Laatste Nieuws. BINNENLAND. Sociale Benchten. Gemengd Nieuws. Nieuws uit de Bollen streek en de Meer. Nieuws uii Kennemeriand J. W. LUCAS, Stadsnieuws. De Sociale Week. j noobdwijk Public Accountant Leeraar M. O. Boekhouden KRUISWEG 45. De belangrijke wijzigingen in onze politieverordeningen. Gemeentezaken. les wel aan. boord. Het schip was op gehouden door magnetische waarnemin gen. Hofberichten. H. M. de Koningin heeft Zondag morgen met een hofdame een wan deling van oDgeveer drie kwartier door het Baamtche boech gemaakt. Des middags deden de Koningin en de Koningin-Moeder met Prinses Ju liana een rijtoer van ruim een uur. Z. K. H. Prins Hendrik is Zondagnamiddag met den trein van 3 u. 16 min. te Maastricht aangeko men en werd daar ontvangen door den commissaris der Koningin in Limburg, jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck. De Prins gebruikte de thee ten huiie van den commissaris der Koningin en vertrok daarna per auto naar het station, om met den trein van 4 u. 17 min. via Aken naar Montjoie te gaan. De Prins droeg den arm nog in een slinger. Een goeie Rekenkamer-vaagst. De Haagsche correspondent van de „Leeuw. G'rt." schrijft: Naar ik hoor, werden onlangs de leden van verschillende examen commissies, vanwege het departement van Binnenlandsche Zaken, bij 10- tallen uitgenoodigd, om in 's rijks schatkist terug te storten, wat zij te veel hadden ontvangen aan reiskosten. Oppervlakkig zou men zoo kunnen zeggen, dat deze uitnoodiging voor de betrokkenen weinig verrassend moet zijn geweest en evenmin bijzonder aangenaam. Ik heb reden om aan te nemen, dat de een voor den ander deze aanschrijving niet in zijn sak heeft gehouden als een zoet geheim, maar als 't bitter-etemmend bewijs van ontdekking aangaande iets, wat we fatsoenlijkheidshalve maar als incorrect zullen qualificeeren. Want evenals die rijksambtenaren, die per reis declareerden, terwijl zij van een abonnement gebruik maakten, waren er onder deze examen-com missieleden, die van de Electrische Spoor gebruik hadden gemaakt en Ie klasse reisgelegenheid declareerden. En dat alles nota bone met de door ben onderteekende verklaring, dat „niet meer in rekening was gebracht dan door hen was uitgegeven." Wel wat kras, niet waar? En wilt ge nu weten hoe ze er achter zijn gekomen? Een van de slachtcöers van eigen oneerlijkheid heeft 't gehoord. Bij de Rekenkamer had de betrokken amb tenaar de op eenige reis-declaraties aangegeven treinuren eens nagekeken en gezien, dat op dien tijd onmogelijk anders dan per Electr. Spoor, waarbij geen le klasse reisgelegenheid bestaat, kon zijn gereisd. De vogels waren gevangen Van Binnenlandsche Zaken zijn toen maatregelen genomen om ook die anderen tot meer daadwer kelijk eerlijkheidsbesef te dwingen. De schatkist heeft de dniten al weer terug 1 Intusschen waren hier toch door beëedigde rijksambtenaren valsche verklaringen afgegeven. Openbare leeszalen. De regeering zal op hoofdstuk V. der Staats begrooting voor 1911 een som van f11,680 ter subidieering van openbare leeszalen aanvragen, waarin een bedrag van f 1500 is begrepen voor de „Vereeniging voor openbare leeszalen in Nederland", die over 1910 f500 subsidie ontving, maar wier uit gaven door de uitbreiding harer be moeiingen, belangrijk zullen stijgen. De overige f 10,180 zullen dan worden verdeeld over de leeszalen, hierna te noemen met het daarbij voor elk vermelde bedrag: Alkmaar f275, Dordrecht i 1330, 's Gravenhage f 1200, Groningen f1470, Hilversum f1200, Leeuwarden f 925, Leiden f 600, Sneek f880, Utrecht f1520 en Zutphen 1480. ken. De. jdhef js |door het raam naar bin nen gekomen en heeft een kast, die in het kantoor stond opengebroken en daaruit ontvreemd een waarde van on geveer f150 aan postzegels .en geld. De dader is onbekend. Een oplichter. Een drietal perso nen te Bus sum zijn dezer dagen door een. brutaal heer beetgenomen. Deze persoon, nam als kostganger zijn in trek bij Van Kempen in de Visser straat en liet aan dal adres een vijftal dames horloges ten behoeve van zijn meisje op zicht komen van den horlogemaker Wiedenbrugge, huurde intusschen bij v. Dorsten in de Raadhuisstraat een rij wiel en ging hierna met de horloges er vandoor zonder eenig 6poor achter te laten. Door een vischotter aangevallen. Terwijl de vrouw van J. C. te Harich bij avond langs den weg bij Woudsend fietste, werd zij tot driemaal toe door een jongen vischotter aangevallen. Haar man wist het dier dood te slaan. Droeve dood. Te Scheulder-Wijlre (L.) is Zaterdagnamiddag de landbou wer S tassen, die bezig was met het hergen van tarwe, van een aanzien lijke hoogte gevallen, 's Avonds is hij na eent hevig lijden overleden. Verdronken. Het 5-jarig zoontje van den heer W. Weesthof le Kothen (prov. Utrecht) geraakte al spelende te water en verdronk. Te Huisduinen, nabij strandpaal 1, zijn Zondagmiddag twee jongens van 17 en 19 jaar en te Den Helder woonach tig, bij hel zwemmen verdronken. De namen der omgekomenen zijn G. Bak en J. Kok. De lijken zijn opgevischt. Doodslag. In Meerbeek, gemeente Beek, te Limburg, is een man doodge stoken. Het lichaam was geheel door kerfd. Vechtpartijen. In De Krim te En schedé, heeft Zaterdagavond de 16-jari- ge A. Baars zijn 26-jarigen broeder met messteken in den arm en het dijheen vrij ernstig gewond. Heelkundige hulp was noodig. Te Glanerbrug werd Zaterdag de brigadier der marechaussee Vosmeer door iemand uit een kort te voren uit- eengejaagden troep bruiloftsgasten, die opnieuw samenschool, met een naar hem geworpen stok zoodanig getroffen, dat hem eenige tanden uit den mond vlogen en hij eene verwonding aan de lippen bekwam. De dader bleef onbe kend. Ook hadden dienzelfden dag daar twee 8-jarige schooljongens een hoog gaande ruzie, waahbij de een den ander eene snede van 12 c.M. lang in den arm toebracht. Aanranding. Zondagavond werd de kantoorbediende H. J. M. P., wonende te Schiedam, toen hij zich op weg naar huis, op den Mathenesserweg tusschen Delftshaven en Schiedam bevond, door •drie straatroovars aangerand en van zijn portemonnaie beroofd, welke f 5.29 inhield. De daders bleven onbekend. Poging tot doodslag. Naar het huis van bewaring te Middelburg, is overgebracht een 22-jarige arbeider uit Eede, verdacht van poging tot doodslag op een vtouw gepleegd, 'door middel van een revolverschot. De vrouw werd niet geraakt. Inbraak. Gisterennacht is op het Kulrniosbkanloor te Muiderbere ingebro- Zondagavond. Buitengewoon vol was de ruime Ge- zellenzaal aan de Stadhouderskade, Zondagavond, toen jhr. mr. Ruijs de Beerenbrouck de Sociale .Week met een welkom opende. Pater F. Hendrichs S.J., van Amsterdam, hield daarna een rede-over „De Kerk en de sociale kwestie", waar in hij de rol die de Kerk heeft, schil derde door een teekening van wal Mgr. Von Kelteier, de bisschop van Mainz, op dit gebied heeft gedaan. De gevierde 6preker stelde Mgr. Von Kelteier ten voorbeeld, en in een prachtige pero ratie gaf hij aan hoe alle Katholieken door de kracht die hel geloof geeft, kunnen an moeten werken aan sociale verbetering. Haandag. Maandagmiddag 1 uur gal lde heer Engels de eerste cursusles. Hij sprak over volksontwikkeling. Om 3 uur sprak Rector C I a r ij s over onderwijs en patronaten waarin hij vooreerst verdedigde de zorg en be zorgdheid der Kerk voor het onder wijs, en voorts zijn meeningan gaf over de rol der school, die meende de ZeerEerw. heer Clarijs niet verder gaan mag dan het geven van aanvulling der verstandelijke vermogens van het kind. De eigenlijke opvoeding moet blij ven bij de ouders. Niet teveel bijvak ken. En na de school kome het pa tronaat, waar nevens de vakbelangen ook de godsdienstige belangen worden verzorgd en lichamelijke ontwikkeling en ontspanning de geestelijke verzor ging aanvult. Om 8 uur sprak pater Rorroma- eus de Greeve over den plicht der meergegoeden tot socialen arbeid. Na de beteek enis van „stand" te hebben vastgesteld, en het recht van bestaan der „standen" te hebben verdedigd, bepleitte deze gevierde spreker, op grond van de rechtvaardigheid, de lief de, de bevelen van den Paus en de wet van zelfbehoud den ernsligen plicht die de hoogere standen hebben om mee te doen aan sociaal werken, .dat niet als de Charitas verzorgend optreedt en verzachtend, maar dat heelt en voor komt. Wat sociale arbeid is, en hoe die plicht moet worden vervuld, werd door spr. uitgelegd. En in een mee- sleepende prachtig-enthousiaste perora tie, wekte spr. ten slotte de talrijke hoorders op, om ieder in eigen kring van nu af te beginnen met sociaal werk, dat zoo noodig is en zoo nuttig en zoo goed en zoo onmisbaar. Pater de Greeve's les was een der mooiste, die we ooit hebben gehoord. Voor morgen, Woensdag, is het programma 10 uur: vereenigingen voor landbou wers, door L. N. H. Deckers. 2 uur: vereenigingen voor den han- deldr. en industr. middenstand, door J. A. A. Verbeek. i 8 uur: sociale arbeid voor en door vrouwen, door pater R. Lichtenberg. plechtigs H. Mis opgedragen door de HoogEerw. Heer Snickers, Regent van 's Seminarie Hageveld, bijgestaan door de WelEerw. Heeren De Groot en Wijtenberg. Voor de H. Mis voerde het Zang koor op verdienstelijke wijze de nieuwe Veni Creator van v. Berckel uit, voorts de 3 stemmige Mis van Perosi. Na de H. Mis de 3 stemmige Priesterglorie. Het nieuwe orgel hoewel nog slechts gedeeltelijk afgewerkt, [begeleidde Je Zang. De indruk die wij kregen is dat als het geceel gereed is, het een waardig meubsl en kostbaar aanden ken in deze lieflijke kerk zal zijn. Om gezondheidsreden kon de Z E. jubilaris geen felicitatie in ontvangst neman. De fier wapperende vlaggen toonden echter toch dat de parochianen met hun herder het feest mede vieren. HAARLEMMERMEER. Verkiezing1. Bij de Zaterdag- gehouden verkiezing voor een hoofd- i ingeland van de Hloiter Rjnneln- en Middelveldsöhe gecombineerde pol- dems is hij herstemming' met 42 tegen 41 stemmen gekozen de heer D. yam j Bladeren alhier. Vlekziekte. De vlekziekte on der de varkens heeft in deze ge- i meente weer zijn intrede gedaan. Vooral in het Oostelijk gedeelte treft mem verscheidene gevallen aan. Het 'is wel opmerkelijk dat, wijl hier telken jaro zooveel varkens aan deze ziekte sterven, er nog zoo weinig veehouders zijn, die hun varkens doen inenten tegen vlekziekte, vol gens de .methode Lorentz. Volgiems de proefnemingen gehouden in an dere plaatsen schijnt dit toch wel het eenigst afdoend middel te zijn om de ziekte met 'suooes te bestrijden Mogelijk dat de veehouders ook hier nog eens door schade wijzer worden. Battenplaag. De kweekers van bloembollen, die op de zware kleigronden in deze gemeente bloem bollen hebben staan, ondervinden veel schade aan hun gewas door rat ten. Deze dieren schijnen in groote massa's in de nabijheid van de bloem- hollqnvelden te huizen, want hoe wel er met klommen enz. velen ge vangen worden, toch blijft het aan tal ejn da 6chade die zij aanrichten zeer groot. BEHKEBHOBK. Burgerl. Stand. Geboren: z. van M. A. Warmerdam—Wijfjes. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad, op Donderdag a.s. ten half 3. Agenda: 1. Beëediging nieuwe leden. 2. Notulen vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken. 4. Aanvaarding strandverordening. 5. JVIodedeelingen be treffende de slrandverpaohling. 6. Voor dracht zetters. 7. Regeling Uitgaven 1910. 8. Bodenburger Laantje. VOORBOUT Het jubileum van Pastoor R o t p. In alten eenvoud en alleen kerkelijk iahet 40-jarig priester- jubilé van deD ZeerEerw. Heer W. J. A. Bots, onzen beminden Herder, gevierd. 'e Morgens ten 10 uur werd de NIEUW-VENNEP. Het zilveren Priesterjubileum van onzen ZeerEerw. heer Pastoor P. J. j Schravomade. t Heden was het alhier groot feest. Heel het dorp was in vlaggentooi, voor de kerk, voor de pastorie enz., alles was in groen en bloemen. Het inwen dige der kerk was ook prachtig versierd; den geheel en voormiddag wa ren allen reeds in beweging, en buiten gewone drukte heerschle alom. Onze beminde Jubilaris zou worden inge haald door het kerkbestuur, door rui ters te paard, door wielrijders, en bat fanfarecorps „Concordia". De jubilaris arriveerde om 5.45 uur te Hillegom aan het slation; de ruiters en wielrijders j vertrokken om 4.30 uur van hier naar de grens der parochie te Hillegommer- 'dijk, en bleven daar den jubilaris op wachten, het kerkbestuur ging naar het 6tation om daar den jubileerenden Her der' te begroeten en af te halen. Door den heer A. Stokman, kerk meester, werd de Pastoor toegesproken. „Het is ons een groote blijdschap," zei 'spr., „de eersten te mogen zijn uwer parochianen, die U op den voor avond van uw zilveren Ptriesterjubilé [begroeten. Onze hartelijke en welge meende gelukwenschen bieden wij U op dit oogenblik aan. Gij herdenkt thans den onvergetelijken dag uwer H. Priesterwijding. Wij hopen van harte- ZgerEerw. heer Pastoor, dal deze dag van uw zilveren Priesterfeest, dien gij onder ons gaat doorbrengen, voor altijd zoo onvergetelijk moogt blijven, als de dag uwer H. Wiijding-zelf. Zeer Eerw. heer Pastoor, van harte welkom dan! Moge de ontvangst in uwe paro- ichie. U hedenavond bereid, U de over- tuiging schenken, hoezeer de Parjochie van Nieuw-Vennep, haar Pastoor lief heeft, en diens goede en hartelijke zor- 1 gen weet 1e waardeeren." Hierna zette het rijtuig, bespannen met twee schimmels van den heer A. Duvenvoorden, alhier, zich in bewegipg, gevolgd''door een rijtuig waar in het Kerkbestuur, daarna een rijtuig, i waarin het Armbestuur. Thans ging het naar den grens der parochie, n.1. den I Hillegommerdijk. I Daar werd onze ZeerEerw. Jubilaris opgewacht door een aantal ruiters en [wielrijders, met prachligversierde rij- wielen. Allen waren in feesttooi. Te i 6.05 uur arriveerde de stoet de grens der parochie, en de Jubilaris werd al daar ontvangen namens al de parochia nen, door den heer Th. Bisschop, wel ke de volgende toespraak hield: ZeerEerw. Jubilaris! Aan de grens uwer parochie, roepen wij U van harte het welkom toe. Met zilver gekroond keert gij onder ons terug. Vijf en twin tig jaren van een vruchtbaar priesterle ven liggen achter U, waarvan gij er zes onder ons hebt doorgebracht. Die tijd is genoeg geweest, om U de liefde van I al uwe parochianen te verzekeren. Met Idie liefde dan, hebben wij naar dit j feest verlangd, om ze U te kunnen too rnen. Met vreugde ontvangen wij U in ons midden. Heil U, Jubilaris, heil U op dit feest, 't Is ons een groote eea- en hooge blijdschap, U te mogen om ringen bij uw blijden intocht iln uwe parochie, uw parochianen zijn vol ver langen U te begroeten, volgt ons dan, juibüeerende Herder, nu wij de groote eer genieten U uw feestvierende paro chie binnen te voeren." Thans zetle de grootste stoet zich in beweging, voorafgegaan door een vijf tigtal wielrijders met versierde rijwie len, gevolgd door een tachtigtal rui ters. Het paard van Th. Olie trok om zijn prachtig tuigage veler aandacht. Na dezen voorstoet volgde 'de Pastoor, en het Kerk- en Armbestuur; en voort ging het langs den Vennep er weg naar Nieuw-Vennep. Aan het begin van het dorp wachtte den jubilaris een nieuwe verrassing. Daar stond namelijk opgesteld het fan farecorps „Concordia". Nu ging het on der de tonen der fanfares voorwaarts naar de kerkwerk Verschillende malen moest worden halt gehouden, om dooi de iOpeengepakte massa belangstellen den, parochianen en dorpsbewoners en in de omgeving woonachtigen heen. le komen. Een woord van lof aan de politie, gesteund door het welwillende publiek. Op de kerkwerf werd onze Jubilaris opgewacht door alle kinderen der Catechismus; een daarvan hield uit naam van allen een welkomsttoe spraak, waarna allen het welkomstlied aanhieven, onder leiding van den heer H. Duwel. De ZeerEerw. Jubilaris begaf zich nu de versierde parochiekerk van O. L. V. Onbevlekt Ontvangen binnen en werd daar opgewacht door een kerk vol parochianen; die bij de intrede van den ZeerEerw. Herder, een feestlied aanhieven. Hierna begon het plechtig Lof, gecelebreerd door den ZeerEerw. Jubilaris, geassisteerd door een twee tal Geestelijken. Na het Lof werd we derom hetzelfde' Jubellied gezongen. Dat onze kerk voor dezen feestdag te klein bleek, behoeft niemand te verwonderen. Na het Lof werden alle deelnemers aan den optocht onthaald, ook de le den van het fanfarekorps „Concordia". Door dit korps werd nog menig num mer ten beste gegeven. Tot laat in den avond bleef in het dorp een buitenge wone drukte heerschen en door al len, zoowel Katholiek als Protestant, werd aan de|ze feestvreugde deelgeno men. Wel een bewijs, hoqzeer onze minde Pastoor, aller sympathie l_. ..i weten, te verwerven. Moge onze jubil eerend e Herder nog vele jaren door Gods Goedheid ge- spaarfd worden en tot heil onzer zie len zijn verblijf onder ons behouden. Dit wenschen wij, parochianen, onzen beminden Herder van ganscther harte toe. HALFWEG. Het stuur gebroken. Maan- d»p-n»D»idda« orafc h^t stuur vau een auto op dan Rijksstraatweg nabij den Osdorperweg. De machine kwam op de rails der E.ectri che tram en zou voorzeker iu ue Vaatt terechtgekomen zijn als desa niet tot staan gebracht werd door bet breken van een der voorwielen. D« trams öadden plia. 20 minuten vertraging, doch de auto moest circa 3 uren wachten, alvorens weder te kunnen i ij don. SANTPOORT. De Uitvaart L Uitendaal. Omtrent de teraar lebesteliing var; bet stolfeiij k overschot ran den wethouder dor gemeente Volsen. den Leer L. UitencUai op het R. K. Kerkhof te Driehuis meldt Ve.sens Nieuws en Advertentieblad De bolangstellirg was zeer groot. Onder de aanwezigen werden opge merkt de burgemeester dezer gemeente en een tiental raadsleden, terwijl tevens aanwezig waren onze oud burgemeester, de heer Weerts, de oud- wethouder, de heer K. J C. del Court en de oud-minister van KoloniëD, de heer Cremer. Na den gebruikelijker; dienst, waarbij werd voorgelezen uit den eersten brief van Paulus aan de Thessaloni censen 4e hoofdstuk van de verzen 1318 en uit het Evangelie van Joh. hoofdstuk 11 de verzen t2126 sprak de Eerw. heer Van Ginkel naar aanleiding van de woorden uit Joh. 17 vers 4 eu 5, woorden die ook de heer Uitendaal op zijn sterfbed tot de zijne maakte. Hij sdhetste den overledene in de eerste plaats als zoon van Kennemer- land, wien de belangen van de ge meente Velsen na aan bet hart lagen. Een mar, die nooit twijfelde aan vervulling van opgekomen wenschen. Alle krachten had hij in dienst der gemeente gewijd, daarbij bedoelende de verheerlijking van God. Dit ge schiedde zoowel als lid van den Gemeenteraad, en als lid van het R. K. Armbestuur. Het was in één woord een vader der armen. Maar wat hij was voor de gemeente, dat was hij bovenal voor de R. K. Kerk en voor de Zusterschool. De heer Leonardos Uitendaal, zti spreker, is het geweest, die door zijn energie kerk en school tot bloei gebracht heeft. Ook voor zijn gezin was de heer Uitendaal alles. Dat zijn kinderen zijn voetstappen drukken is naast God aan zijne onvoeding te danken. De Eerw. heer Van) Ginkel bond dit den kinderen op 't harte en sprak ten slotte den wensoh uit, dat de kinderen steeds in het voet poor van hunnen vader mochten blijven wandelen. De dienst was hiermede afgeloopen. Aan het graf is niet gesproken. VELSEN. Het hotel de Prins afge brand. In den nacht van Zaterdag op Zondag is alhier een prooi der vlammen geworden het bekende hotel „De Prins." De bewoners zijn met moeite gered. De oorzaak is onbekend, hoewel gedacht wordt een aan kort sluiting van het electrisch licht. Behalve de verzekerde inboedel} waarvan niets kon worden gered, zijn ook de goederen van eenige logeer gasten verbrand. De logeergasten zelf waren dezen nacht niet aanwezig. Een voorloopige instructie is tegen een bewoner in de omgeving geopend, die verdacht wordt door hetstuksnij- den van een steng het blnsachiDgs werk belemmsrd te hebben. IJMUIDEN Qvor&tOomd. Za/tardagavond is op dei Noordzee overstoomd de logger Adriaian SCH 213 door den stoomtrawler Sydney Albert I Jim. 1104. De .Bemanning1 van den logger I is door de equipage van den trawler j gered en tel IJmuiden aangebracht .U.ïit dei quarantine puts la gen. Het Deutsche .stoomschip .Jo nas Sell" en het Nederlandsdhie stoomschip „Adonis" zijn gisteren ailhier ontsmet en daarna naar Am- sterdam ppigestoornjd. WIJK-AAN-ZEB. Dieven in de kamer. In den nacht van Zaterdag op Zondag, tegen 2 uur, slopen 2 mannen in de woüing van J. de Boer Jzwelke woniDg tijdelijk in gebruik is door de fam. Swen, vau Watergraafsmeer. Een dochter van het gezin hoorde leven aan de ramenmaar durf d e niete zeggen. De dieven want wat voor menscDen zullen 't anders geweest zijn, waren reeds in de kamer, toen mevrouw S. alarm maakte, waarop de ongenoode gasten het hazenpad kozen. Slimme dieven waren het niet, of zij moeten al heel vreemd geweest zijn met Wijk aan Zee. Badgasten, die hier zeer tijdelijk wonen, hebbaD betrekkelijk weinig van waarde bij zich, dat ge makkelijk kan gestolen worden en doorgans zijn de haizen opgepropt met menschen, twes redenen, die niet tot inbreken en stelen uitlokken. 't Was gister weer meer dan druk Gedurende <-en paar uren was het een onafsebroken mecscbenstroonn door de Zwaansweg, naar en van bet strand. Dat er wei eens nietige voor valletjes plaats hebben ligt voor de hand, maar dat een moeder haar kind geheel uit het oog verliest, is onbegrijpelijk. Een meisje van een jaar of vier stond te buiier. om haar moeder. Medelijdende mensohen be moeiden zich metdekleineec„moedei" zal ten slotte wel ergens „opgedoken" ?.ijn. Maar waar blijft de zorgvolle en liefderijke moeder, die bij het uitgaan niet op de kinderen let, zoodat zij ze geheel kan kwijtgeraken Een der vele raadselen in 't werelds beloop. Een mooi gezicht, het strand, de straat, de duinen zoo vol met menschen. En dan moet gij in December hier eens komen zien. Grooter contrast is niet denkbaar. CASTRICUM. Een felle brand. Zaterdagmid dag brak er een felle brand uit in de herberg van den Heer M. Joosten. De brand is ontstaan op den zolder, waar veel aardbeienmandjes en Bloffen het vuur gretig voedsel verschaffen. Daar de bewoners afwezig waren werden de deuren met geweld geopend en onder politietoezicht een en ander geborgen. Stellig zou de brand grooter uit breiding hebben verkregen, want water is er niet in den naasten omtrek, zoo er geen hulp geboden was van Duin en Boech. Zoo spoedig mogelijk werden er slangen verbonden aan de water leiding van het Gesticht en met behulp daarvan werden de belendende perceelen behouden het huis echter is geheel uitgebrand. Een groote partij bloembollen is mede verloren gegaan. Verzekering dekt de schade. BINNENLAND. Honing en Was beurs. Men meldt ons uit Amsterdam: De afdeeling Noord- en Zuidholland der Vereeniging ter Bevordering der Bijenteelt, houdt Donderdag 18 Augus tus a.s. in café de Pool, Damrak al hier, een honing en wasbeurs. Dq toestand te Enschedé. I Men seint ons uit Enschedé: j Hedenmorgen werd op alle fabrie ken het werk hervat. De stakers van de firma Menko trokken van uit een naburig vergaderlokaal in optocht door enkele straten naar de fabriek aan den Roomweg. Een 60-tal gingen direct naar binnen. De overigen stonden bij groepjes voor de fabriek en er steeg telkens een gejoel van uit de verzamelde volksme nigte op Om half 9 waren nagenoeg allen binnen. Toen gaven de andere fabrieken het sloomfluitsein en werden de fabrieken om 9 uur aangezet. Van Dalsum voor de Rechtbank. Men seint ons: Voor de arrond. rechtbank' te Mid delburg werd heden, Dinsdag, behan deld de zaak' tegen H. 'A. v. Dalsum, notaris en uitgever van „De Volkswil", te Hulst, beklaagd dat hij in nummer 37 van dat weekblad een stuk heeft doen opnemen en drukken, .getiteld „De aardsche en de eeuwige rechter", dat door hem is onderteekend en waar in hij, doelende op een vroeger tegen hem' voor de rechtbank te Middelburg behandelden strafzaak, waarin Wi. F. Schets, pastoor te St. Jansteen, getuige was geweest, genoemden pastoor op zettelijk' heeft beleedigd, door hem1 van het afleggen van valsche getuigenis on der eede te beschuldigen. In deze zaak waren slechts twee getuigen gedagvaard: de beleedigde pas toor en de drukker van „De Volkswil". Tegen Van Dalsum werd een maand gevangenisstraf geëischt. Beklaagde be kende, doch ontkende de opzet tot be leed iging. Hij wilde de pastoor slechts waarschuwen voor het heil zijner ziel hij vroeg vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 23 dezer. Overboord geslagen en veildronken. Men seint ons uit IJmuiden: Hedennacht is [de machinist Geldheer, van den stoomtrawler „Heemskerk" bij het aschwippen over boord geslagen en verdronken. De man is gehuwd en vader van twee kinderen. Personalia. Da heer J. Luneuuurg alhier is in den Haag geslaagd voor 't examen Franech L. O. Mej. G. Proper, alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. S. te Vlachtwedde (Groningen). —Mej. C. J. Pielepraf, van hier, heeft bedankt voor de benoeming ran onderwijzeres aan de O. L. School Aalsmeer. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen hoofdacle, mej. J. M. van Santé, alhier. Do ^oer H. Moll, straatmaker alhier, was gisteren 30 jaar in dienst, der gemeente. Gisteren heeft ds heer J.C.van flamersveld na 45 jarigen dienst de H. S. M. met pensioen verlaten. Op 15 dezer zijn door B. en W. afge kondigd de verordening tot aanvulling:, van de Alg. Politieverordening. Deze belangrijke artikelen laten wij, hier nog volgen: Met boete van ten hoogste f25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen wordt gestraft: a. Ieder, die op of aan dear openba ren weg rumoer maakt, onnoodig op dringt of op andere wijze de orde ver stoort b. leder, die niet onmiddellijk zijn: weg vervolgt of zich niet in eene be paalde richting verwijdert, wanneer hem hiertoe, bij eene vechtpartij, bij twist of bij eenige tol toeloop op den weg aanleiding gevende gebeurtenis, of ter voorkoming ran stremming van het verkeer, door een. ambtenaar of be ambte van politie last gegeven wordt; c. Ieder, die geen gevolg geeft aan de bevelen van de ambtenaren of be ambten van politie, gegeven wanneer bij het aan- of uitgaan van openbare vermakelijkheden, bij aankomst of ver trek van middelen van vervoer, of bij eenige tol samenstrooming van het pu bliek aanleiding gevende gebeurtenis, of in het algemeen in hel belang der openbare orde of veiligheid het verkeer langs bepaalde wegen geheel of gedeel telijk moet worden gestremd, of daar voor bepaalde lichtingen warden aange wezen. Voor zoover daarin niet is voorzien bij eene wet of Koninklijk Besluit, wordt gestraft met boete van ten hoog ste f 25.of hechtenis van ten hoogste 6 dagen hij, die zonder ol niet over eenkomstig eene voorafgaande schrifte lijke vergunning van B. en W. aan de huizen van ingezetenen of op den open baren weg eene inzameling van gelden h<auit. Met boek) van ten hoogste t"5.wordö gestraft, ieder, die hel water der open bare wateren bezigt om daarin groen ten, vruchten of ooft te wasschen »t af te spoelen. Handelsonderwijs. Bi. en W. achten - de aanstelling van twee leeraren in boekhouden en han- delsrekenen aan de Avondschool van Handelsonderwijs noodig, wegens uit breiding van het getal klassen. De volgende voordrachten zijn opge maakt: le. leeraar (tien lesuren): 1. J. Faber, 2. ,W. C. Hennis, beiden alhier. 2e. leeraar (acht lesuren): 1. P. K. van Citlert, alhier; 2. G. Houtwipper, te Haariemmerliede c.bl De bezoldiging bedraagt f 50 per we- kelijksch lesuur. Makelaar. De heer H. H. Spangenberg, alhier, verzoekt benoemd te women tot ma kelaar in metalen. Bu en W'. adviseeren tot benoeming. Grondruiling. iB. en WL steilen voor met de wed. A. Schornagel—v. d. Vlerk grond terui len ter verbetering van hel perceel aan Korte Annastraat en Nieuwe Kerksplein. Daardoor kan de hoek Karte Anna straatNieuwe Kerksplein afgeschuind worden. De loonregeling van de Gemeente werklieden. Naar ons bei'icht wordt, heeft nu ook de afd. Haarlem van den Bond van Ned. Gemeentewerklieden, zich per adres gewend tot den Gemeenteraad met verzoek le. het voorstel 'Van B. en W. om de ingekomen verzoekschriften in zake de loonregeling der Gemeente-werklie den voor kennisgeving aan "te nemen, te verwerpen; 2e. in te stellen een klas voor werk lieden met een minimum-loon van. f 15 en een klas voor niet-vakliede® met een minimum-loon van f 14 3e. in overweging te nemen voor beide klassen vast te stelten een pe riodieke verhooging van II om de twee jaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 2