Scott's Emulsion HAARLEM. Damstraat 27. HEEMSTEDE. Agent J. A. TIMMERMANS. Advertentiën. MOEDELOOS? Stoom vaartber ich ten. Landbouw en Visscherij. Kerknieuws Weddelink Co. Marktnieuws. AB Verkoopingen, Boelhuizen, enz. Ingezonden Mededeelingen. Telefoon 2013- Wetenswaardig Allerlei, STADSNIEUWS. De Coöperatieve Waterleiding voor onze buitengemeenten. BLOEMENDAAL. Rechtszaken. VAN ELDERS. Beknopt beursuerslag medegedeeld door het bijkantoor der firma P. Th. Eoerard, Ged. Oude Gracht 14. in EFFECTEN. Waterstanden. Weerbericht. Barometerstand. Abonnementen en Ad- vertentiën voor de N. Haarl. Courant worden te Heemste de aan genomen door den ALIDA MARIA KGELEMAN, lief seizoen, bijgewoond, hetwelk ge geven werd in de zaal van „Badho tel -Koni j nenburg". Door het strijkkwintet „K. K.", on der directie van den heer H. J. van Leeuwen Jr., van Leiden, werd op zéér verdienstelijke wijze een vijftal goed gekozen nummers ten gelioore gebracht. Het applaus der aanwezigen toon de ten volle, dat de muziek hen ten zeerste voldeed. Vooral „La Pavane", uit de 16de «eeuw, kon zeker een ieder bekoren. Dit stuk bewees dat onze voorvade ren ook verstand van muziek had den, en wel in die mate 0111 het pu bliek te „binden". Jammer, dat tengevolge der aan houdende regen velen verhinderd waren aan de uituoodiging gevolg te geven, daar zij zeker een avond A'ol kunstgenot hierdoor hebben ïüoeten derven. Een ernstig ongeluk. Gisteren avond is het dochtertje van L. Duin dam een ernstig ongeluk overkomen. Uitgaande 0111 voor hare moeder een boodschap te doen, gleed zij uit op den weg over afgevallen boom bladeren en kon niet meer opstaan. Dr. Kervel, welke de eerste hulp Verleende, constateerde dat een been Was gebroken. BLOTE*. Gemeenteraad. Vergadering van den Gexeenteraad van Sloten(N.-H) op Vrijdag, den 16 September 1910 des voormiddags te tien uren. Onderwer pen ter behandeling1 Ingekomen stukken. 2. Benoeming leden oommissie voor de Landerijen. 3, Idem commissie voor de wegen. 4. Idem voor de tinantieele commissie. 5. Vast stelling staten restanten en oninbare posten 1909 6. Voorioopige vaststel ling rekening Dienst 1909. 7. Goed keuring begrooting burgelij k arm be stuur dienst 1911. 8. Vaststelling rooilij nen. 9. Mededeelingen. 8PAAENWOUDB. De eerste stap in de goede rich ting. A.s. Donderdagavond houden de besturen van Boerenbond en Boe renleenbank, benevens de Raad van Toezicht dezer instelling, een gecom bineerde vergadering, waarop o.a. de .mogelijkheid van een hulppostkan toor (liefst met intercommunaal te lefoon) zal overwogen worden. Het Wordt, dunkt ons, hoog tijd, dat deze kwestie eens goed onder de oogen gezien wordt. Het lijkt ons niet ver keerd gezien, dat juist deze licha men, die zooveel werk aan de post geven, de koe bij de horens willen vatten. Voorloopig: veel succes! HA 4 ELÏMM1KMEBE. Van den zolder gevallen. Een zeisjarig jongentje ya.n den land bouwer Bj. aan den Sloterweg, viel des avonds van den zolder, waarbij Ihet kind zich ernstig aan het hoofd bezeerde. Geneeskundige hulp moest voor hem worden ingeroepen. Niet zoo vlug! In den affee- loopen Week zijn weer een vijftal ge zagvoerders van sleephooten be keurd geworden wegens het te snel varen door de ringvaart van den Haarl emmermeerpolder. Ondanks de vele bekeuringen, die er op dit gebied door de politie ge daan worden, treft men nog dage lijks overtreders v,an dit verbod aan, terwijl zij weten dab aan deze ver bodsbepalingen streng de faand wordt gehouden. D|e aardappelenoogst. Hoe wel deze polder niet te beschouwen is als een waar aardappelenland, daar er slechts een klein gedeelte van bebouwd wordt inet aardappe len voor den verkoop; bestemd, zoo zijn toch'die er nog gijn, zoo goed als allen gerooid.' De vroege goor ten hehben weinig opgeleverd, daar die .erg door .de aardappelenziekte waren aangetast, zoodaf ongeveer een derde deel voor de consumptie ongeisdhikt waren. Als late soorten Werden hier vroeg'er zeer1 veel „blau we" en „blanke zeeuwen" verbouwd, doch deze soorten zijn hier uitge diend. Thans is het algemeen en bijna uitsluitend de „jbr ay o - aard ap pel" die hier geteeld wordt. Het ibtaschot is minder dan het vorige jaar, doch de kwaliteit is uitste kend, terwijl zieken slechts, spora disch voorkomen. Het 'hooien is echter met- groote moeilijkheden gepaard-gegaan, door dat de bodem verbazend taai en stug .is en in diepere lagen groote „bon- kien" heeft, een en ander tengevolge ,van den natten winter en een win ter zonder .-„vorst". v y Het hooien yan .bieten, dat nog een 14 dagen op zich zal laten w.a.ch ten, zal ook veel moeilijkheden on dervinden van deze laatste omstian dighleid, n.l. een taaie en bonkerige ondergrond. (Vervolg). VertedeD, heden en toekomst. Reeds eenmaal heb ik het genoegen gehad een paar opmerkingen te mogen maken aangaande de „booglamp, die geen booglamp ie", aan hetSpaarne, schrijft H. in een pl. blad. De geschiedenis wordt echter boe langer bce aardiger. Er staat nu, be halve de, „booglamp, die geen boog lamp ie", een gaslantaarn. Vele menscnen schijnen riet te weten, wat dat beduidt. Ik beo er toevallig echter gekomen en wil nu anderen ook van die wetenschap laten profiteeien. Men h#eft ons n.l. «en aanschouwelijke voorstelling wil len geven van „het verleden, het heden <on detoekomstonser straatverlichting". Het verleden is de gaslantaarn, het heden de booglamp die geen en de toekomst de booglamp die wel licht geeft, 't Is doodeenvoudig en zeer leerzaam. Het feest der Eorw. Zusters van 'de Maria-stichting. Men verzoekt ous te melden, dat voor degenen die persoonlijk hun gelukw-en- schem willen brengen, aan: de Eerwaar de Moeder-Overste der Mariastiehting ter gelegenheid van het 25-jarig verblijf der Eerw. Zusters Franciscanessen hier (er stede, op Vrijdag aanstaande gele genheid zal bestaan van 2—4 uur, en niet op andere uren van den dag. Kantongerecht. (Uitspraken van heden.) Heden werden do navolgenidte uitspra ken gedaan: R. v. R., en L'. N. M. B., te Haarlean', overtreding Arbeidswet, no. 1 -ontsla gen van rechtsvervolging, no. 2 f 3 boe te of 3 d. h.H. H., te Haarlem en 6 andere.rij overtredingen IJikvvet, f 1 boete of 1 d. h-, 2 m. f 0.50 boete bï 2 m. 1 d. h., 3 m. f 0.50 boete of 3 m. 1 d. h.W|. B., te Haarlem;, nachtrumoer, f 3 boe-te of 3 d. h.N. v. d. M., te Hillegom, een trekdier onbeheerd laten staan, f 2 boete of 2d. h.; II. R., te Haarlem en 26 anderen, loopen op ver boden grond, f 3 boete of 3 d. h., f 2 boete of 3 d. h., f 2 boete of 2 d. fa., en f 1 boete of 2 d. h.J. M. F. M., te Schoten, rijden, op verboden grond', vrijgesproken; J. A C. v. Bi, C. A. K„ H. C. de G., en H. C. v. d. V., te Haarlem, overtreding Politie,verordening Haarlem, f 1 boete of 1 d. h., H. H., te Schoten, vrijgesproken; J. P., te Vel- sen, G. A. de R., en J. J. B., te Haar lem, overtreding Provinciale Reglement, no 1 f 1 e n f 2 boete of 1 en 2 d. h„ no. 2, f 1 boete of 1 d. h., no. 3, 2 m. f 0.50 boete of 2 m. 1 d. h.J. A. v. d. V., te Beverwijk, rijden zonder licht en vatsdien naam opgeven, f 1 en f 3 boete of 1 en 3 d. h.j H. de V., te IWijlk aan |Zee en( Duin en 28 anderen, overtreding Motor- en Rijwiel-Regle ment, f 3 boete of 3 d. h., f 2 bo>ele of 3 d. h., f 2 boete of 2 d. fa., f 1 boete of 2 d. h„ en f 1 boete of 1 d. h. Voorts werden er nog 36 personen ver oordeeld! wegens openbare dronken schap lot 21 dagen, 14 dagen, 7 dagen, en 3 dagen hechtenis, f 9 boete of 3 d. h„ f 8 boete of 3 d. h.; f 6 |l)óete of 3 d. h.f 4 boete of 3d. h.; ff'3 boete pf 3 d. h., f 2 boete óf 2 d. |h., en f 1 boete of 1 d. h. Een begin van brand. In 'I perceel Jans,straat 62 heeft de heer KI. Hesiselman een bakkeriji. Ver moedelijk is uit den oven een vonk in den kelder verdwaald en in de krullen terechtgekomen, die zijn gaan branden. Vannacht werd dit ontdekt, doch de bewoners van 't huis waren er vlug bij en zij slaagden er in met eenige emmers water 't vuur spoedig te dooven. De politie was wieldra ter plaatse, doch behoefde niet meer handelend op te treden. Handwagensmiscries. De handwagens zijn een artikel, waarmee al zeer slor dig en roekeloos wordt omgegaan. Elk oogenblik zijn ze zoek en dan moet de politie de zaak maar opknappen. Deze vindt dan hier dan daar die karren onbeheerd staan en heeft weer veel Last om den eigenaar er van op te sporen. Tusschcn den 5en en 6en. dezer liet do wagenverhuurder J. M. P. voor zijn huis iu de Korte Lakenstraat gen wa gen onbeheerd staan en iu korten tijd was hiji gevlogen. Daar%'an deed hij, eerst gister bij de politie- aangifte. Meteen had hiji nog iets anders te vertellen. Maandag had hij een wagen verhuurd aan iemand, die zegde te boe ten E. en te wonen in de Brouwers straat. Daar de wagen niet terugkwam, is de wagenhandelaar eens in de Brouwers straat gaan informeeren en daar bleek, dat er wel een E. woonde, doch deze had geen wagen gehuurd, doch laten huren. De politie kan nu maar weer zoeken, waar de wagens gebleven zijin. Zooals wij reeds gisteren meldden heeft dan het eerste offieiëele stuk van 't Gemeentebestuur van Velsen, de diverse Gemeenteraden in onzen omtrek bereikt. Het schrijven over de onderwer- pelijke kwestie wordt vergezeld van een kort overzicht der Zuid-Beve- landsche plannen voor een drink waterleiding. B. en \V. van Velsen deelen dan al lereerst mede op 26 Juli van hun Ge meenteraad de opdracht te hehben gekregen met Bloemendaal en Hil legom te onderhandelen over een goede drinkwatervoorziening. Doch weldra bleek, dat het goed was meerdere gemeenten in de be sprekingen te betrekken en zoo had op 23 Augustus te Haarlem de eer ste bespreking plaats tusschen Vel sen, Bloemendaal, Hillegom, Scho ten, Zandvoort en Sassenheim. Op deze vergadering kwam men tot de meening, dat de grenzen nog te eng waren getrokken en men be sloot in de combinatie alsnog op te nemen Bennebroek, Lisse, War mond, Noox-dwijk en Noord wij lier- hout en opnieuw gecombineerd te vergaderen. Dit geschiedde op 2 September, doch Lisse en Noordwijk konden op deze vergadering niet tegenwoordig zijn. Het schrijven geeft dan verder aan wat op deze vergadering hespro- ken en besloten is, doch iets nieuws brengt het ons niet. We hebben dit alles reeds daags na de vergadering meegedeeld en de Burgemeester van Hillegom deelde in de jongste Raadsvergadering reeds offieiëel mede, dat ons verslag juist was. Aan de raden der genoemde gemeenten, henevens aan dien van Haarlem mermeer, leggen B. en W. van Vel sen nu deze vragen voor: le. of gij in beginsel tot samenwer king in deze bereid zijt; 2e. of gij bereid zijt, in de nood zakelijke kosten van voorbereiding een evenredig aandeel hij te dragen, berekend naar 10 ets. per hoofd der bevolking. In dë kosten van voorbereiding, waaronder zal vallen het onderzoek voor een goede plaats van water winning, zal wellicht door 't Rijk worden bijgedragen. Daarna zal een nieuwe vergade ring worden bijeen geroepen, zooals wij reeds mededeelden, van de dage- lijksche besturen der gemeente, die willen samenwerken en op deze ver gadering zal een Commissie van voorbereiding worden benoemd. Op 't overzicht der Zuid-Beveland- sclie plannen komen wij nader te rug, alsook op het feit, dat de om standigheden voor de watervoorzie ning hier gunstiger zijn dan in Be veland. Waarom zou dus hier niet kunnen slagen, vragen B. en W., hetgeen in Zuid-Beveland naar alle waarschijn lijkheid tot een goed einde zal wor den gebracht? Zouden alle gemeenten, die zijn aangeschreven, willen samenwer ken, dan zou de waterleiding een ge bied voorzien met een bevolking van een 90.000 zielen. I11 een nader schrijven zeggen B. en W. van Velsen, dat de voorberei- dingskosten ook hij de tot standko- ming ten laste der op te richten naaml. vennootschap gebracht kun nen worden, zoodat de begrootingen er niet mede bezwaard behoeven te worden. Zeker zal het alle aanbeve ling verdienen geen uitgaven van ee- 11 ig belang te doen, zoolang de tot standkoming der waterleiding niet vrijwel verzekerd is. Burgerlijke Stand Geboren: 11 September, z- v. G. S. KruijerB!ossdhieter. z v. M. Ploeger-den Held. 12 Septem ber. d. van IT. M Biouwer"Vermeu len. z. van J. J. M. Bal jéVer stegen. 13 September, d van C. C. DoezieTames. z v. E. Bras serMass ar. Overleden: 11 September. H. van KampenKloek, 31 j. Vooru.it- gangstraat 12 September. C. A. M. 15 m., d van M. Li. A. Klein, Korte Annastraat M- Mulder, 25 j. Beltweg. Politierapport Gevonden voorw. Terug te bekomen hij Een portemonnaie met f6.06, A. J. van Zutpihen, Gaels traaf: 37. Een damestaschje, N. Nodelijk, Regijne- steeg 1 B. Een pakje stoelenband, H. van Haren, L. Margarethastraat 11. Een damesparapluie, J. Bier steken, Biarendsestraat 55. Een bankbiljet van f 10, Gebrs. Tonville, Zijlstraat 33. Een gouden damesring, J. Kuyper, Bilderdijkstraat 20. Een sleutel en een melkbus. Bureau van politie. Een bril, J. J. Groenendaal, Jan Steenstraat 22. Eenige vellen papier, |W. Assendelft, ,Ursulastraa,t 3. Een bronzen medaille, Ji Janzen, Rozenstraat 47. Een medaillon, P. Zalm, Li. Raamstraat 7. Een dames- taschje met inhoud, Bureau van po litie. Een halsketting, [Wï Veldhui zen, Regulierstraat 11. langen." b. „Herzlich thut mich ver langen." c. „O welt ich muss dieli las sen." No. 3. Sonate, Th. Salomé. a. Andante maestoso, b. Andante, c. Al legro eon moto. No. 4. Prière, (1ste uitv.), César Franck. Te verkoo'pen, BEVERWIJK. Maison Stroucken v. m. 10 u. le droge bloem bollenveiling. SLOTERUIJK. Café Stoomtram Haarl. weg B. 281 vm. 11 uur. Not. H. J. Paris en P. L. Pieterse. Warmoezieistnin met behuizing, spoelhuis, loods en verdere getimmer ten, water en erf, te Sloten in den Sloterbinnenpolder, aan de Posjes Wetering. (Voor de Haarlemscbe Verkoopin gen zie onder „Stadsnieuws." Een versterkingsmiddel is beter dan een toni cum omdat het eer3te opbouwt en het laatste slechts prikkelend werkt Waarom zoudt ge Scott's Emulsion niet eens probeeren Jie eerste doses reeds zullen de weldadige uitwer king bewyzen. De zuiverste, meest versterkende bestanddeelen aangenaam smakend cn verteer baar gemaakt door een onovertroffen bereidings- proces. De echte wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne, Ltd., Londen, Engeland, wier naam op elke verpakking en flesch voorkomt. By alle Apothekers on Drogisten. Dit fabrieksmerk bevindt zich op de verpakking der eenige echte Scott's Emulsion. ROTTERDAMSCBE LLOYD. Het es. „Goentoer", van Rotterdam naar Java, 13 Sept. te Port Said. HOLL'AND-AMERIKA-LIJN. Het es. „Rotterdam" 13 Sept. van New York naar Rotterdam. Het es. „Soestdijk", van Rotterdam naar New-York, Baltimore en Newport News, pass. 12 Sept. n.m. 13 uur Lizard. Het ss. „Amsteldijk" vertrok 12 Sept. n. m. van Baltimore naar Rotterdam. STOOMV.-MAATSCH. ^NEDERLAND" Het es. „Rembrandt", van Batavia naar Amsterdam, arr. 12 Sept. te Sue*. Het ss. „Billiton" (extraboot), van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Sept. van Camaran. KONINKLIJKE HOELANDSCHE LLOYD. Het es. „Rijnland", van Santos naar Rotterdam, pass. 12 Sept. St. Vincent. AGENDA. voor Donderdag, 15 September. Kathedrale kerk van 8 nur tot kwart vóór 9 Cursus in de Kath. Geloofs- en Zedeleer. (Zie Stadsnieuws.) Gebouw St. Bavo. R.K. Volks bond. half 9 utar Rederijkerskamer, half 9 uur bestuursvergadering Kalk en Steenbewerkers. Te half 7 uur plechtige opening der Teek^nschool Gebouw St. Bavo. Te half 7 Maria vereenigirg. L«d«o vergadering Brongebouw. 11—5 en 7Ui/a u Sporttentoonstelling en Japan. Om «cht uur Concert Haarlemech Muziekkorps (Dir. Ch. P. Wi Kriens), (Zie ci der Programma's.) Risschoppel. Museum (Jans straat 79). Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zondagen en R.K. feest dagen. H o t ei 1 D uin e n D ai a, 1 Per manente Söhilderijentientaoinstelliing van den heer Hofabe Smith. Raadsvergadering des nna. te half 8 uur. Programma. Programma van 't Concert te geven door Haarlemech Muziekkorps (dir. Ch. P W. Kriene) in 't Brongebouw op Donderdag 15 dezer 's avonds te 8 uur. 1, Niederliioder Schützengilden Marsch, Segfnel 2 Ouverture „Zehn Matchen and kein Mann", Suppé. 3 „An der schone blaue Donau". Walzer Strauss. 4. Baliet de l'Opéra „Les Vêpres Siciliennes", Verdi. 6. Kreuz- ritter Marscb, Sousa. 6 Ouverture ,.Le Cheval de Bronze", Auber. 7. a. „Pa- risieDne", valse, Weely. b. Siamesische Wacbtparade, Lincke. 8. Fantasie aus dar Operette „Prinz Methusalem", Strauss. Orgelbespeling op Donderdag 15 dezer, des nam. van 2—3 uur, in de Groote kerk alhier, door den heer W. Ezerman. No. la. Praludium, Max Reger. b. Fughetta. No. 2. Choralvorspiele, J. Brahms, a. „Herzlich thut mich ver-' De geitenfokkerij in Nederland. Bij Kon. Besluit van 5 Sept. 1.1. 1 is aan den Provincialen Bond van Geitenfokvereenigingen in Noord Holland, eene Rijkssubsidie ver leend van ƒ500, voor het loopende jaar. I11 de te Utrecht op 13 Sept. 1.1. gehouden conferentie, bijeengeroe pen door het Bestuur van bovenge noemden Bond, waarhij tegenwoor dig waren de Voorzitter en de Se cretaris met adviseur (Rijkstuin bouwleeraar), benevens de zuivel- consulent voor Zeeland en de vee teeltconsulenten voor Limburg, Gel derland en Utrecht, werden unifor me modejlen vastgesteld voor stam boek-, dek- en jong vee, melkvee-re- gisters teil dienste van alle vereeni- gingen ter bevordering der geiten- fokkerij in Nederland. Deze modellen zullen in den han del gebracht worden. Pateir A. P. F van Velsen S. J. Op 26 September e.k. zal de ZEerw. Pater A. P. F. van Velsen, S. J. geboortig van Haarlem, nu Missio naris Pastoor te Woloan in de MiDa baesa (Celebes) zijn 25 jarig jubileum als lid der Sociëteit van Jezus vieren. ZEerw. heeft te Woloan niet alleen een kerkje doch ook een R. K. kweekschool voor onderwijzers, welke zich in toenemenden bloei mag ver heugen. Failliet verklaard. 1 Sept. A. Zuidweg, winkelier te Slo ten. 8 Sept. A. N. Ros, kapper le 'sGra- venhage, Plaats 3. J. A. Stokman, schilder, Amster dam, le Jan Steenistraat 127. M. II. Kersten, wed. A. Arts, fver- lofhoudster te Nijmegen. 9 Sept. Wi van Poelgeest, schilder en koopman te Hilversum. A. van de Griend, schoenmaker te 's-Hertogenbosch. Th. Rix, boekbinder 'te Veemdam. A. Oiosterom, koopman iu vee te Vlïist. t JO Sept. M. Timmermans, winkelier ster, firma G. Timmermans, Roermond. Geëindigd: door liet verbindend worden der uitdeelingslijst het faillisse ment J. van Haastrecht, caféhouder te Veur; A. Kuypers, bakker, destijds te Rosmalen, thans te St. Oedenrode. en de nml. venn. Steenkolen- en Grimt- handeLmij. te Utrecht. 13 SEPTEMBER. De meer vaste houding die New York gisteren toonde, naar men wil op den uitslag der verkiezingen, stemde ook onze beurs beter voor Arner. Spoorwegwaarden, waarvan Rock Island's het meest profiteerden. Van Industrieele waren Hide en Leather flauw met weinig handel. Steels pCt. beter geopend sloten vast. Ons publiek toont nog geen vertrouwen in den Amerikaanschen politieken toestand. Petroleumwsarden willig. De ver- koopen van beangste houders schenen geëindigd, en aankoopen voor binnen en buitenlandsche rekening deed de koers spoedig oploopen. Koninklijke en geconsolideerde Staten vast. Orions terugloopend en met flauw slot op geruchten dat een der bronnen onder water geloopen zou zijn. Cultuurwaarden vagt met weinig handel. Vorstenlanden prijshoudend. Rescantre handel lager aangeboden. Tabakken zwak op de niet gunstige taxaties. Echter leggen de prijzen die het restant van den oogst opbrengen niet veel gewicht in de schaal. Meer waarde hebben de berichten welke omtrent .de nieuwe oogst in komen Holland Deli willig. Nieuwe Asahan ruim 8 pCt. lager. Senembah zwak. Mijnaandeelen ongeanimeerd. Pref Guyana s lager aangeboden. Paleleh's en Great Cobar zwak. Cokes Ovens lacer verhandeld. Nederlandsche Staatsfondsen vast VOO- integralen. Buitenlandsche Staatsfondsen bijna onveranderd. Geld ruim verkrijgbaar. Koers 5 pCt. Dins lag 13 Sept. (v.m. 8 u.) PliAATSBH. in 24 uur hoog. laag Lobith 12.75 003 0 Nijmegen 10.27 0.05 0.- Arnhem 10.12 0.04 0.— Vreeswijk. 2.59 0.11 0 Kampen 0.3U 0.— 0.— Grave 7.65 1 0.31 Andr. Maa~ 3.81 1 0.23 Amsterdam. Kanaalvxüet. 8u. 0.45 MAP. 12 u 0.44 Siadmnater. 8u. 0.45 MAF Amtlelwater.. Zuid.zeewat* 8u.0.02 MAP Amsterdam, 13 Sep t. Olienoteering pe> 100 K G. 13 Sept. I Raapolie. Vliegend In de stad Oct.! Oct/bec. Jan./Apr 1. IQnoilc.. Vliegend In de stad Sept Oct Oct./Dec. Jan./April Mei/Aug. 47 47 12 Sept f 301/4 301/i 291/g 298/4 471/4 47 463/4 4634 441/g 401/2 del stug1. 4 ette schapen prijshou dend, handel stug, f 2232. Over- houders prijshoudend, handel stug1, f 11—18. SCHIEDAM. 13 Sept. Moutwijn f 13. Jenever f17. Commissie fl2.50.: Stemming kalm. Spoeling: f 1-20. Gr. Spiritus f 15.7516. Melasse Spiri tus f 14. Ruwe Spiritus f 7.50 7.6212. LEIDEN, 13 Sept. (Vette Varkens- markt). Aangevoerd 107 stuks. Vette 95 f 0.59—0.56 per kilo. Lichte 12, f0.54 per kilo. Handel matig. f BODEGRAVEN, 13 Sept. Kaas. Aan gevoerd 261 wagens, te zamen 12.066 stuks, wegende 72.802 K.G. Pr. Goud- sche le soort f 29—31i/2, 2de soort f 26.50—28, zwaardere f 34. Derby ,4e soort f 31, id. 2e .soort f 29.50. Edam- Handel matig. ALKMAAR. 13 Sept. Heden werden besteed voor: Aardappelen f 1.602.40 per 35 K.G. (halve H.L.), appelen f2 3.50 per halve H.L., Roodekool le soort f 42.50, Witte kool f 5 per 100, gelekool f 5.50 per 100, Savoie kool f 3.50 per 100. Wortelen f 0.20—0.35 per 10 bos, SLaboonen 31/24i/» ets. per halve Kg., Snboonen 11.50 per 1000. spinazie 7 cl. per mandje, Kropsla 20 30 cis. per 25, Komkommers 36 ets. per stuk, postelein 8 ct. per mandje, Andijvie f 0.200.30 per 25 struiken, prei 4 ct. per bos, selderie 3 ct. per bos. Bloemkool le soort f 7—10, 2e soort f 35 per 100. Doperwten 7 ct. per halve Kg.. Rabarber 5 ct. per bos, Uien f 2 per 100, Koolrapen f 3.50. vau het Koninkl. Nederl. Metreologisch Instituut te De Bilt. (Per Telegraaf.) Woensdagmorgen 10 uur. Hoogste barometerstand 771,9 Stornoway. Laagste 756,5 Seydiefjord. Meest matige N. totN.O. lflke wind. Zwaarbewolkt tot bewolkt Weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. Hedenmorgen 12 uur 763 mM Stand van gisteren 12 u. vm. 763 mM. NeigiDg: Stilstand. Thermometeratand te Haarlem Hedenmiddag 12 uur 63 F.=17 C, LaagBte der afgel. nacht 53 F. 12 C Opgegeven door Joh. Schmidt Op. f cien, Zijlstraat 85, Haarlem. KOMT PLOTSELING GRIJS-WOR. DEN VAN DE HAREN VOOR In de Deutsche medizinische Wo- chenschrift heeft onlangs Stieda uit Ko- nigsbergen deze vraag behandeld en in. ontkeimenden zin beantwoordt. Tot dusverre, zoo zegt hiji, bestaat er nog niet één deugdelijk geconstateerd ge val, dat bewijzend is. Alle tot dusverre in de litteratuur meegdeelde gevallen berusten op onnauwkeurige waarne ming of op opzettelijk bedrog. Het beroemde geval van Maria Antoinette, die in den nacht volgende op hare ver oordeeling grijs geworden zou zijn, is reeds door Charcot in twijfel getrokken, het feit mogelijk te achten. In de his- ofschoon deze over 't algemeen geneigd torische geschriften, zegt hij, wordt het nergens duidelijk bevestigd. Wel was Maria Antoinette grijs toen zij terecht gesteld werd, maar zij was dat reeds vroger, oak bijv. reeds bij de terecht stelling van den Koning. Stieda citeert een groot aantal door Eble is een be kend boek over de haren zerzamelde gevallen, wier gebrek aan bewijskracht voor het meerendeel inderdaad al heel duidelijk in 't oog springt. De her komst der mededeelingen wordt bij de meeste in 't geheel niet vermeld, of wel het zijn verhalen uit de zooveelste hand. 't ZeUde geldt van dge andere door Stieda verzamelde gegevens. Niet onvermakelijk is de beschrijving van den grooten Brown-Sequard van een z.g. aan zich zelf waargenomen geval: voor den. spiegel trok hij zich vijf witte haren uit; eenige dagen later vond hij er zoowaar weer drie! Dat bewijst, niet alleen dat een groot man zijn ijdelheid- jes hebben kan, maar ook dat hij zich zelf wel eens bedriegt; wie waarborgt dat zelfs een zoo nauwkeurig onder zoeker niet drie witte haartjes over 't hoofd kan hebben gezien, of dat het drietal niet in den tusschen-tijd nieuw waren uitgegroeid, en dus geen wit ge worden zwarte haren waren? Toch wordt het geval zelfs door Metsjnikof als bewijs aangehaald. Als slot-apthe- ose worden twee gevallen aangehaald die door dr. Behreud uit Berlijn zijn meegedeeld waar zware emoties, in 't eene geval in verband met f inane ieele zorgen, plotseling grijs worden veroor zaakt zouden hebben. In 'beide gevallen ontpopte zich de ware oorzaak in een haarkleurmiddel waarvan het ge bruik werd gestaakt Stieda stelt twee mogelijkheden van grijs-worden; óf de donkere haren val- Jen uit enl worden door witte vervangen óf (minder vaak) in het voort-groeiende haar wordt in het jongere, onderste ge deelte geea pigment (kleurstof) gevormd het onderste deel ziet dan wit, en liet oudere, hoogere gedeelte blijft donker, totdat de schaar het werk der natuur te (hulp komt. De opvatting, dat eenmaal aanwezig pigment verdwijnt, is vol gens Stieda onjuist. Zulk eene werke lijke ontkleuring bestaat niet, en het plotseling optreden ervan is dus on mogelijk. HAARLEM, 14 Sept. Kaasmarkt. Aangevoerd 5 st. kazen uitmakende 1710 kazen, weg. 1325 kg., H. Pr., f 30.50, 1. Pr. f 26.50 per 50 K.G. PURMEREND, 13 Sept. Kaas. Aanvoer 161 stapels kleine f 33 per 50 k.g.; Boter. Aanvoer 1568 kg., prijs f 1.40 a f 1.50, gemiddeld f 1.45 Vee. 730 runderen, waaronder zijn 442 vette, 43 stieren.) 60 paarden, f 60 a f 300. 148 vette kalveren, f 0.90 a f 0.10 per kg. 253 nuchtere dito, f 14 af 30 p. st. 345 vette varkens, f 0.540.5S per K.G. 65 magere dito, f 1630 per( stuk. 295 biggen, i' 914 per stuk. i 4094 schapen en lammeren. 500 zak peren f 28 per zak. Eieren. Kip- f4.60'—5.10 per 100 stuks. Vette! koeien prijhoudend, handel stug, 68 —80 ch per K G. Gelden Koeien prijshoudend, handel stug, f 150 220 per stuk. Melkkoeien prijshou dend, handel stug, f170280 per stuk. Nuchtere kalveren prijshou dend, handel stug'. Vette varkens prijshoudend, handel matig. Magere varkens en biggen prijshoudend, han- Hedeu overleed, na een zeer kortstondig lijden, voorzien van de H H. Sacramenten der Ster venden, onze innig geliefde Moe der. Mejuffrouw weduwe van 4 er GERAPDUS NO'JR MAN. in den ouderdom van 66 jaren ea 9 maanden, JAC NOORD MAN, Kapelaan. 11 September 1910.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 3