der Openbare Godsdienstoefeningen in de R. K. Kerken te Haarlem en omliggende plaatsen. Naaml. Vene. „Drukkerij de Spaarnestad." Een gezelschapsreis per komeet van Halley. Dit nummer behoort bij de „Nieuwe Haarl. Courant" van 14 Mei. KINDERHUIS VEST No. 29—31—33. HAARLEM. Directeur: F. H. M. v. d. GBIBNDT. AD TXBTEHTIÉH: Van 1 tot 6 regels f i an, Elke regel meer 0.20. Ingezonden mededealingen tussohen den tekst ten minste 6 regels f LBO; elke regel meer 0.80. Het Auteursrecht op den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 29 Juni 1881 (Staatsblad No. 124,) ZONDAG 15 Mei. Hoogfeest van Pinksteren. i ia t MAANDAG 16 BINSDAG 17 WOENSDAG 19 DONDERDAG 19 VRIJDAG 20 ZATERDAG 21 Tweede Pink sterdag. Te vieren als Zon dag. Van het Oc taaf. Van het Oc taaf. Quater temperdag Ge boden Vasten dag. Van het Oc taaf. Van het Oc taaf. Quater temperdag. Ge boden Vasten dag. Van het Oc taaf. Quater temperdag. Ge boden Vasten dag. PINKSTEREN. Leo uit de Handelingen der apostelen; II, 1-11. Toen de dagen van het Pinkster feest vervuld werden, waren al de leerlingen te zamen in dezelfde plaats. En eensklaps ontstond er uit den hemel een geluid als van een opkomenden hevigen wind, en het vervulde het gebeele huk, waar zij gezeten waren. En er versche nen hun verdeelde tongen als van vuur, en op ieder van hen zstte het zich neder. En allen werden ver vuld met den Heiligen Geest, en zij begonnen te spreken in verschil lende talen, naar dat de Heilige Geest bun gaf uit te spreken. En er waren te Jeruzalem ver blijf houdende Joden, godsdienstige mannen uit alle volken, die onder den hemel zijn. Als nu <|it geluid ontstaan was, kwam de menigte samen en zij werden in hun gemoed ontsteld, omdat iedereen hen in zijne eigene taal hoorde spreken. En allen stonden verbaasd en ver wonderden zich, zeggende Zie, zijn niet deze allen, die spreken, Gali leërs? Hoe hoorden wij dan ieder onze taal, waarin wij geboren zijn? Parthen en Mediërs en Elamieteu en inwoners van Meeopotamië.Judea en Kappadocië, van Pontus en Azië, van Phrygië en Pampbylië, van Egypte en de gewesten van Libye en Cyrene, en die uit Rome geko men zijn, Joden zoowel als Prose lieten. Kretenzen en Arabieren, wij hoorden hen in onze talen spre ken de groote werken Gods. Evangelie volgens den H. Joannes; XIV, 23-31. In dien tijd sprak Jesus tot zijne leerlingenZoo iemand Mij liefheeft, hij zal mijn woord onderhouden en mijn Vader zal hem liefhebben, en Wij zullen tot hem komen en ons verblijf bij hem nemenA Die Mij niet liefheeft, onderhoudt mijne woorden niet. En het woord, dat gij gehoord hebt, is niet het mijne, maar des Vaders, die mij gezon den heeft. Dit heb ik tot u gesproken, ter wijl Ik bij u verbleef. Doch de Troos ter, de Heilige Geest, dien de Vader in mijnen naam zenden zal, Hij zal u alles leeren en u alles indachtig maken, wat Ik u gezegd heb. Vrede laat Ik u, mijnen vrede geef Ik u, niet. gelijk de wereld dien geeft, geef Ik hem aan u. Dat uw hart niet verontrust worde noch vreeze Gij hebt gehoord, dat Ik u gezegd heb: Ik ga heen, en Ik kom tot u. Indien gij Mij liefhadt, zoudt gij u zeker verblijden, omdat Ik tot den Vader ga; want de Vader is grooter dan Ik. En nu heb Ik u gezegd, eer het geschiedt, opdat gij, als het geschied is, gelooven moogt. Ik zal niet veel meer met u spre ken. Want de vorst dezer wereld komt, doch hij heeft niets aan Mij. Maar, opdat de wereld erkenne, dat Ik den Vader liefheb en zóó doe als de Vader Mij bevolen heeft. PINKSTERMAANDAG. Les uit de Handelingen der apostelen; X, 42—48. In die dagen opende Petrus zijnen mond en sprakMannen broeders Ons heeft de Heer bevolen den volke te prediken en te betuigen, dat Hij degene ie, die door God gesteld is tot Rechter van levenden en dooden. Van Hem getuigen al de Profeten, dat allen die in Hem gelooven, door zijnen naam vergif fenis van zonden verwerven. Ter wijl Petrus deze woorden nog sprak, daalde de Heilige Geest neder over allen, die het woord hoorden. En de geloovigen uit de Joden, die met Petrus gekomen waren, stonden verbaasd, dat ook over de heidenen de genade des Heiligen Geestes werd uitgestortimmers hoorden zij hen in talen spreken en God verheer lijken. Toen nam Petrus het woord kan wel iemand het water weeren, dat deze niet zouden gedoopt wor den, die den Heiligen Geeat ont vangen hebben evenals wij En hij gebood hen te doopen in den naam des Heeren Jesus Christus. Evangelie volgens den H joannei; 111, It—21. In dien tijd sprak Jesus tot Ni- kodemus: Zóó lief heeft God de wereld gehad, dat Hij zqnen éénig- geborenen Zoon gaf, opdat al wie in Hem gelooft Diet verloren ga, maar het eeuwig leven hebbe. Im mers heeft God zijnen Zoon niet in de wereld gezonden, opdat Hij de wereld oordeele, maar opdat de wereld door Hem worde behouden. Wie in Hem gelooft, wordt niet geoordeeld; maar wie niet gelooft, is reeds geoordeeld, omdat hij niet gelooft in den naain van den ééuig- geboren Zoon Gods. Dit nu is het oordeeldat het licht in de wereld is gekomen, en de menschen de duisternis meer bemind hebben dan het licht; want hunne werken wa ren boos. Immers al wie kwaad doet, haat het licht en komt nist tot het licht, opdat zijne werken niet bestraft worden; maar wie de waarheid doet komt tot het licht, opdat zijne werken openbaar worden, dat zij in God gedaan zijn. Evangelteverklaring. OP HET HOOGFEEST VAN PINKSTEREN. Een Zijner apostelen had aan Jesus gevraagd waarom Hij zich slechts aan hen en niet aan de ge heels wereld openbaarde. Jesus antwoordde daarop met de woor den waarmede het Evangelie van dezen feestdag aanvangt, dat Hij zich niet alleen aan hen zal open baren, maar aan allen die Hem beminnen en Zijne geboden onder houden. „Zoo iemand Mij liefheeft, hij zal Mijn woord bewaren, en Mijn Vader zal hem liefhebben, en Wij zullen tot hem komen, en ver blijf bij hem nemen. Die Mij niet liefheeft bewaart Mijne woorden niet." Jesus vereenigt hier de twee noodzakelijke voorwaarden voor een christelijk gedragde liefde tot God en het onderhouden der geboden. Die God liefheeft, onderhoudt Zijn woord. Het onderhouden der ge boden is te gelijk en het onvermij delijk gevolg in het zeker teeken van de liefde Gods. Onze ij ver om Gods geboden te onderhouden, ziedaar de maat van onze liefde tot Hem. Aan degenen die Hem beminnen, en bijgevolg Zijne ge boden onderhouden, doet Jesus een heerlijke belofte. God zal hem be minnen en Zijn verblijf in hem nemen. Door zijne onmetelijkheid is God overal tegenwoordig, het heelal is Zijn tempel, overal ontvangt Hij onze huldeblijken en stort Hij zijne weldaden uit. Maar Zijne uitver koren tempel is de ziel van den christen, daarom zegt de H. Paulus ons: „weet gij niet dat gij de tem pel Gods zijt en de Heilige Geest in u woont?" Tegelijk wilde Jesus, die iedere gelegenheid aangreep om zijn he- melsche leer te prediken, Zijn apos telen nogmaals wijzen op de ver heven waardigheid van die leer, namelijk de leer van God zelf, op aarde gebracht door den eenigen Zoon van God. „Het woord dat gij gehoord hebt is niet het Mijne, maar des Vaders die Mij gezonden heeft." Ook een der grootste ge heimen van die. leer wilde Hij nog maals met duidelijke woorden ver kondigen: het geheim der heilige Drie-eenheid: „Dit heb Ik tot u gesproken bij u verblijvende, maar de Helper, de Heilige Geest, dien de Vader in Mijnen naam zenden zal, die zal u alles leeren en u alles indachtig maken wat Ik u gezegd heb." De Heilige Geest, gezonden door den Vader in naam van den Zoon, ziedaar de drie goddelijke personen met name genoemd. Maar wij zien in die woorden van den goddelijken Meester ook de belofte aan de apostelen gedaan van de groote gebeurtenis, die de H. Kerk heden viert, van de neder - daling van den heiligen Geest over de apostelen, en de groote uitwerk selen die Hij in hunne zielen voort brengt dat willen wij vooral heden in eenigé woorden aantoonen, want bet geheim dat wij heden vieren wordt niet alleen herdacht op dezen feestdag, maar in zekeren zin ver nieuwd, daar de H. Geest ook in onze harten, hoewel op onzichtbare wijze, wil nederdalen en daar de zelfde uitwerkselen wil veroorza ken, als onze harten sleehts goed tot Zijne komst zijn voorbereid. Het .eerste uitwerksel bij de apos telen, wat Jesus hun ook meer bij zonder beloofd had, was dat zij plotseling verlicht en onderwezen waren: „Die zal u alles leeren." Herinneren wij ons wat de aposte len waren voordat zij den Heiligen Geest ontvingenmannen uit de geringste klasse des volks, zonder opvoeding of geleerdheid. Drie volle jaren hadden zij in Jesus' gazelschap doorgebracht, en nog kenden zij zeer weinig van Zijne leer. De eenvoudigste waarheden die Hij hun verkondigde, gingen nog hun be grip te boven, zij legden ze ver keerd uit, en de sin er van bleef voor hen verborgen. Maar zoodra de H. Geest over ben gekomen is, zijn die onwetende menschen in diepzinnige leeraars veranderd, bren gen zjj de geleerdsten door hun wijsheid in verbazing. Alle waar heden die Jesus hun gepredikt had, staan hen nu helder en duidelijk voor den geest, en zij vinden woor den om ze ook aan anderen dui delijk te maken. Zoo ook wanneer Hij in onze harten neerdaalt. Hij doet ons dan geheimen aannemen waarvoor ons verstand zich buigen moet, die ons begrip te boven gaan, maar door Zijn bovennatuurlijk licht bestraald, zien wij toch in dat wij ons verstand moeten onder worpen omdat God zelf tot ons ge sproken heeft. Een tweede uitwerking van den H. Geest in de apostelen was dat zij geheiligd werden. Hij is niet alleen de Geest der waarheid, Hij is ook de Geest der heiligmaking, en dat wordt aangeduid door de gedaante van vurige tongen waar onder Hij verscheen. Het vuur was het zinnebeeld van de liefde die Hij in hunne harten ontstak. Tot dan toe waren zij twistziek, en heerschzushtig en na ijverig op elkander geweest. Toen de H. Geest over hen neerdaalde, waren zij eensklaps veranderd en voorbeelden vah alle deugden. Zoo moet de H. Geest ook onze harten in liefde ontsteken en tot alle deug den vormen. Ten derde, de H. Geest gaf bun moed en kracht om hun zware plicht te vervullen. Waren zij te voren laf en vreesachtig, zoodat zij allen in het oogenblik van gevaar hun Meester verlieten, en Petrus, de vurigste, Hem zelfs verlochende, nu vreesden zij niets meer, en tra den openlijk als Zijne verdedigers op voor voreten en volkeren. Zoo moet de H. Geest ook ons verster ken in den strijd dien wij te voeren hebben. Zonder Hem vermogen wij niets, met Hem kunnen wij alles. Eindelijk: de H. Geest zon hun den waren vrede schenken, den vrede van Jesus, niet dien der we reld, die hun door geen vervolging, door geen lijden zou ontnomen worden. De wereld kan dien vrede niet geven, omdat de wereld van geen lijden, van geen opoffering weten wil, en zij juist door hun offers dien vrede verdienen moesten. Een van de eerste offers, die zij brengen moesten, bestond in het missen*van Jesus' zichtbare tegen- digheid. Maar de H. Geest zal hen in die beproeving toch den vrede des harten doen behouden, door hen te doen begrijpen dat Zijn heengaan strekt tot Zijne verheer lijking, dat Hij met zijne H.Mensch- heid tot den Vader gaat, die grooter is dan Hij in Zijne menschelijke natuur, om ook die menschelijke natuur waarin Hij voor ons geleden en zich tzoo diep vernederd heeft, met de grootste glorie te verheer lijken. Bidden wij den H. Geest, dat Hij ook ons verlichten, verwarmen en versterken moge, dat Hij ons helpen moge om gaarne offers voor Jesus zaak te brengen, en ons tot loon daarvoor ook dien waren vrede moge geven, dien de wereld noch het lijden ons ooit ontnemen kun nen, dien vrede hier op aarde, die ons het onderpand zijn zal van den eeuwigen vrede hiernamaals. Een humoristische mop van MARK TWAIN. Ik breng hiermee ter kennis van het geëerde publiek, dat ik, in ver- eeniging met den heer Cook, voor de eerstvolgende drie eeuwen de komeet Halley heb afgehuurd. Wq wenschen daarmee een groote reis door het heelal te •ndernemen en verzoeken h&t publiek beleefd ons plan moreel en financieel te steu- neD. Van onzen kant zal niets ver zuimd worden, om het den reizigers zoo aangenaam en gemakkelijk mo gelijk te maken. Ons voornemen is in de komeet zooveel geriefelijke en zelfs weel derihe woningen in te richten als er personen en gezinnen zijn, die ons willen vergezellen I Juist met het oog op den eenigszins langen duur van de reis is het van 't groot ste belang, dat er aan de inrichting niats ontbreekt. In deD staart der komeet zijn 1,000,000 prachtig ge meubileerde kamers betimmerd, ieder met heet- en koudwatergelei ding, electrisch licht, spiegels, val scherm, parapluie, enz. De stook plaats voor de centrale verwarming bevindt' zich in de kern. Als wij door 't publiek voldoende gesteund worden, kunnen nog meer vertrek ken worden gereed gemaakt en zullen wij nog meer gemakken aan brengen. Biljart- en speelzalen, con certgebouwen, kegelbanen, ruime schouwburgen, openbare leeszalen en bibliotheken, sportterreinen voor Yöetbal enz. zullen dan niet ont breken. Op het dek zal over een lengte van 100,000 K.M.'een baan voor automobielen worden gelegd, stofvrij en volgens de nieuwste con structie. Een komeetcourant met morgen- en avondbladen zal dage lijks verschijnen, behalve op Zon en feestdagen. Vertrek van de komeet. De komeet zal den 18en Mei, 'a avonds tien uur van de aarde ver trekken. Ofschoon er ruimte in over vloed is en een talrijk personeel aanwezig zal zijn, moet men zich bij het instappen zooveel mogelijk haasten. Gedrang en verwarring moet evenwel voorkomen worden, daar dit de noodlottigste gevolgen zou kunnen hebben, en wij ons alleen voor de goederen en het leven der passagiers aansprakelijk kunnen stellen, wanneer allen behoorlijk zijn ingescheept. Wenschelijk zou het zijn, als de reizigers zich reeds om acht uur gereed hielden. Of ey pas sen noodig zijn, i& ons niet bekend, maar voor alle zekerheid raden wij heeren passagiers aan, zich van officieele papieren te voorzien. Het is niet geoorloofd honden en katten mee aan boord te nemen, in ver band aan boord te nemen, in ver band met de plechtigheid der nach telijke stilte. Kanarievogels zullen worden toegelaten. Voor de veiligheid der reizigers wordt voldoende gezorgd. Om de geheele komeet is een zwaar ijzeren bek aangebracht. Het is ten streng ste verboden daar gedurende de vaart op te gaan zitten. De poster ij en zullen volledig woren ingericht. Na tuurlijk zal men alleen kunnen ge bruik maken van draadlooze tele- graphie en telefonie. Reizigers, die 20,000,000 of zelfs 30,000,000 K.M. van elkander verwijderd wonen, zul len alzoo in een dag of elf elkander berichten kunnen toekomen. Nach telijke berichten kosten slecht» de helft van den gewonen prijs. Er worden nog sollicitanten opgeroe pen om aan 't hoofd t6 staan van van dezen reusachtigen postdienst. Behoorlijke maaliijden zijn op ieder uur van den nacht of den dag te bestellen. Vijandelijkheden van den kant der groote planeten worden niet gevreesd. Voor 't geval dat we on vriendelijk zouden worden ontvan gen, hebben we ons echter voorzien van 't nieuwste snelvuurgeschut, luchttorpedo's en enterhaken. De geschiedenis leert, dat de be woners van afgelegeu landen en kleine eilanden meest de vreemde lingen, die hen komen bezoeken, niet zeer genegen zqn. Dit ie das ook te vreezen van de bewoners der sterren van de tiende of twin tigste grootte. Wij zullen echter de bevolking van die kleine werelden nooit moedwillig beleedigen, en nimmer tegen een asteroïde een houding aannemen, waarvoor we ons tegenover Jupiter of Saturnua wel zouden wachten. Ik herhaal, dat door geen enkel persoon en geen enkele regeering op welke ster aan 't firmament het wesen moge, laten beleedigen. Ofschoon afkeerig van bloedvergieten, zulle» we onze onafhankelijkheid hand haven, zij 't ook na veel strijd, zoo wel tegenover eakele sterren als tegenover enkele sterren als tegen over geheele sterrengroepen. Wij hopen bij alle planeten, van Fenus tot Uranus, een goeden indruk van de Aarde achter te laten, en, kunnen wij ook geen liefde wekken, wij wenschen toch overal achting voor de aardbewoners in te boezemen. Kosteloos nemen wij mede een leger van onderwijzers om het licht der beschaving over alle hemellichamen te verspreiden, daar deze, hoewel in physisch oj* zichj helder stralend, uit een mo reel oogpunt beschouwd nog in de diepste duisternis gedompeld zijn. Overal zullen scholen met leerplicht worden opgericht en zullen de no dige boeken worden achtergelaten. De komeet zal eerst bij Mars aan leggen en vervolgens Mercurius, Jupiter, Venus en Saturnus bezoe- ben. Bij laatstgenoemde planeet mo gen automobilisten" op eigen ver antwoording een tocht over den Ring doen. Overigens zal er aan allen op elke ster tijd gegeven wor den voor uitstapjes naar de merk waardige plaatsen. De poolster is van 't programma geschrapt, om verwarring te voorkomen. Daaren tegen zal er bij de Groote Beer en bij nadere bekende sterrebeelden geruimen tijd vertoefd worden, even als op den Melkweg. Uitstappen op de Zon is alleen geoorloofd voor hen, die zich tegen den matigen prijs van 10.000 dollar voorzien van een pak kleeren, dat door ons speciaal voor deze gelegenheid in den handel is gebracht. Ons programma is zoo samenge steld, dat wij slechts zelden een grooter afstand dan 100.000.000 K.M. zullen afleggen, vóór we weer bij een nieuwe ster stilhouden. Zoo wordt de belangstelling der reizigers voortdurend wakker gehouden. Op iedere aanlegplaats kan gelost en geladen worden. Personen, die ter besparing van kosten slechts een deel van de reis wenschen mee te maken, kunnen op iedere ster wor den afgezet, om daar de terugreis af te wachten. Het is zeer af te raden op ^andere wijze de komeet te verlaten. Reizigers, die zich wil len vermaken met een luchtballon of een vliegtuig hebteu veel kans, dat de komeet plotseling onder hen doorschiet. Waarschijnlijk zullen ze dan spoedig in de aantrekkingssfeer van een of andere ster komen en daar ten eeuwigen dage om heen blijven zweveii. Het laatste gedeelte onzer reis zal wellicht het belangrijkste zijn, omdat we dan een bezoek willen brengen aan de nevelvlekken en de millioenen sterren, die nu op aarde, zelfs met de groote telesco pen en de gevoeligste photografie- platen niet zqn te ontdekken. Op etsnsehappelqke gronden staat vast, dat wij ze zullen bereiken. Immers onze komeet wordt op aarde ook slechts een korten tqd waar genomen en moet dus gedurende het grootste gedeelte van haar om loop in de onbekende werelden ver toeven. De p r ij s in de eerste kla:« van de aarde tot Uranus met in begrip van een bezoek aan de Maan, de Zon en alle voornaamste plane ten, wordt berekend volgens een tarief van 2 dollar per 50 K. M. (alles in begrepen). Aan passagiers, die de geheele reis meemaken, wordt aanzienlij k6 reductie verleend. Onse komeet is van oude, be proefde constructie en voor deze gelegenheid, na se voor 't eerst passagiers meeneemt, geheel geres taureerd. Zij legde tot nog tos 20.000.000 ELM. af per dag, maar met een geoefende bemanning en bij gnnstig weer is haar snelheid gemakkelijk op 40.000 #00 K.M. te brengen. Wig smllen de snelheid echter neoit zoo ver driven, dat er gevaar ontstaat voor andere hemellichamen. Met kracht zullen wq ons ook verzetten tegen de rei zigers, die wedstrijden met anders kometen verlangen te houden. Wed dingschappen, betrekking hebbende op onze vaart en den tqd van aan komst werden niet geduld, evenmin als andere hazardspelen. Wjj denken op onzen tocht in de gelegenheid te zijn nog andere kometen te huren, zoodat zq. die van onzen weg willen afwijken en andere hemelstreken bezoeken, daar op kunnen overstappen. Voor ge regelde aansluiting kan echter nog niet worden ingestaan. De vracht prijs wordt geïnd, zoodra de aarde verlaten is. Wie zich zonder vol doende contanten aan boord be vindt, wordt op de Maan aanland gezet en niet meer opgenomen, tenzij hq daar een goudmijn ontdekt. Ten slotte wijzen wq het geachte publiek er nogmaals op, dat ons voertuig niet behoort tot de oude bouwvallige kemeten die in geen 10.000 jaar behoorlijk zijn nagezien en onderzocht en die elk oogenblik gevaar loopen te ver vallen tot een hoop meteoorsteenen of voorgoed verdwijnen. Met derge lijke wrakken hebben wq niets te maken. De exploitatie laten wjj gaarne aan kwakzalvers over. Ten slotte nog enkele opmerkingen. Wij wenschen de vaste sterren te laten in den toestand waarin ze verkeeren. Sterren, die evenwel niet vast genoeg staan, zullen wij nader bevestigen. Mochten daaruit onaan genaamheden voortkomen dan zal ons dat spijten, maar we zuilen volhouden. Reizigers, die den dubbelen prijs betalen, zullen recht hebben op een aandeel in alle sterren, zonnen, manen, kometen, meteoren, donder en bliksemmagazijnen, die we op onzen tocht ontdekken. Heeren adverteerders en vooral uitvinders van universeele genees middelen wordt bekend gemaakt, dat wij groote voorraden verf en kwasten medenemec. De voorwaar den, waarop wij annonces op de hemellichamen aanbrengen, zijn bij mijn compagnon gratis verkrijgbaar. De terugkeer op aarde is bepaald op 1 Augustus 1985. Indien de aarde dan vergaan mocht zijn, wor den de reizigers kosteloos naar een andere planeet vervoerd. KERKBERICHTEN. Auteursrecht voot behouden. Kathedrale Kerk St. Bayo. ZONDAG, Hoogfeest van Pink steren. De H. Missen te half 7. uur en 9 uur en te half 11 de plech tige Pontificale Hoogmis. Geen Otr teohismus. s Avonds half 7 Lof mei preek. Onder hpt Lof Bielegftohsid Oh 1» ftftmhfefe. DE OFFICIEELE KERK LIJ ST UITGAVE VAN DB

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 11