TWEEDE BLAD. Ia misdaad, Tergelding. STADSNIEUWS. BUITENLAND. MOWS UIT DEO OMTREK. BINNENLAND. WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1910. Onze R. K. Volksbond. FEUILLETON. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Dia a.s. centrale Raadsver gadering. Reeds 'deelden we méde, dat de bui tengewone algemeen® vergadering van den Centralen Raad. van. den Nederl. R. K. Volksbond zal gehouden worden op Zondag, 6 November 's middags te 12 uur in het Gebouw voor den Wer kenden Stand te Amsterdam. Op de agenda zijn de volgende punten ge plaatst: lo. Verslag van de verificateurs, be last met het nazien der boeken van flen Penningmeester (boekjaar 1909-10). 2o. Mededeelingen door liet Centraal- Bestuur. 3o. Vaststelling van de plaats der eerstvolgende Algemeen® Vergadering. 4o. Voorstellen der afideeling 's-Gra- yenhage. a. De afdeeling Den Haag stelt voor, met het oog op de koisten die eene Centrale Raadsvergadering meebrengt, doch vooral ook in verband met de fi nancieel© moe lelijkheden waarin vele Afdeelingen verkeeren, verandering te brengen door herziening van Art. 2 van het Reglement voor den Centralen Raad. Toelichting ter vergadering. Prae-advies van het Centraal-Bestuur. Aangezien dit punt reeds meermalen is besproken en deze maatregel van be zuiniging zelf reeds enkele malen door het Centraal-Bestuur werd aanbevolen, doch waarbij maar al te duidelijk het minder vvenschelijke er van uit-kwam, meenen wij dit voorstel ten zeerste te moeten ontraden. b. Stichting van Patronaten. „De Cen trale Raad spreke de wenschelijkheid uit, dat de Afdeelingen van den Bond zich beijveren om over te gaan tot stich ting van Jongens-patronaten als onder- .afdeelingen van den Bond." Toelichting ter vergadering. Prae-advies van het Centraal-Bestuur. Van de afideeling Schiedam is op dit prae-advies het navolgende amende ment ingekomen: De Afd. Schiedam heeft ernstig be zwaar tegen het vormen van eene tus- schenvereeniging, welke geplaatst wordt tusschen Patronaat en Ned. R. K Volksbond. Zij acht de bezwaren zelfs onover komelijk Ie. Omdat op 18-jarigen leeftijd de jongelieden wel degelijk rijp zijn voor de sociale vereeniging, en zij op 21-ja- rigen leeftijd niet veel lust zullen ge voelen om tot den Volksbond toe te treden. Zij moeten toch reeds op jeug digen leeftijd met de mannen in fa brieken en werkplaatsen omgaan, eri worden eins reeds vóór den 18-jarigen leeftijd ingewijd! in de moeilijkheden. 2e. Met hun 13e jaar is dus toetreding lot de Katholieke vakorganisatie nood zakelijk, en dit kan niet, als zij geen lid van den Bond zijn. 3e. De deelname dezer jongelieden aan de fondsen en kassen, der vak ver- eenigingen zal op beslisten tegenstand dezer organisaties stuiten, als zij niet als gewone leden worden ingeschreven. De afd. Schiedam is dus tegen deze vereenigingen en wil het tweede punt aldus gewijzigd zien: „Waar Patronaten bestaan, maar geen St. .Tos ephs - G ezel I en-V ereeniging, zal 't Bestuur van den Volksbond zich in ver binding stellen met de Besturen der Pa tronaten, om door deze samenwerking le bevorderen, dat de patronaatsleerlin gen bij het bereiken van den 18-jarigen leeftijd terstond worden overgeschreven als lid van den Ned. R. K. Volksbond en de daarin bestaande vakvereenigin- gen. Vóór dien leeftijd worden de Pa- tronaatsleerlingen op voet van gelijk heid met de kinderen der leden toe gelaten tot Teek en- en Vakscholen en andere ontwikkelings-cursussen van den Ned. R. K. Volksbond. Het Bestuur en de leden van den Volksbond beijve ren zich daartegenover, met alle gepas te middelen den bloei van het Patro naat te bevorderen." 5o. Rapport van het Centraal-Bestuur in zake het ia de vorige Algemeene Vergadering behandelde voorstel der Af deeling Amsterdam, betreffende de .op richting van een Secretariaat van den Arbeid. Jongens patronaten als onder- afdeoliiigeu van den Bond. Zooals uit bovenstaande agenda blijkt zal op de Centrale Raadsvergadering de stichting van patronaten als onideraf- deelingen van den bond ter sprake komen: Het Centraal Bestuur heeft hieronder het volgende prae-advies uitgebracht: In aansluiting aan ons prae-advies op sub b van punt lo. der agenda van de vorige Algemeene Vergadering, her inneren wij', dat door het Bestuur van het „Kath. Juvenaat voor het Bisdom Haarlem", na eene door ons gehouden bespreking met deszelfs Voorzitter, een voorstel is gedaan, waarmede het Cen traal-Bestuur zich, nadat door deze eenige wijzigingen waren aangebracht, kon vereenigen. De kwestie liep over de navolgende punten: a. Hoe moet de Volksbond handelen teneinde de zoo noodige samenwer king tusschen Patronaatsbesturen en de Besturen van den Volksbond te be vorderen daar, waar geen Patronaat bestaat'? b. Hoe moet de Volksbond handelen daór, waar een of meer Patronaten be staan, maar geen St. Josephs-Gezellen- Vereeniging, ten opzichte der jongelin gen die den 18-jarigen leeftijd bereikt hebben? c. Hoe moet de Volksbond handelen daar, waar met de Patronaten ook een St. Josephs-Gezellen-Vereeniging be staat? Deze vragen meende het Bestuur van het Kath. Juvenaat als volgt te moeten beantwoorden: lo. Waar geen Patronaat bestaat, trachte de VoLksbond in samenwerking met de geestelijken der Parochie een Patronaat tot stand t e brengen. De Volksbond kan daartoe waarschijnlijk goede hulp verteenen door beschikbaar stelling van een zijner lokalen, van per- ding van het Patronaat moet blijven soonlijke krachten enz., maar de lei- aan den Geestelijken Directeur. 2o. Waar een of meerdere Patro naten bestaan, maar geen St. Josephs- Gezellen-Vereeniging, zal het Bestuur van Volksbond zich in verbinding stel len met de Besturen der Patronaten, om door samenwerking een St. Jo- sephs-vereeniging op te richten voor de jongelingen van 18 tot 21 jaar, zooals men het plan heeft te Haarlem te doen en ook grootendeels gedaan heeft le Arnhem. Dat wil zeggen: aan het hoofd sta een Priester als directeur; de jongelingen kiezen desnoods een eigen bestuur, maar verder wordt be noemd eene commissie van toezicht, voor de helft bestaande uit bestuurs leden der Patronaten en voor de helft uit bestuursleden van den Volksbond; de jongelingen kunnen deelnemen aan de fondsen voor ziekte en werkloos heid, aan de vakcursussen in de vak- vereenigingen van den Volksbond. Rege ling van vergoeding aan plaatselijke commissies overgelaten; voor de deel neming in de fondsen, cursussen enz. dragen zij natuurlijk naar behooren bij, alsook voor eventueel gebruik van een lokaal van den Volksbond. Op 21-ja rigen leeftijd worden zij lid van den Volksbond. 3o. Op plaatsen, waar met de Pa tronaten een St. Josephs-Gezellen-Ver eeniging bestaat, behoudt de Volksbond de vrijheid, voor jongelingen van 18 21-jarigen leeftijd eene vereeniging op te richten met een Priester aan het hoofd. Een secretariaat van den Arbeid. Zooals men zich herinneren zal, heeft het Hoofdbestuur alvorens over de op richting van een secretariaat van den arbeid zich uil le spreken, de mee ning en der Bondsafdeelingen gevraagd. Deze zijn successievelijk ingekomen en thans heeft 't Centraal Bestuur zijn meening daarover gezegd, die aldus luidt Ingevolge de aan ons door den Cen tralen Raad dd. 5 Juni j.l. gedane op dracht hebben wij de eer het volgende te uwer kennis te brengen: Uitgaande van liet standpunt, dat het hier geldt een zaak, met welks tot staordkoming financieel® offers gepaard gaan, en daarbij overwegend, dat in zake financiëele aangelegenheden de Afdeelingsbesturen moeten gehoord zijp, alvorens een besluit door den Centra len Raad kan worden genomen, heb ben wi} ons per circulaire tot genoem de Besturen gewenjd met de navolgende vraag: „of het hun wenscheHjk, nut tig of noodzakelijk' voorkomt, om, ge zien lo. de in vele Afdeelingen bestaande Bureaux van Arbeidsrecht en Gommis- sien van voorlichting of advies, 2o. de plaatselijke Rechtskundige Adviseurs, 3o. de aan verschillende Vakbonden verbonden vrijgestelden, 4o. de aansluiting van diverse Af deelingen aan de K. S. A., bovendien nog te hebben een Secre tariaat van den Arbeid, lettende op de daaraan verbonden kosten die wij begrooten op pl. m. f 2000.per jaar, en waardoor dus de jaarlijksche bij dragen der Afdeelingen aan de centrale kas aanmerkelijk verhoogd zullen moe ten worden, en ook, of uwe Afdee ling bereid zou zijn die meerdere kos ten te dragen." Zooals u hieruit zal blijken, hebben wij. er met bijzonderen nadruk op ge wezen, dat men bij bet beraadslagen over de door de Afdeelingen, bij, een eventueele totstandkoming van een bo venbedoeld Secretariaat, meerdere bij te dragen gelden, zich vooral moet af vragen, of er al dan niet behoefte be staat aan een bureau, waar inlichtingen of adviezen zijn te verkrijgen. Wij deden dit vooral, omdat de afge vaardigde van Amsterdam, die de wen schelijkheid van een secretariaat in den Centralen Raad bepleitte, vooral deze tak van werkzaamheid noemde als ar gument voor de noodzakelijkheid dei- tot standkoming daarvan. Zooals u eveneens gebleken zal zijn, hebben wij ook gemeend een zeker be drag te moeten noemen, waarop wij de meerdere bijdragen door de Afdeelingen voor het bedoelde Secretariaat schatten. Hoewet het ons niet mogelijk is, met zekerheid t e zeggen dat dit bedrag juist zal blijken te zijn, meenen wij toch op de navolgende gronden, dat onze bere kening niet bijzonder veel bezijden de waarheid zal zijn. Wij zijn nl. van het denkbeeld uitge gaan, dat een Secretariaat van den Ar beid voor onzen Bond moet bestaan uit minstens 2 personen. Wanneer we toch zien, uit het ver slag van het Secretariaat van DenBosch, en ons is ook hetzelfde bekend van genoemd instituut te Maastricht, hoe omvattend en veelvuldig de werkzaam heden zijn m deze Biisdommen, dan zal men moeten toegaven, dat eenzelfde werkzaamheid in ons zooveel grooter Diocees onmogelijk door één persoon kan worden verricht. De groote afstand toch van de beide uiteinden van ons Diocees, nl. Den Hel der en Vlissingen, met nog zoo vele; te bewerken tusschenliggende plaatsen, zal onzes inziens zeker minstens twee personen vórderen. Wanneer we nu, zooals ieder uwer noodzakelijk zal noemen, bij het be palen van een salaris van twee per sonen rekening houden met de eischen van onzen tijd, n.t. dat de mannen, die wij voor bedoelde functie zullen aanstellen, zich geheel voor de zaak zullen moeten geven en dientengevolge met hun gezin op een behoorlijke wijze moeten kunnen leven, een woning moe ten bewonen met behoorlijke gelegen heid. om buiten de gezinsbeslommering een ieder le kunnen ontvangen, boven dien verzekerd moeten zijn tegen ziekte, ongeval, ouden dag en bij overlijden, tegen armoede van hun echtgenoot*» en kinderen; als we daarbij; denken aan de noodzakelijkheid van veel reis- en ver blijfkosten, clan meenen wij dat een be drag van f 2800 per jaar zeker noodig zal zijn voor de beiide personen. Wij zijn bij onze berekening uitge gaan van de meening!, dat bij de tot standkoming van een Secretariaat op deze wijze het thans bestaande hono rarium voor onzen Voorzitter en Secre taris zou vervallen, waardoor dan bo vengenoemd bedrag met f750 zou wor den verminderd. Alsdan zou, om dit bedrag te verkrijgen, door onze Afdee lingen jaarlijkst pl.m» 17 ct. jper lid boven heit thans te betalen bedrag moe ten worden voldaan, tenzij men langs andere ons niet bekende weger» aan het benoodigde bedrag zou- weten te komen. Zooals wij boven reeds zeiden, meen den wij, waar de totstandkoming van genoemd Secretariaat van onze Afdee lingen een aanmerkelijke verhöoging van bijdragen aan de centrale kas zal vorderen, aan de ons opgedragen taak geen uitvoering te kunnen geven, al vorens de meening van onze Afdeelings besturen te hebben gehoord, en meen den wij; tevens hun de uitdrukkelijke vraas ,te moeten stellen, of zii (gezien het bestaande op het gebied van rechts kundige en sociale adviezen-bureaux) een bovengenoemde verhooging van bij dragen gewettigd, noodzakelijk en mo gelijk achten. De ingekomen antwoor den op onze ged|ane vraag zijn zoodanig, dat slechts 2 (zegge twee) Afdeelingen zich er beslist vóór verklaarden, een 6-tal het wel nuttig doch niet noodza kelijk en mogelijk achten, terwijl alle overige antwoorden beslist in ontken- nenden zin luiden. Wij hebben in genoemde circulaire zorgvuldig onze eigen meening achter wege gehouden, en ook in dit rapport willen wiji deze slechts verklaren, na dat wij u met de gevoelens van onze Afdeelingen in kennis hebben gesteld, en welke hier op neer komt, dat het onze vaste meening is lo. dat over 't algemeen in de behoef te, om adviezen op rechtskundig of sociaal gebied te verkrijgen, reeds wordt voorzien en daar, waar zulks niet ge schiedt, met een ernstigen wil daartoe wel te geraken is (vooral als daartoe eenigen aandrang wordt uitgeoefend); 2o. dat wij niet kunnen aannemen, dat bedoeld Secretariaat er gemakkelij ker in zal slagen, daar, waar nog geen Afdeeling van onzen Bond bestaat, de zelve tot stand te brengen, omdat de on misbare medewerking van de Eerw. Heeren Pastoors der parochiën naar onze vaste overtuiging niet door de eventueel aan te stellen mannen zal ver kregen worden waar het Centraal-Be stuur deze nog steeds niet heeft kunnen verkrijgen. De weinige antwoorden op de nog onlangs door ons verzonden circulaire aan de Eerw. heeren Pas toors (2 van de 120) zeggen reedis ge noeg. Nog eens, wij gelooven niet dat ook daarom de oprichting van een Se cretariaat kan worden verdedigd. Wanneer wij; dus beide door den af gevaardigde van Amsterdam aangegeven hoofdgronden voor de oprichting van een Secretariaat van den Arbeid voor onzen Bond niet als zoodanig kunnen erkennen, zal het o.i. geen nadere mo tiveering behoeven, dat wij dan ook de meerdere financieel© bijdragen niet kunnen verdedigen als noodzakelijk, ge- vvenscht en mogelijk. Het is daarom dat wij niet kunnen adviseeren tot de oprichting over te gaan, en dientengevolge ook geen voor stel in dien geest kunnen aanbieden. Wij, hopen dat de Centrale Raadsle den dit onis rapport ernstig, in over leg met hunne Afdeelingsbesturen en met de vergadering der leden, zullen behandelen, opdat we op den Centralen Raad verzekerd kunnen zijn, dat het te nemen besluit hoe ook de goedkeuring van de meerderheid der Afdeelingen zal kunnen wegdragen. naast zich op bed liggen. Hoewel zij reeds geruimen tijd ziekelijk was, was haar ziekte toch niet van dien aard, dat aan zoo'n spoedigen en onverwachten dood ge dacht werd. Dat de man hevig ontsteld was van dit plotseling overlijden, zon der dat hij er iets van bemerkt had, kan men begrijpen. Het Witte Kruis. Door eenige le den van de afd. Haarlemmermeer van „Het Witte Kruis", wonende te Nieuw-Vennep en omgeving, worden pogingen in het werk gesteld om al daar in dezen winter ook een cursus van „Eerste hulp bij ongelukken" te verkrijgen. Reeds twee jaar achter een werd vanwege de afd. een der gelijke cursus te Hoofddorp gehou den, waaraan evenwel verschillende belangstellenden te Nieuw-Vennep en omgeving wonende, wegens den verren afstand niet of zeer moeilijk konden deelnemen. Burgeirl. Sta,ndf. Gqbpren: d. van A. Greoe-van der Beta, d. van J. Verhoevevan Bekkum, d. van G. StokebrantRous, z. van K, Blokkervan Kalmpthout. CASTHICUM. Moge hun streven succes hebben! Zondagssluiting. Op aansporing van den ZeerEervy heer pastoor hiel den de winkeliers eenigen tijd gele den een vergadering om te komen tot sluiting hunner winkels op Zon dag. Hoewel van verschillende zij den bezwaren geopperd werden, werd men het in zooverre eens, dat men 'n proef zou nemen. Op Zondag na ker mis, dus op 11 Sept., zou men om 2 uur sluiten, om, als het beviel van lieverlede tot algeheele sluiting op Zondag te komen. Helaas, de proef is mislukt, want slechts enkele win keliers waren gesloten, de meesten hebben zich niet aan de afspraak ge houden en waren den gelieelen dag geopend, zoodat zij, die om 2 uur gesloten hadden, tegen den avond hun winkels weer openden. Zoo de winkeliers nog eens een proef willen nemen, zou 't aanbeveling verdienen, het publiek er van in kennis te stellen, opdat ieder intijds zijn maatregelen kan nemen. H AAItliE KLMERMKEB. Een schoorsteenbrand. Bij den heer De E. aan den Ringdijk, ontstond wegens roetdanladiug een vrij ern stige schoorsteenbrand. Ook de zol der was reeds door het vuur aange tast. Door krachtige hulp van de buren gelukte het De R. den brand met emmers water te blusschen, waardoor erger werd voorkomen. Aan het huisraad is aanmerkelijke waterschade toegebracht. Alles wordt door verzekering ge dekt. Dood op bed. Terwijl de bakker v. L. aan den Ringdijk nabij Benne- broek, Maandagmorgen wakker werd, vond hij zijii vrouw dood Vorsten bij_de bank van lee ning. Men zal zich herinneren, dat de schuldeischers van koningin Ma ria Pia van Portugal, de grootmoe der van koning Manuel onlangs ern stige stappen hebben gedaan om aan hun geld te komen. Zij is niet het eerste gekroonde hoofd, dat moeite heeft haar schulden te betalen; dik wijls zijn vorsten terecht gekomen bij pandjeshuizen, om aan den druk van hun schuldeischers te ontko men. De ex-sultan van Marokko, Azis, heeft in geldverlegenheid al de sieraden van zijn 100 vrouwen en kroonsieraden aan den Mont de Pié- té te Parijs in bewaring gegeven, na dat hij vergeefs beproefd had op de ze kostbaarheden bij een andere bank geld te krijgen. Servië's heilig staatszwaard, dat in het geheele Balkanrijk als een re- liquie vereerd wordt, is door een vroegeren bestuurder van het land, herhaaldelijk beleend, en een andere Europeesche vorst bevond zich eens in zoo treurige omstandigheden, dat een beroemde Londensche bank van leening al zijn zilver in. bewaring nam. Koningin Isabella van Spanje kwam er eerlijk voor uit, dat haar bezittingen dikwijls bij Oom Jan lo geerden. Zij beleende zelfs de be roemde schilderijen, welke in het paleis te Parijs hingen, herhaalde lijk, en menigmaal redden deze haar uit den nood. Nachtsanatorium. De Duitsche Walderholangsstatten, onze dag-sa natoria, hebben sedert eenigen tijd in de Vereenigde Staten eene nieuwe toepassing gevonden, en wel in de zen zin, dat zij zoowel 's winters als 's zomers gedurende den nacht voor de tuberculose-behandeling gebruik# worden. Volgens een enquete, inge steld door een afgevaardigde van Keizerlijke Duitsche Gesundheits- amt en van de Vereeniging va* Volkssanatoria van het Duitsch» Roode Kruis, hebben deze „naeht"- sanatoria in Amerika gnnstige re sultaten opgeleverd, en diensvolgens is men in het herstellingsoord voor tuberculeuse vrouwen t e Sehönhola bij Berlijn, reeds begonnen een proef in dezen zin te nemen. Over dag blijft deze Walderholungsstatte dienst doen als voorheen: de vrou wen komen er 's morgens vroeg, brengen er den dag door en keeren 's avonds huiswaarts. Vanaf 6 uur 's avonds komen de patiënten, voor wie de nachtelijke kuur bestemd is. Voor 1 Mark hebben zij recht op avondeten, op nachtverblijf en ont bijt den volgenden ochtend. Zij lig gen in een hangmat van zeil-linnen, met kemelhaar gevoerd, en waarin een waschbare zak, die bestemd is de in flanellen nachtgewaad gehul de patiënte op te nemen. Hoewel men nog niet met zeker heid over de verkregen resultaten kan oordeelen, (de proef heeft nog maar drie maanden geduurd), zoo is men aanvankelijk zeer tevreden, daar in het algemeen het gewicht der patiënten belangrijk is toegeno men, bij sommigen zelfs niet min der dan 5 K.G (Med. Weekblad.) Vliegtoekomst. De bekende Ame- rikaansche vlieger kapt. T. S. Bald win die, tusschen twee haakjes, be zig is in zijn land stemming le ma ken voor een vlucht van New-York naar Londen in twee etmalen, en met mede nemen van passagiers en mails deze optimist ziet in de toekomst de onmogelijkheid niet in, geregelde pgistdiensten te openen, die vliegende met een snelheid van 160 kilometer pea uur de internationale brievenmails zou den overbrengen. Hoe grooter en zwaar der een vliegmachine, des te veiliger zal het gaan. Op een kleinen aeroplane met één motor is men afhankelijk van zijn machine; op een grooter vliegtoe stel kan men een onbeperkt aantal mo toren meenemen, zoodat men niet meer afhankelijk is van de weigering van één." Een ander bekende Amerikaansche aviateur Orvifle Wright, is wat minder optimist. „Er zullen slechts weinig jaren noo dig zijn of men zal in staat zijn, mails af te leveren op anders bijna onbereik bare plaatsen. Ook meen ik, dat de aeroplane in sommige gevallen extra- treinen zal kunnen vervangen omdat hij dit voordeel heeft, altijd over een vrij en weg te kunnen beschikken, terwijl hij; steeds voor het gebruik gereed staat. Doch hij gaat niet zoover als zijn vo rige landgenoot, waar hij opmerkt: „Ik geloof echter niet, dat de aero plane ooit de spoortreinen of stoom- booten zal vervangen voor vrachtdien sten." 'f Verkeerde knopje. In een café te Haspe in Duitschland waren des nachts idüeven binnengedrongen. Om hun bezigheden beter te kunnai ver richten, wilden zij 't electrisch licht doen branden. Zij drukten echter in 't donker op een verkeerd knopje. Een vroolijke marsch gespeeld door een electrisch muziekinstrument, overtuigde hen onmiddellijk van hun vergissing. Zoo gauw ze konden poetsten ze de plaat. De caféhouder, wakker gewor den door de muziek op het ongewone uur, vond, toen hij een onderzoek in stelde, niemand meer. Een twee drieschoppenboer. Eten lezer schrijft aan de „Res-" In plaats van klaveraas was schop penboer genomen. Maar anders was het spelletje hetzelfde als steeds ge speeld wordt, dat thans waarschijn lijk dag aan dag wordt vertoond 54) Ja, een oud kameraad uit het college, een vriend, dien ik sedert vijf jaren niet meer gezien heb. Kent gil hem, beste voogd? Ik denk ten minste zijn naam te kennen. Madeleine laat hem binnenko men. De oude dienstmeid yertrok, en weldra verscheen Liucien Labroue. George reikte hem .de hand, uitroe pend Liucienmijn beste Lucien De twee jongelingen, zeer ont roerd, omhelsden elkander broeder lijk. Mijn voogd en mijn vriend 'M. Etienne Gastel, zeide de jonge advokaat. Beiden maakten kennis. Gij woont te Parijs vroeg Ge orge aan zijn vriend, i Ja. sedert twee j aar. Gij staat zeker aan het hoofd yan eene fabriek Helaas! neen! Neen Met uw. bijzondere ken nis Lie heeft mij fut nu top. (tot niets gebracht. Ik verdien ter nau- wemood mijn dagelijksdh brood, en daarvoor ben ik verplicht machines te teekenen, schetsen en plannen te maken. Hoe is dat mogelijk? Het is zoo, én 't is nochtans de moed niet die mij ontbreekt. Hebt .gij beproefd pm een plaats te bekomen Ik heb veel gezocht doch te ver geefs en ten einde raad beu ik naar u gekomen.' Dat had gij het eerste moeten doen. Zoudt gij iets in het zicht heb ben Ja. Mag; ik u vragen wat? (Wat zoudt ge peggen yan de plaats van bestuurder der werken in een groote fabriek, voor liet ma ken van stoomwerktuigen, bestemd voor de spoorwegen.; Dat zou al mijne .verwachtin gen te boven gaan.; [Welnu, ik hoop .die plaats! te bekomen voor u. In Prankrijk. Dicht bij „Parijs;- Ik zal u zeg gen hoe. Een Fransch ing]enieur, Paul Harm an t, di.e .te New. York een groot fortuin verzameld heeft» is naar zijn vaderland weergekeerd, met het voornemen er Werkhuizen te stichten, gelijk hij in de Vereenigde Staten bezat. Ik hbb het geluk ge had hem een zeer jtelangrijken dienst te .bewijzen; ik heb dus het onbe twistbaar recht hem eene gunst te vragen, die daarbij voor hem eene uitmuntende aanwinst zal zijn. Paul Harmant, herhaalde Lu cien. Zou het de medewerker van James-Mortinier, van New-York, zijn Hij zelfik zie dat zijn naam u bekend WasJ IWie kent dien naam niet? [Welnu gij zult de rechterarm worden van dien man yan talent zeide George. George belde. De oude dienstmeid verscheen. Een gast meer, Madeleine, zei de de jonge advokaat.; Madeleine vertrok, én het gesprek begon weer.; Gij hebt daar even g<ezegd mijn heer, dat uw vader een uitvinder was, niet waar? yroeg Etienne Gastel aan Lucien. Ja, mijnheer. Zijt gij; Je zoon van Labroue wiens fabriek twintig jaar geleden afgebrand isi? Ja, mijnheer, mijn ongelukkige vader stierf, vermoord te midden van den brand. ;Uw vader vermoord zeide Ge orge verwonderd. Gij hebt mij dat schrikkelijke drama nooit verhaald-- Ik kende het zelf niet, mijn beste George, In mijne jeugd, had men alles voor mij verborgen ge houden- Ik heb de schrikkelijke waarjheid eerst vernomen ten tijde van den dood mijner tante. Lucien voegde" er bij zich tot Etienne richtend: Gij hebt mijn vader gekend mijnheer Ik had hem nooit gezien, maar ik heb gelijk iedereen, hooren spre ken van het drama van Alfortvllle, en de algemeen geachte paam yan Jules Labroue is in mijn geheugen 'gebleven. 1 De kunstenaar dacht .bij zich zei ven [Wat- zonderling toeval, dat den zoon van het slachtoffer de boezem vriend heeft .doen .worden van- den zoon der moordenares'!, Is de misdadiger- gestraft vroeg George. Eene vrouw", schuldig verklaard aan de moord en de brandstichting is veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf' 'antwoordde Lucien., Eene vrouw riep George luit. Ja. Zij had de vlucht genomen na de misdaad. Zij werd aangehou den in de pastorie van een dorp, gelegen op eenige mijlen van Parijs. George richtte een ondervragende blik tot Etienne Gastel. IGij bedriegt u niet, mijn Vriend, zeide de kunstnaar in antwoord op diens oogopslag, Dte vrouw, waarvan Labroue spreekt is degene waarvan ik u straks gesproken heb, die wel ke ik voor p bestem. Dus, vroeg Lucien, gij hebt die vrouw gezien en gesproken [Waar dan? In de pastorie van Chevry, bij den eerw. heer Laugier, den oom van Georjge. [Welke vrouw was het? hernam Lucien. t Bene schoone vrouw, met zeer innemend gelaat, antwoordde Etien ne. Zij scheen erg „te lijden. Krachtdadig. Zij hield- staan de dat zij onschuldig was, en het slachtoffer was eener yalsche ver denking. Misschien loog' zij niet. George en Etienne bezagen Lucien met nieuwsgierigheid. Zij ,is veroordeeld sprak Etien ne. (Wel, mijnheer, wat bewijst dat? Op elke bladzijde der gereohtsbbeken vindt men gerechtelijke dwalingen. Alles beschuldigde haar; er was een overvloed van bewijzen. En als die bewijzen leugen achtig waren. Hebt gij het proces gevolgd, mijnheer. Ja, met de grootste aandacht. Ik wilde weten of die vrouw ons de waarheid gezegd had- En uwe overtuiging na het proces was? Dat de beschuldigde schuldig kon zijn. Ik heb het proces gelezen. Mijne tante bad de dagbladen van dien tijd bewpayd, wagy het lang en byped in gegeven werd. Ik ben overtuigd dat de betichte onschuldig was. Daarbij, vooraleer te sterven, heeft tante mij de verzekering gegeven, dat zij nooit geloofd heeft dat Je anne Fortier schuldig was, hoewel de söhijn tegen haar was. -Ha! mompelde George, die on gelukkige vrouw heette Jeanne For tier Ja, antwoordde Lueien, en zich tot Etienne Castel wendendeher innert gij u, mijnheer vroeg hij w,at zij tot hare verdediging aanhaalde. Zeer goed. Een ellendeling, meesterknecht in de fabriek van Al- fortville, vervolgde haar met zijne liefdesverklaringen, en was van zin Frankrijk te verlaten met het ge stolen geld, .en Jeanne mee te ne men. Die man, die Joris Garaud heette, had haar zoo vertelde zij, een brief geschreven, die het onbe twistbaar bewijs bevatte van de mis daad, die hij ontworpen en volbracht had.... Doch dien brief kon zij niet toonen. 't Is waar, zeide Lucien en nochtans, gij moogt er zeker yan zijn, dat die brief bestond. De mees terknecht Garaud was wel de dief, de brandstichter, de moordenaar. Gij vergeet, dat die gestorven is, als slachtoffer yan zijne zelfop offering?, Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5