek den manschappen de andere helft ter beschikking, maar op de „Vaugard1" liadden de officieren meer dan driekwart van het dek voor zich gereserveerd, om, zooals, gezegd, een rolbaan in te richten. De bemanning, 1000 koppen sterk, kon dus, zoo goed als geen beweging nemen, en hun ontevredenheid daar over steeg tot een bedenkelijke hoogte. Zij hielden een vergadering, waarop zeer scherp gestelde moties tegen het verlagen van een oorlogsbodem tot rol baan, werden aangenomen, die aan de admiraliteit zijn gezonden. Hofberichten. H. M, de Koningin-Moeder ie van plan den 6en Mei 'e Graven hage te verlaten voor de vastgestelde reis naar Engeland. Prins Hendrik, Z K, H de Prins wordt den 6en Mei van Het Loo in de residentie verwacht om den volgenden ochtend van daar naar Nieawediep te ver trekken, ten einde des nam. te half twee aan boord van de „Heemskerck" de reis naar Noorwegen te maken. Vö6r de afvaart zal hij den lunch gebruiken in het gebouw vau de marinedirectie te Willemsoord als gast van den commandant der marine aldaar, vice-admiraal Van den Bosch. De reis van Prins Hendrik. Uit Leeuwarden werd aan het „Han delsblad" geseind De „Ameland li" bracht Zaterdag morgen ongeveer half twaalf den Prins en Zijn gezelschap, waaronder zich ook graaf Von Bernstorfï bevond, van Schiermonnikoog naar Rottumeroog. De hooge bezoeker weid er welkom geheeten door den strandvoogd en zijn gezin, van wiens woning, de eenige op het eiland, de vaderlandsche driekleur wapperde. Aan boord werd het tweede ontbijt gebruikt en in den namiddag werd, bij eb, een rit gemaakt over het eiland, waarbij vooral het gezicht op het naburige Duitsche eiland Borkum bewonderd werd. 't Was ongeveer half vijf toen Z. K H. Rottumeroog veriiet. Nadat aan boord genoenmaald was, bracht de „Ameland II" den Prins naar Noordpolderzijl aan de Groning- sche kust. Het was geen voorspoedige reis, die terugtocht, want de wind was van noorwest, eerst west en daarna zelfs zuidelijk geworden. Bij de plaats van aankomst stonden honderden den Prins af te wachten. Een algemeen gejuich steeg op, en gezang werd aan geheven, toen Z. K. H. aan land stapte. Te ongeveer acht uur kwam het ge zelschap aan. Ia automobielen leed men over Warfum, Bafloo, Roodehaan, Oldehove, Niezijl en verder langs den straatweg naar Leeuwarden Te omstreeks elf uur was Z K. H. in de Frie6che hoofdstad teruggekeerd, waar hij logeerde bij den Commissaris der Koningin. Men seint uit Leeuwarden aan het zelfde blad van Zondag Ofschoon de regen bij stroomen viel, liep de Groote Kerk hedenoch tend zoo vol, dat honderden zich met een staanplaats moesten vergenoegen. Te tien uur kwam Prins Hendrik met gevolg voor de Oranjedeur, opgewacht door het college van kerkvoogden. De heer W. J. Oosterhoff, president- kerkvoogd, leidde den Prins Daar de koninklijke ioge, waarin ter rechter- en linkerzijde van Z. K. H plaats namen de Commissaris der Koningin en de burgemeester. Van het orgel klonk het oude „Wilhelmus", dat door de menigte staande werd meegezongen. De predikant, ds. B. Klein Wassink, smeekte in zijn gebed den zegen des Allerhoogste»- af voor het Koninklijk Huis. Daarna richtte hij tot de gemeente een hartelijk woord, naar aanleiding van woorden uit het 38e vers hoofd stuk 8 van den Brief van Paulus aan de Romeinen„Want ik ben verze kerd". Aan het slot der plechtigheid werd staande gezODgen Gez. 264 vers 1 „Een vaste Burcht is onze God". Prins Hendrik, wiens gelaat de sporen droeg van zijn verblijf aan en op zee, volgde met aandacht den rede naar. Toen Z. K. H. de kerk verliet, klonken opnieuw vaderlandsche lie deren van het orgel. Aan de afscheidslunch ten paleize zat ook ds. Klein Wassink aan. Ruim half 2 gingen de deuren van het paleis van den commissaris der KoningiD open.PrinB Hendrik verscheen en bleef verrast staaD, toen een har telijk gejuich opsteeg uit de r(jen der hoDd rden menschen, die geduldig wachtteD, ondanks regen en w;nd. Een vriendelijke groet was de beloo- ning. Z K. H. nam vervolgens afscheid van den Commissaris, den burgemees ter en weg tufte de auto tusscben de hartelijke hiera's der Oranjemin cende Friezen. Prof. dr. H. Poela. Naar „De Tijd" uit goede bron verneemt, zal dr. H. Poels ra de vacantie zijn ambt als hoogieerasr aan de R. K. Universiteit van Was- nington neerleggen en voor goed naar Europa terugkeeren. De Japansche gastei). Zondagavond zijn met den Duitechen trein te 6 uur 51 uit Keulen te Amsterdam aan het Weesperpoort- station gearriveerd de Japansche PriDS en Prinses Foeshini. H.H. K.K. H.H. begaven zich aan stonds naar het Amstel-Hotel, waar zij tot Dinsdagmiddag verblijven. Gistermorgen hebben de Prinselijke sasten een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum en het Koninklijk Paleis. Daarna werd naar het Stadhuis geraden, waar burgemeester Röell den Prins en de Prinses ontving in de burgemeesterskamer, en Hun de Raadszaal liet zien. In den middag werd met de politiemotorboot een tocht door de haven gemaakt. H.H. K.K. H.H. waren gisteren voor het diner de gasten van den burgemeester en mevrouw Röell in het Doelen-Hotel. Daar zaten mede aan de Japansche gezant met deD secretaris der Japansche legatie, den heer Kubota, die het vorstelijk paar van Keulen naar Amsterdam bege leidde. Hedenavond, na aankomst in de residentie, is er ten Koninklijken paleize, waarin zij logeeren, diner ter eere van de hooge gasten Woensdag ontvangst door HM de Koningin op het Loo, gevolgd door een lunch. Donderdag biedt de Japanschegezant den leden der Keizerlijke familie een feestmaal in de legatie aan. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens het Prin8enpaar Vrijdag te ontvangen en aan een lunch te ver eenigen. J)e gasten denken tot Zondag in de residentie te blijven. De Ned. R. K. Esperantisten bond. Het hoofdbestuur van den Neder- iandschen Roomsen-Katholieken Es perantisten Bond „Nederlando Kato- liko" hield den 24sten April eene vergadering in 'e Hertogenboech. Door den heer Lutkie Lzn. werd verslag uitgebracht over het Eerste Internatio naal Katholiek Esperantisten Kon gres, gehouden van 30 Maart tot 4 April 1.1. in Parijs, hetwelk hij bezocht had als offic'eel afgevaardigde van den Bond. Het Kongres was uitstekend geslaagd. Een Internationale Bond van Kat. Esperantisten werd definitief opgericht. Door den afgevaardigde van Nederland was een ontwerp van een algemeen reglement, opgesteld door het hoofdbestuur van „Nederlanda Katoliko", ingediend dat met eenige kleine wijzigingen aangenomen werd. Verder werd besloten om het 2e Kongres te houden in Nederland. Om dit „tweede" te doeD slagen is het noodzakelijk om reeds te beginnen met de propaganda; daartoe zullen de verschillende commissies worden uitgebreid en opgewekt om ijverig te werken. Vervolgens werd een commiB sie ingesteld om personen van iovloed aan te zoeken om zitting te nemen in het voorloopig Kongrescomité, terwijl aan het Doorluchtig Episcopaat moreele steun zal gevraagd worden. Besloten werd om de a.s jaarverga dering van den Bond te houden den 28»ten Augustus te 's Gravenhage. Een ernstige waarschuwing. „De Tijdi" schrijft: Wij hebben ons om nadere inlichtin gen gewend tot d!en hoogst betrou- wenswaardigen persoon, van wien wij onze eerste information ontvingen. Deze heeft aan ons. verzoek, volledig gevolg gegeven. Hij meldde ons. den naam en de tegenwoordige betrekking van het betrokken meisje (deze wor den natuurlijk beschouwd) als geheim der redactie), voorts het adres van het huis te 's-Gravehhage, waarin thet meisje gelokt werd ien dien 16en) en 17en Februari vertoefd heeit; bovendien volgden nog meer uitvoerige bijzonder heden, welke wij meenen te moeien publiceeren, om de werkelijk satani sche listen, welke gebezigd worden, om onschuldigen te verstrikken, nader in het licht te stellen. Alleen namen la ten wij weg. Toen het meisje op de schijnbaar onschuldige en ernstig bedoelde adver tentie geschreven had, ontving zij het volgende antwoord: Amsterdam, 8/2 1910. Mejuffrouw, Thans, is door mij informatie geno men omtrent U, deze bevalt mij, en verzoek ik U daarom a.s. Maandag.te willen beginnen, zoo U mij tevreden stelt met het werk, zoo kan U op f 14 p. w. rekenen, voorloopig is dit echter f 12 p., w. de onkosten voor over komen zijn voor mijne rekening. Ik wil U nog opmerkzaam maken het fijnste borduurwerk bij mij voorkomt terwijl overwerk zeer dikwijls moet geschieden voor de Firma In afwachting, achtend (onduidelijke onder teek ening). P.S. U gelieve mij te melden met welken trein U te Utrecht komt dan zal ik zorgen dat U wordt afgehaald, (onderteekening en adres te Utrecht). Dit schrijven is "in handen van de Haagsche politie. Na aanhaling van den boven mede- gedeedlen brief gaat onze berichtgever voort: „Toen het meisje geschreven had met welken trein zij zou gaan, is een heer bij haar gekomen en 'heeft haar voor gesteld niet naar Utrecht, maar naar Den Haag te gaan, omdat daar een beter plaatsje was. Die heer was al eens bij haar geweest, toen zij op de advertentie geschreven had en kwam haar nu afhalen en naar Den Haag brengen." Poging tot doodslag. In den nacht van Zaterdag op Zondag, heeft in een café aan de 2e Lombardlstraat 25, te Rotterdam, na een voorafgaanden twist een poging tol doodslag plaats gehad. Aan de 22-jarige vrouw A. J. V. is n.L. een gevaarlijke messteek in den rug toegebracht, terzijde van de ruggegraat, beneden de ondersta rib. De verdenking viel op een kostganger, 'den 23-jari- gen C. J. R., die dan ook gearresteerd is. Hiji ontkent echter den steek te hebben toegebracht. Een mes, is ook niet op hem bevonden. De gewonde is naar het ziekenhuis overgebracht, doch haar toestand is zoo danig dat zij nog hiel gehooid is kun nen worden. Onder familie. Te Zelden over leed gisteren een landbouwer die door zijn schoonzuster 1.1. Woensdag zó óhe- vig met een hark tegen 't hoofd werd geslagen, dat hij. builen bewustzijn bleef. Onderdrukking en slechte behandeling moet de vrouw in woede hebben doen ontsteken. De daderes werd gevanke lijk opgebracht. Op hol. Te Middelburg sloegen Za terdagochtend, doordat zij schrikten voor een automobiel, de voor een be laden wagen gespannen paarden op hol. De bejaarde voerman, iemand uit Oiost- kapeile, werd van den wagen geslingerd en bekwam een zeer ernstige hoofd wonde. De zoon, die met een anderen wagen volgd een hultp wilde bieden, kwam onder den wagen van zijn vader te recht en werd een der beenen zoogoed, als, afgereden. Per brancard werd de oude man naar familie te Middelburg vervoerd, terwijl de zoon, ook per brancard naar het gasthuis werd overgebracht. Een lijk opgehaald. Uit den Spoorsingel te Rotterdam is. Zondag morgen half zeven opgevischt het lijk van een 65 5 70-jarige dame met grijs haar. Haar mantel lag ter plaatse in het gras. Het lijk is naar de begraaf plaats le Crooswijjk overgebracht. Door oen toeval. Te Rcnkum is Zaterdag uit denj Rijn het lijk opgehaald van den arbeider H. V., te Ooisiter.be ek, die den 12den dezer op da steenfa briek nabij de Klingedbeek zijn werk heeit verlaten, zeggende dat hij, zich niet wel gevoelde en zich langs den Rijn in de richting van Oosterbeek heeft verwijderd. Vermoedelijk is. hij door een toeval getroffen en in de rivier gestort. Zij dte dikwijls aan schele hoofdpijn lijden, hebben iets aan den kant van de maag dat niet goed is. Deze verteert slechts ten deele het voedsel ea wat niet verteerd is, blijft op de maag en bederft daar, waardoor walgingen, zuur en oprispingen ontstaan. Deze opeenbooping van vergiftige sloffen in de maag maakt ook dat het bloed lang zaamaan met giftelementen be last wordt en rleze giftelementen brengen schele hoofdpijnen te weeg, geheel on dezelfde wijze als wanneer men kooldampen inademt. De PiDk Pillen versterken de maag, bezorgen een volmaakte spijsvertering en doen de schele hoofdpijnen verdwijnen. Zij zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Van-Eeghenlaan 22, Am sterdam; voor Haarlem en Omstreken bij de firma's J. .T. G6ppinger, Groote Hout straat 147 en by Plaatzer van der Huil, Jansstraat ^8. En verder bij verschillende Apothekers en Drogisten. HEEMSTEDE. Gezondheids commissie. Door B, en VV. is aanbevolen voorde benoeming tot lid van de Gezond- üeidscorouiissie, zetel Bloemendaal, dr. A. Kouwenaar te Bennebroek. HIIiLBGOM. Bijzonder Onderwijk. 'Aan de R.-K. Parochiale Jongensschool zal Woens dagmiddag van 5—8 uur gedegenheid bestaan lot inschrijving van nieuwe leerlingen, voor zoover er plaats is. Bloembollen veiling. Zaterdag heeft de veiling van bloembollen ten bate van de JFL-K. Kerk (plaats gehad, welke ruim f 2000 opbracht. SASSENHEIM. Raadsvergadering. De Raad vergadert Woensdag 27 April, 's na middags "i^uur, trr behandeling van 1. Eervol ontslag en benoeming lid commissie t. w, v. schoolverzuim 2 Benoeming commissie bezwaarscbrif ten H. O.3. Aanbieding verslag gemeente en volkshuisvesting 1909; 4. Adres P. Willems dispensatie art 11 bouwverordening5. Herstel rio- leering noordelijk dwl gemeeDte, pand A. van Breda 6. Vaststelling kohier schoolgelden 2e kwartaal 1909 7. comptabiliteit 1909. SLOTEV. Paardenmonstering. Op de alhier gehouden paardenmonsteriDg werden 6 stuks aangeboden, waarvan 2 met bestemming naar Duitschland voor f 350 en f 475. HAARLEMMERMEER. Burgerl, Stand. O.verleden; A. van ouieu, 72 j. NIETJW-VBMNEP. Niet voorspoedig. Het afge bakende gedeelte in de Hoofdvaart alhier, vormende een put waarin geheid moet worden voor de te maken brugwerken in de spoorweglijn door de Haarlemmermeer, is gisteren voor de derde maal ondergeloopen, doordat het houtwerk voor den waterdrang bezweekhiermede geraakte veeltijd verloren, daar iedere maal de ploeg een dag noodig heeft om het weer te herstellen, en zoo lang de put niet droog is, kan er niet geheid worden SPAARNDAM. Burgerlijke Stand* Geboren: dl. van E. Bebselii.gde Wit. IJMUIPEN. De Visscherij school. Het bestaan van de vistcherijscbool alhier wordt, naar de correspondent van de „Tel." meldt, ernstig bedreigd. De inkomsten der school bestaan uit donatiën en contributiën, doch in hoofdzaak uit subsidien, nl. f 1500 van de gemeente, f 1500 de provincie en f3000 van de regeering, de beide laatste, zoolang het gemeentelijk sub sidie duurt. la verband met uitbreidingsplannen was aan de drie genoemde lichameD verhooging van subsidie gevraagd en weder hadden rijk en provincie vjr hooging toegezegd, indien ook de gemeente haar subsidie verhoogde. Dit werd door de gemeente geweigerd en tevens besloten, dat men voor 1911 de subsidie Dog niet toezeide, doch vrij wenschte te blijven. In de raads zitting van morgen zal nu de aanvrage om gemeentelijke subsidie worden behandeld. Wordt ze niet toegestaan, dan vervallen ook de provinciale- en rijkssubsidies en is de school ten doode opgeschreven. Omtrent de toe kenning van gemeentelijke subsidie bestaat bij het college van B. en W. zoo weinig eenstemmigheid, dat geen prae advies over het verzoek kon uitgebracht worden. Ofschoon wij reeds vroeger opmerk ten, dat ook naar onze meening de opzet der school niet geweest is, zooals die zou moeten en had kunnen zijo, zou de opheffing toch te betreuren zijn, daar binnen afzienbaren tijd diploma's voor schippers, machinisten en stuurlieden verplichtend gesteld zullen worden. Daar sedert het genomen raadsbesluit de omstandigheden eenigszins zijn veranderd, ook van een invloedrijk raadslid, die het gevallen besluit deed nemen, verwachten we nochtans weder toezegging van het gemeentelijk sub sidie. WIJK AAN ZEE. Het muziekconcours. Voor het a.s. Muziek-concoursdat op 26 Mei en 3 Juni alhier zal gehouden worden, zal een terrein in gereed heid gebracht warden bij de tennis baan van het Hotel, met een opper vlakte van 17000 M:2- Aan het concours zullen 29 corp sen deelnemen. Personïilia. Met 16 Mel a.s. is benoemd tot tijdelijk bewaarder 3e rang in de straf gevangenis, alhier, de heer J. G. Brons- geest, thans wagenbestuurder bij de eieetrische tram te den Haag. In den leeftijd van 37 jaar is hier overleden de heer G. W;esterveld on derwijzer aan de OpleijLings-School voor jongens tot het Middelbaar en en, Honger Onderwijs alhier. Do neer A. v»n Rossum, indus trieel alhier, is benoemd in de com missie van advies over spoor weg- dienstrevelingen voor 't Hjdvak 1 Mei 1910-30 April 1911. In de vroolijke, ruime zaaL van het Sint Bavogebouw te Haarlem', verga derde gisterenmiddag de Provinciale Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Noord-Holland. Vertegenwoordigd waren de afdaelin- gen Haarlem, Beverwijk, Hoorn, Alk maar, Bennebroek (Huneer), Bovenkar- speil, Blokker, Zijpe, Ouder-Amstei, Hilversum, Uithoorn, Schagen, Enkhui zen, Goom, Haarlemmermeer* II, Santpoort, Heemstede, PurmeramH. B corn s ter, Nieuwer-Ams tal. De Voorzitter, de heer Mr. J. N. J. E. Thijssen, opende de vergadering me' gebed en riep allen oen hartelijk wel komstwoord toe. De notulen werden voorgelezen door den heer P. Bos, van Hoorn, secretaris van den Bond; en onder dankbetuiging goedgekeurd. De secretaris bracht daarna zijn jaarverslag uit. Aan dat met zeer veel zorg saamgo- stelde verslag ontleenen we: In 't at'gö'.oopen jaar heelt in den Bond een gewichtig feit plaats gehad. Omvatte hij vroeger alleen die Centrale Kiesvereenigingen, dit jaar heeft de Bond zijn deuren ook openge zet voor alle lokale kiesvereenigingen. "Nadat deze reorganisatie had plaats gegrepen, legde het Bestuur zijn man daat neer en werd' een nieuw en uitge breid Bestuur gekozen, waarin de oude hoofdzakelijk weer zitting kregen. Voor de Tweede Kamer-verkiezing werden de noodige maatregelen geno men. Al komt de eer voor verreweg het grootste deel toe aan de Iieidersi der Centralen en Localen, 't Bestuur van den Bondl en zeker de Voorzitter, heb ben het genoegen een enkel steentje aan het opgetrokken gebouw te hebben bijgedragen. Ook de a.s. verkiezing der Provin ciale Staten werden in de jongst» ver gadering besproken en Bestuur werd gemachtigd te confereeren mot de lei ders der Anti-Revolutionairen en Chr.- Historischen. Twee sprekers traden dit jaar op in den Bond. Na de reorganisatie de heer J. A. Moerel, van Oudewater, en in de jongste vergadering de heer A. J. Oost- dam, van Den Haag. In de jongste vergadering verstrek ten de verschillende afgavaardigden: in lichtingen omtrent de a.s. Statenverkie zingen, waardoor een juist beeld der onderscheidene districten verkregen werd. Bij den Prov. Bond zijn thans aange stoten 5 centrales, 4 provinciale en 47 locale, tellende te zamen 6555 leden. Wil de Bond eenmaal goed bloeien, dan dienen alle R.-K. Kiesvereenigin gen uit de provincie aant te sluiten. Het verslag eindigt met den wensen, dat de Bond sLeeds zich zal blijven beijveren om aan zjjn doel, leiding te geven aan de Kamer- en Statenver kiezingen, te beantwoorden. De Voorzitter bracht hartelijken dank aan den Secretaris. Daarna sprak hij zijn groot leedwezen uil, dat zoo weini gen aanwezig zijn op deze vergadering. Men had gehoopt, dat de reorganisatie beterschap zou brengen, doch 'het is nog treurig. Spr. wees als voorbeeld aan Zuid-Holland, waar de vergaderin gen steeds een opgewekt karakter dra gen en druk bezocht worden, waar de kiesvereenigingen voorstellen indienen, enz. De penningmeester, Mr. A. Dorbeck, bracht vervolgens zijn finanliëel ver slag uit. Ontvangen was f 122.57, uitge- gögeven f 111.71, alzoo batig saldo f 10.86. Nadat een Commissie boeken en be scheiden had onderzocht en "in orde be vonden, werd de penningmeester onder dankbetuiging gedechargeerd. Ingekomen was een schrijven van 't bestuurslid, den heer A. C. M. Rijke, uit Weasp, die als zoodanig ontslag nam, wegens vertrek uil de provincie. De Voorzitter zegt, dat 't bestuur den heer Rijke met leedwezen ziet vertrek ken. Hij bracht hulde aan den ijver, dien de heer Rijke in dit gewest steeds aan den dag heeit gelegd en veeli heeft hij daardoor in 't belang der Kath. zaak tot stand gebracht. Het spijt spr., dat de heer Rijke zoo korten tijd zitting gehad heeit. Hij hoopt, "dat fiat den heer Rijke elders wei zal gaan, over tuigd als hij is, dat hij in zijn nieu we woonplaats de Kath. zaak. vveer wel'zal bevorderen. (Applaus.) In de vacature-Rijke werd) gekozen de heer H. Reinen, secretaris, der Cen trale Hilversum-Weesp, met 46 van de 63 uitgebrachte stemmen. Een der afgevaardigden verzocht, dat 't Bestuur voor elke vergadering aan de aangesloten kiesvereenigingen zou vragen of zij voorstellen hadden in te dienen. De Voorzitter zegde dit toe, hoewel hel. indienen van voorstel len geheel geregeld is in 't reglement. Enkele vragen over de districten wer den daarna nog gesteld. De vraag werd opgeworpen hoe men kan weten of een spaarbankkiezer rechtsgeldig op de .kiezerslijst, staat. Men weigert op zekere Secretarie te zeggen op welke spaarbank de kiezer inleg ger is. De vergadering wist niet gauw een antwoord te geven op deze netelige vraag, waarom de heer v. d. Kamp in overweging gaf de vraag te zenden naar de „N. H. Gt.". Als spreker trad daarna op de heer Mr. J. N. J. E. Thijssen, de Bonds voorzitter. Hoewel noode aan de uitnoodiging gevo'g gevende e'en Voorzitter hoort de vergadering dikwijls genoeg wilde spr toch niet weigeren, daar hij meen de wel iets gewichtigs me» te doelen te hebben aan de vergadering. En dan wilde spr. wel iets meedealen over.de belangrijkheid der Statenverkiezingen. Wamt van dit belang is nog niet ieder overtuigd, anders zou men voor de Statenverkiezingen wel wat harder loo pen. De taak der Provincie is. niet zoo gemakkelijk en onbelangrijk. Spr., die een achttal jaren in dienst der Provin cie is geweest, kan uit ervaring daar over spreken. In Hilversum heeft spr. deslijdis, toen hij daar in 't District candidaat was, voor de kiezers uiteengezet de taak der Provinciale en der Gedeputeerde Staten, en over deze zaak was spr. reeds, lang voornemens te eeniger tijd in dezen Bondl een causeria te houden. De Provincie nam vroeger in 't In stuur des Rijks een veel belangrijker plaats in dan thans. De Provinciën wa ren de eenheden en bij haar rustte het zwaartepunt van 't Landsbestuur. Hier aan kwam een eind, toen Nederland een Koninkrijk werd, of eigenlijk eer der, reeds toen het een wingewest werd van het Fransche Rijk. Thans is aan de Provincie een bepaald! omschre ven taak toebedeeld. Spreker beschrijft de wijze van verkiezen dier Staten-, Raads- en Kamerleden, om vervolgens te bespreken hoe de werkzaamheden der Provincie ten deeLe zijn opgedra gen aan de Provinciale Staten, ten deele aan Ged. Staten en ten deele aan den Commissaris der Koningin. Spr. besprak ieders functie afzonderlijk en gaf hieromtrent zeer leerzamo mede deelingen. Hij wees op het groote be lang, dat in. 't College van Ged. Staten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 2