DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, Bericht. HAARLEMSCHE ALLEDACJES BUITENLAND. Zaterdagavoodpraatjes. BCigiderfoasisswest 29-31-113, Haarlem BINNENLAND. ZATERDAG 3 SEPT. 1910. 35ste Jaargang N«. 7283 Bureaux van Redactie en Administratie intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertontiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RiCARDO's Advertentie-Bureau, H. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam. Int, TWoon 1020. Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de pöïï^ën vermddTtegen ongelukken verzekerd voor: De ultkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Qracht 11 Dit nummer bestaat uit uier bladen, u>. o. de Of- ficiëele Kerklijst en het GeïllustreerdZondags- blad in 8 bladzijden. EERSTE BLAD. Zijn wij goede handelslui? Algemeen Overzicht. 0e Kuijper-Hetze. DIE HMRLEMSCHE COMMIT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem f 1,85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1,85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers 0,08 PRIJS DER ADVERTENT1ËN Van 16 regels 60 eent (oontant 50 cent) Iedere regel meer 10 cent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland 20 oent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cent (i contant). _u wHva.'vnMtsaM.aafiKiasvra o w utipiuaai v uui 100 O - wiviuun iVi&V. levens^ Jnge- fil fl GULDEN bö Qflfi QULMSN 1 l$É ÖULDEN b« 1 flIÉ GULDEN bi, GULDEN bij 4U U —den. «Biggii V.erUe.8 Van 6611 verlies van M verlies van schiktheid tot werken. overlijden. II hand of voet. éen oog. éen duim. 60 verlies van één wijsvinger, GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De gelegenheid, zich voor f0,50 te abenaeeren op het Kort Verslag der Tweede Kamer blijft nog eenige dagen opengesteld. Zij, die het vorig jaar, door bemiddeling van onze admini stratie dit Verslag betrokkeD, worden dringend verzocht zich opnieuw aan te malden en het bedrag ad f 0,50 vóór Dinsdag a.s. te storten. DE ADMINISTRATIE. No. 63 Onder de schaduw van ons stad huis kwamen gisteren in vergade ring bijeen de besturen van onze bui tengemeenten en zij passeerden dus het stadsgebouw, waar zij zoo dik wijls tevergeefs om waterlevering hadden aangeklopt. Nu hebben zij de handen ineen geslagen, laten Haarlem in zijn iso- j lement achter en staan op 't punt zelf een waterleiding te stichten, die j de Haarlemsehe verre overvleugelen zal. En ondertusschen komt nu Haar- j lem voor den dag met een geheim Raadsbesluit van Mei, dat water j aan de buitengemeenten aanbiedt! Te laat We zagen ook den Directeur on zer Waterleiding naar die vergade ring opgaan zij het dan ook niet in die kwaliteit! en onwillekeurig dachten we aan een Canossagang. Nu Haarlem op bezoek bij de bui tengemeenten. Hoe zijn de rollen omgekeerd! Er is een tijd geweest, dat de bui tengemeenten ook vruchteloos aan klopten bij Haarlem voor gasleve ring. Haarlem bleek onhandelbaar en draaide eerst bij toen hette laat was. De buitengemeenten hebben thans zelf bloeiende gasfabrieken. Ziedaar, twee leelijke stroppen! En dat Haarlem van goed zaken doen verstand heeft, gelooven we nu maar half meer. We hebben bier onzen tijd laten voorbijgaan. Leelijke berichten brengt de inter- naionale anticlericale pers uit PORTUGAL. Leelijk in dubbel opzicht. Vooreerst omdat ze den toestand allesbehalve gunstig schilderen. En tweedens omdat ze laten door schemeren wat de tactiek van de in ternationale vrijmetselarij is, en waar het op uit zal draaien. Een correspondent van een der Fransche bladen heeft n.l. den leider der Portugeesche revolutionairen (republikeinen noemen ze zich) geïn terviewd, en heeft vertelt van z'n on dervindingen. Daarbij kreeg de correspondent over het geheel bij zijn onderzoe kingen en besprekingen den indruk, dat de Portugeesche monarchie OP ZEER LOSSE SCHROEVEN staat, en dat het met koning Ma nuel's troon allesbehalve gunstig gaat. Of de overgang van de monar chie tot de Republiek bloedig of vreedzaam zal gaan, kan hij niet zeggen; maar dat die overgang te wachten is, acht hij zeker. Costa, de republikeinsche leider, verklaart, dat de republikeinen er niet aan denken, geweld te gebrui ken, maar zich er toe zullen bepalen de monarchie te doen inzien, dat zij afgedaan heeft en het beste zal doen het bijltje er bij neer te leggen! Dat is wel een heel naieve veron der stellling! Het Portugeesche kabinet, zoo wordt verder uit Lissabon gemeld, trekt de conclusies reeds uit de plaats gehad verkiezingen. En deze zijn? Ge raadt het niet in tienen! Minister Teixeira Souza is voorne mens de linkerzijde der Kamer tege moet te komen door een anti-clerica- le politiek, in den geest van den Spaanschen minister Canalejas... Hij heeft last gegeven, dat een commissie een enquete zal instellen naar de religieuse orden, die in Por tugal gevestigd zijn, en daarbij vooral aandacht zal wijden aan de vreemde monniken, en aan de orden die niet voldoen aan de bepalingen der Portugeesche wet. In parlementaire kringen wordt beweerd, dat de minister die orden uit Portugal wil doen uitzetten. Daar hebben we het! Hoe je het ook draaien of wenden zult, ten slotte hebben „de clerica- len" het gedaan, en de „monniken" zijn er de schuld van! Welja! Of nu evenwel, als de „monniken" bet land zijn uitgedreven, en de ker ken zijn gesloten, en de kloosters zijn onteigend, en het g eld van kerk en armen is ingepalmd, of dan de republikeinen en maqonnieke anti- clericalen monarchaal zullen gewor den zijn? Och heere, wie gelooft dat? DE KRETA-KWESTIE. draait nu, naar het schijnt voorna melijk om den heer Venizolos, die een dubbele partij speelt: in Grie kenland en op Kreta. Hij heft zich tegenover een ver tegenwoordiger van den „Matin" te Rome zeer geruststellend uitgelaten over zijn plannen. „Ik weet nog niet, zeide Venizolos, of ik het mandaat dat de kiezers te Athene mij willen toevertrouwen, zal kunnen aanne men. Ik zal het zeker niet aannemen zoo er eenige kans op verwikkelin gen uit voortkomt. En ik bedoel na tuurlijk binnenlandsehe verwikke lingen en niet internationale, want deze laatste kunnen niet voorkomen. Ik ben Griek en mijn vader is acht tien jaar uit Kreta verbannen ge weest omdat hij Griek was. Maar daar ik er natuurlijk niet overdenk mijn nieuw mandaat te aanvaarden, zonder eerst mijn ambt als hoofd der Kretenzer regeering neer te leggen, kunnen er geen buitenlandsche ver wikkelingen voorkomen. Maar ook van een binnenlandsch standpunt be zien, zou ik nimmer aanleiding-tot moeilijkheden willen geven. Ik ga dan ook naar Kreta om mijn vrien den te raadplegen en met mijn te genstanders te praten. Daarna zal ik een beslissing nemen, die dus geheel zal afhangen van de opvatting der verschillende partijen. Zoo ik het mij aangeboden mandaat aanvaard, dan heb ik daarmee slechts één be doeling: mede te werken tot den vol komen vrede voor Griekenland en Kreta, naar buiten en inwendig. In diplomatieke kringen te Kon- stantinopel oordeelt men volgens een bericht uit Konstantinopel aan de „Köln. Ztg." dat Venizolos en wel licht ook Pologeorgis, wanneer zij kunnen bewijzen, Grieksche, staats- aankoorigen te zijn, tot de Interna tionale Vergadering kunnen worden toegelaten, doch dat Kretenzers moe ten worden uitgesloten. In een onderhoud met den Turk- schen minister van Buitenlandsche Zaken, beweerde de gezant Gryparis, dat Venizolos en Pologeorgis Griek sche onderdanen zijn. De in Turkije gekozen en voor de Nationale Vergadering, zullen ech ter, op grond van de Strafwet en de verordening op den staat van beleg gestraft worden, aldus meldt een te legram. Heel duidelijk is dat niet! De Czaar in Friedberg. De Kei ler van Rusland ondernam gisteren morgen met zijn oudste dochtertje een rijtoer naar Nauheim, naar de Salines. Hij bezichtigde de Ludwigs- bron, liet zich de inrichting der Sa lines verklaren en keerde toen te voet naar Friedberg terug. Een gevangenisoproer in Italië. In de gevangenis te Lucera zijn een aantal gevangennen in opstand ge komen. Men trachtte de deuren te verbreken en te vluchten. Gendar- 1 merie en karabiniers werden te hulp geroepen om de orde te herstellen, i Zij slaagden hierin eerst na een he vig gevecht, waarbij negen gendar men en karabiniers ex-nstig werden gekwetst. Beetgenomen. In Kopenhagen vergadert op dit oogenblik een In ternationale van socialisten. Dat con gres ontving deze week uit Parijs een telegram, onderteekend Briand, waarin de afzender verklaarde, dat hij zijn politieke meening niet ver anderd had en overtuigd was, dat de toekomst aan de sociaal-democratie behoort. Het voorlezen van het tele gram wekte hij de vergadering groo- te geestdrift! Later bleek, dat men zich met een doode musch verblijd had, daar niet de Fransche minister president maar een grappenmaker 't tvlegram had afgezonden. Roosevelt weet er wel voor te zorgen, dat hij het onderwerp van het gesprek blijft. Niet alleen doet hij tel ken dage da wereld verbaasd staan door de stoutheid van zijne beweringen in zijn verschillende redevoeringen, hij is thans ook een heftige polemiek be gonnen in de „Outlook" tegen zijn vij anden en belagers. Eenige weken geleden had n.l. de te New-York verschijnende „Evening Post" beweerd, dat Roosevelt, die voortdu rend met zoo groot misbaar te velde trekt tegen corruptie van plken aard, indertijd koek en ei was met de cor- rupste personen en dat hij o.m. Harri- man had weten te bewegen/geld bijeen ie brengen voor zijn verkiezing tot pre sident. In het jongste nummer van de „Out look" komt Roosevelt nu met groote felheid tegen die beschuldiging op en verklaart hij, dat de feiten in de „Eve ning Post" met opzet verdraaid zijn voorgesteld, dat Harrima® hem nooit geldelijk heeft gesteund bij zijn verkie zing, en daaraan voegt hij dan nog eenige liefelijkheden toe aan het adres van de „Evening Post." Een middenstandsvriend. Te Pest heeft een zonderling, die 't vorig jaar gestorven is, zijn vermogen van twin tig millioen geschonken aan een stich- ting tot steun van middenstanders die buiten hun 6chuld in 't ongeluk gera ken. De Koningin-Moeder op reis. „Reutei" seint uit Königstein in denTaunus, dat H. M. de Koningin- Moeder der Nederlanden Donderdag avond daar aankwam, voor een bezoek aan de GroothertogiD-Moeder van Luxemburg. Aan het Btation werd H. M. ontvangen door de Groothertog in van Luxemburg met hare dochters, en de Groothertogin van Baden die sedert eerige dagen in Köaigstein vertoeft. De stad was feestelijk ver sierd. De opening der Kamer. H. M. de Koningin komt den 20en in de residentie voor de de opening der zitting van de Staten-Generaal. Minister Heemskerk in Amsterdam. Naar wordt medegedeeld, is door Minister Heemskerk het perceel Oranje Naesauiaan 47 (Willemspark) te Amsterdam ter bewoning aange kocht. De Statenverkiezing in Zaandam. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het district Zaandam (vacature K. de Boer Cz) zijn candidaat gesteld de heeren J. Brinkman Hz. (vrijz. demen K. Prins (8. D. A. P.), beiden te Zaandam woonachtig en leden van den Ge meenteraad. Talenten, die schipbreuk leden. De verslaggever van het „Rott. Nbld.", die eens heeft rondgezien in de werkinrichtingen te Veenhuizen schrijft daarvan Is dit niet eigenaardigEr zijn prima vaklui op Veenhuizen. Ik zag in de meubelmakerij boekenkasten, buffetten, stoelen schrijfbureau's enz staan, bestemd voor de justitieeie gebouwen, die prachtmeubelen waren. Voortreffelijk ontworpen en uitge voerd. En weet ge wat de ramp is, de vreeselijke fatale ramp voor deze mannen, wier maatschappelijk leven met bun bekwaamheid voizekerd was? Hun drankzucht I Herhaaldelijk werden deze bekwame werklieden na hun ontslag bij werk gevers aanbevolen en door hen graag aangenomen. Maar langer dan drie muanden hielden ze het meestal niet uit, dan kwamen ze weer tot mis bruik van sterken drank, werden weggejaagd en zonken in Veenhuizen terug, waar de volstrekte onmogelijk heid om sterken drank te krijgeD, hen voor den heelen duur van hun verblijf, drie jaar somp, rustig en arbeidzaam aan hun werk hield. Als men in Veenhuizen heeft rond gezien, gevoelt men, welk een af schuwelijk kwaad bet misbruik van sterken drank is. Dienstplicht van een fabrikant. De heer L van O mme, sigarenfa brikant te Wageningen, heeft de vol gende kennisgeving in zijn fabriek aangeplakt „Daar ik opgeroepen ben om van 12 September tot ultimo October mijn militaire dienstplichten te vervullen, ben ik genoodzaakt mijn fabriek ge durende dien tijd stop te zetten. Met ingang van Zaterdag 10 September geef ik daarom aan alle werklieden ontslagzij, die einde October opnieuw bij mij in dienst wenscheD te treden, kunnen zich tegen dien tijd bij mij aanmelden Hierdoor worden 14 arbeiders gedu rende 6 weken werkloos. De heer Van Omme heeit vergeefs san H. M. de Konmgin vrijstelling van de herha lingsoefening gevraagd. De anti-revolntionnaixe „Nieuwe Prov. (mm Courant" schrijft over de houding den ajitdclericale pers na de uitspraak van den eereraad f „Het viel te .voorspellen dat ook na de uitspraak van den Eereraad de las ter-campagne een poosje zou worden voortgezet. Het oogmerk, dat men wilde bereiken, bleef im mers. Men wil Dr. Kuyper uit den weg hebben en daardoor de kracht der coalitie breken. De geheele aan val is een politiek bedrijf van zeer laag karakter. Op enkele eigenaar dige dingen wilLen wij wijzen Voor eerst wesrd er .een opmerkelijke ver gissing gemaakt in het telegram, dat den inhoud van de uitspraak van den Eereraad weergaf, en dat aan verschillende bladen werd toegezon den. Dit telegram gaf een kort over zicht van de uitspraak, kort, maar op een voornaam punt zeer onjuist.- [Want er stond, dat Dr. Kuyper zich interesseerde voor den heer E A. Lehman®, en hem voor een ridder orde in aanmerking wilde doen ko men, omdat deze gelden stortte in de anti-revolutionnaire partijkan In hét rapport zelve stond niet het woord „omdat" maar „nadat". Hier. Was het dus dadelijk een verwarring van het post hoe en propter hoc ten nadeele van den "beschuldigde Nu zal dit wel een vergissing zijn ge weest, maar erg druk heeft men het zich met de rectificatie niet gemaakt Een tweede vergissing leverde de Haagsche briefschrijvier van de „Arnh. Courant", die vertelde: Men ziet zelfs bladen van die richting (de anti-rev. richting ld welke verzwijgen wat het rapport als vaststaande heeft erkend aan- CLIII. Boffen. Een terugkeer naar den ouden tijd Juist wat we hebben moeten, en een goede raad voor de sporttentoonstelling Van kteinsteedsche maatregelen en van iemand, die het nu altijd treffen moet. Over een sedert kort heel bekend geworden schoolmeester en over een school die een prachtig figuur zalmaken We hebben geboft! Je kunt er een andere en wat meer parlementaire uit drukking voor gebruiken, als. je wilt, maar het feit-zelf komt naar mijn be scheiden meening dan toch hierop neer we hebben op den Koninginnedag gru welijk geboft! Verbeeld u: den volgen den morgen regende het, regende het... dat er van heel het zomertheater en z'n ap- en dependenties geen steek meer intact was. De gronjd was pap, en de openluchttheaters hingen erbij alsof de natte wasch uithing. Stelt u voor, dat de Koningin niet op 31 Augustus^ maar primo September eens verjaard had: wat zou dót een teleurstelling geweest zijn! Want het kinderfeest zou in den morgen in den meest letterlijken zin des woords in het water zijn gevallen, en reken er op, dat we dan niet het sensationeel en zenuwprikkelend ge zicht zouden gehad hebben van de koord-steltenloopende juffrouw, die op één wiel op een staaldraad fietste en... haast d'r hals brak, noch het schouw spel vain de drie acrobaten, 'die het projgranxma ons telkens onder een an deren naam in allerlei gedaanten op- disdite, noch ook 't gezicht van de mooie ballonopstijging, die de clou is geweest van dit Koninginnefeest! Ja, die ballonopstijging is toch wel wat bizonders geweest! Is het niet typisch, dat terwijl heel de wereld vooruitgaat en het modernste zelfs niet goed ge noeg is, terwijl onze krant blijkens een Alledag] e zelfs ai denkt aan de mogelijkheid van een „vliegweek" in Haarlem, nu eens géén vliegmachine, geen aëroplaan, geen bestuurbare lucht- ballon, geen onbestuurbare gas-ballon zelfs, maar een primitieve „Montgol- fière" de lucht inging op Koninginne dag? Inderdaad, al heb ik van die hoog vliegers gehoord (overdrachtelijk ge sproken, want ze bleven stilletjes op den beganen grond!) die zoo'n warme lucht-ballon „oubakken kost" vonden, toch durf ik beweren, dat de opstijging van zoo'n ballon me beter bevalt en veel aardiger, practischer en aanbeve lenswaardiger voorkomt, als je tenmin ste eenmaal een luchtballon hebben wilt, dan al die gasballons, die we hier vroeger wel eens genoten! Met dat gas is 't vooreerst een ding, dat niet aan het einde schijnt te komen. Aardigheid is er aan zoo'n vulling met gas heelemaal niet: je houdt de pijp maar open, en langzaam aan gaat het. Maar hier zag je dóór den dunnen bal lon-zelf heen het groote stroovuur op vlammen, hier hoorde je het knet teren en zag je den vuur-stoker (be paald een bakker!) met allen ijver aan het werk. Hier duurde het ook niet uren vóórdat er wat vorm aan den ballon kwam, laat staan dat-ie op gaan kon, zooals het met ons slechte en door 't watergas zooveel zwaarder gemaakte lichtgas gebeurt, maar hier was alles in een goed 'half uur afge- loopen: precies wat men op zoo'n feest noodig heeft! Inderdaad, naar mijn gewone menschenverstand is zoo'n warme lucht-bal de best-geschikte, de meest-practische voor een volkspretje, en ik vind het werkelijk een heel goede kepze van Koninginnedag, om dezen kranigen Luchtkapitein te engageerem. Ik zou dan ook wel willen vragen, of zoo'n luchtvaart niet juist iets wezen zou voor het Brongebouw, waar de sporttentoonstelling op het eigenlijke ge bied van de sport juist heel kalmpjes is, als je ten minste de rolschaatssport eraf trekt. Want schoenpoetsen, wat zoowat het eenige is wat je op deze sporttentoonstelling „in werking" kunt zien, kan je moeielijk onder „sport" tellen! Zoodat ik maar zeggen wil, |dat men door eens een luchtvaart te orga- niseeren, op sportgebied dan een heel klein beetje nader zou komen aan het met vele luchtvliegtuigen en andere moderne sportmiddelen voorziene aan plakbiljet, wat u? Enfin, ik zal maar eens afwachten of meneer van Gasteren mijn goedbedoelden raad met de kas van z'n exploitatie kan over eenbrengen, en als de kapitein uit. Mun- chen hoe heet-ie ook weer? nog eens de lucht ingaat op het plein van „Japan", dan hoop ik dat de tallooze toeschouwers hem met een welgemeend en hartelijk hoera! zullen uitgeleide doen naar hooger sferen, ondanks de kleinzielige pietlutterij van de politie, die voortaan in het Brongebouw fees ten met pantomime en stommetje spe len schijnt te wensehen, en die ter wille van een stuk of drie, vier groote heeren angstvallig toekijkt dat er geen „bu rengerucht" wordt gemaakt! Och, och, wat doen we toch somtijds in ons goede Haarlem nog erg kleinsteedsch! Stel je eens voor, dat het Arnhemsch' gemeentebestuur een paar jaar geleden een tentoonstelling met allerlei aardig heden in het gebouw Musis Sacrum had verboden, dat mjidden in de stad) ligt, of dat het stadsbestuur vatt Nijmegen captie had gemaakt tegen het attractieterrein „Klein Zwitserland", waar het 's avonds een gewoel was van wat-ben-je-me, doch waar ieder Nijmegenaar, en óók de vlakbij wonen den, pleizier in had om'dat het den goeden naam van de stad vooruit bracht en het vreemdelingenverkeer bevorderde, wat zouden we niet over zulke kleinzielige gemeentebesturen in zoo'n geval gelachen hebben! Het voor beeld is voor Arnhem en Nijmegen dan ook eenvoudig ondenkbaar, maar is het niet allergekst, dat we in Haarlem met een koel gezicht en of het zoo hoort precies zoo'n zelfde malle historie in werkelijkheid slikken en een tentoonstelling met attracties, die voor onze stad heel wat voordeel zou kunnen afwerpen als iedereen flink meewerkte, zoo goed als tegenge werkt zien? Daar zijn zoo van die dingen, die geen goed schijnen te kun nen doen, en het Brongebouw is daar, dunkt me, in de oogen van ons gemeentebestuur één van. Nét precies als er menschen zijn, die altijd en eeuwig dingen beleven, waar een ander vreemd van blijft, en die je ook bij een ander niet mogelijk zou geoordeeld hebben. Zoo iemand is bijvoorbeeld m'n collega (hij is immers ook een kranten- schrijver, net als ik?)' Tideman uit BToem endaal, van wien ik nu zoowaar hoor, dat er een aanslag op 'm ge pleegd is! Ja, je moet het zoo mis niet nemen: een heusche aanslag! 't Is van bgiang, en ik schrok er warempel'van toen ik het hoorde: tot dusverre had meneer Tideman nog enkel en alleen maar op z'n raap gehad van de kran ten die 'm van tijd tot tijd in figuurlij ken zin aframmelden, wat echter ie mand die, ook figuurlijk gesproken, een dikke huid heeft, vrij koud kan laten. Doch nu wordt het erger met 'm, nu hij in den meest letterlijken zin des woords en in z'n eigen huis wordt aangevallen! D'r zullen nu natuurlijk wel kwa(de tongen zijn, d!ie beweren, dat hij het er naar maakt, maar 'dat is geen zeggen, en ik hoop dan ook maar, dat die manieren om iemand waarmee je ruzie hebt, naar de keel te vliegen of met een mes aan te val len, hier geen regel zullen Worden. Neen, zoover moet het in ons vreed zame vaderland niet komen en het is maar goed dat de politie dien driftigen cliënt ingepikt heeft. Hij zal nu wel ervaren, dat het met advocaten slecht kersen eten is, want ze gooien altijd met de piRen en ais je op je eigen gelegenheid terug wilt gooien, dan kom je van .een koude kermis thuis! Trou wens, al dat soort manifestaties zijn 'dom en dwaas, en mijn lezers zullen begrijpen dat ik hetzelfde woord over heb voor dien schoolmeester, die op Koninginneverjaardag dien veelbespro ken streek uithaalde om onder het zin gen van het Wilhelmus eens op eigen houtje te gaan manifesteert ft. Ik ben er nog niet met mezelf over eens, of dat soort manifestatie enkel en alleen domheid is, zooals een van de kranten verontschuldigende) beweren wil ,of dat er kwaadaardigheid achter zit. Maar dót is zeker, dat de reputatie van den man naar de maan is, en ik wil u wel zeg gen: als ik niet Roomsch was, en m'n jongens gingen niet, zooals ze nu na tuurlijk gaan, op een Roomsche, maar op een openbare school, dan moest ik die school van meester Ten Broeke niet hebben, dót vertel ik je! Van scho len gesproken, met pleizier ga ik zoo van tijd tot tijd eens kijken naar den bouw van de nieuwe school aan de Westergracht, naast onze 'Kathedraal. Met des te meer pleizier, omdat ik door een vriendelijkheid deze we>ek al een kijkje mocht nemen van het schets- plan van dit gebouw: en dan zeg ik u, dat ik er versteld van stond, zóó mooi en sierlijk als het worden zal! 't Is voor een bouwmeester een heele toer, zoo vlak in de buurt van de Kathedraal een uit den aard der zaak vierkant en wat lomp gebouw neer te moeten zetten als een school is. Welnu, meneer Rob bers heeft, naar mijn gewoon leek en- vers tand, zoo'n mooi, afwisselend en prettig-er-uitziend gebouw ontworpen, dat de vrees heelemaal zal wijken, als zou zoo'n vierkante 6chool een beetje vloeken tegen de afwisselende bouw orde van de kerk daar vlak bij! Om eens een gemeenplaats te gebruiken: de nieuwe school zal een sieraad we zen van dit stadsgedeelte, en dat mag ik me*t te meer gerustheid zeggen, om dat eten deskundige, en bouwmeester van ondervinding en naam, mij dat uit drukkelijk verzekerde. Zoodat alweer in dit opzicht onze Katholieken flink voor den dag komen in Haarlem, ,'en dóór ben ik dan altijd blij om. 3 SEPTEMBER'.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1