binnenland. Na misdaad, vergelding. R. K. ffiiddenstands- vereeniging Markten. Week-Krdniek. BUITENLAND. NIEUWS UIT OEI OMTREK. Rond de Liturgie. BRIEVEN UIT LISSE. onder patronaat van den H. Jozef, te Haarlem, afdeeling van „de Hanze", goed- kenrd bij Bisschoppelijk besluit van 26 October 1907 en bij Konink lijk besluit van 9 Mei 1908. De R.-K. Middenstands vereeniging Kelt zich ten doel, volgens art. 2 harer Statuten, de zedelijke en stoffelijke be langen van den handeldrijvenden en Industrieel en Middenstand in het alge- «seeo, en van hare leden in het bij eonder. te behartigen, overeenkomstig de beginselen van den R.-K. Gods dienst. Nog slechts kort geleden opgericht Bracht zij reeds veel tot stand, en loonde op velerlei wijzen het nut van haar bestaan. Zij voerde o.a. eene krachtige actie legen het verleenen van al te lang ere- ttiet en de z.g. vliegende winkels; in haar vergaderingen werden belangrijke onderwerpen, als coöperatie, inkom stenbelasting, arbeidscontract, enz. be handeld; boekhoudcursussen werden door haar opgericht; «KM» onderlinge .glasverzekering is ioor haar tot stand 'gekomen, deze M«dt bij zeer lage premiSn, de grootst mogelijke voordeelerf en keert 60 o/e desr netto winst aan de verzeker den uit. op haar verzoek werden de le H. Communiedagen in de verschillende parochieên, zooveel mogelijk op uiteen loopend e datums gesteld. Dit en nog vee! meer deed zij reeds In het belang harer leden en van den R.-K, Middenstand in het algemeen; nog vee! meer zou zij kunnen doen, indien zij van de R.-K. Middenstan ders krachtiger steun genoot, dan tot dusver; indien nog meerderen zich bij haar aansloten. De betrekkelijk geringe contributie wsn /1.30 per 3 maanden kan geen beletsel zijn. Daarvoor hebben de leden bovendien, doordat de Vereeniging aangesloten la bij de Haarl, Handeisvereeniging, gra tis gelegenheid information in te win nen; dubieuze posten ter incasset 'ng te geven aan het bestnnr der K. H. en rechtskundige adviezen betreffende b*a»e,«aken te vragen bij de advocaten Her Ei, H. V. Het bestuur spoort daarom hiermede slle, nog niet aangesloten R.-K. Mid denstanders aan, als Lid dezer nuttige vereeniging toe te treden; zich niet te laten weerhouden door de gedach te, misschien onmiddellijk geen per soonlijke winst te behalen, maar door bun steun aan deze vereeniging te ge- Van, het goede doel der vereeniging le helpen bevorderen en daardoor ook tniddellyk hun eigen belangen beharti gen. Voor bel Lidmaatschap kan men rich aanmelden bij het Bestuur of bij fien Secretaris C. A. M. JONCKBLOEDT Lz. Lange Heerenstraat 24. HET BESTUUR. In de week van 26 Sept. 1 tot Oct. Maandag. Alkmaar, Amsterdam, deemster, Gouda, Haarlem, Hoort), bledemblik, Velsen. Dinsdag. Beemster beverwijk, Purmerend. WoensdagA ja- sterdam, Beemster, Enkhuizen. Haar lem, Helder, Schagen, Uitgeest, Yelson, donderdag. Beverwijk, Edam, Haar lemmermeer, Hoorn, Purmerend, Scha, Sen, Zaandam. Vrijdag. Alkmaar, Am- fiterdam, Assendelft, Hoorn, Leiden, ^ostzaan, Purmerend, Sebagen, V eisen. Zaterdag, Alkmaar, Amsterdam,Edam, Hoorn, Leiden. XIX. Quatertemperdagen. Deze week hadden wij wederom de Quatertemperdagen, aldus ge noemd, wijl zij geplaatst zijn in den aanvang der „4 jaargetijden (quatu- or tempora)". Hoogstwaarschijnlijk heeft de Kerk de heidensche volks feesten te Rome waarbij men in het begin van het jaargetij de be scherming der geesten afsmeekte voor de vruchten der aarde wil len kerstenen en ze door een daar mede overeenkomende Christelijke viering willen vervangen. Zoo wer den het voor de Christenen bidda gen om God te danken voor de inge zamelde vruchten der aarde en om den zegen over nieuwe vruchten van Hem af te smeeken, boetedagen, waarop men door vasten en ver sterving boete doet voor het mis bruik van Gods gaven in de natuur. Zij werden gesteld op de Woensda gen, Vrijdagen en Zaterdagen 3 dagen, wijl elk jaargetijde uit 3 maanden bestaat na den 3en Zon dag van den Advent (Winter), na den len Zondag der Vasten (Lente), na het Pinksterfeest (Zomer), en na het feest van Kruisverheffing (Herfst). Later werd met deze bid-dagen om zegen voor het nieuw opkomend en rijpend leven der natuur ook ver honden een viering der vernieuwing en voortplanting van het bovenna tuurlijke leven: de heilige wijdingen. Door de bisschopen en priesters im mers, door het Sacrament des pries- terscliaps aangesteld, wordt aan de komende geslachten telkens opnieuw het bovennatuurlijk leven meege deeld. Door offer en Sacramenten zijn de bisschoppen in vollen zin, de priesters in een bepaalden zin er de vaders en moeders van. Zij behou den, bewaren en vernieuwen dat bo- vennaturlijk leven voor de geeste lijk levenden en dooden. Vandaar vier maal 'sjaars de smeekbede der geheele Kerk tot God, dat Hij Haar waardige priesters moge schenken, priesters naar Zijn hart. van 1623 Sept. BUITENLAND. 16 Sept. Verkiezingen in Zuid-Afri- ka tusschen de nationalis tische (van Botha) en de unionistische (van dr. Ja- meson) partijen. 20 Sept. De regeering van gene raal Botha heeft de meer derheid behouden. BINNENLAND. 16 Sept. Het Belgische koningspaar in Soestdijk. Olieslagers vliegt ih Leeu warden. 17 Sept. Het Belgische konings paar is weer naar Brussel vertrokken. De gewone zitting der Sta- ten-Generaal gesloten. 20 Sept. H. M. de Koningin, de troonrede uitsprekende, opent de nieuwe zitting der Sta ten-Generaal. De Prins onthult in Den Haag het Juliana-monu ment. 21 Sept. Graaf Van Bylandt tot Voorzitter der Tweede Ka mer herbenoemd. 22 Sept. De Prins bracht een be zoek aan Ned. Mettray. STAD. 18 Sept. Mgr. A. J. Gallier draagt ter eere van het zilveren jubilé der Maria Stichting eene Pontificale Mis in de kapel op. 21 Sept. Openbare les der afd. Haar lem van den Bond voor Li chamelijke Opvoeding. X. Ziezoo, deze week hebben we het laatste zomereoncert van „Eensge zind" gehad. Nu, wij behoeven niet te zeggen dat we dezen zomer „verwend" zijn! Het aantal concerten is niet groot geweest. Doch wij willen „Eensge zind" hier geen grief over maken, want de repetities voor het con cours te Aalsmeer, waar de vereeni ging, wij mogen er trotsch op gaan, zoo schitterend uit het strijdperk is gekomen, hebben veel tijd in beslag genomen. En de financiën, het is zeer zeker jammer genoeg, laten nu eenmaal niet toe, bij veel buitengewone repe tities, veel concerten te geven. Wat een groote belangstelling hij dit laatste concert, ondanks het min der aangename weer! Toch hebben wij op de „belangstellenden" iets aan te merken. En dit geldt ook voor al de zomerconcerten. Telkenmale toch als het muziek in de tent is, is het des avonds rondom de tent grauw van de kinderen, welke o. i. allang in „de veeren" moesten liggen. En het oorverdoovende lawaai dat ze maken, is in een woord, soms onuit staanbaar. Ja, het is somwijlen zóó erg, dat de directeur moeite heeft om te dirigeeren. Zij overschreeuwen de muziek. Of er dan geen politie is? Wis en zeker! Maar de bengels zijn vlug. Neen, hier moesten de ouders meer handelend optreden, dat is het eeni- ge en radicale middel. Maar jawel, er zijn ouders, die 't de politie kwalijk nemen, wanneer soms een hunner kinderen een af straffing krijgt. En dat is toch wel het verderfelijkste wat men kan be denken. Is het niet treurig b.v. dat de muziektent, om hem niet geheel door de jeugd te laten vernielen, omwoeld is moeten worden met prik keldraad? Enfin, wij willen hopen dat het heter wordt. Nog enkele dagen, en de tent wordt wederom overge plaatst naar het terrein der harddra verij. Dat ook daar de werkzaamhe den van ons corps gewaardeerd wor den, blijkt weer duidelijk uit liet feit, dat de vereeniging een flinke verhooging van provisie krijgt voor dien dag. Allons, een liarddraverij- vereeniging kan tegen zoo'n aderla ting en „Eensgezind" kan het heel best gebruiken. Nu over iets anders. Wie ter wereld had nu kunnen ver moeden, dat het Wijklokaal van de R.-K. vereeniging voor Wijkverple ging onder alle gezindten, in het Piusgestieht, iemand binnen hare muren ter verbinding zou krijgen, waaraan moedwillig de hand was ge slagen? Onze lezers kennen de histo rie. Wij gruwen er van! Dergelijke feiten vallen, God zij dank, op ons vreedzaam dorpje niet veel voor. Mochten ze nooit meer voorkomen. Maar is hiermede niet duidelijk gebleken het groote nut en de nood zakelijkheid van een dergelijke in stelling? Alles toch, wat noodig is voor verbinding is daar bij de hand. Bovendien de onontbeerlijke en prij zenswaardige hulp der wijkverpleeg ster. Moge deze nuttige vereeniging steeds den financiëelen steun van alle ingezetenen van Lisse blijven ondervinden, welke zij tot heden reeds mocht ondervinden. Neen, mocht deze steun nog grooter wor den. Laat ieder zijn vrienden en kennissen aansporen zijn pennings ke aan deze vereeniging ten offerte brengen. Als straks het jaarverslag zal verschijnen, en wij hopen dat dit op ruime schaal verspreid zal wor den, dan zullen wij verbaasd staan, wij mogen het gerust verklappen, over hetgeen door deze vereeniging is verricht geworden Dan eerst zullen wij de werkzaam heden in haar geheelen omvang zien. Maar tevens ook zullen wij tot de overtuiging komen, dat met het oprichten dezer vereeniging, deze Katholieke vereeniging in een lang gevoelde behoefte is voorzien. Wat zeer zeker óók een lang gevoelde behoefte is, althans voor velen, al is zij dan van een geheel andere strekking, dat is het verbieden van het houden van voordrachten in de café's gedurende de kermis. Velen goedgezinden zullen dezen maatregel van harte toejuichen. Daarentegen zullen er ook weder om velen gevonden worden die het onzen Burgervader ten kwade zullen duiden. Zij kunnen zich echter ge rust stellen daar deze maatregel niet willekeurig is genomen. Veel toch wordt er voorgedragen en gezongen dat niet door den beu gel kan en waarvan men als nuchter toehoorder doodeenvoudig walgt! En is het geen treurig verschijnsel dat dergelijke ongepaste aardighe den vaak den meesten bijval vin den? Laten zij, die van dergelijk „vuil" wel gediend zijn, deze maat regel als tirannie beschouwen, wij die er trotsch op gaan dat wij Ka tholiek zijn, dat wij bovendien in on ze overwegende Katholieke gemeen te-een Katholiek Burgemeester heb ben, wij willen ook op de kermis too- nen dat wij Katholiek zijn en daar om dezen maatregel hartelijk toejui chen! CRITICUS. De prins van Wales. Naar de „Truth" mededeelt, gaat de jonge 16- jarige prins van Wales, die op het oogenblik aan het Royal naval col lege te Dartmouth studeert, in 'het begin van het volgend jaar met zijn 15-jarigen broeder, prins Albert, een reis om de wereld maken, die 12 maanden duren zal, en waarbij vooral de overzeesche bezittingen van En geland bezocht zullen worden. Na hun terugkeer gaat de prins in het leger, terwijl prins Albert aan de vloot verbonden zal blijven. De samenzwering in Japan. Omtrent de tot dusverre hekeiid ge worden bijzonderheden aangaande een samenzwering tegen het leven van den keizer van Japan, wordt thans het volgende uit Tokio ge meld: Het blad „Hochi Schimbun" verklaart, dat een aantal Japanners in verhand met deze samenzwering zijn gearresteerd en voor een bijzon dere, geheime rechtbank zullen te rechtstaan. Dit is de eerste maal in de geschiedenis van Japan, dat een samenzwering tegen den heërseher van de zijde zijner eigen onderdanen hekend is geworden. Volgens de 'Hochi" zou de allerstrengste cen suur zijn toegepast, om eenige open baarmaking over het complot te ver hinderen. De mikado had hij het bezoek aan de hoofdstad vermoord moeten worden. Het feit, dat op 't oogenblik verscheidenen der meest op den voorgrond tredende agiato- ren der vereenigde socialisten in de gevangenis zitten, doet de bewerin gen van de „Hochi Schimbun" ge loofwaardig zijn. De zilveren bruiloft van het Ba- densche groothertogelijk paar wordt door heed het land met geestdrift ge vierd. Duizend burgemeesters uit al le deelen des lands zijn naar Karls ruhe gekomen. In een langen op tocht trokken zij allen met den zil veren ambtsketen om den hals naar het paleis, van welks balcon de groothertog met zijn echtgenoote en de minister van Binnenl. Zaken den stoet opwachtten .Een deputatie uit de burgemeesters overhandigde den groothertog een kunstvaardig ver sierd adres. Ondanks zware regen buien vieren alle rangen en standen het feest met groote opgewektheid. Het loon der eerlijkl)eirl. „Hé, ligt daar niet een portemenee?" Het ding, een oud ding, wordt opge raapt, geopend, en, nadat er een blik in geworpen is, door den werkman, die het vond, achteloos weggesmeten. Twee minuten Later„Gossie, 'n portemenee", mompelt een meisje met een modistendoos bengelend aan haar arm, schuchter om zich heen kijkend, raapt ze het ding op en„Ajakkes er zit geen rooie duit in..'." Op hare beurt slingert zij het voorwerp nij dig tegen den grond. Een dronken sjouwerman laveert in de richting. Even vóór de plek, waar de portemonnaie op nieuwe vinders wacht, heeft hij den inhoud van z'n eigen Leeren geldzakje geteld en dien, te oordeelen naar den spijtigen trek op zijn gezicht, onvoldoende bevonden, om nóg een graantje te pikken. „Blikse, wa lekt daor!" roept hij half luide uit„is dè nietda niet 'n portemenee?!... Jaol... nou, voor den donder die ken me te pas kom- me, nou m'n spië versopen binne Met een zwaaib.eweging tast hij naar het ding en daarbij zijn evenwicht ver liezend, valt hij op z'n facie. Weer opgekrabbeld, is hij evenwel in het bezit van den buit. Een ruk eraan doet bij tooverslag zijn blij gezicht betre ken.„Voor zoo'n vermoerd fod mot je nog op je .snoet fallen ook", foetert hij, het vod neersmakkend en zijn zig- zagsche bewegingen hervattend. Met trippelpasjes nadert een'oud bur germannetje, blijkbaar uit een gesticht. Ook zijn blik valt op de portemonnaie. Met moeite ukkemd.. raapt hij ze op, bekijkt het uitwendige vluchtig, en steekt ze zonder ze te openen in zijn zak. Een kwartier later stapt hij een po litiepost binnen „Meneer, ik neb deze portemenee bij den weg gevon den", voegt hij den brigadier ten bu- reele beleefd toe. Vrij stuursch neemt de politieman het onoogelijke voorwerp aan... „Als je me nou!" vaart hij uit, „dan mot je 't maar zeggen!.... Er zit niks in dat versleten vod. Ik kan m'n tijd beter ge bruiken dan om me voor den gek te laten houden, versta je!... Als je niet zoo'n oude grappenmaker waart, zou ik in staat zijn proces-verbaal leugen je op te maken. Beteuterd, zonder een woord te kun nen spreken, trippelt het oude manne tje weg, en buiten gekomen, zucht hij: „Dat heb je nou voor je eerlijkheid en je moeitedaar wordt u mensch voor afgejakkerd door zoo'n Uit 't Staats ver slag1 der Ned. Z ee visscherij. In dit ver slag J.ezen wij o.rn. onder 't hoofd JJn niiden Het jaar 1909 kan, wat de uitkom sten van den voornaamsten tak van het visscherijbedrijf, de stoomtrawl- visscberij, betreft, onder zeer ongun stige jaren gerangschikt worden. Niet alleen toch waren de vangsten over het algemeen geringer en bleef de opbrengst, door de ongeveer ge lijke prijzen, beneden die van de vo rige jaren, maar bovendien werd het bedrijf belangrijke schade berok kend door een plotselinge uitgebro ken staking van matrozen en stokers op de stoomtrawlers, waardoor een zeer groot gedeelte der vloot ge durende leenige weken in de haven moest worden opgelegd. Ondanks de ongunstige omstandig heden. Waarin het bedrijf gedurende het afgeloopen jaar verkeerde, kon ééne maatschappij haar vloot nog uitbreiden en werden bovendien nog eenige maatschappijen, zij het dan ook op bescheiden ,voet, gevormd, zoodat de vloot nog .met acht sche pen werd vergroot. Als leen gunstig jteeken voor de levensvatbaarheid van het stoom vis- schorijbedrjjf mag intusschen gelden, dat eenige maatschappijen, waaron der de in liet vorige jaarverslag aan geduide kapitaalkrachtige, welke de schepen van eene failliete reederij o vera am en waarvan in dit Ver slag de verwachting werd uitgespro ken, dat zij. ook bij dezelfde vangst en opbrengst als vroeger, gunstiger uitkomsten zou verkrijgen on danks de nadeelige invloeden, toch nog een behoorlijke jwiruat kornde* uitkeeren. Hieruit blijkt wel, dat! wanneer het bedrijf zaakkundig wordt be heerd ea .op gezonde financieels basm is gevestigd, de ,toekom»| met ver trouwen kan worden tegemoet ge zien. Vooral een deel is dit ook te dan ken aan de oeconomïscbe wijze, waar op jhet bedrijf pp deze haven kan worden 'geëxploiteerd, wat door d« geleidelijke outilleering der haven in steeds hoogere mate het geval zal kunnen zijn. De haringvisscherij leverde voor de hier ter plaatse gevestigde reede- rijen over het algemeen gunstige, ia enkele 'gevallen zelfs zeer gunstige resultaten op. Het havenbedrijf zelf heeft intus schen den invloed van de over het geheel genomen minder gunstige uit komsten van het visscherijbedrijf niet kunnen ontgaan. [Wel is het verlies belangrijk lar ger dan over het vorige jaar, doch dit is te danken aan de omstandig heid dat de verhooging van de re tributie voor den verkoop van de visch, welke over het vorige jaar, daar zij met ingang van 1 Mei werd geheven, slechts over 8 maanden de inkomsten verhoogde, thans over het geheele jaar in rekening kon wor den gebracht. Laat men de retributie-verhooging gedurende de eerste vier maanden van dit jaar buiten beschouwing, dan zou het verlies f33.293 hebben bedragen tegen f32,818 over het vo rige jaar. Hoewel de aanvoer van de visch gedurende de eerste vier maan den ruim f 127.000 lager, daarente gen gedurende de* overige maanden ruim f 178.000 hobger was en de re tributie dus met ongeveer f2.300 verméerderde, terwijl pok de andere inkomsten stegen, was het verlies eenigszins hooger ten gevolge va* de grootere stijging der uitgaven van exploitatie, Onderhoud en afschrij ving, welke stijging dus niet ten volle gedekt kon worden door de vermeerdering van inkomsten. Laat men, ten einde de uitkom sten der laatste jaren onderling ver gelijkbaar te maken, de ontvangsten, vloeiende uit de verhooging van de retributie over het geheele jaar bui ten rekening, dan zou het verlies thans f 62.064 hebben bedragen te- ge^ f59.808 in 1908 en f59887 in 1907. De geregelde daling van het verlies sinds Ï905 is dit jaar dus onderbroken. Neemt men echter in aanmerking, dat in liet vorige jaar gedurende de maanden October en November door de Noderlandsche stoomtrawlers voor een waagde werd aangevoerd van f (>62.750 en in dit jaar jen gevolge der staking slechts voor f452.449, alzoo voor f210.301 minder, dan mag aangenomen wor den, dat zonder de staking de inkom sten, naar den aangegeven maatstaf berekend, ruim f2.000 hooger zou den zijn geweest zoodat het ver- liessaldo, ondanks de verhoogde kos ten van exploitatie, welke hoofdza kelijk het "gevolg zijn van de gere geld stijgende uitgaven voor perso neel, slechts een onbeteekenend ver schil giet dat van het vorige jaar zou hebben opgeleverd, zoodat in ge wone omstandigheden de uitkomsten niet minder gunstig dan in 1908 zou den zijn geweest. [Witte Kruis. In de Donder dagavond alhier gehouden ledenver gadering van de afdeeling Velsen van het [Witte Kruis werd de be groeting Voor 1911 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f3300. Als bestuurslid werd herbenoemd de heer C. P. v. d Does Tot, afgevaardigde naar de op 4 October te houden EoofdbesLuursver- gadering twerd gekozen de heer M. J. Schuitenmaker en tot plaatsver vangers de heeren Dr. Bok, Dr. Bos en 'F. Pleging. Tot het nazien der rekening Over 1910 zullen eenige le den, te Velsen woonachtig, worden aangezocht. FEUILLETON. 63) S&elnu, ik geef H die plaats—a l O.l mynheer Ën in eene aandrift van dankbaar heid jvatte Lucien de handen van voris Garaud. Die handen waren ijskoud. t>e millionair maakte zich, zonder •^naaktheid los en vervolgde: Gij zijt ontwikkeld en be raam trouwens, gij hebt uw proe ve® doorstaan in het huis Simons W>. Xk neem u met mij.... Gij Jklt .mijn tweede ik zijn.... Uw ti- ran bestuurder zal u onbepaal de macht in de werkplaatsen ge- ^n... Gij zult de teekenaars, opzich- en werklieden aanstellen, die y?dor uwe bevelen moeten arbeiden., jj eaiies geen minuut... Ik wensöh dat Mnnen drie dagen de teekenzaal, die voorloopig nier ga inrichten, in >0Ue werking zal zijn. Ik heb op reis bestellingen opge- 5*an, die in den kortst mogelijken tijd J*ï>aardigd moeten worden. lk W U ieder uur van den dag noo- hebben... Gij zult dus dicht bij t moeten wonen. Ik jben daartoe bereid. twaalf duizend francs 'sjaars ge ven. Xs dat voldoende? Zeker, mijnheer ik zou zulk een som niet hebben durven vragen... [Welnu, dat is dus. overeengeko men... vervolgde Paul Harmant. Reeds morgenvroeg moet gij ko men, om op het meubileeren eener groote .kamer, naast deze boekerij, die een dozijn teekenaars zal kunnen bevatten, te letten... Vandaag ga, ik hlet werk te Courbevoie bezoeken.. Gij zult mij vergezellen. Ik zal vlug gaan ontbijten en spoedig terug zijn... zeide Lucien [Wacht mij in het gezelschap van Marie af... Zeg haar, dat ik over vijf minuten zal komen en dat gij bij ons blijft ontbijten... Terwijl Paul Harmant het voor gaande zeide, had hij de deur der boekerij geopend. Lucien ging, nauwelijks zijn ge luk kunnende begrijpen, heen en zocht het salon op. Gara.ud sloot de deur achter den jongen man en liet zich overstelpit en vernietigd op zijn stoel vallen. Zijn gelaat was als purper, zijne oogen stonden wild in het hoofd. Hij legde het voorhoofd in zijne handen, als om het hevig kloppen der slagaderen te beletten. Lucien Labrouemompelde hij met eene half verstikte &tem. De zoon van den door mij vermoorden man! Ben kind, dat rijk moest zijn, is hoor mijne misdaad in el lende vervallen en komt mij werk vragenEn het is mijne dochter die hem voorspreektHet is on der de .bescherming mijner dochter, dat hij zich komt aanbieden Is het een toeval, dat hem hier heen voert? is het de Voorzienig heid Lucien Labroue in dit huis! Lucien Labroue, die gelooft aan de onschuld van Jeanne Portieraan de schuld van Joris Garaud! Lu cien Labroue, die, na een-en-twintig jaar zijn vader wil wreken. Neen.... neen.... dat mag niet ge beuren? Dat zal niet gebeuren!... Bat jonge mensch zal mij niet ver laten. Hij moet aan mijne zijde leven, opdat ik al zijne daden kenne, al zijne gedachten wete en hem zoo noodig .opruime, zooals. ik het den vader heb gedaan, indien hij veron derstellen gaat, dat de rijke indus trieel Paul Harmant niemand an ders is dan Garaud, die brandstich ter en moordenaar! Na deze korte en vreeselijke al leenspraak liet de millionair, die tot eene nieuwe misdaad bereid was, zich weder ,op den stoel vallen en verviel voor de tweede maal in eene volkomen machteloosheid. Die zoon v,an Jules Llahiroue was naar het salon gegaan, waar hij Ha ir ie zou Tinden. Het jonge meisje wachtte angstig den uitslag '5f van liet door haar voorbereidde gesprek tusschen haren vader en Lucien. Toen zij dezen met vroolijk ge laat zag binnenkomen, deed zij een paar stappen in zijne richting. Spreek vlug! zeide -zij. Hoe staat het? Alles is wel... Mijn vader heeft U aangeno men Ja, juffrouw... Van dezen dag maak ik deel uit van het per soneel der fabriek en ik heb! den titel van bestuurder. Marie kon de ontroering, die zich van haar meester maakte, niet geheel bedwingen en was genoodzaakt, pp een tafel te steunen. Lucien hervatte Er blijft mij over U mijn dank te betuigen voor uwe edelmoedige bescherming... Daaraan dank ik den goeden uit slag... Ik zal het nooit vergeten en mijn geheele leven dankbaar daar voor zijn—v-. Marie stak hem de hand toe. [Wij zullen zien of gij die woor den onthouden zult! zeide zij glim lachend. De zoon van Jules Labiroue nam liet handje, dat zij hem aanbood en bracht het eerbiedig aan zijne lip pen. De jonge zieke roeide haar hart luide kloppen. Ah! zeide zij in zichzelf, ik bemin hem! Ik gevoel, dat ik hem bemin Toen zij hare ontroering meester was, vroeg ziji Dan zult gij spoedig in betrek king treden Morgen reeds, juffrouw... Ik zal hier in huis eene groote kamer betrekken; mijnheer uw va der heeft mij gelast, daar voorloo pig eene werkplaats voor teekenaars in te richten. En wat zult gij vandaag doen In gezelschap van mijnheer Harmant naar Courbevoie gaan... Gij blijft dus hier ontbijten Ja, juffrouw... Uw vader heeft mij verzocht U hiervan te ver wittigen". Opperbest!- Ik ga vlug de noodige bevelen geven. Sta mij toe, U een oogenblik alleen te laten.. Marie verliet het salon, beval den kamerdienaar voor een persoon meer te dekken en ging naar de boekerij, om haren vader te halen. Deze was nog steeds in dezelfde houding, waarin wij hem verlaten hebben. Hij stond op, toen hij zijne doch ter zag binnenkomen. [Welnu, lieveling, zeide hij, hebt gij met uw beschermeling gespro ken..Zijt gij tevreden? Marie sloeg hare armen om den hals van Paul Harmant, O! ja vader, riep zij uit, tevredenmeer tevreden, dan gij denkt!en ik heb ,U zoo lief... De millionair bezag het meisje, wier lief gezichtje door vreugdetra nen was overstroomd. Zijn voorhoofd plooide zich, toen eene plotselinge gedachte in hem opkwam, een vaag- .voorgevoel in zij ne ziel ontstond. Hij sdieen de oorzaak der tranen van liet meisje te begrijpen, beefde, maar verzette zich tegen die nieuwe smart. Kom, wij gaan ontbijten, liever ling.. Ja, vader, laten wij gaan, en, als gij wilt, zal ik U, straks naar Courbevoie vergezellen.., [Wielnu! gij moogt medegaan.. ,u Vader en dochter zochten Lucien weder op, waarna allen in de eetzaal gingen. Gedurende het ontbijt ondervroeg Paul Harmant zijn nieuwen beamb te over de verschillende onderdeele* van bet vak. Labroue antwoordde hen; Op zoo danige wijze, da.t deze de overtui ging kreeg, in hem een hulp van war re verdienste te hebben gevonden. Marie was in de wolken. Zoodra het ontbijt was nfgeloo- pen, kwam Theodoor zegge*, dat de landauer voorgereden was. De drie personen vertrokken nangr Courbövoie. Wordt vervoin<Lt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT TS1"D IJ MUIDEN".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1910 | | pagina 5