TWEEDE BLAD. Na misdaad, vergelding. Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. öemengde Buiteniandsche Berichten KANTONGERECHT VAN HAARLED!. VAN ELDERS. FRANKRIJK. DONDERDAG 21 JULI 1910. Rechtszaken. FEUILLETON. ZflJ 51 Qb *ol sqhikkojls jgjjl ka# SVjij heb boa vpel wdriefc, V X, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. kracht' yan den kabel is wel driemaal sterker, dan de kabel zou hebben ge had voor de invoering van bovenge noemd systeem. Da Fransche Regee- riing is van plan een tweede kabel in het Kanaal te leggen, wanneer een redactie van het tariet yoor telefoni sche gesprekken tusschen Engeland en Frankrijk zal zijn ingevoerd. Tevens wordt overwogen de nieuwe Engelsche kabel te gebruiken voor ge sprekken tusschen Londen en Amster dam en mogelijk pok Berlijn en andere Duitsche steden. Vermoed wordt dat een dienst met Holland en Duitschland binnen een niet te lang tijdstip moge lijk zal zijn. (Uitspraken). Helden werden de navolgende uit spraken gedaan: P. ,Kj. en C. S, de V., te Spaam- dam, en J. ,B. IR, te Haarlem, visch vervoeren in gesloten vischtijd, no. 1 f 10 boete of 2 d. h.., no 2 en 3 vrijgesprokenJ. A. Kjte Haarlem, overtreding Leerplichtwet, f 3 boete of 3d.b. C G., te IJmuiden, en 5 anderen, 'een gemeerd liggend schip niet verlichten, f 2 boete of 2 d. h., f 2 boete of 1 d. h. en f 1 en f 2 'boete of 1 en 2 d. t. C K., te Velsen, nachtrumoer, f2 boete of 2d. h. H A. en P. v. d. K., te Haarlem1, een trekdier onbeheerd laten staan, f2 boete of 2 d. h. J. de [Wi, te Haarlem, en 6 anderen, loepen op verboden grond, f3 boete of 3d.h., en f3 boete pf 3d. h. H. Kffi. v. D., te Bloemendaal en H. M., te Schoten, overtreding Politieverord. Haarlem, f 1 boete of 1 li. h. J. S., te Haarlem, en 6 anderen, overtreding verkeers- verordening Bloemendaal, f2 boete of 1 id. h., S. J. M. te Haarlemmer- liede, vrijgesproken. JVj- ter Bt Amsterdam, en 2 anderen, overtra ding Politieverordening Zandvoort f 2 boete of 1 d. b., en f 1 boete of 1 id. h. A. v. d. K., en J. Pte Vel sen, overtredingen Provinciaal Re glement, 3 maal f 1 boete of 3 maal 1 d. h., en f 2 .boete o£ 1 d. h. A, C. van IJ., te Bloememdaal, een Ga- briëlhoorrm als geluidsignaal .be zigen, ontslagen van rechtsvervol ging, J. S., te Zandvoort en 22 deren, overtreding Motor- en Rij wiel Reglement f IX f 3 boete of 1 en 2 d. hechtenis, f 2 boete of 2 d. h., f 1 boete of 1 d. h., en f 0,50 boeite of 1 d. hechtenis. Voorts werden er nog 23 perso nen veroordeeld wegens openbare dronkenschap tot 21, 14 en 3 d. hecht., f 4 boete .of 3 d. h., f3 boete of 3 d. h'., en f 2 boete of 2 d, hecht1. Falilliat verklaard: 15 Juli. R. Cohen, handelaar in ko perwerk, te 's-Gravenhagq, A, J. H. Hagedoorn, horlogema- 18 Juli. H. M. Toornerel, te A'dam. ker, te Scheven ingen. Accijns op gedistilleerd. Hèt „Dagbb van N.-Br," schrijft: Er is in het eerste halfjaar van 1910 aan accijns op gedistilleerd meer ont vangen dan in hetzelfde tijdperk van het vorig jaar f 1.504.000.— Anderhalf millioen per half jaar, dat wordt 3 millioen per jaar. En de minister heeft gerekend op 5 5 6 jmi'lioen. Dat valt tegen. De raming van het eerste half jaar was f 15.700.000.— De opbrengst f 13.500.000.— Dat scheelt 2 millioen. Is er dan in 1910 zooveel minder gedronken dan in 1909? Ja. De accijns heeft in het eerste half jaar van 1909 opgebracht'f 12.001.091.97 dus is er, de accijns berekend 5 f63 per H.L. van 50 p.Ct. verbruikt 190.492 Hectoliter. In het eerste halfjaar van 1910 heeft de accijns Opgebracht (13.505.144.54, maar de accijns bedroeg toen (90 pas HA. Dus is os toen verhruïkl 150.053 Hectoliter. Dus is er ïn hel eerste halfjaar ran 1909 minder gedronken dart m. het eer ste halfjaar van 1909 flea hoeveelheid van 40.436 H.LL Dit is beteekenend, want hef zou per jaar worden 80.872 H.LL ,Wat hel verbruik per. hoqfd aanmerkelijk zon verminderen, Duurder taartjes. In een Maandag avond gehouden vergadering van zeer vele Haagsche banketbakkers en ver schillende vertegenwoordigers van de brood- en banketbakkerijen, is mef al- gemeene stemmen op èen enkele uit zondering na, besloten, ten gevolge van de rijzing der prima grondstoffen, mef ingang van 1 Augustus a.s. %e prijzen der gebakjes te verhoogen van 3 op 4 cent en van 5 op 6 cent De niet op de vergadering aanwezige bejangh ebben den hadden allen hun volle instemming schriftelijk betuigd, Ongeluk. Gisteren had de metse laar Grijzenhout, uit Amsterdam, die te Watergraafsmeer bezig was aan do ach tergevel van een in aanbouw zijnd huis, het ongeluk van een 12 Meter hooge stelling naar beneden te storten Hij kwam er betrekkelijk goed at Zijn ge laat was ontveld en hij kLaagde over hevige pijn in de lendenen Deugnieten, Aan het commissari- aan van politie aan de Nieuwe Haven te 's-Gravenhage kwamen twee jongens zich aanmelden, om mede te deel en, dat zij door hun ouders aan hun lot waren overgelaten. Vader en moeder waren met twee zusjes naar Maastricht gegaan en hadden de drie jongens, de oudste 15 jaar, de tweede 10 en de jongste 9 jaar oud, thuis in hun wo ning aan de Vailtantlaan achtergelaten-,- de buren zouden wel op hen letten. De oudste ging er echter met den spaarpot, inhoudende pl.m. f 10, van door en zoo zaten de jongens alleen, terwijl ook de buren zich niets aan hen lieten gelegen liggen. De jongens deden dit verbaal mef zooveel natuurlijkheid en toonden zich zóózeer op hun gemak, dat "de politie geen oogenhlik aan de waarheid ervan twijfelde. De commissaris in de 2e afdeel ing, de heer Dietz, gaf order te zorgen, dat de kinderen dien avond gevoed werden en behoorlijk onderdak kregen, met het voornemen den vol genden dag de zaak nader te onder zoeken. Toen den volgenden ochtend de jon gens wederom voor den commissaris werden gebracht, trof het hem, dat er tusschen beide knapen niet de minste gelijkenis bestond, zoodat hij ernstig aan hun verhaal, dat zij bleven vol houden, begon te twijfelen. Dat daarvoor alle reden besfond, bleek uit het ingestelde onderzoek, dal aan het licht bracht, dat de 10-jarige knaap thuis den muntgasmeter had „gelicht" en een kameraadje had over gehaald, er met hem vandoor te gaan. De kinderen werden toen aan de verontruste ouders teruggegeven, echte® niet dan nadat zij een uitbrander had den gekregen, die hun nog lang heugen zaJL De Ned. R. K. Gemeente-Werklieden Bond onder patronaat van St. Paulus van het Kruis. SVij ontvingen vart bovenga- noemden Bond den beschrijvings brief voor de 2e Algemeene Ver gadering van afgevaardigden op Za terdag 30 Juli, 's middags te 5 uur, en Zondag 31 Juli 1910, 's morgens 10 uur, in bet Algemeen Verkoop- lokaal Oostvestplein te Rotter-dom. Punten van behan deling .op Za terdag 30 Juli: 1. Inleiding door den Voorzitter. 2 Verkiezing Stem bureau. 3. Benoeming Commissie van Controle. 4. Notulen der vo rige Jaarvergadering. 5. Verslag van iden Secretaris. 6. Rekening en Verantwoording van den Penning meester. 7. Financieel verslag van het Orgaan. 8. Verkiezing Bestuur., Aftredend zijn: 1ste secretaris. 2e Welk aen lea iqverl dil ongelukkige landt Ala wij den afschuw van hef boo- 3Q meit zijn lokkenden schijn willen lee- yen, zien we dan naar de bittere vruch- ftm, die het dóór droeg. Óf zoeken wij voor hef beeld van ans heilig ideaal den donkeren achter- grand, om het kwaad dienstbaar ie ma ken tot heller uitblinking van het goed, dan vinden we t dóór» Hoe meer de tegenstelling blijkt tus schen den levensbloei langs de lich tende wegen, die Christus wees, en het jammerlijk dolen van hen, die langs die wegen niet willen gaan, des te ste viger steun wordt onzen geest gege ven om boven de betrekkelijkheden van ons bereiken zich pp te haffen naar Hem, wien te dienen leven is. Van het nooit vol begrepen en in alle levensvatbaarheid nooit geziene le vensbestek van den Goddelijken Bouw heer, naar het ordeloos drijven op lagere driften, dat volk en eenling naar vernietiging doet koersen, welk een weg van leering! Een diepe deernis grijpt ons aan bij den snellen ondergaing van een volk. De tragiek voelen we, maar zonder Bewondering. Want aan hooger beginsel gehoor zaamt hier geen held, onder opoffering van veel liefs en leven, om nog hooger goed, maar een rijk en edel volk ver wordt en verwerpt voor de geringe din gen in dit laag verblijf het hecht be zit van het heerlijkst heil, ruilt voor bodemloos begeeren de reine blijheid van Gods kinderen, verliest een zeke ren Hemel en de veil'ge schuts zijner kracht. De geheime machten, die kampen legen Gods kracht, aan welke de eind verwinning, haalden een ongezienen triomf. Geen volk van Clovis nu meer, dat den morgendauw van den heiligen Doop tot het leven van oen nieuwen dag ontvangt; dat den grooten Karei volgt, waar hij het Kruis gaat bren gen; of in drommen heenstuwt naar het lijdensland des Heeren; of onbe dorven zielekracht legt in de eeuwen- taal van ontelbare monumenten. Uitgeteerd wordt nu, wat ingroefde 5n het ras bij vromen wandel. Het volkslichaam faad genoeg aan adel en kracht om de ergernis te dra gen van bandelooze koningshoven, en den storm van revolutie en de men- schenslachting met ontplooiing van macht te beantwoorden. Na lang misdoen gaat een volk nu bereiken, wat boozen het hebben aan- gefiuiisterd» Van de laatste zegeningen gaat het zich ontdoens Zóó heeft een boos kind tijd noodig om met zijn kleine handen alles, waar mee moederliefde het omgaf, weg te stooten» Alle deelen der wapenrusting van een ontrouw ridder dragen het embleem van zijn heer, Wlil hij zijn eed verge ten kunnen, dan moet hij zich geheel bloot geven en zóó omkomen. Hoe moet dit land dan spoedig on dergaan Door geen anker meier vastgehouden, iwft 't God-vergeten in de wieling aan de zelfzucht worden neergezogen. De teek en en duiden. ■Wlaar geen kinderlach klinkt, zelf- moordt zich een volk'. In den groei der groote machten komt het achteraan. Eens aan de spits, moet heit spijtig nu urolgen. En de leidende geesf minder! gelijke lijk in macht. De samenleving, middel van volma king, brengt er de streving van allen niet meer in één bedding en schiet in haar taak te kont. Rechtvaardigheid houdt er niet alles recht en liefde leert er niet dienen. Krachten alleen kuipen en gebruiken alle gelegenheid. Wat er door charlatans weer wordt aaneen gekramd, hangt enkele dagen, maar ontwricht weer snel, Hij slaagt, die 't slimst "de domme kracht der hartstochten onder zijne zaak ii) Ach! mijn goede David, sta melde Jeanne, terwijl zij hare snik ken poogde te bedwingenit ben Ongelukkig, zeer ongelukkig. Het Ongeluk vervolgt mij Het ongeluk [Wat is er ge- lïenrd Men jaagt mij weg- Men jaagt u hier weg, u! riep fle hureaujongen verslagen uit: maar dat is onmogelijk. Het is maar al te waar. Dat doet toch mijnheer La- Eraue niet? iWje anders dan hij Hoe.... de patroon ?,4..i Hoe kan flat zijn (En waarom STjat heeft hij u te Verwijten Jeanne verhaalde hem in het kort fle oorzaken .van de ontevredenheid jBan den ingenieur. Ohernam Da.vid, nadat hij toegeluisterd had, nu versta ik de aaak. Gij hebt geen eerbied gehad voor hetgeen hij het meest schat «n eert op de wereld, het regie- njent. Maar daarom moet gij gean Erdriet hebben, madame Fortier, zefc Dra moei de nieuwe macht Ijruul zich keeren tegen haar leelder^ Macht en geen recht Machtsvergoding en geen 'rechtszin. Er woedde hevig getier toen Lia- beufsf hoofd ging vallen Onder de bijl. Wijd was vaar hem de kring der sympathies Men voelde zijn leed met hem, maar de vreeselijke wraak, die hij genomen had, woog niet bij het volk*. Velen waren flr, zelfs, die ïn die wraak juichten» Maar de ongei-echtighexd, welke op, die duizenden neerkwam, die uit idea len leven, welke het gros niet begrijpt, liet Erankrijk bijna onbewogen. Vier slachtoffers. Ook' in Frank rijk hebben onweders en stortregens miensch en levens gekost. Bij Gryon ver dronken twee meisjes en twee brand weermannen, die poogden haar te red den, in de sterk gezwollen rivier Gry- onne. Te Bar-le-Duc, te Poitiers en te Dommartin, werden menschen in de weide door den bliksem doodgeslagen. In het departement der Sarthe is veel vee omgekomen, in den omtrek van Chalons-sur-S a one is de geheele oogst verwoest. In de dalen om Leugny en Ouanne zijn de riviertjes buiten de oevers getreden; veLe woningen liepen onder, Paniek door een onweer. Onder de duizenden bezoekers van den Schlossherg, te Heidelberg ontstond Maandagmorgen een paniek tengevolge van het hevig onweer, dat zich plot seling boven het Slot ontlastte. Zij stormden naar beneden langs de beide paden, die naar den Nackar leiden en verdrongen elkaar op de brug. Zeven kinderen raakten onder den 'voet met doodelijk gevolg. De leuningen van een van de bruggen waren niet tegen het gedrang bestand en verscheidene perso nen vielen in de rivier. De politie was niet in staat het ongeluk te voor komen en kon slechts, hulp verleenen bij de redding. Alpen-ongelukken» De lust tot edelweiszplukken heeft weer twee 'Duit sche toeristen het leven gekóst. Een telegram ,u,it Pozen |meldit (aan 'de „Köln. VoilksZfg." Bij het edelweiszplukken op den Pe- negai (Dolomieten) is de Duitsche toe rist Franz Dersae uilt Kissingen naar beneden gestort; hij was onmiddellijk dood. Een 'tweede Duitsche toerist stortte volgens een ander telegram van den Ezels-rots. van den Pilatus en werd zwaar gewond in het Kulmhotel ge dragen, waar hij kort daarop aan de gevolgen overleed. Een officier beleedigd. Een officier der ruiterij, keerde terug van Lyon in een spoorwegcoupé eerste klas; in het station Terrenoire stepten twee solda ten, licht beschonken, vergezeld van eene vrouw en een burger, in 't zelfde rijtuig. Deze vier personen beleedigden den officier die, te St-Etiennc aange komen, den stationchef vroeg de wa pennummers van de soldaten op te nemen. De vrouw, Marie Chaumat ge naamd, gaf den officier 'een oorveeg, waarop deze haar een slag met de kar wats in het gelaat toebracht, zoodat zij hevig bloedde. Er is een onderzoek' geopend. Automobielongeluk te Manchester, Een taxi-automobiel is in volle vaar! tegen een paal der electrische tram terecht gekomen. Twee dames, een heer en een kind werden op slag gedood, De chauffeur werd zwaar gewond. Monschenetors, Sedert geruim en tijd kwam het dikwijls voor, dat kinde ren uit families uit San Domingo, als zij zich in de nabijheid der grenzen van Haiti waagden, spoorloos verdwe nen. Dit raadsel is thans opgelost! Door da politie van San Domingo werden eenige vrouwen uit Haiti gearresteerd, die bekenden, dat zij verscheidene kin deren gestolen hadden om ze vervol gens op te eten» Het menschen-eten schijnt in Haiti nog veelvuldig voor te komen* u niet wegzenden, u, de wieduwe van Pierre Fortier. Ik zal heen ga .an, David. Bin nen acht dagen zal ik de fabriek verlaten hebben, antwoordde Jean ne op bitteren toon. Maarik heb het aanmijnbeer Labroue .gezegd, lia.t zal hem geen geluk aanbrengen. Dat zijn allemaal woorden voor den .wind, madame Fortier, van- daaig1 gezegd ,en morgen vergieten. Ik bén zeker, dat de meester er over zal nadenken en ik zon durven wedden dat hij, nu pp bet oogenhlik dat ik u spreek, reeds spijt beeft over hetgeen hij gedaain heeft. Dat hij spijt bebbe of niet, dat geeft mij weinig: ik zal het nooit vergeten. Gij hebt ongelijk. Gij moet u zoo niet opwinden. Het zal geregeld worden, gij zult het zien en gij zult bij ons blijven. Tot ziens, madame Fortier. Goeden avond, lief kind, omhels uw1 kameraiad. David stak d© armen naar George uit, .gaf hem twee dikke kussen en ging been. Jeanne jachtte om te sluiten, totdat haar de lijsten gebracht wierden. Tien minuten la- ter verscheen Joris Garand. Hier zijn jde lijsten, zeide hij, terwijl hij! Ze op een tafeltje neer legde. Niets nieuws Kleiaa George kwam hij' hem', greep hem bij de hand en antwoord de t»p de vraag: Epn moord van vijftien jaren her. De bevolking van Salzburg verkeert in groote opwinding door het ruchtbaar worden acne» geheimzinnige moord zaak. Vijftien jaren geleden verdween daar een jong meisje van 17 jaar, dat iede- ren dag melk naar da kazerne bracht, waar een bataljon infanterie van da landweer lag, zonder dat men te we ten kwam, wat er van haar geworden was, Thans heeff een houthakker, Geder- brajier geheetem, die nu in de gevan genis zit, de bekentenis afgelegd, dat hij destijds., toen hij zijn dienstplicht in de bewuste kazerne vervulde, met 20 zijner makkers het meisje gedood had en het lijk vervolgens begraven. Een onderofficier had het jonge meisje bij zich getokt en haar, na haar gewéld te hebben aangedaan, op de chambr^e aan zijn manschappen overgeleverd. De soldaten maakten zich van de ongeluk kige meester. Toen zij zagen, dat hun slachtoffer het bewustzijn had verlo ren, trachtten zij haar weer bij te bren gen, zonder er echter in te slagen. Door vrees bevangen, verbórgen zij nu het lijk in een matras en begroeven het den volgenden nacht. Van de 20 schul digen heeft men er 12 teruggevonden, die gearresteerd zijn; de anderen zijn dood. De onderofficier, eerste aanlei ding tot het drama, is thans een zeer „hooggeacht' 'ambtenaar. Nieuw geld in België. Het „Hbjld. van Antw." geeft een koninklijk besluit Dinsdag iin den „Moniteur" verschalen, weer, dat aldus luidt: „De zilveren pas munten van 2 frank, van 1 frank en van 0.50 centiemen worden gestempeld met Onze beeltenis, het hoofd ziende naar den linkerkant; zij voeren op jde voorzijde het omschrift „Albert, Roi Jes Beiges" of „Albert', Koning der Hei gen", en, op de keerzijde, de waarfie- aanduidimg en het jaartal, omgeven niet een kroon, gevormd uit een eikentak en een olijftak en daaronder de natio nale leus„L'Union fait la force" of „Eendracht maakt Macht". De stukken worden in geribden ring gemunt. Een vreeselijke ontdekking. Er woonde in de rue de Liège te Verviers, aldus verhaalt het „H. v. A.", het huis gezin Hermann, bestaande uit man en vrouw, beiden 55 jaar en eene 16-jarige dochter. De moeder scheen sedert eenigen tijd zwartgallige gedachten te hebben; zelfs was zij nu en dan aan crisissen onderhevig. De man had se dert eenigen tijd eene andere slaapka mer gekozen, hopende, dat de vrouw tot beLere gevoelens zou komen, wan neer zijne dochter de kamer hsmer moeder deelde. Toen Vrijdag de man naar zijn bureel was gegaan, kwam de vrouw naar beneden, aan de meid zeg gende, dat 'de dochter [een slechten nacht had gehad en nog wat rusten moest. Daarna ging vrouw Hermann terug naar boven. Kort nadien hoorde de meid twee schoten. Vol angst snelde zij naar boven en wilde de slaapkamer binnengaan. Deze was gesloten. De po litie werd geroepen, evenals de man, en toen men eindelijk de deur had ge opend, vond men moeder en dochter beide naast elkaar te bed liggen, bloe dend uit neus en mond. Het meisje was getroffen in den slaap, maar adem de nog. De moeder was dood. De echtgenoot, zinneloos van verdriet, wil de zich eveneens zelfmoorden. Men had de grootste moeite om hem tot bedaren te brengen. De belasting op speelkaarten in Engeland, In antwoord op een vraag deelde in het Lagerhuis minister Lloyd George mede, dat de schatkist in het dienstjaar 1909'10 aan belasting op speelkaarten 38.936 p. st. had geïnd, n.l. 9009 p. st. van ingevoerde en 29.928 p. st. van in Engeland vervaar digde kaarten. Kan de minister ook zeggen vroeg daarop de Arbeiders- afgevaardigde Thome hoeveel man nen en vrouwen met kaartspelen ge ruïneerd zijn? Gelach en geen ant woord. Negen moorden in Engeland! De Engelsche bladen vermelden acht of negen gevallen van moord, in de laat ste dagen gepleegd. Het meeste belang stelling trekt de zoogenaamde kelder vriend Joris. «Wij gaan van de fa briek .weg. De meesterknecht sidderde- Gij' gaat van de fabriek weg,! riep Jnj uik terwijl hij de jonge vrouw bezag, die,hare oogen af droogde Jeanne antwoordde met een hoofd knik. De meesterknecht hernam Dus wat ik voorzag, Waarvoor ik vreesde, is gebeurd. De meester heeft u verwijten gedaan, gij: hebt geantwoorrd, hij is kwaad geworden en.i= -Hb heeft mij weggejaagd, vol eindde madame Fortier. Gij hebt .hem zeker kwaad ge maakt Hij was barsch, ik heb mijl .ver zet tegen die verwijten» welke mis schien gegrond waren, ma;ar die minder hard konden gedaan worden. Kortom, binnen acht dagen zal ik de fabriek verlaten. Binnen acht dagen? Ja, Labroue wilde mij' tot het einde jen maand hier1 laten. Ik heb die aalmoes geweigerd. En waar zult gij binnen acht dagen gaan vroeg Joris levendig. (Wiat ga,at gij doen iWat ik zal doen? Ik zal werken, Ik zal wel moeten werken, om mijn brood en dat mijner kinderen, te verdienen. Maar, Jeanne, gij moet Boor koppigheid UW! toestand »i£# moord, die omtrent het ,eind van Ja nuari moet gepleegd zijn en dezer da gen werd ontdekt Reeds is er aangaan de hef vinden van het stoffelijk over schot van Belle Elmore, de echtgenoo- te van dr„ Crippen, in hef hof van den lijkschouwer het een en ander meegedeeld. Vermoedelijk 'is in) den kel der het lijk' geheel uit elkaar gesneden en heeft de moordenaar zijn best ge daan om herkenning van de persoon, of zelfs de sekse van de vermoorde onmogelijk te maken. De politie vond bij het graven aanvankelijk slechts stuk ken vleesch, zonder heen. De onge- bluschte kalk had veel verteerd, maar andere deelen van 't lichaam, het hart b.v., in goeden staat bewaard. Of het een vrouw was, waarvan de overblijf selen waren gevonden, kon de dokter, die getuigde en een onderzoek had in gesteld, niet zeggen. Maar dr. Pepper, de bekende gerechts dokter, is nog bezig met pnderzoeken. Een gelukkige. De heer R1. C. van Damme, klerk ter statie Gent Sta pelhuis, schrijft aan „Neerlandia": „Ik doe sedert een 4-tal jaren de briefwisseling van Gent Stapelhuis met het tand en den vreemde en heden zalige dag heden, 265 ontving ik voor de eerste maal uit Nederland, uit gaande van een stationschef, op een Fransch schrijvenal onze briefwisse ling met den vreemde moet in het Fransch geschieden een klinkend Ne- derlandsch antwoord. In 4 volle jaren één enkel Nederlandsch schrijven uit Nederland, dan is het wel het meldens- waard, meen ik. Mochten 'wij, Vlamin gen, daarin het begin eener keering zien!" Do waarde van een kanten Plrin- sesse-sluier. Er is een dames-cmioté ge vormd, zoo meldt de ,,XXe Siècle", met het doel, prinses Clémentine, bij gelegenheid van haar huwelijk een kan ten sluier aan te bieden. Wij hebben den wensch hooren uitspreken, 'dat de dames zich rechtstreeks tot de werk sters zouden richten, opdat die voor 't maken van dit kunstwerk een recht vaardig loon zouden ontvangen en het ingezamelde geld niet grootendeels aan de vingers van tusschenpersonen zou blijven hangen. Die gedachte Ts zeer gelukkig en wij 'kunnen haar slechts toejuichen. Wij herinneren ons inder daad eene dergelijke inschrijving, die 180.000 fr. opbracht. Dit geld werd ook besteed aan een kanten sluier, gekocht bij fabrikanten, welke aan de werksters die hem maakten 7000 frs» betaalden aan dagloon. Later werd het stuk' offi cieel geschat op niet meer dan 20.000 fr. Hopen wij, dat de les niet verloren ga- Telefonische verbinding tusschen Engeland en het Continent. Londen VD. „Central News" meldt ons: De postautorMeiten zijn van gevoelen dat door de invoering van het „Loa ding coil" systeem bij de onderzeesche telefoonkabel welke onlangs werd ge legd tusschen Dover en Kaap Grisnez, feen gewenscht resultaat zal bereikt wor den wat betreft het uitbreiden van den afstand, waartussehen telefonische ge sprekken mogelijk zullen zijn. De kracht van den kabel is wel driemaal sterker, dan de kabel zou hebben gehad voor de invoering van bovengenoemd systeem. De Fransche Kegeering is van plan een tweede kabel in het Kanaal ite leggen, wanneer een reductie van het tarief voor telefonische gesprekken tus schen Engeland en Frankrijk zal zijn ingevoerdt Tevens wordt overwogen de nieuwe Engelsche kabel te gebruiken voor gesprekken tusschen Londen en Amsterdam en mogelijk ook Berlijn en andere Duitsche steden. Vermoed wordt dat een dienst met Holland en Duitsch land binnen een niet te Lang tijdstip mogelijk' zal zijn. Telefonische verbinding tusschen Engeland en het Continent, Londen V.D. Contral News meldt ons: De postautoriteiten zijn van gevoelen, dat door de invoering van het „loading coil" systeem bij de onderzeesche tele foonkabel welke onlangs werd gelegd tusschen Dover en Kaap Grisnez, een gewenscht resultaat zal bereikt worden wat betreft het uitbreiden van den af stand, waar tusschen telefonische ge sprekken mogelijk zullen zijn. De zwaren. De meester Iran op zijn be sluit terugkomen, dat in een eerste opwelling genomen is. Ik wil vertrekken. Dat is niet ernstig! Ik herhaal het u, ik wil ver- trekken. Maar gij vindt hier een be trekkelijk goed bestaan. Jk zal het met werken terug1- vinden. En ik, Jeanne, ik zal u niet meer zien Zoo zal het. beter zijn. Herin ner u wat ik u straks gezegd heb. Met mij niet meer te zien, zult gij mij .vergeten. Herinner u, wat ik u geant woord heb. Mijne liefde is mijn leven iWelnu Jeanne, geen onzin. Morgen zal ik met Jen meester spreken, ik zal hem smeeken u hier, te hou den. Mijnheer Gara.ud, gij1 zult dat niet doen, ik verbied u het te doen Maar de ellende wacht u Als men moed heef! is men gauw aan de ellende gewoon.. Met u door .den arbeid te doo- den, met uwe gezondheid te kren ken Jeanne, gij kent mijn gevoelens voor u. Ik herhaal u dezen, avond, wat ik dezen morgen zeideIk be min u, bemin mij'. Mijn arme Joris, gijl zijt zinne loos. Kan ik u, mijneellende en twee kinderen als bruidschat me- delmeja&en Met u, Jeanne, zal Ik dubbelen moed, dubbel© kracht hebben. Met u ben ik zeker rijk te: worden, het spoedig te zullen zijn? Moederlief, zeide George eens klaps, doe Joris geen verdriet aan. Hij heeft beloofd rijk te worden, en als hij rijk is zal hij mij een ander paard, een groot houten paard koo- pen, dat veel schooner is dan dit, niet waar, Joris. Ja, mijn liefste, ja, al wat gij wilt, antwoordde de meesterknecht, terwijl hij George omhelsde. Dan ging hij hartstochtelijk voort Jeanne, mijne beste Jeanne, denkt na $Viat ik u voorstel is het leven, is het geluk voor die kleinen welke gij bemint» en die ik ook uit al mijne krachten zal beminnen. De jonge vrouw deed eenige stap pen op en neer, Hare ontstelde trek ken, haar verwrongen gelaat sche nen aan te duiden, dat zij tegen een gedachte worstelde, welke haar ge moed pijnigde Joris, stamelde zij, ga heen. spreek mij niet méér.gij doet mij lijden. ga heen, ik smeek u er om... laat mij alleen met mijn verdriet.., Maar dit verdriet deel ik met u, hernam Joris met driftigheid, ik lijd door u te zien lijden Gjj zou-dt aoo gelukkig kunnen zijn, gij en uwp km-iurm Alp gij mij verst<*f, loopt gij de akelige ellende tegemoet Gij weet wat het .werk eener vrouw) opbrengt. Nooit zult gij genoeg kun nen verdienen om aan .uwe kinderen voeding en Heeding te .bezorgen- Ach! riep de .weduwe uit, ter wijl zij haar bleek voorhoofd tus schen hare koortsige handen prang de, gij' schildert mijn toestand nog zwarter af, om mij schrik in te boe zemen, om mij den moed te benemen, om mij mijne zwakheid tq doen ge voelen. Ik zeg u de waarheid gelijk zij is. Maar ik jzal u noch aande ellende, noch aan de wanhoop over laten. Gij zult mijne vrouw worden.- GodGodzuchte Jeanne, han den wringend, hij wil dan geen. me- delijden met mij hebben. Hij wil niet zwijgenHij wil niet heeft-, gaan Ik wil u mijne genegenheid be wijzen door u te gehoorzamen. Ik vertrek, maar het is om aan u te denken, om mij met u bezig tie hou den, om uw geluk des te meer te verzekeren. Hij ging heen en liet de jonge vrouw ter prooi aan ©an© heviga ontroering. Zij liet zich op eorj stoel neder- vallen, en harp lippoa prevelden;: Wordt vtrooigcL)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5