Na misdaad, vergelding. STADSNIEUWS. Staat en Kerk in Spanje. Gemeenteraadsvergadering. FEUSLLETON. (Wat is er van uw believen zuster vroeg zij. ÜÉIMMilMMiaÉiHii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. ii. Iu ons eerste artikel (men zie de „N. Haarl. Ct." van Zaterdag j.L), hebben wij uiteengezet, lioe de Spaanselie regeering door de confis caties van de kerkelijke eigendom men in 1836 en 1851 zich althans ver plicht heeft, de rechten der geconfis- ceerde sommen aan de kerk te beta len. Dat gebeurtin naam. In werkelijkheid echter doet de Staat alle moeite om liet bedrag dat hij aan zijn schuldeisckeresse, de Kerk, heeft uit te keeren, zoovéél mo gelijk te beknibbelen en te vermin deren. Zoo bestaat er allereerst een „kor ting" op de tractementen der geeste lijken, welke zonder eenige plau sibele reden, alleen in een oogen- blik van geldgebrek is ingesteld die bedraagt niet minder dan 7 pCt. voor de tractementen onder de 750frs. 15 pCt. voor die van 750 francs tot 3000 fr., en 20 pCt. voor de tractemen ten boven de 3000 francs. Dat maakt bij elkaar 6 milioen francs, die de Staat eigenmachtig achterhoudt, te gen bedoeling en woorden van het Concordaat in. En deze gedwongen belasting op de tractementen der geestelijkheid heet dan nog heel sa- tyriek: donativo del clero (donatie der geestelijkheid)! De Spaansche liumor is van een eigenaardige soort! Maar dit is nog lang niet alles. De Spaansche geloovigen hebben van den Roomschen Paus, in de da gen van strijd tegen de Mooren, ver schillende speciale geestelijke voor rechten gekregen door Pauselijk In dult, en zij brengen sinds de mid deneeuwen in ruil voor deze geeste lijke gunsten een vrome schatting op, die iu het geheel en over het heele land ongeveer twee en een half millioen francs bedraagt. In den loop der tijden heeft de Staat zich ,op geheel onrechtmatigen titel, de opbrengst van deze schat ting toegeëigend, en dat is nu al zóó een regel geworden dat door den Staat het bedrag eenvoudig wordt vastgesteld, terwijl als de offervaar digheid der geloovigen niet groot ge noeg is oin de geheele som bijeen te brengen, de rest eenvoudig wordt ge kort op de jaarwedden der geestelij ken! Zoo zonderling springt de Spaan sche Staat om met de verplichtin gen, die het Concordaat hem op legde! Maar er zijn nog meer curieuze histories, die haast ongelooflijk schijnen. Zoo b.v. strijkt de Staat met een kalm gezicht de offertjes op die de geloovigen brengen wanneer ze van de vastendispensaties gebruik ma ken Zoo heeft men een belasting ingesteld op elke aanvrage, die dooi de geestelijkheid wordt gedaan aan den H. Stoel of aan de Congregaties te Rome, een soort kanselarijrecht dat zóó hoog is dat men in Spanje zegt: wie wat aan Rome te vragen heeft, kan er goedkooper zelf naar toe gaan, dan 't per brief te vragen! Zoo haalt de Staat in Spanje aan alle kanten, wat hij halen kan van de Kerk, en zelfs heeft de fiscus een zekere voorliefde om kerkelijke zaken te brandschatten. Alle acten der geestelijke tribunalen zijn on derworpen aan een zegelrecht; alle vrome fundaties voor kerken heb ben zware belastingen te betalen: de fundaties voor H.H. Missen bijvoor beeld betalen een „recht" van 15 pCL op het totaal bedrag, ineens en ten volle vooruit te voldoen! Bovendien heeft de Staat een groot bedrag aan fundaties, dat in 1884 aan de administratie van den Staat is overgegaan, in den letterlijken zin des woords verduisterd. Het geld is opgegaan aan verschillende andere dingen, en de renten worden niet meer betaald, zoodat er van het le zen der H.H. Missen, waarvoor de fundaties gesticht zijn, niets meer komt. De „Köln. Volkszeitung" heeft het bedrag van de kortingen die de Spaansche schatkist op het budget van den eeredienst heeft gelegd en de verschillende kerkelijke fondsen, die eigenmachtig en zonder grond langzamerhand zijn ingepalmd, nauwkeurig berekend. En zij komt tot de slotsom, dat niet alleen de Spaansche Staat géén centime aan de Kerk schenkt, maar dat hij daar entegen, met de enorme kapitalen die hij heeft ingepalmd, jaarlijks nog een winst behaalt, die schommelt tus- schen de zeven en negen millioen francs. En daarom kon de bisschop van Jack,lid van den Spaanschen Senaat, bij de jongste discussies over het budget van eeredienst met zooveel recht zeggen: „Ik hoor hier met ver wondering spreken over een zoo genaamd budget van uitgaven die „de Staat zou doen ten behoeve van „den godsdienst en van de geeste lijkheid; het zou meer naar waar heid zijn, wanneer wij zeiden dat „we ons nog bezig houden met het „budget der winsten, die de Staat „op kosten van den eeredienst en de „geestelijkheid zich heeft toegeëi gend!" Zóó is de ware toestand. En daarom is de impertinentie der liberale dagbladschrijvers zoo bru taal, die maar steeds durven opha len van „de schatten der Kerk" in Spanje en van haar „uitzuigsysteem ten koste van de fondsen van den Staat", zooals het Amsterdamsche Handelsblad dezer dagen te lezen gaf! In de courant van gisteren, hebben we reeds een deel van het behandelde in de Raadsvergadering meegedeeld. We zijn blijven steken in de de batten over het technisch plan dei- tramlijnen van de Ilollandsehe Spoor, doch we deelden nog den uitslag me de der stemming over 't voorstel v. Rossum, dat arbitrage wilde invoeren biji het uitmaken, wanneer verbetering in de constructie der lijnen gewenscht was. We vervolgen thans den loop dei- debatten De lieer Modoo vindt de vrees van den heer v. Rossum wel wat ongegrond. Het belang der Holl. Spoor zal zelf wel mee brengen, dat de verbeteringen worden aangebracht. De Voorzitter zette de geschiede nis der zaak nog eens uiteen. De con cessie is reeds verleend en hetgeen de heer v. Rossum wil zou een uitbreiding geven aan die concessie. De heer v. Rossum formuleerde zijn wenschen in: een voorstel. De Voorzitter blijft vinden, dat dit voorstel had ingediend moeten wor den biji de behandeling der concessie zelve, doch niet biji de vaststelling van een technisch plan. De heer v. Rossum wijst er nader op, dat 't voorstel alleen bij dit puntje is te pas gekomen. De heer Rink erna vindt, dat 't voorstel v. Rossum de zaak niet zal voorthelpen. Eerst na het instellen vaar een procedure zal de arbitrage vanzelf komen. De heer Las schuit echter wil juist een proces voorkomen, doch direct de arbitrage hebben en die krijgen we, wanneer t voorstel v. Rossum zal aan genomen worden. De Weth. Huls-wit waarschuwt er tegen., dat 't voorstel in strijd is mei ida concess ievoorwaarden. De heer Spoor vindt 't voorstel v. Rossum zeer logisch. Dit wil alleen uitmaken aan wie de verbeteringen noodig mochten blijken. De heer Th iel vindt het voeren van .een proeesje zoo erg niet. Men kan zich evengoed op den rechter ver laten. De heer Spoor acht het veel beter processen te voorkomen. Om het erop aan te leggen processen te gaan voeren, daarvoor zitten we hier niet. Da tti' eer T h i e I heeft liever des kundigen, door den rechter te benoe men dan door de partijen. Dit is spr. ervaring en de gemeente heeft die erva ringen ook wel eens opgedaan. De heer v. Rossum kan zich niet begrijpen, waarom hier de kortste en eenvoudigste weg niet verkozen wordt. De heer Rinkema vreest, dat de afdoening der zaak door t voorstel v. Rossum weer zal vertraagd worden. De Voorzitter waarschuwt ten slotte tegen het voorstel. Overal is het systeem zoiwier arbitrage ingevoerd. Moet nu op 't laatste oogenblik 't sys teem met arbitrage worden ingevoerd? 't Voorstel v. Rossum werd verwor pen met 8 st. voor. Vóór stemden de heer en: Ivrelage, v. Rossum, Seignettei, v. d. Kamp, Las- schuit, Spoor, Levert, Slingenberg. Ook ten aanzien van het ander deel van j. werd nog een langdurige, doch onbeduidende discussie gevoerd. 9. Schrijven id. in zake uitbreiding électrisfcbe centrale, verlaging stroom tarieven en splitsing beheer gemeente- lichtfabriek en. Niemand verlangde over deze zaak 'f. Woord. 10. Voorstel id. goedkeuring Regle ment Arbeidsbeurs met nader schrijven Bi. en W. De wijzigingen werden goedgekeurd. 11. Id. id. eervol ontslag onderwijze res Oipl. school voor meisjes. Werd verleend. 12. Id. id. vaststelling Reglement en regeling jaarwedden personeel Gymna sium. Van den Rector en de Leeraren was hedenmorgen over 't Reglement nog een adres ingekomen. De weth. Loos j es betreurde deze Late inzending 3 van die 4 vragen veranderen, 't Reglement niet. Wel de laatste vraag, n.l. of de leeraren niet werkzaam gesteld zullen wordien ook bij andere richtingen van onder wijs. De heer Spoor hecht er toch' aan regard le slaan op de wenschen der leeraren. Spr. stelde daarom voor t voorstel aan te houden. De heer Schram ondersteunde dit voorstel. Nog lang werd erover gedebatteerd. Ton slotte werd 't voorstel Spoor aange nomen met 4 stemmen tegen. 13. Id. id. bouw school aan dePark- Laan. De heer Modoo vindt de plaats waar de school gebouwd moet wor den, niet erg gelukkig gekozen. De terreinen daar zullen er zeer in waarde verliezen, wanneer daar scholen ge bouwd worden. Waar steeds plaatsge brek is in de scholen, keurt spr. het af, dat de opleidingsschool met een 'be trekkelijk klein getal kinderen wordt ondergebracht in de groote Kleverpark school. De Weth. v. Onderwijs antwoord de, dat hij niet overwogen heeft of de grond van, 't Phoenixterreih door den schoolbouw in waarde zal dalen. Wat het plaatsgebrek betreft, dat zal blijven duren totdat uitvoering zal gegeven zijn aan 't raadsbesluit tot hijvoeging van zevende klassen. De heer Modoo blijft zijn bezwaren handhaven. Na nog eenige toelichting werd t voorstel goedgekeurd. 14. Id. id. verzoekschrift afd. Haar lem Bond van Nederl. Onderwijzers, in zake werkzaamheden hoofden van scholen. De heer Schram had gemeend, dat bij' dit belangrijke voorstel de ad viezen der Schoolopzieners zouden zijn ingewonnen, van den Inspecteur, der Commissies enz. Dit is niet geschied. Spr. stelt daarom voor 't voorstel aan te houden en alsnog die adviezen in te winnen. De Weth. v. Onderwijs zegt, dat er niets tegen 't voorstel is, doch B>. en W, hebben het niet gevraagd, wijl alge meen bekend is hoe de autoriteiten over de zaak denken. De heer K 1 e ij n e n berg gelooft oök niet, dat we verder zullen komen. Toch betreurt spr. het dat R. en W. zich op dezewijze van de zaak hebben afgemaakt. Spr. betwijfelt het of deze zaak wel zoo rijp is, als R. en W. gemeend hebben. Men zie eens wat in art,!ere plaatsen, gebeurt eri hij ziet weldra den tijd ko men, dat in een 7 klassige school 't Hoofd voor een klasse geplaatst wordt. Spr. had ook zoo gaarne gezien, dat de Wethouder van deze zaak een studie zou hebben gemaakt. Da weth. Loosjes geeft toe, dat het een belangrijke zaak betreft. R. en W. hadden kunnen voorstellen 't adres in hun handen te stellen ter afdoening of wel afwijzend op !t verzoek te be schikken. Dit laatste hebben B. en W. gedaan. Is het niet beter klaren wijn te schenken? 't Voorstel Schram tot uitstel werd ondersteund. De heer Rr egonj e had vragen aan B. en W. willen stellen, doch ziet hier nu vanaf. De heer Modoo zou de adziezen dei- Hoofden zelf wel eens willen hoo- ren. De heer B r e g o n j e is niet voor een republikeinsche school, doch wil allereerst het pro en contra hooren. 't Voorstel Schram werd aangenomen met 14 tegen "10 stemmen. 15. ld. Ld. vaststelling plan tot her ziening uitbreidingsplan voor gronden ten zuiden van de Westergracbt en ten westen van de Leidsche Vaart. Werd aangenomen. 16. Id. id. splitsing werkkring Di recteur Waterleiding, tevens Directeur g erneent elij k labor a torium De heer Slingenberg kan zich in beginsel met 't voorstel wel vereeni- gen. Spr. informeert alleen naar de la tere voorstellen, die van dit besluit zul len komen. Zal hier ook een verorde ning op den: keuringsdienst komen? Spr. bepleit de noodzakelijkheid oen/er dergelijke verordening en wijst op de goede resultaten reeds met do Melkver- ordening behaald. De Voorzitter kan den spr. mee deden, dat dit de bedoeling werkelijk is van B, en W. De heer Spoor vraagt den heer Ha- velaar een korteren titel te geven. De Weth. Kruseman vond, dat het hier een vereeniging van titels is. De heer Slingenberg stelde voor de benoeming van een Directeur voor den Keuringsdienst aan te houden tot dat de verordening voor den keurings dienst zal zijn aangenomen. De heer K 1 eij n enb e r g keurt dit af. Hoe vlugger deze zaak tot stand komt, hoe beter. Reeds nu verricht de lieer Borst Pau- .wels vele der onderzoekingen. De heer v. d. Berg vereenigt zich met 't betoog van den heer Kleijnem- bf-rg. De heer Schram adit liet niet goed een directeur te benoemen voor er de verordening is. De Voorzitter adviseerde steak 't voorstel Slingenberg niet aan te net- men. De tijd tot besluiten is nu geko men. 't Voorstel' Slingenberg weid verwor pen met zoo goed als algemeene stem men. De voorstellen van B. en WL wer den daarna aangenomen. 17. Id. id. overneming van voor straal bestemden grond ten zuiden Amster damsche Vaart. Wordt goedgekeurd. 18. Id. id. afwijking art 7,1a. der Bouwverordening, bouw bergloods Ha- zepaterslaan. Wordt goedgekeurd. 19. B,enoeming vaste commissiën. Benoemd werden: Commissie tot het ontwerpen en her zien van verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd (art. 166 Gemeentewet): Je hoeren: Jhr. Mr. F. W:. van Styrum, Mr. J. Spoor. Mr. J. N. J. E. Thijssen en Mr. P. Tjeen'k Willink. Commissie van bijstand in het be heer der gemeente-financiën: de hee ren: Mr. J. N. J. E. Thijssen, F. M. Baron van Lijnden, B. E. C. Seignette en Z. Middelkoop. Commissie van bijstand in het be heer der openbare werken: de heeren: J. H. Welsenaar, L'. Modoo, A. Rinke- ma en J. L. E. I. Breda Kleijaenberg. Commissie van bijstand in het be heer der gemeente-bedrijven: de hee ren: A. Rinkema, E. Levert, W. A. J. van de Kampi, C. G. Loomeijer Jr., J. L'. E. I. Bireda Kleijnenberg, H. van den Berg, A. van Rossum' en Mr. J. H. Thiel. Commissie van hijstand in het be heer en het onderhoud van den Hout en de Plantsoenen: de heeren: J. Wink ler en E. M. Baron van Lijnden, Commissie van bijstand in zake het verleenen van pensioen en onderstand: de jheeren: L. Modoo en< ,Wl A. J. van de Kamp. 20. Aanbeveling Bi. en W, benoeming Directeur Museum. Benoemd werd de heer J. O. Kronig te 's-Gravenhage, met 16 stemmen. 21. Id. id. benoeming tijdelijk perso neel Burgeravondschool. De nos. 1 der voordrachten werden benoemd: 22. Trekken der afdeelingen van den Raad. Rondvraag. De heer Biregonje vraagt oï het \ygar is, dat kinderen van de M. U. L. O. geplaatst zijn op_ de school voor U. L. O. en of die kinderen later, wanneer ze zes jaar op school ge weest zijn dan M. U. L. O. kunnen krijgen De Weth. v. 'Onderwij,s zeide, dat daar geen bezwaren tegen bestaan. Willen die kinderen daarna M. U. L. O. onderwijs hebben, dan kunnen zij dit krijgen. B. en Wl kunnen dit bereiken, door op een school voor U. L. O. een M. U. L. O. kop te zetten. De heer Modoo klaagt over het wegnemen van een 'lantaarn op een plaats, waar licht zeer gewenscht is. De heer Schram over het fietsen op verboden plaatsen. De vergadering werd daarna gesloten. Gymnastiekfeest in het Brongebouw. Het ging er gisterenmiddag genoeg lijk toe op het feestterrein van Japan. Haarlem's jeugd, leden van „Jong Haarlem" en de jongensafdeeling |G. V. „Kracht en Vriendschap" gaven een aardig geslaagd gymnastiekfeest, onder leiding van den heer A. J. Meijerink. die er slag van had een weinig orde te houden onder het woelige jonge volk je. Een varieerend programma, dat vlug werd 'afgewerkt, zorgde er voor. het vuur hij de kleinen er in te houden. De verschillende jongensspelen: blok- rapen, mastklimmen, blaastrappen, wedstrijd in het langzaam fietsrijden het fleschloopen, de bord-, limonade- en balwedstrijd en het tonkruien voor de meisjes veroorzaakte soms de kod- digste incidentjes, die het publiek de den schateren. Het weinigje dat wij! te zien kregen van de vrije oefeningen viel bijzon, <ler in den smaak. Een vroolijk zon netje, dat ons do laatste dagen, geheel in den steek liet, verhoogde de vreugde, terwijl de dames-kapel voor de noo- dige vroolijkheid zorgde. Timmerliedenvereeniging „Sint Jozef". Dinsdagavond vergaderde dit tim- mergilde in St. Bavo. De voorzitter opende de vergade ring op de gebruikelijke wijze, waarna de secretaris de notulen voor las welke onveranderd werden goed gekeurd. Daar de voorzitter naar de jaarvergadering geweest is, rustte op hem de plicht een verslag uit te brengen, doch omdat reeds een uit voerig verslag in „De Kath. Tim merman" gestaan heeft, kon hij er mede volstaan enkele mededeelin- gen omtrent het niet-aansluiten bij het bureau van K.-K. Vakorganisa tie, te doen. Punt 2 der agenda betrof de actie te dezer stede, welke door de verga dering werd overgedragen op het bestuur der plaatselijke afdeeling. Punt 3 behandelde de Propaganda voor den 10-urendag. Voor rekening van het Hoofdbestuur van den R.-K. Volksbond zullen van elke onderaf- deeling twee bestuursleden op 25 Sep tember naar Den Haag gaan voor de 10-uren meeting. Nu stelde bet be stuur van „St. Jozef" voor, 6 leden voor rekening van haar kas naar de meeting te laten gaan; een voorstel uit de vergadering werd daarna aan genomen om twaalf leden te zenden, half op eigen kosten, half voor re kening der afdeeling. De voorzitter deelde mede dat het akblad als proef om de 14 dagen zal verschijnen, zoo de kosten kun nen gedekt worden. Er werd ten slotte besloten indien de jaarboekjes 01 et. kosten, er 160 aan te schaffen, nuts zij vroeger verschijnen dan verleden jaar. Na de rondvraag had de sluiting plaats met het gewone gebed. Het circus „Holland ia". De Hollandsche jongen is uit zijn aard romantisch! Jules Verne en Gustave Aimard zijn lievelings schrijvers van onze jongens, en als er wat mooi's te zien is in circus of paardenspel, dan blijft een Holland sche knaap niet gaarne thuis. Méér nog: dan zit er durf iu Tn en lust, om dat circusleven eens na te doen, en wie weet hoevelen er droo- meu van heerlijkheden uit het ar tiestenleven, die welbeschouwd kla tergoud zijn maar die voor een jon gen al hun praal als echt gedegen goud laten kijken! Dat is een beetje gefilosofeer als inleiding, om duidelijk te maken hoe we graag meeleven met de flinke jongens die in een enzer bui- tenstadsgedeelten zoowaar, nu Corty Althoff heengegaan is uit- de stad, een „echt" en „heuscheJijk" circ-ns het heet „cir cus Hollandia": ook de Hollandsche vaderlandsliefde spreekt zich onbe wust uit! hebben ingericht. Zitplaatsen, jonge heeren en da mes, voor vijf en voor drie cent! En mooie staanplaatsen voor den spot prijs van één cent of twee halfjes!.... In den tuin van een der huizen mevrouw vond 't goed! is liet cir cus gebouwd. Inderdaad: gebouwd 't Is geen improvisatie: er is een echt theater, en er zijn „heusche" ar- tisten in echte costuums. door de jongelui zelf gemaakt met behulp van zusjes en moeders. Een kar mooi fijn rivierzand is er gekochtdie was óók noodig voor de opknapping van het terrein, en gisterenmiddag, toen de scholen uit waren, heeft de groote voorstel ling plaats gehad, 'n Uitgelezen pu bliek was er tegenwoordig, en aan het bureau kreeg je lieuschelijke met een stempeltje gedrukte toe gangsbewijzen voor den eersten of den tweeden rang't was vol, en de circus-organisators hebben, den ken we, een goeden dag gemaakt. De pers was niet nitgenoodigd en dus moeten we over de voorstel ling-zelve zwijgen, dat hoort zoo. Maai- in het algemeen kunnen we toch wel zeggen dat er mooi is „ge werkt", en dat de liefhebberij-arties ten, wat sport, krachttoeren, voor drachten en zoo aangaat, een aller- dankbaarst publiek vonden. Ja, Ja, d'r zit nog pit en kern in onze jongens! De eerste spruitjes. Gisteren zijn al hier door Jaap, Nij.sseix, wonende Scheepmakersdijk 48, de eerste Brus- selsche spruitjes aan de groentenmarkt gebracht, zij zijn opgekocht door G. Thoole, Sch eepmakersdijk en G. Wl Kramer, Parkstraat, alhier. Dit is 2 dagen vroeger als het vorige jaar. Vechtpaxtij. Gisterenmiddag ontstond er aan de groentenmarkt een Vecht partij. Een individu, een leeglooper, stond druiven te stelen bij Gehrs. Plantjé, waarover deze hem berispte. Het individu daarover niet te vreden ging Plantjé te lijf. Ongelukkig genoeg, was de Marktmeester achter op de markt, anders had deze vechtpartij niet voorgevallen. Hinderwet. B. en W. doen te we ten, dat aan B. Eijbers vergunning is verleend tit uitbreiding van een koek- en banketbakkerij in het per ceel aan de Pieter Kiesstraat No. 12, door bijplaatsing van een nieuwen oven. en aan J. H. Romijn vergunning is verleend tot oprichting van een smederij in het perceel aan den Zijl- weg (zijweg) No. 4rood. 55) Dat is volstrekt: niet bewezen... Ik geloof niet aan zijn dood en tante geloofde er ook niet aan. Ik heb beloofd alles te doen wat in mijne macht is, om den waren moordenaar mijns vaders het masker af te rukken, en de eerherstelling' te hekomen van de arme onschul dig veroordeelde vrouw. Den moordenaar ontmaskeren.. antwoordde de kunstschilder. (Waar toe zou dat dienen Een-en-twintig jaren zijn sedert de misdaad verloo- pen. fWieet gij, .vroeg Etienne, of Jeanne Eortier nog in leven ïs Ik weet hiet niet, maar ik zal het spoedig te wel,en komen. Indien gij het verlangt zal ik daarvoor zorgen, zeide .George. Daarmede zult gij mij zeer ver plichten. ;Op dat oogenblik kwam Madeleine aankondigen, dat het maiail opgediend Was. Die drie mannen begaven zich naar de eetzaal. LiVI. Het maal was vroolijk en duurde lang-. Het was reeds elf nu;r, toen Lueien zijn gewezen schoolkameraad en den sohilder, Etienne Gastel ver liet. De jongeling vertrok, het hart ver vuld met blijde hoop. Geheel den a.vond had de dochter van Jeanne Fortier ,de terugkomst) van haren verloofde met ongeduld verwacht, i Zou hém iets kwaads overko men zijn vroeg zij zich af- Eindelijk hoorde zij de zware huisdeur opengaan. Zij luisterde. Op de trap weerklonken stappen. Deze naderden spoedig. Met .bevende hand opende zij ten halve de deur van haar kamertje. Zijt gij het mijnheer Lucien, vroeg zij fluisterend. Hare bevende stem >vas nauws lijks hoorbaar. Ja, mijn liefste, antwoordde 4e jongeling. Het meisje voelde hare vrees ver dwijnen. Nooit zijt gij zoo laat thuis gekomenIk dacht dat) u iets kwaads moest overkomen zijn. (Weina, mijn liefste, uw vrees was ongegrond. Er zijn mij: enkel gelukkige dingen overkomen. (Wilt gij mij toelaten een oogenblik bin nen te komen om dat te .vertellen. Kom bh^^m Gij hebt uw ouden vriend ge Zien? vroeg zij. Ja. 1 Hoe heeft hij u ontvangen Op de gulhartigste wijze. Hij heeft onze vriendschap nog niet ver ge ten. Bjinnen een maand waarschijnlijk zal ik geplaatst zijn als bestuurder der werken bij een zeer rijken fabri kant. Lueien klapte in de handen. ik! riep ze uit, wat ben ik gelukkig Zij scheidden met de gedachte dat, zoo de toekomst de gedane beloften vervulde, niets hen weldra nog «zou kunnen scheiden 's Anderendaags reeds begaf Ge orge zich naar de Muri 11 ostraat, om Hannant zijn beschermeling pan te hevelen Van Mary vernam hij dat par mant drie weken afwezig bleef. Hij vroeg haar voorspraak en zette de zaa,k uiteen. Dieze beloofde hare hulp en stond voor Liuciens benoeming ,i n Mary drukte hem hartelijk de 'hand, en deed hem uitgeleide tot in de gang. De jongeling keerde naar dé Bonapattestnaat weer en schreef eenige woorden aan Lueien om hem den uitslag zijner pogingen te doen kennen. De zoon van Jules Lathroue mocht dps in goede hoop leven, i i LVIL (Wij htebben Jeanne Fortier verla ten op het oogenblik dat zij in de kleeren eener zuster, te midden van den sneeuwstorm, met zooveel stout moedigheid uit de gevangenis yan Clermont ontsnapte. De portier, overtuigd dat hij zus ter Philomena had laten uitgaan, die zich naar de parochiekerk bij de andere zusters begaf, had achter haar de zware sleutels in de reus achtige sloten omgedraaid pn was zijne plaats, weer gaan innemen. Jeanne begreep dat zij geen en kel oogenblik verliezen mocht. Moed puttende in ,de gedachte aan hare kinderen, richtte zij zich spoe dig naar de stad en verdween in den doolhof van enge en donkere stra ten, waarvan de winkels op weinige uitzonderingen na op da,t vroege uur nog gesloten waren. 1 Na een kwartier lang Zeer snel geloopen te hebben, vertraagde zij den stap en zag rond. Eene vrouw, met een melkkruik in de hand, kwam naar haar toe. Zoudt gij mij den weg: niet willen wijzen naar het station vroeg haar de vluchtelinge op het oogenblik dat zij elkander ontmoet ten. - Recht voor u, zusier. Gij zult er in drie minuten zijn. stap. In het midden .der straat die zij volgde .werd hare aandacht ge trokken door een winkel van goe deren en gemaakte kleeren die pas geopend was. Jeanne ging binnen. Eene vrouw van gevorderden ouderdom, was l>e zig de stukken stof te rangschikken Ik zou, antwoordde de wedu we van Pierre Fortier, een kleec willen hebben, zeer warm, voor eene vrouw welke ik ga bezoeken. Zij is ongeveer van mijne grootte. Ik zal li iets laten zien, dat n zal aanstaan, ik ben er zeker van, zuster, v i En de koopvrouw haalde uit .een kast een hoop kleedingstukken. In eenige seconden was Jeanne .be diend. Zij kocht behalve de kleeren, nog een grooten wollen doek, liet al les hijeenpakken en betaalde. 1 Men ziet, dat gij haastig zijt, zuister, zeide de koopvrouw. Gij ver trekt zeker met den trein naar Pa rijs. Hij; zal hier eerst ten zeven ure drie en veertig minuten aanko men. Gij hebt ,nog een kwartier tijd. LVIII. Jëanne dacht dat het' voorzichtig was de koopvrouw .om den tuin te leiden. Zij antwoordde .dun ook: Ik ben haastig, omdat ik vrees te laat te komen voor .de mis. Ik i c En haar pak en het geld opne- mend vertrok zij. Een kwartier, dacht, zij. En liet begint reeds dag te worden. Ik had nochtans gaarne van kleederen ver wisseld. Maar waar Zij stapte voort. Eensklaps zag, zij eene openstaande deur een don kere gang. Zij snelde er heen. Aan het einde van de gang bevond zich een trap waarvan men de eerste tre den te midden van de duisternis ter nauwemood kon onderscheiden. [Blo- ven in het huis heerschte .de diepst^ stilte. De vluchtelinge nam gauw- het kapsel af dat zij droeg, en rolde» liet ineen. Zij pam den mantel af. die over hare schouders hing, trok de kloosterkleederen uit, en ih een ommezien had zij de kleederen aan getrokken, welke zij daar zoo even' gekocht had en zette de muts pp. Ka den wollen doek om den hals geknoopt te hebben, maakte zij een pak van hét postuum der zuster, nam liet onder den arm, verliet de gang en begaf zich naai' het station, i Hare nieuwe kleederen gaven haiaj* hiet uitzicht van .eene werkvrouw van het 'dorp. (Doen zij het station naderde, hoort de zij bellen. Haar hart kromp in een. (Was dit hét teeken niet tot iet vertrek van den trein? Zij begon te loopen en stormde de wachtzaal binnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5