DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. s-r miii—i mn kb STADSNIEUWS. In en om Haarlem. Hinc3eB»huisYesf HsarSeiii VEI. SEN. VRIJDAG 16 SEPT. 1310. 8S»i© Jai&rgtsngg io, 7294 Bureaus van Redaafie en Administratis laterc^ïnsnunaal Telefconnummes* 1416. Voor advortsntiëH or, reclamas buitea Haarlem esi do agentschappon wendo men zich tot RlCARDO's Advertentie-Bureau, Gf. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Alle betalende abounéa op dit blad, die in 'net bezit «ener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de poüssen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor De uitkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbanb Nieuwe Gracht II Uit etiiRimei' bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Bij de herstemming op a. s. Dins dag bevelen wij met den meesten aandrang aan den candidaat der Christelijke partijen, den heer J. P. HA1DGRAAF. Haarlemsche Altedagjes No. 74. Een procedure naar aanleiding van het faillissement-Schmier. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden v.oor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers f 1,35 1,86 1,80 0,03 PRIJS DER AOVERTENTlfiN: Van 16 regels 60 cent (oontant 50 cent) Iedere regel meer Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedinger 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 oent contant). 10 oent 20 oent Ill werken. overlijden. hand of voet. éen oog. éen duim. één wijsvinger. GULDEN hij Ter li e« van één anderen vinger. Mr. TIDEMAN. Gisteren hébben we de primeur ge- '•Bftcbt van een bericht, dat velen in ''«•riem en omgeving verrast heeft: Mr. T id email, zoo deelden wij mede, heeft als lid van den Bloemen da a Isch en Head bedankt Men weet het, dat wij noch met de hqginselen van Mr. Tideman, nóch met wijze waarop hij die beginselen voor- ®*aat en verdedigt, het eens zijn. Men weet dat wij integendeel scherp 'taan tegenover ziijn politieke inzich ten, en dat wij oo,k zijn persoonlijk jojp- k'oden. herhaaldelijk en Lang niet malsch heliben moeten bestrijden. Het kan dus geen verwondering ba- t'en, als wij zeggen dat wij Mr. Tide- *»as aftreden geenszins betreuren. Maar aan den anderen kant noemen zijn heengaan tocheen zwaar ver hes voor den Bloemenidaalschen Raad. Mr. Tideman heeft in dit bestuurs lichaam veel en nuttig en goed werk *erricht. Scherpzinnigheid, juist inzicht in ad ministratieve zaken, vastheid van over tuiging en handigheid van tspreken zal Gemand aan Mr. Tideman kunnen ont leggen, en getuigd mag worden dat hij heze eigenschappen vaak heeft aange kend ten bate der gemeente, van welker bestuur 'hij deel uitmaakte. Vooral zijn optreden als jurist is Bloe- Gendaal vaak ten goede gekomen, en zijn. heengaan uit den Raad zal' in. dit top licht een leemte veroorzaken die niet 8 «makkelijk zal zijn aan te vullen. Wij vertrouwen, dat degenen die ge- f^pen zijn de leiding te geven bij het terng.swerk dat noodzakelijk met de vervulling eener vacature gepaard Saat, deze verdienste van Mr. Tideman's kerk in den Raad van B lo em enda al mede zullen erkennen en ernaar hande- 'eji! i Personalia. A..S. Maandag hoopt ide heer G. H. 'iitvs dein dag t c herdenken, waarop hij vó<S;r 40 jaar in dienst trad bij [den heer F. Kramer, alhier. Het voorstel van Haarlem op de ■Wd. Stukadoorspatroonsbondsver- *»dering. In Utrecht is de 8e alge mene vergadering gehouden van oven genoemden Bond. ■WNWMMNNM— Ingediend werd door de afd. Haar lem het volgende voorstel: „Wanneer in een of meerdere af- deelingen, bij een der leden van den Bond een conflict voorkomt, worden de onvermijdelijke kosten uit het conflict o n mi d d e 1 lij k voortko mend, door den geheelen Bond ge dragen, hetzij uit de kas, of door hoofdelijke omslag, een en ander onder nader te bepalen voorwaarden, als b.v. dat het Hoofdbestuur vol komen op de hoogte moet gehouden zijn, en dit de houding van de afd. en het lid goedkeurt. Te overwegen of het niet mogelijk is, die leden, welke door werkstaking of uitsluiting zooveel schade geleden hebben, dat zij in hun bestaan be dreigt worden, door het verstrek ken van een vergoeding, of een ren teloos voorschot, voor ondergang te vrijwaren". Het Hoofdbestuur zei in zijn ad vies: „Het B.-Bestuur overwegende dat er zich feiten kunnen voordoen, dat het belang van den Bond meebrengt dergelijke stenn te verleenen, acht echter ernstige studie zeer noodza kelijk, alvorens een dergelijk be sluit te nemen en stelt daarom voor in die zaken een Commissie van ad vies te benoemen. De vergadering besloot deze zaak commissoriaal te maken. De Commissie zal bestaan uit de heer en J. Martens, Haarlem; P. Tuinman, Rotterdam en I. Landzaat, Utrecht. De heer H. Doing, van hier, werd benoemd in de Commissie die zal voorbereiden een vaktentoonstelling te Rotterdam in 1912' te honden, bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan der N. S. P. B. Voetbal. Voor den bekercompe- titie. Voor de beker competitie is on der meer ook ingeschreven door: „Bloemendaal", Bloemendaal; E. D. O., Haarlem; „Haarlem", Haarlem. De inschrijvingen zijn gisteren ge sloten. Toegekende onderscheidingen. De keuringscommissie der Nedierlamdsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft onderscheidingen, toegekend aLs: Getuigschrift le klasse aan: Cactus Dahlia H. H. Thomas (helder schar laken) en een. getuigschrift van verdien ste aan: Cactus Dahlia „Snowstorm", zuiver wit, en Enkelbloemige Dahlia Meligraine, zalmkleurig met geel hart, alle van de firma E. H. Krelage 'en Zoon, alhier. Een miniatuur-vliegmachine. Zaterdag en Zondag hoopt 'de heer Eggink van Amsterdam, in het Brongebouw te ex- poseeren een miniatuur vliegmachine systeem Bleriot, en een vrij getrouwe nabootsing van de machine waarmede Olieslagers zijn welgeslaagde vluchten te Amsterdam deed. De geheele constructie, zooals stuurin richting, vleugels, geraamte, motor enz., wijzen op een onuitputtelijk geduld ge paard aan éen 'groote handigheid, in aanmerking genomen dat de heer E. deze machine bijna geheel zonder hulp middelen heeft samengesteld in zijn vrij en tijd. Van onze Rechtbank. Een o ogen blik van onbedachtzaam heid. De 21-jarige G. Wl diende als knecht bij een Landbouwer te .Rumie rend, doch was door dezen op 15 Au gustus ontslagen. Hij liep den Wjjiden Wormer im en sta) daar bij een vroegeren baas een schaap. Dat bracht hem gisteren voor de Rechtbank. Acht maanden luidde de èisch. Dat komt, zei de officier, omdat dief stal van vee uit de weide steeds zeer zwaar gestraft wordt. fWL staat overigens goed bekend en is van nette familie. Tijd verbeuzelen. Dat noemde gis teren Mr. Willekes Macdonald het, die gecommandeerd was den be klaagde te verdedigen, doch die vol mondig bekende en de daad pleegde om onder dak te komen. Het was de 41-jarige bloemist knecht A. L., die op 19 Augustus in de Meester Lottelaan een handwa gen gestolen had. De eisch was één jaar. De verdediger vroeg of deze eisch wel in overeenstemming was met de zwaarte van den diefstal. De kegel wedstrijd in Amsterdam. Om elf uur gistermorgen was de stand van dein internationalen kegelwadstrijd.door den Amsterdamschen Kegelbond geor ganiseerd: KorpswedstrijB: .Waterpas, Haarlem, 255. Extra prijzen. Eereprjjs. F.. G. Mar tens, Haarlem, 60. „Eerste Itnlp bij Ongelukken". Gis terenavond nam onder leiding van dm heer Dr. Boshouwers de cursus voor „Eerste hulp bij' Ongelukken" een aan vang. Deze cursus heeft den doel de Leer in 't leggen, van verbanden en 't verstrek ken van hulp bij voorkomend© ongeval len.. De heer Boshouwers wees in den aanvang er op, dat het niet de bedoeling was de kennis van het geheele rnen- schelijke lichaam, maar wel om doel matige hulp te verleenen bij alle voor komende ongevallen. Daarna behandel de spr. de verschillende onderdeden van het menschel ijk lichaam, als in leiding voor de volgende lessen; en gaf een getrouw beeld van het doel en de werking van deze deden. Met den wenseh, dat de verdere les- avonden zoo goed bezocht modi ten wor den als deze, besloot spr. zijne uiteen zetting. Voor het Haarlemsche Kantonge recht werden vanmorgen de conclu sies van re- en dubliek gevoerd in de .procedure, die aanhangig is ge maakt naar aanleiding van 't fail lissement Schmier. Het is bekend, dat na 12 Juli, den dag waarop de heer Schmier door de .Haarlemsche Rechtbank in staat van faillissement is verklaard, nog .uitbetalingen zijn gedaan op zijn kassierskantoor H. 0- Tombergu en Co. in de Jansstraat. De curator in 't faillissement, de heer Mr. 'Th. de Haan Hugenholtz heeft tegen enkelen der crediteuren, die op deze wijze hun geld hebben terug gekregen, een civiele actie tot terugbetaling ingesteld. Voor die crediteuren trad Mr. [Willekes Macdonald op. De .eischer betoogde in zijn con clusie van repliek, dat niet de fail liet, doch de bediende, de heer Boer lagen de terugbetaling had verricht, ook de curator heeft hem daartoe niet gemachtigd. De failliet deed dit, doch .die kon en mocht dat piet doen in den toestand wiaarin hij ver keerde. De tegenpartij betoogde, dat het haar niet schelen kon, waar 't geld vandaan kwam. Het tvas ook niet gemerkt. Is het uit de kas der firma genomen, dan moet het dus gestolen of verduisterd zijn. En de aanbieding van 't bewijs, dat de gelden uit de kas genomen zijn, kan de zaak niet redden. Vast staat, dat de gelden der crediteuren er in deposito geplaatst zijn. [Wanneer de heer Boerlagen gehan deld (heeft op eigen verantwoordelijk heid of met machtiging van den fail liet, dan behoeft gedaagde 't geld ze ker niet terug te geven, tenzij de (heer Boerlagen een actie zou instel len van dwaling. Zeker is, dat na 12 Juli de fail liet geen machtiging geven kon. En diens plaats trad de curator. Het is bezijden de waarheid, dat de cu rator hangende 't geschil gelast heeft aan 't personeel geen enkele betaling of ontvangst te doen. En als hij zelf hier was, dan zou de curator het erkennen, dat hij ge zegd (beeft, toen men bij hem rècla- meerde, 'dat uitbetalingen gedaan werden: „o, zoo, dat komt wel te recht, want bet appèl leidt toch tot vernietiging." Gedaagde legt er den nadruk op dat ,aan 't faillissement van den 12en tot den 19en geen ruchtbaarheid is gegeven. Er is niet aan gedacht in dien tijd het kantoor te sluiten, 't kantoorpersoneel is daar gewoon zijn wérk blijven doen, alsof er niets ge beurd was, en van de zijde des cu rators is daar niet tegen geprotes teerd. En Boerlagen is belast gebleven met de ontvangst en uitbetaling van gelden 't kantoor regardeerend. Het lag ,op den weg van èischer om te .zeggenIk heb uitdrukkelijk verboden uitbetaling „te doen". Dit heeft hij niet gezegd en gedaagde biedt aan te bewijzen, dat een stil zwijgende machtiging aan 't per soneel tot het doen van uitbetalin gen, was gegeven. Volgens de wet nu verloor de fail liet op 12 Juli de beschikking pver zijn zaken en ging die macht over op den curator. Zegt men nu, dat Boerlagen betaald heeft zonder machtiging van den curator, 'dan is de eisch in elk geval niet tot toe wijzing vatbaar. Het gebeurt wel meer bij faillis sementen, waartegen appèl wordt, aange teekend, dat ales geregeld doorgaat en de zaak niet wordt stop gezet, doch dan vraagt de curator waarborg aan de familie en hij zorgt voor een potje, waaruit dan de be talingen gedaan worden. Daarom kan aan dezen gedaagde niet worden aangewreven de ont vangst der gelden, omdat men niet weet of er zoo'n aparte kas is ge weest. Nu wordt gezegd, ook de curator mocht niet handelen op den voet, zooals gebeurd is. Maar zeer zeker is .de curator gerechtigd tot beta ling. Deze betaling doende, is een rechtsgeldige. Alleen moet hij zich verantwoor den tegenover den boedel, tenzij ook hij wil aanvoeren, dat zijn hande lingen op dwalingten berusten. Door den eischer .werd nog be weerd, dat de curator op 't woord van den failliet vertrouwd bad, de ze heeft echter de zaak niet uitge voerd, gelijk behoorde. Maar het frappeert eischer toch, dat de gedaagde van geen terug betaling weten wil en zijn petitie niet bepalen wil tot een concurrente vordering op den boedel. En erkent, dat door curator geen publiciteit is gegeven aan 't faillissement. Gedaagde zou van eischer zoo gaarne de verklaring gehoord heb ben: Van een stilzwijgende machti ging gegeven aan 't kantoorperso neel is niets wraar. Maar eischer zegt dat niet. De opvraging en uitbeta ling is gedaan door den heer Boer lagen en gedaagde biedt aan 't be wijs te leveren, dat de heer Boer lagen ten tijde van de faillietverkla ring .al sedert jaren in dienst was van de gefailleerde en meer in het bijzonder belast w:as met de ont vangst en uitbetaling der gelden van den gefailleerde. Gedaagde zegt dat eischer toe geeft dat Boerlagen niet kon hande len volgens machtiging van den ge failleerde, dus als gemachtigde van den curator, en dan is de gedaagde ook tevreden. Eischer zegt nog eens nadrukkelijk ten slotte, dat hij ontkent,, dat de heer Boerlagen gehandeld heeft vol gens machtiging van den failliet, maar ook niet als gemachtigde van den curator. De kantonrechter zal volgende week over deze belang rijke zaak vonis geveD. Het fee«t der Serw. Zusters In de Marïesuohnng. Vandaag „is het feest in de Ma- riastichting. De .Eerw. Zusters zijn 25 jaren in Haarlem,en Roomsch Haar lem kon dat natuurlijk niet onop gemerkt laten voorbijgaan! Van morgen begon de dag begrij pelijkerwijze met een Gezongen Hei lige Mis: de eigenlijke kerkelijke feestviering ,zal a.s. Zondag plaats hebben, als Mgr. de Bisschop in de gestiohtskapel voor Zusters en zie ken de Pontificale Heilige Mis komt opdragen. Natuurlijk is de kapel keurig op gesierd, en bloemen staan er door héél het huis. Overal bloemen, keu rige, weelderige garven als tolkén van gelukwensch en van blijdschap kwamen den heelen morgen, en ko men nóg op het oogenblik dat we dit schrijven, van alle kanten toege stroomd. En geschenkende doktoren van het Huis boden vanmorgen al een prachtig stel canonborden aan voor de kapel. Een commissie uit de oud- patiënten van buiten Haarlem bracht gelukwenschen en een som gelds in goudde Haarlemsche com missie. bestaande uit den H.Eerw« Heer Deken en alle pastoors der stad, bood namens het Dekenaat Haarlem ook een aanzienlijke gift aan de Eerw. Moeder, en zoo óók een Commissie, bestaande uit de da mes Jesserun, Eekbout van Vol- lenihove, Pijnacker Hordijk en Land, namens luct-katkpliekp vrienden van het Gesticht. i Als woordvoendster dezer domes trad mevrouw Jesserum op, terwijl Dr. [Proot sprak namens de doktoren en (Wethouder van Hooff, ran Bloemen daal, namens de oud-pa tienten ran bui ten. De Hoogeerw. heer Deken herdacht in een treffende rede de groote beteeko- kenis van dezen dag toot heel Haar lem, wees op den groei der stichting en jje zelfopoffering der Eerw. Zusters, en verklaarde ten slotte dat de gift van de Haarlemsche katholieke bestemd waa ivoor het verplegen van arme zieken van elke gezindte. Namens Mgr., die uitstedig is, kwamen de beide secretariseen van Z. D. Hoogvv, feliciteeren, en me» mag vergeten dat zelfs op de al- gemeene zalen de verpleegden die nu in de Manasticliting zijn, spon taan een inzameling hadden gehou den, waarvan „de opbrengst aan de Eerw. Moeder werd ter hand ge steld. Zoo is van alle kant de belang stelling ontzaglijk groot. A an 24 uur hedenmiddag had de receptie plaats, die buitengewoon druk was bezocht, en die nog eens een keer te meer daardoor deed uit komen. hoezeer Haarlem's burgerij van alle religie, en Haarlem's Ka- tholicibeifc vooral, bet werk der Eerw. Zusters op prijs stelt! Onze veelbelovende straatjeugd. Twee opgeschoten bengels, de 17-ja rige J. B. en de 15-jarige F. W„ had den op de Amsterdamsche Vaart te gen de ruiten van een woonhuis slijk en modder moedwillig gesmeten. Maar de politie heeft, de bengels bij den kraag gepakt en een proces verbaal zal hun deze straatschende rij wel afleeren. Elders, n.l. in de Rollandstraat, gooide G. v. R. een glasruit stuk in de woning van vrouw De L. Ook de ze belhamel kreeg een procesverbaal. De verloren dochter terecht. Het 18-jarige meisje J. S. uit de De Wit- straat, van wiens vermissing wij gisteren melding maakten, is weer uit eigen beweging naar moeder te ruggekeerd. Zij was heel stilletjes een paar da gen op reis geweest! Nog een waarschuwing. Dat niet op grasperken geloopen mag wor den, is toch bekend genoeg. Maar in 't Kenaupark is gisteren toch weer iemand deswege bekeurd. Zie vervolg „Stadsnieuws" verder op in dit blad. ii. D'oude veeten Zijn vergeten! 't Verbroederingsfeest in Ide hoofdstad j veel Haarlemmers hebben het gis pen. met mij gevierd, en het feest is *tiard om er wat van te zeggen. O, we zijn. al Lang niet meer zoo op de „Belzen", en van Len- S>'s tooneebpoëzie, met al de brave Wdrikken aan deze, en de fielten aan pte zijde van de grenzen, is uit den È1 en uit den smaak. Vrienden zijn zelfs geworden met de oude „op- ■tindjaen.» van het jaar dertig, en een ®^je naar Brussel is tegenwoordig Uéér in den smaak dan een uitstapje j^gs den Rijn, wat vroeger voor een 'ederlander van gewoon kaliber „de" ^Ogewezen uitstap was buiten 's lands ®titepalen. Maar al zijn we goede vrienden van Belgen, al bindt vooral de taalbewe- voor 't Vlaamsch velen van Zuid Noord met hechte banden, „een '•^Uente" was er toch nog niet! ..Nu is die «r echte®! Het woord is en blijkbaar met voordracht door onze Koningin en België's Koning gisteravond aan het ga- lamaal gebruikt: „la meilleure entente", wat een beetje andeirs klinkt en ook eigenlijk wat anders is dan het nuch tere Hollandsch „de beste verstand houding!" De entente: de beide Vorsten heb ben uitgesproken wat Nederlander en Belg in deze dagen gevoelt: door dit be zoek en meer nog door de wijze waar op liet gebracht en ontvangen wordt, is er gekomen een nauwe aaneenslui ting, een verbroedering tusschen Zuid en Noord, end'oude veeten zijn vergelen! .We juichen mee, als we de Braban- §onne liooren, en welbehagend luistert de afstammelinge van Willem I naar dien krijgszang van den opstand, waar in „bet juk van Nassau" wordt gehe keld, naar het op roers lied dat een volks lied is geworden, waarvan meer de me- -lodie dan de woorden de betaekenis vurtmen. Is er meer noodig om te bewijzen dat we het verleden hebben begraven, en dat we in verbroedering met het Zui den de toekomst in-blikken? i Koningin Wilhelmina wil blijkbaar bij de ontvangst en het verblijf van België's Koning Vorstenpaar nadruk leggen op Hare en des volks hartelijkheid tegen over de vreemde gasten. Dat mark-je uit al die kleinigheden die buiten bet protocol omgaan, uit al lerlei bijkomstigheden, die niet officieel zijn. Zélf is de Koningin naar Amster dam gereisd een paar dagen geleden, om te zorgen dat er aan de ontvangst en het verblijf in 't Paleis niets ont breken zou. Zélf heeft Koningin Wil helmina de vorstelijke kamers geïnspec teerd, en door iemand die het weten kan is me verteld, dat ze zelf de inrich ting der salons heeft geregeld, portretjes en bibelots en snuisterijen heeft gerang schikt, en herhaaldelijk bevolen heeft, de aankleeding zoo huiselijk en prettig mogelijk te doien zijn! Ook de ontvangst en het ceremonieel was er blijkbaar op gezet, zoo hartelijk mogelijk te willen zijn. Met het allergrootste gaLa, met de allermooiste pakjes en tuigage had Je intocht plaats: stapvoets werd gereden, het keur korps uit Den Haag, de grenadiers, vormden de eerewacht, het balkon van het Paleis is met oranjeboompjes en palmen ongekend versierd, en over huifd door een fluweelen kap, alte- maal kleinigheden die wijzen op, hizon- dere attenties van harleljjkheiü. En de tafelrede van onze Konin gin, gemoedelijk en eenvoudig, wijst duidelijk op toenadering, op verbroede ring der beide volken, op hartelijken pïngang Ook de ontvangst van de zijde des volks is allerhartelijkst. Daar gaat een sympathieke strooming naar dit jonge Koningspaar, waar het zich vertoont! Als je gisteren stond on der de menigte, en daar kwamen aan gereden de zwaargouden galakoetsen vol rood en goud, en het volk zag dien blonden, schucliteren, slanken koning naast onze fiere Koningin, en het zag de teere, lieve, pure verschijning van de Belgische Vorstinne in een wolk van ijle, zachte kleedij, onder een grooten elegant-dekkenden veerenhoed, naast den robusten, breeden Prins-Ge maal, dan was er maar één roep pnder het volk: wat een lief paar! En dan ging er een juichgalm op, een hartelijke blijheidsgolf deinde door de massa, en het geheimzinnige, machtige, onontkoombare van een sympathie die je voelt en die ineens ópleeft en die pnuitwischbaar is, die piet imponeert doch idle je meesleept, bindt de massa opeens aan dit jonge Koningspaar en mede aan het land dat ze regeeren. Nu roepen we niet meer, en nooit meer, Otn revanche; nu wenscht er nie mand meer herstel van 't oude Groot- Nederland zooals het was onder den eersten Willem we gunnen den Bel gischen vrienden de onafhankelijkheid en het bezit van een Koningshuis als dat van deze jonge Vorsten, maar we willen nu éénheid van samenwerken, nauwe aaneensluiting op economisch terrein met behoud van eigen zelfstan digheid, we willen de entente! D'oude veeten zijn vergeten!.... Om het jaar dertig denken we niet niet meer, en integendeel is nooit een vorst hartelijker ontvangen in Amster dam dan Albert de Eerste van België op den dag van gisteren, door Koningin ten door het volk van Nederland. Het is opmerkelijk, hoe ons volk mee tnet dit Vorstenpaar. Hoe ze, zoo onder de wachtende menigte, alles weten van dezen Koning die zoo scliucjiter Ijjkt en zoo'n beetje verlegen, maar die dan toch maar dwars door Afrika gereisd heeft om België's Congo-kolonie uit eigen ervaring te leeren kennen, die handel en kunst zoo hoog patroniseert en zich inwerkt in alle zaken, die zich in alles wat hij doet en zegt een man toont, een die weet wat hij kan en .wat hij wil, en die aan geestkracht, duidelijk besef van zijn taak en onttem- bare energie ook paart een zuiveren smaak en een hoog kunstgevpel! Ook de Belgische Koningin is al po pulair onder ons volk: vertelden ze niet gisteren, tusschen de menigte die langs den weg stond, staaltjes van hare sympathieke weldadigheid, van haar meeleven met de armen, van haar uit gaan in Brussel, heel eenvoudig, om zélf de béhoeftigen thuis op te zoeken en te troosten?... Hoorde ik niet op den Dam een moedertje met gevoel aan de omstanders vertellen die bekende historie van. de zieke, die Koningin Elisabeth eiken dag met haar viool zélf kwam opzoeken en voor wie de Vorstin dan een uurtje kwam spelen, zonder te laten weten, wie ze was Inderdaad: dit Koningsbezoek, zoo hartelijk ontvangen en zoo zichtbaar met vreugde gebracht, belooft wat voor ons land! En met de entente Hie nu officieel ïs bezegeld door de vorsten van Zuid en Noord-Nederland, gaat ook ons land en ons volk volkomen acooord en is een hartewemsch vervuld van velen on der ons. - IS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1