BUITENLAND. BINNENLAND. ar§eHer) Ingezonden Rlededeeiing. Statera-Generaal, Kerknieuws, Letteren en Kunst. Sport en Wedstrijden. Mevr. S. v. d. Brink, Corsetière Keizersgr. 717, Amsterdam. Tel. 1751 In de klauwen van een nierziekte. Lissa. Aanbestedingen. STADSNIEUWS. Briefwisseling. OVERZICHT. Z. II. de Paus heeft de giroote Releedigingen. door den burgemees ter ran Rome, NATHAN, hij diens rede tot den éénen poli tieagent. bij de Porie Pia Dinsdag jl. hem aangedaan, beantwoord met een .waardig jxrotest. In een brief aan Z. EL den Kar- dinaal-Sia^ts&eoretaris zegt Z. H., dat de beleedigingen, die Nathan te gen de leerstellingen van het Kar tholieke 'Geloof heeft uitgebracht, onduldbaar zijn. De Heilige .Vader wijst er op, dat zulke dingen zonder protest van de burgerlijke overheid voorvallen in de stad, w.elke den Pauselijken Stoel eigenlijk toebehoort, en hij vestigt .dn aandacht der geloovigen op de voort durende en steeds ernstiger belee- digingea, die de autoriteiten in de stad rasa den Romein schen opper priester aeli den Katholieken gods dienst aandoen. Dit .waardig jxrotest van den Op perherder tegen de beleedigende taal van den jood .Nathan zal weerklank vinden «ver héél de wereld Het sehijnt dat de partijen van orde in GRIEKENLAND zich neerleggen .bij den tegenstand des koning-s tegen een „constituante" waarnaar Venizelos en zijn revolu tionairen streven. Het heet n.l. dat Theotokis .in overleg met zijn aanhangers besloten heeft, met Rhallys samen te wer ken en te zorgen, dat de nationale vergadering niet in een constituante wordt veranderd. Verder wil hij tot voorzitter een man gekozen zien die tot geen van beide partijen be hoort, maar dezen ook niet onwel willend gezind is en ten slotte na aftreden van het ministerie Dragoe- mis op de benoeming van een za kelijk kabinet aansturen. Alle pogingen der „wilden" om Venizelos te bewegen zich aan het hoofd eener nieuwe partij te stel len. die het. uitroepen eener consti tuante beoogt, zijn mislukt. Gevolg hiervan is, dat de „wilden" de radicalen en de Thessaliërs gemee- ne zaak hebben gemaakt om een drachtig tegen Venizelos en de oude partijen te velde te trekken. Zij zijn overeengekomen den volgenden eed af te leggen: Ik zweer hij mijn geweten, dat jk mijn plichten ten opzichte van het, vaderland als af gevaardigde zonder verzuim zal ver vullen. Nogal „neutraal", die eed! Nog wat over PORTUGAL. Daar zijn de Cortes geopend met een troon rede van koning Manuel. Nieuws staat daar blijkbaar niet in. en van den toestand in het land-zelf hoo- ren we niets. Het geheugen verloren. In het St. George hospitaal te Londen, ligt sedert weken een jonge Amerikaan, die zijn geheugen totaal verloren heeft en zich noch zijn naam, noch zijn herkomst herinneren kan. Op de Theemskade doelloos ronddwa lende, werd hij een maand geleden opgenomen. Uit de papieren die hij hem gevonden werden, leidde men af dat hij een Amerikaan moest zijn. Daar sinds lang een officier van het Marine-instituut te Annapolis vermist werd, bracht de Amerikaan- sche marine-attaché te Londen met zijn zoon, een vroegere leerling van genoemd instituut, een bezoek bij den ongelukkige. Deze kon zich erg flauw eenige namen uit Annapo lis, zoomede de inrichting van het instituut herinneren. Daaruit leidt men af, dat hij de vermiste offi cier is. De man, die sinds lang in het donker rondtastte wie hij kon zijn en van waar hij kwam, was zicht baar verblijd bekende namen te hooren en op onderwerpen opmerk zaam gemaakt te worden waarme de hij bekend was. De geneesheeren hopen, dat zijn geheugen mettertijd zal terugkeeren. Treffend. Een jaar geleden, men was ook in de maand September, had de adelborst David en zijn meisje pret op het strand van Ma- thes (Charente-Inf.). Ze parodiëer- den het doopsel; op het hoofd van een «ichtje van den adelborst liet de eerste onder het uitspreken van Godslasterlijke woorden champagne uitvloeien. Zijn verloofde deed mee en hielp hem om zoo goed mogelijk de kerkelijke plechtigheid na te doen. Dit jaar waren beide jongelui weer, op het strand van Mathes. Het was daags vóór de verjaring der geparodiëerde doopplechtigheid en ze namen een bad. De zee was zoo kalm en effen als een meer, de twee ba denden voelden grond onder de voe ten en het jongmensch was een uit stekend zwemmer. Daar komt op eens een golf en de jongelui ver dwijnen. Het lijk van den adelborst heeft de zee op het strand gewor pen, dat van het jonge meisje heeft ze behouden. En de meest verstokte vrijdenkers vinden het een vreemd geval. Spoorwegramp in Amerika. Blij kens een telegram uit Goodwin (Kansas), is een passagierstrein, die langs den Rock Islandspoorlijn naar het Westen ging, bij Clayton in de rivieT gevallen doordat gewel dige regens de brug vernield had den. De locomotief staat in 7 meter water. Er zijn reeds 21 lijken, waar van 18 reizigers, opgehaald. Talrij ke personen zijn ernstig gewond. Venezuela weer aan 't ruziema ken? Uit Bogota ,de hoofdstad van Columbia, wordt bericht, dat het per soneel van liet Venezolaansche ge zantschap in Columbia, telegrafisch last kreeg de stad te verlaten en te Panama op nadere instructies te wachten. Deze onverwachte terug roeping, waarvan geen nadere ver klaring is gegeven, veroorzaakt te New-York groote ontstemming. Hofoerjchten. H. M. de Koningin-Moeder zsl in de eerste helft van October Soestdijk verlaten tot het maken van een bui- tenlacasche reis. Na terugkeer zal H. M. eenigen tijd op het Loo ver blijven alvorens in de Residentie terug fo bcorpn Z K. H. de Prins der Neder landen heeft aanvaard het bescherm heerschap van de groote bloementen toonstelling, die van 6—20 April 1911 te Boskoop zal gehouden worden, ter gelegenheid van de herdenking van het 50-jarig bestaan der Pomologieche Vereeniging te Boskoop. Verkiezing Prov. Staten te Zaandam. De R K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht", heeft in de gisteravond gehouden vergadering met 86 tegen 10 stemmen besloten zich bij de her stemming voor een lid van de Pro vinciale Staten op Donderdag a.s., tusfiohen de heeren mr, H, J. C. van Tienen (Unie lib.) en K. Prins (soc. dem.) zich van deelname te onthou den. Ondernemendebuitenlander». Er zijn, naar het „Hdbl." verneemt, plannen om een maatschappij met groot kapitaal te vormen tot het stichten van eerste-rangshoteis in ons land. BuitenlancLch kapitaal, tot een som van zes en een nalf millioen, zou bijeengebracht worden. Buiten landeed ons Holiandsch kapitaal wordt voor het meest gestoken in Amerikaansche sporenDe Belgen vooral zijn er beter achter 1 De Kalender voor 911. De eerste kalenders voor 1911 be ginnen al te komen. Een paar gegevens eruit zullen onze lezers welkom zijn hetjaar 1911 begint op een Zondag. Paschen valt laatop 16 April. Pinksteren valt op 15 Juni. Allerheiligen valt op Woensdag, Kerstmis op Maandag. De laatste dag van het jaar zal weereen Zondag zijn. Congres en tentoonstelling voor openbare gezondheidsregeling. Te Leiden wordt, onder voorzit terschap van den heer E. Bergsma, gehouden het 15de Gezondheidscon gres. Daarbij is in de Gehoorzaal een kleine tentoonstelling geopend be treffende de keuring van levensmid delen, die gisteren geopend werd. De tentoonstelling geeft een aar dig beeld van den graad van kunst vaardigheid welke het gebied der vervalsehingen heeft bereikt. Van den anderen kant spiegelt zij af een getrouw beeld van den goeden in vloed welke uitgaat van de keurings diensten en hoe overal, waar het terrein harer werkzaamheid zich uit strekt, de vervalsehingen worden teruggedragen. Verschillende artikelen zijn opge steld met de voorkomende verval sehingen er van, zoo treffen wij aan peper met klei, zelfs met glaspoe der. Vele andere specerijen met in ferieure en zelfs schadelijke stoffen vervalscht. Op het gebied van suikersoorten treffen wij eveneens gevaarlijke en verregaande schadelijke praktijken, suiker met gips, met soda of met meel. De bekende „snoeptafel" is er óók weer. Koffie, thee, cacaopreparaten bie den den vervalscher mede een ruim terrein van werkzaamheid, kof- fiestropen met arsenicum, lood en zwavelzuur met steenkool, brussel- sche aarde en krijt/Vruchtensappen, limonade en alcoholvrije dranken, be vattende salicylzuur en zinkverbin- dingen .Monsters van de zoo vergif tige methanol, welke blindheid kan veroorzaken. Een uitgebreide serie vervalsehingen van vetten, boter en melk, geven een trouw beeld van 't- geen als voedingsmiddel wordt in den handel gebracht. Verder brengt de tentoonstelling een verzameling instrumenten voor onderzoek, boekwerken en tijd schriften, waaronder de reeds ver schenen deelen van den Codex ali- ïnentarius, statistieke en grafische voorstellingen. Is er veel wat ons met huivering vervult, anderzijds ziet men als een verblijdend verschijnsel dat overal waar de keuringsdienst optreedt, de vervalsehingen worden teruggedron gen en vaak zelfs uit den handel verdreven zijn. Dikwijls maakt een nierziekte zich geheel, van een lijder meester, vóórdat deze er zich in het (minst iets van bewust is. Jarenlang heeft deze ziekte zich misschien reeds kunnen ontwik kelen, terwijl hij er een geheel andere oorzaak voor zocht en er een verkeerd geneesmiddel tegen gebruikte. Dan leidt zijn kwaal plotseling tot niersteen, waterzucht, lendenjicht en martelende urinesloomissen. Zijn nieren worden gaandeweg cel: na cel vernietigd en verliezen hun kracht olm het Moed te filireeren en wanneer het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt, dan wordt het gekeele lichaam langzamerhand ver giftigd. Indien gij een nier- of Maasaandoe- ning hebt, staat gij 'smorgens, meteen dien dig gevoel in uw rug op, uw oogen zijn opgeblazen, uw enkels gezwollen. Bij slecht weer gevoelt gij u prikkel baar, terneergeslagen en afgemat, en krijgt gij rheumatische pijnen in de spieren en gewrichten. Alleen eon geneesmiddel, uitsluitend voor de nieren, kan de nieren genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn uitsluitend voor nier- en Maasziekten. Zij werken rechtstreeks op de nieren en komen deze op zachte wijze te hulp. Zij heelen de nieren en geven hun gaandeweg de kracht terug om de ziekte aanbrengende stoffen uit het bloed te verwijderen. De naaimi Foster's Rugpijn Nieren Pillen staat voluit op iedere doos. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppimger, Groote Hout straat 147a; en K. van Eden, Spaame 38. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel ft f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. wettelijke voorschriften leven. Da zeevisscherij is. in bloeienden staat, Terwijl het met handel en nijverheid 'gaat Zoo goed en zoo kwaad Als 't zich bij den. algemeeneu druk denken laat. 's Rijks schatkist is leeg en we moeten dus „beeren" Nu we niet langer op de oude potjes teren, Groote uitgaven, staan voor de deur, zoodat 't thans Zaak is, om tot herstel van de balans En bij wijze van compensatie Een beroep te doen op de draagkracht 'der Natie. EERSTEKAMER Het adres van antwoord op de Troonrede waarvan de redacti* be kend is, werd in ees kort* zitting gisteren door de Eerste Kamer zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hat ad re» sal H. M. schriftelijk worden aangeboden. In bshandeling kwam daarna het ontwerp tot wijziging eu verhooging drr [ndisehe begreoting voor 1910 ten behoeve van ren reorganisatie van den burgerlijken gtneeskundigen dienst. Nadat de Mii ister van Koloniën eenige uitlegging had gegeven, werd het ontwerp goedgekeurd, evenals hét ordwerp tot wijziging vsn de Indkche mijnwet. Na fcenoemiDg van eenige leden der aeixsengde commissie, voor de steno grafie en vsn leden der huishoude lijke Commissie scheidde de vergade ring vermoedelijk tot de laatste week. van October. Ontvreemding van brillanten. Uit de diamantslijperij „De Bloem" in de Diamantstraat te Hilversum, eigenaar de heer Asscher te Amster dam, zijn hedennacht 171, gedeelte lijk geslepen brillanten ontvreemd. De brandkast is zwaar beschadigd, doch niet beroofd. De daders zijn on bekend. Een huiselijke twist en zijn ge volgen. De Reitzstraat te 's-Graven- hage was gisterennamiddag in rep en roer, doordat een huiselijke twist op een tweede verdieping in die straat zoo hoog liep, dat de man, na den inboedel kort en klein te heb ben geslagen, zijn vrouw te lijf wil de. In haar angst wilde de vrouw uit het raam springen, doch bleef met haar kleeren aan het kozijn hangen. Hulpvaardige handen plaatsten fluks een lange ladder tegen het huis en een man klom naar boven, om de vrouw uit haar benarde posi tie te redden. Doordat de kleeren der vrouw vlugger losraakten dan haar redder had gedacht, gleden heiden met groote snelheid naar heneden, met het gevolg, dat de bevrijder zich nogal vrij ernstig aan de handen ver wondde. Cave canum. Ter waarschu wing om voorzichtig te zijn met het liefkoozen van politiehonden, wordt medegedeeld dat dezer dagen op den hoek van de le Van den Boschstraat en de Juliana van Stolberglaan te 's-Gravenhage, het zesjarig dochter tje van den rijksveldwachter H., dat een der politiehonden, die zich daar met zijn geleider bevond, streelde, onverhoeds door dit dier werd aan gevallen, dat het meisje hij den keel wilde grijpen .Op drie plaatsen in het gezicht gebeten, werd het kind ontzet. Een geneesheer heeft dadelijk de wonden uitgebrand. Muzikale konijnen. Te Oranje woud bleek dezer dagen dat wilde konijnen groote liefhebbers zijn van muziek. Voor een der villa's liet men een gramofoon spelen, en al spoe dig kwamen van alle kanten oude en jonge konijntjes opzetten. Ze kwa men al nader en nader en gingen met gespitste ooren op het gazon voor de villa aandachtig zitten luis teren. Toen de muziek ophield, ver dween het gehoor. De Troonrede. (Uit de gedichten, van den „politieken, schoolmeester"). De Troonrede is een stuk Dat nauwelijks uitgesproken, reeds verschijnt in druk, Bij wijze van een extra-nummer der „Staatscourant", En van bulletins der voornaamste dag bladen in 't land. Het komt min of meer op 't volgende neer: Mijne Heeren! Vertegenwoordigers van de geheefe Natie, Verheugt mij van harte, dat ik weer eens voor de variatie Mij in uw midden of eigenlijk vlak tegenover u bevind Om den band te versterken, die ons Vorst en Volk verbindt. In het jaar dat voorbij is gij weet (het allen Is er heel wat bijzonders voorgevallen, Maar wat er ook buiten ons land is ge schied, Aan onze vriendschap met de Mogend heden haperde 't niet. De oogst was voordeelig en vooral dient vermeld, Dat dit jaar onder de rijkste komkom merjaren wordt geteld. Terwijl de opbrengst der spinazie zoo overvloedig was, Dat de koeien, ze aten zonder eieren in plaats van gras. Van koeien gesproken kan ik con- stateeren, Dat de enquête, door u ingesteld, Mijne Heeren, Naar de oorzaak der longziekte onder 't vee Alree De baste resultaten heeft gehad en blijft geven, Daar alle koeien tegenwoordig naar Protestantsch Christelijk Spoor- en Tramwegpersoneel. Donderdagavond hield de Protestantsche Christelijke ver- eeniging van spoor- en tramwegpérso- j neel alhier een vergadering tot defini tieve vaststelling van Statuten en Huis houdelijk reglement. Behoudens eenige kleine wijzigingen werd het ontwerp door het voorloopig bestuur aangebo den met algemeene stemmen bekrach tigd. Tot leden van het definitief bestuur werden gekozen de heeren N. Wild schut, voorzitter, A. van den Burg, se cretaris, P. Hofkes, penningmeester, J. van Schravendijk, functionaris. De contributie werd bepaald op 10 cents per week. Door de aanneming van 4 nieuwe laden steeg het ledental dezer jonge vereeniging tot 14. Poldorvergadering. Vrijdagavond a.s. vergaderen de stemgerechtigde Ingelan den van den Grooten Zilkerpolder. On- i dar meer komen in behandeling de on- j derhoudsplieht der wegen in genoemden i polder en eventueele voorstellen in ver- band met den weg die de Kleine Zilk met Delf weg verbindt en in eigendom behoort aan den heer J. W. Lefeber i te Lisse. j Burg. Stand. Ondertrouwd: J. Noorman en J. Hartman. J. v. d. Jagh en I. C. N. de Graaff. J. v. Roode en A. P. Raamsveld. G. v. d. Plpeg en M. A. A. Cobben. Getrouwd: J. J. ,v'. den Boom en C. H. Flentrop. Geboren: d. van H. Heemskerk Lemmers. d. van M. Boer— Kuehn. d. van J. v. Marsbergen—Marsber gen. z. van A. BeutickZillig. d. van J. v. WerkhovenTuinstra. z. van A. TelkampSohoo. d. van A. v. DuijlBouwmeester. z. van G. Veen—de Haas. d. van A. J. C. Goe- mansD ernison. Overleden: S. v. 'd. List, 2 m., P. Chaudron, 6 jaar. A. Th. Kor- tekaas, 1 ^jnaand. Brtrgerl. Stand. Geboren: d. van C. van Parij's en A. Bulk'. z. van J. Kortekaas en W. van der Vlugt. d. van Th. van der Voort en A. van Schooien. z. van A. van Blitterswijk en N. Kool. Overleden: P. Passchier, 3i/2 m. SASSBNHBIM Burgerl. Stand. Geboren: d. van J. J. Dannijs-y, d .Ouw.ee- len. HAAiSLEMMTSRM&ER. En dat in haar eigen huis. D© vrouw yan Th. de Bi te Nieuw- V en nep leefde in onmin met de huis vrouw van J. V., mede wonende al- j daar. Nada,t er ail meermalen hef tig© .woordenwisselingen hadden plaats gehad, begaf eerstgenoemde j ziah „naar do woning van laaitstge- noemde, ging daar binnen en begon I vrouw V. in haar eigen huis een pak slaag toe dienen, waardoor deze zelfs een paar bloedende wond jes kreeg. Ten slotte sloeg .zij nog een ruit in. Het bleek, dat toen haar woede bekoeld was, daar zij in ge moedelijke stemming zich toen weer naar haar eigen Woning begaf- Zij had in dit geval evenwel bui ten den waard gerekend, daar de politie spoedig bij haar was en zij zich voor deze daden tegenover den rechter zal moeten Verantwoorden. De spn orwegwerken. Aan den Ringdijk bij Oude IWetering zal ten behoeve van de 'spoorbrug al daar een groote ophooging moeten plaats hebben. Niet minder dan 2 M. hoogte grond boven den beganen weg moet er opgebracht worden. En kele huizen dicht bij ffen overweg staande zullen als in een diep ga.t komen te staan. Met toestemming van Burgemeester en [Wethouders de- 'zer gemeente, is de ringdijk van al' RJXLRGOWI «ten Lüsserwfcg tot aan de brug .over de ringvaart bij Nieuwe-[Wetetring voor alle rijverkeer gesloten tot 21 October a.s. Door zijn 9-jarig broertje gered. Een 5-jarig zoontje van den heer v. R. aan de Lijnden geraakte al spelende in de ringvaart te water. ,Het wierd opgemerkt door zijn negen jarig broertje, die de voor zijn leef- 'tijd buitengewone tegenwoordigheid Van geest en den moed bezat, zich te .water te begeven en zich zoo ver mogelijk te Wagen. Juist kon hij zijn broertje grijpen fen op het droge brengen, waardoor hij hem uit le vensgevaar redde. BEVERWIJK.. „De Volksstemming. Heden avond wordt aan alle inwoners van Beverwijk toegezonden het eerste nummer van „De Volksstemming". Toevallig .w'aren we in de gelegen heid dit eerste nummer reeds gis terenavond te zien en we moeten zeggen: het ziet er goed uit. Na een kort inleidend woord, begint een artikel over de Volksstemming, dat in de beide andere nummers zal voortgezet worden, en waarin het doel en den aard van deze volks stemming .duidelijk worden uiteen gezet. Daarna de eerste reeks ant woorden, op de circulaire door het Comité der Vereenigiingen en Auto riteiten toegezonden. Ten slotte een frisch geschreven artikel over de toeneming van bevolking' in Bever wijk en Drankmisbruik. Het geheel ziet er zeer keurig uit en doet de drukkerij van de firma Slotboom alle eer aan. Van onzen kant mee- nen wij aan te moeten sporen tot lezing van dit blad en tot steun van het Comité. CASTRICHM. Nog niet terecht. Den 14eu Sept. j.l. is uit het Provinciaal Krankzin nigengesticht „Duin en Bosch" al hier, ontvlucht, zooals wij reeds meldden, Wilhelmus Johannes de Roth, geh. 22 Aug. 1889 te Amster dam, gewoon postuur, met knevel tje, gekleed met gestichtskleeding, dril, of korte, blauwe jas, blauw ge sloten vest en donkergrijze broek. Deze man is nog niet terechte De officier van justitie te Alk maar, verzoekt aanhouding en terug brenging naar het gesticht. UITHEBST. Bloembollencultuur. Onze afdeeling zal een vergadering van de leden dezer afdeeling houden op Maandag 26 Sep tember a.s., in het hotel „da Ooievaar", des avonds ten. half acht ure. Punten van behandeling: Opening, Notulen, Verloting, Vragenbus, Ingeko men stukken, Bespreking perkbeplan- ting voor het te houden bloemenfeest en het disponibel stellen "3er ïxenoo digde bollen, Practicus voor den tuin- bouwwintercursus. (T «rvotg). R.-K. Metaalbewerkers. In de gisterenavond gehouden le denvergadering van de R.-K. Me- taalbewerkersvereeniging „St. Eloy" is o. m. met algemeene stemmen aan genomen het bestuursvoorstel, om ƒ1 per lid uit de kas te trekken voor de Bondswerüloozenkas, waardoor de werklooze leden reeds nu trekbaar zijn, in plaats van over 4 maanden. Ook werd instemming betuigd met de aanbieding van den heer W. Karstens, om in het a.s. wintersei zoen een cursus in de Electrotech- niek voor de R.-K .Metaalbewerkers te houden. Voor bijwoning der mee ting in Den Haag, werden 8 afge vaardigden benoemd. Decoratieuitreiking. De kolonel F. A. van Steenhardt Carré, Comman dant van het 21e Landweerdistrict, heeft hedenmorgen met een passende toespraak, aan den reserve kapitein J. A. G. van der Steur, het kruis van Oranje Nassau uitgereikt. Ook reclame! Vanmiddag wandel de door onze straten een reuzenpop, een flink vet gemeste slager voor stellende. Hij droeg het opschrift: „Gedenk de Zondagsrust der slagers gezellen." Een 4de klasse agent wandelde er als een miniatuurkereltje achter. De reclame verwekte een heelen volksoploop, overal vlogen de men- schen uit, de menigte en een talrijke kinderschaar omzwermde den reus. Programma ■van het concert in den Hout, door Haarl. Muziekkorps op Zondag 25 dezer te geven. 1. Echtes Wiener Blut, Marsch, Komsatz. 2. Ouverture Hans Hei- ling .Marschner. 3. Nita, Valse Es- pagnole, Warwich. 4. Grosze Fanta sie a. d. Fliegende Hollander, Wag ner. 5. Ouverture Si j'étais Roi, A- dam. 6. Declarations, Walzer, Wald- teufel. 7. Fantasie de l'opéra Le Pre mier jour de Bonheur, Auber. Burgerlijke Stand Geboren: '21 Sept. z. van [W.. K. HanaElffers-, 22 Spt. d. van J. JF. BleuncLerv. Velze. d. van F. J. Rutgers v. d. Lloeffvan Leeur w.en. d. van J. M. Stuifbergen Bos. '24 Sept, d. van A. v. d. Meer Vossen. Overleden: '22 Sept. C. Last- huijzen, 11 j. Jansstraat. Aanbesteed. HOOFDDORP. Donderdagmiddag had ten Raadhuize te Hoofddorp de irscbrijving plaats voor de leveriüg van brandstoffin ten behoeve der gemeentescholen. Ingeschreven als volgt: Voor 740 H L. Ruhrkachelkolen door Jb. Kjomhout, ad f 1,25 per H L. A. Barendregt f 1,08, B de Groot f L05. O. .T. van der Peyl f0 98 Voor 8000 KG. „stukken" door denzelfden, respectievelijk ad f2,05, £1.45, f 1,50 en fl,275 per 100 K. G. Voor 3é' HL Anthracnt door den zelfden resp. ad fl,60, f 1.45, f 1.45 en fl,68 per H L. en voor 110 H L Cokes door denzelf den ad f 0,69, f 0,65 en f 0,58 per H.L. HILLEGOM. Door den Architect J. breedveid is onderhands aanbesteed het bouwen van een burgerwoning op een terrein aan de Weerenstein* straat, voor rekening van den heer W. Lom merse Th.zn. ingeschreven werd als volgt: J. v. d. Bo?cb te Hillegom voor f/639, W. P. de Vreede, te Voorhout voor f7450, v, d. Bosch en Adriaanss voor f 679, O. G. v d. Pol voor 17183, O, J, Jansen f6974, allen te Hiiiegona. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Z. D. H. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag a.s .geen audiëntie verleenen. Ken H. Familie-Congres. Op 18 October zal te Roermond door de geestelijkheid van dat Bisdom een congres worden gehouden'ter beraming van middelen, teneinde de H. Familie- vereering voor R. K. mannen meer en meer te verbreiden en in bloei te doen toenemen. G. K. filnier. Dmsdaa jl. he-ft de Staatsloterij riet getrokken wegens de opening der Staten Generaal. Louis Bouwmeester. Sinds eenigen tijd schrijft hev „Handelsblad" is er opnieuw wer king in de kwestie Louis Bouwmeester gekomen. De onderhandelingen houden ver band met den wensch van den grooten looneelspeler, in ons land zijn gouden jubileum te vieren op waardiger wij te dan in zijn tegenwoordige omgeving mogelijk is. Ziij zijn van lodië uitgegaan. Een schrijven van den heer Bouwmeester werd in den Raad van Beheer der Kon. Vereeniging aanvang Augustus behandeld' en beantwoord. In welken zin dat antwoord uitge vallen is, hebben wij niet kunne» vernemen. Laat ons de hoop uitspre ken, dat daarbij voldoende rekening is gehouden met de wederzijdsche ge voeligheden, en met de dringende begeerte van bet Nederlandsche pu bliek, zijn grootsten tooneelspeler op de oude plaats terug te zien. Het is misschien beter verder op de zaak niet in te gaan. In vertrouwe» te wachten. Persbemoeiïug hee t reeds veel bijgedragen tot verwijdering der partijen, wier samenwerking zij weoechte te bevorderen. Een vliegweek te Alkmaar. Te Alkmaar beeft zich thans ook een commissie gevormd, tot het orga* niseeren van een vliegweek. Met den Belgischen aviateur Leo» Verstraeten i° een contract geteekend en deze komt op 6, 7, 8, 9 en 10 Oct. a s. op een gunstig gelegen terrein i» de onmiddellijke nabijheid van Alk maar vliegen. Olieslagers te Rotterdam- Alweer heeft .Olieslager^ gistere» de Rotterdammers een prachtig©, vlucht raten zien. Eiven 5 uur steeg hij op. De R. Ut," yertelt er schilderend va».: de..BjrabianQonne schettert Olieslagers als eiken dag na. Maag- in den groo ten bewonderenden uitroep vau de duizenden daarbeneden, yan de boft* derden, dienter Rij hem, in hoorn©11 en telefoonpalen, yerdrinkt de mu' ziekals het stil geworden is, bronR de groote stem van den motor sou' verem boven alles. Met een zwaai nanr rechts ga vent de ylieger over en om het ter rein keert daarna tot tweemaaj toe in sierlijke .bochten tot zijn uitgang®* punt terug en stevent dan, bewo»' derend nageoogd, ,de luchtzee in,, D1 de richting: van Gouda. Kleiner eo kleiner wordt de stip, zoo klein, da** je kijkers haar moeten zoeken. 'Olieslagers zet daarginds de -witito pluim van een sneltrein na, die he»1 een paar kilometers voor is, achter haalt hem, speelt een wijle loods mannetje in de lucht, maar laat de a trein dan schieten en flitst terug, op het vliegveld aan. D|e zon schik tert op de blanke vleugéls, zoodat de zwarte stip in een wit waas koi»t te staan. Als een mans hand wordt de stip., en het snorrende vliegtuig1 komt op [Woudesteijn af, om statige schuivers, telkens gevolgd door kleine huppelingen, als het ware langs de trappen van het lucht ruim naar het veld af te dalen. VooT het plankier loopen Jan's help©1*® hem tegemoet en grijpen het vlieg' tuig in zijne dartele vaart, tot he in kringen rondslaande houten sp^ nen weer herkenbaar worden, P?T wat flauwtjes doorloopen en dan e11

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 2