Ka misdaad, vergelding. BINNEN LANOH HILLEOÜUE BRIEVEN. BUITENLAND. Statea-OeoeraaL h i i i i';nr:FiFn Gewisselde stukken. I! i FEUILLETON. ITT! 1 J |M I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. P.S, De groeten van over hot graf aan Cataietti en aan alle oude vrienden vian de Figaro. Ofschoon het briefje ontwijfelbaar van de hand van Blavet was. wilde Grison in het eerst zijn oogen niet gelooven, en snelde hij naar de woning van Bla vet. Daar vernam hiji van den concierge, dat Blavet in den besten welstand ver heelde en thans met zijn vrouw te Freneuse-sur-Seine vertoefde, naar welk adres de concierge ook den reusachtigen stapel telegrammen en brieven van rouwbeklag moest verzenden, die voor mevrouw Blavet waren gekomen. Blavet had, naar de concierge ver telde, veel schik gehad in het geval. Toen men bij' Havas een onderzoek instelde, naar de herkomst van het bericht verklaarde de directie van het nieuwsagentschap, dat zij een, telegram had ontvangen, onderteekend door Bla- vel's zoon, waarin deze het overlijden zijns vade, mededeelde. Worst. De geheel e stad Gro ningen spreekt van worst, waarom zou de krant niet meedoen? vraagt de „N. Gr. Crt." Worst en vloeschconserven in tien duizenden blikjes gesoldeerd, te zamen vormend het stoffelijk overschot van een door brand vernielde vleeschwaren- fabiriek worden er op 't oogenblik aan den man gebracht. En de koopers komen.Het lijkt soms kermis in de Folkingestraat, op de Nieuwstad en het Zniderdiep, de menschen maken queue om de ver koophuizen binnen te komen, politie inoet soms al-te-grage koopers kqlm den 't Is net of ze geld ton kregen aldus een bejaarde pud Groninger dat Ikjoft en dut moar, net of de mensken 't geld gram' binnen, en as ze nou nog woiszcn wat ze kregen, moar dei hussies bin aaltenduvel dichtmoakt, dat is nou om- zoo moar te zeggen 'n kat in de zak, nou mot je zoo'n, wicht ies zain Dat wicht was een kind van een jaar- of twaalf, dat op een trottoirband gezeten, naarstiglijlk een cervelaatworst consumeerde. Er was haast bij 'twerk, want in haar schortje bewaarde bet meisje nog oen opengebroken bus met „zeuven knakworsies, meneer" en als je het zoo op do ruimte hebt, dan moet je maar maken dat het opkomt. Niet iedereen trouwens begon dadelijk na den koop zoo'n eetpartij. Er waren nrensghen bij de vleet, die van drie tot honderd-vijftig bussen en busjes mee naar huis namen. In kinder wagens om sportkarretjes werd het vervoerd en het was volstrekt niets bijzonders, dat er menschen met zakken en kisten en kus sens loop en vól conserven naar 'huis toe gingen. „En aaltmoal zuuver spul, mensch, doar makairt niks an ook nog nait, zoo'n busse met van dei lever mot je aanders wel 'n schelling veur geven en wat hemmen nou aine... dreie... zeu ven... en achte... dasz vieftien bussies veur zeuventien stuuver en as 't nait goed is, mag je 't weer weerom brengén liet dei kerel zegd moar doar huifje nait bange veur wezen, want Rieks zegt as je moar zorgen, dat je guie dichte bussies kriegen, die nait open binnen, kom- jonges nou mot we moar noar boes tou Er waren er trouwens ook, die niet zoo zonder nader onderzoek naar huis gingen. Daar stond b.v. pen heele fa milie te wachten, die met man en mocht gehoor had gegeven aan het ,ykotmt, ziet en overtuigt u" van de blik- jesverkoopers. Er stond een vader bui ten met twee kinderen aan de hand en een in een kinderwagen. „Voa komt moe nou gauw weer der oet, voa „Most ies zain jong, moe het al 'n haileboel busjes in 't sehoet Moe kwam1 eindelijk te voorschijn uit de drukte. Met moeite droeg zij een schort-vol van de berootkte, deukerige busjes naar den overkant, waar ze bo ven op het kinderwagentje werden op gestapeld. „Hest stou de biele, Harmannus? Most dis se gronde vot even opensloe gen. Harmannus greep de bijl, een forsche slag, nog een, er lag weer een verbrijzeld busje meer op de straat en de familie X. stond in ruimen kring den inhoud te inspecteeren. „God zal je bewaoren man, zuurkool, niks anders, zuurkool met worst, wel het 't ooit beleefd, hier mien jong beur. Harmannus klopte een tweede bus kapot en intusschen beet een jongen van 'n jaar of vijf van een knakworst je alsof 't een rooie wortel was en de moeder at worst en de achtmaander in den wagen, die nog geen bewuste worstkooper was, smeerde met worst stukjes over zijn slaperig snoetje. Het tweede busje was ook al bezwe ken en daarna het derde, het vierde, enzoovoort. Ham en rookvleosch, truf felworst en gelardeerde kalfslever, lunch tong en saucisse de Bologne had het ge zelschap, geholpen door eenige omstan ders, reeds geprobeerd, toen legde Har mannus zijn bijltje neer, met wat er nog overgebleven was van het koopje trok de familie huiswaarts, een halve kin derwagen vol, niemand wist wat. En duizenden anderen kwamen en gingen en aten hoofdkaas en block- worst, hammetjes en preskop, ongeveer zooals zij het aardappels en koolrapen zouden doen en de naam van Noaek w,as op ieders lieppen. En een kranteman, die dat alles met belangstelling had aangekeken, stapte op zijn fiets en reed weg, bet hoofd vol geconserveerde worstindrukken. Totdat.... een sis, een knal, een fiets band had v,an een worstbusjc een al te gevoeligen indruk gekregen. Staatsbegrooting 1911. Wij geven hieronder een over zicht. van de voornaamste posten op de nieuw-ingediende begrooting, welke later tot discussie zullen aan: leiding geven. Hoofdstuk I (Huis der Ko ningin). In het vooruitzicht van de over brenging uit den Westervleugel van het Paleis Het Loo van de stalin richting naar het nieuwe stalgehouw c.a. is in de eerste plaats overwogen de oplossing van de vraag, welke be stemming is te geven aan het nu ontruimde, en wel in het bijzonder of en in hoeverre de daardoor vrij komende ruimte alsdan zou kunnen worden besteed ter voorziening in de dringende behoefte aan gelegen heid van behoorlijke huisvesting van voor korteren of langeren tijd in het Paleis wonende of verblij vende personen. De overweging heeft geleid tot het plan, in den Oostervleugel de noodige woon- en slaapvertrekken voor gasten en an dere verblijvenden in te richten, met overbrenging uit dezen vleugel van verschillende lokalen en bergplaat sen naar het te verhouwen voorma lige stalgedeelte. Een onder het bassecour aan te brengen tunnel van gewapend be ton zal in de communicatie tusschen heide vleugels naar behooren voor zien. Verder zullen voorzieningen moe ten worden getroffen in de vele en ernstige gebreken, welke het Paleis zelf, in hooge mate aankleven. De kosten van den voorgestelden ver bouw en bijhouw worden geraamd op 580.000, en voorgesteld wordt de uit voering te verdeelen over 4 jaar. Hoofdstuk II (Hooge Colle- giën). Het geraamde bedrag voor 1911 ad 750.761.50 is 5461 minder dan voor 1910. Hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken). Voorgesteld wordt de aanstelling van adjunct-tolk bij het gezantschap te Tokio op een jaarwedde van ƒ3000 en een verblijfsvergoeding van 2700. Reeds is een geschikte candidaat ge vonden, wiens opleiding geen kosten voor de schatkist heeft meegebracht. In afwachting van een voorgeno men reorganisatie van de bezetting onzer diplomatieke posten, wordt voorgesteld de aanstelling van een kanselier te St. Petersburg op een wedde van 4000. Feitelijk moest de ze hebben 6000, maar de Neder- landsche consul te St. Petersburg heeft zich bereid verklaard den te benoemen kanseliêr eene jaarwedde van 2000 te geven, indien deze eeni ge uren per dag aan het consulaat werkzaam is, waartegen geen be zwaar bestaat. In verband met den herhaalden wensch van den verdienstelijken consul-generaal te New-York om af te treden, wordt de uitzending van een beroepsconsul daarheen voorge steld. In totaal zullen de kosten daarvan 12 a 13.000 bedragen. Voor snbsidiën aan Nederlandsche scholen in het buitenland is 10.000 uitgetrokken. De minister wacht nog nadere rapporten en adviezen over deze zaak in en heeft dus nog geen definitieve beslissing genomen over de vraag welke scholen voor subsi die in aanmerking komen. De minister stelt zich voorloopig voor onder zekere nader te bepalen voorwaarden subsidie te verleenen aan: een Nederlandsche school te Brussel; eene te Buenos-Ayres en eene te Tres Arroyos (Argentinië), terwijl ook de Nederlandsche neder zettingen in de Rijnprovincie in aan merking komen. Hoofdstuk IV. (Justitie.) De verhoogde raming voor de kos ten der rechterlijke macht tengevol ge van de invoering der wetten van 5 Juli 1910 (justitiëele wetten) be draagt in het geheel ruim ƒ740.000. Daartegenover staat echter een te verwachten bate van, naar ruwe schatting, 280.0000 wegens de voor het vervolg aan den staat toevallen de emolumenten der griffiers en een vermindering van uitgaven te schat ten op 70.000 wegens het vervallen der griffiersdeclaratiën in strafza ken, te zamen ƒ350.000. De meerdere kosten ten gevolge van bovenbe doelde wetten zullen dus in het eer ste jaar na de invoering daarvan feitelijk worden teruggebracht tot ongeveer 400.000. De raming voor dit jaar moet als een maximum worden beschouwd. Bij de raming van de kosten van gevangenissen en rijkswerkinrichtin gen is rekening gehouden met het in dienst stellen van de thans in aan bouw zijnde bijzondere strafgevange nis voor mannen te 's-Gravenhage, hetgeen in verhand met den stand van het bouwerk omstreeks de maand October 1911 zal kunnen ge schieden. Aan deze nieuwe gevange nis wordt een college van regenten verhonden. Voorts is o. a. verhooging van de raming veroorzaakt door de a.s. in- dienststelling der rijksopvoedingsge stichten te Amersfoort en te Leiden en het maximum van de jaarwed den der beambten in algemeenen dienst aan de rijksopvoedingsgestich ten voor jongens en door eenige in- dividueele tusschentijdsehe verhoo gingen. uitgetrokken zijn o. a. bedragen voor verbetering van het kantonge rechtsgebouw te Utrecht, voor ver betering van het rechtsgebouw te Zwolle, voor verbouwing van eenige gehouwen, behoorende tot de rijks werkinrichtingen te Veenhuizen, zoo mede voor positieverbetering van eenige ambtenaren hij het bureau voor den industriëelen eigendom. Hoofdstuk V. (Binnenlandsehe Zaken.) Het eindcijfer 36.362.906, 1.141.487 meer dan voor 1910, is een gevolg van de uitvoering van wetten en wettelijke voorschriften; o. a. is voor het lager onderwijs 1.187.500 meer moeten geraamd worden, waaronder ongeveer 6 ton ter uitvoering van de jongste wijziging der schoolwet. Voorts wordt meer aangevraagd voor Volksgezondheid en Armwezen 35.474.650, voor kunsten en weten schappen 26.822. Minder is geraamd in totaal 69.627.329, waaronder voor binnenlandseh bestuur ƒ28.776.150 en voor hooger en middelbaar onder wijs ƒ40.725.029. Als eerste termijn is uitgetrokken ƒ25.000 voor een nieuw pharmaceutiseh laboratorium te Utrecht (totale kosten ƒ32.200) en voor herstel van het St. Pieter- en Blokland's Gasthuis te Amsterdam, het kasteel Doorwerth, der N. H. kerk te Hall, te Langerak, der N.-H. kerk en toren te Midwolde, resp. ƒ3500, 7000, ƒ1500, 25 honderd en 3000, (deze werken over 2 jaar ver deeld), en ƒ3000 voor de R. K. kerk te Neerbeek .welk werk over 3 jaren wordt verdeeld. De jaarwedde van de commissarissen der Koningin in al le provinciën is uitgetrokken op 't bedrag, dat thans in Zuid- en Noord- Holland genoten wordt (ƒ8000). Een subsidie van ƒ2000 wordt uitgetrok ken voor de Vereeniging tot verple ging van lijders aan vallende ziekte, ie Haarlem, een gelijk bedrag wordt toegekend aan de Nederl. Vereeni ging tegen vallende Mekten. Onder de kosten voor personeel van do Rijkskweekschool voor vroedvrou wen te Rotterdam is voor 't eerst uit getrokken ƒ1000 voor de jaarwedde van een inwonend assistent-verlos kundige, met 300 voor vergoeding van tot dusver door uitwoning geno den emolumenten. Het subsidie tot bestrijding van de kosten, voortvloei ende uit bet leiden van alcoholcur sussen. wordt met ƒ1500 verhoogd; een subsidie van 5000 wordt aange vraagd voor het internationaal con gres tegen het alcoholisme, in 1911 te 's-Gravenhage te honden, en een van 500 voor de Union internatio nale pour la protection de l'enfant du premier age. Eene verhooging van rijkssubsidie' aan de gemeentelijke H. B. S. te Brielle wordt aangevraagd ten be drage van 2500, totaal 8500. Het in vorige jaren voor deze subsidiepos- ten toegestane bedrag zal vermoede lijk voldoende zijn om daaruit ook deze verhooging te bestrijden; een rijkssubsidie van ƒ2000 wordt uitge trokken ten behoeve van de te Dord recht te stichten middelbare techni sche school. Behalve dit plan zijn bij het depar tement van binnenlandsehe zaken nog voorstellen in onderzoek, welke ingrijpende reorganisatie betoogen van het technisch onderwijs te Rot terdam en te 's-Hertogenbosch. Ter zake van beide deze plannen zal na dere onderhandeling noodig zijn ten einde, met name ten aanzien van de financiëele regeling, tot voor het rijk aannemelijke uitkomsten te geraken. Bovendien is een geleidelijke ont wikkeling van het middelbaar tech nisch onderwijs, met het oog op 's lands geldmiddelen, geraden. Ver hooging van het Rijkssubsidie wordt voorgesteld voor de Zeevaartschool te Terschelling en de Visscherijscho- len te Maassluis en te Vlieland en voor verschillende particuliere in richtingen voor handelsonderwijs, terwijl voor een groot aantal dier inrichtingen nieuwe subsidiën wor den uitgetrokken. Hoofdstuk VI. (Marine.) De minister beperkt zich tot de vermelding van hetgeen door hem gedaan is in de vroeger door hem aangegeven richting omtrent zijn denkbeelden, waaraan hij getrouw is gebleven. Aan de geestelijke en materieele belangen van het marinepersoneel wordt de vereischte aandacht ge schonken. Wat het materieel aangaat is, evenals voor het loopende dienst jaar, voor aanschaffing daarvan we der een bedrag aangevraagd van 4.2 millioen gulden. Wat de pantserschepen betreft, valt op te merken, dat deze vaartui gen voor hetzelfde doel bestemd zijn als de reeds in de Mem. van Toel. in 1909 genoemde pantserdekbooten door de commissie inzake samen werking van land- en zeemacht wor den noodig geacht. De nu geprojec teerde vaartuigen zullen worden be wapend met 4 semi-antomatische ka- Als men. een paar keer zijn vingers rondgeleid heeft, is men bij lange ma nog niet tot het aantal vereeniging en, clubs', klingen e. d. gekomen, die we hier te Hillegom rijk zijn. Er mogen zoo nu en dan eenige van die organisaties voorgoed in liet verle den wegzinken, telken jare komen er nieuwe bij. Zoo heeft een voor het publiek on bekende voor het komend seizoen weer eens een oud plannetje opgenomen. Een onzer plaatselijke bladen bevatte Zaterdag een oproep, en een warme aanbeveling en aansporing tot oprich ting eener „Studieclub", waarover de liedaelic met een kort en krachtig woord Maandag jl. al iets schreef. Wie in de Hillegomsehe toestanden ingewijd is, weet heel goed, dat een et'hisch-aan- gelegd jongmensch een ontwikkelings- windje wil gaan blazen. En hij heeft het zoover gebracht, dal al zijn wind in een kleurige zeepbel opgesloten zit. Dat duurl natuurlijk niet lang, want straks spat dat ding uiteen en Later zien we misschien weer eens bolle wangen om opnieuw alweer het spelletje te begin nen. We zouden het kleurige balletje stil letjes hebben Laten drijven, als het niet zoo buitengewoon opgeblazen was. Wat moet die Studieclub al zoo doen? Aansporen tot studiën op maatschap pelijk en politiek gebied. Zij moet aansporen dames en hee- ren, niet van één kleur, neen van aller lei richting. Zij moet avonden organ is eeren met politieke en sociale voormannen van verschillende richtingen als sprekers. Ziji moet niet zijn een beperkt krin getje en „vrij van uitsluitingsgeest." Zij moet heel wiat anders en heel wat beters worden dan de R.K. Debating club, „die alleen als leden of introduc ties R.K. personen wil toelaten en bo vendien ook de dames uitsluit." 1 Zij; moet dus worden een. waardig te genhanger van die R.K. Debatingclub. Die Seitenhieb op de R. IC. Debating club heeft de leidende gedachte voor de oprichting eener Studieclub, die een passe-partout voor alle richtingen moet worden, geheel open en bloot gelegd. Als er misschien nog een of andere Ft. K. dame of heer aanvankelijk ge dachte tot toetreding had, dan zal dat enkele boven aangehaalde zinnetje, als het bittere van de vergulde pil, ze wei tot bezinning gebracht hebben. 't Klinkt zoo heel prachtig, dat da tnes ook mogen meedom. Wie even nadenkt, weet heel best, dat die goed- volstrekt geen ontferming pver de vrouw is. De vrouw, die in de Studieclub déba tend, voordnagenid, leerend of hoe ook, maar voor mannen en vrouwen als me- devechtende in politieken kamp ging optreden, zou per saldo de achting van den man gaan vérliezen. De vrouw moet ook geestelijk ontwik keld worden, maar die ontwikk el big moet zij niet gaan halen op endoor mid del van een neutrale, politieke en sociale studieclub. Als het kon zijn, dat zij er ontwikkeling zou vinden, dan zou het wezen ten koste der schoonheid en "der sterkte van de vrouw, immers „kuiische deugd en eerbaarheid, stille terughouding, het schoonste sieraad der vrouw, gedijen niet op de openbare markt des levens." Maar we zullen er hier op 't oogenblik niet meer over zeggen. Alleen dit nog raden we iederen man en iedere vrouw, die belangstelt in de ontwikkeling der vrouw ten sterk ste aan: lees het boek, waaruit we de aanhaling over de deugd der vrouw na men, lees „Het Vrouwenvraagstuk" van Plater Victor Gathrein S. J. en alle mo gelijke Studieclubscha dametjes kan men degelijk te woord staan in feminis tische kwestietgi. Die nieuwe studieclub zal geven van allerlei richting voor allerlei richting. Lezers, stelt u eens voor, dat een ol ander Katholiek lid wordt en overweegt dan eens in welke onmogelijke positie die man in die „neutrale" club zou staan. .Was hij in staat tot weerlegging, dan 61) Lateien Lablroue, antwoordde de jonge man. Lateien Lahraue, herbaalde Mar rie, ik zal bet niet vergeten... Reken er op, mijnheer Lateien, dat gij wieldxa deel van 't buis zult uit maken. De bezoeker boog en verliet met het 'hart .vol vreugde den kleinen salon. De doobter van Paul Harmant deed hem uitgeleide tot in den voor gang, bleef op de hoogste trede van het bordes staan en zag hem den binnenhof overgaan. Toen Loeien de kleine deur naast bet buitenhek bereikt had keerde bij zich om en groette Marie op- bi euw. Hun blikken ontmoetten elkander. Juffrouw Harmabt antwoordde door eene beweging met de hand «n ging, toen de deur achter hem gesloten was, weder in den kleinen salon. i t, Ljucien.... Lucien..herhaalde zij zacht, die beschermeling doet den beer Bjarier eer aanZijn gelaat drukt vrijmoedigheid uit. In zijn zou hij: hij iedere gelegenheid, bij iede re voordracht over de pMitïeke en so ciale onderwerpen van allerlei richting voor zijn. Katholieke beginselen in 't gevecht moeten treden, 't jls immers maar al te waar, (dat de „allerlei rich tingen" allen uitkomen op het eene punt: anti-clericaal, anti-roomsch! .Was hij niet in staat tot verdediging, dan zou hij; ten eerste groot gevaar loo- pen door zijn gemis aan onderscheiding van de juiste richting, van z ij n rich ting af te dwalen, naar het ongeloof; en ten tweede zou ihij zijn heiligste prin cipes moeten Laten bespotten misschien door menschen, nog hommer dan hij zelf, maar die wat frases weten samen te voegen tot een peuterig lezinkje. Wil zoo iemand, 't zij hij terdege on derlegd is, 't zij. aan zijn scholing nog wel een én ander mankeert, toch tot zijn genoegen ,cn 'tot zijn nut, tot hulp van anderen en tot heil van zijn be ginselen debatteer en, spreken ofwat ook van dien aard, laat hij dan komen bij een R. K. vereeniging. En dit nog te meer wijl zoo eene bestaat n.I. dc R. K. Debatingclub. Dat deze beantwoordt aan eis enen, ,-dio redelijkerwijze gesteld mogen wor den heeft bet verleden der club bewe zen, ook in de levenspractijk. Do sociaal-democraten van Hillegom hebben in hun propaganda onder liet Hillegomsehe arbeiderspubliek steeds de R. K. Debatingclub „Ontwikkeling" te genover zich gevonden, en met eere roemt de club erop, dat zij, de gevrees de tegenstander der Hillegomsehe socia listen was, dat zij verijdeld heeft de socialistische propaganda to Hillegom. .Wie de Lange lijist van onderwerpen door de club onder deskundige leiding en vooral onder de veilige voorlichting van een geestelijk-adviseur bestudeerd in verloop van eenige jaren naslaat, zal als eerlijk man saluut brengen aan Üie club. En als ze straks weer uitkomt met mooie avonden, ontwikkelend vooi' het publiek, dan is dat zeker niet het gevolg van het .voornemen tot oprichting eener „neutrale" Studieclub, die meer voornemen zal blijven dan werkelijk heid worden i EGO. Het Suezkanaal. De doorvaartreehten op het Suezkanaal zullen met 0.50 fr. per ton verminderd worden. Dit zal voor gevolg hebben dat de ontvangsten met 8i/2 millioen francs zullen ach ter- uitgaan, maar daar de tonnenmaat der schepen steeds vermeerdert, zullen door genoemde wijziging van het tarief de belangen der maatschappij niet ge schaad worden. Het kanaal is thans 10 meters diep en binnenkort zal die diepte op 10i/2 meter gebracht zijn. O'ok beschikt de maatschappij, over een sleepboot da „Hercules" van niet minder dan 1185 ton, waarvan de machines 3000 paardekracht ontwikke len. Die boot is 461/2 meter lang op 9 m. 75 breed; zij loopt 13 mijl. Eien levende do ode. Vrijdag publi ceerde Havas het bericht, dat Emile BLavet, een der verdienstelijkste Fran- sche journalisten, de „Phrisisis" van de „Figaro", en tevens als tooneelschrij- ver niet onbekend, plotseling te Nice was gestorven. De tijding wekte ontsteltenis onder zijn vele vrienden en onmiddellijk schreef zijn collega Georges Grison in de Figaro een van groote waardearing getuigend levensbericht. IIoo groot was niet de verbazing van Grison, toen hij Zaterdagmiddag een „pneumatique" ontving van den volgen den inhoud: „Beste Grison! PR mijn doorreis van Poitou te Parijs vertoevend, verneem ik, tusschen twee treinen door, dat ik te Nice gestorven ben, en dat men mij a.s. Dinsdag zal begraven op het kerkhof te Montmartre. De begrafenis is wat voorbarig. Maar ik heb het hoogste genot ge smaakt, toen ik u zoo vriendschappe lijke grafrede las. Je steeds in leven zijnde Emile Blavet. oogen schittert de openhartigheid... Ik zie hem voor den eersten keer en hij .schijnt mij reeds, een oud vriend toe.... JBLij moet aan mijn vader heilagen.... - mijn vader moet hem het besf.uurschap toevertrou wen..,. Ik wil het en het zal gebeuren En Marie, die zich gemakkelijk bij het vuur zette, verzonk in diepe droomen. Paul Harmant kwam dien avond te huis, zooals het telegram, den vo- rigien dag uit Brussel gezonden, ge meld had. Marie die zeer verlangde hem te Men, ging hem per rijtuig van het noorderstation afhalen. t Die millionair was getroffen door de verandering, die gedurende zijne afwezigheid in het voorkomen zijner dochter had plaats gegrepen en hij leed daardoor diepe smart. (Wij weten dat de ellendeling, die Joris Garaud geheeten had, een va derhart bezat en dat hij zijn kind aanbad. Yoor de eerste maal bemerkte hij duidelijk het gevaar, dat hij tot op dien dag niet had willen zien. Een vreeselijke angst maakte zich van hem meester. Zou de kiem der vreeselijke ziekte, die de moeder op: zoo jeugdigen leef tijd ten grave had gesleept, ook in de borst van dit jonge, dierbare kind gelegd zijn? Hij wilde het niet gelooven, die slag zou al te gevoelig zijn voor zijn liefhebbend vaderhart. L Na de eerste omhelzingen vroeg: hij aan Marië of er na den laats ten brief dien hij uit België verzonden had, ook iets bijzonders, thuis iwas voorgevallen. Het jonge meisje deelde alles me de, doch zeid© geen woord y.an Lu cien La.broue. Dit zwijgen was het gevolg van een plan, dat wij weldra zullen lee- ren kennen. Spreek mij vooral over u zelf, kindlief, hernam Paul Harmant, terwijl hij haar in de armen sloot. Het schijnt mij toe, dat ge meer lijdt, dan toen "ik op reis ging--.-. Niets dan verbeeldingant woordde Marie op vroo-lijken toon. Het is zeker, dat de tijd gedurende uwe afwezigheid mij lang is geval len, maar de .verveling heeft geen nadeeligen invloed op mijne gezond heid gehad. Ik lijd niet, ik gevoel mij vro olijk gestemd en ik verzeker u, dat ik mij op dit oogenblik won derwel gevoel...,,. Ongelukkigerwijze kwam een droog kuchje de woorden van het meisje logenstraffen en nieuwen grond gpven aan de vaderangsten van Joris Garand. li I Ui' :t i 11, f TfWEEDE GEDEELTE. De ge durante verwisseling; van O vide. De landauer, die den millionair en zijne dochter naar de Murillostraai voerde, kwam slechts enkele minu ten voor etenstijd aan. Paul Harmant ging In zijne ka mer, om zijne reiskleederen uit te trekken en kwam dadelijk naar bene den, om zich aan tafel te zetten. Marie was in een goed humeur. Hare vroolijkheid en _hare lief tallige vleierijen lokten een glimlach op de, lippen van haren vader. Hebt gij George Darier ook nog gezien?..., vroeg hij midden in-een levendig gesprek. Een keer. (Wat verlangde hij Ik zal over de reden van zijn bezoek spreken, maar morgen eerst. (Waarom niet dadelijk Omdat ik, bij de vreugde van het weerzien, vandaag piet over za ken wensch te spreken. Gaat gij morgen vroeg uit Zeker! Na eene afwezigheid van drie weken is hiet hoog noodig, dat ik napr het werk g;a, zien Ik heb brieven van mijn architect ontvangen, da,t alles goed gaat en dat de gebouwen tegen het- eind der maand gereed zullen zijnmaar het oog van den meester is alles... Hoe laa,t gaat gij uit? (Waarom vraagt ge mij dat, lieveling Omdat ik het weten moet, ant woordde Marie lachend. Ik zal den architect te twaalf uur op het 'werk ontmoeten. Dan moet gij niet voor elf uur van huis. Gij vergist ,U.Ik heb veel boodschappen te doen, voor ik naar Courbevoie ga. Hoe laat zult gij dan ontbij ten Ik zal dit buitenshuis doen.... Gij zult mij toch niet het ver driet aandoen mij den dag na uwe thuiskomst alleen te laten ontbij ten Die vele boodschappen kun nen in den middag gedaan worden. (Wij zullen te tien uur aan tafel gaan en daarna kunt gij vertrek ken. Niet waar, vadertje? Zou het mij mogelijk zijn u niet te gehoorzamen, lief kind! antwoordde Paul Harmant. ter wijl ihij zijne dochter omhelsde. Maar waartoe ,die gril Dat is een geheim... Ep mag ik dat gjebeim niet dar delijk kennen Neen... morgep... Evenwel..., 1 Laten wij over iets anders spre ken. Zijt gij tevreden over den uit slag van uwe reizen? Ik zou niet tevxedener kunnen zijn. Ik heb belangrijke werken uit te .voeren voor verscheidene smelte- rijen.1. Ik moet zelfs zoo spoedig mogelijk een bekwame teekenaar zien te krijgen. v Marie luisterde goed. toe. De industrieel vervolgde: Ik zal hier voorloopig, tot het bouwen geëindigd is, in de groote kamer, die aan de boekerij grenst, een teekenzaal inrichten, op die wijze heb ik mijn ondergeschikten dicht bij mij. Hebt gij reeds aanvragen tot plaatsing ontvangen Zeer vele... Ik zal ze mor gen rangschikken en inlichtingen naar de sollicitanten nemen. Gij zult niet tegelijkertijd uwe metselaars en uwe teekenaars kun nen nagaantezelfdertijd te Pa rijs en te Go-urbevoie zijn. Dat is zeker, antwoordde de millionair. Maar behalve de hoofdopzichters zal ik een ernstig, verstandig ont wikkeld man aanstellen, die in staat zal zijn het werk te leiden en te ver vangen. 1. Een tweeden ik, niet waar Ja! Hebt gij er reeds een op het oog? Tot heden nog niemand en 'de keuze zal moeilijk zijn, want het is een post van vertrouwen.....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5