DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 411(1 lil,™1: IKll Hi lü b4 "Éi™» tIÜ üUUlull 111 sr DU - Na misdaad, vergelding. HAARLEKHE ALLEDAGJES BUITENLAND. Gemengde Buiteniandsche berichten BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Kindev°tiuisv@sl 29-31-33, Haarlem MAANDAG 22 AUG 1910. 35ste Jaargang Ho. 7272 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentian en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor De uitkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Creiietbank Nieuwe Gracht II Een subliem idee. Algemeen Overzicht. „onder de klauwen van FEUILLETON. 36) xxxv,. NIEUWE HMRLEMSCHE CODRMT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem f 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1,35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers 0,03 PRIJS DER ADVERTENT1ÈN Van 16 regels 60 cent (contant 50 oent) Iedere regel meer 10 oent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland 20 cent Beclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cent (4 contant). 1100 w me* wijsvinger. GULDEN bij verlies van één anderen ving6r. No. 52. Nu de lotingsdagen alom in 'den lan de zijn begonnen, 'dagen waarop zicft vele lotelingen te buitengaan aan onma tig gebruik van sterken drank, dagen daarop door de hooge autoriteiten ge lezen wordt om dit kwaad tot een minimum te herleiden of geheel uit te roeien met gepaste en wettelijke middelen, kunnen wij niet nalaten te "Wijzen op het sublieme idéé, dat „De Kruisbanier" (No. 5) thans aan de hand geeft en dat woordelijk luidt: „Besturen, propagandisten! Met den lotingsdag zult gij toch zeker niet stil zitten?!! Hoort nog eens, wat gij zoo al doen kunt. Circulaires aan de lotelingen bezor- zorgen, zooals die bij Sohriëtas te Maas tricht verkrijgbaar zijn. Een beleefden brief, door het Be stuur onderteekend, aan de lotelingen schrijven. De lotelingen bijeenroepen en $jun ouders bezoeken eenige dagen vóór den lotingsdag. Aan de lotelingen op den dag zelf of ten minste op den avond daarvan een gezellige ontspanning verschaffen in een bondslokaal, met tooneel, mu ziek, spelen en prijzen, enz. Sluiting der herbergen op den lo tingsdag aanvragen. Ge ziet, er -is verscheidenheid van middelen. Gemakkelijk valt daaruit een keus te doen." Commentaar is hier overbodig, over weging en in praktijk-brenging hoogst noodig. Sommige (niet de echte) vrijzinnigen, weten vaak af te geven op onze Kerk en hare talrijke maatschappelijke en liefdadige instellingen. Kritiek is gemakkelijk; doch zegt men dezulken: doet het maar eens na, dan danken de heeren hiervoor ge- wponl^jk. Nu heeft men een. uitzonde ring opgemerkt. Te Vorst bij Brussel, hebben de vrijdenkers n.l. lean weeshuis opgericht, om te beletten, dat de wee zen van vrijdenkers NONNEN (EN, PATERS" vallen. Ofschoon 't er al eenige jaren staat, wil 't echter maar niet vlotten. Aan bijzondere giften werd in 1909 slechts ontvangen 682 francs en 22 cen tiemen. Er is een tekort van 5000 frs. Toujours pingres! „Altijd karig!" ver weet de „Chronique" aan hare partij- genooten. Kunnen dezen dan niet eens één ge sticht onderhouden, zooals de Katho lieken er honderden bezitten? Wat te verwachten was, Roosevelt zal zijn nederlaag wreken en reeds is hij begonnen. Te Oesterbaai is een po litieke bijeenkomst gehouden, waarop Roosevelt zich zeer boos heeft uitge laten over de houding van het be stuur der republikeinsche partij in den staat New-York, dat zijn candidatuur voor het voorzitterschap der republi keinsche conventie in den staat New- York gewraakt heeft. Roosevelt zal de vergadering der conventie niet bij wonen noch deelnemen aan een verkiezings- veldtocht, daar hij een breuk met Taft's regeering vermijden wil. Een candidatuur voor het gouverneurschap van den staat New-York zal hij niet aannemen, evenmin wil hij zitting ne men in den Senaat der Vereenigde Sta ten. Men veronderstelt, dat hij ver dere pogingen ten bate zijner politiek zal uitstellen tot de voLgende presi dentsverkiezing over twee jaar. Indien zijn partij dan weigert zijne politieke inzichten te aanvaarden, zal hij zich als candidaat voor het presidentschap beschikbaar stellen. Duitschland heeft weer EEN NIEUWi PALEIS gekregen. De Keizer, de Keizerin, de kroon prins, de kroonprinses en andere leden van de keizerlijke familie, de rijkskan selier en vele ministers zijn Zaterdag te Posen aangekomen ter inwijding van het nieuwgebouwde Keizerlijke paleis. De stad was feestelijk versierd. H.H. M.M. reden per automobiel naar het paleis, waar de opperburgemeester den eerewijn aanbood en een huldigingstoe spraak hield. De Keizer dankte, ook uit naam van de Keizerin. Hij sprak er zijn vreug de over uit in dé jongste residentie stad, waartoe hij Posen hiermede ver hief, zich te zullen ophouden. Bij den ingang van het paleis over handigde geheimraad Schwechten, de bouwer van het paleis, den Keizer een gouden sleutel. Bij den galamaaltijd stelde de Keizer een toost in. Hij dankte in het bijzon der de Pruisische volksvertegenwoor diging, dat zij de geldmiddelen voor den houw van (het paleis had toegestaan den genialen architect Schwechtzen, en de stoere, bloeiende provincie Posen. De Belgische Staat ten de erf genamen. van koning Leopold. De Bel gische staat en de erfgenamen van ko ning Leopold, zijn, naar de „Patriote" meldt, er niet iri geslaagd de kwestie van de Koburgstichting tot een minne lijke oplossing te brengen. Gravin Lo- nyay en de selhuldeisehers handhaven hunne rechten, de Belgische staat eisclil de bezittingen in zijn geheel op. Cholera in Italië. In Trani zijn 6 nieuwe gevallen van cholera voor gekomen ,in Barletta 5 en 2 sterfge vallen. De toestand van alle zieken is vooruitgaande. Terwijl een later telegram nog meldt: Gedurende de laatste 24 uur werden te Trani 9 nieuwe gevallen van cholera geconstateerd, waarvan 5 met doode- ken afloop. Te Andrea 1 geval en 1 overleden; te Barletta 3 gevallen en 2 overleden; te Remo 't eerste geval en daarop een doodelijk; te CerignalLa 3 vallen en 2 overleden. Te Bari kwam geen nieuw geval meer voor; evenmin te Bitonto, Bisoeglie, Coronto, Spinaz- zola. De ingekomen berichten aangaande den gezondheidstoestand in andere dee- len van Italië zijn bevredigend. Brazilië jén Argjeintinië. „De Times" verneemt uit BuenosjAyres, dat er te Rio Janeiro een protocol geteekënd is, waarin Brazili ëen Argentinië zeggen te betreuren de beleedigingen, die de vlaggen hunner consulaten in de hoofd sleden der beide republieken over en weer zijn aangedaan. Zij komen over een in het vervolg samen te werken tot versterking der vriendschapsbanden. Een aardschok te Algiers. Een aardschok van vijf seconden duur is om 1 uur 20 Zaterdagnacht gevoeld. Te Aumale is de stoffelijke schade groot. Het volk liep de straat op. (Making op de Duitsche werven. Het was Vrijdag vijf weken geleden, dat de staking der arbeiders op de Duitsche werven begonnen is. Tot dus verre heeft men noch van de zijde der werklieden noch van die der patroons, een enkelen stap gedaan om tot over eenstemming te geraken. Op het eind van deze maand zal het hoofdbestuur van den bond van ijzer-industriëelen vergaderen om de vraag te bespreken of er aanleiding bestaat om over te gaan tot het wegzenden van nog meer arbeiders. Wordt deze vraag bevesti gend beantwoord, dan zouden 300.000 werklieden op straat staan. Drie man verdronken. Een Fransch cavalerist, behoorende tot een regiment, dat in Tarn-et-Garonne op manoeuvre zou gaan, wilde in de Gers een bad nemen, vlak nadat hij gege ten had. Nauwelijks was hij in het water, of hij verdween voor de oo- gen zijner verschrikte kameraden. Een hunner, die ook pas gegeten had, sprong hem na, maar ook hij verdronk jammerlijk. Een luitenant, toesnellend op het hulpgeschreeuw der ooggetuigen van het ongeluk, sprong geheel ge kleed, onversaagd in de rivier, om de heide ongelukkigen te redden, maar de zen moeten in hun doodsangst zijn be wegingen belemmerd hebben, want even later spoelde de Gers drie lijken aan den oever. Eien muziekvpoirsfelling voor den 'rteokter. Voor den rechter Villeslen ver scheen George Ashley, werkman, han- geklaagd te hebben gebedeld. Era de politiedienaar 306 X verklaarde dat hij „deed alsof hij; harmonica kon speleln." „Wat," riep de verontwaardigde muzi kant, „deed alsofik speelde, ik speelde, ik speelde heel goed." De beslissing van de zaak, verklaar de rechter, hangt af van de beantwoor ding van de vraag of gij al daan niet harmonica kunt spelen. Neem uw har monica en speel een deuntje. De 'heer Ashley nam zijn harmonica en spqelde de bekende ihymne: „Come let us adore Him" met zooveel bekwaamheid en gevoel, dat da magistraat verklaarde dat van geen schijnmuziek sprak© kan zijn. .Ilij werd vrijgesproken. Het publiek bij, de zitting aanwezig dankbaar voor het genotene, hield een collecte voor den man die harmonica had gespeeld, waar zoo zelden harmo nie heerschtr De grootste oliebron; De „Scien tific American" geeft eene beschrijving van de in Maart 1,1. ontdekte „won derbaarlijke oliebron", die gjrootste is in Califomië, en misschien de ovier- vloqdigste van alle tot-nu-toe op de we reld bekende bronnen. Genoemde pe- trolpumbrom bevindt zich te Lake-view in het Maricopa-veld op 40 mijlen ten Zuid-Oosten van Bakersfield. Zij be gon. te spuiten op 15 Maart 1,1., en met uitzondering van één dag, waarop de brom. gedurende acht uren door zand veritopt bleek, vloeide de petroleum onafgebroken tot den 31 en Maart, met een opbrengst van 42.000 vaten olie per etmaal. Sedert dat tijdstip bedroeg de dagelijksche opbrengst 42.000 tot 45.000 vaten. De straal olie is zoo krachtig, dat hij in den vorm van een kolqm tot op 80 M. boven den top der kraanloods stijgt, die zelf 28 M. hoog is. Het is natuurlijk onmogelijk gebleken dezen straal op de gebruike- lijké wijze (en in letterlijken zin) on der-dak te brengen; vandaar dat de oliestraal in de open lucht omhoog spuit, terwijl de nedierplassende petro leum een uitgestrekten vijver rondom den'slraal vormt van verscheiden hon derden voet Lengte aan beide zijden van de loods. De Prins en Prinses van Teek. Met de nachtmailboot kwamen Zaterdag te Vlissingen aan prins en prinses Alexander van Teek, die per aan sluitenden mailtrein de reis naar Soestdijk voortzetten. De verjaardag van H. M. de Koningin. Men meldt uit Den Haag De feestelijkheden, welke bij gele genheid van de viering van den ver jaardag van H. M de Koningin door het Haagsche Comité voor Volksfees ten in den namiddag van Woensdag 31 Augustus e. k. in den Koekamp zullen worden gegeven, zullen bestaan ineen openluchttooneelvoorstelling door Verkade's tooneelgezelschap op gevoerd zal worden Lanseloet ver schillende dansen (alsTiroolsche dies, Spaanscbe dans, Gavotte Louis XV, Spaansehe manteldans, menuet 4 la reine en tot slot een tableau, voorstellende een hmde aan H. M. de Koningin) door 40 meisjes, leer- iingen van den heer Th. J. van der Hsagen en onder dieDS leidingvoor- draenten door Abraham de Winter, voorstellingen door het specialiteiten- gezelschap van gebroeders Boesnach, korfbalwedstrijden, gymnastiekwed strijden en trommelmarsch, terwijl het geheel zal afgewisseld worden door muziek. De Engelsohe ambassade. De omstreeks 3 uur Zaterdag uit Den Haag vertrokken trein met den chef en de 4 leden der buitengewona Engelsche ambassade kwam om half- zes te Apeldoorn binnen. Aan het stations; werden de verte genwoordigers van het Engelsche Hof ontvangen door Hr. Ms. ceremonie meester baron Snouckaert van Sohau- burg, die den ambassadeur in een met vier paarden bespannen gala- rijtuig, voorafgegaan en gevolgd door een escorte huzaren van het regiment uit Deventer, naar het Paleis op Het Loo begeleidde. Daarachter reden volgrijtuigen met de overige leden van het bijzondere gezantschap. Ten 7 uur ontving H. M. de Ko ningin den ambassadeur in gsboor, die aan H. M. door den minister van Buiteniandsche Zaken werd voorge steld, waarna de chef der missie de leden der ambassade aan H. M. pre senteerde. Onmiddellijk daarna is de Engelsche gezant bij ons Hof, Sir George Buchanan, bij H. M. toege laten tot overhandiging van zijn nieuwe geloofsbrieven als diplomatiek verte genwoordiger van koning George. Daarna wes er galadiner ter eere van de Britsche autoriteiten. De kapel van het 8e regiment in fanterie uit Arnhem luisterde het diner met muziek op. Diefstal van tin. Vrijdagnacht zijn uit het pakhuis van de metaalmaat- schappy firma W. van Houten en Zoon, aan de Baan te Rotterdam, twee blok ken Ban ka tin, elk wegende 35 K.G., gestolen. De inbrekers hebben zich met het gestolene waarschijnlijk langs een touw uit de eerste verdieping aan de zijde van de Schiedamschevest in den tuin laten zakken. Mishandeling. Bij Tubbergen zijn de gebroeders R. door de gebrs. Boer man uit Geesteren aangevallen en beest achtig met messen toegetakeld. De da ders zijn gearresteerd. Een merkwaardig diertje. Een der boekbinders onzer binderij, Van Bla- del, zoo meldt „Het Huisgezin" had indertijd een rups gevangen en deze in een lucifersdoosje geborgen, waar het beestje zich weldra inspon in een bedje van fijn gaas, om na zijn wonderbaarlijke metamorphose, dat groote geheimzinnige raadsel in de na tuur, straks als vlindertje, in een praohtkleedje gedost, te zweven en te vliegen over de aarde. Het beestje heeft thans in zijn eng celletje tusschen dun ne donkerbruine muurtjes opgesloten, het wonder zijner Verandering van krui pend gedierte in een zwevend vlinder tje, totaal verschillend in gedaante van zijn vroegeren staat, beleefd, en is de zer dagen als vlindertje te voorschijn gekomen. Maar een allermerkwaardigst ver schijnsel bij dit vlindertje, een zooge naamd uiltje, is thans, dat het over dag op zwerftocht uitgaat en vrij rond fladdert, God weet waarheen maar zonder maitkeeren eiken avond weer naar zijn lucifersdoosje, dat op een bast in de huiskamer staat, te rugkeert, om daar den nacht door te brengen. Kon door een deskundige het diertje worden geobserveerd, wie weet welke interessante ontdekkingen hier te doen zouden zijn met betrekking tot het leven dezer beestjes. Aan toeval kan hier niet worden gedacht, want reeds zeven dagen achtereen volgt het trouw deze levenswijze. We hebben er ons zelf van overtuigd. Kon het spre kenhet zou beslist den mensch, die zich zoo druk maakt met de vlieg kunst, toeroepen: „Volg mijn metho de, als ge kunt. Strabs was ik, even als gij, aan de aarde gekluisterd, en nu, kijk nu eensdaar ga ik hoor!" en met een zwierig gefladder, met meer succes dan Icarus zaliger, de proeven zijner kunst vertoonen. Ongelukken. Het „N. v. N." meldt, dat aan boord van de Duitsche stoom boot „Cleopatra", die bij, de Hembrug ligt, een ernstig ongeluk heeft plaats gehad. De 2e-maehinist werd door de machine, die voor het electrisch licht aan boord zorgt, gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. De le-machinist werd eveneens ge wond. Hij kreeg, toen de man rond slingerde, een slag met een der been en tegen jden telaap. De zwaar gewonde 2e-machinist werd naar Amsterdam vervoerd en in 't gast huis opgenomen. Gevaarlijk spel. Zaterdagavond heeft te Utrecht een jongen, spelende met een flobertpistooltje, een anderen jongen boven den linkerslaap verwond. De jongen is naar de Rijksklinieken vervoerd. Door een koe. Vrijdag werd te Leeuwarden een Landbouwer te Oud- kerk door een wilde koe gestooten. De stoot kwam met zooveel geweld aan, dat de geneesheer hersenschudding con stateerde. Arme kleine. Te Nieuweschans (Gr.), zat een tweejarig kindje van den opzichter R. in een kinderstoel met een touw vastgebonden. De stoel viel om, het touw slingerde zich om den hals van het kind, dat een oogenblik later geschikt bleek te zijn. Zaterdagmorgen vroeg is verdron ken een 7-jarig zoontje van R. Ver maas te Burkmeer (N.-H.). Verdronken. Vrijdagavond om streeks 6 uur werd het 4-jarig doch tertje van den heer K. van Dongen aan de Madeliefstraat te Dordrecht, om een boodschap gezonden. Toen het meisje na een uur niet was terugge keerd, maakten de ouders zich ongerust en ging men haar zoeken, met het gevolg dat de vader tegen 8 uur haar lijkje in den spoorvliet bij de Tulp straat vond. Het lag met hoofd en bee- nen omlaag voorover in het water, Hij rolde oen sigpiret schudde tiet hoofd en hernam Het zou mü niet verwonderen, Idait mijn' poef oofc van zulke gelegen heid gebruik gemaakt heeft. Ik zou wel eens .willen wieten met wlelke uitvinding hij dat groote' lot ge wonnen heeft! pit moet iets, zeer aardigs zijn. Terwijl hij zijne sigaret aanstak, slenterde hij langzaam voort. Eens klaps hleef hij staan nabij twee per sonen, die halfluid samen spraken en eenigszins .afgezonderd tegen de [beschutting a.an de aehterstreven za ten. Een koperkleurige Canadees in 'de kleeding ya,n zijn land, ca een, jongeling van ongeveer vijf en twin tig jaar. D© Canadees was reeds van een gevorderden onderdonzijne ha ren werden grijs, zijne wangen wia- ren hoil.zijne, oogen, diep> in het hoofd flikkerden koortsachtig. In de [hland hield hij .een fleschje, gevuld met een goudkleurige vloeistof, Do jongeling was een Eransche ge- .noesheier, die in Amerika fortuin ging zoeken. Sedert tien jaren .dus zijt, gij dolor de koorts ondermijnd, zeide de ze; en gij hebt plets dan dezien drank om. ze te bestrijden? - Ja, antwoordde de Indiaan in liet Eransch, pn aan dezen drank dank ik tot heden mijn leven. (Wan neer de koorts toeneemt, zijn vijf of zes druppels gr van voldoende pm de kwaal fe doen .overgaan: [Wat'voor .drank is dat? Eien aftreksel yan. plan ten, [die men in .onze bergen yindt. -Kent gij den naam dezer plan ten In mijne moedertaalalleen. Als men er ©en lepel van drinkt .met wijn bier of brandewijn vermengd, dan veroorzaakt dit meng sel eene dolheid in [het hoofd door een© soort van voorbijgaande waan zinnigheid gevolgd, welke soms uren lang duurt. Tijdens deze .krankzinnigheid ijlt men en is als gedwongen om zijne 'gedachten kenbaar te maken; z'oo- dra zij .ophoudt, herinnert men zich hiets meer. In mijn land verplicht men den jpan, dien men verdenkt in eien gewichtige zaak gelogen te hebben, dien drank in te nemen,. Dat is zeer wonderlijk. jOjvidel had ongemerkt toegeluis terd .er Was hem geen woord ont gaan yan hetonderhoud der twee sprekers en van de uitleggingen van den .Canadees. Drommels! prevelde hij, zfeier wonderlijk, maar toch niet nieuw. Ilc ken den-drank yan dien oude: ik heb hem op den; boulevard zien gebruiken in een toioneelstuk. .En ik meende toen, dat het fijn uit gedacht was. Het schijnt, dat die schrijvers niets uitvinden. "[Wjat zou mij beletten, hadde ik dien drank, om' hem! aan mijn neef in te geven hij: zou jn ij dan uitleggen, waarom zijne haren van kleur zijn veranderd en mij vertellen, hoe hij fortuin ger maakt heeft. Ik zou dan voor goed 'zijn verleden kennen en .weten, .wat 'hiji in zijn schild yoert D© twee mannen .zetten hun gp- isprefc voort en Oyide [Luisterde weer met beide poren. ,Om eien proef te nemen moet men dien. wonderdrank bezitten [Wilt gij er mij een deel van afstaan .Onmogelijk Ik heb juist ge- hoeg om jnijne verpleging voort te heit, ten. Ik zou nochthans wel verlangen 'dit wonderbaar geneesmiddel te on derzoeken. [Waar zou ik mijl dien drank kunnen aanschaffen Zoio gijl naar New-York gaat, schrijf dan het volgende adres op: Ovide, met den rug naar de spre kers gebeerd, had al spoedig .zijn zakboekje gereed. De Canadees dicteerde: j Chuchilliny, elfde laan, num mer 24. Die Cuchilliny is een man van mijn dorp, die Canada heeft ver laten om te New-York handel te drijvenhij laat den drank uit onze bergen komen en verkoopt hem te gen goud. Gij: zult vijftien dollars moeten betalen voor ©en fleschje niet grooter dan dit. Het is afgrijselijk duur, maar ik zal het toch koopen. Ik wil dien drank [bezitten. Ovid© had den naam' en het adres in zijn zakboekje geschreven, i Ejn ik dan, zeide hij, ik zou gaarne vijf-en-zeventig frank geven om' mijn neef een lepel van dien pïaatdrank toe te dienen, en zijn tong eens los te maken, maar 1 De belbegon te kleppen voor het middagmaal van dereizigers der twee klassen. D© Canadees en de Fransche1 ge neesheer begaven zich naar het tus- ischendek; :Ovide stak zijn boekje in den zak en volgde hen. Terwijl het. voorgaande bij' den voorsteven yan den „Lord-Mai're" plaats had, had Garand in den salon de gelegenheid gevonden om met Noëmie Mortinier de dochter van den ingenieur, in gesprek te geraken, Zijn verlangen pm' met James Mor te nier kennis te maken, was se dert Ovide's yerhaal nog .vuriger geworden. Joris Garaud, de dief, de- krand- fetichter, d© moordenaar, droomde niet alleen meer van fortuin. De heerschzucht, die hem bezielde, was Wakker geschud en groeide snel aan. Hij blikte pp na;ar hoogere kringen. Hetgeen hij gestolen had, telde hij niet meer. Tweehonderd .duizend frankenHij hegeerde millioenen en hij zou zei hebben. Het toeval was hem gunstig. D© blonde Noëmie had zich aan de piano gezet, terwijl James Mortinier met eenige kennissen sprak. Het meisje bestudeerde eene operette die graa ien opgang maakte te Parijs Joris was een groot liefhebber van het tooneelhij had' d© opvoering der operette meermalen gezien, en ken de er al di© aria's van Hij plaatst© zich op kleinen afs tand' om haar des te beter te kunnen hooren Toen [zij Garaud' aandachtig zag toeluis teren, werd' zij eenigszins verlegen; doch zij onderbrak haar spel niet. Teen zij geëindigd had, wendda Joris zich 'dot de speelster. Men ziet; juffrouw, zeid© hij, dat gij in Frankrijk gereisd hebt, en dat gij ook te Parijs geweest zijt. Het meisje sloeg haar blauwe oogen dankbaar op een persoon, die haar zoo vleiend toesprak en vroeg, half glimlachend, met zachte stem: Waaraan ziet gij .dat, mijn heer Dat gij 't muziekstuk piet zoo meesleepend zoudt uitvoeren, indien gij het te Parijs, in den schouw burg, niet gehoord hadt. Ah! gij zijt Franschman,mijn heer Ja; juffrouw. Gij hebt gelijk, mijnheer, fk 'heb die motieven te Parijs gehoord Zij schenen mij heto.overend en ik heb ze onthouden Gij hebt een wonderbaar geheu gen. Voor het geen mij bevalt, ja. En vele zaken bevallen mij in Frank rijk. XXXVI.. Ik begrijp dat, alhoewel ik mij zonder verdriet yan Parijs verwij der. Gij verlaat Frankrijk piet .voor altijd Voor altijd Ik geloof van neen, maar voor het oogenblik kan ik den duur mijner afwezigheid nog niet bepalen: doch hel kan mis- 'schien lang zijn. Ik hen werktuigkundige en ben voornemens te gaan werken in ze kere huizen, wier wondere uitvin dingen men roemt, het huis [Mor tinier vooral. Noemi keek glimlachend op Meent gij het huis James Mor tinier vro eg zij Ja, juffrouw. Het huis James Mortinier, wiens hoofd in Europa geroemd wordt Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1