DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. BUITENLAND. Oemengde Buitenlandsohe berichten BINNEM WOENSDAG I JOllB 1910. 35ste Jaargang fcio. 1204 Bureaux van Redactie en Administratie f&inderlisiiiswést 29-3§-33, Haarlem Iniercommunaai Telefoonnummer 8426. Voor advarientiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertentie Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor levS™^ge- Jliil GULDEN bij Q,ULDEN 1 GULDEN bij f |g f| GULDEN bij Dit nummer bestaai uit twee bladen. EERSTE BLflP. Algemeen Overzicht. DE KONINGINNEFEESTEN TE AMSTERDAM. ■EUWE HARRLEMS CHE COURUT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers f 1,35 1.35 1,80 0,03 PRIJS DER ADVERTENT1ËN: Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent) Iedere regel meer 10 cent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland 20 cent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cent (A contant). ÜO schiktheid tot mil 11 „verinden 8 i 8 verlles van 6611 S.ili van ill BI verlies van werken hand of voet. GULDEN bij verlies van één wijsvinger. De uïtkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Gracht 11 éen oog. éen duim. t li ongcn 60 li GULDEN bij verlies van één anderen vinger. We zijn gisteren begonnen met de vermelding van de uitvaardiging der NIEUWA PAUSELIJKE ENCYCLIEK en hebben reeds het voornaamste van den inhoud medegedeeld. Doch de in houd is zóó belangrijk, dat wij onzen lezers heden een uitvoeriger uittreksel moeten geven dezer encycliek, die in de „OSSERVATORE" inmiddels is op genomen en daarin ongeveer 9 kolom men druks, kleine letter, beslaat: De II. Vader begint met een samen vatting van hetgeen Hij verstaat door zijn kernspreuk: „alles herstellen in Christus". Dan wijst hij de Katholie ken als toonbeelden van levend en strijdhaftig geloof aan den H. Gregorius, Ghrysostomus. en Anselmus, en vervol gens als ideaal van een levenwekker op het gebied van kerkleer en kerkelijke tucht wordt voorgesteld degene, die het grootste aandeel heelt gehad in de groo- te kerkelijke hervorming, vastgelegd in het Concilie van Trente ,den H. Caro- lus Borromeus, kardinaal-aartsbisschop van Milaan. De encycliek maakt een vergelijking tuisschen twee soorten van hervorming, die zoowel in onzen tijd als ten tijde van den H, Garolus zich hebben aange diend om de maatschappij te hervor men: de eene oud en beproefd, de andere nieuw en ongeteugeld; de een, toegepast door heiligen in beschei den stille werkzaamheid, de andere toe gepast door trotsche geesten "en ver ward in luidruchtige agitatie. De H. Vader beschrijft ons de her vormers, van welke de H. Garolus de antithese was, alls trotsaards, die leer en tucht wilden hervormen volgens hun grillenzoo werken ook de hervor mers van onzen tijd, welke wij heb ben te bestrijden. Ook zij werpen de leer, de wetten en de instellingen der Kerk omver, zij hebben op de lippen slechts woor den van vooruitgang en beschaving, niet omdat deze zaken hun zoo zeer ter harte gaan, doch wijl zij ermee gemakkelijk hun eigenlijke plannen kunnen beïttantelen. ,Wij kennen die plannen en hebben ze reeds veroor deeld. Zij trachten naar een atgemee- nen afval van het Geloof en hun wer ken is verderfelijk, omdat zij gehei- tnelijk in de aderen der Kerk vergif enten Tegenover de aanvallen der moder nisten, herinnert de H. Vader aan het woord van den H. Garolus Borromeus. De eerste, de allergrootste zorg der pastoors moet bestaan in het algeheele en onbedorven behoud van het Katho lieke Geloof, zooals dit beleden wordt door de R.-K. Kerk. Sprekende over het godsdienstig on derwijs, komt de Paus op de school ,.Het godsdienstig onderricht wordt klaarblijkelijk noodzakelijk gemaakt door de evolutie der moderne zeden, en vooral door de openbare scholen zonder godsdienst." Wij spreken van de school, waarvan de naam alleen een ernstige hoon is, van de neutrale of leek en- school, die niets anders is dan de ty- rannie van een in 't diuister werkende sekte. Als geneesmiddel beveelt de H. Va der aan het stichten en vermeerderen der Katholieke scholen. Verder spoort de Paus aan tot het verdedigen en verspreiden der Katho lieke leer door de prediking, de Cate chismus, de scholen ,de practijk van den gosdienst te doen herleven door het veelvuldig ontvangen der H.H. Sacra- menten, als ware Apostelen te voor zien in de geestelijke en tijdelijke noo- den van het volk, dat zijn de lessen uit het leven van den II. Carolus. De Paus richt dan een vermaning tot de Katholieken van Frankrijk, om ge trouw te blijven aan de wetten des lands, mits deze rechtvaardig zijn; zoo ze dit niet zijn, dan mogen de Katho lieken noch te hoop loopen om op stootjes te verwekken, noch meedoen met de lafaards, jiie de verderfelijkste wetten aanvaarden alls iets heiligs. In het land, waar de macht der duis ternis haar hoofdzetel schijnt opgesla gen te hehben, zijn de wetten van God en de rechten der Kerk met voeten getreden, terwijl de edelmoedigheid, waardoor hun voorouders zich hebben onderscheiden, bij de tegenwoordige re geerders geheel zoek is geraakt. De haat tegen God en de Kerk is zoo duidelijk bij hen. Opnieuw moedigt de H. Vader de Katholieke actie aan op elk gebied en bijzonderlijk het leekenapostolaat: -hij beveelt het trouwe ontvangen der H.H. Sacramenten aan en vooral van de H. Communie. De lezing van deze encycliek zal een krachtige aansporing zijn van allen, die op eenigerlei wijze arbeiden aan wer ken ter verlevendiging van het Katho liek geloof en de Katholieke zeden. In SPANJE loopt het niet goed. En er is reden om de zaken daar met GROOTE BEZORGDHEID gade te slaan. De Spaansche Minister, Canalejas is van hnis uit radikaal, naar men weet, en heeft immer de anti-kerkelijke politiek voorgestaan. Nu heeft hij io de Kamer verklaard, dat hij volbrengen *ou, wat men vaa hem verwacht. Hij zeide besig te zijn aen onderhandelingen met het Vati-' kaan, en verzekerde, dat bij deze krachtig zou doorzetten. Wjj kannen uit de vage toespraak fan den radikalen Ministerpresident niets zekers besluiten. Maar er is reden om de gébsurte nissen in Spanje met bezorgdheid gade te slaan. Het verleden var» Canalejas is bekend en hij is de favoriet van heel de anti-clenkale pers in Europa. De Aartsbisschop van Toledo heeft tot de Regsering een schrijven gericht, waarin hij het goed recht der congre gaties bepleit Canalejas beeft in de Kamer verklaard dezen brief voor kennisgeving aan te Demen, daar bij met den Paus aan 't onderhandelen was en dus de Bisschoppen kon voorbijgaan. Welnu, als de Aartsbisschop van Toledo het noodig oordeelt het be staansrecht der congregaties en ordes te bepleite», dan behoeve» wij verder niet te onderzoeken naar de plannen van Canalejas Het Episcopaat verwacht van hem een vervolging ale in Frankrijk woedt. Canalejas onderhandelt nu met den Paus maar men weet, dat 't eer. kleinigheid is zulke onderhandelingen om een of ander voorwendeel af te breken. Wij zullen zien, hoelang zij nog zullen duren. De hand vajn keizer tWHhelm! is be terende, toch is hij' gisteren in het „Neues Palais" gebleven, .waar hij in dein middag een peeks militaire zaken afdeed en daarna den Chef vian het Militaire Kabinet ontving. Ondcrtusschen had ter eere van het BEZOEK VAN PER BEL, GENKONING in Potsdam een grootsche parade plaats op het veld voor het Stads- schloss. Ter vervanging van den keizer kwam; de kroonprins in de uniform van het .eerste garderegiment. De koning der Belgen, die de uniform van zijn dragonder-regiment droeg, met de versierselen van de orde van den Zwarten Adelaar woonde het militaire schouwspel bij1 aan de zijde van den kroonprins. De koningin kwant met de keizerin in een open rij tuig op het paradeveld. Verder waren aanwezig: prins Tsaita met de Ghineesche militaire missie, de Italiaansehe minister San Giuliano en vele anderen. Phins Oscar en de zonen van prins Eriedrich Leopold dejlen dienst .bij1 het eerste garderegiment en prins Eitel Friedrich. bij' het lijfgarde-hu- zarenregimentL i De kroonprins reed met den koning langs het front der troepen en liet hen daarna tweemaal defileerien. Bij' het défilé van het eerste garde- regiment commandeerde de prins zijn eigen bataljon. t Naj de partij! werd aan afzonder lijke tafels in het „Stadsschloss" het tweede ontbijt gebruikt. De kroon prins geleidde de koningin naar tafel, de koning de keizerin. De keizer heeft aan dien koning de koten1 van da orde van den Zwarten Adelaar verleend, aan de koningin de „Luisen-otrdei." Ook aan heit gevolg! vepiïeh opÖep- SOhfiidiSgen t836gffl]&U& i l I Gisteravond had in het „Neuest Palais" een diner plaats ter eere'van den koning en de koningin. De ko ning geleidde de keizerin, de kroon prins de Koningin. i Aan het diner Hamen vérder deel de kroonprinses, allé aanwezige prin sen en prinsessen, de rijkskanselier de staatssecretaris van buitenland- schei zaken, van Sohön, de Belgische gezant en anderen. In Serajewo is ook alles in feestdos ter eere van KEIZER FRANS JOSEPH'S 'BEZOEK, Bij de ontvangst der verschillende delegaties sprak de Keizer zijn dank uit voor de betuigingen van genegen heid en toewijding, terwijl hij tevens beloofde, dait de nooiige maatregelen zullen worden genomen ter bevorde ring va|n de welvaart der bevolking van Bosnië, die rekenen kan op de welwillendheid van den Keizer. Teddy vertoeft nog altijd IN LONDEN. Gisteren begaf hij: zich in het gala rijtuig van den Lord-mayor naar Guildhall, ondanks den hevigen re gen' door een talrijke menigte toege juicht. Te Guildhall werd hij begroet door een schitterend gezelschap, waartoe onder alndere behoorden Sir Eiward Grey, de heer Balfour en de aarts bisschop van Canterbury. Aan .Roosevelt werd op Guildhall zijn benoeming tot eereburger in een gouden cassette ter hand gesteld. Hij: hield daarop een rede, Waarin hij met grooten lof gewaagde van het be, stuur der Engelschen in Oeganda en Soedan Hij verklaarde, dat Engel land! aan Egypte de beste regeering heeft geschonken welke dit land se dert twee duizend jaren heeft gehad, maai" dat het wel eens gefaald heeft in het kiezen valn de juiste richting en pok door schroomvalligheid in sommige kwesties van buitengewoon belang :..deze sentimentaliteit zou. wel eens meer kwaad kunnen teweeg breugen dan gewelddadigheid en on- recht-v aardigheid. Van de nationalistische partij in Egypte verklaarde hij, dat deze niet wenscht en evenmin bij: machte is aan het land de meest elementaire justitie te waarborgen en dat zij1 tracht een moorddadigen chaos in het land te verwekken. Dat Engeland "het bestuur voert over Egypte is billijk of niet; wan: neer dit laatste het geval is, laat En geland dan heengaan. (Maar een of andere (natie moet epregeeren en Roo sevelt sprak de hoop uit, dat Enge land van meening zal zijn, dat zijn plicht gebiedt die natie te zijn. Een sensatie-bericht? De Italiaan sehe „Persevenanza" bevat een eigen aardig bericht. Eenige dagen voor den jongsten aanslag op den koning van Spanje, zoo verhaalt het blad, den j 20en Mei had de pauselijke staats- secretaris in brieven aan koning Alfon- so en koning Manuel de aandacht ge- op de verdachte wijze van een inter- j nationaal anarchistisch genootschap, waarvan de hoofdzetel te Parijs is ge vestigd en welks leden zich onder eede zouden hehben verbonden te werken voor de totstandkoming van een groote pan-Latijnsche republiek. Het Vatikaan deelde de twee vor sten mede, dat deze geheime organisa tie onlangs herhaaldelijk vergaderingen heeft gehouden te Parijs en andere Fransche steden en daar zeer booze plannen heeft gesmeed. Verder werd medegedeeld, dat het een en ander over het bestaan dezer vereeniging eerst kort voor den moord op koning Carlos was uitgelekt, daarna had men een tijdlang niets meer van haar gehoord, maar dat zij thans, zoo als gezegd, nieuwe aanslagen voor bereidt Wat van dit sensatiebericht te gelooven?. De „P'erseveranza" is een troebele bron, doch dat er bepaalde lijk tijdens de onlusten te Barcelona van het vorige jaar drukke gedachten- wisseling werd gehouden tusischen de leiders der revolutionairen in Spanje en de Fransche anarchisten, is van alge- rneene bekendheid. Ten gunste van Naai. De ita liaansehe minister van Justitie ont ving een album, een petitie bevattende ten gunste ,van de amnestie voor den gewezen minister Nasi. De petitie was geteekend door 50.000 personen, onder wie alle burgemeesters, senatoren en afgevaardigden van Sicilië, de ondertee- keningen van nog 200.000 andere per sonen zullen den minister nog wor den toegezonden. Koning George Deensch admiraal. De koning van Denemarken heeft ko ning George van Groot-Brittannië en Ierland, benoemd tot admiraal bij de Deensche vloot. Graaf Zeppelin. Graaf Zeppelin is benoemd tot stemgerechtigd ridder van de orde „Pour le Mérite" voor kunsten en wetenschappen. De opstand in Albanië. De minis ter van oorlog uit Turkije meldt, dat 40 bataljons op marsch zijn gegaan naar Djakova. De revolutie in Nicaragua. Gene raal Lara, aan het hoofd van 500 man regeeringstroepen, viel Zondagmorgen revolutionnairen in den linkervleugel aan. Na een hevig gevecht, waarin velen gedood werden, werd generaal Lara genoodzaakt terug te trekken. Estrada's verliezen waren gering. Tegelijkertijd vielen de regeerings troepen den zuidelijken vleugel der op standelingen aan; ook daar waren de verliezen groot. Estrada's macht maak te yele gevangenen. -4- Overstrooming in Noorwegen. Een gedeelte van Noorwegen wordt op het oogenblik geteisterd door een overstroo- ming. De berichtgever van den „Matin" te Christiania heeft met een zestigtal af gevaardigden de overstroomde streken bezocht en deelt over zijn tocht het volgende mede: Wij hebben Lillestroemmen bezocht, een industriestadje van 5000 inwoners, gelegen aan een meer op 21 K.M. af stand van, Christiania. Tweeduizend inwoners van het plaatsje zijn zonder dak. Het laaggele gen gedeelte van de stad is één meer, waaruit alleen de daken der huizen en de kruinen der boomen omhoog steken. Te Febund, een ander industrie- plaatsje, dreigt een brug van 500 M. lengte over de Glommen in te storten. Door stutten tracht men het gevaar af te wenden. Het werk in den gehee- len omtrek staat, volkomen stil. Gelukkig schijnt de overstrooming haar einde te naderen, het water be gint althans langzaam te zakken. Kardinaal Fischer, aartsbisschop van Keulen, vierde Maandag onder tal rijke blijken van belangstelling zijn 70e verjaardig. Ook de liberale „Köln. Zt." wijdt een artikel vol waardeering aan den grijzen kerkvorst, wiens nisteloo- zen en omvangrijken arbeid op zui ver geestelijk, sociaal, aesthetisch en onderwijsgebied het blad in het licht stelt. Zusier Candide. In advocatenkrin- gen te Parijs verluidt, dat de zaak van de zich noemende Zuster Candide, welhaast geschikt zal worden. Heit ge rucht wil, dat de schuldeischers bin nen enkele dagen schadeloos gesteld zullen worden, waarna men de aan klachten zal intrekken. De rechter van instructie zou de zaak dan niet verder vervolgen. 't Gerucht komt otis niet onwaar schijnlijk voor. Indien 't inderdaad een echte Zuster, een lid eener religieuze Congregatie ge golden had, ware 't wat anders! De vervolging van bisschoppen wegens her derlijke brieven, van Capucijnen 'we gens onwettige kloostervereeniging, van pastoors wegens het luiden der klok ken, toont wel, dat de Fransche justi tie over een ruime mate van onwrik baarheid tegenover de „clericalen" be schikt. Zuster Candide echter, ex-non, pro- tégee van den „Gil-B,las".Wel, we kunnen ons voorstellen, dat in het be lang dezer ziekenverpleegster tegen wie de anti-clerieale pers als tegen een gewetenlooze oplLchtster fulmineerde, zoolang ze meende met een echte non te doen te (hebben de zaak „geschikt" wordt met de justitie, die eene Stein- heil vrijsprak en den sieur Duez tref fende inschikkelijkheden biedt. 31 Mei, Dat is iels specifiek-Amsterdamsch, zop'n -waterfeest aan den Amstel. „Aen d'Amstel en aen 't Y, daer (doet zich heerlijk opn', Zij, die als Koningin de Kroon draegt {van Europa". Die veel-geciteerde regels vertellen 't hoe Amsterdam al sedert eeuwen prat gaat op haar "Amstel- en IJ-gezicht, zooals Rotterdam op de Maas, Ook ditmaal komt H. M. de Koningin op „De Hoop" om er de waterfeesten, 's middags en 'savonds bij te wonen. Het clubgebouw van „De Hoop" zag er keurig uit, het groote vereenigings- lokaal geheel ingericht tot Koninklijk salon, kostbare tapijten op den vloer en aan de wanden. De Amstel, er recht tegenover, had ook voor een fraaie versiering van haar clubgebouw gezorgd, Doch wat het meeste bijdroeg tot het feestelijk aspect van den Amstel, dat waren al die vlaggen en pavoiseerwimpels en dan die honderden en honderden toeschou wers op de clubgebouwen en op schui ten en stoombooten langs den wal. j Wat dien Amstel-aanbiik betreft, denkt u nog tal van kijkers voor de ramen der huizen en hoog op de da ken, tot op de schoorsteenen en dan de beide Amstelbruggen dicht bezit. Wie daar bijtijds een plaatsje had machtig weten te worden, had een puik gezicht op het heele waterfeest. De kijkers op de Nieuwe Amstelbrug hadden nog een buitenkansje, toen. daar het Prinsesje, van Haar tweede bezoek aan Artis terugkeerend, passeer- de en op het middengedeelte der brug, dat vrijgehouden was, even stilhield. Luide steeg het gejuich op, toen de Koninklijke stoet aan ,;De Hoop" arri veerde. Het Koninklijk Echtpaar, vergezeld van H. M. de Koningin-Moeder, werd hier ontvangen door het Centraal Feest comité en door het bestuur van „De Hoop". Kort na aankomst, na even rustig verpoozen in het stemmige ontvangst salon, begaven de Hooge Bezoekers zich aan boord van de gereedliggende stoomboot van den Havendienst, voor deze gelegenheid tot Koninklijk jacht gepromoveerd. Even later waren de Hooge Bezoe kers weder op het clubgebouw van „De Hoop" en niet zoodra hadden zij in de veranda plaatsgenomen of het dé filé der versierde wherries begon. Twee aan twee voeren de wherries voorbij, een zestig in getal, de meeste met bloemen versierd, smaakvol en heel sierlijk. In den fauteuil bij het roer, beminnelijke jongedames in het wit ,die gracieus negen, bij het pas- seeren der Koninklijke gastenEn de roeiers trokken statig de riemen, dat de bootjes zachtkens voortgleden, licht en rank over het watervlak.... De tijd van vertrek was inmiddels gekomen en langs een weg, met dichte rijen toeschouwers, reed de Koninklijke stoet Paleiswaarts. Hef diner ten Paleize. Behalve de leden van den gemeente raad waren voor het diner ten Palei ze uitgenoodigd de wethouders en de leden van het bureau der feestcommis sie. Gedurende het diner werd doorH. M. Gde Koningin de volgende toespraak gehouden tot den burgemeester: Mijnheer dc Burgemeester. Ik gevoel Mij gedrongen bij gelegen heid van ons eerste bezoek met ohs innig geliefd kind aan de hoofdstad des Rijks aan dezen feestdisch een en kel woord te spreken ook voor den Prins, ofschoon ik Mij wel bewust ben, dat het moeilijk is weer te geven, wat pp dit oogenblik in ons omgaat. Wij zijn diep bewogen, zoowel door de in drukwekkende uiting van blijdschap, welke aan de schoone en welgeslaagde feesten ten grondslag ligt, als door de geestrift, die er de bezieling aan gaf; bovenal stemt het ons ouderhart lot groote dankbaarheid getuige te hebben mogen zijn van de liefde, waarmede zij, die wij zoo gaarne ons „zonne- scnijntje" noemen, allerwege is ontvan gen en begroet. Er is in deze korte spanne tijds meer dan ééne band voor geheel het leven gevlochten. Wij stellen ons voor haar later dik wijls van haar eerste verblijf alhier te vertellen en wij koesteren de hoop, dat zij, ouder geworden zijnde, zal too- nen te beseffen, welk een grooten plicht der dankbaarheid op haar rust. God geve haar daartoe overvloedige gelegen- hekkl Als wij nu weldra Amsterdam gaan verlaten, dan zal het zijn met een ge voel van bijzondere erkentelijkheid voor de dagen, welke de bevolking zoo ge lukkig en onvergetelijk voor ons heeft gemaakt en dan zal mijn afscheidsgroet een innig gevoelde wensch zijn voor de toenemenden bloei en voorspoed van de hoofdstad, wier belangen Mij zoo na ter harte gaan en waaraan wij doos vele historische en enge persoonlijke banden gehecht zijn. Mede namens Mijne Moeder en Mijn Gemaal, stel ik dezen heildronk in op het geluk en het welzijn van Amster dam! De burgemeester, jhr. rnr. A. Roëll, dankte H. M. de Koningin voor de tref fende woorden, die H. M. aan dien dronk had willen doen voorafgaan, woorden, die voorzeker zullen gegrift blijven in het gemoed van allen, die ze hoorden, en die voor stad en ingeze tenen juist daarom van zooveel betee- kenis zijn, omdat zij werden uitgespro ken aan den feestdisch, dien Uwe Ma jesteit heeft bereid aan de vertegen woordigers van de burgerij. De burgemeester eindigde met een: „Lang leve onze geliefde Koningin, met onzen hoogvereerden Prins der N ederlanden Leve Hare Majesteit de Koningin- Moeder! Leve, groeie en gedije Prinses Juli ana!" Het waterfeest 's avonds. 't Waterfeest, 's middags aangevan gen, werd 's avonds voortgezet Hoefgetrappel van bereden politie, die ver vooruitrijdt, kondigt den Stoet aan. 't Gejuich, dat meegaat over de hoof den der menschen, komt al nader en nader en dan is 'er weer die kleuri ge stoet en weldra bevinden de hooge gasten zich op het clubhuis van „De Hoop". Men begeeft zich dadelijk naar de veranda en het rijk voorziene pro gramma neemt alreeds een aanvang. Dat wordt een geknal en geknetter, een gezwerm van vuurpijlen, wanneer daar de miniatuur zeeslag aan den gang is. Lang blijft het admiraalschip onaange tast en wappert hoog in de mast do vlag. Intusschen was aan den anderen kant het vuurwerk begonnen op den tempeï anno 1697. De Koninklijke Stoet reed al Plaleis- waarts en nu trekken de menschen- drommen de stad, om er alweer hun feeststemming uit te vieren.... Uit de Staatscourant. Audiënties. Degew. audiënties van den minister van Jusitie ad. int. sal Zaterdag 4 Juni a. s. Diets plaats hebben. Hoog Bezoek. De „Independence" bericht, dat de Belgische Souvereinen in September een bezoek zuilen brengon aan Weenen en 'sGravenhage. Be Lus rumfeesten. H. M. de Koningin heeft verklaard, voor de uitnoodiging van het collegium vaa het Leidscbe Studenten Corps, om gedurende de lustrumfeesten Leiden met een bezoek te vereeren, te moeten bedanken. H. M. de Koningin-Moeder en Prins Hendrik hebben toegezegd, de open luchtspelen op Woensdag 27 Juni bij te wonen. Nederland en Venezuela. De terugkeer van den Venezolaan- ecben gevolmachtigds dr. GrisaDti in Den Haag staat in verband met de hervattine d r besprekiog*n over bet weder aankcoopen der diplomatieke betrekkisgen met Venezuela, na de bijeen komst vaa het Corgres te Ca racas. Katholieke feestdagen. Dis Katholuke feestdagen hebben het gsdaan in het oog van sommige industriëelen. Niet de „feestdagen" maar de „Ka tholieke" feestdagen. N&tun&la feestdagen invoeren.... prachtig. Koninginne dagen, Juliana dagen vrije dagen zelfs met behoud van loon. Maar Katholieke feestdasea in Ka tholieke streken.... ze zijn èen be lemmering voor den vooruitgang der industrie en der concurrentie. Due moeten ze afgeecbaft. Het is eigerasrdig, dat vooral iu niet-katholieke strekeD, in de wereld steden vol brandend handelsverkeer extra vrije dagen worden ingevoerd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1