DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. JTI 110 "bi lil ™18 IKfl avhrhi lift ™b« ill BERICHT. schiktüeidtot «lilu dllilwïj".r laXÜ "ïr"" lilli illi Zaterdagavoodpraatj es. SCinderhuiswesf 23-38-33, Haarlem VIJFTIEN GULDEN Openbare Roomsche leeszalen. BUITENLAND. ZATERDAG 21 B5EI 1210. 35ste Jaargang Ho. 7196 Bureaux van SSedaotie eei Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën or reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICAROO's Advertentie Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, int. Telefoon 1020. Pit nummer bestaat uit u i e r b i a d e n, u>. o. de 0 f- ficiëele Korklijst en het Geïllustreerd Zondags blad in 8 bladzijden. EERSTE BLAD. Aan onzen abonné-polis- houder No. 1459 is wegens het verlies van een midden vinger door een arbeidsonge- luk het volgens de polisvoor waarden verschuldigde bedrag van uitgekeerd. D3 ADMINISTRATIE. Algemeen Overzicht. edüvard. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem f 1,35 Voor de plaatsep, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1,35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers 0,03 PRIJS DER ADVERTENTiËN: Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent) Iedere regel meer 10 oent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland 20 cent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cent (si contant). Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor werken. wijsvinger. GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haariem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Gracht 11 't Wee deze week twee jarea gele den, dat de Haarlezczehe Katholie kendag werd gehouden, eo dat de bekende conclusies werden aangeno men, die de noodzakelijkheid van Roomsche lectaurpropaganda, de nood' zakelijkheid van een Roomsche krant, en géén andere, in elk Roomsoh huis gezin, de noodzakelijkheid van volks bibliotheken en Roomsche illustraties uitspraken. Dat was op Sint Bernardinoa" feest dag, en 't heugt one nog allen, hoe Monseigneur onze Bisschop op dien dag het wonder van dien heilige in herinnering bracht, wiens stem op wonderbaarlijke wijze in klank toe nam bij de prediking van Gods woord ter zaligmaking der zielen. Dat won der zou in onzen tijd niet meer noo dig zijn, zei Mgr., want wij hebben nu God «ij dank ome Roomsche pers en onze Roomsche lectuur. Sedert dien Katholiekendag is er al veel gedaan, óók in Haarlem en om geving, om de conclusies van de ver gaderingen, hier gehouden, te verwe zenlijken. E a de katholieke pers heeft de kla zoen geblazen en dag aan dag in tal van huisgezinnen op de haar eigen wijze gestreden voor die noodzakelijk heid van goede lectuur en van een Roomiche krant in elk gezin... maar dat alles al vervuld zou wezen wat de Katholiekendag als noodzakelijk uitsprak, daarvan zijn we nog verre verwijderd. En daarenboven: ook aan de over zijde zit men niet stil. De vyand waakt en werkt, en steeds gaat men voort, de Katholieken te wikkelen in dat net van verlokkingen, waardoor de „neutrale" roman- en uitspanningsiectuur, de „neutrale" kranten, het verderfelijke [dat hu» eigen is, zoo handig weten te ver bergen Daarom mag en moet ook van onzen kant alles worden gedaan, ten einde het gif der „neutrale" en antikatho lieke, godsdienstlooze en antigodsdien stige pers en lectuur te bestrijden. We mogen dus niet blijven stilstaan, we moeten vooruit. In dit opzicht mag worden verwezen naar de blijde gebeurteme, die deze week in een der dorpen van onze omgeving plaats greep. Daar ward, in Heematede, juist op Sint Bernardinusdag, de eerste Room sche openbare leeszaal geopend in bet R. K. VereenigiDgsgebouw, die mo ie atichtinv en het centrale punt voor het Roomsche vereeeigiDgsleven in dat dorp. Een Roomsche Openbare leeszaal Kranten en tijdsehriften. apologeti sche en ontwikkelende lectuur, uit spanningelectuur, romans en verhalen en brochures Dus inderdaad, van alles wat, doch dat -alles ook goed Tegenover de overal opdringende pogiDgen om „neutrale" openbare leeszalen te stichten, waar rijp en groen, rood en zwart ter inzage vaa een ieder ligt, waar minder nog dan zelfs in vele huisgezinnen geschiedt, de on godsdienstige lectuur, de gevaarlijke kranten geschift worden, maar alles voor den eerste den beste open ligt, tegenover die brandpunten van publiek gevaar die onder het mooie masker van volksontwikkeling en volksopvoeding helaas «oovelen onzer zijds meeslepen naar den kant der „neutraliteit", wat altijd leidt tot on verschilligheid en vaak tot verües van geloof e; goede zed-m, déértegen staat het werk derOpènhare Room sc lie leeszalen! Eu hier is het r.u zoo mooi, dat door de Katholieke actie in ocze streek liever wordt voorkomen dsngcnf zen Zoo'n Roomsche openbare leeszaal moge worden het brandpunt van alie geestelijk en intellectueel leven in elke dorpsparochie. Heemstede is voorgegaan, en met Gods hulp zullen de andere parochies in den omtrek wel volgen. Mits er voldoende levenskracht is onder onze Roomsche gewestgenootec, mits ze voldoenden steun gaven aan dat mooie werk, dat een werk is vsn geestesbeschaving, van volksontwik keling en volksopvoeding in goeden zin, zóó mooi dat het naast de patro naten, naast de juvenaten. na*st het edele werk der Roomsche school op eene lijn kan worden geplaatst I En nu we Heemstede zien vóórgaanj nn gaat bij ons do vurige weosch op, dat ook Haarlem zulk een openbare Roomsche leeszaal spoedig mocbt tellen onder haar Roomectie ii sieJlingen, Zoo ergens, dan is er hier behoefte aanl De vereeniging „Geloof en Weten schap" heeft in die richting door hare boekerij in de Jansetraat al een stap gedaan, en ze zal zeker nog verder gaan, doch de werkzaamhe d dezer vereeniging gaat meer onder ééue cate g'-rie van Katholieken, onder de méér ontwikkelden. Een openbare Roomsche leeszaal, als ze tot stand komt., moet er even wel zijn voor ied*re<-n En dat is 't mag gerust gezegd een reuzenwerk, dat niet zonder veel voorbereiding, zonder veel studie, zonder aller medewerking, kan tot stand komen I Intusschen eteüen wij hier nu de zaak aan de orde: van de medewer king der verschillende vereenigingen zijn wy bij voorbaat overtuigd, en wij zijn er zeker van, dat de wakkere Propaganflaclub „Pius X", aan welke uit den aard der zaak de leiding zal toekomen, als het eens zoover komen kan, de Roomsche vereenigÏDgen van Haarlem die ervoor in de termen vallen, bereid zal vinden tot krachti gen steun. Ons dunkt: een groot Roomsch werk is lu in Haarlem te doen, en we mogen niet rusten voor e«D Room sche openbars Leeszaal, op voldoen den leest geschoeid, de propaganda voor de katholieke lectuur en de ka tholieke pers ten krachtigste zal on dersteunen en voltooien. Wie er ru toe kan medewerken, dien roepen wij op Een Roomsche openbare Leeszaal... zal het vóór den winter daartoe nog kunnen komen hier in Haarlem? DE BEGRAFENIS VAN KONING .Uitvoerige telegrammen in een groot deel onzer oplage van giste ren hebben de meesten onzer lezers al ingelicht over het schitterende schouwspel, dat de begraienis van koning Edward opleverde. Reeds om ?es uur waren de stra ten waai- de stoet langs zon komien, over- en overvol. Omi zeven uur in den morgen kwa men eindelijk troepenmassa's aan rukken die den geheelen weg in dub bele rijen afzetten Bovendien ston den tnsscben Jiet publiek nog tal rijke politieagenten Om! tien nur precies trok dia eerste officier, van den generalen staf, die den stoet opende, voorbij, en eerst om twaajf nur ging het eind-escorte voorbiju i W' ;v!- 7 ,1 V..: £',v; - -7 7".:- 7'VU' '7"" ;VU7V:,&A 1 7. V7-.1 7.7,7)' 7 '4:77.77 E '.7' 71 Edward VII ep 't doodsbed in Buckinghain-paleis. Van uit de verte gezien was bet' een overweldigend gezicht, die aan- komende drom van kleuren en hel- j men en pluimen va|n goud en zilver, waarvan de glans straalde en gloeide en tintelde in den zonneanorgen, en die langzaam naderde tusschen ie dubbele rijen van soldaten, in twee lang© rood-kleurige rijen, waarach ter één compacte massa van toeschou wers stond opgehoopt, die opklom langs de ramen en tot de daken als levende muren van volk. Onmiddellijk achter de Eist wer den het lievelingspaard en 'de meest .bevoorrechte hond van koning Ed-j ward door Hooglanders geleid. De kist werd door 8 paarden, met lange rouwmantels getuigd getrokken- Op „korten afstand völgden in schitterende praal, na den koning mot den D.uitschen Keizer en den hertog van Connaught met hun ge volg, 51 vertegenwoordigers van vreemde landen, koningen eto. prin sen, in rijen vaU drie. Prins Hendrik reed in de zesde rij links, met den hertog van [Wjurtem- hurg en den kroonprins van Servië. Daarna volgden elf rijtuigen, met de vorstinnen en hooge landsvrouwen. In het eerste^ een glazen gala-koets, koningin Alexandra, (Clzaritsa Ma ria, de princess Royal en prinsen Victoria. In de tweede galakoets za ten koningin Mary, de koningin van Noorwegen, de troonopvolger en de prinses Mary* De overige rijtuigen waren geslo ten landauers met zwarte paarden bespannen. jVan Londen ging de ontzaglijk- praalrijke stoet per spool- naar JVind- sor, waar in de kasteelkapel een lijkdienst [werd gehouden. De versieringen van het altaar wa ren eenvoudig, maar buitengewoon fraai- Zij bestonden uit veel lelies, piet vier- brandende kandelaars. Het 'tooneel in .do kapel, met den overvloed yan schitterende unifor men en glinsterende ridderorden, in scherpe tegenstelling piet de dood- scbe zwarte kleedij der dames, maak te een onvergetelijken indruk. De koorstoelen links van het al taar waren aan het diplomatieke korps toegewezten. Men zag den Franschen en den Duitschen gezant naast elkaar naar de kerk gaan. De banken rechts van het altaar waren a,an de ministers van het kabinet toe bedeeld; allen waren in vol ornaat. Koning George volgde onmiddel lijk achter de Raar; hij geleidde de koningin-moeder, terwijl daarachter de Duitsehe keizer met koningin Ma ry .kwam. De twee koninginnen wa ren d© eenige dames in den stoet; 1de andere dames hadden plaats ge nomen in de Koninklijke bank. Gedurende den dienst steunden de Koning en een ordonnans de Konin gin-Moeder, die in stil gebed voor de kist van haar gemaal neerknielde. De overige leden van het Konink lijke Huis stonden vexeenigd achter den voornaamsten rouwdrager. De Duitsehe Keizer stond links van koning George naast den hertog van Connaught, terwijl de koningen Alfonso en Manuel vlak naast elkaar ter zijde van koningin Mary ston den. Even voordat de kist werd neerv gelaten, trad de Koning vooruit en1 legde zijns vaders vlag yan de gre nadiersgarde op de kist, om mede be graven te worden. De dienst werd door den aartsbis schop van Canterbury gesloten met een voorlezing uit het gebedenboek; terwijl bet lijk aan de aarde werd toevertrouwd! langzaam ver dween de kist in het graf. Op dit allerp lechtics te oogenblik hoorde men het Jhsmk der aanwe zige vrouwen, koningin Alexandra verborg.haar gezicht in haar handen, de Koning: liet zijn tranen den vrijen loop. Daarop sprak de aartsbisschop den zegen uit, waarbij allen knielden De Koning geleidde zijn moeder toen naar het grafmoeder en zoon wierpen een laatsten blik op de kist.. Vervolgens gingen zij haar liet kasteel, door de overige vorstelijke personen gevolgd. i En daarmee was de begrafenis van Edward ,VII afgeloopen. Op .KRETA gaat het nu spoedig spanneni De groote mogendheden zijn van! plan pm die oproerige Kretenzere eens i MORES TE LEEREN, ofschoon de heeren volstrekt nog niet ,van plan lijken er het hoofd! hij neer te leggen. Althans de nu op Kreta almachtige Venizeloe zette in de nationale vergadering, eergisteren' gehouden, het regeerings-programma uiteen. De regeering van Kreta wenschte, vertelde hij, langs diplo matieker weg het behoud van den! tegenwoordigen toestand te zerzeke- ren, terwijl Kreta de bescherming der mogendheden blijft genieten. Hij verklaarde verder, dat de vergade ring ,der Muzelmansche afgevaar digden kan samenwerken, omdat de zen een staatsgreep voorbereiden 1. Dit neemt niet weg, dat de Kre tenzer regeering hen zal blijven be schermen, hen beschouwend als de onbewuste slachtoffers der Turk- sclie politiek- BVel, wel Na verscheidene redevoeringen werd ten slotte besloten, de Muzel mannen niet tot de vergadering .toe te laten. Na deze uitdagende manieren zul len nu de mogendheden wel optreden; De „Jeni Gazeta" verneemt al thans al van gezaghebbende zijdei, dat de gezanten der Beschermende mogendheden aan hun antwoord aan de Porte zullen toevoegen, dat de mogendheden, om de Kretenzere te beletetn afgevaardigden naar de Griekschè Nationale .Vergadering tef zerden, er over denken de Kretenzer (Wietgevende Vergadering te ontbin- CXXXVIII Een mooie vergadering en van den geest dit beter w»rdt. Eiffel torens in de stad en een aannemer, tuien reeht is gedaan Iemand, die hei druk zal krijgen en vn de bewoners van het Heiligland, die vsraor o«rdeeld zijn uit te sterven Dat is een week vod emoties, die we achter den rug hebben! Toen ik Zater dagavond In de courant het portret van Pastoor Dr. Ariëns zag en er een bij schrift bij zag opgenomen van iemand, wiens naaim ik wed eens meer in de „N. Haarlemsche" onder 'n artikeltje zou wenschen tegen te komen, toen zei ik het ad tegen mijn vrouwdat wordt wat! En inderdaad, 't is ook heed wat geworden, en de zaak van de R'oomsehe drankbestrijding in Haarlem is er, als ik het goed zie, een flanken stap toee vooruifgezett Ja, ja, ik ben van den ouden stempel in ons Haarlem, en ik moet zeggen, dat ik zoo'n vergadering van een vijf- zeshonderd menschen, mannen en vrouwen, die enthousiast waren voor de „drankweer", zooals ze het tegenwoordig gedoopt hebben, dan toch nog een jaar pf wat geleden ivoor een onmogelijkheid zou gehouden heb ben! 't Moet gezegd: we gaan vooruit! Als je zoo in den slieur van het dage lij k'sche loven bent, als je tn den win kel! staat en de menschen helpt en dat doet precies als je twintig, vijf en twin tig jaar geleden at deed, ja, dan merk je niet veel van verandering. Maar 'tis dan ook niet iiet uiterlijke doen, dat veranderd is, het is de geest die an ders en beter wordt! De geest In heel ons Roomsche leven, .die zich uit spreekt in vereenigings-actie, in zelf bewust Roomsch optreden naar buiten, in scherper-de-grenzen-trekken, in af keer van het liberaal-Kathol k-isme, en van het oppas,sen-dat-je-niet-alsrRoom- sche-optreedt in het openbaar, wat he laas niet alleen hier in Haarlem, maar eigenlijk overal onder onze Katholie ken schering en inslag was! Dét gaaf anders worden, en 't is al anders.: ik zal m'n oude kennissen onder de oude Haarlemmers eens vragen, of zij het mogelijk hadden geacht 'n tien jaar geleden, dat 't Roomsche 'Kruisverbond frank en vrij z'n vaandel zou vertoo- nen bij een vaandelwacht ter eere van H. M. de Koningin, zooals we nu a.s. Donderdag zullen zien gebeuren!...- 'k Hoef eigenlijk niet eens te vragen, want er zijn er onder ons, oude Haar lemmers ,die dat zelfs nü nog niet kun nen gelooven! Ja heeren, de tijden wor den anders, en wij Roomsehen God dank' óók. En dat moet ook zóó! 'k Zal er dan ook' Donderdag speciaal op letten, waar ik dat mooie Roomsche vaandel van 't Kruisverbond khn ont dekken, met dat fiere schitterende witte kruis op blauwen grond, dat als een eerbiedige hulde aan onze lieve Ko ningin en Haren Gemaal zich zal ne- derneigen, wanneer iiet Koninklijk Echt paar passeert bij den intocht. Wat zal dit een mooie, glorieuse plechtigheid zijn! Onze stad steekt zich al1 in feest gewaad, en hoe dat worden zal, is Wel Is waar nog het geheim van de tim merlui en van de versierders, maar in vertrouw dat het uniek zal worden. Uniek in ieder geval zijn de voorbe reidingen je hebt nog nooit zóó wat raars gezien hier en daar! Met groote belangstelling heb ik bijvoorbeeld het Stationsplein gadegeslagen, waar de gemeente naar het schijnt haar beste beentje vóór gaat zetten. Heele Eiffel- torens zijn daar opgericht, en voor den ingang 'van bet Stationsgebouw staat een witte rij palen met bloemenkorven, die op het eerste gezicht den indruk maakt van een sectie Pruisische soldaten in het gelid, terwijl de dikke paal bij het Stationshotel dan gevoegelijk voor een sergeant-drilmeester kan worden gehou den. Als ze iiet Stationsplein zoo vol gaan zetten met palen als daar voor den ingang van het Station ,dan ko men er heel wat, en op de Markt schijnt 't al even druk en vol te worden met EifMtorens. Hoe 't dus worden moet niet denken. Hoe 't dus worden mpet, dat is me tot nog toe niet erg dui delijk, maar in ieder gevat, ik ver trouw maar op den goeden smaak en dp kunde van meneer Dumont, van ge- meente-werken, die naar ik hoor die heele verslering zelf heeft opgeknapt. D'r moet eerst nog sprake van ge weest zijn, om de gansche versiering te laten maken door den vroegeren aanne mer van het Slachthuis, die dan nu een benefietje er aan hebben zou, maar, die meneer heeft er voor bedankt, naar verteld wordt, en ais het waar is, dan Is den man heusch geen ongelijk te ge ven! Intusschen, aflte gekheid opzij ge zet de Raad heeft een goed werk ge daan, dunkt me, om een flinke schade vergoeding toe te staan aan dezen aan nemer, die dan toch in ieder geval niet zóó behandeld is als men vol gens gewoon gebruik een aannemer be handelt ,dét is genoeg gebleken. Ik zal hier op die zaak niet ingaan: maar toch mocht ook hier wed eens gecon stateerd worden, meen ik', dat de Raad een heel prijzenswaardig besluit ermee nam, en een waarmee ik iiet ten volle eens ben en waarvoor meneer Las- sehuit, die het voorstel deed, den dank niet alleen ,van den aannemer-zelf, maar van ieder onpartijdig man, verdiend heeft. Ik kon het alithans met dèt raadsbesluit beter vinden dan dat an dere voorschrift dat de Raad heeft vast gesteld en waarin bepaald wordt, dat de nieuwe directeur van het museum, die er komen zal, geregeld eiken dag naar de Halsen zal moeten gaan kij ken! Verbeeld u! Of de man dat een corvée zal vinden! In haar soort is dat een bepaling van hetzelfde soort als b.v. een voorschrift wezen zou, dat de Commissaris van politie eiken morgen zichzelf zou moeten overtuigen dait de agenten allen present zijn, of dat de heer Springer eiken ochtend zou moe-' ten gaan kijken of de boomen in den Hout er nog staan I Al zulke dwaze en ongehoorde voorschriften voor een directeur, die dan toch de verantwoor delijkheid zal krijgen, bewijzen dat onze vroede raadsleden, dunkt me, toch in die heele Museumkwestie nog niet op het juiste standpunt staan! Trouwens, we zullen van dat besluit dat nu geno men is, nog pleizier hebben, vrees ik. Er is nu al aangekondigd dat er een nieuwe stads-biblkxtheek óók komien moet, en als ik' biet eerste plan voor 'i Museum vergelijk met dat wait nu aan genomen is, dan treft het mij, hoe de „bezuiniging" zoowat alleen bestaat in het schrappen van een zaal' aan den kant naar het Klein-Heiligland toe die er natuurlijk bij een later, aanvul lend besluit, zonder eenigen twijfel weer bij terugkeeren zal. En dan daarbij een bibliotheek, och' die zal er later óók wel achter komen: dat is een gewoon trucje en niet alleen bij gemeentelijke bouwerij, dat men bij stukjes en beet jes doet en uitvoert, wat men niet in eens erdoor kan krijgen. Zoo'n gemeen teraad slikt dat wel op den duur! Een ding is intusschen zeker, dat we hier In Haarlem 't wel zoeken in de achter buurten: 't mooie protestanlsche wees huis staat óók al in zoo'n zijstraatje,- en 't Museum komt op 'n hofje. Enfin,, het eerste heeft toch nog op 't tweede voor, dat de Olieslagers Laan voorbe stemd is om later een breede verkeers weg te worden, iets wat je van het Heiligland niet zeggen kunt. Maar dat wordt tóch 'n heel andere buurt vanzelf op den duur: de kleine iuidjes zullen daar langzamerhand wel uit-trekken, zoo zei me van de week een raads lid, dat óók vond dat de geveltjes van het Groot Heiligland alleraardigst wa- renj maar dat de bewoners van deze straat allesbehalve pittoresk zullen wor den gevonden door de kunstlievende Amerikanen en Engelsehen, die onze Halsen zuilen moeten gaan zoeken in een volksbuurt]e. Of de Groot-Heilig- landers daarmee grif zullen instemmen, zal' me verwonderen! Maar.... er zal nog wel wat water door het Spaame gaan,- vóór het Heiligland een deftige buurt geworden is ,denk ik, misschien dat de komeet van Haley het Heilig land zóó zal aantreffen, aLs ze over 75 jaar terugkomt! Doch dat duurt mij te lang en over de komeet begin ik niet meer, die is me al te veef besproken in deze dagen. Tot de vol gend eweek dus! 1 21 MEI.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1