DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. -SI Sr 11111 =„ba Mi1511 Iflfl HAARLEMSCHE ALLECAGJES Detective-verhalen. BUITENLAND. Zaterdagavondpraatjes. KindeHiuisvest Haarlem Gemengde Bultenlandsche berichten ZATERDAG 83 ADD 3380. SSsi© Jaargang üo. 7266 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advartontiën en reclames buiten Haarlem an de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertentie-Bureau, ft. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Alle betalende abonnés op dit biad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor De ultkeedng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Gracht 11 Dit nummer bestaat uit uier bladen, iu. o. de Of ficie e I e K e r k I ij s f en het GeïllustreerdZondags- blad in 8 biadzijden. EERSTE B L ft D. Wegens den feestdag van Ülaria-Hemelvaart zal de „Nieu we Haarlemsche Courant" a s. Maandag niet verschijnen. Straatverlichting. Algemeen Overzicht. De verhouding tusschen de beide ME HURLEMSCHE COURUT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem f 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1,35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers 0,03 PRIJS DER ADVERTENT1ËN: Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent) Iedere regel meer 10 cent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland 20 cent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cent (4 contant). 103 werken. overlijden. hand of voet. éen oog. éen duim. één wijsvinger. 15 GULDEN bjj verlies van één anderen vinger. No. 46. {Het komt in den laats ten tijd her- liaaldelijk voor, dat onze straatverlich ting niet aan haar doel beantwoordt. Vooral in de buitenwijken Zijl- weg en aangrenzenjde straten, Klever park, enz. schijnen door allerlei oorzaken de straatlantaarns te weige ren, en vreemd is het, dal niet een enkele avond, doch soms een week lang era meer, dezelfde Lantaarns gere geld gebluischt blijven. Wat hiervan de oorzaak' is? De straatbewoners klagen, en men komt ons al met ingezonden stukken aan. Vóór we die plaatsen, willen we hier de o. i. gegronde klachten ter be- .vloegder plaatse hekend maken: voor al in de buitenwijken is een goede straatverlichting hard nood'ig! De Engelsche romanschrijver A. Con an D.oyle is ermee begonnen De {bekende Sherlock Holmes is een «.ohepping van zijn talent, die' in de taJloioza serie-verhalen (na-ar Jgn- geLséh. gebruik in de geïllustreerd® tijdschriften voorkomend) allerlei wonderlijke, op den duur .eichiter een tonige gebeurtenissen doormaakt- De Sherloidk Holmes-verhalen heb- ibe.n in onzen tijd ya,n liefhebberij voor scandaleuze rechtszaken e|n nieuwsgierigheid Voior spannende misdadigersbedrijven een reusachtig succes gehad. 'In aille talen werden e overgezet, -on door miliio-enen fhjn ze verslon den. Vandaar dan ook, dat heel spoedig tal van navolgers op meer ol' min (meestal min) gelukkige- wijze ge poogd hebben, den trant .van. Gonan •Doyle nai te doen, ;en de detective romans blij tientallen in allerlei vorm en soort- als jiit den grond' (verreizen. Andere gefingeerde detectives a,ls [Beek (op,wiens rekening een talrijke serie Emgelsche verhalen is uitgege ven) of wel misdadigers.die zelfs Sherlock Holmes de baas .waren (als Arsèn-e Lupin, een product ,van Fran- schen oorsprong) verschenen, en ,ov:er het lagemeen hadden en hebben die misdadigers- en misdaad-verhalen veel succes. Haast onbegrijpelijk 1 Wiant pp artistiek gebied staan Pil dezei soort verhalen (de .allereerste v:an Conan Dioyle, die- .knap waren van vinding, misschien uitgesloten) op een allerlaagst peil. .Verrassend of origineel zijn ze pok al niet, en in don regel daarbij zóó grof van vinding, dat m-ein al lezende zich schaamt, dergelijke nonsens, te slik ken. 't- Benige wat ze vóór hebben in den smaak van een zekerdeel van hot publiek, is dat zo sterk werken op de verbeelding. Maar dat is juist hun nadeel voor _'t zedelijke. Er is geien twijfel aan, of vele der misdaden van den tegenwoordigen tijd, voorail die door jonge misdadi gers bedreven, zijn het gevolg van het le-zen der z.g. detective-romans. D-e: rechters krijgen daarvan her haaldelijk de .bevestiging1, en paenig Engelsche rechter die .sterker dan de onze z'n meening durft zie.ggen, en meer subjectief is in zijn oordeel vellingen en anoreciaties heeft het de voor hem gebrachte beschul digden duidelijk gemaakh dat het leizen van a.1 die idhorlo ck Holmes- verhaaltjes en misdaad-romans een duidelijke aanleiding tot wanbedrij ven van allerlei aard is geweest. Vandaar dan ook, dat. yerstamlige menschen teg-en die manie, om detec tive-verhalen aan den man te bren gen, ernstig protest aan teekenen Dat er van de zijde der crimina listen ernstig .wordt gewaarschuwd, aan dien vloed van misdaad-verhalen en misdadigers-romans, inclusief de Wonderlijk-scherpzinnige deteetiven die erbij hooren, eens paal en perk te stellen. 'Het is een bekende waarheid dat menig zwak, jong gemoed, dat zich zelf moet. bedwingen en den, lust, des kwaads helaas als. zoowelen v.oelt gloeien in het hart, .door het lezen van "die opwindende, meesleepende deiteetive-leetuur de kracht verliest, om staande: te blijven, pin door ro- mantischen lust op den we® gedre ven der ongeregeldheden, zoo gemak kelijk den eersten stap- zet op de helling, die- naar wanbedrijf, mis daad, misschien naar het allerergste, Voert. 'Het komt ons dan ook voor, dat éen ernstige- waarschuwing op dit stuk .niet moet aichterwege galaten,. (Wei zien tegenwoordig niet- alleen in de boekwinkels, maar zelfs1 in sigarenwinkels en bij andere hande laren heele series van allerlei detec tive-verhalen élk .boekje een afge rond verhaalen zoo tot in het on eindige voortgaande -producten van de allerergerlijkste wansmaak, pov;ertje;s van uitvoering e:n nog" ake liger van stijl en .conceptie, doch' door suggestieve- titels -en handge kleurde prentjes sprekend tot het jeugdigvgemoed. 't JVprdt tijd, dat althans onze Ro-omsche lezers eens ernstig' gewaar schuwd worden, de-Ze prul-lectuur uit de: handen van hun kin-deren en. van dei tafel der huiskamer te houden Nipt, dat we: erop .aandringen, ieder kind een geschiedenisboek .of een granimaire in handen te geven! 'O neen Uitspanningslectuur moet er zijn, en ze: werkt vaak nuttig doordat ze leerrijk is, ma-ar althans pipet ze we zen onschuldig en vo-or iedereen jEn onschuldig zijn da detective verhalen allesbehalve Integendeelze zijn verderfelijk voor velen, schadelijk voor de- moes ten, en wat nuttigs hebben: ze nog nooit gedaan Daarombiant die flauwe, niets- béit,eekenen de, schadelijke detectivei- lojtuur uit uw huis En wilt ge: go-ede .ontspannings- lectuur, die al evenzeer .boeit als gij door die Sherlo-ck Holmies-verh-a,- len ge;bó-eid zijt, wendt u dan tót de R. Iv. lectuurpropagandaclubs, die, vo-or „elck waf, wils" in voorraad hebben. En die u yo-or weinig geld goede1, boeiende, en tocli onschade lijke- lectuur geven' jWajt men van de detactiv-everhaleii niet zeggen kan De argelooze lezer, die gezien heeft hoe het befaamde en met zooveel zorg door al wat liberaal is opgekweekte ENCYCLIEK-RELLETJE zoowel in Dnitechland als in Neder land jammerlijk is verloopen, hoe de geJoovige Protestanten er koud voor zijn gebleven wat het politieke aangaat (waarom het toch juist te doen was!) en hoo ook het gestook over de verklaring van het VaticaaD, en de beschuldiging dat deplaataver vangende nuntius in den Haag zou hebben gedraaid met z'n woorden, absoluut geen belangstelling hebben gevonden in de volkskringen, die argelooze lezer zou nu denken, dat het relletje uit was?.... Och heer, 't is nog zoo'n mooi en gemakkelijk te hanteeren wapen, en dat geven de echte anticlericalen, wien het te doen is om de Kerk eens een hak te zetten, niet zoo gauw uit de hand. Ziedaar: in Duitschland en in Holland is de zaak afgedaan en kan ze te goeder trouw niet meer worden opgehaald, nu probeert de liberale heer Stead in ENGELAND er eens mee te gaan stoken. De Paus heeft verklaard, de vorsten van Duitschland noch die van Holland te hebben bedoeld in z'n Encycliek. Welnu, zegt Stead, dan kan het niet anders, of de Paus heeft bedoeld Hendrik VIII. We vernemen niet, of Stead inder daad de verdediging van dezen allesbe halve sympathieken Engelschen vorst op zich neemt. En ook niet of hij, gesteld dat de Paus werkelijk Hen drik VIII als een onbetrouwbaar en wellustig mensch had willen teekenen (waar natuurlijk, gezien den bouw der Encycliek, geen sprake van is), dezen vorst "Is een toonbeeld van zedelijk heid en ernst voorstelt. Maar wel blijkt èa uit het feit van Stead's insinuatie, èn uit het grage overnemen ervan door onze brave Hollandsche liberale bladen, dat noch de een noch de anderde Ency cliek gelezen heeft! Maar och 't gaat immers zoo gemakkelijk, zoo'n schempwapen te hanteeren: 't publiek las de Encycliek toch óok niet, dus gelooft alles wat de liberale bladen erover verkiezen op te disschen 1 In AMERIKA wordt onze vriend Roosevelt met den dag aan meer populair, 't Is langzamerhand wat de politiek betreft, in alle dingen: ROOSEVELT TROEF! Alle wegen der Amerikaansche po litiek voeren naar Oyster bay, op Loog Island, waar de ex-president Roose velt zijn tenten heeft opgeslagen. Van den eigenlijken president der Unie, William Taft, is nauwelijks sprake meerhij schijnt slechts op den presidentieelen zetel te zitten, om, als de tijd daar is, plaats te maken voor den geweldigen man van Saga more Hill Roosevelt deelt de lakens uit, de voormannen der verschillende groepen in de groote republikeinsche partij komen voortdurend met Theodore coDfereeren. Men ziet op Sagamore Hill zoowel de „bosses" van de radicale insurgen ten als de meer gematigde vertegen woordigers van het Amerikaansche republicanisme. De meeningen loopen evenwel uiteen over de richting, as", welks hoofd de geweldige zich zal stellen. De insurgenten voedden eerst, bij de terugkomst van Roosevelt in de Yankee-landen, de zoete hoop, dat de groote man zich aan hun hoofd zou stellen en 't had allen schijn, dat die hoop niet ongegrond was. Uit de laatste allures van den heer Roosevelt is echter af te leiden, dat hij er vooral naar streeft, het schisma in de republikeinsche partij niet nog grooter te maken. Zijn politiek stelt zich waarschijn lijk ten doel, 'n bemiddeling tot stand te brengen tusschen de fracties, om het republicanisme niet ten voordeele van de democratie te verzwakken. Weldra gaat Rjosevelt in eigen persoon op het politieke oorlogspad. Het plan de campagne is reeds klaar. De eerste politieke expeditie begint 25 Augustus en gaat door de staten Wyoming, Kansas, Nebraska, Dakota, Wisconsin en Illinois; 6 October be gint de tweede tocht naar het Zuiden en van daar naar Indiana. In al deze staten hebben de insurgenten veel invloed. De tegenwoordige positie van den heer president Taft is eenig in de geschiedenis der Unie. De president heeft in de Amerikaansche politiek gewoonlijk de geheele leiding; de minder of meer machtige hoofdlieden der partijen en fracties komen bij den man op het Witte Huis, om in structies en gedragslijn te vernemen. Bij den braven heer William Taft komen zij echter niet. Wel brengt nu en dan eens iemand een bezoek, maar van een leiderschap van Taft is eeen sprake. Het Mekka der Amerikaan sche politiek is Oysterbay, op Long Island. mannen, waarvan de een in naam, de ander inderdaad de Amerikaansche politiek leidt, woidt in de Unie druk besproken. Buitengewoon hartelijk schijnt die veihouding niet te zijn. De heeren hebben eikander sedert den terugkeer van den kolonel na zijn Europeeeche reclamereis nog slechts éénmaal ontmoet. De scheidingsmuur tusschen heiden wordt nog wei steeds hooger, voorai, nu Roosevelt- zich niet alleen ophoudt met de insurgenten, maar ook met de „conservatieven" der partij 1 AVeer een revolutionaire moord. De Russische politie heeft onideki, dat Dokter Agamanoff, die dezer dagen te Tifl is vermoord werd gevonden, een nieuw -slachtoffer is geworden der re volutionaire partij. De politie heeft ont dekt dat twee vreemdelingen te Tiflis arriveerden en in een lugubere straat een kamer huurden.Na enkele dagen vroegen zij het adres van Dr. Aga manoff, zeggende dat deze hun was aanbevolen als een excellent genees heer. De dokter werd geroepen en toen hij een recept schreef plotseling van achter aangevallen met een scheer mes of een zeer scherpe bij,!, waar door zijn hoofd zoo goed als geheel van den romp werd afgesneden. De daders sloten de kamer af, vluchtten uit de stad en. verdwenen. Er verlie pen meer dan 2-1 uren voor het lijk Van Dr. Agamanoff werd gevonden en dezen tijd hadden 'de vluchtende moor denaars mafUurlijk goed b-en-ul. In de kamer vond de politie een papier met het opschrift: Agamanoff ter dood ver oordeeld, wegens verraad door het Cen traal Comité der Russische revolutio naire partij. Verdere nasporingen brachten aan het licht dat de dokier, in zijn studentenjaren toL de Moskou- sche revolutionairen behoord had, en dat hij op een gegeven oogenbük, waar op zijn leven gevaar liep, zijn partij verraden had en zijn eigen leven ge kocht had, door een aantal zijner vrienden te verraden aan de politie. Al len werden Ideze veroordeeld, sommigen ter dood, anderen lot de galeien of lange kerkerstraffen. De dokter bleef onder de bescherming der politie staan, totdat hij- promoveerde, waarna hij naar Tiflis vertrok en zich daar vestigde, hopende dat hij in deze afgelegen stad zou ontsnappen aan de wraak zijner vroegere kameraden. Hij werd echter ontdekt in zijn schuilplaats, waarna zijn dood natuurlijk slechts een kwes tie van tijjd was. Men vermoedt dat de moordenaars de wijk naar Berlijn hebben genomen. Spoorwegdie-fsval. Een beroeps- spoorwegdief heeft een paar dagen ge leden op de lijn Brussel—Keulen een goeden slag geslagen, door in een coupé voor 30.000 francs aan juwee- len buit 1e maken. Onder de gestolen sieraden bevinden zkih een broche met -robijnen en briljanten ter waarde van 10.000 francs, een .ring met een sma ragd en twee briljanten, die 6000 francs waard is, een doekspeld met een sma ragd van 3000 frs., twee paar! en knoop jes van 2000 francs. De dief heeft zich vermoedelijk naar Berlijn begeven. De luehtvliegers in de militaire practijk! Volgens de „Matin" zullen bij de aanstaande Fransche manoeuvres in September, welke in Picardië gehou den worden, twee bestuurbare lucht schepen en 10 aéroplanes dienst doen. De beide luchtschepen, "de „Liberie'' en de „Colonel Renard", zuilen ter be schikking zijn van den commandant der manoeuvres, en krijgen ieder een aéroplane mee, om als verkenner dienst le doen. l>e overige 8 aéroplanes zul len worden toegevoegd aan de twee legerkorpsen, die tegen elkaar moeten optreden. Op het departement van Oorlog is men op het oogenbük bezig de reglementen vast te stellen, volgens welke de vliegmachines tegen elkaar moeten ageeren. Men gaat hierbij van het beginsel uil, dat een aéroplane, die zich Jager en onder een. andere be vindt, huiten gevecht gesteld moet wor den. Een kostbare „apostrophe". Een eigenaardig geval heeft zich onlangs voorgedaan bij de rechtbank le Lyon, waar een proces aanhangig was over een twijfelachtige punciualie in een tes tament. Een zekere markies De Sa- vignae had kort voor zijn dood naast zijn zoon ook zijn twee neven tot erf genamen van zijn vermogen gemaakt. In het door hem zelf geschreven tes tament was o.a. het volgende te lezen: Je lègue a chacun d'eux" (o£ zooals het ook gelezen kon worden: deux) cent mille francs." Het ongeluk wilde namelijk, dat de erflater het "tes tament tezamen gevouwen had, "toen het schrift nog nat was. En nu was niet meer precies uit te maken, of die apostrophe achter de „d" een toe vallig vlekje was of werkelijk als een bedoelde apostrophe beschouwd moest worden. Verschillende schriftkundigen werden gehoord en ook scheikundigen, waaronder scheikundigen aan het ge recht verbonden, moesten uitmaken of de apostrophe tegelijk mei het testa ment geschreven was, dus met een. pen, of dat het een ylekje was. Tus schen een vlek en een kras moet in 't vergrootglas een uiieenloopend ver schil bestaan, daar hel eene zich als een dikke verhooging en 't andere zich meer vlak laat zien. De verschillende meening-em liepen echter uiteen. De scheikundigen van het gerecht gaven nu den doorslag en zij beweerden alge meen dat de apostrophe niet geschre ven was, daar het papier op die plaats geen indruk vertoonde en 'dat het tee- ken ook in het vergrootglas geen ver hooging te zien gaf, maar vlak was. De rechtbank deed dan ook uitspraak met vast te stellen dat er geen apo strophe maar een inklvlekje aanwe zig was. Het gewichtige woord heette dus niet „d eux"' maar „deux". En zoo kregen de beide neven ieder 200.000 francs uitbetaafd. De burgemeester van New-York. Volgens berichten udt New-York is Gay- nor's toestand ongunstiger. De genees- heeren zijn het nog niet erover eens of het wegnemen van den kogel raad zaam is of niet. Een der geneeshee- ren vreest bij de operatie voor te groote zwakte van den patiënt, de an dere geneesheeren zijn bang voor in fectie als de kogel niet wordt verwij derd. i Tragisch. Te Rochefort-aan-'Zee is een schildwacht op tragische wijze aan zijn eind gekomen. Zijn post lag bij een CL. Nieuwe plannen en nieu we verbeteringen, en een paar dingen die nu 6bk wel verbetering behoeven Over de electrische tram die nog ver, en Japan in omen Mout, dat dichtbij is. (Vaar het geld voor ont breekt, uaar nog altijd een centje voor te vinden ie, en waar het ten slotte in den zomer alles op aan komt. Ik heb mét heel veel belangstelling verleden week Zaterdagavond in de krant gekeken naar die teekeningetjes van den toestand bij de Amsterdam scha Poort en van de verkeersverbeleringen die daar in de pen zijn. Dat is maar zeker, dat verbetering daar hoognoodig is. 'f Is een beetje oneerbiedig gesp,ro ken van de deftige aulopassagiers, die er zoo dikwijls gevaar loopen om ie verdrinken op de voor hun vreemde open tram-brug, maar anders zou ik waarachtig zeggen, dat het gemeente bestuur van Haarlem schijnt te wach ten tot hel kalf verdronken is, voor dat het dezen gevaarlijken put gaat dem pen! En daarenboven is het verkeer door de poort, vooral op drukke da gen voor de boeren, óók al een ding dat noodzakelijk verbetering eiseht. 0>p zichzelf zou het me niet veel kun nen schelen, of er alleen een brug aan de noordzijde van de Poort komt aooials meneer Duimont wil, ofwel een brug aan beide kanten, zooals meneer Lasschuit wenschl. 'Maar heit voordeel van het plan van meneer Lasschuit is in ieder geval, dat men dan geen last krijgt van botsingen, die bij het eerste plan vaak voor de zoo drukke Spaarnwouderstraiat zoo goed als on vermijdelijk lijken te zijn. Ik zou daar om, wat hel technische betreft nu daar gelaten, om deze praclische redenen liever verkiezen de oplossing die me neer Lasschuit aan de hand deed, te meer, omdat ik dezer dagen persoonlijk de situatie nog eens héb bekeken, en bij, mezelf toen dadelijk de opmerking moest maken, dat wie er over te be slissen heeft, noodzakelijk de poort en omgeving in natura eens moet opne men, anders is eeu oordeel eenvoudig onmogelijk. Trouwens, dat is niets nieuws. Zélf bekijken, anders wordt-je bekocht! Hel is bijivoorbeeld ook wel eens de moeite waard om le gaan kij- ken naar een anderen toegangsweg lót onze binnenstad, en wel naar de brug over den. singel vlak vóór den Schoter- weg. Ook die toegang lot de stad is allesbehalve je ware, en het ligt hem hier, geloof ik', niet 'zoozeer in dehreecf- te en wijdte, als wel in de hoogte van de brug en in do bestraling. En nu ik toch over toegangswegen teft de stad spreek, wil ik meteen <le aandacht ves tigen op den werkelijk oulhoudbaren toestand aan de Zijlpoort, warar al het overdrukke verkeer van het kwartier aan den Zijl weg en van Ojverve en-zelf en van het fabrieksgededte langs den Zijl .singel, gevoerd moet worden over het smalle bruggetje tegenover de Zijl straat, dat daarenboven, door dien toe- stanfi. van het plaveisel, en door de electrische tram1 aan den anderen kant, nog heel onveilig gemaakt wordt. Dat hier geen ongelukken méér gebeuren, is me een raadsel 1 En nu weet ik wel, dat elke verbetering van deze brug en omgeving wordt tegengehouden om dat als de electrische tram' eenmaal komt, een nieuwe brug tegenover de Raaks of daaromtrent zal moeten ko men, doch met die electrische is het óók een sukkel partij, hoor! Onze paardentram met haar 'verdienstelijk personeel, rijdt maar- of er geen vuil tje aan de lucht is, dag en dag door, net precies alsof de concessie nog in volle werking was! En de mannetjes van de Hollandsche spoor, die we een week of wat geleden hier en daar met kijkers en roodwitte slokken hebben zien manoeuvreer en, zijn verdwenen, zonder een spoor achter te laten. Als we niet wisten, dat de Hollandsche Spoor verplicht is om binnen een ze keren tijd de tram te laten rijden, dan zou ik zeggen, dat ze den boel er bij liggen laat, en zéker is, dat diezelfde maatschappij duidelijk toont, onze stadslijnen te beschouwen als een peul schilletje van minder aanbelang, dat ze zoo tusschen vinger en duim door als het ten slotte moet, wel zal aan pakken. Ook hier geldt het weer, dat we moeten afwachten tot we zelf den kat eens uit den boom kunnen kijken voor we zeggen kunnen of we bekocht ermee zijn, of niet. Die qua! iJioal ie van bekocht" is echter wel wal hl le lee- lijk, en gaat niet in Leder geval op, dat is waar! Want als ik nieuwsgierig ben b.v., om ook eens zelf te kijken naar vat het Brongebouw van plan is met z'n Japansche tentoonstelling en Japansche markt, dan wil ik volstrekt daarmee niet zeggen, dat ik vreezen zou hiermede óók al „bekocht" 1e we zen! Integendeel, wat ik er zoo al van hoorde, doet me met recht veronder stellen, dat hei Japansche marktplein een alleraardigst effect zal opleveren, met z'n thee- en bierhuizen, z'n geisha's, z'n Japansch tooneel, z'n bloe- menverkoopstertjes en weet ik al niet wat er nog meer komt! Nu, voorde menschen die van een pretje houden en als je zoo eens het bezoek van dergelijke amusementen ziet dan zijn er nog al zoo wat! komt dat Japan sche gedoe net precies op lijd, nu de kermis met stille trom is heengetrok ken, en de stille lijd na kermis, in zaken zoowel als in het publieke leven, is aangebroken. Je kunt het in de win kels merken dat de 'centen op zijn, zooals de volksuitdrukking zegl, maai de ondervinding leert tooh ook, dat voor een pretje en een uitspanning toch al lijd wel weer geld disponibel is! Dat zie je het beste aan de on.(- spanningsplaatsen in dezen lijd: ze zijn propvol, als 't maar een beetje mooi 'weer wil wezen! Bij het pannekoeken- huis van Bloemendaal was van de week geen plaatsje meer vrij; in Kraantje lek stonden de mensehen bij honder den, de Kikkert aan den Kloppersingel was zoo vroolijk en druk als-ie maar ooit geweest is, 't Kolkje had geen handen genoeg om aan bier of thee te helpen, en wat Zandvoort betrefl, mensch, spreek me er niel van! Zoo'n paar mooie dagen als deze week ons galf zijn voor de lui in Zandvoort, t?n ook voor degenen die in de stad aan 't vreemdenbezoek wat verdienen een uitkomst, en nu het toch eenmaal zq- mer is, moeien we wenschen, dat Onze Lieve Heer 't zonnetje maar wat dikwijls mag doen schijnen, wat dan ook het publiek dat niet zoo uiigaan- derig is, maar graag in den zomer op mooi weer rekent, ten goede komt! En vooral de menschen, die vacantie heb ben, kunnen er dan van profiteeren, want voor de meesten bet eekent im mers vacantie niets, als het zonne tje en het mooie weer er niet bij- ko men? Helpen die nog een poosje mee, dan gaan we in de eerste vier, vijf weken nog een mooien tijd te gemoet, en dan zie ik het ervan, dat mooi- Haarlem nog velen zal trekken, wat het trouwens ook, al zeg ik het zelf, ten volle verdient! 13 AUGUSTUS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1