Gemengd Nieuws. Sociale Berichten Nieuws uit de Bollen streek en de Mee^. Nieuws uit jCennemerland. Stadsnieuws. Deze eerste vergadering, waarin het reglement van orde dier commieeie vermoedelijk een onderwerp van behandeling heeft uitgemaakt, werd te half zes gesloten. De electrioitei'«tentoonstelling te Dordrecht De tentoonstelling van electriciteit in woning en bedrijf, georganiseerd door het dep. Dordrecht der My. van Nijverheid ter gelegenheid van de ingebruikstelling van de electrische eentraie, is Zaterdag geopend. Prinsesje verjaardag in Brussel. Zaterdagavond had een feestmaaltijd plaats van de „Nederlandsche Ver- eeciging" te Brussel, in het alom bekende restaurant „Taverne Royale" parage St. Hubert, ter eere van Prinses Juliana's verjaardag. Aanwezig waren 40 personen, waaronder alsgenoodig- den mr. Regout,| tentoonstellingscom missaris van Nederland en eenige Belgische heeren. De president, mr. baron van Lawick, hield een warme toast op het Koninklijk huis en op de verstandhouding van Nederland en België, een en ander in verband brengende met de a.s. expositie. Mr. Regout's antwoord was geestig en kernachtig. Ook volgden speeches van den heer Stoppelaar, president van de Holl. Kamer van Koophandel. H. M.'s gezant was verhinderd tegenwoor dig te zijn. Aangenaam bleef men samen tot 12 uur, eu men was zeer voldaan over den goeden, jovialeD geest, die heerscht onder de Holland- eche kolonie alhier. Het wae een weigeslaagd feest ter viering van den eersten verjaardag van ons geliefd Prinsesje. Prov. Staten-verkiezingen. De Chr.-Hist. Kiesvereeniging te Hilversum heeft besloten de aftredende leden, de heeren mr. J. E. M. E Thijssen (R. K.) en mr. fl. Verkouteren (Chr.-histopnieuw candidaat te stellen. Te hooge decUratiekosten. Naar de „Tel." verneemt, stelt het ministerie van Binnenlandsche Zaken een onderzoek in betreffende te hooge decl&ratiën van reiskosten doorleden van examen-commissies. De „Prins Willem II". De directie van de Koninklijke West Indische Maildienst, deelt ons het volgende mede Op den 27en April j 1. bereikte ons het bericht dat door den duinwachter te Koog (Texel) een flesch gevonden wa9, inhoudenae een briefje, waarop ds volgende woorden „God help, wij vergaan ss. „Prins Willem II". A v. L" welk bericht reeds in de couranten werd medegedeeld. Wij hebben thans het handschrift op dit briefje door een schriftkundige laten onderzoeken en doen vergelijken met het handschrift van den 2den hofmeester A. van Leiden, wiens initialen dezelfde zijn als die, voor komende op het briefje. Deze schrift kundige deelt ons mede, dat zijn stellige conclusie is, dat het handschrift op het briefje onmogelijk dat kan zijn van den 2en hofmeester A. van Leiden. Wij kunnen hier aan toevoegen, dat onder de passagiers nóch onder de bemanning zich iemand bevond met dezelfde voorletters ais voorkomen op het bewuste briefje. De flesch werd door den vinder stukgeslagen, daar het briefje onder-in lag, zoodat de flesch ons ook geen nadere aanduiding kan geven. Hij zat in de keukenkast!De be woners van een benedenhuis aan de Suezkade te 's-Gravenhage, meenden Zondagavond omstreeks half tien on raad te hooren in de bovenwoning. Toen de politie het huis doorzocht, werd op de 2e verdieping in de keuken kast gevonden een timmermansknecht, een goede bekende der justitie. In zijn bezit werden aangetroffen zilveren le pels en vorken en gouden ringen, be nevens inhrekerswerktuigen en een eletcxische zaklantaarn. De aangehoudene wordt verdacht de dader te zijn van andere in den laats ten tijd gepleegde inbraken. Een kranige politiehond. Den 19en April werd te Denekamp (O.) J. van Benlhem door een drietal personen deerlijk met messen toegetakeld. De ge troffene wees als de daders een drietal personen aan, werkzaam op de fabrie ken te Nordhorn. Dezen ontkenden ech ter alle schuld. Daar evenwel de «toe stand van v. B. thans zeer zorgelijk is, zoodat hij elk oogenblik kan sterven, werd een nader onderzoek gelast. De hulp werd hierbij ingeroepen van den heer S. K. Visscher te Oldenzaal, die roet zijn gedresseerden politiehond naar Denekamp kwam om zoo mogelijk de daders aan te wijzen. Op de plaats van ?t misdrijf was een pet gevonden, welke vermoedelijk een der verdachten toebe hoorde, wat deze ontkende. De vermoe delijke daders werden op eenigen af stand van den hond tussehen verschil lende andere personen geplaatst, terwijl de hond daarna „de lucht" van de pet kreeg. Tol driemaal toe wees de hond den man als den eigenaar van de pet aan. Het drietal werd daarop gearre steerd. Een van hen moet reeds bekend hebben dat de pet zijn eigendom was. Straatgrauw. Als een staaltje van de verregaande baldadigheid, waaraan de Rolterclajmsche straatjeugd zich pleegt te doen kennen, vertelt de „N. R. Cl." dat Vrijdagavond of -nacht .in de nieuwe Ambachtsschool te Rotter dam, aan de achterzijde 101 (honderd en-een!) ruiten zijn ingesmeten. Waarschijnlijk hebben volwassen, al thans opgeschoten personen meegehol pen. Een flinke gift. Te Twijzei (Fr.) moet de bijzondere school met een lo kaal vergroot worden. Men ging met een lijst rond en een ingezetene een veehouder teekende direct f 2000. Men was toen ineen klaar. Hevige gasontploffing. Door een gebrek aan de leiding ontstond gisteren morgen een hevige gasontploffing ten kantore der Kon. Öldenzaaische Stoom weverij. Een muur stortte in, waaron der een dei' directeuren, de heer H. J. Molkenboer, gedeeltelijk bedolven raak te, gelukkig zonder groot letsel. Een ernstig auto-ongeluk.In Sus- laren heeft gisterenmiddag een ernstig auto-ongeluk plaats gevonden. Notaris LicnaerLs werd door de auto van den heer Smulders uiit Luik aangereden. De notaris bekwam hevige verwondingen aan beide beenen. Zijn toestand is ern stig. Ook de ech-tgenoote van den heer Smulders bekwam ernstige kwetsuren. Verbrand. Gisterenmorgen te half 6 had te Rotterdam een verschrikke lijk ongeluk plaats, dat de Zwarte Paar denstraat en omgeving in beroering bracht. De daar wonende 41-jarige mo diste J. T., snélde in brandende onder- kleederen onder luid gegil de straat op, waar men tevergeefs trachtte de vlam men, die haar geheel omhulden, te doo- ven. Eerst toen onder snijdende jammer kreten de kleeren Iraar nagenoeg van het lichaam waren gebrand, kon men het vuur blusschen. Zij was vreeselijk verwond. Groote brandwonden bedekten haar lichaam, hel haar was van het hoofd gebrand, terwijl haar oogen door het vuur wa ren blind geschroeid. Per brancard werd de ongelukkige in hoogst ernstigen toestand naar het zie kenhuis overgebracht. Het ongeluk was ontstaan, doordat haar nachtjapon bij het aansteken van jeen petroleiunkooktoestel in brand was geraakt. Een kind overreden. Een tweeja rig kindje uit de Blinemandsteeg te Am sterdam ontsnapte gisterenavond in de Reguil iersdwarsstraat aan hel toezicht der moeder, en liep, terwijl het voor een met planken beladen handkar wilde wijken, juist voor een motorwagen van lijn 4. Hoewel de bestuurder 'den wagen oogenblikkelijk tot staan wist te bren gen, schoven de wielen het kindje nog eenige meters voort, zoodal het op slag werd gedood. Een lijk gevonden. Te Oegslgeest is Zondagochtend in een sloot nabij het R. K. Weeshuis, het lijk gevonden van den 7O-jarigen slager A. v. Z. al daar-. De man is vermoedelijk in be schonken toestand te water geraakl. Jac Schneider, f re Amsterdam i3 overleden de heer Jac. Schneider, in leven penning meester der alileeling Amsterdam van den Nederlandsche» Rjomsch-KatUo- liekea Volksbond. R-.nn twintig jaar bekleedde bij verschillende functies in deze organisatie en teveus was hij een bekend man in de Katholieke sociale beweging. Eeu Rnreau van Advies voor Middenstandsbelangen. De Algemeene Wmkeliersvereeniging te Amsterdam, is aangezocht de noodi- ge stappen te doen om le komen lot de oprichting van een bureau van ad vies voor middenstandsbelangen Het ligt in de bedoeling dit bureau van advies voor middenstandsbelangen samen te doen stellen door de Am- sterdamsche plaatselijke Middens tan ds- vereenigingen. Van Iedere vëreeniging één vertegenwoordiger. Deze heeren vormen te zamen het ^.Igemeen be stuur van het bureau, en kunnen op vastgestelde lijden bijeen komen. Een (bezoldigd) administrateur behoort dit algemeen bestuur ter zijde te staan. Het zat de taak van dien administrateur zijn, alle vraagstukken betreffende den middenstand, wélke in een der organi saties in behandeling zijn genomen, ter kennis le brengen van de leden van het bureau, die daarna in hun vergadering de zaak bespreken en daarvoor desge- wenscht de medewerking der aangeslo ten vereenigingen inroepen. Het zal vervolgens tot de taak van het bureau behooren, al het materiaal, dat zal kunnen dienen, can bij voor komende gelegenheden de middenstan ders en (hunne (organisaties voor te lichten, te verzamelen. De inrichting b.v, van een bibliotheek, van een ver zameling voor warenkennis, zou mede tot den werkkring kunnen behooren. Bij vraagstukken waarbij het van be lang kan zijn, dat alle plaatselijke mid denstands vereenigiugen hun medewer king verlcenen, kan het bureau het ini tiatief nemen, om door het uitnoodigen van sprekers, het uitschrijven van ver gaderingen enz. het voorgestelde doel te bereiken. HEEMSTEDE. Onbestelbare stukken. 2e Helft der m-rand April 1910. BriefkaartenA Mater, Amersfoort. Sluiting Secretarie. Op Hemelvaarts dag en den Tweeden Pinksterdag, zal de Secretarie alhier gesloten zijn, met uit zondering van de aangiften der Burgert. Stand, waartoe gelegenheid bestaat van 81/2—91/2 uur v.m. „Nut en Genoegen". Op Zondag 22 Mei zal' de tooneeLvereeniging „Nut en Genoegen" in het R.-K. Vereenigings- gebouw voor de leden van den Rj K. Volksbond een uitvoering geven. Opge voerd zullen worden een paar blijspe len, afgewisseld door voordrachten. Burgerl. Stand. Geboren: z. van M. de KlerkKoelemeijer. HILLEGOM. D e, varkensziekte. Zoowel hier als elders (doen zich nu reeds alweer gevallen voor van vlekziekte, (gewoonlijk komt dit eerst in den midden-zomer voor, waarom dan ook menig varkenshouder met bezorgd heid den a.s zomer tegemoet ziet. LISSE. Het Ency e lie k fees L (Naar men ons van zeer betrouwbare zijden meedeelt, zal de beer J. W\; Smit, Centr President van den Ned R K. Volksbond, bij de viering- van het Encycliekfeest alhier, de feestrede houden Personalia. Tot tijdelijk onder wijzeres aan de tuchtschool voor meisjea te Montfoort is benoemd nuej J. E C. Bondam alhier. Lissesche Bankvereenigtng. In do vergadering van aandeelbou dere van de Lissesc.be Bankvereeniging werd het dividend over het afgeloopen boekjaar vastgesteld op 4 procent. Mr C. Fennerua, die perio !iek aftrad als commissaris, werd als zoo danig herkozei HOOBDWIJK Burgerl Stand Geboren: z. van A. H. Zandbergen en C. J. v. Leeuwen, d. van D. Hazenoot en J. A. van Duin. d. van J. J. Korbee en G. Hoek. Ondertrouwd: Leonardus Wij- nands en Hendrika van der Plas. Getrouwd: Wilhelmus Anlonius Pius Maria Peters en Maria Antonetla Geerlru ida Maas. Hubertus Spiering en Elisabeth sun der Weijden. Overleden: A. van Duijn, 22 jaar. C. A. Vermin, 60 j. J. W. Zonneveld, 61 j. P. Duijndam, 83 j. J. M. Alke made, 64 j. HAARLEMMERMEER. Burgerl. Stand Geboren. 2 z vuu tl. J. E bakkervart oer Ploeg 7. van J J. HuIzcdKalfF. z. van J. Kemp—van der Pol. WABMOMD. Te water. Bij het plukkeD van een bloempje raakte bet vierjarig dochtertje var> den heer Van Suyn, te water. Vliegensvlug verleende iemand hulp en redde de kleine drenkelinge uit de alles behalve aangename en zelfs gevaarlijke positie. Van het koude bad beeft de kleine eebter gelukkig tot- »n geen schade lijke gevolgen ondervonden. Gemeenteraad. Gisteren ver gaderde de Raad onder voorzitter schap van Burgemeester Scholvinck. Alle leden waren tegenwoordig. Door den ambtenaar D. Beijer worden de notulen voorgelezen. (Worden goedgekeurd. De Voorzit ter brengt den beer (Beyer, ambte naar ter Secretarie, een woord v;an dank, niet alleen voor de uitstekend ssamgestelde notulen; doch vooral in verband met zijn aanstaand ver trek naar de gemeente Aalten. Die verandering, die een promotie is, is iets waaimede de V oorzitter hem ge- lukwenscht; voor de vier jaren, dat hij als goed en plichtgetrouw ambte naar zijn diensten voor de gemeente verrichtte, brengt de Voorzitter hem hartelijk dank, en hoopt, dat het hem in zijn nieuwe plaats goed moge gaan. De ingekomen stukken, w.o goed gekeurd af- en overschrijvingen, bet ontvangsthericht wijziging politie verordening ,23 Aug. 1904, en eert kennisgeving van den heer v. Delft, dat deze 'zij 11 benoeming als secre taris aanneemt, wordt voor kennisge ving aangenomen. Alvorens tot dé beëediging van den gemeente-secretaris, den heer V. Dell't over te gaan, brengt de Voor zitter dank aan den heer Piët voor het optreden als waarnemend secre taris, tijdens de vacature. De heer Van Delft wordt hierop de Raadzaal binnengeleid, en legt) de vereischte ©eden af in handen van den Voorzitter. De Voorzitter Wenseht hem hierop geluk met zijn benoeming en hoopt, dat hij met lust en ijver zich wijden zal aan de belangen der gemeente. Na in ontvangstneming.der felici taties dankte de nieuwbenoemde se cretaris voor het in hem gestelde ver trouwen. Hij; zal trachten, door nauw gezetheid en plichtsbetrachting, het vertrouwen te mogen winnen, dat zijn voorganger genoot en daarbij mee te werken aan den groei en den vooruitgang der gemeente. Hierop neemt de heer Van Delft plaats en worden de beraadslagingen voordgezet. De kwestie .WoBbeek- of Oud-Al- kemadel aan komt lüerop in behan deling. Namens ds. Wustenhoff. van Sas- senheim, verzoeken Gedep. Staten den bedoelden weg van tien legger van wegen en voetpaden af te voe ren. Evenals te Sassenheim heeft dit ook hier tegenkanting, en reeds zijn de vorige week eenige belanghebben den ter Secretarie geweest om in lichtingen De V oorzitter heeft deze verwezen naar Den Haa.g, waar de desbetref fende bescheiden ter inzage liggen Hij meent, dat de gemeente, die geen aangrenzende eigendommen bezit, weinig „meer kan doen dan al ge daan is. De heer De Vroomen zeg't, dat hij meent te weten, dat ook te Sassen- heim een adres van belanghebbenden is opgezonden. Kan dit ook niet van hier? De wethouder Heemskerk zou zoo'n adres willen laten circuleeren .Warmond heeft er meer belang' bij dan Sassenheim. Niet alleen aangrenzende 'eige naar-s hebben belangen, ook andere inwoners en daarom zou hij samen werking wenschen, en zoo noodig nog wat meer publiciteit. De termijn van bezwaren verstrijkt reeds 9 Mei a.s Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten, aan B. en W over te laten om naar best denken die zaak af te handelen. Zonder discussie werd goedge keurd een aanvulling van de politie verordening' van 23 Aug-. 1904, waar in verboden en strafbaar is gesteld: a. Het spelen met en om geld aan of op den openbaren weg; b. het spe len met en om geld in openbare in richtingen (café's), c. het onbeheerd laten staan van wagens met trekdie ren De strafbepaling spreekt hierbij van ten hoogste 6 dagen of f 25. In verband met de benoeming- van den heer Van Delft werd de veror dening regelende de verdeeling der werkzaamheden van den Burgerlij ken Stand gewijzigd, benevens vast gesteld de verordening, regelende ontvangsten, ander dan door den ge meente-ontvanger te innen, ingevol ge art. 114 bis Gemeentewet. Do vaststelling van het schoolgeld/ kohier 1ste kwartaal, geschiedde tot een bedrag van f 92.30, dat van het kohier Hoofd. Omslag 1910 tot een bedrag van f 4511.13, waarbij als vorig jaar, het percentage; bepaald tlijft op D/h Nog was ingekomen een ontslag aanvrage van den heer A. Wi- J Korswagen, als hoofd der openb-. la gere school, als hoofd van liet her- halingsonderwijs en als lid-secretaris van de 'Commissie tot wering van School verzuim. De Voorzitter stelt voor liet ont slag zoo eervol mogelijk te verloe ren op den aangevraagden datum: 1 Juli a*s. Hoe kort, ook hier, blijkt het. dat de heer Korswagen js een ernstig, kundig* onderwijzer, waarvoor ook zijn benoeming aa,n een tusschetn- school t-e Enkhuizen pleit Hij ver heugt zich echter voor den heer Ivors wagen met diens benoeming met het oog op de oprichting van 'n Bij zondere School (Christelijke) hierin zicht, Nai nog: een mededeeling van den V oorzitter, dat de bergplaats bij de ziekenbarak aan den hoogste® in schrijver den heen Th. .T. v. Leeuwen Jzn .is gegund \™>or f 41, wordt, de vergadering gesloten. AALSMEER De kermis. In de raadsvergade- rirtr werf met algemeene stemmen besloten tot afschsfling van de kermis .■mi m* mi i i.m a n. ■MMNHMnrnmoMi ■■■■■■MaMnMi VELSEN. Personalia Tot tijdelijk ge- meente-onrichter is benoemd de heer J. Bottema, van Oldanborn. IJMUIDEN Achterover van den stei- gi©r. Gisterenmorgen toen de be manning- van de stoomtrawler Olara Nicol bezig was om over een hulp steiger een visehbord naar boord te brengen, had een matroos het onge lijk, achterover van den steiger op de steenen glooiing te vallen Hij werd zonder teekenen van le ven opgenomen en was zoodanig aan het hoofd verwond, dat men voor het behoud van ziijn leven vreest. De man was pas drie maanden ge huwd en te Egmond aan Zee, woon achtig;. Onbestelbare stukken. Briefkaarten, v. Bennekom, "Amsterdam. F. de Gues, Rotterdam. R. Wiijker, Vooruitgangstr., IJjnuiden. H. Halting, Köln. \V. Bnnn, South elk om terrace? Vischvervoer. De Kamer var Koophandel beeft «en adres aaa den Mid. v o W»t, rs aai gezonden, wearin verzicht wordt, le. te ijveirn voor gein>iklelijker en gprdkooper ver oer va» viftch naar Belgie en 2e. maat 1 egden te nemen, dat de spoorweg tarieven in Dui»ech'and voor de buitenlanlsche vised niet hooger gesteld worden dan voor binreoland- eche. HEEMSKERK Een offertje gevraagd, liet Resluur van het Eruisverbond heeft de volgende circulaire gericht aan de ingezetenen: „Waar thans door ieder uwer bekend wordt, dat hel streven van 't Kruisver- bond, de beoefening' der matigheid in 't gébruik van sterken drank door volwas senen en de onthouding ervan door de jongeren, te bevorderen, zeer nut lig is, komen wij tot U. Ofschoon liet Kruisvei'hond alhier niet veel leden telt, heeft het gemeend, de propaganda tegen allerlei verkeerde drankgebruiken en de bevordering van goede gewoonten met ijver te moeten aanvatten, getuige de maandelijke verspreiding der 'Kruisba nier in alle Katholieke gezinnen, enz. Daar- echter de contributie der leden slechts een klein gedeelte der onkosten kan vergoeden, zoo nemen wij de vrij heid, hij U aan te kloppen een pen ning te offeren, door het onderstaande in te vullen." Aan deze circulaire is een inteeken- biljet verhonden, waarop ieder Katho liek kan invullen, hoeveel hij voor deze goede zaak over heeft. Moge menig of fertje het Kruis verbond ten goéde Ko men! ALKMAAR. Burg-, er 1 Standi Gebaren: 30 April d v iWdjbrand Houtkooper na Maria Maxgnretha van Doom 1 Mei v, y Simon Wjeel en Jantje Hahfbé. 2 Mei z v. Jacobus Kos- g;er en Maartje Pool. Overleden30 April. Elisabeth Geus, lj. 1 Mei Johannes Boom, 74 j., 2 Mei Jan Pool, 28 j Parochie van den H. Jozef. Hedenavond half zeven, in plaats van om 7 uur, is het uur van aanvan gen der Congregatie van de If. Maagd in de Kerk van St. Jozef. O'nze „Off. Kerklij'st" van Zaterdag j.'f. was reeds afgedrukt, toen wij hel be richt van deze verandering van het uur vernamen. Daarom doen wij het heden op deze wijze. Mfd R K. Bond van Handal»- Kantoor en Wnkeibedenaen. Zooals wiij! .in. het kort Zaterdag reeds meldden, is op eene verg-ade- ring- van R. K Handels-, Kantoor- en Winkelbediende®, iu het gebouw St. Ba.vo, alhier, Donderdagavond jl. eene ai'deeling" opgericht van boven- genoemde® Bond. Een voorloopig bestuur is gekozen, dat op de eerst volgende vergadering: concept-statu ten en huishoudelijk reglement, ter goedkeuring zal voorleggen. De heer A. v;. Hajmersveld. voor zitter van dear Bond, wenschte de aanwezigen in welgekozen woorden geluk met de oprichting. Hij spoor de hen aan vooral trouw te blijven aan deze nieuwe vereenig'ing; flinke propaganda te maken, en door hun ne werkzaamheid de katholieke be dienden te overtuigen, dat in ie R. K. Vakorganisatie evengoed de be langen van de bedienden behartigd weiden. Ten slotte gaf hij' te kennen, dat het hoofdbestuur van den Bond steeds bereid gevonden zal woijien steun te verleenen waar zulks noo dig! is. De voorzitter van de Haar- lemsche afdeeling van den Ned. R..K. Volksbond, mede ter vergadering- aanwezig, sprak nog een kort woord van g'elukwensch terwijl hij tevens hulde 'bracht ,aan het bestuur van den Bediendenbond voor hare krachtda dige medewerking. Het- was voorde R.K Vakorganisatie van kantoor- en winkelbedienden een succesvolle avond. Het secretariaat van de Haarlemsche afdeeling is gevestigd, KI. Houtstraat 14rood. «johietwedstrij d. Na afloop van den maandelijkaoben wedstrijd van de afJeeiingcn van d«-n Kon. Ned. Bond van Oud Oodertff hield gintere» de Afdeeling Hearlem van genoemden Bond haar onderÜDg eindconcoure in het geoouw aan de Schoutjeelaan. Mevrouw Visser van Hezerswoude geb. van Merien was hierbij wederom tegenwoordig. Door de» voorzitter van de afdeeling de heer H. J. Boumaii welkom geheeten, vertoefde mevrouw geruimen tijd in het gebouw, en on- dernieid zich met de dames van de leden, die in een twintigtal a&Dwezig waieu. Na afloop van den wedstrijd werden de prijswinners aan de be schermster vooigesteld, en kieeg ieder van beo een hartelijk woordje van haar. Wij lateo hier den uitslag volgen Afdeeling Personeel. 1. J. A. Lips; 2. J. C Lucas; 3 F. J. va» der Valk; 4 L. de Raad; 5. H. J. Bouman 6 G. W. O. van Essed. Afdeeling Vrije baan. 1. L de Raad; 2. H J. Bouman. Het Museum van Kuostn ij verheid. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand April bezocht door 1359 belungstel- lenden; uit de aan het Museum ver bonden Boekerij werden 213 boek- en plaatwerken naar velschillende plaat sen in ons land verzonden, terwijl de aan het Museum vertoonden Bchool voor Kunstnijverheid in de afgeloopen maand door 125 vrouwelijke en man nelijke leerlingen weid bezocht. N. V. Vereenigde Ijzerhandel. Door den heer G. P. J. Beccari e a. is aangekocht de zaak met inventaris van de N V. Vereenigde Ijzerhandel, voorheen W. Stolp, in de Groote Houtstraat Het doel is de zaak nog voorloopig te exploiteeren in den huidigen vorm. Over een later gebruik van het gebouw is neg geen beslissing geno men. Een schoenentrustkoning In het „Dagboek van een Amsterdam mer", lezen wij in „De Telegr.": Als een zweepslag is- Roosevelt over de bedachtzaamheid gebrek aan fan tasie noemde een der collega's het de zer dagen van ons volk gegaan en het zou werkelijk niet kwaad zijn, als van het wervel/winderige van Teddy hier en daar een tochtje was achtergebleven. Een klein tikje Amerikaansch, dwars door onze deftig- en zelfvoldaanheid heen, kunnen we best verdragen. En daarom druk iik in gedachten den Haar- ieanschen schoenmaker aan mijn hart, die, begrijpend de macht der reclame, als een volbloed Yankee, gisterenmiddag Roosevelt dezen brief aanbood: Aan UEd. Hoogheid, den heer Roosevelt, ex-president der Ver eenigde Staten van N.-A. Het is al sedert lang door mij opge-i merkt in de zoo prachtige recensies van de bladen, hoe doortastend UEd. altijd is geweest, en in die doortastend heid steeds den goeden weg heeft ge vonden, daar schroomvalligheid op be den geen plaats meer kan innemen in deze zoo vooruitstrevende wereld. Het is een tijd, dat men de oogenblikken moet aangrijpen om in de wereld voor uit te komen. Thans is voor mij die weg geopend en wilde ik UEd. vragen, of het soms UEd.'s sympathie mag wegdragen, dat ik UEd. tijdens uw verblijf hier in Haarlem, het genoegen zou mogen sma ken, UEd. een paar laarzen aan te mogen meten, waaraan u 'tevens kan ziien, hoe hier in Holland het schoeisel een hoogte bereikt heeft, wat afwerking en pasbaarheid betreft. Hoogachtend, UEd.'s dw. dor. (get.) G.A. KILIAN .Tr. Tenïpelier&traat 55, Haarlem. „Bv Jove", -moet de ex-president heb ben uitgeroepen, toen hij dit briefje las, daar zit een sehoenentriïslkoning in dezen niet schroomvaMigen Hollan der! Waarachtig, als ik maar een mi nuut in Europa kon stilstaan, dan liet ik me een paar baggerlaarzen aanme ten." Maar weg was ie al weer, naar Kopenhagen. Het Koloniaal Museum. In 't Jaarverslag, uitgebracht door den Secretaris van 't Bureau voor "Handels inlichtingen, lezen wij o. m. Door hel Koloniaal Museum te Haar lem, weiden in hel bureau wederom gehouden de bekende 3 muandelijksche tentoonstellingen van nieuwigheden op koloniaal' en algemeen liandetsgebied. Herinnerd wordt aan het groot verlies, dat de instelling door den onverwacht en dood van da-. Greshoff, clirecleur van genoemd museum, ondervond. De Nat. Bloemententoonstelling. Wanneer ons blad vanavond onder de oogen onzer lezers komt, ziüiiien de le den der Internationale Jury, die de in zendingen der 3e Tijdelijke zulten be- oordeeien, in onze stad zijn aangeko men. Deze Jury zal als volgt zijn samen gesteld Uil België: Eirmin Lambeau, Voorz. van de Société Royale de Fiore, te Brussel. J. (jloson, van de firma Ja cob Makoy, te Luik. G. Lanthoine, te WaLei-mael. E. Craet, le Monl St. A- niand. Uit Oostenrijk: Dr. A. Bürgerstein en A. Volilbrachl, te Weenen. U'it Nederland: Jhr. L. J. "Quarles van Ufford, Den Haag. 'J. F. \\;ilke, le Rotterdam. W. ii. Wind, Chef-bloe mist op het Loo. B. Ruijs, le Dedems- vaart. J. C. en G. \Y*< Keessen, te Aals meer. 1). A. Koster en P. A. Otlolan- der, te Boskoop. W. II. de Graaff, te Leiden. J. G. M. Hoog, te Haarlem. G. J. van Meeuwen, te Heemstede, en P. W. Voet, te Overveen. Uit Engeland: R. Tlooper Pearson, hoofdredacteur van „The Gardeners' Chronicle", te Londen. Stanley, orchi- deeënkweeker, te Londen. Ook uit Frankrijk en Duitschland worden nog enkele Juryleden verwacht. Zondagavond is de Tweede Tijdelijke gesloten en thans heerscht er in de ge houwen een en al leven en beweging, om de inzendingen der Derde Tijdelijke in gereedheid te brengen. Immers morgenochtend le half tien vangt de Jury haar beoordeel ings werk aan, en dan moet alles gereed wezen. Natuurlijk wordt de 3e Tijdelijke möfgen nader door ons besproken. Deze 3e Tijdelijke Tentoonstelling be looft evenals haar voorgangsters een zeer mooie te zullen worden. Wel is de tijd der meeste bolgewas, sen voorbij, evenzoo voor de geforceer de planten van Boskoop. Maar de in zenders zullen zich thans op ander ge bied bewegen. Voornamelijk zullen thans geëxpo seerd zijn vervroegde begonia's, enkele nieuwe en onbekende bolgewassen, een groote groep sierplanten, verschillende inzendingen Pelargoniums, eeu groote colleclie afgesneden bloemen, vooral ro zen, eenige inzendingen seringen, enz. Uit 't buitenland komt een merkwaar dige inzending Gerbera's, een nieuwe soort bloemen, die op gekleurde mar grieten lijken. Nog zendt 'l buitenland in een zeer fraaie groep cactussen. Ver der wordt deze 3e Tijdelijke opgesierd door inzendingen orchideeën, waaronder zeer zeldzame soorten. Buiten op de vollegronds bloeien thans de tulpen in volle fleur, de latere soorten beginnen reeds te kleuren, de rhododendrons komen hoe langer hoe meer in bloei, enz. Morgenavond biedt de 'Alg. Vereeni- ging in het Grand Hotel Fünck'ler een diner aan van 30 couverls, ."waaraan zul len deelnemen de leden der Intern. Jury en enkele tentoonsldilingsautori- leiten. Gisteren bezichtigde 't gezamenlijk personeel der firma J. L. E. I. Breda Eleijnenberg de Bloemententoonstelling. De scliietvereeniging van „Volksweer baarheid" zal Vrijdag a.s. 6 Mei des avonds te 8 uur, een algemeene ver gadering houden in de bovenzaal van de Korenbeurs (Kaasmarkl). Punten van behandeling zijn: 1. Bespreking plannen Koninginnedag ,(26 Mei). 2. Be spreking velddienstoefeningen. De Sporttentoonslelling. Naar wij ver nemen, heeft ook de heer Nie. Broek- huijsen, voorzitter van den Ned. Korf- balbond, zich bereid verklaard in het eere-comilé voor bovengenoemde ten toonstelling zitting te nemen. Waldadigheid naar Vermogen. In April werd door bovengenoemde Ver- eeniging uitgekeerd: brood en levens middelen f 270.711/2, ligging en kleeding- stukken f 3.20, in geld f 530.95. Het Staalbad Haarlem. Gisteren werd de Drinkhui van de Maatschappij tod exploitatie van Staalwaterhronnen in het Frederikspark door 21 personen be- zochU Nationale Militie. Herhalings-o'efe- ningen. De Burgemeester roept op den milicien-verlofganger Jan Stammes uit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 2