DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Na misdaad, vergelding. HAARLEMSCHE ALLEOAGJES BCinslerhuisvesi 29-31-33, Haarlem Cijfers in zake het Bijzonder Onderwijs. BUITENLAND. Gemengde Buiteniandsche berichten BINNENLAND. DINSDAG 19 JULI 1910. 35ste Jaargang Mo. 7244 Bureaus van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer I42S. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel „Voor de Huiskamer". Bij de Amsterdamsche Poort. Algemeen Overzicht, FEUILLETON. 9) HUE HURLEMSCHE COURMiï ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem f 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1,35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers 0,03 PRIJS DER ADVERTENT1ËN: Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent) Iedere regel meer 10 cent Buiten Haarleed en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland 20 cent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cent (4 contant). 1000 Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN by levenslange onge< schiktheid tot werken. 400 GULDEN bij overlijden. 300 GULDEN bij verlies van een hand of voet. 150 GULDEN bij verlies van één wijsvinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bykantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Gracht II GULDEN bij verlies van éen oog. lil GULDEN bij verlies van éen duim. 00 15 GULDEN bij verlies van één anderen vinger. No. 24. Het voorstel Van Burg. en Mjeth. Nan den Haarlemschen Raad, om twee nieuwe bruggen bij deAm sterdamsche Poort te doen bouwen (we hebben gisteren onder „Stads nieuws" uitvoerig ervan gesproken) zal, als het wordt uitgevoerd, een groote verbetering brengen. SVjant de open trambrug, die een voortdurend gevaar oplevert, voor al bij avond, zal dan vervallen. Het verkeer, ook per tram, zal dan gaan over" een nieuwe breede Ibrug, aan de, andere z'ijde der Am sterdamsche Poort te bouwen. Al lijkt ons .de som die wordt aan gevraagd gedachtig aan de waar heid dat er altijd nog we! een duitje „op" komt! ook wat erg hoog, toch. moet de energie geprezen waar mede onze Directeur van O, J5V- de Verkeersverbetering bil" de Amster- sterdjamsche Poort aanpakt. 't Valt niet te ontkennen, dat lie toegang tot de stad van; die zijde al zeer pover is. Moge denieuwe brug, gepaard aan oen restauratie der Poort, hier in de eerst-noodige verbetering .brejn- gen! Hat het verslag over 1908-09 in Kak© het Lager .Onderwijs, dezer da gen, verschenen, zijin interessante en leerzame .cijfers op .te diepen Het aantal .der scholen in ons vaderland vermeerderde in dit tijd vak pieit 57. Rn; deze 57 scholen bxéér in het jaar 1908 bestonden nik... 58 bijzondere scholen, Want het aantal der openbare scholen nam mjet ,één af! De cijfers der schoolgaande kinde ren zijn al erven leerzaam: in dat op richt voor dep bloei van.het Bizon der Onderwijs. De bevolking der bizondere scho len nam n.l. toe met niet minder dan 12.120 leerlingen, waarvan 5938 jongens en 6182 meisjes. De bevolking der openbare scho len vermeerderde slechts met 251 kinderen in dat jaiar: 't aa,ntal jon gens 'nam "n.l. 'toe met 790, doch het aantal meisjes verminderde met 539. Die cijfers zijp duidelijk, en; spre kend. Ze spreken; Van vooruitgang eP bloei van het bizonder, lipt in Chris telijk en godsdienstig „onderwijs. Ze spreken van yeirblijdénldeln groei van den godsdienstzin van ons volk. En duidelijk toonen ze aan, dat de vele offers die ook aan Room- schen kant maar immer worden ge vraagd voor de school, heerlijke vruchten dragen! FERRER IS NIET; DOOD.! Dat sprookje gaat op het oogen- blik door Spanje Er is een heel verhaalt, waarin verteld wordt dat bij opzet, omdat de regeering van Maura, toch eigenlijk hang was voor den beschermeling der interna tionale Ma Qomieric, in de gracht van Montjuich,... een ander is gefu silleerd En dat Ferrer nu in Zuid-Ame- rika, te Ruenos-Aires, zit opgeslo ten in een gevangenis! De Spanjaarden hebben een ro mantische inborst, en allicht is er de een of ander die da,t „sprookje gelooft. Natuurlijk is er geen steek van aan, maar in overdrachtelijken zin kan men toch in deze dagen wél zeggen, dat Eerrer, pf lievier zijn geest, nog Voortleeft in Spanje! En wel: opgeroepen en levend ge maakt door Canalejas' anticlerica- lismef! Maar Canalejas, ziende welk een storm hij ontketend heeft, krabbelt nu terug en wil van Fcrrer-opleving niets .weten1. De uiterste partijen in de kamer en de republikeinen, die steunend op de dubbelzinnige verklaringen vap .Canalejas in hem een vriend meenden te mogen begroeten en een man, die dei nagedachtenis van den „grooten martelaar" Ferrer weer in eere zou 'herstellen, en de verban nen revolutionairen uit die 'dagen wieer ongestoord in het land zou la,ten terugkeeren, zijn door de ge dane verklaringen van den minister president hopeloos teleurgesteld. Amnestie voor de verbannen gewei gerd en een revisie van het Fer- rer-vonnis onmogelijk verklaard, zoo luidde het oordeel van Canalejas en de veroordeeling .vap hun voor het land zoo noodlottige pogingen om de agitatie over de beruchte bloed- week weer te hernieuwen. Sedert heerscht er, zooals natuur lijk te begrijpen, is, onder de link- sche groepen een vrij' hevige ont- stemdheid tegen Canalejas,'die o.m. Vrijdag weer tot uiting kwam' in een rede, door den bekenden leider der radicalen, den republikein Ler- roux in de kamer gehouden. Daarin besprak hij1 uitvoerig weer de gebeurtenissen uit de bloed week en weerlegde de .tegen zijn partij uitgebrachte beschuldigingen. .Olok werd nog eens de onschuld vaP Fer rer op hartroerende wijze betoogd en zijn terechtstelling tegen alle be ter wfeten in, een onrechtvaardige en onpolitieke daad genoemd. Verder hekelde de redenaar ten scherpste het kabinet Maura, omdat bet Fer rer niet voor gratie in aanmerking had Idoen komen enz. .Zelfs ging hij zoover om1 van de kamer te eischen, dat het rekenschap van den oud minister-president zou vrajgen, want anders.... Zijdelings was deze rede natuur lijk een doorloopende aanklacht te gen het kabinet Canalejas, dat im mers de politiek .van Maura tegen over de mannen van de bloedweek en meer speciaal tegenover den anar chist Ferrer volkomen heeft goedge keurd en de veroordeeling van dien laatste geheel had „bekrachtigd Er blijkt dus uit, hoe de Ferrer- kwestie voor Canalejas een drei gend punt dreigt te worden, een klip, die deze anti-clericaial niet zal hebben vermoed en verwacht. De aantrekkelijkheid van een anti-cle- ricaie politiek schijnt 'dus ook op het oogenblik niet zoo groot te we zen, dat de vriendjes vap links daar voor afstand „willen doen van hun eischen en de verheerlijking van hun reputilikeinsche en revolutionaire idealen, die ze .op de eerste plaats Willen zien doorgevoerd. jMaar op dat gebied kap de minister-president hen niet volgen. Met spanning mag men nu tege moet zien, wat de komende dagen voor verrassingen in Spapje bren gen zullen. ENGELAND EN D UIÏSCHL'A ND De officieuze „Norddeutsche All- gemeine" heeft een merkwaardig ar tikel .over de verhouding tot Enge land, kennelijk ten doel hebben te paeificeeren. Het "blad geeft namelijk het ge deelte uit Asquith's rede weer, dat over de betrekkingen tusschen En geland en Duitschland handelde, en merkt daarbij op, dat men in deze uitlating van Asquith, aan welke; men het grootste gewicht moet hech ten, een onvoorwaardelijk bewijs voor een verblijdenden pmkeer in de heoordeeling van de Dpitsch-En- gelsche betrekkingen aan gene zijde Van het Kanaal „dient te zien. Het totstandkomen van 'n vriend schappelijke verhouding van Duitsch land tot Engeland was totnutoe he laas meestal door het in Engeland dikwijls uitgesproken „maar", ten aanzien van de uitbreiding van de Duitsche vloot verijdeld De ave- rechtsche: opvatting, als zou de ver sterking van de Duitsch© vloot te gen Engeland gericht zijn, is door de ambtelijk© organen van 'het Duit sche rijk weerlegd, en dat heeft nu ook Asquith vastgelegd De uitbreiding .van de Duitsche vloot is niet tegen Engeland be doeld, en omgekeerd zijn de Engel- sche toerustingen ter zee niet door een anti-Duitsche gezindheid inge geven In Duitschland begrijpt men ten volle welk© beteekenis het En- gelsche volk aan zijne zeemacht moet toekennen in verhand met zijne den aapibol omspannende belangen, en het blijft te wenschen, dat het vraagstuk van de krijgstoerustingen ter ze© voortaan aan weerskanten met passende kalmte en zakelijkheid beoordeeld zal worden i. Dan vervolgt de „Norddeutsche" Woordelijk: „Zoodoende zou bij de betrekkingen tusschen de twiee vol ken een factor terzijde gesteld wor den, die somwijlen op betreurens waardige wijze de pogingen, welke met oprechte Voldoening begroet moesten worden, tegenwerkte, om de verhouding tusschen het Duit sche en het Eugelsche volk zoo har telijk te maken als met de belangen van de twee mogendheden strookte De bovenbedoelde uitlatingen van den eerste-minister Asquith, Re met de opvattingen dezerzijds op ver blijdende wijze overeepstemmep, ope nen het uitzicht op een openbare behandeling, die .door misverstand minder belemmerd wordt en daar om vruchtbaar kan zijn, van die aan gelegenheden, waarbij de twee mo gendheden belang' hebben. Met zulk een omkeer zouden niet alleen Duitschland en Engeland gelijkelijk gehaat zijn, maar ook het algemeen© vertrouwen op den vrede zou er een nieuwe kostbar© versterking door ondervinden." Een gerechtsgebouw geplunderd. Een alIcrbrutaaist stukje is Zaterdag nacht te Rome door een bende onbe kende inbrekers uitgehaald. Zij plun derden een gerechtsgebouw geheel leeg en namen niet alleen, een groote som gelds mee, maar ook stapels documen ten, waaronder een groot aantal bewijs stukken, die betrekking hebben op pro cessen die dezer dagen in behandeling zouden komen. Zoodoende zullen waar schijnlijk de zaken tegen een driehon derdtal beklaagden geen voortgang kun nen hebben» En zeer tegen, haar zin zal de justitie genoodzaakt zijn, de meeste hunner vrij te laten. Een geheimzinnige historie*. In de Vésinet bij Plarijs woonde sedert lang een rentenier uit België, HonorVer- mesoh. Hij moet vermogend zijn, doch leefde er, in een groote villa, met een enkelen huisknecht, ook een Belg. Den 30en Maart is Vermesch opeens ver- dwneen» In het begin van de maand had hij vrienden over gekregen, twee heeren en een dame: menschen uit Brussel. Terwijl die er nog waren, kreeg de huisknecht een telegram uit België, dat zijn moeder ernstig ziek was. Hij reisde naar haar toe, vond haar niet ziek, keerde naar Vésinet te rug en.... vond de villa verlaten. Me neer ,was weg en bleef weg. Nu doet de justitie een onderzoek, "Weer een standbeeld present. De Duitsche keizer, die, zooals men weet, zijn gewonen 'kruistocht in 't Noorden aan het maken is, en op het oogen blik met zijn „Hohenzollem" in de ha- van van Ballestrand vertoeft, heeft ko ning Haakon een geschenk voor het Noorsche volk aangeboden. Als. dank namelijk voor de gastvrije ontvangst, die hij gedurende zijn kruistocht van het Noorsche volk ondervond, heeft de Keizer aan koning Haakon het aanbod gedaan van een standbeeld voor Frith- jof, den Noorschen held, waarom zich de bekende Frithjaf-saga spon. De Keizer koos een hoogte bij Sogn-fjord in de buurt van Framnes, waar Frith- jof's graf gezegdwordt te zijn, voor de oprichting van het standbeeld. In naam van het volk dankte koning Haa kon voor bet geschenk, Prof. Unger- Steglitz is mei de uitvoering van het standbeeld belast. Noodweer in België, Behalve in ons land, Frankrijk en Zwitserland, heeft het in de laatste 24 uren ook in België buitengewoon hevig geonweerd. Het „H. v. A." meldt er in zijn avondeditie van Maandag het volgende van: Het onweer, waarvan wij gisteren te gen den middag een eerste staaltje en des avonds eene vermeerderde uitgaaf kregen, heeft zoo wat overal in de Vlaamsche streek gewoed, In den Polder en in de Kempen don derde en regende het op verschillende uren van den dag, doch slechts van eene plaats hebben wij tot nu toe van ongevallen vernomen. Te Wiidert-Es- schen, in eene hoeve, is namelijk de bliksem een schoosteen binnengesla- in welker nabijheid een boerenknecht zat te eten tusschen twee kinderen. »e knecht werd op slag gedood, en de kin deren bleven ongedeerd. Vandaag, juist op het middaguur heeft zich uit eene heete, pikzwarte lucht een nieuw on weer ontlast, dat meer dan één vrees achtige het hart zal hebben doen klop pen. Vlak boven het midden der stad bliksemde het vervaarlijk en rommel den en knetterden nu holle, zware, dan weer scherp krakende donderslagen, terwijl het water stroomde en een stormwind den rook der schoorsteenen naar beneden joeg, In de Leopoidstraat viel de bliksem neer op het oogenblik dat een tramrijtuig voorbij reed. Het rijtuig werd beschadigd en de straat verdween, zegt men, in een riool. In dezelfde straat is de bliksem ook nog op de beschermdraden der teiefoonge- leiding gevallen, die vernield werden. De brandweerlieden zijn op verschillen de plaatsen ter hulp geroepen om kel ders leeg te pompen, Een oude van dagen. Mevrouw Lucy, de oudste inwoonster van Man chester, is op den leeftijd van 105 jaar gestorven. Haar moeder was in hetzelf de huis ais waarin zij woonde, op juist denzelfden leeftijd gestorven. Haar le ven lang had mevrouw Lucy geen al cohol gedronken. Een ergerlijke historie. De libe rale bladen (elders zagen wij het ver- haai nog niet vermeld) vertellen het volgende, dat uit Bome zóu zijn ge meld: Z* H. de Paus wilde Zaterdag met zijne in Erascatï vertoevende zus ters door de telefoon spreken. De telefoonjuffrouw verbond bij vergissing den Paus met het anti-dericale spot blad „Asino" (Ezel), waarop de Paus het gesprek dadelijk afbrak en bij den minister-president Luzzaiti zijn beklag liet doen, Luzzatla liet dadelijk een onderzoek instellen. Het bleek, dat de juffrouw werkelijk geen boos opzet had. Tot zoover het verhaak Wij laten het natuurlijk voor wat het waard is. Als er in tusschen iets van waar is, toont het alweer aan dë onhoudbare toestand, waarin het hoofd der Katholieke Kerk geplaatst is. De rechter als beschuldigde. Hel zeldzame geval, dat een rechter we gens ophitsing van het volk aange klaagd is, heeft zich te Queenburg, in Pennsylvanië, voorgedaan. De aldaar wonende rechter en afgevaardigde Snel- line ,is bij de vervolging der neger» in de lahtste dagen zeer op den voor grond getreden. Hij heeft het volk aan gezet de negers aan te vallen en heeft zelf herhaaldelijk schoten gelost. Nb is hij van poging tot oproer aange klaagd. Hij wil zich zelf voor het ge recht verdedigen. Hij is van meening, dat zijn gedrag in het algemeen niet „zonder waardigheid" of in 't geheel niet strafbaar was. De negers, waar onder veel mijnwerkers, die aldaar juist werkelooszijn, daar er een staking is uitgebroken, denken er anders over. Zij hebben gedreigd hun rechter te lyn chen, als hij in hun handen valt. Verpleegsters in militaire ziekenhuizen. Het plan bestazt een paar zusters van het Roode Kruis, thans werkzaam in de kliniek van het Vrouwen comité, te 's Gravenhage, onder leiding eener hoofdverpleegster, voor eetngen tijd aan het militair hospitaal te Utrecht te detacheeren. Voor postzegelverzamelaars. In het begiD van Juli 1910 is een meaw portzegal van 3 cent in gebruik gesteld vnl. ten dienste van locale aan port onderworpen dienstbrieven en onvoldoend gefrankeerde stadsbrief- kaarten. Hiertoe iB gebezigd bet portzegel van een gulden der uitgave 888/'87 met schuinen zwarten opdruk 3 cent. Toen in 1894 de lichtblauwe port* zegels door donkerblauwe werden vervangen en op dunner papier ge drukt, was de voorraad van bet een gulden zegel nog groot genoeg, zoodat sinds 1887 van het een gulden-port- zegel geen nieuwe druk verscheen in de donkerblauwe kleur. Wegens de verlaging der porttarie- ven wordt tegenwoordig het een galden zegel hoogst zelden gebruikt. Een gedeelte van den voorraad werd in 1906 met 50 cent overdrukt, terwijl begin Juli een overdruk met 3 cent verscheen. De voorraad van dezen overdruk schijnt zeer klein geweest Ja, ik houd er vaneen voor beeld te geven, Gelief als gij' uitgaat, te zien of de bureau-bediende daar is, en hem te .zeggen madame Fortier naar hier te sturen. Ja, mijnheer. Van morgen af zullen wij! ons Werk beginnen, piet waar? Om welk uur, mijnheer Laat eens zi$n! Als gij; de werken van 's morgens nagezien hebt, Dus ten negen ure. Van negen tot elf en 's na middags van „drie tot vijf.. Zeer goed, mijnbeer. Garand vertrok en ging zelf naar Jjeanne. 'Madame Fortier, zeide hij', mijnheer roept u. Hij zal u eene strenge berisping geven. Gij; kent hem!: hij: is goed van hart, idoch soms wat barseh. Laat hem spreken zonder te antwoorden. Al wat gij hem zoudt zeggen, zal hem nog meer. kwaad maken. Doch, wat er <A»k gebenre, Jeanne, denk a;an ons gesprek van straks. Herinner u, dat gij in ntij een .vriend ïrëbt,. SVat er ook gebenre herhaal de de: jonge Weduwe. Ik heb! geen kwaad gedaan, mijn geweten is ge rust. De meesterknecht ging de binnen plaats over. Jeanne sloot de deur. liet den kleinen George in de kar mer en begaf zich naar het bureau van den patroon. Joris scheen bekommerd. Hij'ging de werkzalen door en tra;d in eene kiedne kamer, bestemd voor zij'n ge bruik. Daar liet hij! zich neervallen op ee:n stoel en leunde met het hoofd op heide handen. Benige minuten lang bleef hij: stil zitten, in zijne ge dachten verzonken. Eensklaps stond hij op en bfegon koortsachtig .been en weer te wan delen in ie enge kamer. Neen, mompelde hij1, mijnheer bedriegt zich niet! 't Is een for tuin RViat ik zocht, heeft hij gevon den! Zou die uitvinding mij toebe- hooren, 't zou niet honderd, twee honderd, driehonderd, duizend frank zijn, wat ik zou winnen, ma;ar mil- lioenenJa millioenen. Doch er zou geld noodig zijn om Werkhuizen t© huren, om machines te koopen En ik bezit niets! Na een oogenblik stilte* ging hij voort, de vuisten hallestd O de bekoring is hevig! Vijf tien procent... ÜWjat is dat, als ik alles zou kunnen hebben Dan zou ik rijk zijn en Jeanne zou niet men: weigeren Aaar .mij te luister® Dp patroon is vergramd op haar- Ik wtemschte, dat hij ha.ar barseh aan sprak, dat hij1 haar wtegjoeg. Zij zou op straat staan, zonder midde len van bestaan voor haar en hare twee kinderen! Zij zon dan wel naar mij moeten koment De meesterknecht zwimg Een heilsohe glimlach zweefde op zijn© lippeneen onheilspellend vuur schitterde in zijne .pogen Doch na eenige oogenblikken keer de Joris terug naar de zalen, w!aar zijn werk hem riep. VIII: Jeanne Fortier, ter prooi a:an eene gemakkelijk te1 begrijpen ontroering. Was het gebouw binnengetreden, waarin zich het bureau van Labroue bevond. Zij klopte met bevende hand, Binnen! riep Labroue. De jonge vrouw; opende de deur, trad „binnen e:n stamelde Gij1 hebt mij laten roepen, mijnheer Ja, madame, antwoordde de in genieur met strenge stern, ik moet weten waarom gij dezen namiddag van de fa,brisk afwezig waart* en de wacht overliet a,an een© fabrieks werkster, hetgeen volstrekt tegen strijdig is met het reglement Gij bekleedt een post van vertrouwen, welke een vlijtige waakzaamheid en een vasten wil eischt Met u voor dezen post te kiezon, heb ik ver keerd gehandeld, ik zie het Jeanne was eene fiere vrouw De woorden van Labroue kwetsten haar, Mijnbeer, antwoord le zij, in dien ik mijne kamer heien verliet* Was het voor de fabriek. Ik was olie gaan halen voor het onderhoud deir nachtlampen. Laat dat zijn! Maar niets be lette u bet sluiten der werkplaatsen af te wachten om het noodigs te halen. De vrouw, die den arbeid verlaten beeft ,om u te vervangen, kan de Werklieden niet in bedwang houden. Het is waar, dat zij' een kleine gedachte moeten hebben va'n uwe wilskracht, van uw eerbied voor het reglement. Uwe zwakheid ten opzichte van Vincent toont mij, dat het onmogelijk is op u te re kenen. Ik ben zeer ontevreden. Hoe streng ook mijne bevelen en de re glementen der fabriek zijn, wil ik nochtans hebben, dat men er aan gehoorzame, cn ze niet besprek© Nog eens, gij' zijt hier niet op uwe plaats. .Ik heb eene dwaze daad be gaan met u tot bewaakster der fa briek t© benoemen Jeanne's oogen schoten vol trai nen. Ik heb u dien post niet ge vraagd, antwoordde zij' met fierheid Gij1 hebt .gedacht" mij ;di© plaats te moeten aanbieden om mij' te helpen leven den dood van nfijn armen mon» die in uw djemdt gedood werd. Ik nam dien post want na den, verschrikkedijken slag, die mij kwam te treffen, Was de ellende mijn lot Maar indien gij spijt hebt over het geen gij' gedaan hebt, ik heb er' nog meer spijt over dan gij, want gij doet mij strenge verwijten, ©n ik weet, dat ik ze niet verdien De ingenieur richtte het hoofd op. kVVel! riep hij' uit, beweert gij de reglementen van het huis niet overtreden te hebben Ik heb eene jonge vrouw, di© op het stuk werkt, verzocht mij gedurende een uur t© vervangen Is dit een zoo groote, fout? De tijd, welke die .vrouw verloren heeft, hoorde haar toe. Gij' verdraait de zaak. ant woordde de ingenieur vertoornd, om dat men hem het hoofd bood. Aan u en aan u alleen is de bewaking der fabriek toevertrouwddus moogt gij' gedurende de uren van den arbeid, in geen geval, uw post verlaten. Maar gaan Wq voort. Gij hebt een werkman zonder verlof laten uitgaan, hetgeen streng ver boden is. Het is waar, mijnheer, ik ben zwak geweest Voor de smeekingen van Vincent, 'ik heb toegegeven, ik ben ongehoorzaam geweest. Maar iedereen in mijne plaats, tenzij men een steenen hart hadde, zou gehan deld hebben zooale ik, bij het sien der droefheid vap dieft maft SVij zijn niet geschikt om sa* men te leven, madame Fortier, zei de ingenieur na een oogenblik stil te, en ik heb er spijt over- Gij redeneert te veel, en ik wil eene lij delijke gehoorzaamheid Nochtans, gij verdient dat ik mij om u be kommer. 'Labroue aarzelde nog over "tie be slissing welke hij zou nemen. Mis schien zou de les, welke Jeanne Fortier gekregen had, voldoende zijn om haar eerbied voor het regelememfc in te boezemen. Op dit oogenblik trad de kassier Ricoux het kantoor binnen om zijn meester eenig© rekening,voor te leg gen. Jeanne wachtte, De kassier nam de stukken terug toen ze nagezien waren. Hij meende uit te gaan, maar zijne blikken vielen op de jonge weduwe en bij "zeide Daar madame Eorties? hier is, wil de goedheid hebben, mijnheer, haar te zeggen, dat zij wel moeten weten dat het volstrekt verboden is, in de fabriek petroleum te bren gen yoor hpar eigen gebruik,. AI. Labroue sprong op. Petroleumriep hij uit, petro leum hier! Ja, "mijnheer, antwoordde He kassier, madame Fortier gebruikt een petroleumlamp. .Gisteren werd ik den reuk gewaar van ov.ergeloo- pep CetrplsuiPv Wondt vervolgdy

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1