TWEEDE BLAD. Na misdaad, vergelding. R. K. Middenstands- vereeniging Markten. Rond de Liturgie. Week-Kroniek. Bezoekt de Sociale Week! Staten-Generaal. Uit den Omtrek. BRIEVEN UIT LISSE. ZATERDAG 23 JULI 1910. onder patronaat van den H. lozef, te Haarlem, afdeeling van „de Hanze", goed- keurd bij Bisschoppelijk besluit van 26 October 1907 en bij Konink lijk besluit van 9 Mei 1908. X KERKGANG. OMTREK. Gewisselde stukken. FEUILLETON. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. De R.-K. Middenstands vereeniging •telt zich ten doel, volgens art. 2 harer Statuten, de zedelijke en stoffelijke be langen van den handeldrijvenden en Indus tri Pel en Middenstand in het alge meen, en van hare leden in het bij zonder te behartigen, overeenkomstig de beginselen van den R.-K. Gods dienst. Nog slechts kort geleden opgericht Kracht zij reeds veel tot stand, en toonde op velerlei wijzen het nut van haar bestaan. Zij voerde o.a. eene krachtige actie legen het verleenen van al te lang cre- diet en de z.g. vliegende winkels; in haar vergaderingen werden belangrijke onderwerpen, als coöperatie, inkom stenbelasting, arbeidscontract, enz. be handeld; boekhoudcursussen werden door haar opgericht; neme onderlinge glasverzekering ia door haar tot stand gekomen, deze biedt bij zeer lage prexniön, de grootst mogelijke voordeel en en keert 50 o/« der netto winst aan de verzeker den nit. op haar verzoek werden de le H. Communiedagen in de verschillende papochiePn, zooveel mogelijk op uiteen- loopende datums gesteld. Dit en nog veel meer deed zij reeds In het belang harer leden en van den U.-K. Middenstand in het algemeen; hog veel meer zou zij kunnen doen, indien zij vtn de R.-K. Middenstan ders krachtiger steun genoot, dan tot dusver; indien nog meerderen zich bij haar aansloten. De betrekkelijk geringe contributie tran 1.30 per 3 maanden kan geen hdetsel zijn. Daarvoor hebben de leden bovendien, Boord ut de Vereeniging aangesloten is bij de Haarl. Handelsvereeniging, gra tis gelegenheid information in te win nen; dubieuze posten ter incassee 'ng te geven aan het bestnnr dear H. H. cm rechtskundige adviezen betreffende hnnne zaken te vragen bij de advocaten Her H. H. V. Het bestuur «poort daarom hiermede «11e, nog niet aangesloten R.-K. Mid denstanders aan, als Lid dezer nuttige vereeniging toe te treden; zich niet ta laten weerhouden door de gedach te, misschien onmiddellijk geen per soonlijke winst te behalen, maar door hun steun aan deze vereeniging te ge ven, het goede doel der vereeniging te helpen bevorderen en daardoor ook middellijk hun eigen belangen beharti gen. Voor hei Lidmaatschap kan men zich aanmelden bij het Bestuur of bij Ben Secretaris CL A. M. JONCKBLOEDT Lz. Lange Heerenstraat 24. HET BESTUUR. [n de week van 25 Juli tot 30 Juli. Maandag. Alkmaar, Amsterdam, Beemster, Gouda, Haarlem, Hoorn, Medemblik, Velsen. Dinsdag. Beemster Beverwijk, Purmerend. Woensdag Ast- sterdam, Beemster, Enkhuizen, Haar lem, Helder, Schagen, Uitgeest, Velsen, Donderdag. Beverwijk, Edam, Haar lemmermeer, Hoorn, Purmerend, Scha, gen, Zaandam. Vrijdag. Alkmaar, Am sterdam, Assen delft, Hoorn, Leiden, Oostzaan, Purmerend, Schagen, Velsen. Zaterdag, Alkmaar, Amsterdam, Edam, Hoorn, Leiden. De Wet van Mozes verplichtte de vrouwen na de geboorte van een kind een bepaalden tijd thuis te blijven en daarna naar den tempel te gaan om er een offer te brengen. Ook Maria onderwierp zich aan dit voorschrift, hoewel zij er niet toe verplicht was. Dit herdenken wij op den 2den Februari, genoemd Maria-Zuivering Uit deze twee feiten, de verplichting der Oude Wet en het voorbeeld der Moeder Gods, ontstond in de Katho lieke Kerk het loffelijk gebruik, dat de christelijke moeders bij hun eersten kerkgaDg den priesterlijken zegeD ontvangen. Zij willen daardoor 1. God danken voor de gelukkige geboorte van baar kind. 2. Dat kind aan Hem opdragen. 3. Gods zegen over zichzelf en haar kind afsmeeken. De inzegening geschiedt aldus: De prieBter, bekleed met de witte stola (kleur van vreugde en van Maria,) geeft aan de gelukkige moeder een brandende kaars (zinnebeeld van ge loof en heiiigmakende genade) in de band en besproeit haar met wijwater (zinnebeeld der geestelijke reiniging) Na den 23sten Psalm van David ge beden te hebben geeft bij haar het uiteinde van de stola in de hand en ga leidt haar zoo naar 1 et (Maria- of H. Sacramentsaltaar, intusschen zeg gende: „Treed binnen in do Kerk Gods, aanbid den Zoon dei H. Maagd Maria, die u met den kinderzegen verrijkte." Terwijl de moeder nu voor het altaar ligt neer geknield, in stilte God dankend voor de ontvangen weldaad, smeekt de priester Gods bijstand en genade af tot afwering van den vijand harer zaligheid „opdat zij door de verdiensten en voorspraak der zalige Maria, na dit leven met haar kind de vreugden der eeuwige gelukzaligheid moge genieten. Door Christus oüzen H«er." Ten slotte, haarnogmaals kruisgewijze met wijwater besproeiend, zegt hij„De vrede en de zegen van den almachtigen God, van den Vader en den Zoon en den H. Geest, dale over u neder en blijve altijd met u. Amen." De inzegening des priester wordt voorafgegaan door de biecht en gevolgd door de fl. Communie. van 1522 Juli. BUITENLAND. 18 Juli. Nog steeds spoorwegsta- kingsgevaar iu Frankrijk. 19 Juli. Het sprookje gaat door Spanje, dat Ferrer niet dood is. Groote spooi wegstaking ia anada. 20 Juli. Spoorwegstaking bij de Nortborn Railway in En geland. BINNENLAND 18 Juli. Geweldig onweer en wolk breuken te Amsterdam, den Haag en andere plaatsen. 20 Juli. Het 7eJ Middenstandscoo- gres te Arnhem geopend. 17 Juli. Het St. Jozefsgebouw te Halfweg ingewijd. 18 Juli. Het Relraitenbuis te te Noordwijkerbout door Mgr. Callier ingewijd. 19 Juli. Concours hippique te Hoofddorp. STAD. 17 Juli. Plechtige opdracht der R. K. Militairen. Dat kan niet genoeg herhaald wor den, dat moet de leuze zijn van al onze Plaatselijke Coimité's en van al onze Propagandisten, gedurende de weken die nog aan 14 Augustus voorafgaan. „Bezoekt de Sociale Week!" moeten wij herhalen voor onze onderwijzers, die tijdens de Sociale Week vacantia hebben. Wlamt het is onmogelijk om een deel van zijn vacant ie aangenamer, nuttiger en van meer bateekenis voor het vol gende leven door te brengen dan door een bezoek aan de Sociale Wéék. En, wie komt sociale kennis meer te pas dan een onderwijzer? Hij is toch voor een niet gering deel de opvoeder van het komende geslacht, de opvoeder van het Volk! Uit den aard zijner betrekking komt hij veel in aanraking met het volk. "Hij kent van zeer nabij de nooden en be hoeften van het volk, tenminsle hij kan die heel gemakkelijk kennen, als hij slechts oog heeft voor den geestelijken en lichamelijken toestand van het volkskind, hetwelk 'hij dagelijks voor ziieh ziet. Zijn door die dageiijksche aanschou wing niet vele Openbare Onderwijzers tot het Socialisme gebracht? Zijn zij niet geworden de beiste propagandisten van de S. D. A. P.? Ongetwijfeld heeft daar ook veel toe bijgedragen hun levens- en wereldbe schouwing, het ongeloof waartoe niet weinigen zijn vervallen. De giftige So cialistische Pers vond bij hen een wei- bereiden bodem. Maar ook het waarne men van het leven, zooals het zich afspiegelt in het volkskind, deed het zijne. Het antwoord luidt beslist ontken nend. Hun arbeid, in hun. vrije uren besteed in allerlei functie's voor de Arbeidersbeweging, Sociale Cursus, Pro paganda clubs (hetzij politieke of socia le) Drankbestrijding, enz. geven daar een antwoord op. Neen, ook onze Onderwijzers leven mee, met heel hun ziel met heel hun hart. En goed onderlegd kunnen zij in dit opzicht zooveel doen. Want „de Mees ter" heeft in dorp en stad nog al lijd een grooten invloed. Daarom dan „Onderwijzers, bezoekt de Sociale Week!" Gij kunt ei- een schat van kennis opdoen, die gij vruchtbaar kunt ma ken in de plaats uwer inwoning- Gij, die de hoofden en de harten vormt van het kleine volkje, gij kunt ook de weg wijzers zijn op menig gebied van de grooten. En in den tijd, waarin het volk zooveel behoefte heeft aan voor lichting, zoo'n krachtig verlangen open baart naar kennis, kunt gij vooral zoo veel doen. Maar als gij wat wilt doen, doe het dan goed. En als gij iets goed wilt doen, moet ge weten hoe gij het moet doen. En daarom moet gij de sociale verhoudingen ook in hare onderdeelen kennen. Die kennis kunt gij opdoen in boeken, zeker. Maar beter kunt gij ze leeren uit de practische toelichting die de Sociale Week U wel, het boek U altijd niet geeft. De kennismaking met onze sociale werkers uit alle dealen van het land, heeft ook zijn bekoring en zijn waar de. Ook dat versterkt en geeft vertrou wen. Daarom: „Bezoekt de Soc.iialel Week VI. Zooads mijne lezers deze week uil het verslag der vergadering van de Listser Volksbond-afdeeling hebben kun nen lezen, is op die vergadering de lan delijke beweging over den wettelijke tienurigen arbeidsdag besproken. Zöoails iedere afdeeling, had ook deze een schrijven van het Beistuur der Fe deratie der vijf Diocesane Wlerklieden- bondem ontvangen, om deze beweging te steunen. Alhoewel de meeningen omtrent het w emsdi el ij ke 'Pan een zoo- danigen werkdag van onze gemeente, van bestuurszijde uiteenliepen, onthield men zich, o. i. zeer wijselijk, van ad vies. Men wilde de meening der vergade ring hieromtrent vernemen. Met tdie uitspraak hing ook samen het houden eener openluchtroeeting of een derge lijke te houden vergadering ter pro paganda dezer grootsiche beweging. En, wat wij niet hadden verwacht, er waren er, die meenden, dat ook in 't btoembollenbedrijf eetn tienurigen werkdag wensichélijk of uitvoerbaar was. Wij hadden dit niet verwacht, le meer niet, omdat nog slechts enkele jaren geleden de bloemistwerklieden- veroeniging „St. Isadoras" toen dit punt op de agenda van de jaarvergadering van het Bloemist- en Tuinlied ens e-creta- riaat voorkwiam, zich absoluut tegen een dei-gelijken werkdag had verklaard. En dit deed zij niet omdat men zoo graag een langen dag maakte, maar omdat men overtuigd was, dat een tien urigen werkdag voor het bloembollen- bedrijf in de pxactijk beslist onuit voerbaar ijas! En zooals wij hier boven zeiden, nu waren er die meen den, dat het wel kon. Ook in Engeland, zoo werd beweerd, werken de bloemisten ook niet langer. De vraag is echter, of het bloem- boücnbedrijf daar op gelijken voet staat als in Holland! Wij betwijfelen dit sterk, Tevens werd ook nog aangevoerd dat de invoering van een zoodanigen werk dag alléén een klein geldelijk nadeel voor den patroon zou opleveren. Nu, wij gelooven eerder aan het tegenover gestelde, en zien er voor den werk man een groot nadeel in. En waarom? Veronderstellen we eens dat in het bloemboUenbedrijf een 'wettelijke 10-uri- gien werkdag werd ingevoerd! In den oogsttijd, het botlenrooien iedereen is hater zeker van overtuigd is dit te kort. De bloemisten kunnen mei hun •stationair personeel de bollen niet op lijd binnen hebben. F venzoo is het met de pakke- rijetn. Dus, daar moet volk bijkomen. En niet zoo'n klein beetje! Minstens lien procent! Ni| Wieét iedereen dat om dezen tijd. de oogsttijd, hier in de bollenstreek weinig of geen arbeiders overcompleet zijn jen er om die reden hij enkeie bloemisten reeds overgewerkt moet worden. Dus. de patroons zouden verplicht zijn arbeiders, uit den vreemde, van over de Maas, b.v. te laten komen! Dan ligt het Voor de hand dat deze werklieden zich hier voorgoed zullen vestigen. Zij zouden natuurlijk worden aange lokt door het hooge loon dat door sommige patroons, in den oogsttijd aan losse arbeiders wordt betaald. Dit zou op de eerste plaats de wo ningnood, die nu reeds bestaat, nog grooter doen worden, en wat voor de hand ligt. de huizen duurder. Op d'e tweede plaats, waar moet men 's winters met de menscben heen? De memschen zouden geen werk heb ben en moeten toch eten! Z het getal armlastigen daardoor niet grooter worden? Daar is nog iets anders. Werd de wettelijke tienurendag voor ons bedrijf ingevoerd, dan hadden de patroons recht om hun werklieden des winters óók tien uren in hun dienst te hou den. Nu, daar zou men hl heel si edit van gediend zijn. Hoe vaak wordt dan immers maar 7 a 8 uren ..gewerkt? Of wel, de patroons zouden hun vast personeel verminderen omdat zij het jdes winters met de helft we! af kunnen. Een en ander ligt, dunkt mij, voor de hand. En hoe menigmaal zou er dispensatie moeten aangevraagd worden? Of zou de wet toestaan, dat de werklieden, na de invoering van een tien-urendag, tot 's avonds negen uur of half tien dan hun eigen bolletjes aan 't rooien ble ven? Wij gelooven van niet. Verbeeldt je, dat je 'savonds voor je gezin een mandje aardappelen moest gaan rooien, en je moet dan eerst aan den Burge meester verlof gaan vragen! 't Is toch te mal om over te denkenZeker, in theorie lijkt het prachtig, maar in de pra-etijk zou 't, dunkt ons, tegenvallen. Neen, geen tienurendag voor de Bol lenstreek. Wil men een wet ,dan zon de re men Ln de eerste plaats uit het landbouw- en bloemboUenbedrijf! CRITICUS. Ziekte-verzekering. Bij de Tweede Kamer zijn thans ingekomen twee wetsontwerpen tot regeling der arbeiders-ziektever ze kering en wel Jo. Een ontwerp waarbij! raden van arbeid worden opgericht, in elk gebied waarin hgt rijk hij bestuurs maatregel wordt verdeeld en dat ten minste 25.000 inwoners telt, terwijl voor iedere groep arbeidsraden een verzekeringsraad wordt opgericht 2o. Een ontwerp-ziektewet. De regeling omvat alleen verze kering tegen gevolgen van ziekte en niet tegen die van ouderdom of invaliditeit. De arbeidsraden zullen zijn de dra gers der ziekteverzekering- die, we gens het geringere risico dezer ver zekering. kan geschieden bij de kas sen dier bedoelde organen. De taak der raden is uitsluitend uitvoering, maar o-vterigens is hun de grootst mogelijke zelfstandigheid gewaar borgd. De verzekeringsraden zullen op de arbeidsraden een toezicht oefenen» als Gedeputeerde Staten doen op ge meentebesturen Allen die onder de wet vallen, zullen v»oo.r de uitkeering van zie kengeld verzekerd zijn bij de kas welke door den betrokken arbeids raad wordt, beheerd. De werkelijke verzekering omvat niet de geneeskundige behandeling, waarvoor yerschillende, gronden in de toelichtingen worden opgenoemd o.a.. dat de regeering twijfelt of er grond bestaat aan de arbeiders ver plichting op .te leggen zich en hun gezin geneeskundige behandeling te verzekeren. Voorgesteld wordt de premie door werkgevers en arbeiders gezamen lijk te doen betalen. Arbeiders in persoonlijken dienst in 't algemeen dus ook de huiselijke dienstboden, vallen niet onder de regeling. Uitgesloten dienen te wor den de z.g. losse- arbeiders; n 1. zij, die korter dan vier dagen achtereen in dezelfde dienstbetrekking zijn, de losse arbeiders die onder de Onge vallenwet vallen, kunnen zichvrij willig bij de, ziekenkas verzekeren en zijn in dat geval bevoegd de helft der premie van hun werkge ver terug te „vorderen. Onder de verplichtte verzekering vallen overigens alle arbeiders, dus ook die werkzaam zijn in landbouw bedrijven. B'ij de; buisnijverheid worden al leen de arbeiders verzekerd, zij. dus die een arbeidscontract hebben aan gegaan. Op verzbek worden van verzeke ring vrijgesteld zij wier dagloon minder dan 40 cents bedraagt, lij ders a,an sleepende ziekten die on geschiktheid tot werken ten gevol ge hebben en zij die bij den aan vang der verzekering ongeschikt tot werken of zwanger zijn. Het ziekengeld bedraagt de helft van het gemiddelde der loonklasse waartoe de verzekerde hij den aan vang der ongesohikthed tot werken behoorde en wordt uitgekeerd over iederen dag ,da;t de ongeschiktheid duurt, te beginnen met den vijf den dag na. dien waarop zij aan ving gedurende ten hoogste zes maanden. Het Rijk is tegenover de ver zekerden die recht hebben op zie kengeld zonder eenig voorbehoud voor de uitkeering aansprakelijk De premiën worden vastgesteld door de raden van arbeid, behoudens goedkeuring van den verzekerings raad, en worden ten mi nste een maal in de- vijf jaren herzien "Voor 'de vaststelling der pre miën mogen de verzekerden in groe pen worden ingedeeld. De premiën worden vastgesteld in hondersten van de gemiddelden der loonklassen Vol gens deze tabel: klasse 1 een dag loon van minder dan f0.70 gemid delde f 0.50; klasse 2 van f0.70 tot en met f0.99. gemiddelde f0.80; klasse 3 van f 1 tot f 1.39. gemid delde f 1.20- klasse 4 van f 1.40 tot en met fl.89, gemiddelde fl.60; klasse 5 van f 1.90 tot en met f 2.49, gemiddelde f2.20; klasse 6 f2.50 of meer, gemiddelde f3. ZAND VOORT. Aangekomen vreemdelingen Earn. Remsler, Amsterdam. Baan 7, 5 p.fam. van Gelder, idem, id 5 p.fam. H. F. Kettner, idem, Bd. de Lauvage, 9 p.fam. Fritzsche, Bautzen, Duinweg 17. 3 p.fam. Schaeling, Duisburg, idem. 2 p.fam H. J. Kruisman. Amsterdam, Kerk straat 7, 5 p..fam. Lambers, idem, idem, 7 p.fam. de Jong, idem, iWdllemstraa.t 15, 10 p.fam. iWuff- bain, Baarn, Hoogeweg 4 p.fam. Keijzer, Zaandam, idem, 7 p.fam Valkhoff, Groningen, idem, 4 p. fam. Takes, Amsterdam, idem, 5p fam. Alasthoff, idem, idem, 3 p fam. Ewijk v. d. Bilt, Hilversum, idem, 5 p. fam. Donker. Nijmegen, idem, 2 p.fam. Ter Haar, Am sterdam, idem. 2 p.fam. Ëngberts, idem, Kerkstraat 4, 5 p.fam. AVee- nink, idem, idem, .3 p.fam. Klein- zorg, idem, idem, 5 p.; fam. Weel, 1 dem. Duinweg 2, 2 p.fam. Sand- berg van Boelen. Arnhem. Hotel d'Orange, 3 P-fam. Dr. H.Schmidt, Hamburg, idem, 3 p.,E. Hertz ka, Weenen, idem, lp.: E. Ldepmann, Charlottenburg, idem, 4 p.Romadi Roma, Huthum, idem, 1 p.P. Tho mas, Kleef, idem, 2 p.J. B. Blij- densfiein, Enschede, idem, 6 p. Gaudstikker, Amsterdam, idem, 3 p.J. Rutgers v. d. Loeff, Bloe» mendaal, Hotel d'Orange, 2 p.A. I.edeboer, Almelo, idem, 4 p.fam. Victor, Hilversum, idem. 3 p.H. M A.. Schesinger, Parijs, idem, 3 p.Samuel, idem, idem, 2 p.Al. v. Grimm, Mainz, idem, 2 p.R. J. Oastendijk, Arnhem, idem, 2 p.H. Lauer, Amsterdam, Groot 'Badhuis lp.; D- Berrekihaun, idem. idem, 2 p.A. Booleman, idem, idem, 2 p.A. Coblijn, Utrecht, idem. 1 p. Air. ,C. v. d. Zweep, Amsterdam, idem, 3 p.O. Hinck. Vlissingen, idem, 2 p.E. D. Cuijpers, A'dam, idem, 1 p.Dr G. Frank, Zwolle, idem, 1 p.B. Sanders. Amsterdam, idem. 5 p.: G. Goldberg, idem, id., 1 p.: H. J. van Geuns. idem, idem, 2 p.A. RolandHolst, Hilversum, idem. 4 p.; J. Lieb, Wiesbaden, id, 2 p.; H- Hijmans, Amsterdam, idem, lp.' P. H Geraerdts Thesingh, Baarn, idem, 6 p.C. Van Olden- borgh, Amsterdam, idem, 3 p.: N. H. oer Kuile' idem, idem, 9 p. Li. de Leeuw, idem, idem, 2 p.fam Trompetter, Amsterdam. Gasthuis straat 1, 11 p.; fam. L Lousbergh, idem, Kerkstraat 9. 4 p.fam. Nie berg, idem, Pakveldstraat 24, 7 p. fam. Hupkes, idem, Zuidbuurt 18, 5 p.fam. Arum, idem, Oosterstr, I, 5 p.fam. Cromjongh. idem. Ka- naalweg 35, .7 p.fam. Hamelburg, idem, Spoorstraat 22. 9 p.fam. Boors ma. idem, idem, 2 p fam. W: Vroom, idem, Stationstr. 3, 9 p. fam. Franschman, idem, Ivan aal weg 18, 5 p.: .fam. Aleltzer, idem. Bdj de Fauvage 28, 4 p.fam. Bakker, idem, Willemstraat 19, 5 p.;.fam. Binp, idem. Kerkstraat 14. 3 p.; fam. Diepenhorst, idem. Kerkstraat 22, 3 p.fam. Barents, Arnhem, id 3 p.Alej. Alenthea, idem, idem, 1 p.fam. Lege man, Amsterdam, Dia coniehuisstraat 35, 6 p.: fam. Wor- kum, idem, Oosterstraat 2. 7 p.fam. Clousing, idem. Schelpenplein 5, 3 p.fam. Sachs, idem. Kerkstraat 18, 7 p.fam. H. de Knegt, idem, Ka- naalweg 29, 8 p.fam. Revalt, idem, Swaduestraat 1. 6 p.fam. Schro der, Hovfenerlof. Hoogeweg 92, 2 p.; fam. Noël, Engens, idem, 2 p fam. Hellelink, Amsterdam. Spoor straat 24, 6 p.; fam. Aleerloo, id, Oosterstraa.t 18, 6 p.fam. W Schij- mer. Bus sum, Kerkstraat 25. 4 p. fam. Dekker, Amsterdam, Koster- straat 12, 6 p. 13) De kassier Ricoux trad het kabi net binnen. Alen is naar de Bank gaweesF mijnheer, zieids hij- Wiel vroeg de ingenieur, het hoofd opheffend. - J(a, mijnheer, en ik breng u bet borderel. Kom een wéinig later terug. Ik ben niet gaarne op: dit oogenblik onderbroken. Goed, mijnbeer. De kassier ging, Joris had gesid derd, toen hij deze woorden hoorde. „Ik breng u het borderel," had de kassier gezegd. Hij had zich dieper over zijn werk gebogenmaar zijne handen beefden hog meer .en zijne oogleden trilden zenuwachtig. Eén kwartier verliep. Men klopte wieier. Binnenriep dé' ingenieur; onge duldig. Jeanne verscheen pp den drempel. Mijnheer, zeide zij, een tele gram. En zij reikte Labroue ©en blauw: papieren omslag toe. Dank, antwoordde Liabroe, ■terwijl bij het- telegram aannam. Madame Fortier wierp een oogop slag op Joris, die zich over; zijne teekenplank boog. De ingenieur scheurde den omslag open, doorliep het blad papier, loos de een pijnlijken zucht en werd zeer bleek. Lucien ziekriep Rij' uit. In gevaar misschien! o! mijn God! Vervolgens richtte hij zich tot den meesterknecht en vervolgde: Ik ontvang een telegram van mij'ne zuster. Mijn zoontje: is ziek. Ik vertrek Joris, doe de teekeningen en lie plannen bijeen en geef ze mij. Ik ga ze in een brandkast, sluiten. - Ja, mijnbeer, an.lwoordde de meesterknecht, wiens gelaat door vreugde opgehelderd werd En hij' begon de papieren bijeen te rapen. Labroue ging naar de deur van z'ijn kabinet, opende ze en riep detn kassier, die dadelijk verscheen. Alijn beste Ricoux, zteide hem de heer, een telegram van mijne zuster roept mij' naar -het ziekbed van mijn zoon. Ik ga vertrekken, maak uwe kas op. „Houd de sommen, die gij „denkt noodig te hebben en overhandig mij het overige. Ja, mijnheer, antwoordde - de kassier, maar ik zie u .ganseh ver slagen. Sta mij' toe u te vragen of dei ziekte van Liucien erg is. De telegrammen boezemen al tijd schrik in, daar zij zoo kort zijn. Mijne zuster voegt er niets bij' en ik ,wil weten, hoe het, is. Indien ik wachtte, zou de on rust mij dooden. Spoed u dan. Ik moet mij haasten om naar Parijs te vertrekken. Geef den koetsier bevel aan stonds in te spannen, zeide Labroue tot Jeanne Fortier ên kom daarna bier. Jeanne; was- eenige oogenblikken later terug. Joris was er nog; hij "rangschikte traag de papieren. Rieoux, de kassier was weer binnen gekomen en maakte zijn rekening pp. Ik houd vijf duizend frank voor mij, mijnheer, ik hoop dat- het niet noodig zal zijn, voor uwe. te rugkomst, de kas te openen. Alissehiem antwoordde de inge nieur. .Verwacht mij maar binnen twee 'dagen op zijn vroegst In dien ik door de ziekte van I.ucien niet- weerhouden ben, zal ïk Zater dag in dien morgen hier zijn Hoe veel brengt gijl mij Bij; de honderd z'even-en-twintig duizend frank van het borderel, dat op de Bank ontvangen is, vöeg ik de ontvangsten van vandaag; .elf duizend zeven en twintig frank Dus, met hetgeen gij in kas hebt, moet dit uitmaken honderd negentig duizend tweehonderd drie en dertig frank zeventig centiemen Dat z'a.l juist zijn En de ingenieur sloot de sommen, die de kassier hem overhandigde, in de brandkast. i Joris en Jeianne bleven nog wach ten Madame Fortier had hare. blik ken op. den meesterknecht- gericht: het scheen haar, dat zijn gelaat eene zonderlinge uitdrukking had aange nomen, welke zij tot nu toe nimmer haid opgemerkt Hij naderde La- blroue: Ziehier dei teekeningen en de plannen mijnheer, zeide hij, terwijl hij zijn meester de .papieren aan bood, die hij. bijeen vergaard had Labroue nam ze aan en plaatste ze in een koffer, waar zij1 gewoonlijk in gesloten waren: dan zette hij. het koffertje zelf in de kast Wiij! zullen dit werk na mijne terugkomst voortzetten Heeft mijnheer mij nog iets an ders te bevelen üpiv wil een oogenblik wach ten Labroue zeide dan tot Jeanne: Jeanne, tracht in mijne afwe zigheid goed de wacht te houden verwijder u onder geen voorwend sel biij mijne terugkomst zal ik zor gen, da,t giji eene voordeelige bietrek king bekomt reken op mij- .Vergeet het gebe-urdeik wil daar ook niet meer a.an denken Jeanne stond bij die onverwachte welwillendheid va,n haren vergram- den heer sprakeloos Wal- valsch karakter, morde de kassier bij1 zich zeiven, terwijl hij baar 'zijdelings gadesloegdie vrouw haat haren meester: zij zal zich wreken, gij zult het zien. Ondertusschen vervolgde de inge nieur: Aladame maak mijn kleinen reis zak klaarvoorzie hem van het noo dig© linnen, leg een overjas en een reisdeken gereed Ik moet voor eeni ge dagen uitgaan Toen Jeanne het kabinet zoo som ber gesteld verlaten had, zeide mijn heer 'Labroue De arme vrouw is gestoord Zij begrijpt niet- 'dat de plaats, die zij hier bekleedt, ha-ar niet past Ik heb mij wel wat baTscK tegen haar uitgelaten, ïn,aar wat wilt ge: jk| ben wat kort en hare eigenzinnig-1 heil maakte mij1 zenuwachtig Ik zal haar -lat- vergoeden en goed voor baar zorgen Labroue gaf vervolgens zijne laat ste opdrachten a-an Ricoux en aan Joris en eenige oogenblikken later reed het rijtuig weg en was de in genieur in volle vaart naar het sta tion vertrokken. i Sluit de deuren met de groot ste zorg, zeile de kassier tot de jong© weduwe.de meester laat u eene groote verantwoordelijkheid, dat is gevaarlijk (Wieest gerust, antwoordde Je anne', ik zal goed rondzien Men Schrei Je: Ricoux ging naar zijn bureau Joris begaf zich naar de 'werkhuizen en mad. Fortier keerde in hare kamer tmig. Bij heit sluiten der fabriek verliet de meesterknecht als naar gewoon te het laatst de fabriek, bracht de werklijsten voor ien volgenden dag in de kamer der portierster en wensch-te Jeanne goeden nacht. Hij 'meende heen te gaan toen mad. Fortier hem vroeg AVat wille gij mij dezen mor gen zeggen, mijnheer Ga,raud? Joris antwoordde zichtbaar onL roerd1 Ik had u zooveel te zeggen AVel, zeg het nu. of is het niet noodig? J Het zou integendeel zier noo dig zijn Alaar ik heb nagedacht Nu nog niet. .Ik durf nietAlaar in dien ik u niet spreek, za-1 ik u schrijven, dat is gemakkelijker Jeanne vond deze woorden even zonderling als Joris wezenstrekken Gij maakt mij waarlijk bang, prevelde zij;. AVaarom zijt gij zoo somber Vraag mij nu nietsantwoord slechts op ééne vraag. Spreek. XII. Joris zweeg. JLelnu, herhaalde Jeanne. AVaarop moet ik u antwoorden Hebt gijl eens nagedacht over hetgeen ik u gisteren aanmerkte over uwen toestand?, hernam de meesterknecht. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5