Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. Nieuws uit de Bollen- streek en de Meer. Nieuws uit Kennemerland. Stadsnieuws. Hinjeiftyvjat, Ter gómeeaite secre tarie (7e afdeeling-) zijn ter inzage nedergelegd. de ingekomen verzoek schriften met de bijlager van le Mi J. var Leuver om vergunring tot breidirg var zijre klecrenwassclicrij er drogerij' üi het perceel aar der Kampersingel No 58, kad. sectie K no. 1913, door bijplaatsing var twee waschmachines, eeln centrifuge, eed mangel er twee zuigpompen. •n zeifis na en dan de beurs wordt stil gezet, om ontspanning te geven aan den arbeidenden stand. Maar waarom dan de Katholieke arbeiders afstand te laten doen, van wat de kerk zoo practisch baeftiitge- steld en wat in ora godsdienstig volks leven zoo diep ia ingegroeid! In Tilbarg klaagde er ook een fabrikant over de „heiligdagen''. Die dagen maakten de concurrentie met ket buitenland moeilijk. Eu toen rekeade „Het Hoog Am bacht", het orgaan van den Ned. R. K. Texlielbond. voor, dat, ook met de Heiligdagen eraf, het totaal werk uren nog hsei wat boeger komt per jaar ia Tilburg, dan in Engeland en Duitschland en België. „Dat ze in Tilburg, heiligdagen niet werkende, toch rrg 51 rustdagen moesten geveD, om gelijk te staan met de Beiden; dat ze in Tilbarg 71 Tilburgsche dagen meer werken dan in Duitschland; en dat ze in Tilburg 95 Tilburgsche dagen per jaar meer werken dan in Engeland. Cijfers zijn brutaal, maar daar kun nen wij niets aan doen En dan aog „klagen" over die en kele feestdagen, dia wij als Katho lieken moeten vieren, en die aan 't volk dierbaar zijn. En dan spraken wij nog heelemaal niet van den zegen God3, door de heiliging van die dagen. En op die dagen wil de winzucht van enkelen een aanslag plegen 't Is wat mooi's. K*th. Leerbewerker. Bange nren. Het visschersvaartuig U. K. 117, schipper C. Koffeman, is gistermorgen, na de haven van Urk te hebben verlaten om de ansjovisnet- ten uit te zetten, op de ondiepte „Rot- hokn", beoosten dit eiland, lek gewor den en gezonken. Na drie uren lang in de branding aldaar te hebben ge staan op de onder water zijnde plecht, zijn de drie opvarenden gered door schipper J. van den Berg, van de „U. K. 7".' De moord te 's-Gravenhage. De toestand van den dader van den moord op een kindermeisje, op den Badhuis weg in Den Haag gepleegd, is van dien aard, dat hij nog niet aan een gere geld verhoor kan worden onderworpen; wel is hij tot bewustzijn teruggekeerd, maar hij weigerde te antwoorden, als hem iets gevraagd wordt In hety ge meente-ziekenhuis is hij onder politie bewaking. De man is 42 jaar oud en in October in Den Haag komen wo nen. Het vermoorde meisje woonde en kele jaren geleden bij haar oom in, die vroeger als vrij gegoed bekend stond, doch den laatsten tijd aan Lager wal is geraakt Reeds meermalen moet hij aanzoe ken tot zijn nichtje hebben gericht, en toen deze vruchteloos 'bleven, zijn bij hem moordplannen gerezen, waaraan hij dan ook uitvoering gegeven heeft De moordenaar wierp zich van ach teren op haar, omklemde haar borst en schoot haar eerst een kogel voor het achterhoofd en richtte het tweede schot op den rechterschouder, met' het ge volg, dat de ongelukkige onmiddellijk dood neerviel op een der kinderen, die aan haar zijde liepen. De dader liep toen naar een grasveld ter zijde van den weg en schoot zich daar in knielende houding voor het hoofd. Vermoedelijk zal het lijk van het vermoorde meisje na de rechterlijke schouw worden vervoerd naar de wo ning van betrekkingen in Den Haag aan de 3e v. d. Boschstraat, van waaruit het waarschijnlijk zal worden ter aar de besteld. De moeder van het slacht offer is uit Doesburg in Den Haag aan gekomen. De typhus. Men schrijft uit Lei den: Naar aanleiding van de gevallen van typhusj die zich in deze gemeen te hebben voorgedaan, is door de Ge zondheidscommissie dier gemeente een onderzoek ingesteld naar den toestand van het grachtwater en bevonden, dat dit besmet is met typhus-bacilien. De commissie waarschuwt daarom de inge zetenen tegen het gebruik van gracht water, voor welk doeleinde ook, en heeft de meest uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen ter voorkoming van de verbreiding der ziekte. In stukken gereden. Gisterenoch tend geraakte een 13-jarig zoontje van Bakker aan den Amsterdamschen straatweg bij Sloterdijk bij het atioopen van het erf zijner ouders onder een juist passeerend tramrijtuig der E. S. M., met het gevolg, dart. hij als 't ware in stukken werd gereden. IJselijk. In de fabriek aan de Nassaukade te Rotterdam van v. d. Bergh Limited is gisterenmiddag door het breken van een lift-touw een lift, die zich bevond ter hoogte van de 2e verdieping, naar beneden gestort. In de lift waren de opzichter P. W., wo nende V redenoord kade 4, en de arbei der F. W. D.y wonende Rubroekspad 3a Beiden zijn met ernstige hoofd- en beenwonden naar het Ziekenhuis ge bracht. TWESD35 KAMER. Met 36 tegen 27 stemmen recht* tegen links heeft de Kamer gisteren uitgemaakt, dat een voerstel-Tn Laan, als niet passende in het kader van het wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijs wet, niet ais amen dement kon worden toegelaten. On geveer vijf jaar geleden is een soort gelijk votum uitgebracht. Ook toen was een wetsontwerp tot herziening van de wet op het Lager Onderwijs in behandeling. Overigens valt over de jongste vergadering weinig te zeggen. De hes ren Ter Laan, Van der Molen en Verhey verdedigdeu ettelijke amen dementen. Eerstgenoemde bedeelde de aan de M. U L O. scholen te stel1©: eischen (minimum aantal leerlingen in de drie hoogste klassen; getal leerlingen, waarnaar de subsidie here kend wordt) wat hooger te stellen en het beginsel der kostelooze toelating ▼an ten minste drie leerlingen ia elke klasse in de wet neer te leggen. De tweede bedoalde o a. de subsidie der scfeolen voor uitgebreid lager onder wijs hooger en die der M. U. L. O. scholen lager te Btellen dan in het wetsontwerp is voorgesteld. Laatstge noemde wenschte de subsidie der groote M. U. L. O.- cholen nog wat hooger te maken, en nam ook de verdediging van een amendement De Kanter op zich. WOORDWIJK. De stiandkwe^tiu. Men verzoekt oma var geachte zijdë opname van het volgende: De correspondent van dit blad heeft met de hem eigen vlugheid uit voerig bericht gezonden van de strandverp achting, die 24 dezer plaats had. In dat bericht kon men lezen, dat 77 perceelen de niet ge ringe som van f 4586 opbrachten aan „jaarpacht." Sedert zijn de gemoederen op de badplaats heftig in beweging, wijl bet de Wethouder Van der Meer (ILK.) geweest is, die „opgejaagd" heeft biji da publieke verpachting. Dat deed hij: echter niet zonder rede nen. Zij, die nu reeds jaren een ge deelte van het strand van de gemeen te pachten, om het badbedriji' te ex- ploiteeren (firma Konijnenburg en Bedijn) legden het er bij de verpach ting blijkbaar op aan, ojn den Katho lieken R Vink, die dit jaar voor 't eerst ook badkoetsjes wilde gaan hou den, van het strand te weren. De heer Van der jMeer kwam toen Vink te hulp, omdat deze laatste niet zóó bemiddeld is, dat hij' groote pacht sommen kan betalen. Om de beste stukken (vlak voor het dorp) was het Vink niet eens te doen. Toen die stukken in opbod gebracht werden, bemoeide de wethouder er zich ook niet mee. De perceelen, negen in ge tal, die Vau der Meer voor Vink pachtte, zijn gelegen tegenover pen sion „Noordzee" van iW> van Beelen, pension „Hugo Hoek" en tegenover het Strandhotel ongeveer. De beste plaatsen zijn dit niet, doch Vink is er mee tevreden enals onze [Wet houder zich er niet mede bemoeit had, dan bad. men Vink geen enkel perceeltje gegund. Terwijl de heer Van der Meer bood, zat men hem van zekere zijde ge woonweg in zijn gezicht nit te lachen en op nog andere manieren een beetje te tarten. Dat heeft hem in een stem ming gebracht, die hem er later toe verleid beeft, ook „Huis ter Duin" dwars te zitten, als deldiiecteur bootd. Zoodoende moet „Huis ter Duin" nu een jaarpacht van f 1103 betalen voor 19 perceelen strand-zedenmees- ters kunnen waardig betogen, dat [Wethouder van de Meer niet had mo gen toegeven aan zijn wrevel, alle maal tot hun dienst, maar een wet houder blijft toch ook mensch. Dat neemt niet weg, dat velen onder da Katholieken van. Noord wijk het jammei' vinden, dat het zoo geloopen is, temeer, nu er weldra twee nieuwe Raadsleden moeten gekozen worden in da vacatures, ontstaan door het vertrek van den heer Zwarts en het bedanken van den beer Homam (bei den Katholiek). Eeaige dagen gele den werd er (zeker door (den corres pondent?) een artikeltje over die verkiezingen geschreven. Sedert dien is bet algemeen bekend geworden, dat de Protestantsche Kiesvereeni- ging voornemens is, voor de vaca ture-Zwarts een Protestant van Noord wijk a,an Zee te eandideeren, en de vaeature-Homan. onbestreden te laten. De lezers weten, hoe sinds lang bet streven bestaat, iemand van de bad plaats in den Raad. te hebben. Dat verlangen is Ongetwijfeld billijk. Op Noord wijk aan Zee een geschikt Ka tholiek Raadslid te vinden, is moei lijk, zoo niet onmogelijk. Wijl zouden nu in gemoede en met de beste bedoelingen den Katholie ken van ons dorp den raad willen geven, zoo verdraagzaam en beza digd te zijn, als het Katholieken past. 5 In dit speciale geval en voor dezen éénen keer zou bet 'naar onze beschei den meening bet beste zijn, als de Katholieken een eigen candidaatstel- den in de vacature-Hom an en den ean- didaat, die ges teil zal worden in de vacature-Zwarts onbestreden lieten. Dan hadden de Katholieken getoond, dat ziji de belangen der gepeente kunnen dienen ten koste van partij belangen, dan kon men de Katholie ken niet verwijten, dat zij zich door partij-hartstocht laten meeslepen, dan hadden de Katholieken getoond, de liefde voor den kostelijkeu vrede in praktijk te kunnen brengen. Ongetwijfeld zou deze houding der Katholieken olie werpen op de gol ven die de laatste dagen (vanwege de strandverpachting) met immer grootere kracht komen .aanrollen, want dit moet gezegd met de gewone handigheid slaat men van niet-Katholieke zijde politieke munt uit bovenbeschreven verpachting. Dit mag p.i. voor de Katholieken) geen aanleiding zijn, toornig of wre velig of prikkelbaar te worden en alles nu maar op haren en snaren te zetten. Daarbij kómt nog de Katholieke meerderheid in den Raai blijft ge handhaafd. Tl Lans hebben er (de 2 vacatures natuurlijk inbegrepen) ze ven Katholieken zitting. De verhou ding is dus 7 tot 4. Dat zou is 'tgeval dat wij verdedigen, worden: 6 tot 5. En waarneer men den Raad in Rechts en Links gaat splitsen, dan komen nog twee niet-Katholieken (namelijk 2 Anti-Revolutionnairen) het zevental .Katholieken tot negen mannen van Rechts aanvallen. Laat men nu niet spreken van „partij ver raden" en „samenspannen met de te genpartij". dat zijn allemaal woorden en geen argumenten. In een dorp van 6000 inwoners zou het diep te betreu ren zijn, als partijhartstooht de be volking in twee kampen ging ver- deelen En wij zijn ervan overtuigd, dat de vrede in ons dorp gehand haafd (of hersteld) wordt, als de Ka tholieken iets weten „toe te geven". In dit ééne speciale geval raden Wij dit „toegeven" aan. Gaat men ech ter alles op haren en snaren zetten, dan meenen wij, dat de vrede wel eens verstoord kon worden. Kan ons geweten in dat laatste geval wel ga- rust zijn? HALFWEG. Gemeenteraad. Alle leden wa ren gisteren aanwezig. De heer H. N. Hartgerink legde in handen des Voorz. de vereischte eed en af, waarna de Voorz. hem com plimenteerde en hem lange jaren in 'sRaads midden wenschte. De heer Hartgerink dankte, van God wijs heid vragende om zijn plicht richtig te vervullen. De gaslevering door Schoten zal nu spoedig haar beslag krijgen. Van den vorigen gascöncessio- naire, den heer Van Leeuwen, is nog niets vernomen, Do gemeente Haarlem onderhan delt met den Veerp older over aan koop van een gedeelte [Ouden weg. 't Gemeente verslag komt ter visie. i t Tot onderwijzeres aan de school te Spaam woude werd benoemd, mej. Konijn te Haarlem. 1 De vergunningsrecht-aanslag van N. van Geldorp .wordt op reclame verlaagd, doch die van JVj. F. Dijk man behouden. Aan den Boerenbond wordt voor onderhoud van het pad door de Lie- velden f 30 subsidie verleend. Benoeming leden comm. wering van schoolverzuim;: Benoemd wor den: Houtrijk en FolanenP. P. O. Bottelier, J. Cos, P. van Essen, C. Van der Funge en P. de Zeeuw. Schalkwijk: C. Hartgerink, [Wl Rus en [Wl van Lieshout. HoutrakpolderA. Baren dregt, J. G. Dijksen en J. Bos. Spaarnwoude: Jhr. E. Th. Teding van Berkhout, B. T. "Vink en D. Vriesekoop. Benoeming leden Alg. Burg. Arm bestuur. Benoemd werdenB. R Vmk, A. Meijland en O. de Bruijn Het verzoek-Van der Goes in zake de losplaats aan de Duikersloot wordt nog eene vergadering aange houden. Goedgekeurd wordt mót algemeene stemmen het uitbreidingsplan vain! Oost-Houtrijk en Polauen. En aan de Mij. „Houtrijk en Polanen" vergun ning verleend voor den aanleg eelner straat. Nog werden goedgekeurd enkele af- en overschrijvingen ein betalingen uit den punt onvoorziene uitgaven, waarop de vergadering gesloten wordt. i HAARLEMMERMEER. Biurgerl. Stand. Geboren: z. v T, Schutte-Eveleens. z V. I. Postmade Boer. d v. T v. dór KwastRietbroek. z. v. E. A. Roodsant—v. Ree. SANTPOORT. Een ongeluk voorkonden- Door tegenwoordigheid van geest wist de heer [Wijnberg, wonetnde Duinlustpark alhier een ongeluk te voorkomen. Het zoontje van den heer Nol zou onoplettend juist de straat oversteken, toen de heer [Wl met zijln auto reeds zeer dicht genaderd was. De hieer Wijnberg die zelf bestuur der van zlijh voertuig [Was, remde oogenblikkelijk zoo sterk dat de wie len sleepten en mocht het genoegen smaken de auto tot staan te brengen zóó, dat het spatscherm van een- voorwiel het kind raakte. Een weinig minder flinkheid van optreden e|n het kind ware overre den geworden VELSEN. Gemeenteraad. In de gisteren gehou den vergadering van den gemeenteraad werd in handen van B. en W. om' ad vies gesteld een verzoek van de Huur- waarborgvereeniging „Burgerbelang" te Velseroord en IJmuiden, te IJmuiden, om concessie voor den aanleg van een duinwaterleiding. Adressanten zijn be reid de gemeente het recht te geven de installatie tegen taxatieprijs over te nemen, het dividend niet hooger te doen zijn dan 6 pCt. en de afschrij ving 10 pCt.bij eventuecle grootere winst zal de prijs van het water ver laagd worden. De noodige gelden zijn reeds toegezegd. Besloten werd tot verbouw van een school te IJmuiden en een te Velser oord, waarvoor het Rijk een buitenge woon subsidie van f37.800 heeft toe gezegd. De Raad machtigde B. en W. om aan H. M. de Koningin te verzoeken een vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein te verleenen aan H. A. J. Drieman en aan H. H. Tim mer, beiden te Vel'sen. Tot onderwijzer werd benoemd de heer P. van der Werff, te Dokkum. Personalia. Tot tijdelijk onderwiizer aan de openoa.re schooi co. 5 te Nieuw Ven nep is benoemd de heer A. W. Seven- huysm alhier. Den beer W. F Ambéa, graveur alhier, is de leiding opg-xuagen van dan graveuicursus san de School voor Kunstnijverheid te dezer stede. Met i»gang van 1 September is benoemd tot o&risrwijzeies aan de Christ, school, bootd de heer S. P. vaa Dorp, mejuffrouw J A. Vester, thans onder wij «sres aan eene Chris telijke ecboG te Hilversum. Door den Commiwaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland is aan den heer W. C Mocy te Zaan dam, met injmg v*a 16 Ju*i e.K eervol ontslag verleend als lid der Gezondheidscommissie gezeteld te Zaandam. De heer J. E Greeve, directeur van het Huis van Bewaring alhier, is heden 25 jaar bij h t gevangeniswezen werkzaam. Van vele zijden mocht de heer G«eeve bei/ij sen van belangstelling ontvangen. Be vaste kouriDgsoomn issie. De vaste keuringscommissie der Ned. Mij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft op hare groote keuring, gehouden in een der zalen der Natio nale Bloemententoonstelling alhier, do volgende prijzen toegekend: Gouden medaille, aan de inzending Rhododendrons van de firma P;. van Noordt en Zionejn,, te Boskoop, als hebbende het meest bijgedragen tot slagen dezer groote keuring. Verguld zilveren medaille, aan eeff groep Amerikaansehe Anjelieren van de Clingendaalsche Kweekerdj, eige naresse Joinkvrouwe M- M, Baron nesse van BrieTen, te 's-Gravenlmgd, (bestuurder de heer Th. D;rim) voor mooiste groep. Zilveren medaille, aan verzame ling Amerikaansehe Anjelieren van Baron E van Tiiyll van Seroosker ken te Den Haag, tuinbaas D A van der Spiegel. Zilveren medaille, aan groep var rens va;n de|n heen G. J; Bier, te Nieu- werkerk aan den IJsel. Deze medailles zijn als extraprij- zen toegekend geworden. Verguld zilveren medaille plus f 10, aan groep varens vain den heer G. J Bier, te Nieuwerkerk aan den IJsel. Verg. vilv medaille plus f 10, aan inzending Orchideeën van den heer G. H Mtiller Abéken, to Schevcmin- gen, tuinbaas de heer Wiijers. Verg. zilv, medaille aan: inzen ding Orchideeën vajn den heer mr. Wi O. Bar. van Boetzelaer, te Maartens dijk, tuinbaas de heer Gebhard; 2. groep Azalea ledifolia var. vlan noordtrana. van de firma. PI. van 'Noordt Zonen, te Boskoop3. groep Rhododendron C'atawbiensa v:. denzelfden inzender; 4. verzame ling Magrieten, van den heer H. J, Vrugte, Hilversum; 5. verzameling Amerikaansehe Anjelieren, van de Clingendaalsche kweekerij6. groep Lelium longeflorum, van den heer T. Put Jr., te Apeldoorn7. verzame ling bloemen vajn vaste planten, van den heer G. F Hemerik, te Leiden; 8 groep Alpenplalnten, van den heer Wi van Veen, te Leiden Zilveren medaille aan: 1. 12 Pelar gonium P'eltatum op stam, van D. Meeuwenberg, te Zeist; 2. verzame ling Spirea Placht Blossom, van den heer J. G Ballego, te Leiden; 3 verzameling Saxifraga, sarmëntosa qua,tricolor, van de fa. G. J Bier, te Nieuwerkerk; 4. verzameling Be gonia Glore de Chatelain, van den heer D. Smit, te Haarlem; 5. verza meling dubbele Knolbegonias, van den lieer Vam de P'lassche, te Aar- denburg; 6. verzameling' Ameri kaansehe Anjelieren, van den heer Bar. E van Tuyll van Serooskerken, te Den Haag 7. verzameling Paleo- nea arborea, van de fa. Pi. van Noordt Zoon, te Boskoop; 8. ver zameling van 5 groote Rhododen dron vajn dcnzelfden inzender; 9. verzameling van 15 C'alcelarea hybr.. van den 'heer J T. Kwint, tuinbaas Van Angerenstein, te Arn hem; 10. verzameling van 3 Pelar gonium Peltatum op stam, vau den heer Bak- E. van Tuyll van Seroos kerken. Bronzen medaille aan1. verza meling Begonia gacils rosea, van D. Smit, te Haarlem; 2. verzameling Heliotropen, van den heer D. Smit, te Haarlem;; 3. verzameling Ooleus en Otelosia, van denzelfden inzender- 4. verzameling Salvia splendens Feu- erball, van denzelfden inzender; 5. verzameling Calceolaria, hybr. gran- difl.., van de fa Sluis en Grooh te F.nkhuizen; 6. verzameling Cinnera- ria| Stella hybr., van denzelfden in zender; 7. verzameling afgesneden bloemen van vaste planten, van den heer K. Miezelen burg, te Baarn; 8. verzameling bloemen van vaste plan ten, van den heer iWj- van Veen, te Leiden; 9. verzameling zaailingen Geranium Odier, van den heer Bar. E. van Tuyll van Serooskerken; 10. 2. Oocos Bounetti, van den heer D;. Meeuwenberg, te Zeist; 11. verza- meding Lathyrus, van den heer Bar. van Tuyll van Serooskerken. Getuigschrift le klasse aan: 1. Rhododendron hybr. „Gaurus", 2. id id. „Wiligrad", 3. id pi. „Jacob Hea ler," 4. id id. „Hades", 5 ii. id. „Hu- ga Boer", alien van de firma, R van Noordt Zoon, te Boskoop; 6. Pa paver oriëntale „Juliana,", van den heek J. E. Heenk, te Leiden7 Lae- loi Oa,ttleya Eudora x L purp x Mendeli, wit lahellum met citroen gele keel en zwanen donkerpurperen zoom, met gelukwensch der jury; 8. Odontoglassum Ossulstonii, evenals vorige ingezonden door den heer mr. [WI. G. Bar van Boetzelaer, te Maar tensdijk. Kleur der bloem zieer licht rose met wit omzoomd en bruinel vlekken9. Odontoglossum, mevr. Van Rappard, kleur vieux-roza met vele roodbruine vlekken: 10. Odon toglossum. Milkeanum var. Rax, kleur crème met. zware liavanakleu- rige vlekken, met eervolle vermel ding Deze bedde ingezonden door1 den heer G. H. Muller Abeken, te Sche- veningalnt H- Dianthus plumaïius „Gloriosa", van den heer [Wi. vaJni ^'eeü te Leiden. Getuigschrift van verdienste: 1. Odontoglossum Lilli Abeken, vuil- wit-rosa met purp-erbiruine vlekken, 2. Odontoglossum Milkeanum x Od. Rolfee.a vuilwit met zware rood bruine vlekken, 3. Odontoglossum concinum, citroengeel met donker kastanjebruine vlekken, 4. C ait ley a Mossiaa magnifica, déze 4 planten van den heer G. H. Muller Abeken: 5. 1 bloemenmand opgemaakt met cercis siliguastrum, van den heer D. Meeuwenberg, te Zeist, 6. Rhododen dron hybirde „Hera", van de firma Pj van Noordt en Zoon, ta Boskoop: 7. Papaver oriëntale Premier, van den heer J. E Heenk, te Leiden; 8. P'hlox divaricata „Prinses ,Juiliana," van den heer G. T, Hemerik, te Lei den. Botanisch getuigschrift: aan een groep planten van de Canarische Ei landen, van Jonkvr. Mi M. Barones se van Brienen, tuinbaas A. v:an Da len. 1 Getuigschrift voor cultuur: 1. Adi- antum Biërii, 2. Microlepia Hirta cristata, 3. Adiantum; Farleyense, 4 Nephrolepis Todaavides, 5. Adian- tum| Aethiopicum, 6. Adiantum For- mosum, allen van de firma G. J Bier, ile Nieuwerkerk. Er waren nog verscheidene inzen dingen van planten en bloemen die echter niet voor eene bekroning in aanmerking kwamen De jury bestond uit de hoeren Van Laren, Abbig, Alderden, Ballegro, Bier, V an Blainkenstein, Van, Boetze laer, Bolderdijk, Bouwens, Budiie, Cumoens, De Grèeff, Hemerik, Hout vester, Jorissen, Kees&eU, Kikkert, Kn opper, Kors, Kottman, De Lange, Marscha,1, Van Meeuw-en, Nederhas- selt van Eykem Nieuwkerk, Van Noordt, Quarles, van Ufford, Sprin ger, Snellen, v Tienhoven Turken burg, v, Veen, Vajn der Vliet, Vrugte [VVezeienburg, jWilke ein den secre taris J, H. Kauffmann. De Coöp. Bouwvereeniging. In de vergadering der coöperatieve bouwvereenigirg „OnderOns" werden herkoren tot voorsitter de heer Tork en tot secretaris de heer Blesgraaf. Een serenade. De musiekvereeniging „HarinoDie" heeft een serenade gebracht aan jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden en aan den heer G. B. Crommelin, beiden bij het jongste Koninklijk be zoek ondsrtcheidan. Dit huldebatoon werd aan den bur gemeester gebracht als hoofd der ge meente en aan den heer Crommelin als donateur van „Harmonie". „Haarlem". Bij den ondsrlingen wedstrijd op buks en cyliDder-eeweer, gehouden door de echerpechutters-vereeniginj! „Haarlem" op de banen van hat café „Da Phoenix", werd da eera-medaille, geschonken door ssevrouw Visser van Hazerswoude, behaald door den heer L. Smeenk. De overige prijzen werden gewen nen door de beeren: le prijs M. Nederkoorn, 2e pr. L. Smeenk, 3e pr. L. A Ophuizan, 4»pr. H. P. Spoor, 5e pr. R. v. Solingen, 6a pr. J. H. Michielsa, 7e pr. A. E Piazsa, 8a pr. P. Timmsr, 9e pr. J. Pelsers, 10e pr. J. W. Heintzbergen, 11e pr. E, J. Breek. Een studiereis. Door leerlingen der School voor Kunstnijverheid i« eeae club gevormd, welke zich tea doel stelt dezen zonae/ onder de bekwame leiding der heeren Walenkamp, leeraar aan die school, architect te Amsterdam, een studie rei» naar Brussel en de Tentoonstelling te doen. De Prov. Statenverkiezing. In de op Dinsdag 31 Mei gehouden vergadering vsn de Chr. Hist. Unie p.fd. Haarlem, is met algemeene stemme* als candidaat voor de Pro vinciale Staten gesteld Mr. D. E. van Lenoep, Burgemeester van Heemstede te Heemstede. De buitenlandsehe Tuinbouwpers over de Te*toonstelling. „The Horticultural Advertiser" gaat door met het geven van berichte» over de tentoonstelling en heelt, dit maal een overzient van een Neder landsohen correspondent over de derde tijdelijke tentoonstelling, waarin met veel lof van het ingezondens wordt melding gemaakt en in het bijzondei de nieuwere verscheidenheden afzon derlijk worden vermeld. „Der practische Ratgeber im Obs* und Gartenbau" behalve een overzicht geeft van de bloembollenstreek in een artikel ook eenige aanteekeniogen ®ver da tentoonstelling. Het uitgestrekte terrain, zegt de schrijver, was op geposte wijse gebruikt om de menig vuldige manier te laten zien, waarop bloembollen in tuinaanleg kunnei worden gebruikt. Het artikel geeft ten slotte een lijst van Tulpen en Hya cinthen, die den schrijver het meest getroffen hebben e* een overzicht van enkele inzendingen in de zalen. Neg willen wij hier melding maken van een artikel in de „Berliner Lokal- Anzeiger", getiteld: „In Holland's Bleemenparadijs", van den hand van den heer Reinhold Cronheim. De schrijver is geestdriftig gestemd over het Hellandsch landschap en is geheel onder de bijzondere bekoring daarvan geraakt blijkens zijne dichterlijke beschrijving van de bloembollenstreek. Ten slotte komt het artikel neer op de tentoonstelling, die „eene on- i beechrijfelijke, helaas zoo snel ver* gankelijke pracht ontvouwt, dat men haar een bloemendroom van sprook jesachtige schoonheid zou willen noemen." In een korte karakteristiek van de tentoonstelling zegt de schrijver o. a., dat men nauwelijks gelooven kan, dat al die verschillende bloemsoorten in Holland bloeien en groeien. Hij prijst de groote kunst van dien grooten tuinman, die deze tentoonstelling aanlegde op zulk een wijze dat nergens het oog beleedigd wordt en alles in elkander vloeit zonder eenige dishar monie van kleur De „Fankfurter Zeiticg" heeft ook een geestdrifttig artikel over de bollenstreek en de tentoonstelling, waaria als een voorbeeld van de hoogst zorgvuldige voorbereiding o. a. gewezen woidt op de zorg, die besteed is aan de naamfc'artjes en firma-schilden bij de verschillende perken, waardoor hinderlijke, siorende reclame vermeden werd. „Der Handelspartner heeft thans een uitvo rig artikel over de tentoonstel ling. Uit dit artikel blijkt opnieuw, hoe door de Haarlemeche tentoonstel ling op den geheelen Nederlandschen tuinbouw bij vernieuwing de aandacht gevestigd is en welke gunstige in drukken de buitenlandscüe vakman nen bij die gelegenheid hebben ont- venven. „Die Gartenweit" heeft een tweede artikel met afbeeldingen over de tentoonstelling van de hand van den heer P. J. Schonk, waarin een beschrij ving workt geveven van hetgeen ae tentoonstellwg op 1 Mei aanbood. Onze irsduetrie. 2e Van H. Smolenaars om vergun ning! tot uitbreiding var zijne klee- renwasscherij er drogerij in het per ceel aan de Amsterdamsche Vaart no. 28, kad. sectie B ro. 1495, door bijplaatsing var eenen stoommargel en eene centrifuge. 3e. Van de firma Vemhout er var Sluijters, om vergunlning tot uitbrei ding vajn de lithografische kurstin- richting in het perceel aan de Bake- nessergracht no. 3, kad. sectie D no. 3985 en 8072, door vergrooting en door bijplaatsing van twee elec- tromotoren onderscheidenlijk van H/a' en 1 PK. 4e. Van [Wi P'. Handijzer om ver- gunring.tot uitbreiding van de koek en banketbakkerij: in het perceel aan do Groote Houtstraat No. 170, kad. sectie C;. No. 3651, door vergrooting e,n_door verplaatsing van een oven. 5e. Van P J. van Kessel om ver gunning tot oprichting van eene in richting tot het vervaardigen ,vah bleekwater, in het perceel aan den Koudenhom No. 6870, kad sectie Di Nos 7243 ën 6627. 7e. Dat aan Gedeputeerde Staten van Noordhollajnd gericht verzoek schrift met de bijlagen van hun col lege, om vergunning tot uitbreiding van de gemeentelijke inrichting tot bewaring en verwerking ,v,an asch, vuilnis, bagger, beenderen, lompen, móst en meststoffen, op het perceel aan den Harmenjansweg, kad. sectie B. No 106, door vervanging van den hestaanden verbrandingsoven door eenen nieuwen oven. 7e. Van Th DorckerWolcke Jr. om Vergunning tot oprichting van eene inrichting voor machinale houtbe werking, waarhij als beweegkracht! een benzinnemotor van 3 paarden krachten zal worden gebezigd, in een op te richten gebouwtje achter de Teijlerstraat No. 28, kad Sectie E. No.. 1536. De groofe stadsklok was vanmorgen in de war. Toen het half elf was, wees ze half 9 aan! Een paar uur tijds verschil! De Staahvaterbroa. De drinkhal is gisteren bezocht door 64 personen. R.-K. Kiesvereeniging. Gisterenavond van half negen tot ove relf vergaderde onze R.-K. Kies vereeniging, onder voorzitterschap van den heer Mr. J. N. J. E. Thijssen, in de groote zaal van „St Bavo". Medegedeeld werd, dat de heer W. M. M. Diepenbrock bedankt had aLs lid van het Bestuur. Met leedwezen heeff het Bestuur dit besluit ontvangen. De Voorzitter bracht het aftredend lid hul de voor de vele diensten, die hij voor de vereeniging presteerde en sprak de hoop uit, dat de heer Diepenbrock thans op ander gebied voor de Katho lieke zal blijven werkzaam zijn, waar voor hij reeds zoo ontzaglijk voel ge daan heeft. In zijn plaats werd geko zen de heer H. S. van Pinxteren, die na eenige aarzeling de benoeming aan nam. De Voorzitter sprak over deze benoeming zijn vreugde uit en wees er op, hoe de heer v. Pinxteren als ge woon lid steeds voor de Kiesvereeni ging gewerkt heeft. De a.s. Statenverkiezing werd hierna in den breede besproken. Het slot was, dat besloten werd te steunen den can didaat den Chr.-Historinche 'Kiesvexeeni-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 2