A DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. •SS." 311 Sar 150 "H" 100 "Sr 00 2? KAARLEDSCHE ALLEDASJES Vrijdag 9 sept. 1910. 3S#4a Jlacrgang Ho. 7288 Kinderhuis vest 29-31-33, Haarlem EERSTE BLttP. De raadsverkiezing in Yelsen. BUITENLAND, 6emsngdo BuManMe berichten Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon IÖ2Ö7 Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeid, tegen"ongelukken verzekerd voor De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Gracht 11 Rit nummer bestaat uit twee bladen. Geïllustreerd Zondagsblad. Aan den Lezer. Oe electriciteitsprijs. J. P. HANDGRAAF. Algemeen Overzicht. HEUWE HURLEMSCHE COOIUHT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1,35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers 0,03 PRIJS DER ADVERTENT1ËN: Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent) Iedere regel meer 10 cent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland 20 oent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cent contant). 1000 GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 15 GULDEN b% verlies van één anderen vinger. Het Geïllustreerd Zondagsblad van e2e week bevat: Inhoud. I. Platen: Een hevige brand 6 Tiel; het fanfare-corps van hetgym- j^sium St. Alberti te Zuilderen; de nüissjsdm Czarenfamilic te Friedberg; 'Jriesterfcesten in de Haarlemmermeer rh priesterjubilea in Noord-Holland Jrel schrikkelijk spoorwegongeluk te ■®chelen; Jan Olieslagers vliegt te hecht; meeting ten gunste van den ^Ettelijken tien-urendag te Enschedé; ra Eucharistisch Congres te Montreal; 6 sporttentoonstelling te Haarlem (2); jhenwo R. K. Jongensschool te Haar- rai; Koninginnefeest te Haarlem (3), H. Tekst. De Czaai; op reis; Een raiiiieveete (vervolg, geïllustreerd); AL 'Erlei; Voor onze Jongens en Meisjes; £en ioorts (novelle). Het nummer der „Nieuwe Haar- ^Einsehe Courant" van gisterenavond ^ad iets bijzonders. Ge hebt het er niet aan kunnen '■'en, lezer, en daarom vertellen we het u maar. De „Nieuwe Haarlemscdie Cou lant" van gisterenavond isuitzon deringen voor buitengewone geval- 'eö daargelaten het laatste Summer van ons blad, dat in slechts vier bladzijden verscheen. Voortaan zal onze courant dus da delijks minstens zes bladzijden tel den, nu en dan ook acht en des Za terdags natuurlijk als gewoonlijk veel meer. Deze vergrooting der courant zal °nzen velen vrienden, die ons al zoo 'ang tot dezen maatregel aange boord hadden, zeker hoogst aange naam en tevens een nieuwe prikkel zi.in om voor ons blad te ijveren. De plaatsing onzer rotatiemachine die tot 15000 couranten van acht bladzijden in één uur tijds zal kun- hen drukken is een nieuwe verbe tering, waarvoor de voorbereidende hiaatregelen in vollen gang zijn en 'l<e binnen eenige weken zijn beslag hrijgt. Aan de .billijke wenscben om het vi'oeger bezorgen der courant zal dan geheel voldaan kunnen worden. Zoo gaat onze Roomsche courant Voor Haarlem en omstreken we eonstateeren het, dankbaar voor den steun dien we van zoovele zijden ge nieten steeds meer vooruit. DE DIRECTEUR. No. 68. Dat door het gemeentebestuur Vvordt overwogen, de prijs van den electrischen stroom voor licht en kracht te verlagen, zal door han del, industrie en winkelstand zeker met g;root genoegen vernomen wor den. Inderdaad, het is niet te ontken nen, .dat Haarlem nog altijd, wat het stroomverbruik voor particulie ren betreft, verre achterstaat, hij bij na alle andere plaatsen, alleen Groningen, naar we meenen, pr.o- ('entsg:ew'ijze uitgezonderd. - En dit is in hoofdzaak het gevolg Van de .veel te hooge tarieven. Vooral .van de electriciteit voor kracht. De Middenstands bew eging van al le landen richt zich tegenwoordig erop, den electrisohen motor voor het kleinbedrijf populair te maken. Electrische beweegkracht voor het kleinbedrijf is een van de voornaam ste factoren van behoud voor de kleinindustriëelen en van zelfver weer tegen de grootindustrie. Doch dan rust op de Overheid de plicht, het betrekken van stroom ook mogelijk te .maken door billijken prijs. Vooral dus de klein industriëe len zullen de nieuwe voorstellen van jB. en jW. met groote belangstel ling! afwachten. En het is nu, dunkt ons, ook de goede tijd voor de leveranciers van kleine motóren en de technische bu- reau's, pm de voordeelen van den kleinen electrischen motor in rui men kring bekend te maken. Dat brengt voordeel èn aan den industriëelen Middenstand èn aan de gemeente, èn aan henzelf!. Alweer raadsverkiezing in Velsen Die .zijn, van de vele. in onzen omtrek, langzamerhand de mee&t-bë- langrijke geworden, sinds door het optreden yan den wethouder Net- scher de scherpe partijschap in Vel sen de plaats heeft ingenomen der gemoedelijke dqrpsverhondingen Intusschen, de heer Netseher heeft hierbij de natuur geholpen bij de samenstelling van een gemeen te ,als deze, en bij de vele en ve lerlei eischen die haai" worden ge steld eischen die zoover* uiteen- loopen als verzorging van een groo- te-stads-'haven en anderzijds behar tiging van plattelandsbelangen maar kunnen ten gevolge hebben moest vroeg .of laat toch het patriarcha le dorpskarakter van den Velsen- schen gemeenteraad ,op den achter grond geraken. En we mogen den heer Netseher tevens pog dankbaar zijn, da,t hij' door zijn scherpe en hatelijke a,nti- clericale handelwijze .de groote meer derheid der Velsenaren al dadelijk opi de hoogte heeft gesteld, wien ze de belangen hunner gemeente niet moeten toevertrouwen Het is in Velsen bij de raadsver kiezingen en bij vele andere dingen nu gewordenvóór of tegen het re- gime-Netseher.... ,en daarvan draagt deze heer zelf de schuld. .En al poogt men nu met aller lei lapmiddeltjes .dat "te bedekken, ,al haalt men ijverig allerlei on derwerpen te voorschijn om die als verkiezingsleuzen te gebruiken, zelfs al .blijft de heer Netseher zelf voorzichtiglijk op .den achtergrond, omdat zijn persoonlijke inmenging elke zaak onherroepelijk voor zijn partij .bederft, toch weet. ieder een in Velsen, dat bij elke, en ook weer bij deze raadsverkiezing, de heer Netseher steeds de verloren macht poogt terug' te winnen door een van z'n creaturen voorop te schuiven. En mocht zoo een er komen, dan zullen het onder vinden de rust en de een dracht en de kalmte en de gods dienstige belangen ende por- temonnaie .der Velsenaren De Christelijke partijen in Vel sen hebben in de katholieke vaca- ture-Uy ten daal een katholiek ge steld, zooals niet anders viel te ver wachten. En wij hebben, blij het eerste be richt van de keuze van dien Can didas,t, al gezegd, dat men niet ge lukkig-er had kunnen kiezen - De beer J. P. Handgraaf van Sant poort, die voor het Roomsche soci ale leven in de streek tusschen Bloe- mendaal en Schoten en daaromtrent de ziel en het leven is1, die een van .die stille doch stoere werkers mag genoemd worden, waarop* wij terecht groot mogen gaan, die bij den geestverwant is, geëerd en gezien om zijn werkkracht, zijn kun de en zijn energie, en bij den tegen stander is geëerbiedigd om zijn be ginselvastheid en zijn onvermoeid arbeiden, deze echit-Kiatholieke vóórman verdient zijn plaats in Vel sen's gemeenteraad in ieder opzicht. ftVij behoeven hier geen aanbeve ling te schrijven voor den heer Hand- graaf- I Al werkt hij zonder ophef, de uit komsten yan het werk eeren den arbeider 1 Ep het is dan ook niet, om onze vele trouwe vrienden in Velsen en IJmuiden, in Santpoort en Jan G ij - zenvaart ertoe te brengen, dat ze niet op de Boer of Landeweer of Limbach gaan stemmen, dat we dit schrijven! (Want de partijdiscipline, en de kennis van den stand der zaken, is groot genoeg onder onze vrienden in V eisen Maar ,er is wat anders. Velsen is, we deden dat al uit komen een gemeente die bestaat uit zeer heterogene deelen, met even eens uiteenloopende .belangen. En nu is het de taktiek onzer tegenstanders, ,om niet de hoofd kwestie naar voren te brengen waar het ten slotte op aan komt en die wiji aan het begin van dit artikel hebben geteekend, maar om wel te speculeeren .op mogelijke partijschap van .de .onderdeden der gemeente. Dat gaat zoover, da,t de vrijzin nig-democraten van dat spelletje zélf de dupe zijn gewordendat IJmuiden met een eigen Netscher- man uitkomt tegen Santpoort. ,Het is genoeg hierop te wijzen, om mogelijk gevaar van dien kant onzerzijds te doen kennen. En dan is er nog iets, dat we alleen volledigheidshalve nu nog willen .bijbrengen. M;en speculeert van den vrijzin- nig-democratischen kant graag op persoons-kwesties. Gelijk de heele „politiek" van deze zijde een per- soonspolitiek is, zoo zou men wat gpaag aan onze zijde óók persoons kwesties erbij halen. En we weten, dat daarop reeds wordt gespecu leerd, hoe er wordt uitgestrooid dat de Christelijke candidaat aan dezen .of genen persoonlijk onsym pathiek zou zijn, hoe kleine mid deltjes worden aangewend, kleine persoonlijke kwestietjes worden op gehaald pm althans een paar Room sche kiezers tot thuisblijven te be wegen Ook hiervoor dient opgepast! Het beginsel, de zegepraal van onze Christelijke partijen, het be houd der .Christelijke meerderheid in den Raad, het heil dezer gemeen te dat zoo groot gevaar loopt in handen yan de verblinde partijgan gers van één man, - da,t alles eischt van eiken Roomschen en Christelij- ken kiezer in Velsen bij deze verkie zing zijn volle werkkracht! Z'n werkkracht vóór de stemming, en zijn stem op den beslis,senden dagzijn propaganda, waar het maar! kan, en zijn stem in de stembus, beide yoor den Candida,at, die den verdienstelijken .Uytendaal het best en het veiligst moge opvolgen, ,den heer Het schijnt wel alsof met ROOSEVELT de onrust weer binnen de grenzen der groote republiek op het „Ameri- kaansch halfrond" is gekomen. Niet dat het voor dien tijd zoo kalm was. De Pinshot-Ballingerzaak, die blijkbaar in de a.s. dagen een groote rol zal spelen, de insurgenten, de tariefbeweging, dit alles is niet door Roosevelt's komst in het leven geroepen, maar wel heeft men het nu onlangs allemaal nieuw leven in geblazen. De oud-republikeinen, om ze ten gerieve onzer lezers zoo maar eens aan te duiden ter onderscheiding vau de z.g. „insurgents", de radicale vleu gel der republikeinsche partij, de oud-republikeinen hebben vrij ern stige nederlagen geleden. In Ver mont, dat ze wel is waar behielden, ging hun stemmenaantal wel met 30 pCt. achteruit, terwijl de democra ten winst hadden te boeken. In Californië werd een zeer voor uitstrevend program aangenomen. Roosevelt werd als leider .aangewe zen. Taft nauwelijks genoemd. Verder behaalden de radicalen in New-Hampshire, Michigan en Wis consin geweldige winsten bij de voorloopige verkiezingen. Vooral het feit, dat senator Gallinger, een der voornaamste steunpilaren van Ald- rieh, het onderspit moest delven, dat Burrow, die IJL jaar lang in den Se naat van Michigan zat, een dergelijk lot wedervoer, zegt veel zoo niet al les voor de toekomst der nieuwe be weging. De radicale republikeinen, de Roo- seveltianen, winnen overalaan Roosevelt is thans de toekomst in de V. S. Van de Ver. Staten naar CANA DA is betrekkelijk maar een stapje. En spreken we over Canada, dan denken we op dit oogenblik aan niets dan aan het EUCHARISTISCH CONGRES te Montreal, dat schitterend schijnt te slagen. Het congres is Dinsdagavond ge opend met een groote kerkelijke plechtigheid in de Jacobus-kathe- draal te Montreal. Kardinaal Vannutelli deelde tij dens zijn x-ede bij de opening gehou den, mede, dat de toekomstige con gressen om de beurt gehouden zou den worden in Europa en in een an der land der wereld. Men leidt er uit af, dat bet congres nu spoedig ook in de Vereenigde Staten gehouden zal worden. Overigens wordt nog gemeld, dat Montreal overvuld is met vreemde lingen en deelnemers aan het con gres. Er zijn 120 aartsbisschoppen en bisschoppen en meer dan 2000 Priesters in de stad, buiten de ontel bare leekeu, die het congres bijwo nen. Aan Fransche bladen wordt nog geseind: Buiten aan de kathedraal was een prachtige versiering en verlichting aangebracht en binnen was de aan blik indrukwekkend. Tienduizend personen, allen voor zien van speciale toegangskaarten, stroomden het majestueuze gebouw binnen, waar de vertegenwoordigers der regeeringen, de provinciale en gemeentelijke overheden, de facul teiten enz. reeds tegenwoordig waren. Een lange plechtige processie ver trok van het aartsbisschoppelijk pa leis. Aan het hoofd ging de kardi naal onder een troonhemel en geës corteerd door de officieren van de Pauselijke Zouaven in Canada. Tachtig aartsbisschoppen en bis schoppen vormden zijn gevolg. Het geheel was een schitterende, indruk wekkende stoet. Bij den ingang van de kathedraal bood mgr. Gruchessi den Pauselij ken legaat wijwater en wierook aan. Op dat oogenblik weerklonk een marche triomphale door de schitte- Een driedubbele lijn van witte rend verlichte kathedraal, lichten omlijnde de gewelven van den koepel en vormde daar een tiara die een schitterend kruis van 10 me ter hoogte bekroont. Bloemstukken uit alle provincies versieren de al taren. Aan beide kanten verhalen de schilderingen van Delfosso de ge schiedenis van de eucharistie in Ca nada gedurende de twee laatste eeu wen. Bij de intrede werd door een groot koor het „Christus vincit" ge zongen en daarna nam de kardinaal plaats op zijn troon, waarna de prins de Croy het Pauselijk schrijven be treffende de zending van kardinaal Vannutelli voorlas. Vervolgens nam Z.Em. het woord om zijn vreugde en dank over de schitterende ontvangst uit te spre ken. - Een aanslag op- den Czaar? De politie te Friedberg heeft zich in de laatste dagen tevergeefs beziggehouden met het onderzoek van een zeer geheim zinnige gebeurtenis. Twee personen, die het officiers-uniform van het 88ste re giment infanterie droegen, hebben nl. gepoogd om binnen het paleis van den Czaar te dringen. Zij waren de burcht- wacht al gepasseerd, maar werden, toen zij de gewone toegangskaart niet konden toonen,, bij de slotpoort afgewezen. De beide personen verlieten daarop het pa leis, zonder dat ze herkend werden. De zaak zou niet de aandacht der politie hebben getrokken, wanneer mem niet wist, dat het 88e regiment in die dagen op manoeuvre was, zoodat men hier ongetwijfeld met pseudo-officieren te doen had, die, gekleed) in uniformen;, het slot dachten binnen te dringen. Nog een ander opzienbarend gerucht doet in Friedberg de ronde. Er wordt n.I. beweerd, dat de beruchte politie spionnen Azeff en Hartimg-Landesen on dier andere namen in Friedberg verblij ven, om voor de veiligheid van den Czaar te waken. Een stakende stad! Te Arezo (Italië) staakt de geheele stad. De ge meenteraad had om eenige onkosten te dekken eenige belastingen verhoogd en burgerij en proletariaat hebben eenparig een protestb-etooging o-p touw gezet. Werklieden aan de ingangen der stad gepast, beletten de invoer van fruit en groenten. De overheid had pobitie en carabinieri uit Florence doen overko men, maar de orde is niet verstoord. 't Allernieuwste. De Nationale Bank van Spokane in den staat Was hington moet antiseptische bankbiljet ten uitgeven. De biljetten zijn geteekend met inkt welke een zuur bevat, dat alle microben doodt. Die slimme Japanners! De Agen- ce „d'Extreme Orient" brengt een be richt uit Peking, waarin beweerd wordt dat de Japanners den internationalen handel een leelijke poets gebakken heb ben. Door verdrag waren zij verjpiicht, Port-Arthur voor den wereldhandel te openen en dat hebben zij ook gedaan. Port Arthur heeft evenwel twee ha vens: een in het Oosten, die goed is ingericht van dokken en krachtige werktuigen voorzien is, en waar de groote handelaars kantoren hebben, en een andere, in het Westen, waar sche pen niet kunnen binnenloope, daar die noch kaden, noch dokken, noch ma chines bezit. Deze laatste haven nu hebben de' Japanners, mag men het genoemde or gaan gelooven. voor den internationalen handel geopend. De bruikbare Ooste lijke haven is evenwel voor de Ja- pa nsche koopvaardijschepen voorbehou den. Zoodat de „openstelling van Port- Arthur" slechts schijn is. De Japan ners bepalen zich ertoe, de Westelijke haven geleidelijk in bruikbaren toestand te brengen, maar baten intusschen bij hun bevoorrechte positie. Sabotage in Frankrijk! Twee ge vallen van. sabotage van de slechtste soort worden door de Fransche bladen vermeld. Aan boord van het pantserschip,,Con- dorcet", dat te St. Nazaire in aanbouw is, werden alle draden der electrische verlichting en der motoren doorgesne den. Er zal minstens een maand noodig zijn om de aangerichte schade te her stellen. Het tweede geval is nog van ernstiger aard. Op de spoorlijn nabij Chantilly werden de geleidingen doorgeknipt, die de signalen van veilig en onveilig in werking moesten brengen. Gelukkig werd de misdadige poging bemerkt, al vorens zij tot noodlottige gevolgen aan leiding gaf. - Door bloedzuigers gedood. Te Baja in Hongarije, was een boer "bezig wa terriet le snijden, waartoe hij tot aan de borst in het water moest gaan. Een voerman, die voorbijreed., zag den man eensklaps onder water verdwijnen. Hij snelde hem te hulp en haalde hem niet veel moeite op het droge. De man bleek needs dood te zijn. Op zijn lichaam nam men niet minder dan 137 wondjes waar, toegebracht door bloedzuigers en eenige dezer dieren zaten nog vastge zogen op den do ode, die geheel bloed loos was. De man schijnt door het water gevoelloos te zijn geworden, zoo dat hiji het bijten der di eren niet be merkt heeft. Een knappe zetter! De philoso- phisehe faculteit van de universiteit te Berlijn heeft dezer dagen den zeiter Hans Hin'ke tot philosophiae doctor ge promoveerd. De titel van het proefs- schrift luidde: „Keuze en aanpassing van de arbeiders in het boekdrukkers- bedrijf, in het blzonder in verband met de zetmachine" Dr. Hinke is sedert ettelijke jaren als machinezetter aan de drukkerij van de Deutsche Tageszei- tung werkzaam.. Hij werkte in zijn vrije tijd voor het eindexamen gymnasium en legde dit in 1908 te Ohlan af. Daar na liet hij zich aan de hoogesehool te Berlijn inschrijven. Door eenige tege moetkoming in de indeeling zijner werk uren was het hem mogelijk college te loop en. Of hij nu niet naar de redactie zal verhuizen? Brand op e.en slagschip. Gisteren is het Amerikaansche schip North-Da kota bij Ocean City in brand is ge raakt. Een hospitaalschip is ter huLp- verleening vertrokken. Blijkens later ontvangen berichten is het ongeluk ont staan door het ontploffen van een val petroleum in een stookplaats. Het vuur werd gebluscht door de stook plaats onder water te zetten. Typhus in Brussel. In de volks buurten woedt een typhus-epidemie. Er hebben zich ongeveer honderd gevallen voorgedaan en twee met doodelijken afloop. Men schrijft de ziekte toe aan het gebruik van rauwe mosselen. De- spionnage te Portsmouth. De Duitsche luitenant Helm is nu toch aan geklaagd van spionnage, nadat de En gelsche minister van oorlog de zaak in handen gesteld had van het Hoog ge rechtshof om, zooals het heette „aan die eeuwige spionnage" een einde te maken. Of men dit doel bereiken zal, door in luitenant Helm een afschrik wekkend voorbeeld te stellen zal het aanstaande proces moeten bewijzen. Voorloopig is het niet erg duidelijk of op de plek waar de Duitsche luitenant gearresteerd werd, inderdaad iets te spionneeren is, want de Engclsche bla den moeten zelve, toegeven dat de forten rondom Portsmouth waardeloos zijn, terwijl men bovendien in iederen win kel te Portsmouth plannen en prent briefkaarten van de forten krijgen kan. Bovendien is luitenant Helm actief officier in Pruisischeni dienst, wat fei telijk reeds voldoende moet zijn om da aanklacht wegens spionnage te ontze- zenuwen, want actieve Duitsche officie ren spionneeren evenmin als de officie ren van elke andere natie, om de een voudige reden, dat zij in hun eigen eigen korps hun dienst hebben te ver richten en geen enkel minister van oor log zoo dwaas zal zijn om actieve officieren ten spionnage naar een an der land te zenden. Luitenant Helm werd op het fort, waar hij gevangen genomen werd, aan de Engelsche po litie overgegeven, nadat men aan het be vel lot inhechtenisneming van den po- liete-prefect had voorgelezen. De offi cieren van het fort waren overigens zeer beleefd en vriendelijk voor hem. Een van hen voerde den gevangene in zijn auto naar het politiebureau, opdat Helm dan toch niet in een gevangenis wagen zou behoeven te ondernemen, en een andere die Duitsch sprak, kwam met hem op de bank der beschuldigden zitten, en verhaalde hem alles wat rech ter Spenson zeide, daar de Duitsche luitenant slechts weinig Engelsch sprak. Ook dit laatste pleit voor Helm. Het eerste toch wat men van een spion mog eischen is dat hij de taal van het land, waar hij spionneeren wil, nage noeg zonder fouten spreekt, zoodat men hem voor een 'inwoner des lands kan houden. Helm verklaarde aan rechter Spenson dat hij volstrekt geen spion was, en de teekeningen slechts voor zichzelven gemaakt had. De verhande lingen van het gerechtshof werden daar op een week verdaagd, opdat de Engel sche magistratuur intusschen nieuwe in lichtingen zal kunnen inwinnen. Een der Engelsche officieren begeleidde den Duitschen officier naar de gevangenis van Winchester waar hij blijft tot zijn zaak weer voor den politie-reehter zal komen. De correspondent der ..Dailv News" in Portsmouth meldt, dat de inwoners dier stad de zaak absoluut niet als ern stig beschouw en, daar iedereen in Ports mouth weet dat de forten niet veel meer dan oude muren zijn. zonder eenige verdedigingswaarde. Koning Alfonso en zijn moeder. Koning Alfonso heeft nu door zijn anti- elericale neigingen ook zijn moeder van zich vervreemd. De koningin-moeder Marie Christine verlaat Spanje en zal zich naar Oostenrijk begeven, omdat zij zieh niet kan vereenigen met het optreden van de Spaansche regeering tegen het Vaticaan. De koning wil zegt hij alles doen om haar terug te houden, maar men verwacht de ko ningin-moeder reeds tegen October in het paleist e Freudenthal. -n Prettig land!- Welk een idyllisch land het jongste koninkrijk is, blijkt wel uit het volgende over de gevange nissen in Montenegro. Te Cettinje gaan de gewone gevange nen over dag uit om zichzelf sigaretten, levensmiddelen en wat zij verder noo dig hebben te koopen. Wel gaat een bewaker mee, en sleepen zij een ket ting .voort, die hun de vlucht belet, maar zij trekken zich hiervan niet veel aan. Trouwens er zijn op het oogenblik slechts acht of iien gevangenen, allen jongelui, veroordeeld wegens moordaan- aamslagen. In de meeste gevallen gold het „Vendetta". Sedert 6 jaar is in Montenegro geen inbraak voorgekomen Toen een gast bij de jongste feesten zijn huisheer om den huissleutel vroeg, antwoordde deze lachend: „Wij hebben geen sleutels, de huisdeur dient slechts tot bescherming tegen de koude en de honden."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1