DERDE BLA Na misdaad, ïergeidiog. U. R. K. Middenstands- vereeniging Markten. Gemengde Buitenlandsche berichten Sociale Berichten. Uit onze West. Wetenswaardig Alieriei. ZATERDAG 16 JULI I9f0. onder patronaat van den H. Jozef, te Haarlem, - afdeeling van „de Hanze", goed- keurd bij Bisschoppelijk besluit van 26 October 1907 en bij Konink lijk besluit van 9 Mei 1908. De R.-K. Middenstandsvereeniging itelt zich ten doel, volgens art. 2 harer Statuten, de zedelijke en stoffelijke be langen van den handeldrijvenden en industriëelen Middenstand in het alge meen, en van hare leden in het bij zonder te behartigen, overeenkomstig Se beginselen van den R.-K. Gods dienst. Nog slechts korf geleden opgericht bracht zij reeds veel tot stand, en toonde op velerlei wijzen het nut van haar bestaan. Zij voerde o.a. eene krachtige actie tegen het verleenen van al te lang cre- diet en de z.g. vliegende winkels; in haar vergaderingen werden belangrijke onderwerpen, als coöperatie, inkom stenbelasting, arbeidscontract, enz. be handeld; boekhoudcursussen werden door haar opgericht; eene onderlinge glasverzekering la dootr haar tot stand gekomen, deze biedt bij zeer lage premie n, de grootst mogelijke voordeelan en keert 60 o/o der netto winst aan de verzeker den uit. op haar verzoek werden de le H. Communiedagen in de verschillende pasochieën, zooveel mogelijk op uiteen- ioopende datums gesteld. Dit en nog veel meer deed zij reeds in het belang harer leden en van den U.-K. Middenstand in het algemeen; nog veel meer zou zij kunnen doen, indien zij van de R.-K. Middenstan ders krachtiger steun genoot, dan tot dusver; indien nog meerderen zich bij haar aansloten. De betrekkelijk geringe contributie van f 1.30 per 3 maanden kan geen beletsel zijn. Daarvoor hebben de leden bovendien, doordat de Vereeniging aangesloten is bij de Haarl. Handelsvereeniging, gra tis gelegenheid information in te win nen; dubieuze posten ter incassec 'ng te geven aan het bestunr der H. H. en rechtskundige adviezen betreffende hnnne zaken te vragen bij de advocaten der H. H. V. Het bestuur spoort daarom hiermede alle, nog niet aangesloten R.-K. Mid denstanders aan, als Lid dezer nuttige vereeniging toe te treden; zich niet te laten weerhouden door de gedach te, misschien onmiddellijk geen per soonlijke winst te behalen, maar door hun steun aan deze vereeniging te ge ven, het goede doel der vereeniging te heipen bevorderen en daardoor ook middellijk bun eigen belangen beharti gen. Voor hel Lidmaatschap kan mem zich aanmelden bij het Bestuur of bij den Secretaris C. A. M. JONCKBLOEDT Lz. Lange Heerenstraat 24. HET BESTUUR. tn de week van 18 Juli tot 23 Juli« Maandag. Alkmaar, Amsterdam, Beemeter, Gouda, Haarlem, Hoorn, Medemblik, Velsen. Dinsdag. Beemster Beverwijk, Purmerend. Woensdag Am sterdam, Beemster, Enkhuizen, Haar lem, Helder, Schagen, Uitgeest, Velsen, Donderdag. Beverwijk, Edam, Haar lemmermeer, Hoorn, Purmerend, Scha, gen, Zaandam. Vrijdag. Alkmaar, Am sterdam, Assendelft, Hoorn, Leiden, Oostzaan, Purmerend, Schagen, Velsen Zaterdag, Alkmaar, Amsterdam, Edam, Hoorn, Leiden, De aanslag te Lichtenrade. De op- zienbarenden aanslag op den grond eigenaar Otto Kraatz in Lichtenrade bij Berlijn houdt de Berlijnsche politie bijna uitsluitend bezig. Er is nog geen spoor van den dader of de daders gevonden, maar uit ver schillende kleinigheden meent men te kunnen opmaken, dat het iemand moet zijn uit de naaste omgeving van het slachtoffer, daar hij zeer goed op de hoogte bleek met de gewoonten der familie Kraatz. Op 29 Juni ontving de heer Kraatz 2 dreigbrieven waarin de anonyme afzender om 3000 mark vroeg, met de belofte het geld na een half jaar te zulleD teruggeven tegen een rente van 6 pet. Aan den eenen kant wemelen de brieven van taalfouten en staan er zulke bespottelijke dreigementen, in, dat man oppervlakkig zou meenen met een krankzinnige "ta d"en te hebben, maar daar tegenover staat, dat er zulke geheimzinnige aan duidingen in voorkomen, dat men zich wel kan vooretellen, hoe de heer Kraatz bang geworden is, en ten slotte besloten heeft aan het verzoek te voldoen. De briefschrijver begint heel gewoon de 3000 mark te eischeD, waarvoor hij dan 3000 mark zal terugbetalen en gaat daarna over Dauwkeurig de plaats te bepaleD, waar de conserven- bus ligt waarin Kraatz het geld moet doen. Daarna vertelt hij den heer Kraatz hoe hij zich eenigen tijd geledeD met eenzelfde verzoek tjt de familie W. Busse gewend had, die echter zijn brieven in den wind geslagen hadden en nu daarom allen ODgelukkig werden of plotseling met ongeneeslijke ziekten waren getroffen. (Dit laatste is werke lijk waar en daar Kraatz de familie Busse kende schijnt deze mededeeling niet zonder invloed op hem te zijn gebleven). Deze familie had den brief schrijver later 5 maal zooveel geboden maar toen was het te laat enz. Daarna volgen zeer geheimzinnige, maar niet minder dringende vertoogen or? de politie er buiten te houden en de brief sluit met de verzekering, dat de heer Kraatz, wanneer hij de 3000 mark zal „leenen" binnen 3 maanden van zijn hartkwaal zal genezen zijn. Vooral uit deze laatste mededeeling blijkt dat de schrijver goed op de hoogte moet zijn met den heer Kraatz, want slechts weinige personen wisten dat Kraats werkelijk een hartkwaal nad. De tweede brief is griezeliger. Hij is onderteekend door een der 40 leden van hst „Komitee van de Zwarte Hand" en in dit schrijven wordt Kraatz in zijn eigen belang aangeraden toch onmiddellijk aan het verzoek te vol doen, daar hem anders de verschrik kelijkste dingen te wachten stonden. Verder worden zijdelingsche be dreigingen geuit tegen Kraatz' vrouw en dochter welke laatste geregeld door een der leden van het comité gevolgd werd enz. Dan komt de slotzin, die Kraatz' de haren te berge heeft doen rijzen „Doe nu wat u wilt, maar dit zeg ik u, dat wij jong noch oud kunnen ontzien. Gij en uw geheele familie zult dan den doodsprong moeten maken, waarvan gij u nog kunt be vrijden door een klein offer aan den Mammon te brengen. Wanneer u ook dit schrijve j lichtzinnig ter zijde zoudt leggen, dan is u niets anders waard. Dus dood of geld. Bedenk, gij hebt niet met één man, maar met 40 man te doen De politie gelooft dat de afzender beide malen dezelfde persoon is, of schoon stijl en schrift der beide brieven sterk verschilt. Wat de dader nu bewogen heeft om van de conser venbus 'n helsche machine te maken, waardoor Kraatz wel eventueel gedood had kunnen worden, maar de schrijver zijn 3000 mark dan ook zeker niet zou gekregen hebben is alsnog niet opgehelderd. De politie beeft 2 jonge mannen gearresteerd, die tot de fa milie van Kraatz behoorden en een nogal vlot leventje leidden, maar beiden konden hun alibi bewijzen. De toestand van den heer Kraatz zelve is zoo vooruitgaande, dat hij absoluut reeds buiten levensgevaar is. Aardbeuing. Naar uit München wordt gemeld, werd daar gistermorgen te ruim half tien, gedurende 2 It 3 seconden een vrij bevige aardschok waargenomen. De trilling was in de geheele stad waar te nemen en verwekte in enkele buurten groote opschudding. In het gerechtsgebouw op het Maria- hilf-plein veroorzaakte de aardbeving een paniek. In het vertrek van den portier kraakten deuren en vensters zoo hevig, dat de man verschrikt naar buiten holde. In een van de zitting zalen bewoog zich plotseling een stoel, waarop een veldwachter gezeten was Ook de lessenaar van een verslaggever verschoof een heel eind. Verschillende rechters vluchtten uit de zaal. In een ander vertrek van genoemd gebouw werd een man van den grond opgetild. Ook in verschillende ziekenhuizen nam men den aardschok waar, terwijl in enkele scholen onder de kinderen een paniek ontstond. In Innsbiück werden drie aard schokken gevoeld die in de richting van Oost naar West ging n. Hier werd de beving te 9.34 geconstateerdzij duurde 5 seconden en was zeer sterk. De oude stadstoien begon te wankelen. De vrouw van den torenwachter werd van haar stoel geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Te Partenkirchen-Garmisch had de aardbeving te 9.40 plaats. De toren op den bergtop trilde als bij een hevigen orkaan. Groote rotsblokken raakten van den berg los en vielen naar beneden. Er is echter zoo goed als geen schade aangericht. Tusschen Unterammergau en Altenau werd tezelfder tijd in de richting van Oost Daar Zuid een hevige aardschok waar genomen, die vijf seconden duurde. Ook in een groot deel van het Beiersche hoogland werd een aardschok gevoeld. De Müachener sterrenwacht meldt, dat de oorsprong van de aardbeving vermoedelijk gelegen is in het Beiersch- Tyroolsche gensgebied, en wel in het Westersteingebirge. De seismograaf trad te 9 33 in beweging; na circa tien seconden werd deze beweging zoo sterk, dat de aluminiumnaalden, die de bewegingen op wasrollen optee kenen, zoo gek begonnen te springen, dat ze defect raakten. Zoo moest het toestel opnieuw gesteld worden. BINNENLAND." We zijn te duur. Albertini, bijgenaamd de Gek, is door het Assissenhof der Bouuhes du Rhöne wegens moord bij verstek ter dood veroordeeld, zoo lezen we in het „H. v. A." Hij werd nl. aangehouden te Lissabon en de Fransche regeering vroeg zijne uitlevering. Portugal antwoordde, dat men Alber tini wel wilde uitleveren, maar op voorwaarde dat men hem niet aan den beul zou overleveren, omdat in Portugal de doodstraf is afgeschaft. Onmogelijk, antwoordde men in Parijs. Van 't oogenblik, dat Albertini in Frankrijk vervolgd wordt voor eene misdaad, waar de doodstraf op staat, is het de doodstraf, die moet worden toegepast, en wij mogen de verbintenis niet aangaan, hem aan de toepassing der wet te onttrekken. Indien de mis daad, waarvoor hij veroordeeld werd, in Portugal had opgehouden eene misdaad te zijn, dan zouden wij u zijne uitlevering niet vragen. En zoo gij al de doodstiaf niet hebt afgeschaft, hebt gij, voor zooveel wij weten, niet opgehouden moord als eene misdaad te beschouwen. Op dit terrein koa het geschil lang duren en men besloot om toevlucht te nemen tot het scheidsgerecht. Het beste scheidsgerecht was dat van Den Haag. Maar in Den Haag vraagt elke scheidsrechter 25 000 fr. en zij moeten met vijven zijn. Men was van weers kanten van gevoelen, dat het hoofd van Albertini geen 125.000 frank waard was. Men zoekt nu een goedkooper scheidsgerecht. Uit den Helmondsehen verkie zingsstrijd. Dé .,Nbr." vertelt: De bekende straattype Pietje, pro- pagandalooper voor den verkiezings dag, slenterde reeds enkele uren met een reclamebord voor den candidaat Swane, met het opschrift „Kiest Swane" door de stad. Een kroeg passeerend wordt hij binnengeroepen en Pietje, iemand die onder de geheele meoschheid zeker de laatste zal zijn, zich van een borrel te onthouden, stapt binnen en laat gemoedelijk aan de deur zijn bord en een pak strooibiljetten achter. Dra hebben eenige handige jongens, Btrij dere voor den candidaat Fleskens, het bord in handen en even daarna is hierop met reuzenletters „Kiest Fies kens" geplakt; ook de strooibiljetten worden omgeruild en druk pratend over den ernst van den dag komt ons Pietje min of meer aangeschoten uit de kroeg, die niets kwaads vermoe dend zijn wandeling met de strooi biljetten en reclamebord van de andeie partij voortzet. Geheel te goeder trouw brengt Pietje met deze reclame bij zich den dag door tot hij 's avonds bij de club aankomt die hem aan stelde en die tot hunne groote verba zing zien, dat hij anders thuis komt dan bij vertrokken is. Hem verden kend van omkooperij wordt hem het een en ander duidelijk gemaakt. Pietje, die eigenlijk niet goed begrijpt waai het over gaat en wiens sociale ideeën niet zoover reiken dat hij een der twee candidaten de voorkeur geett, kan zich toch niet verklaren hoe zoo'n verandering wel mogelijk ie. Een onjuiste opvatting. Over het bericht dat de kolonel Van der Capellen bevorderd is tot generaal majoor, inspecteur van het wapen der cavelerie, schrijft de N. Tilb. Courant: Deze generaal Van der Capellen is degene, die voor eenigen tijd met kolonel Romer heeft geduelleerd, welk feit heel wat rumoer in ons land heeft verwekt. Wij gelooven, dat het een onjuiste opvatting is der regeering om in zulk een geval aan iemand, die al duellee rend de goddelijke en de menschelijke wet overtrad, bevordering te verleenen tot een verantwoordelijken post. In ons land is iemand die „gezeten" heeft, lijn eer iwijt; hij verrichtte een laakbare daad. „Duelleeren" is in de oogen van ons nuchter denkend volk, een misdrijf zoo goed als ieder ander dat strafbaar werd gesteld bij de wet. De dwaze begrippen van sommige militairen aangaande het duel worden door ons volk niet aan vaard en als misdadigs malligheid verworpen. Vooral een christelijke regeering had hier een duchtig voorbeeld moeten stellen, Het a. s. Italiaansche Katholieken- co^ gres. Het Hoofdbesiuur van de Italiaan sche Katholieke Sociale Actie heeft te Pisa een vergadering gehouden onder voorzitterschap van kardinaal Maffi. Op deze vergadering kwam voor namelijk ter sprake het congres, dat dit jaar te Modena zal gehouden wor den. Vastgesteld werd, dat het zal plaats hebben van 23 tot 27 October. De voornaamste bonden: de Volksbond, de economisch sociale bond, de bond van kiesvereenigingen, de bond van patronaten en de vrouwenbond zullen er vertegenwoordigd zijn. De vier laatstgenoemde bonden zullen aparte vergaderingen heulen, waaroo behandeld zullen worden: door den economisch socialen bond: de vakgilden; door den bond van kiesvereenigingen: de hervorming der gemeentebelastingen; door den bond van patronaten; de opvoediDg; en door den vrouwenbond: de karakter vorming van de vrouw als basis vaD het onderwijs van meisjes. De volksbond had tot onderwerp gekozen: de houding van de Katho lieken ten opzichte van het Italiaan sche volk. Het hoofdbestuur heeft echter beslist, dat dit onderwerp op de algemeene vergadering zal behan deld worden. Prof. Boggiano zal het inleiden. De Sociale Week. Men schrijft ons Thans is verschenen het Program maboek vau de Sociale Week, welke, zooals wij reeds meldden, van 14 tot 21 Augustus as. te Amsterdam zal gehouden worden. Hetj rijke programma, dat wij reeds in t kort hebben medegedeeld, wijst er op, dat deze Sociale Week zeker niet in belangrijkheid voorde vorige.Soci- ale Weken zal onderdoeD. Het alge meene onderwerp is „Sociale Actie" De verschillende lessen behandelen nu alle onderdeelen van de sociale actie in al zijne verscheidenheid. Zoo 2ijn verschillende lessen (hoofdzakelijk die ?an Maandag) gewijd aan de sociale actie op het gebied der volksontwik kelirg; andere lessen (voornamelijk die van Dinsdag) behandelen de sociale actie op het gebied der arbeiders- vakbewegingweer andere (die van Wnensdag) de sociale actie van land bouwers, middenstanders en vrouwen De sociale actie op het gebied der volkegezondheid, op bet gebied der volkshuisvesting, der drankbestrijding, der coöperatie, enz. enz. vindt even eens hare behandeling. Verder wijzen wij erop, dat de avondlessen eene reeks vormen van zeer belangrijke onderwerpen, die voor h6t groote pubjiek bestemd zijn Hou ders van avondkaarten, die door om standigheden niet de geheele Sociale Week kunnen volgen, zijn daardoor toch in de gelegenheid eene reeks interessante voordrachten te hooren. Zooals reeds gemeld werd, zij a er 3 soorten toegangskaartenWeekkaarten recht gevende op besproken plaats gedurende de geheele Sociale Week, f2,50; doorloopende avondkaarten (ook geldig voor de sluitingsvergade ring, f 1.en vergaderingkaarten 20 cents per stuk. Per postwissel te bestellen aan bet Centraal- Bureau van de K. S. A. te Leiden. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansrt kelijk. Van ingezonden etukk geplaatst oj niet geplaatst, wordt de apy den inzen der niet teruggegeven. Bennabroek, 14 Juli 1910. Mijnheer de Hoofdredacteur 1 De heer Th. F r e r i k s, die zijn eigen naam fout schrijfthij h -et Diet Frederiks, heeft bepaald mijn bericht van 4 Juli niet gelezen. Im mers daarin komt het woord marga rine nift voor. Het is dus blijkbaar knaging des gewetens, dat hij naar de pen grijpt, om zich tegen een niet bestaanden vijand te verdedigen. Dit feit staat vaster werd hem om boter gevraagd, en bij gaf in een papier, waarop het waarschuwend woord „margarine" ontbrak, een product, dat bestanddeelen bevatte, welke niet van melk afkomstig waren; vandaar het proces-verbaal, gelijk ik berichtte. En verder wilde ik u vragen, of bet niet hoogst eigenaardig is, dat de heer Freriks nu pas, na het gebeurde, aan zijn winkeldeur het woord „margarine" heeft geplaatst, terwijl hij vroeger, volgens zijn nu in Uw blad afgelegde verklaring, toch mar garine verkocht? Mag ik voor deze regelen een klein plaatsje 'onder „Ingezonden" verzoe ken? Hoogachtend, UW CORRESPONDENT. De SohipDreuk van de „Gouverneur van Heerdt". Omtrent de bijzonderheden van deze ramp, waarbij negen menecben het leven verloren, ontleenen we nog het volgende aan de „Anigoe" „Oügeveer een uur na middernacht stak er een geweldige rukwind op, die het scheepje sloeg en beukte van alle kanten en de golven met ontzet tend woest geweld er op los joeg. Ds nacht was donker als een hel, geen ster was er aan den hemel te beken nen. Zware regenvlagen, die als dolken uit den hemel vielen, beletten ook het licht van Klein Cura§oa te zien. In 'n oogwenk was de trouwe George ter been en nam het roer van zijn stuurman over. Wat stond hem te doen Niet wetend waar hij was, liet bij onmidde lijk alle zijlen strijken en zich maar drijven op Gods genade. Toen de wind wat bedaarde, werden de z ilen wser geheschen. Zoo worstelde man een tijd lang verder, in vreeselijk- ste onzekerheid, en angstig tegen de rotsen te pletter te worden geslagen. Dan plotseling, omstreeks twee uur, komt er zware zee aanzetten, die het schip, als ware het speelgoed, opneemt en neersmakt op 'n metershooge rots, waar het een oogenbllk maar hangen bdjft, om dan weer terug geslingerd te worden in de diepe zee en gruize lementen uit mekaar te spatten. Bij den eerBten slag ijlde een matroos naar den voorsteven, 'n een ander den mast in, doch het volgend oogenblik maakte de golfslag aan alk s een einde." Volgens eene lezing zou de kapitein van het scheepje, G. Marckena, zijn omgekomen bij eene poging tot red ding van den gezaghebber van Bonaire, Van den Brandhof, die gelijk men weet, ook bij deze ramp het leven liet. HET PLATTE LAND EN DE KINDERSTERFTE. Doorgaans wordt aangenomen, dat de kindersterfte gr oter is in de steden dan op het platteland. Dit geldt voor de groote stad en de fabriekcantrums, maar niet voor de kleinere stad, zeggen de statistieken. Volgens dezelfde statistieken is de kindersterfte grooter op het platteland dan in de provinciesteden. Dit zou te wijten zijn aan de betere opvolging, door den stedeling, van de voorschrif ten der gezondheidsleer en de meer gelegenheden, die de slad aanbiedt om geneeskundige hulp te krijgen. Het ligt ook aan de teelt, waarop de boer zich toelegt, en op de verdeeling van het grondbezit, komt een Duitech geneesheer in het midden breDgen. Deze geneesheer dr. Grassl, hield een lezing in den doktersbond te München, waarin hij zei, dat de kindersterfte gering is In de streken, waar het sl:in grondbezit welig tiert. B.v. in Lausitz, Hessen, Boven- en Neder- Frankenland, waar veei kleine boeren zijn, sterven betrekkelijk weinig kin deren, omdat de moeder ze zelve voedt en verzorgt. Terwijl op e6n gemiddeld groote hofstede de boerin Te veel omhanden heeft om zich veel om haar kind te bekommeren. Te veel in beslag genomen door haar huis houdelijke zorgen, veronachtzaamt ze haar zuigeliDg, die er onder lijdt. Als voorbeelden voor grooterere kinder sterfte in de streken met betrekkelijk groote boerderijen, wijst dr. Grassl op Middel Frankenland, Boven- en Neder BeiereD, Zwaben, Zuidelijk Baden, een gedeelte van Bohemen en Oostenrijk. Voorts heeft de geneesheer de op- meiking gemaakt, dat in de streken, waar de boeren zich voornamelijk toeleggen op de melkveeteelt, zooals in Friesland, Oldenburg, Sleeswijk Holstein, de kindersterfte minder groot is dan in die, waar uitsluitend land bouw gedreven wordt. Vooral in de provincies, waar men zich hoodzake- lijk bezig hou It met hop en rapen te verbouwen, zooals ia Zuid Silezie, de provincie Saksen, Pom veren en de provincies van Oost Pruisen, is de sindersterfte aacmerke.ijk grooter dan in Friesland, Oldenburg, enz. In de fabrieksteden is de kindersterfte het grootst, wat best te verklaren is. Maar over het algemeen is de kindersterfte daar het minst groot, waar de moeder zelve haar kind voedt en verpleegt. FEUILLETON, 'O 't Kan zijn. In alle geval moest hij mijne terugkomst afwachten en mij de toelating vragen om tijdelijk de werkzaal te .verlaten, en ik zou zonder aarzelen toegestemd hebben in een vraag op> zulke ernsitige re den gegrond, doch ik wil dat mijne bevelen nagekomen worden. Dit ver trek van Vincent is een allerslecht voorbeeld voor lieden, die altijd ge reed zijn om de rechten van den heer te betwisten en te miskennen. In dien er geien gehoorzaamheid van lien gaëisicht werd, was er geen oude meer mogelijk in het werkhuis. En zich tot Jeanne richtende, voegde de heer Laboue erbij Als Vincent terugkeert, zult gij hem niet binnen laten en gij zult hem zeggen morgen weer te keeren om af te rekenen. Het spijt mij;, dat die strenge maat regel op .hem moet toegepast wor den, want 't was een goed werkman, doch er,moet een voorbeeld gesteld worden. Kom Garaud. De meesterknecht volgde Labroue, die zich naar zijn kantoor begaf. De ingenieur Jules Labroue "was een man van vijf-en-veertig jaar, met uitzicht van een officier in burger- kleeren. Hij zag1 ,er zeer verstandig uit hij was goed van inborst, doch dit belette hem niet nauwgezet te zijn op de reglementen. Leerling1 van de, polytechnische school had hij de orde leenen eerbie digen, en hij bestuurde zijne fabriek op militair© wijze. Slechts een zeer bescheiden fortuin bezittende, was hij op tweenen-der tig-jarigen ouderdom getrouwd met eene vrouw, rijk genoeg om hem toe te laten gevolg te geven aan de plan nen, dia sedert zijn prilste jeugd zijn geest bezig hielden. Allerlei uitvindingen had hij in het oog Dank aan den bruidschat zijner vrouw, kon hij van de theorie tot de praktijk overgaan. Eerst kostten zijn proefnemingen hem zeer veel geld; doch h.ü liet, zich niet ontmoedigen gelukkige verbeteringen in de ma chinerieën brachten hem weer spoe dig boven water. Zoo kwam hij er toe de fabriek op te richten, welke hij te Alfortville bestuurde, en wel ke, voor het minst genomen, drie honderd 'duizend frank waard was. Hij had nog geen geld terzij gelegd, maar het huis breidde zich van dag tot dag meer uit en het rollend ka pitaal van honderd vijftig duizend frank moest, binnen kort verdubbe len, want de uitvinder werkte zon der ophouden. Vijf jaren te voren had Jules La broue zijn jong© vrouw verloren. Die vroegtijdige dood trof den inge nieur pijnlijk en heel zijne omgeving jeed er door. In het hart gekwetst, werd hij gramstorig harseh, soms ruw. Zijne vroegere zachtaardigheid herleefd© èlechts, wanneer hij' bij zijn eenig zoontje Lucien was. Lucien werd opgevoed bij' de zus ter van ziijn vader, een weduwe, die in e,en dorp .afgezonderd leefde van liet bescheiden inkomen, haar door haren echtgenoot, in zlijn leven wijn koopman te Blois, nagelaten. Elke mahnd verliet mijnheer La broue de fabriek voor vier- en-twin tig uren, om zlijn zoontje te gaan om helzen. Hij leefde om zooi te zeggen slechts voor Lucien. Voor Lucien alleen .verlangde hij een groot fortuin te vergaren. Terwijl Garaud den ingenieur naar zlijn kantoor volgde, dacht bij zich-zelven Hij1 is niets goed gemutst. Ik Za,l het moeten ontgelden en straks zal het de beurt zijii van Jeanne. Zij1 kwamen aan het paviljoen, wa,ar de bureaux gevestigd waren. Labroue bleef s taan voor het raamp je, haalde een portefeuille uit zijn zak, waaruit, hij1 papieren nam, die hij in het bureau neerlegde en zeide tot den kassier Mijnbeer Rioux, bier zlijn twee wissels van het buis Biaumann; gij' zult er nota van nemen en ze voegen bij' het bprdepgl, dat gü1 taü straks zult brengen en dat, morgen naar de Bank moet gezonden worden. De kassier nam de wissels en ant woordde Binnen eenige oögenblikken,, mijnbeer, zult, gij bet borderel heb ben. 'De ingenieur opende de deur van zijü kantoor. Dit „was nogal groot. Een lange tiafel, met groen laken overdekt-, stond in het midden. Op die tafel lagen teekeningen van .werktuigen, schetsen, plans van bouwwerken, meetkundige werktuigen, potjes met verf, penseelen, enz;. Rechts, neven het, venster, stond een mahoniehouten lessenaar, over laden met papieren; .links een groo te brandkast. Mahoniehouten stoe len met groen leder, kartonen doo- zen, eene bibliotheek met werken van het vak vervolledigden, met eemge teekeningen, die op groen be hangpapier hingen, de meubileering van dit, bureau. Labroue zette zich a,an zijn lesse naar. Hebt, gij1 hij Montreux die recht staande machine bezocht, die wij voor veertien dagen ineen gezet heb ben vroeg hij' aan Joris. J;a, mijbheer. ."Werkte het goed?i 1 Er zullen eenige kleine herstel lingen te doen zlijn. Ik heb beloofd morgen iemand te zenden. Het moest een goed werkman zijn. Ik dacht aan Vincent, doch.. Doch, onderbrak Labroue droogjes, Vincent maakt geen deel meer uit van het personeel der fa briek. Gij weet, dat ik nooit terug kom op hetgeen ik gezegd heb. Gij znlt den meesterknecht van zijne werkplaats eens duchtig terechtwij zen. Hij had heter op zijne mannen moeten passen. Indien zoo iets nog eens voorviel, zou ik de schuld er van aan hem en aan de andere mees terknechts wijten. Gij kunt niet overal te gelijk zijn, och gij moet u doen vree,zen, opdat men zich niet 9 lies veroorlove, wanneer gij den rug' gekeerd hebt. Ik heb vertrouwen in uik geef u mijn gezag 'over, ver geet dat niet. Ik vergeet het niet, mijnheer, hernam Joris ik zie zooveel moge- Lik alles na. Gij zij fc niet streng genoeg- Ik zie dingen, welke mij niet bevallen Weet gij, dat een der polijsters ha,ar werk verlaten heeft om op ie por tierskamer te' passen, gedurende een afwezigheid van madame Foriter. Ik weet het, mijnheer, maar 't is een polijster, die op liet stuk werkt. Dat geeft niets't Zijn slechte voorbeelden het, werk te verlaten. Madam© Eortier moet daarbij weten, dat het verheden is zich van de fa briek te verwijderen onder de werk uren. Ik heb' verkeerd gedacht ha,ar de plaa,ts van portierster te geven j Ik heb' haar willen helpen na den dood.van Pierrre Eortier, die in mijn dienst gestorven is. Ik had niet er om gedacht, dat eene jonge vrouw geen waker kan vervangen. Voor een werkman toezicht, dag en nacht, is een man noodig. Jeanne Fortier zal hier hare plaats niet behouden Joris sidderde, toen hij die woor den hoorde, doch daar hij zijn heer niet kon tegenspreken, bepaalde hij er zich toe te zeggen Jeanne is .eene bra.ve vrouw. -Ik weet het, doch zij is zwak. Zij bezit de noodige strengheid niet om zich onverbiddelijk te toonen, om te weerstaan aan alle smeekin gen. Op dat oogenblik .trad ie kassier het kantoor binnen en zeide Ziehier het borderel voor de Bank, mijnheer. Hij legde een klein pak waarden op den lessenaar ,van mijnheer La broue. Gara,ud meende zich te verwijde ren. Blijf, zeide de ingenieur,ik moet u nog spreken. De meesterknecht bleef. Labroue nam eene pen en telde het bedrag van het borderel op. Honderd en zeven-en-twintig duizend frank..zeide hij. Ja, mijnheer. (Wordt vervolgd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 9