DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, DE TROONREDE. Na misdaad, ïergelding. STADSNIEUWS. Kinderliuisvest 29-38-33, Haarlem DINSDAG 20 SEPT. 1910. ianrgung No. 7297 Bureaux van Redactie en Administratie intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. GULDEN bij 1 Hg) w Ét GULDEN bij 4 C* fl GULDEN bij Ij f 1 Éfj| GULDEN bij $J 11 GULJ>EN blj Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel „Voor de Huiskamer." Haarlemsche Alledagjes No. 77. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem f 1,35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1,35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers 0,03 PRIJS DER ADVERTENT1ËN Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent) Iedere regel mèer 10 cent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regel. (Buitenland 20 cent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedinge - 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cent oontant). Alie betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor levenslange onge- fg S GULDEN bij <4 B111 1 f B B J fl J al I fi J £la| g H verlies van schiktheid tot II li li overlijden. •lil li TT 7™ IaIII 7 SJfÜ 7^ if 11 eén werken. llill hand of voet. WW 9 tg éen dmm. U wijsvinger. GULDEN bi} verlies van één andereD vinger. De uitkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credletbank Nieuwe Gracht II Sober van vorm, sober in beloften, weinig woorden, maar een voorspelling van enistigen arbeid, althans van de zijde der Regeering: ziedaar onze eerste indruk van de Troonrede, door II. M. hedenmiddag in de Sta ten-Generaal uit gesproken. Een program van beginselen, het trek ken van de groote lijnen waarlangj het regeeringsbewind gaan zal, was nu niet noodig. En de Troonrede komt er dan ook niet op terug: dat alles wordt veronder steld als (bekenid, en er is geen reden om aan verandering te denken,. Maar bij het vele datnog onafgedaan is blijven liggen, voegt de Regeering toch nog enkele nieuwe dingen: actua liteiten, om ze zoo te noemen. De eeds kwestie zal worden opgelost, met be kwamen spoed wordt het Rapport de.r Ineenschakelingscommisisie onder han den genomen en gebruikt voor wijziging Ider Lager Onderwijswet. En zoo is er meer, dat men vindt opgeteld onder de nieuwe wetsvoorstel len, die aanbangig zullen gemaakt wor den. Maar allereerst "het onafgedane af doen, de sociale wetgeving bespre ken (invaliditeiitswet), de financieele kwestie in orde maken (invoerrechten), zoo zegt de Troonrede. En daarmede wordt juist, en niet meer of niet minder, gegeven dan wat ons volk nu van regeering en kamers verwacht. De drang naar minder praten en méér werken is groot, ook onder de Kamer leden!, en dat het volk naar beperking van de redevoeringen verlangt, behoeft yej geen betoog meer. Welnu: deze Troonrede is geheel in den geest, die nu de meest-giewenschte wordt geacht. De Regeering zit niet stil, werkt hard, maar beperkt zich tot dat gene wat afgedaan kan worden: als nu de Kamer ma,ar wil medewerken in denzelfden zin TER BESTRIJDING EN VOORKO MING VAN ARMOEDE. De vereeniging „Liefdadigheid naar Vermogen", wier gunstig werken wij zeker hier niet meer behoeven uiteen te zetten, heeft weer hare jaarlijksCh© circulaire gericht aan de burgerij van Haarlem. Wiji doen er bij diezen ons aanbeve lend woordje bij: die circulaire late men nu niet aLs „oud papier" liggen, maar men leze en herleze eens wat erin staat. En dan vestigen we op ééne zaak vooral de aandacht I Er wordt veel gegeven, dat weten we allen. Maar er wordt veel te véél gegeven zoo ongeveer iezen we uit die circu laire: in dezen zin, heel vel© giften te rechtkomen in handen van personen, die het niet waard zijn. Of minstens en voorzichtig gezegd: in handen van dezulken, waarvan men niet weet of ze die giften behoorlijk be steden. En nu is het mooie van Vereenigingen als „L. n. V." dat ook eigen is aan "onze katholieke St. Vincentiusvereenii- ging dat men de gift aan deze ver eenigingen goed besteed weet. Men heeft waarborg, dat de giften niet misbruikt worden. Zoodat wei dus met vertrouwen en aandrang ons aanbevelend woordje voior „L. n. V." kunnen geven. Maar hier (moet wat bij. Er zijn er, die meenen dat ze met f 3 per jaar aan „L. n. V." de pilcht van aalmoezen geven en den arme-te- onder,steunen hebben vervuld! Och hemelhet is verre van ons, dat we zöó iets met onze aanbeveling zouden bedoelen. Integendeel: uitdrukkelijk zij gezegd, dat men met het deurplaatje van „L. n. V." absoluut niet ontheven is van de verplichting naar stand en staat den arme te ondersteunen en met name onze katholieke liefdadigheidsvereeni- gingen hulp en steun te bieden. Doch dit alles weten de Röom- sche lezers van ons blad wel, en de goede naam der. Haarlemsche Katholie ken staat ons er borg voor, dat ze er naar zullen handelen! Personalia. Mej. Wegerif alhier is benoemd tot (tijdelijk) onderwijzeres aan school 4 op 't Leidsche Plein. De heer A. H. Smulders is be noemd tot lid der Commissie voor de Ongevallenwet. Deze Commissie is ingesteld om de voorkomende on gevallen te onderzoeken en de Rijks- verzekeringbank van advies te die nen over een eventueele uitkeering. Zaterdag is hier in den ouder dom van 65 jaar overleden de heer F. G. N. Haitsma Muiier, ingenieur architect alhier. Een eervolle benoeming. Met genoegen vernemen wij dat door den gemeenteraad van Oudewa ter gisteren de lieer H. F. A. v. Beek, opzichter aan de gemeentelijke licht fabrieken hier ter stede, benoemd is tot Directeur der gasfabriek al daar. Den heer v. Beek, die èn als ambte naar èn als werker voor de Katho lieke zaak zich in beide functies ten volle gaf, die ook als bestuurslid van de Propagandaclub „Pius X" voor de Roomsehe lectuur hard heeft ge werkt in Haarlem, wenschen wij bij den aanvang van zijn nieuwe en eervolle betrekking alle goeds! Onze R.-K. Volksbond. Algem. Vergadering. In de groote St. Bavozaal verga derde gisterenavond onze R .K. Volksbond. De algem. Voorzitter, de heer W. B. Guskens, riep na den langen tijd, dat de afdeeling vergaderde, de vele opgekomenen een hartelijk welkom toe. Hij hoopte, dat de beraadsla gingen dezen avond weer zullen strekken in het belang van den Bond. Uit de voorgelezen notulen bleek nog, dat in de laatste vergadering door de afdeeling als hare meening werd uitgesproken dat de jongens eerst in de patronaten moeten tre den, daarna in de Gezellenvereni- ging en ten slotte in den Volks bond. Hierna werden door den Voorzit ter verschillende mededeelingen ge daan. De meeste zijn reeds door ons successievelijk meegedeeld. Weer werden een zestiental nieuwe leden geinstalleerd. De Voorzitter hoopte in hen de mannen gevonden te hebben, die weer veel voor den Bond zullen arbeiden. In het hij zon der sprak de Voorzitter een opwek kend woord tot de jongeren, bij wie 't bloed nog snel door de aderen bruist. Spr. drong er ook op aan, dat de kinderen naar de Patronaten ge zonden worden. De gewijzigde statuten werden vervolgens voorgelezen en artikels- gewijze goedgekeurd. Op deze statuten zal de Konink lijke goedkeuring gevraagd worden. De gezamenlijke reis naar Den Haag, om de meeting voor den 10- urigen arbeidsdag bij te wonen, werd uitvoerig besproken. Degenen, die aan de gezamenlijke reis willen deelnemen, moeten a.s. Donderdag avond te half 9 in St. Bavo aanwe zig zijn en zich daar opgeven.. De heer J. A. de Lobel bracht in een aangename causerie verslag uit over de Sociale Week te Amster dam gehouden, die aan 't slot luide werd toegejuicht. De Voorzitter was de tolk van al len toen hij den heer De Lobel den hartelijken dank bracht van allen. De heer W. Korstens sprak een zeer nuttig en practisch woord ten gunste van den cursus in de electro- techniek. Woensdag van 45 uur kan men zich tot deelname aan dezen cursus opgeven, ook de volgende week op denzelfden dag en hetzelfde uur. Na de rondvraag werd de verga dering met gebed gesloten. St. Elisabeth's Vereeniging. Mej. S. van der Aa, die gedurende vele jaren Vioe-Presidente was der St. Elisabeth's Vereeniging, heeft wegenis gezondheidsredenen zich genoopt ge voeld te bedanken. In hare plaats is Mej. Susanne Pïoot gekozen, die 2e Secretaresse was en tot 2e Secretaresse benoemd Mej. M. v. d. Pigge, die Be stuurslid wais. Om 't Bestuur voltal lig te maken is Mevr. v. DierenBij voet—van Rijn als Bestuurslid geko zen. Tevens werden als leden voor het comité voor de jaariijksche loterij be noemd de dames A. Gallenkamp, J. v. Liemt, S. Althoff en E. Lamp. Het concert van Christiaan Kriens. Het programma voor dit concert op Vrijdag 23 September a.s. bevat uitsluitend composities van den heer Christiaan Kriens, en wel: Sonate no. 2 D. gr. terts, voor viool, piano, 7 Liederen, waai-van 2 met cello-o- hligato, en Trio (D. gr. terts) voor piano, viool en violoncel. Liefdadigheid naar Vermogen, Deze vereeniging doet wederom een beroep op onze stadgenooten, waarover ook in het „Alledagje" van heden gesproken wordt en dat wij gaarne steunen. De contributies waren het vorig jaar 500 minder dan te voren; en er is steeds meer behoefte! In het afgeloopen jaar werden on dersteund: 892 personen, vetdeeld over 159 gezinnen, tegen 872 perso nen, verdeeld over 157 gezinnen in 1908—1909. De grootste helft daarvan bestond uit weduwen, n.l. 78 met 348 kinde ren, tegen 86 weduwen met 354 kin deren in het voorafgaande jaar. Het bedrag in 19091910 aan gif ten en oontributiën ontvangen, be droeg ruim 11500. Het aantal woningen voorzien met een naamplaatje der vereeniging, als middel tot het tegengaan van bede larij, nam toe van 745 tot 777. „Voor Vaderland en Koning". Zondag j.l. hield de Vereeniging; tot verhooging van 's lands weer baarheid „Voor Vaderland en Ko ning", alhier, op de schietbanen te Overveen haar jaarlijkschen ou derlingen schietwedstrijd met ge weer m. 95, afstand 300 Meter, schijf „Loosduinen". Evenals vorige jaren was door de beschermvrouw der vereeniging, me vrouw douairière mr. D. Visser van Hazerswoudevan Merlen, een gou den Walthamhorloge geschonken als eereprijs, dat door den heer D. Teekens na een feilen strijd werd gewonnen met 113 punten. Verder werd door de 1ste klasse schutters geschoten als volgt: C. van Zalen le, D. N. H. Twisterling 2e, .J Viets 3e, D. Sala 4e, A. F. Boeree 5e, L. M. Duisterhof 6e, J. L. van Dort 7e, J. J. Zwollo 8e, J. Baartse 9e, v. Zan ten 10e prijs. 2e klasse schutters: J. A. M. Stolk le, en L. J. Koene, 2e prijs. De oefeningen met geweer m. 95 zijn afgeloopen; tot het volgende voorjaar wordt weder geregeld ge oefend met flobert- en cylinderge- weer in het schietgebouw aan de Sehouwtjeslaan. Provinciale Staten. De najaarszitting der provinciale staten van Noord-Holland, zal wor den geopend op Dinsdag 6 Decem ber e.k. Frits Koolhoven. Uit Reims wordt gemeld, dat de Hollandsche vlieger Frits Koolho ven gisteren zijn eerste vlucht met een Hanriotmachine gedaan heeft. Onze winkelstand. Alweder is op het drukste gedeel te onzer stad, in de Groote Hout straat 58, hij het Verwulft, een nieu we zaak verrezen. Wij bedoelen „Au bon Marché Noyons", van de firma sen. Reeds de beperking van de soort richte zaak in handschoenen en kou sen. Reeds de bewerking van de soort der artikelen, aldaar verkrijgbaar, waarborgt deugdelijkheid, kwaliteit en vakkuude. Een nette zaak is het tevens, ge heel berekend om het nette publiek voor zich te winnen. Des avonds is het een feest voor de oogen naar de in een zee van electrisch licht badende étalage te kijken. Ook de reclame, die de firma maakt, is geheel in den stijl: pak kend en handig en dus de juiste snaar treffend. Haarl. R,-K. Esperantistenvereeni- ging. Deze vereeniging zal een pro- pagandavergadering houden op Maandag 3 October des avonds te half 9 precies in 't St. Bavogebouw. De heer Frans Sleijffers, uit Den Haag, zal als spreker optreden. Het duikt weer eens op! Vroeger hebben we het al eens gemeld, thans loopt het gerucht weer, dat er hier ter stede plannen bestaan voor de oprichting van een coöperatieve slagerij. De wereldwandelaar Saeijs. Onze stadgenoot, de wereldwandelaar Saeijs, is 27 Augustus te Tienchin aangekomen. De daar wonende Ne derlanders verschaften hem een plaatsbewijs op de boot naar Japan. Naar de meeting. Onze afd©cling van den Ned. R.K. Volsbond zal op de a.s. Zondag te houden, groote meeting voor de wettelijke 10-urigen werkdag te 's-Gravenhage worden vertegenwoordigd door alle leden van het afdeelingsbe- stuur. Ook het vaandel zal voor dien dag naar den Haag worden gezonden. De Vakteekenschoo 1 is alhier Maan dagavond begonnen met 22 leerlingen. Plan van uitbreiding. De Burgemees ter van Haarlem maakt bekend, dsat het bij Raadsbesluit van 14 Septem ber j.l. po. 20 vastgestelde (plan tot wwij ziging van het uitbreidingsplan voor de gronden 'ten zuiden van de Wiestergracht en ten westen van de Leidsche Vaart, en de daarbij behoorendè bescheiden op de gemeente-secretariie (7e Afd.) voor een ieder ter inzage liggen. Ja, dal komt er van! Toen gisteren een juffrouw in de Lotterstraat even af- zig was geweest en de deur open had laten staan, lag bij. hare terugkeer bare hond op de mat voor de deur smake lijk aan iets te kluiven. Groot was de schrik van de juffrouw toen zij zag Ndat de hond het beste vleesch en beenen uit den soeppot had gehaald, die op het vuur stond! Een goede les. Op den hoek van den Schoterweg en Kloppersingel werd gis teren circa 1 uur de 74-jarige J. H. S., rijtuigmaker te Schoten, aangereden door het motorrijwiel G. 2682, be stuurd door F. T., oud 19 jaar, zonder beroep, De oude man liep een paar kleine wondjes op aan het rechterbeen, doch kon na verhonden te zijn, te voet huiswaarts keeren. Tegen den bestuurder werd proces verbaal opgemaakt. Wel had deze een geluidsignaal gegeven, doch zijn onbe suisd rijden, bracht de veiligheid in het verkeer grootelijiks in gevaar. Een goede les voor een anderen keer! Zij kunnen ook niets laten staan! Bal dadige straatjongens hebben weer eens de aardigheid gehad een tuintje, toebe- hoorende aan een dame in Je Stolberg straat, te ruïneeren. Wat een overlast doen zij. die menschen toch aan! Dat is maar goed ook. Hoezeer ide hand er aan gehouden wordt om ons ran de beruchte vrouwen zooveel mogelijk te verlossen, kan weer eens blijken uit het feit dat tegen die beide beruchte vrouwspersonen G. v. d. H. en de ge huwde G. C. D. 'gisteravond wederom proces-verbaal is opgemaakt, wegens het postvatten op de Friesche varkensmarkt Bieter alles, dan zoo weinig. Door een man van den nachtveiligheidsdienst werd, naar reeds werd gemeld, in de Klerksteeg Zondagnacht een zak met lood gevonden. De recherche is er in geslaagd de herkomst daarvan te be palen en nu blijkt dat dieven in dien nacht een bezoek hebben gebracht aan het onbewoonde perceel in die steeg no. 14d, en in het perceel 18; van bei den ontvreemden zij het lood van het dakraam. Ook de zak, waarin het ge stopt werd, was ontvreemd en wel bij. een firma in. de Klerksteeg, die dezen van den zolder miste van het kantoor op het Donkere Spaarne. Zie vervolg „Stadsnieuws" verder op in dit blad. 59) Het is bij Lebret, mijn patroon, nog erger.... In twaalf dagen heb ben wij er v;jf versleten. De klanten klagen, dreigen, dat zij bij een an der zullen gaan. Morgenochtend zal de dienstbode het brood aan de lief hebbers brengen en die schildpad za.l niet voob vier uur klaar zijnDege nen die zich nu voor dat baantje zou Aanbieden, kan er zeker van zijn drie frank per dag en twee pond brood te verdienen.... Als ge er een© kent, T'ourangeaui. kunt gij haar zenden... Ik ken er geen.... Jeanne had met eene gemakkelijk te begrijpen oplettendheid naar dit gesprek geluisterd. - Vergeef mij, vriend, dat ik u even ophoudt, zeide zij. [Wat is er van uw 'dienst, moe dertje'f vroeg de jonge man. Gij hebt zoo pas gezegd, da,t uw patroon een broodbezo.rgst.er nopi- dig heeft? Zonder twijfel.... [Wilt gij! u misschien aanbieden i J ja. i Verstaat gij hot vak? Nog niet, maar ik geloof niet, dat het zoo moeilijk zal zijn, dit te leeren. Ik zal spoedig de woon plaatsen der klanten kennen.... Ik ben er zeker van dat zij die mij in hun dienst nemen, tevreden zullen zijn.... i Maar ik moet u vooraf zeggen, dat het va.k wel gemakkelijk, maar vermoeiend is - Ik hien sterken ik heb moed Gij zult vijf uren moeten wer ken met den draagkorf op uw rug of hiet wagentje voortduwende en door sneeuw, wind en regen!En dan klimmen naar al de verdiepin gen Ik herhaal u dat ik sterk ben en 'dat ik mijn brood moet verdie nenGelooft gij, dat ik aangeno men zal worden, als ik mij aan bied v O'wat da,t betreft, ik sta; daar voor inSedert drie dagen reeds zoekt men naa,r alle kanten, om er eene te vinden. Als ge wilt z<#! ik dezen avond den patroon zeggen, da,t gij .morgenochtend met de juffrouw komt spreken, wiant juffrouw Liebret houdt zich daarmede, bezig- {Welnu, befwijiS' m'ij dien dienst gij zult eene goede daad doen en God zal u daarvoor lopnen! Die toon, waarop de laatste woor den (uitgesproken werden, trof het hart van den bakkersknecht. Gij kunt er op rekenen, dat ik het doen zal, zeide hij en met genoegen, wiant h.et komt mij voor, dat gij eene brave vrouw zijt, moe dertjeMorgenochtend zult gij..u slechts aan te bieden hebben in mijn naam.... zeg maar, dat gij door den Lyonnees, zoo noemt men mij gezonden zijtGij zult de juffrouw aantreffen. Hoe laat Half acht, acht uur.... Dauphir nestraat nummer 15, bakkerij Le bret... het huis is bekend. Ik gia, vlug weder aan het werk. Tot .morgen, moedertje... en wees ma.ar gerust, ge zult die plaats heb ben, dat beloof ik u.... Ah! nog iets, gij zult de namen der verschil lende broodsoorten moeten kennen, om u bij de levering niet te ver gissen. i Zi,jn er veel Niet weinig. Ik zal ze alle voor u opschrijven, dan zult gij ze spoediger kennen. Maar van na men gesproken welke is de uwe ?.-, Liizie Perrin... Dia,t is voldoende,.. En de, Lyonnees verliet, de zaal der restauratie, om zijn gewoon nachtwerk aan te yaingen. LXIV, Jeanne betaalde hare vertering; en zocht hare nieuwe woning op. Birooddraagster... zeide zij in zichzelf, terwijl zij tot. de hoogste verdieping de trappen .opging. Vijf uren werk per dag.... Ik zal drie frank verdienen en een gedeelte van mijn voedsel.... Het overige van den dag ben ik vrij. Ik zal dien tijd kunnen gebruiken om mijn zoon te zoeken Ohoe verlang ik naar morgen. Ofschoon de ontsnapte uit. CJer- mont Allerlei, voorzorgsmaatregelen overdacht, deed de vermoeidheid haar in slaap, vallen. Den volgenden morgen stond zij bij het krieken van den dag op. Tie half acht ging zij naar de broodibakkerij in de Dauphinestraat. Juffrouw Lebret stond achter de toonbank. De knecht had zijne belofte van den vorigen avond niet vergeten. Ah! zijt gij het, van wie de Lyonnees gesproken heeft? - Ja juffrouw. Gij komt u als broodbezorgster aanmelden Ja, juffrouw, ik zal mij zeer gelukkig gevoelen, als gij mijne dien sten wilt aannemen - Gij hebt nooit hat vak bij de hand gehad i Nooit, juffrouw1, maar ik hoop., dat mijn goede wil het gebrek a;an gewoonte vervangen zal en ik zal alles; doen, wat mij mogelijk is, om u teverden te stellen.... Ik hoop het.... i, i Gij neemt mij dus aan Zeker.... eerst op proef [W,a.a,r woont gij Seinastraat, nummer 24 Ik kom van buiten, waar ik steeds gewoond heb.... Zijt gij getrouwd -Ik ben weduwe... Gij heet? Lize Pcrrin.... (Welnu, Lize, dat is dan over eengekomen... Gii bevalt mij Gij zult mor genochtend in dienst treden Vandaag moet gij mijne dienstbode vergezellen naar de klanten, waar van ik voor u de namen en woon plaatsen zal opschrijven. Met een weinig verstand en goeden wil zult gij spoedig pp de hoogte zijn. Hoe laat moet ik in den win kel zijn Te zes uur om de morgenbe stelling te doen. Oifsdhoon wij klan ten hebjben die vrij ver wonen, kunt ge voor negen uur tarug zijn, om1 af te rekenenDan moet gij te vijf uur terugkomen, want wij heb ben in de wijk buizen en restaura ties, voor welke wij versch bakken, maar dat werk duurt niet lang... In anderhalf of twee uux- kunt ge daarmede klaar zijn Goed juffrou,w... Ge zult 'drie frank en twee pond brood per dag verdienen Dat is mijn prijs. Ik neem dien aan, juffrouw. Kom dus tegen twaalf uur we der hier.... Mijne dienstbode zal u bij de morgen- en avondklanten bren gen... Ik zal te twaalf uur hier zijn...i: -Daar, zeide juffrouw Lebret," een tienfrankstuk uit de lade nemen de en het aan Jeanne gevende, zie hier uw godspenning. De vluchtelinge werd vuurrood, betuigde haar dank, beloofde steeds op tijd te zijn en ging vroolijk huis waarts. Te twaalf uur was .zij weder in de bakkerij, waar de dienstbode haar wachtte. Zij vertrokken te zamen en binnen twee uren had Jeanne de woonplaat sen der morgenklanten in het ge heugen gegrift. Daarna deed zij de aivondbestelling steeds in gezelschap van het on vriendelijke meisje, dat wij bij de huisbewaarster van Lucie ontmoet hebben en zocht vervolgens, na met juffrouw Lebret over den dienst van den volgenden dag gesproken te heb ben, haar huis weder op. Jeanne kon er niet .aan denken thuis te eten. Haar dagelijksch werk en de on ophoudelijke nasporingen lieten haar geen tijd, om zelf de keuken te doen. Zij zeide in zich zelf, dat in de „Bijeenkomst der Bakkers" de por ties niet duur wanen en dat zij, even als zoovele anderen, daar haar voed sel kon gaan nemen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 1