TWEEDE BLAD. Circusmenschen. SANGUINOSE. gemengde Buitenlandsche Berichten Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeeling. WOENSDAG II MEI I9!0. Zuiver plantaardig versterkingsmiddel. WACHT U VOOR NAMAAK. Den Haag VAN DAM Co. FEUILLETON. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. HET SCHISMATIEKE KLOOSTER WEZEN. De ontdekking wordt gemeld van een nieuwen grootien dielstai uil de palnar- chensotoatKamei' te Moskou. Daar1 wordl de Kostbaarste ol liever vroeger wel eens kostbaar geweest zijnde kerk schat van het geheele (jrriekjsch-(Schis matieke Dosten newaard. Die schallen hadden nieL aliteen een groote waaide wegens de fabelachtige Kostbaarheid, maar ook een groote historische en kunstwaarde, en behoorden tol de jneest merkwaardige verzamelingen van Griek- sche, Ryzan-lijnsohe en Russische oud- kerkelijke kunst. Wij schreven dit alles in den verleden lijd, want hei moge vroeger zoo geweest zijn, thans is het niet meer' zoo. Onlangs werd een expert door de Sy nodale aidedling le Moskou beiast met hel taxeer en der waarde van deze prachtige verzameling. Het onderzoek leidde Lot dil merkwaardige resultaat: liet grootste deel der kostbaarheden was vervreemd, gestolen, verdwenen, en vervangen door nabootsingen, de edel gesteenten door stukken gras, hel goud door waardeloos metaal. lloe dit kwam? Dat is het geheim der schat bewaarders van vroeger en lialer twd, die ziclizelven verrijkten ten koste van deze eenige verzameling. Onder de ontvreemde kostbaarheden bevond zich ook een gedreven gouden en mei edelgesteenten bezaaiden hand van een Evangelie, dal de Czarina No- lol io Gyriffiofna eens aan dc schatkamer had cadeau gemaakt. De synode heelt na het ontdekken van dezen diefstal', die onschatbare waarden, iu de 111 ililioenen tellende, be trof, een algemeeue revisie van alle be zittingen der Russische kerken belast. En het resultaat is overal hetzelfde; uil alle schatkamers werd gestolen. In Jarosllaf iu de Nikolai-Mariakerk bleek, dal eille gouden en zilveren hei ligenbeelden van de diamaiiLen beroofd zijn, en dal deze door waardeloos glas zijn vervangen; maar tevens dat vele kostbare beelden door koperen namaak sels zijn vervangen. Een heiligenbeeld, dat een waarde van minstens 15.000 Roebel heelt, is vervangen door een koperen namaak, die niet meer waard is dan 15 Roebels. Maar zelfs iu dc Synodale bibliotheek zijn, naai' gebleken is, kostbare hand schriften en zeldzame boeken gestolen. Een geheele collectie dezer boekeu en handschriften zijn teruggevonden bij een jonge Frangaise le St. Petersburg, die daarin handel dreef. Maar de groote aneerderheid is weg, wie weet al sinds hoe lang? Een der rijkste Russische kloosters, hel Tsjoedowo-ktooster is gebleken dooi de eigen monniken geheel leeggeroofd te zijn. Alle boeken uit de bibliotheek, alle kostbare heiligenbeelden, met dia manten versierd, in één woord alles wa t te gelde te maken was, hadden de monniken verkocht. Wat zij mei de op brengst hebben gedaan, is niet» le ver tellen, maar voor monniken niet geheel in overeenstemming met de afgelegde geloften. De prior van dit klooster is voor straf naar een der rijkste kloosters van Rusland overgeplaatst 'zeker, om' hem gelegenheid le geven zijn werk voort te zeilen. Natuurkracht. Er liggen, naar in gen Engelsch tijdschrift wordt medege deeld, nog zeer groote natuurkrachten braak op IJsland, welke binnenkort door een maatschappij, welke men nog bezig is te vormen, zullen worden aan gewend voor het produceeren van eïec- trische energie. Van dc watervallen die gebruikt zullen worden, zijn de Guld- fosz-val met ongeveer 100.000 P.K. en de -Sog-val met 50.000 P.K. 'de belang rijkste; andere watervallen kunnen eik ongeveer 30 a 40.000 P.K. leveren. Daar op IJsland geen enkele industrie wordt uitgeoefend welke zulike reus- aehlige krachten gebruiken kan, heeft men gedacht deze krachten aan le wen den voor de, eleclro-chemische industrie, b.v». voor de -.InchIstiksIof-productie. Welverdiend. Op een- vergadering van belanghebbenden in de staalindu strie, te Dusisehlovf gehouden, kwam ter sprake het lot van een uilvinder, wiens werk voor die industrie van groote beteekenis geweest is. De voor zitter verhaalde, dal in de buurt van Parijs in vrij behoeftige omstandigheden leeft de 86-jarige Ptierre Martin, de man, naar wdlen een der modernste staalsmeltmelhoden genoemd is. Het Comité des Forges de France heelt zich nu gewend tol de staalin dustrie van ale landen en vraagt een bijdragen voor den ongelukkigen uit vinder. Het comité plaatste zich zelf boven aan de lijst met 100.000 francs. Dc Dui'Ische Martin-wenken gaven reeds 20.000 Markdeze som zal ech ter nog belangrijk vermeerderd worden, wanneer de vele reeds toegezegde be dragen ingekomen zijn. Midden Juni zal liet bijeengebrachte geld aan Pierre Martin overhandigd worden. OVER ALBANIË. De streek waar de groote opstand in Turkije woedt, is een allerzonder lingst land voor onze Westersche be grippen. Wij lazen dezer dagen een reisverhaal!, dal. beter dan lange be schouwingen, den aard en de gewoonte dier A'lbaneesche stammen schildert. De reiziger was op bezoek bij den gees telijke van een der bergdorpjes in Zuid- Albanië. De geestelijke verhaalde hem, dat een zijner gemeenteleden dien och tend voor de deur zijner woning was doodgeschoten door mannen van Gjon Kola. ,,Den volgenden morgen gingen wij naar het huis van den vermoorde. Reeds van verre hoorden wij het ge huil der klaagvrouwen; Tuss Prgkoja lag op een baar onder een boom, op een andere baar lagen zijn wapens en zijn patroon-gordel. Het schol van Gjon Kola had hem in den onderbuik gelrof- fen hel was de vereffening eener oude bloedschuld. Mei. dïlkopgezwollen onder lijf lag dc doode in zijn beste kieeren, in een kring er om heen de vrouwen, die rjlhmi.sch haar klaagliederen uit brulden, terwijl de mannen bij een vat p ruiimenbrandewijn za ten Een broeder van den overledene bracht mij im de kuila, een bomvrije woning, welks bovenverdieping geheel op de verdediging is ingericht. Z.u'lk een Albaneesch huis iis geheel anders, dan wij ons een woning voorsldillenmet valideuren, schietgaten, in den hoek een kleine smeltoven voor het gielen van kogels,, heelt het meer van een ves ting dan van een woning:, en de bewo ner heeft hij de inrichting meer op veiligheid dan geriefelijkheid gerekend. „Een echte vesting," zeide ik tof mijn begeleider. „Of een gevangenis," hernam hij, „al naar men wik Wie in bloedwraak leeft, .kan vaak maandenlang zijn huis niet verlaten, als hij geen gevaar wil ftoopen, zooaiis de arme Tuss Prgkoja, voor zijn deur te worden doodgescho ten. Voor voeding en alles wat verder noodig is, zorgen de vrouwen, dienaar A1fo.anee.sche opvatting onschendbaar zijn." Zoodra de bloedwraak tusschen twee stamanen, twee families is uilgebroken, moet elk steeds zijn buks voor hel schot gereed hebben. „Nga ce fis je?" van wélken stam zijt gij? is de gewone aanroep bij het zien van een vreeniüding. De eer verbiedt den Arnaut zijn stam le verloochenen, en zelfs op hel gevaar af, dal het antwoord door een goedge- mikL schot gevolgd zal worden, beant woordt hij onverschrokken dc vraag. En wie zal hem weer wreken? In de eerste plaats zijn broeders, dan" zijn zonen; én verder is elk lid zijner fa milie gerechtigd of verplicht, hem le wreken, niet alleen op zijn moorde naar, maar op ieder van diens verwan ten, die hem sléchts voor den loop van zijn geweer kom!. Zoo spint de Ven delta zich voort., tot in het oneindige, lals niet de Bodoekhazi (oudste), om het uitroeien van een stam Ie voorko men, de beide partijen tol den bloed- vrede, bezza, weet te bewegen. De bezza wordt zelden voor goed, gewoonlijk voor een zekeren tijd aange gaan; van twaalf uren tot een bepaald aantal jaren; en met onverbiddelijke ze kerheid wordt na afloop van dien ter mijn de bloedwraak hervat. De Arnaut heeft nooit de waarheid willen inzien van Vonders woord, in zijn „Gebroe ders" „Be wraec.k blies 't leven noyt in (dooden lang begraven." maar is eer van meening, dat uitstel O Mej. Th. DE BOER, Lambertusstr&at 39a, Rotterdam, schrijft hoe dankbaar lij is voor de kennismaking met de SANGUINOSE. Zij leed aan bloedarmoede en zenuwachtigheid, sliep slecht en had geen eetlustmaar na het gebruik van eenige flesechen SANGUINOSE gevoelt zij zich veel beter; de eetlust is teruggekeerd en de slaap wordt weer verwikkend, zoodat zij bepaald met SANGUINOSE wenscht door te gaan. Wanneer gij door dezdfde kwalen geplaagd zijt, doe dan als Mej. De Boek, en gebruik de SANGUINOSE! Gij zuit er in zeer korten tijd de goede gevolgen van bespeuren. Hoofdpijn, zenuwachtigheid, gebrek aan ee lust, aan kracht en energie, slapeloosheid, kortom, alle ver chiji salen van bloedarmoede en zenuwzwakte worden door de SANGUINOSE met vrucht bestreden. Tweemalen per dag een eetlepel is in den regel genoeg. SANGUINOSE kost per fl. 1.50; 6 fl. f 8,12 fi. f 15 Te verkrijgen bij de meeste Apothekers en goede Drogisten geen afstel is, of naar Vondel zegt: „Hoe lang de wraeck verweckt, zij (komt in 't end gewis." Op den terugweg van dit bezoek aan den gedoode, onlmoetle de reiziger vijf mannen, mei lange geweren gewapend. Dc priester, die hem begeleidde, beant woordde den groet der vijf en sprak eenige oogenblikken met hem. Toen zeide hij glimlachend: „Dat was Gjon Kola met zijn mannen." „Gjon Kola, de moordenaar?" „Zeker; hij is met zijn vrienden op de begrafenis genoodigd; en 'daar voor is gedurende twaalf uren de bezza (bloedvrede) gesloten, die steeds hoog in eere wordt gehouden." En werkelijk volgde den anderen dag Gjon Kola en zijn vrienden het lijk van. den vermoorde naar de begraafplaats. KONING ALBERT VAN BELGIË. Koning Albert van België wordt mei. den dag méér populair. Hij schuwt dan ook absoluut niet de menigte. In tegendeel. Hij houdt van zijn volk en het is al meer en meer blijkbaar, dat de nieuwe vorst een democratische re geering nastreeft. Meermallen doet hij ailsof hij zijn stand vergeet en ;da.n treft de burgerlijke eenvoud van zijne houding. Men heeft inij verteld, zoo schrijft een Viaaimsclv correspondent, dat Al- breeht I nogdagelijks zijn pijpken rookt en een Elpsch geuze-llainfoie drinkt. Ik geloof hel gaarne als ik tenminste oordeelen -mlagj naar wat hij dikwijls doet en; bij voorbeeld, voor een paar dagen nog deed. Dien dag wilde hij op de Willebrock- sche vaart een bootje, dal hij bestemde voor de prinsen zijne kinderen, beproe ven. Hij ontbiedt telefonisch den heer Van Haeiterefi, voorzitter van den Brusselischen rnchting Club. Hij vraagt hem om naar liet garage mee te gaan. Hij trekt een pardessus aan, neemt een wandelstok en vcJaat, gelijk de simpel ste burger, het Laekensche paleis. Hij weiger! de dieiisten van adjudenlen, se cretarissen en lijfwachten, en, draaiend met zijn rolling, vergezelt den eenigs- zins verbaasden beer Van Haelteren. Zoo, met hun (beiden, bereiken zij liet clublokaal. Dq Dool wordt uilgehaald. De Koning, diie mecanicien is en het gaarne toont, onderzoekt aan alle kan ten het lichte Vaartuig. Dan doet hij, lrang.s het. Willkyrooksóhe Kanaal, een tochtje op de Ha ei I eren z elf dichlbij Vilvoor terug, .aanvaardt hartelijk, koopt pedibus cum ja Ik wil me ni geven, wanneer optreden juist Dyoukè, boot van Van Tot Drie-fonteinen, len, vaart hij, keerl dan een pintje, bedankt de hooi, en loopt weer, iiibis, naar Laeken.... :l voor paradoxaal uit- ik beweer, dat ik zulk coo rovaall acht, omdat het zoo onkoninklijk is. Nieuwe postzegels. Het Brilsche postbestuur heeft bestolen, een nieuwen postzegel van 7 pence uit te geven. Deze zal op een leisteen-grijs papier gedrukt wórden. De behoefte naar dit zegel deed zich vooral gevoelen voor buitenlandsche brieven van een gewicht van 3 tot 4 ons, voor binnenlandsche pakketten van 5 tot 7 pond en aange- leekende binnenlandsche pakketten, die 23 pond wegen. Verder zal deze postzegel tot het fran- keeren van telegrammen kunnen wor den gebruikt. Waarschijnlijk zal hij 1 Juni of 1 Juli in omloop worden ge bracht. In aansluiting met hel bovenstaande wordt verder nog bericht, dat de in gebruik zijnde Engelsche postzegels, die alle hel kopstuk van den B.ritschcn sou- ve.rcin vertoonen, binnen korten lijd verdwijnen zullen. De nog voorhanden zijnde posIzegels zullen opgebruikt wor den, maar binnen enkele maanden zal een serie nieuwe in omloop gebracht worden, die, evenals de Ooslenrijksch- Ilongaarsjche jubiileumszegefe, beroemde gebeurtenissen uit de geschiedenis zul len geven van de historische ontwikke ling en de groote 'daden van Engeland, waaronder natuurlijk voorkomen de beeltenissen van allle beroemde vorsten en vorstinnen, vanaf koningin Anna en koningin Elisabeth tot en met den te- genwoo.rdigen koning. De ontwerpen voor deze nieuwe post zegels worden door Engelsche kunste naars geil eek end. Diefstallen op de Italiaansclio spoorwegen. In een bericht uit Mil can aan een buitenlandsch blad lezen we een merkwaardig staaltje van diefstal op de Italiaansche spoorwegen. Ik ver trok 30 Maart uit San Remo, zegt de schrijfster, en adresseerde mijn goed gestolen kotter naar Milaan. Bij aan komst was de koffer aan den buiten kant volkomen in orde. Er was niets te zien, dat wees op poging lot dief stal en Kok van binnen was alles in goede orde. En toch hadden de dieven blijklbaar elk vak nauwkeurig doorzocht, anders hadden ze de voorwerpen, wel ke ze gestólen hebben, onmogelijk kun nen vinden. De dieven "hebben ook blijkbaar al den tijd gehad, want de vele kleine voorwerpen, die zich in den koffer bevonden, waren allle na den diefstal weer netjes op hun plaats ge legd, precies zooals ze gelegen hadden. In een afdeeling had zich een hoed be vonden van 80 Mark, die hoed is spoor loos verdwenen. In een andere afdeeling bevond zich, te midden van allerlei andere dingen, een étui met een gouden lorgnet en in een couranten gewikkeld pakje munten. De munten waren ont vreemd en hel étui van zijn inhoud beroofd, maar weer netjes gestoten en ordelijk op zijn plaats gelegd. ïk weet, zoo besluit de schrijfster, dal alle klach ten bij de Italiaansche overheden niels helpen; wellicht maakt hel echter eeni- gen indmk op hen, als deze diefstallen in de buitenlandsche pers worden ver meld. Een rare snuiter. In een hospi taal te Parijs is na een lang ziekbed een rare snuiter overleden. Graaf Eo- jenski had een leven vol afwisseling achter zich. Hij trad in het Russische leger, maar nam zijn ontslag, Toen Pius IX bestookt werd door de roodhemden; want Rojenski was vol krijgslast en bood zijn degen den Paus aan, onder één voorwaarde: hij zou le paard vech ten, zooals een ridder betaamt. De H. Vader hield er geen cavalerie op na en graaf Rojenski verliet teleurgesteld Rome. Garibaldi lag op den loer voor den paardrijdenden krijgsman; hij klampte hem aan, en sprak zoo, dal de Pool- sche edelman in het leger trad van den Pausberoovenden schavuit, die hem een paard aanbood. Lang streed hij weliswaar niet aan diens zijde; na den slag van Mentana vertrok graaf Rojenski naar Frankrijk en streed eerst ais gewoon soldaat, toen als ruiter tegen de Pruisen. Hij toonde zooveel dapperheid, dat hij gedeco reerd werd. Toen het vrede werd, stond graaf Rojenski op straat. Hij werd herber gier zonderl.... succes. Hij kwam van het een in het andere en eindigde met koster te zijn van de kerk Sainle-Marie-des-Batignoües. Het kosterschap gaf hem het dagelijksch brood, vredige uren en goede gelegen heid om God te dienen en Hem ver giffenis te vragen voor zijn dwaasheden. Bijgeloof van eeu tooneelspeelster. Evenals vele van haar mannelijke zoo wel als vrouwelijke collega's, is ook de bekende Fransehe tooneelspeelster Ré- jane niet vrij van bijgeloof. Er wordt verteld, dat zij bij alle voorstellingen, waaraan zij medewerkt, en bij alle ge wichtige gebeurtenissen in hel dage lijksch le ven, twee dingen bij zich draagt: het eene is een oude broche, die een tante haar bij haar eerste op treden schonk en het andere is een bij zondere ring, die zij eens van koning Eduard van Engeland cadeau kreeg. Zij draagt hem in dankbare herinnering aan hak-r gunsligen criticus' Verder heetL Réjane de gewoonte, om op da gen, waarop zij een nieuwe rol speel!, reeds bij den eersten stap op hel loo- nee-1 naar het hoofd van een kind on der heL publiek te zoeken. Eerst als zij gezien heeft, dal tusschen de vol wassen toehoorders een kiud haar spel volgt, zal haar succes verzekerd zijn. Zij speelt dan gedurende den ganschen avond slechts voor den kleinen toe schouwer. Kinderen brengen haar ge luk aan, dat is haar vaste overtui ging! 'lis curieus! Do verkochte bruid. Van een vreemden snaak, die op den dag van zijn bruiloft, zijn bruid aan een me deminnaar' verkocht, vertelt de „Eral- do ltalaano" uit Saint Louis Mounet, aan het Oltariomeer. Daar woont een jonge arbeider, die sinds verscheidene jaren spaart oin met Mary Founchey, een allerliefst Hongaarseh meisje, dat het hem had aangedaan te kunnen trouwen. Eindelijk was de dag aan gebroken dat zijn wensch vervuld zou worden en de bruidegom wachtte ver langend op zijn bruid, die uit een na burige stad moest komen. Ze kwam. ook; echter niet alleen, doch in ge zelschap van een jongen Hongaar en al was de reis niet erg lang geweest, toch wel lang genoeg om tusschen de reisgenoolen innige liefdesbanden te knoopen. Nauwelijks was de nieuwe minnaar in de plaats aangekomen, of hij ging den bruidegom het voorstel doen, hem de bruid tegen een vergoeding af te staan, welke de bruidegom dan zelf mocht bepalen. De Amerikaansche za kenman bedacht zich niet lang; hij vroeg ten slotte 200 gulden, waarvan 100 gulden direct en het overige iedere week een gedeelte betaald moest wor den. Nadat de koop gesloten was, wierp de jonge dame zicli in de armen van den Hongaar, haar gelukkigen kooper. Het huwelijk werd voltrokken de Hon gaar ging weg met zijn duur gekochte vrouw en de Amerikaan begaf zicli met de koopsom in den zak naar zijn een zame woning, die nog versierd was voor de bruiloft. De historisch-allegorische optocht te Amsterdam hij het koninklijk be zoek. Een bijzonder karakter zal aan den optocht die een der glanspunten belooft te worden van het kon. bezoek aan Amsterdam, worden verleend niet alleen door het aantal heer en, die een lange rij van prinsen en edelen zuilen uitbeelden, maai' vooral ook door de veie dames, die, als prinsessen en edei- vrouwen hare kleurige kleedij met gra tie zullen ten toon spreiden. Waar het aantal deelnemers aan de grootste stu- dentennvaskerade's gewoonlijk niet meer dan drie honderd bed-iagl, zal hier het geheel uit achthondei gecoslumeerden bestaan, van wie de hoofdpersonen zul» len worden voorgesteld, door veertig hee- ren en dertig dames. Ook wat de ver zorging der costuums in de kleinste bijzonderheden betreft, zal deze optocht niet voor de best bekende maskerade's behoeven onder te doen. Maar behalve het imponeerende van het geheel door de artistieke verzor ging van ieder onderdeel zal de indruk groot zijn door het aantal, door de vele vendels, door de veie ongekende kleedij en, die in dezen optocht Ie zien zullen zijn; en vooral ook door de zes groote zegewagens, waarmede het ge heel zal worden gestoffeerd. Bloemen, vooral heel veel bloemen, zullen deze wagens tot een oogenlusl maken. Van twee der bloemenwagens zuilen door jonge meisjes bloemen gestrooid wor den. Naast deze phantastische wagens zal door haar historische juistheid treffen de karos, getrokken door rijk getuigde paarden, waarin stadhouder Willem III, koning van Engeland, met zijn gemalin zal rijden, begeleid door pages met ge borduurde wapenrokken, gaande naast de portieren. Naast deze praal steekt lypeerend af de bomschuit, gereden op een echtSche- veningsch raden reminders lel, waarin de landing van koning Willem I op de HoiUandschc kust wordt uilgebecld. Den tijd juist lypeerend zal zijn de echte achttiende eeuwsche sjees, waar in plaats nemen de personen uit het gevolg van Prins Willem V, gekleed in de bekende bebloemde zijden japon nen, blauw-lakensche jassen, wilte staartpruiken en driekanle sleekhoeden. Deze sjees is welwillend door een van de comitéleden voor dezen tocht afge staan. Aan historische kleur zal het derhal ve dezen grooten stoet niet ontbreken, waar ook nog de tijd van 1813 door wezenlijk uiit dien tijd stammende ka nonnen en wapenrustingen zal vertegen woordigd zijn. Van dezen gedenkwaardigen stoet, zal zooals het ook bij jStudenlenoplochten gewoonlijk is een officieel gedenk boek verschijnen, waarin de hoofdper sonen, enkele van de. wagens en ven dels in kleuren zullen worden afge beeld en enkele phoiographieën naar de origineele costuums zullen worden afgedrukt. Het gedenkboek is naar ge gevens en leekeningen van den heer Th. MoLJcBshóer geïllustreerd .welke kunste- n*r insgelijks de costumes en de ze gewagens ontwierp. Tan een militie-pliehtige. Wij le zen in de „Amigoe di Curaeao". Met de „Prins Willem V" is de Jon geheer E. E. Eeker naar Nederland vertrokken om als milicien zijn dienst le vervullen. Daar moet aan de Nederlandsche miliLiewet toch iets haperen, want zij is oorzaak van vele onbillijkheden. De Jongeheer Ecker viel tijdens zijn sludie in Nederland aan de landbouw school te Wageningcn in de loting. Be gin Juni 1908 legde hij met goed gevolg zijn eindexamen af, maar zou eerst in Mei van het volgend jaar worden opgeroepen om dienst te doen als mi licien. En nu zou hij verplicht zijn geweest al die tien maanden in Ne derland te blijven, buiten betrekking, zonder eigen verdiensten, maar wel op eigen kosten, om het volgend jaar on der dienst te gaan. Een verzoek om dadelijk in dienst te mogen treden werd van de hand gewezen. Gelukkig werd hij, bij Gouverne- mentsbeschikking van 28 Mei 1908, in gedeeld bij den topografischen dienst in de Kolonie Curaeao en vertrok hij hierheen. Zoolang zijn dienst verband met de Kolonie duurde, was hij vrij van mili- liedienst in Nederland, nu dit verband werd opgeheven is hij opgeroepen en moest op eigen kosten weder naar Nederland vertrekken, om als milicien het vaderland te dienen. Daar kleeft toch eenige onbillijkheid aan dit ales. Roman uit het Artistenleven. Naar bet Euureisch van GEORGE R. SIMS. 31) Luister nu eens goed. -Je kunt wel begrijpen, dat we er niet op gesteld zijn, om hier een hoop volk mét gezonde hersens te hebben, die een lui leven leiden en pleizier ma ken. en de goeie en lekkere dingen opeten en verteren, die voor de arme drommels bestemd zijn, die werke lijk van boven niet recht frisch zijn, en daarom, zie je, zou ik je niet ra den, om te probeeren, of je soms ook hier vandaan weg> kon loopein, zonder permissie, want we zouden een miserabel klein beetje moeite doen, om je weer terug' te krijgen, en je zou het a,an je zeiven te wijten hebben, dat je alles wat je hier voor niets krijgt, vrij logies en den kost op den koop tne, -- dat je dat daar alles wat een edelmoedig en welda- buiten allemaal zou moeten missen: digi vaderland je totaal voor niks en niemendal verschaft. jWiablief En na, dezen laat sten schoonen zin, trok de oppasser een afschuwelijk gezicht, zette zijn beide wijsvingers op zij tegen zijn grooten 'neus, knipte daarbij schrikkelijk met zijn oogen en ging toen heen, terwijl hij het aan Zeph overliet om uit deze redenee ring de, noodig© gevolgtrekkingen te maken. Den volgenden dag werd Zeph, bijzonder 'toevallig', aan het werk gezet, in den particulieren tuin van den Directeur, en aangezien het erg vuil werk was, wat hij daar te doen kreeg, werden hem de kledingstuk ken overhandigd, walarmee hij in het gesticht gebracht was, en werd hem aangeraden deze aan te trekken, op- dalt hij: de uniform of de voorgeschre ven kleeding van het gesticht (een zeier kenbaar pakje) niet vuil zou maken. Zeph begreep den wenk. Zoo, gauw hij alleen was in den tuin, klom hij over den muur, liet zich aan den an deren kant zakken en ging zoo hard hij kon aan den haal, totdat hij van het gesticht niets meer zag- Toen vroeg hij: aan den eerste den beste, hoe ver hij: van Londen was. „Tien Engelsöhe mijlen," was het antwoord. Zijn hart sprong op> v;an vreugde, hiji had gevreesd, dat het verder zou wezen. Hij baid wel geen geld, om een spoorkaartje té nemen, maar tien mij len zou hij: best kunnen loopen ÏWieldra, was hij! weer: op' weg', vroeg van tijd tot tijd aan dezen en genein hoe hij' moest gaan, kwam tegen het vallen van den avond in Londen, en richtte onmiddellijk zijne schreden naar de Lambeth-wijk. De, deur van het huis, waarin de d'oor hem gehuurde vertrekken zich bevonden, stond open, zoodat hij; in eens binnen kon gaa;n en zich regel recht naar zijn kamer hegeven, w:a,ar hij! zich onmiddellijk ging wa&schen en in andere kieeren steken, dan het oude stelletje, wat de zakkenrollers hem! over hadden gelaten. De juffrouw van het huis was niet weinig verrast, toen zij Zeph daar op plotseling weer voor zich zag staan, doch Zeph vërtelde haar, dat hiji voor zaken de stad uit was ge weest. Aangezien hij Inez niet zag, vroeg hij, waar zij Was „Maar imijn lieve ziel," riep de juffrouw, „weet je dan niet, da,t bet van avond de eerste representatie is, zal ik maar zeggen, van de groot© vertooning van dien Italiaansche,h heer, van meneer Toroni, die jullie allemaal hier brengt En weet je daar dan niets van af za.l ik maar zeggen, en dat onze juffer daarbij1 zooveel als de nachtelijkheid voor stelt. en die andere, die Seeria of See- ta^ zal ik maar zeggen, zooveel als de dageraad is, zooals ze het noe men 'Weet uwes daar allemaal niets van af?" Z,eph herinnerde zich nu, dait het zoo oinsreeks det datum moest, we zen, waarop de Londensche voorstel- lin;g,en en het engagement van Inez zouden beginnen. Da gebeurtenis sen van de laatste weken, zijne ont moeting met de zakkenrollers en daarop glevolgde opsluiting in het ge sticht, hadden zijne gedachten weer naar het scheen in de vroegere rich ting: teruggebracht en hij: had zijn droom, waarin hij Totty had meenen te zien, weer geheel vergeten, zooda,t nu alleen Inez weer zijne gedachten in beslag1 nam. Het was al vrij laat, toen hij klaar was met kleeden en van de juffrouw bovenstaande inlichtingen en te rechtwijzingen ontving. Hij begaf zich onmiddellijk naar den Music Hall, waarvan de juffrouw, hem het adres opgapf en dien hij misschien ook nogi wel van vroeger kende. (\\ii.j weten, wat er verder voorviel en hoe hij daar juist arriveerde op het meest kritieke oogenblik van Inez en Zeta's optreden, en wat daar van het gevolg was. Toen Zeph zijn verhaal ten einde had gebrachtbegonnen ook Inez en Zeta, haar wedervaren te vertellen en daarop begon men over de toe komst te beraadslagen. Toen bij Zeph de eerste uitbar sting van de smart over het verlies van zijne arme vrouw een beetje be daard was, begon bij langzamerhand weer walt meer opgewekt te worden en te genieten vain den gelukkigen, keer, dien nu toch de omstandighe den voor hem genomen hadden. - Toen het wat meer naar'dén morgen begon te loopen en het eerste dag licht. het kleine voorkamertje bin nendrong, begonnen zijne tranen op te drogen en kwam er v,an tijd tot tijd weer een lach te voorschijn op het bleeke gelaat van den armen zwerveling:. Hun plannen voor de toekomst? Ja,, wat Totty .vooral toeleek, was, dat ze samen in een kleine „cot tage" of villa bij Londen zouden gaan wonen, met eeine guirlande van rozen om! de voordeur en achter'een heel en grooten tuin, vol met aller hande mooie bloemen en een mum er om h«en en verschillende vrucht.- boomen er invooral veel aal bessen boom-en. een vrucht waarvan Totty veel hiel. Inez had, als eene geborene Spaan- sclie, wel geen juist inzicht in dit tuin-ideaal van de kleine, edit En gelsche Totty, doch ze zei, dat ze zich zeer zeker overal gelukkig zou gevoelen, waar Pedro het maar goed en pleizierig' had. En zoo zaten zij maar steeds met elkaar te praten en te kabbelen en lucht kasteden te bouwen, totda t zij eindelijk door al dat praten geheel tot bedaren begonnen te komen en slaperig werden, zoodat Totty op een gegeven oogenblik de opmerking maakte, dat het misschien wel ver standig zou wezen, om naai" bed te gaan en een uur of wat te slapen, omdat ze anders misschien van avond heelemaal ongeschikt zouden wezen, om op te treden „Om op te treden!" De voorstel ling! Ja, dat schrikte hen allen plot seling op en het bracht Zeph in eens te binnen, dat zijn dochters hem nog niet geheel toebehoorden, dat hun beider leven nog geheel afhing van hun meester en chef van Toroni, den agent-! Slot volgt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5